Een tocht langs Grebbe- en IJssellinie Openbare Mededeelingen. Treffende plechtigheid op het eerste Nederlandsche oorlogskerkhof. De Duitsche legerleiding in Nederland heeft de pers in de gelegenheid gesteld, zich te overtuigen van den omvang van de verwoestingen op het gebied van de gevechtshandelingen en van de verliezen, die hier zijn gevallen, daar hierover bij de bevolking een ongemotiveerd groote ongerustheid bestaat. Verschillende journalisten hebben van Den klaag uit via Utrecht een tocht ge maakt naar het mooie plaatsje Rhenen, in de buurt waarvan de Grebbe-linie is gelegen. Daar is fel gestreden. Na den val van den Grebbeberg in den nacht van den 13den op den 14den Mei, zijn de onzen door Rhenen en Eist terug getrokken, hun positie van huis tot huis langs den hoofdweg met groote dapper heid en vasthoudendheid verdedigend. Natuurlijk heeft dit,_ vooral in Rhenen, zijn sporen nagelaten. De zijstraten in de bebouwde kom van die plaats zijn echter vrijwel intact ge bleven, evenals de kerk met den beroem den Cuneratoren. De spoorbrug en het viaduct in Rhenen zijn, evenals de bruggen bij Arnhem, Wes tervoort, Doesburg en Zutphen en over het Apeldoorn-Dierensche kanaal, die wij op onzen tocht aanschouwden, door de on zen vernield. Op den Grebbeberg. De Grebbeberg, die even builen Rhenen ligt, is de hoekpijler van de verdedigings linie der Vesting Holland. Zooals bekend mag worden verondersteld, bezit de Ne derlandsche verdediging benoorden de groote rivieren drie liniesde IJssellinie, de Grebbelinie en de Nieuwe Waterlinie. De eerste heeft tot doel den opmarsch van den vijand te vertragen, doch de Grebbelinie diende te worden behouden. Fel is er gestreden bij de verschillende •accessen dezer linie, het felst bij den Grebbeberg, waar de Duitsche troepen reeds den 11 den Mei aankwamen. Onze verdediging had van den berg een ware fortificatie gemaakt, waarbij alle natuurlijke hindernissen en hulpmiddelen waren uitgebuit. Aan de flank is de berg gedekt door den Rijn, terwijl het land aan de voorzijde was geïnundeerdde Neder landsche artillerie was bovendien goed opgesteld en bestreek het geheele acces. Na feilen strijdfelleren strijd dan el ders in den lande viel in' den nachi van den 13den op den 14den de Grebbe berg, na hardnekkige verdediging door de Nederlandsche soldaten. Op den top van den berg zijn de ge vallenen begraven, de mannen, Duitschers en Nederlanders, die in eerlijken en dap peren strijd, hun plichten jegens hun va derland getrouw, in dit schoone landschap zijn gesneuveld. In zes graven, twee voor de Duitschers en vier voor de Nederlan ders, zijn ongeveer 425 gesneuvelden ter aarde besteld. Nederlandsche en Duitsche helmen hangen aan de kruisen en paaltjes vredig naast elkaar op het eerste Neder landsche oorlogskerkhcd, onder de rui- schende boomen van den Grebbeberg. Een eenvoudige, doch daardoor te meer treffende plechtigheid heeft hier plaats gehad. In het bijzijn van de persvertegen woordigers, van de mannen, die het be graven verzorgen en van enkele' Neder landsche en Duitsche militairen, eerde de Duitsche weermacht bij monde van kapi tein von der Decken de gevallenen van beide weermachten. Na eeuwen zal men nog de helden van den Grebbeberg gedenken, aldus kapitein von der Decken, doch wij gedenken ook den tegenstander. Hem was bevolen te strijden. Dus streed hij, dapper en ridder lijk. Hij heeft zijn stelling zoo lang behou den tot dit eenvoudig niet meer mogelijk was. Dit beieekent tegenover de Duitsche weermacht, aldus spr., geen schande. Op deze plaats zal nu vrede zijnde tegenstanders zullen hier in vrede naast elkander rusten. Als bewijs van de Duitsche achting voor de onzen, verleende de kapitein ver leende de kapitein vervolgens het woord aan den res. eerste luitenant dr. Wiardi Beekman, die als officier voor speciale diensten op het algemeene hoofdkwartier werkzaam is. Hij bracht namens den opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht een laatsten groet aan de Nederlandsche soldaten, die hier begraven zijn. Een laatsten groet na mens het Nederlandsche leger aan strijd makkers, die bij de Verdediging van het vaderland hun leven hebben verloren. Een laatsten groet namens Nederland, dat den moed en de trouw, door zijn zonen in de dagen van den oorlog betoond, nooit zal vergeten. In de strijdmakkers, die hier hun laat ste rustplaats vinden, eeren wij, aldus spr., alle officieren, onderofficieren en minde ren, die hun leven voor Nederland hebben gegeven. Zij, die vielen, hebben hun bloed niet tevergeefs geofferd. Zij hebben de eer van de Nederlandsche weermacht zij hebben de eer van hun land hoog ge houden. Spr. besloot zijn afscheidsgroet met een couplet van het Nederlandsche volkslied. Vervolgens werden namens de Duit sche weermacht twee groote kransen van sparretakken en aronskelken met een lint in de Duitsche kleuren neergelegd op de graveneen krans op een Duitsch en een krans op een Nederlandsch graf. Langs de IJssellinie. De tocht voerde ons vervolgens via Wageningen, dat de sporen van den strijd nog draagt, naar Arnhem. Toen de Duit sche troepen hier waren aangekomen, na bij Westervoort een pontonbrug te hebben geslagen, hadden zij de overgave van Utrecht geëischtna den val van den Grebbeberg is deze inderdaad gevolgd. Hoewel de bruggen bij Westervoort wa ren opgeblazen, hebben de Duitsche troe pen, na het geschut van het fort tot zwij-, gen te hebben gebracht, hier weinig op onthoud gehad. De tocht ging vervolgens langs den IJssel, vaar talrijke, al dan niet geca moufleerde, bunkers werden waargeno men. Alle bruggen over deze rivier zijn door de onzen vernield om den Duitschen opmarsch zooveel mogelijk te vertragen. Op den verderen tocht, van Zutphen naar Amersfoort, was van sporen van gevechts handelingen geen sprake het leven gaat hier zijn gewonen gang en het landschap is vredig. Slechts bij Amersfoort ontwaart men versperringen en versterkingen, doch kennelijk zijn deze niet gebruikt. De eind-indruk van den tocht is deze, dat op slechts weinig plaatsen in het be trokken gebied gestreden is. Waar gestre den is, draagt het landschap natuurlijk daarvan de sporen, daar tot eer van beide weermachten met groote felheid is gestreden, doch de verwoestingen val len, evenals de verliezen, mede. Eerlijkheid gewenscht Uit verschillende plaatsen bereiken ons geruchten, maar ook berichten over wan gedragingen van sommige deelen der bevolking. Burgers blijken zich niet te ontzien andere burgers, vooral degenen, die door de omstandigheden reeds gedupeerd zijn, van hun bezittingen te berooven. Diefstal van rijwielen,, zelfs van auto's is in vele plaatsen aan de orde van den dag. Elders weer zijn huizen van uitge wekenen of van tijdelijk niet in hun wo ningen vertoevenden, doelwit van men- schelijke hebzucht. Onder het voorwend sel, dat de afwezigen daartoe vergunning hebben verleend, worden allerlei kost baarheden uit de huizen gesleept. Tegen dit optreden kan niet streng ge noeg worden gewaarschuwd, noch streng genoeg worden opgetreden 1 De gedupeerden zullen er goed aan doen alle plunderingen en diefstallen on middellijk ter kennis van de bevoegde autoriteiten te brengen, opdat deze hun maatregelen kunnen treffen. Dit is te meer gewenscht, omdat anders het gevaar bestaat, dat de diefsiallen en plunderingen op rekening zullen worden geschoven vein de militairen. Naar de Duitsche overheid ons mede deelde, is zulks trouwens reeds geschied. Er gaan reeds geruchten, dat de Duit sche militairen zich aan plundering, heb ben schuldig gemaakt. Deze onware geruchten (erkend dient te worden, dat de uitnemend gediscipli neerde Duitsche troepen uiterst correct optreden) beïnvloeden de verhouding tus- schen de bevolking en de bezetting ten kwade. Men zal er goed aan doen ze te be strijden, o.a. door diefstallen en plunde ringen, door gewetenlooze burgers bedre ven, onmiddellijk aan ie geven. REGEERINGSCOMMÏSSARIS VOOR DEN WEDER-OPBOUW. De opperbevelhebber voor land- en zee macht, in overeenstemming met den Duit schen opperbevelhebber in Nederland, heeft beleend gemaakt, dat dr. ir. J. A.' Ringers is aangesteld tot regeeringscom- missaris voor het herstel van het verkeers wezen, de drooglegging van onderwater zettingen, den weder-opbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daar mede samenhangt, en dat deze functie verder kortheidshalve zal worden aange diend als„regeeringscommissaris voor den weder-opbouw". Inlichtingen over vermisten. De opperbevelhebber van land- en zee macht deelt mede, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland, dat het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage- voor het verstrek ken van mondelinge entelefonische in lichtingen geopend is van 8 tot 18 uur. Het telefoonnummer is 307111. Algemeen informatiebureau opgericht. De opperbevelhebber van land- en zee macht deelt mede, dat een algemeen in formatiebureau is opgericht voor hen, die inlichtingen wenschen over het lot van familieleden, die tot de weermacht be- hooren. Tot dit bureau kan men zich eiken dag van 8.0022.00 uur, uitsluitend telefonisch wenden, en welinterlocaal letter K.P. Den Haag. Teneinde de meest belanghebbenden zoo spoedig mogelijk te kunnen inlichten, wordt een ieder verzocht alleen navraag te doen naar direct nabestaanden. De officieele bekendmaking aan de fa milie door de zorg van het Nederlandsche Roode Kruis, blijft ongewijzigd. Ingezonden mededeeling. Spoorwegverkeer in Frankrijk in moeilijkheden. Door den Duitschen opmarsch in Noord Frankrijk is 't spoorwegverkeer in Frank rijk in groote moeilijkheden geraakt. De Fransche regeering heeft ingrijpende maatregelen genomen. Den binnenschip pers is opgedragen te zorgen voor het vervoer van de voornaamsie goederen. Het tempo van de vaart der schepen moet worden opgevoerd. Noorsche krijgsgevangenen vrij. De Duitsche autoriteiten hebben bijna alle Noorsche krijgsgevangenen vrijgela ten. De overgebleven militairen zullen binnen 14 dagen naar huis gaan. Geen Italiaansche waren naar Palestina. De Britsche regeering heeft een veror dening uitgevaardigd, waarbij de invoer van Italiaansche waren in Palestina wordt verboden. Aardbeving in Peru. Uit Lima, de hoofdstad van den Zuid- Amerikaanschen staat Peru, wordt ge meld, dat aldaar een hevige aardbeving vele huizen heeft vernield of zwaar be schadigd. De bevolking is in paniek uit de stad gevlucht. Amerïkaansche post in beslag genomen. Het D.N.B. meldt uit Hamilton op de Bermuda-eilanden, dat de Engelsche autoriteit 22 zakken post hebben afge haald van een Amerikaansch clipper vliegtuig, dat door een hevigen storm ge noodzaakt was te landen. Bij deze 22 zakken waren 6 zakken, bestemd voor Duitschland. Een speciale opdracht. Uit Londen wordt gemeld, dat Sir Samuël Hoare als ambassadeur met een speciale opdracht uit de Engelsche hoofd stad naar Madrid is vertrokken. Handelsverdrag Duitschland- Bulgarïje. Het Bulgaarsche Telegraafagenischap bericht, dat de Duitsche economische de legatie, welke te Sofia vertoeft en bespre kingen gevoerd heeft met een Bulgaar sche delegatie, weldra vertrekken zal. De besprekingen zijn geëindigd met een aanvullende overeenkomst op het Duitsch-Bulgaarsch handelsverdrag van 11932. Geen verduistering meer in Zweden De totale verduistering in Zweden, wel ke op 12 Mei j.i. was ingegaan, is gister middag om 3 uur opgeheven. Demonstraties van Italiaansche studenten. In de stad Turijn hebben Italiaansche studenten betoogingen gehouden tegen de Britsch-Fransche hegemonie. De politie heeft verhinderd, dat de stu denten voor de Fransche en Britsche consulaten demonstreerden. Hulpverleening aan Amerïkaan sche werkloozen. .President Roosevelt heeft in het Huis van afgevaardigden bepleit, dat voor hulpverleening aan werkloozen door werkverruiming 1100 millioen dollar is uitgetrokken. Het Huis van afgevaardigden heeft dit voorstel aangenomen. Van deze regeling zijn buitenlanders, communisten en Nazibundleden uitgeslo ten. Het is niet bekend, of van deze werk verschaffing uitgesloten zijn de leden van den Amerikaansch-Duitschen Volksbund. Verhoogïng Steenkoolproductïe in Engeland. De Daily Tel. en Morning Post schrijven, dat een dringend beroep is gedaan op de mijnwerkersorganisaties om te bevorde ren, dat de mijnwerkers aPhet mogelijke zullen doen om de steenkoolproductie te verhoogen. FRANKRIJK NEEMT MAATREGELEN TEGEN DEFAITISME. In Frankrijk is, naar het A.N.P. meldt, besloten, dat de politie- en militaire autori teiten tegen ieder geval van defaitisme krachtig zullen optreden, teneinde alle on rust onder de bevolking te onderdrukken. Landbouw verlof van de Fransche militairen ingetrokken. De Fransche soldaten, die met land- bouwverlof waren, zijn thans opgeroepen. Naar aanleiding hiervan schrijven de Fransche bladen, dat het gewenscht zou zijn, dat men landarbeiders uit Noord- Afrika en uit Fransch Indo-China de plaat sen laat innemen van de Fransche sol daten, wier landbouwverlof is ingetrok ken. Op deze wijze zal men de soldaten en de bevolking kunnen redden van een i dreigenden hongersnood. Uit den trein gehaald. Het Zweedsche dagblad Aftonbladet bericht, dat eenige leden van het Duitsche gezantschap te Brussel door de Franschen gevangen genomen zijn. De leden van het gezantschap waren met een extra- trein uit België, via Frankrijk en Zwitser land naar Duitschland vertrokken. Op open terrein, op Fransch gebied, werd de trein door de Franschen aange houden. Drie personen, 2 heeren en een dame, werden uit den trein gehaald. Elk spoor van deze menschen ontbreekt. De New Yorksche beurs dalende. Onder den indruk van de Duitsche suc cessen heeft de New Yorksche beurs gis teren de baissebeweging voortgezet. Men ziet in deze jongste koersdaling 'n bewijs van den ernstigen toestand waar in de geallieerden zich momenteel be vinden. De New Yorksche wereldpers wijdt veel aandacht aan de Duitsche successen. De geallieerde nederlaag wordt beschouwd als een voorspel van een Duitsche invasie in Engeland. Duitschland kan niet uitgehongerd worden. De Duitsche minister van Economische zaken, dr. Funk, heeft ter gelegenheid van het bezoek aan Duitschland van de Itali aansche studiecommissie voor het bank en verzekeringswezen een toespraak ge houden. Daarin zeide minister Funk o.m., dat Duitschland niet uitgehongerd kan wor den door de gevoerde voorzichtige voor- raden-economie. Steenkolennood in Fjankrïjk. Berichten uit Frankrijk maken melding van een in het land heerschenden steen kolennood,nu door den Duitschen op marsch de steenkolenmijnen in Noord Frankrijk van de overige gebieden zijn afgesneden. FIRMA G.W. DEN BOER PRUKKERS-UITGEVERS Tijdelijk adres: Noordsingel 154 Middelburg Opdrachten worden gaarne weer aangenomen. De weermachts-indusfrieverloven. De Opperbevelhebber van land- en zee macht bepaalt, in overleg met den Duit schen bevelhebber in Nederland, dat de weermachts-industrieverloren van kracht blijven voor degenen, die op 4 Mei van dit jaar in de fabrieken en werkplaatsen aanwezig waren. Wie heeft losloopende paarden gezien In overleg met den Duitsche bevelheb ber in Nederland, deelt de Opperbevel hebber van land- en zeemacht het vol gende mede Indien men bemerkt, dat ergens paar den los rondloopen, die behoord hebben of behooren tot het Nederlandsche of het Duitsche leger, is men verplicht, dit te melden aan den dichtsbijzijnden militai ren commandant, die zorg draagt voor het opvangen. MOTORRIJTUIGENBELASTING zal worden gerestitueerd. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.) heeft eenige dagen geleden een verzoek gericht aan het de partement van financiën om restitutie van motonij tuigenbelasting. Vele ondernemers toch, hebben met in gang van het nieuwe belastingjaar hun verschuldigde motorrijtuigenbelasting al thans over 3 maanden betaald. Door den na 1 Mei ingetreden oorlogstoestand en het daarna volgende verbod om met motorrijtuigen aan het verkeer deel te nemen, zijn bedoelde ondernemers in het autobedrijf verplicht hun bedrijven stop te zetten. Zij kunnen dus geen profijt trekken van de door hen betaalde belas tinggelden. De B.B.N. weet thans te melden, dat, naar aanleiding van' het bovenvermelde verzoek, is medegedeeld, dat restitutie zal worden verleend voor het gedeelte der reeds betaalde belasting, welke verschul digd zou zijn na 31 Mei 1940. Dit heeft betrekking zoowel op de kwartaalgelden als op de zgn. 60-dagenkaarten. Zij, die voor deze restitutie in aanmer king wenschen te komen, dienen zich met de belastingkaart te vervoegen ten kan tore van den ontvanger der directe be lastingen, waar de belastingkaart werd verstrekt. Regeermgsmededeelïngen per radio. De Opperbevelhebber van land- en zee macht deelt, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland mede, dat hij het doelmatiger heeft geacht de radio- uilzendingen van de regeering of van re- geeringsinstanties, voortaan te doen plaats hebben op werkdagen van 15.30 tot 16 uur en van 19.30 tot 20 uur, op Zon en feestdagen van 19.30 tot 20 uur. Wie heeft er schuld aan Rotter- damsche handelaren? Allen Nederlanders, die schuld hebben Rotterdamsche handelaren wordt verzocht deze schulden zoo spoedig mogelijk te voldoen. In Rotterdam bestaat geldschaarschte en dit brengt groote moeilijkheden met zich bij de uitbetaling van loonen. OM 10 UUR THUIS. De Duitsch militaire autoriteiten in Zee land maken bekend, dat de bevolking zich tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens niet op den openbaren weg mag bevinden. Allen, die ter uitoefening van officieele functies, zich in verboden tijd op straat bevinden, moeten voorzien zijn van een speciale vergunning. Wie het gebód overtreedt stelt zich bloot aan het gevaar gearresteerd te wor den, of indien men vlucht, te worden neer geschoten. Aflevering bestrijdingsmiddelen land- en tuinbouw. De directeur-generaal van den land bouw deelt mede, dat de aflevering van bestrijdingsmiddelen voor land- en tuin bouw verboden is. De gebruikers zullen grooter hoeveel heid mogen ontvangen dan voor onmid dellijk gebruik noodzakelijk is. De sociale verzekeringen. Rijksverzekeringsbank, Raden van Ar beid, Centraal Beheer en Federatie van Bedrijfsvereenigingen maken bekend, dat uitvoering van Ongevallenwetten, Ziekte wet, Invaliditeitswet en Vrijwillige Ouder- domsverzekering zooveel mogelijk ge woon wordt voortgezet. Dringend wordt verzocht, zooveel moge lijk premieverplichtingen na te komen, opdat deze organen hunnerzijds hun taak kunnen vervullen. De radio-omroepen. Officieel is gisteren medegedeeld, dat de zakelijke omroep voortaan weer voor het oorspronkelijke doel zal dienst doen. De gewone radioprogramma's zullen blijvend worden uitgezonden over de golf lengten 415 en 1875 meter.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2