P MIDDELBURGSCHE COURANT' 1$ rotrinciale Zeexxvj&the w.o. do eOESSHE COURANT A" 1813 Ook groote schade aan onze monumentale woonhuizen De snelle opmarsch der Duitsche troepen ^mmer 117 - 183e Jaargang Dagblad Uitgave C.V. De Middelburgsche Courant. Bureaux Te MIDDELBURGKlein Vlaanderen no. 24, Telef. 575, Postgiro 359300; te GOES: Turfkade 15, Telef. 2863. Zaterdag 25 Mei 1940 Advertentiën 30 cent per regelIngezonden Mede- deelingen 60 cent per regel. - Bij contract lager. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f2.10. - „Brieven of adres bureau van dit blad", 10 cent extra. WAT IN MIDDELBURG ONHERSTELBAAR VERLOREN GING De St. Joris-doelen, een der meest typische gebouwen van onze hoofdstad, is, uren na het bombardement, in vlammen opgegaan. De gemeente-archivaris te Middelburg schrijft ons: St. Joris voorgoed verloren. Is van abdij en stadhuis met veel liefde, zorg engeld nog wel wat terecht te brengen, het complex, dat de Oost- Indische Compagnie ons had nagelaten en het, vooral door zijn ligging als af sluiting van de Balans zoo aantrekkelijke doelenhuis van de schutterij van St. Joris, 2ijn grondig verwoest en voor goed ver loren. De St. Jorisdoelen was in 1582 in Vlaamschen stijl opgetrokken van witte bergsteen, en omstreeksa 1900 door den architect Frederiks gerestaureerd. Het Interieur was weinig belangrijk en niet in overeenstemming met den fraaien gevel. Het Oost-Indische Huis. Het Oost Indische Huis naar de latere bestemming ook wel het Entrepot genoemd bestond uit drie gedeelten. Het oudste was aan de Rotterdamsche kaai. De gevel was weliswaar van 1711, doch reeds kort na de stichting der O. I. Compagnie in 1602 waren de hier staande huizen door haar betrokken. Daarachter werd in 1630 de fraaie vergaderzaal ge bouwd, waar in onzen tijd het kadaster De binnenplaats achter dit deel, werd omzoomd door twee rijen panden met prachtige trapgevels, die als pakhuizen voor diverse compagnies-waren fun geerden. De volgende binnenplaats was eveneens ombouwd met pakhuizen, doch van grooter omvang. Aan de noordzijde kwamen twee complexen aan de Bree- straat uit. Het eene was in 1671 gebouwd, vermoedelijk naar plannen van den Mid- delburgschen schilder-architect Daniël de Bliekhet werd afgedekt door een drie hoekig fronton, waarin het monogram Z(eeuwsche) V(ereenigde) O(ost-Indische) C(ompagnie) M(iddelburg), terwijl zich op den top een wereldbol bevond. Links daarvan werd in 1722 het zware pakhuis gebouwd, waarvan nog een stuk is blij ven staan. Herinnering aan monumentale woonhuizen. Ook aan onze monumentale -woonhui zen heeft de ramp van 17 Mei groote schade toegebracht; Volgen wij daarbij de chronologische volgorde, dan moeten .wij uit de periode der Gothiek het verlies betreuren van den oudsten Middelburgburgschen gevel aan de Lange Delft 99, waar tot onlangs de firma Albert Heyn haar winkel had. Deze gevel was een aardig voorbeeld van een versterkt middeleeuwsch stad huis, met achtkante hoektorens op over- kraging met dierfiguren. Aan de zijgevels waren gemetselde boogfriezen, waarvan men nu te midden der ruïnes zeer goed een deel kon zien. Uit den nabloei der Gothiek dateerde de gevel St. Pieter straat 36, dat kort geleden door het Rijk, in verband met de abdij-plannen, was aangekocht. Zeer zwaar getroffen is ons bezit aan burgelij ke architektuur der Renaissance Steenrotse en Gouden Sonne gingen ver loren. De Steenrotse was in 1590 gebouwd door den steenhouwer Andries de Valckenaere in Vlaamschen renais- sance-stijl. Het gebouw was eigendom der vereeniging Hendrick de Keyser, die het huis in 1931 heeft doen restaureeren. Den gevel uitvoerig te beschrijven zou te ver voeren. Vermeld worde hier alleen, dat in de dommen' tusschen de verdie pingen gebeeldhouwde bas-reliëfs waren aangebracht, welke het steenhouwersbe- drijf en den naam van het huis in beeld brachten. De eerste zijn, evenals het fraaie ingangspoortje, behoudendie van de bovenverdieping, welke de geschiede nis van den rotssteen in Horeb, verhaald in Exodus 17 cap. I, in beeld brachten, zijn evenals de keizerbeelden en borst beelden der beschermheiligen van het steenhouwersgilde, voorgoed verloren. Verloren is ook het fraaie interieur, dat de heer Peppelman van Kampen hier zoo zeer in overeenstemming met het huis ten toon had gesteld. In opzet overeenstemmend met de Steenrotse, maar veel eenvoudiger en door zijn ligging weinig opvallend, was de gevel Wal 2. Levendig en schilderachtig was d e Gouden Sonne aan de Lange Delft. Deze gevel, in Vlaamschen laat-renais- sance-stijl, was in 1635 gebouwd voor Guilielmo Quirijnse, burgemeester van Middelburg; hij was opgetrokken in bak steen, met ruim gebruik van bergsteen. Zon, maan, sterren, visschen en vruchten waren als even zoovele symbolen in ge houwen steen in harmonisch verband in dezen fraaien trapgevel aangebracht. Van de kleinere en minder belangrijke Tenaissance-gevels, die verloren gingen, noemen wij: Markt 16 (Firma Den Boer), met in den top in- en uitgezwenkte voluten, welke gevel onlangs door samen werking van plaatselijke vereenigingen was hersteldhet charmante trapgeveltje Kapoenstraat 5, het fraaie fragment Gloenmarkt 4, terwijl er nog diverse andere van minder belang waren. NEDIRLANDSCHE KRIJGSGEVANGENEN NAAR HUIS. Op een te Den Haag gehouden pers conferentie heeft de pers-chef van den Duitschen Staf in Nederland medegedeeld dat tusschen de Duitsche en de Neder- landsche autoriteiten een overeenkomst is gesloten, waardoor in grooten getale Nederlandsche militairen, die nog in Duit sche gevangenschap waren, naar hun haardsteden kunnen terugkeeren, teneinde later hun werkzaamheden in de verschil lende bedrijven weder te kunnen aan vangen. In het algemeen kan een deel van de in werkelijken dienst zijnde reserve en dienstplichtigen volgens deze- regeling dadelijk met groot verlof worden gezon den. Dit aantal bedraagt ten hoogste 50 procent van de op het 'oogenblik aanwe zige sterkte. Het groot verlof wordt in het algemeen verstrekt aan hen, die van de gelegen heid gebruik willen maken om naar huis te vertrekken, en -die een betrekking hebben, althans werk kunnen vinden. De voorrang hebben zij, die zaken ver lof hebben aangevraagd. Het verlof wordt verlèend aan hen, die werkzaam zijn 1. In den landbouw, den tuinbouw of het mijnbedrijf 2. In bedrijven, die werken voor de voed selvoorziening (bakkerijen enz.) 3. In het bouwbedrijf 4. In andere opbenbare of partuculiere diensten of bedrijven. Voor elk van deze groepen afzonder lijk komen in aanmerking a. Werklieden vóór andere werkkrach ten b. Gehuwden vóór ongehuwden c. Ouderen vóór jongeren. De commandant van elk enkelvoudig oorlogsonderdeel compagnie enz. beslist wie met groot verlof zullen ver trekken, tot ten hoogste 50 procent. Hij is bevoegd van de boven weerge geven regeling af te wijken binnen het aantal van 50 procent, indien het noodig blijkt om personen naar huis te zenden, te wier aanzien een openbaar op particu lier belang dat wenschelijk maakt. Officieren en onderofficieren worden in geen grooter aantal naar huis gezonden dan mogelijk is zonder een voldoende kader te behouden. Compagnies, batterij- en andere com mandanten, verplegingsofficieren, onder officieren-administrateurs en personeel van het centraal registratiebureau vallen buiten deze regeling en mogen dus niet met groot verlof worden gezonden. Zij, aan wie verlof is verleend, vertrek ken rechtstreeks naar hun haardsteden, voorzien van een bewijs, dat zij met ver lof gezonden zijn. Dit bewijs dient tevens als vervoersbewijs op de openbare mid delen van vervoer. Deze militairen hebben de verplichting zich zoo spoedig mogelijk althans ge- demobiliseerden binnen een week na hun thuiskomst aan te melden bij den bur gemeester van hun woonplaats. De militaire goederen, welke hun wor den medegegeven, moeten goed bewaard en onderhouden worden. Voor paardenoppassers komt een na dere, aparte regeling. Het in binnen- en buitenland beroemde stadhuis, waarvan thans nog slechts een stuk gevel staat. Het Classïsisme. De periode in de bouwkunst, die met het Classisisme wordt aangeduid, was te Middelburg, behalve met eenige kleinere van minder beteekenis, met drie opmer kelijke specimina vertegenwoordigd: de huizen Dam 31 en Vlasmarkt 51, die ge lukkig volkomen ongedeerd zijn, en de Globe, Rotterdamsche Kaai 17, die vol komen verdween. Deze gevel was om streeks 1660 door Lucas Schorer gezet voor een ouder huis; daarvan dateerde nog de eigenaardige bekroning der spil- trap. Het bekendst waren bij dit huis de opeenvolgende fraaie poortjes. In den ge vel was een zands.teenen poortje met spreuk der familie Radermacher, voor vader van den bouwheer in den gang het bekende doorkijkje op de drie in gre nenhout gesneden poortjes met zinvolle opschriften. Ook dit huis behoorde, even- Berlijn meldt: Ook Gent bezc*-. In het Duitsche legerbericht van gister wordt medegedeeld, dat de successen van de Duitsche strijdkrachten voortduren. In Vlaanderen rukten de troepen dwars door de versterkte Schelde-stelling heen tot over de Leije. Doornik werd ingenomen, terwijl ook Maubeuge in Duitsche handen viel. In het gebied van Artois maakten de Duitsche troepen eveneens vorderin gen. Een zwakke aanval van de Gealli eerden ten Zuiden van Amiens werd af geslagen. De luchtstrijdkrachten onder steunden aan de verschillende fronten hel leger. De Fransch-Belgische troepen wor den steeds meer ingesloten. Bij luchtaanvallen op schepen werden voor Boulogne een groot oorlogsschip, ver moedelijk een kruiser, alsmede drie tor pedojagers door bommen getroffen. Zes geladen transportschepen werden in den grond geboord. Sterke Duitsche pantser-afdeelingen be reikten Fransche havens aan de Kanaal- kust. Op 21 en 22 Mei zijn gedurende een doorbraakpoging door Duitsche luchtstrijd krachten 56 vijandelijke pantserwagens buiten gebruik gesteld. 9 vliegtuigen zijn vernield, namelijk 25 in luchtgevechten en 8 door luchtdoel- artillerie, terwijl de rest op den grond ver nietigd werd16 Duitsche toestellen wor den vermist. Bij Narvik hebben vliegtuigen tenten kampen en troepenconcentraties bestookt. Een vijandelijke jager werd omlaag ge schoten, terwijl een kruiser en een trans portschip door bommen werden getroffen. Later werd gemeld, dat de Duitsche in fanterie, welke de Schelde-stelling door brak, ook de stad Gent bezette. De strijd in het Noorden. In het zeegebied van Narvik heeft het Duitsche luchiwapen op 23 Mei opnieuw successen behaald. Een kruiser werd door twee zware bommen en twee andere krui sers werden door vijf zware bommen ge troffen. Men kan rekenen op het totale verlies der schepen. Een slagschip en een kruiser of een. torpedojager werden op het voorschip door een bom geraakt en ernstig beschadigd. hét Duitsche offen sief in het westen. Na 2 weken. Uit Berlijn meldt het D.N.B. Aan het einde van de 2e week van het groote Duitsche offensief in het Westen, wordt de toestand van welingelichte zijde als volgt samengevat 1. De oorlog is naar Fransch gebied over gebracht en de Duitsche troepen zijn tot de kust van het Kanaal doorge drongen. 2. Het in Noord Frankrijk en België ge concentreerde geallieerde leger, dat zich reeds door België op weg naar Duiischland had begeven, is terugge slagen Het heeft zware verliezen ge leden en is tenslotte in een grooten kring omsingeld. Alle pogingen om daar uit te breken hebben schipbreuk geleden. 3. De verdedigingswerken van Luik, Na men en Maubeuge, welke een even- tueelen stoot van Duitschland moesten opvangen, zijn onder den voet geloo- pen. 4. De Duitsche luchtmacht heeft een groot aandeel in de overwinning gehad. Se dert het begin van het offensief zijn ongeveer 2400 vliegtuigen van den vijand vernield. 5. De Duitsche weermacht staat vlak voor de voor de Engelschen zeer gevaarlijke havens aan het Kanaal. «Wij kunnen ons altijd terug trekken". Volgens de Duitsche radio heeft Duff Cooper, de nieuwe Engelsche minister van voorlichting, medegedeeld, dat niet be kend gemaakt kan worden, welke havens aan de kust van Het Kanaal door de Duit sche troepen bezet zijn. Wel noemde Duff Cooper den toestand ernstig. In geval van een nederlaag in den oor log, die op het oogenblik woedt in Frank rijk en België aldus Cooper volgens Radio-Bremen weten de Engelschen echter, dat zij zich altijd kunnen terug trekken op hun eiland. als Steenrotse en Gouden Sonne, aan de vereeniging Hendrick de Keyser. De gebouwen uit de periode der 18e eeuw, naar de Fransche koningen die der Lodewijk-stijlen genoemd, leden ernstige verliezen, doch bij den grooten rijkdom aan deze gevels in onze stad naar ver houding toch nog het minst. De gevel der Prov. Bibliotheek, hoewel ern stig beschadigd, zal bij herbouw te ge bruiken zijn (vgl. het Beeldenhuis in Vlis- singen). In 1733 werd dit monumentale huis voor den heer J. P. van den Brande gebouwd, vermoedelijk door J. P. van Baurscheit. Inwendig waren eenige schil derstukken, waarvan wij het "verlies, moe ten betreuren. Zeer spijtig is ook het ver loren gaan van den fraaien gevel Dwarskaai 14, van omstreeks 1740, dat merkwaardige gesneden spiegelbogen bevatte. Het huis Rotterdamsche Kaai 14 onderscheidde zich door het materiaal, hardsteen; dit was ook het geval met dat aan de Rouaansche Kaai 5 5. Ten slotte moeten hier nog worden vermeld de gevels 63-67 en 53 (de Witte Zwaan), die in het stadsbeeld een zoo belangrijke plaats bekleedden. In laatstgenoemd huis ging tevens een fraai trappenhuis, waarin de wapens van Parker en Brouwer-Ghysen, verloren. De veronderstelling, dat met de R.K. Kerk het bekende, legendarische schil derij uit Vrouwepolder verloren is ge gaan, blijkt gelukkig niet juist. Dit schil derij en enkere andere kostbaarheden, die eigendommen van de R. K. Kerk waren, zijn tijdig in veiligheid gebracht. Onze Redactie. De Redactie van ons blad is tot nader bericht gevestigd: Turfkade 15 te Goes, Telefoon 2863. Het adres van onze Middelburg sche Redactie is voorloopig: Rouaansche Kaai 23, Telefoon 825. Stukken uit Middelburg dienen des morgens vóór 10 uur bij het bovengenoemde adres be zorgd te zijn. De inwoners van Krabbendïjke weer thuis. KrabbendijkeThans zijn alle geëva- cueerden weer in ons dorp teruggekeerd op één na. Mej. SchrijverDansen werd door een granaat doodelijk getroffen, zoodat onze gemeente één slachtoffer heeft te betreuren. Enkele huizen zijn beschadigd, maar de schade aangericht door vernieling en plundering is niet te berekenen. De werkzaamheden worden weer als normaal hervat, vooral op het land is vol op werk. Pensioenen worden uitbetaald. Voor ongerustheid aangaande de uit betaling van de pensioenen onder de tegenwoordige omstandigheden, is geen enkele grond aan te voeren. De Pensioen raad heeft dezer dagen de cheques voor de driemaandelijksche pensioenbetalin gen verzonden en de Pcgd zal deze cheques tot het volle bedrag doen uitbe talen. Over de Indische pensioenen behoeft op het oogenblik evenmin ongerustheid te bestaan. De Staatsloterij. De trekkingen van de 483e staatsloterij zullen weer gehouden worden op 10 Juni 1940 en volgende dagen. De Marine van het Commando Zeeland moet zich melden. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt in overeenstemming met den Duitschen Bevelhebber in Nederland bekend, dat militairen van de Koninklijke Marine, die behoord hebben tot het Com mando Zeeland, zich dienen te melden bij den Commandant van 't Marinedepöt, Koningsstraat 3 te 's-Gravenhage. Dit geldt zoowel voor troepen en groe pen waarvan het militair verband behou den is gebleven, als voor hen, die op eenigerlei wijze zijn afgeraakt of zich heb ben verwijderd van het troepen-onderdeel waartoe zij behoorden. Voor het verkrijgen van transport kun nen zij zich melden tot alle burgerlijke en militaire autoriteiten, die gehouden zijn. hun reis te bevorderen. In Rotterdam kunnen de betrokken mili tairen zich daartoe wenden tot den com mandant der maritieme middelen, in het gebouw van de Unilever, Museumplein 1. Een ieder wordt verzocht den inhoud van dit bericht aan de betrokkenen mede te deelen. Dit blad verva msgf" tijdelijk mede de Vlissmgseibe ComraBif-. Abonné's op de Vlissing- sehe Courant, die op gere gelde bezorging prijs stellen, worden verzocht hun tijde- lijk adres op te geven aan de administratie van de Mid delburgsche Courant, Klein Vlaanderen 24, Middelburg, onder vermelding dat zij abonné zijn op de Vlissing- 'sche Courant.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1