penoare ïviededeelingen. OPROEP AAN DE BEVOLKING VAN NEDERLAND. Het door de Duitsche troepen bezette Nederlcmdsche gebied wordt onder het Duitsch Militair-Bestuur geplaatst. De Legerbevelhebbers zullen de maat regelen, noodig voor de veilighéid der troepen en voor de bestendiging van rust en orde uitvaardigen. De troepen zijn gehouden, de bevolking, voorzooverre zij zich vreedzaam betoont (onder alle opzichten), te ontzien en haar eigendommen te eerbiedigen. In geval van loyale samenwerking met de Duitsche overheden zullen de Open bare Besturen op hun post gelaten worden. Van het gezond verstand en het inzicht der bevolking verwacht ik, dat zij alle onbezonnen handelingen, eiken aard van sabottage, van lijdzaam of daadwerke lijken weerstand aan de Duitsche Weer macht zal nalaten. Alle verordeningen van het Duitsche Militair-Bestuur zijn stipt en onvoorwaar delijk te volgen. Het zou de Duitsche Weermacht spijten, moest zij zich gedwon gen door vijandelijke handelingen van onverantwoordelijke elementen der bur gerbevolking, tot scherpe maatregelen tegen de gansche burgerbevolking ge noodzaakt zien. Dat ieder aan zijn arbeid en op zijn post blijve, zoo dient hij niet alleen zijn eigenbelang, maar de belangen van zijn volk en van zijn vaderland. De Opperbevelhebber van het Duitsche Leger BEKENDMAKING VOOR HET BEZETTE GEBIED. Bij machtiging van den Opperbevelheb ber van het Duitsche Leger maak ik be kend I. De Duitsche Weermacht waarborgt de imvoners volledige veiligheid van persoon en eigendom. Wie zich rustig gedraagt, heeft niets te vree zen. II. Gewelddaden en daden van sabo tage worden met de zwaarste straf fen bedreigd. Als sabotage wordt ook beschouwdelke beschadiging of het achterhouden van oogstpro- ducten, voorraden en installaties van alle soort, die voor het bezet tende leger van belang zijn, even als het afscheuren of beschadigen van plakbrieven of bekendmakin gen. Onder bijzondere bescherming van de Duitsche Weermacht staan gas-, water- en electriciteitswerken, spoorwegen en sluizen, evenals kunstwerken. III. De inlevering van wapens en oor logstuig is door bijzondere bekend making bevolen. Voor herinnerings wapens, buiten gebruik, is deze ver ordening niet van kracht. Jachtge weren zijn onder opgave van naam, beroep en woonplaats van den eige naar bij den burgemeester in te le- veren, die voor de bewaring verant woordelijk is. IV. Doof het krijgsgerecht wordt ge straft 1. Elke ondersteuning van niet-Duitsche militairen in het bezette gebied. 2. Iedere hulp verleend aan burgers, welke het bezette gebied willen ont vluchten. 3. Elke inlichting, verschaft aan perso nen of instellingen buiten het bezette gebied, welke de Duitsche Weer macht of het Rijk zou kunnen scha den. 4. Elk verkeer met krijgsgevangenen. 5. Elke belediging van de Duitsche Weermacht en van haar bevelheb bers. 6. Samenscholingen op de straat, het verspreiden van vlugschriften, het' beleggen van openbare vergade ringen en optochten, welke niet van te voren door een Duitschen bevel hebber toegelaten zijn, evenals elke andere Duitsch-vijandige betooging. 7. Ópruiïng tot staking, het moedwil lige nederleggen van - den arbeid, werkstaking, en het verhinderen van werkwillige elementen. V. De staats- en gemeentebesturen, po litie en scholen zijn verplicht, op normale wijze verder te werken. Hiermede wordt de eigen bevolking gediend. De leiders dezer instellin gen zijn voor loyale houding ten overstaan van de bezettende macht verantwoordelijk. De personen, aan gesteld in openbaren dienst, zullen hunne wedde verder genieten. VI. Alle nijverheidsinstellingen, handels zaken en banken zijn in het belang der bevolking open te houden. De sluiting hiervan zonder geldige re- dén wordt gestraft. VII. In het belang van een geordende en gelijkmatige bevoorrading der be volking is het hamsteren van waren of van artikelen voor het dagelijksch gebruik (elke overmatige bevoorra ding) streng verboden. Elke hande ling in strijd hiermee, wordt als sa botage beschouwd en bestraft. Het voor de dagelijksche levensbehoef ten van de burgerbevolking noodige verkeer, in het bijzonder ook het marktverkeer, zal, inzooverre de militaire verhoudingen het toelaten, niet gehinderd worden. Producen ten van en handelaars in levens- noodwendige artikelen zijn verplicht hun bedrijf als voorheen uit te oefe nen en hunne waren aan de ver bruikers af te leveren. VIII. De verhooging van prijzen en ver goedingen van eiken aard, evenals van loonen boven het peil, op den dag der bezetting vastgesteld, is verboden, inzooverre geen uitzonde ringen uitdrukkelijk toegelaten zijn. IX. De wisselkoers wordt als volgt vast gesteld Voor Rijksnederland: 1 Gulden 1.50 Reichsmark. Voor België 1 Belga 0.50 Reichsmark. De toepassing van een andere wis selkoers wordt gestraft. Duitsche, evenals inheemsche geldwaarden, moeten aangenomen worden. X. De Weermacht en de personen daar toe behoorende, zullen hunne inkoo- pen contant betalen. Dit geldt even eens voor den door de burgerbevol king geleverden arbeid. Slechts bij bedragen, hooger dan 500 Rijks- mark, of een daarmee gelijkstaand bedrag, zal de betaling door de Duit sche militaire overheden gebeuren op vertoon van bescheiden door de Duitsche Weermacht afgeleverd. DE OPPERBEVELHEBBER DER LEGERGROEP. HET DUITSCHE STRAFRECHT ÏN DE BEZETTE GEBIEDEN VAN NEDERLAND. Bij machtiging van den Opperbevel hebber van het Duitsche Leger bepaal ik als volgt 1. Inzooverre een handeling, die volgens hel Duitsche recht strafbaar is, aan het oordeel van krijgsraden of bijzondere rechtbanken onderworpen wordt, geldt het Duitsche strafrecht. 2. Het reizen uit de door de Duitsche troepen bezette gebieden van Nederland kan slechts toegelaten worden door plaat selijk verantwoordelijke Orts- of Feldkom- mandanten. Dieper ingrijpende landrechterlijke be perkingen blijven geldig. Iedere overtre ding wordt gestraft. 3. Elk verkeer van onbevoegden met krijgs- of burgerlijke gevangenen, die zich in de macht en onder hoede van de Duit sche weermacht of beambten bevinden, wordt bestraft. 4. Samenscholingen op straten of open bare pleinen, het beleggen, houden van, of deelnemen aan openbare vergaderin gen of optochten, het verspreiden en het drukken van vlugschriften zal gestraft worden. Uitzonderingen hierop kunnen door den plaatselijk verantwoordelijken bevelhebber toegelaten worden. Elke uiting van vijandigheid tegenover de bezette macht, zal bestraft worden. 5. Wie het werk neerlegt, met de bedoeling hierdoor de belangen der Duitsche bezet ting te schaden, wie werknemers uitsluit, en wie anderen aanspoort, het werk te staken of werknemers uit te sluiten, zal bestraft worden. 6. Wie in dagbladen of tijdschriften be richten publiceert, die voor liet Duitsche Rijk schadelijk kunnen zijn, of wier pu blicatie door het Militair-Bestuur verboden is, wordt bestraft. 7. Wie niet-Duitsche radio-uitzendingen be luistert, hetzij in het openbaar hetzij ge meenschappelijk, of wie de mogelijkheid hiertoe schept, wordt bestraft. Uitzondering hierop maken de niet- Duitsche zenders die door het Duitsche Militair-Bestuur door openbare bekend making toegelaten zijn. Wie Duitschvijandige radio-berichten, of Duitschvijandige berichten verspreidt, wordt bestraft. Deze verordening wordt met hare af kondiging van kracht. De Opperbevelhebber van de Legergroep. VAN PRIJSVERHOOGING. Bij machtiging van den Opperbevel hebber der Duitsche Weermacht verorden ik als volgt J. De op het oogenblik der bezetting gel dende prijzen en vergoedingen voor alle levensnoodwendige artikelen, voor de ge- heele landbouw als voor de nijverheids voortbrengselen, evenzeer voor het goe derenverkeer van eiken aard in de door het Duitsche Leger bezette gebieden, en in het verkeer van deze gebieden met het Duitsche Rijksgebied, mogen niet ver hoogd worden. Verdragen, die door de beide verdrag sluitenden vervuld zijn, vallen niet onder deze bepaling. 2. Het is verboden handelingen te ver richten, waardoor rechtstreeks of niet- rechtstreeks de voorschriften, vastgelegd in 1, ontdoken worden, of kunnen ont doken worden. Als verhooging van prijs of vergoeding wordt ook beschouwd elke rechtstreeksche of niet-rechtstreeksche vermindering der tegenprestatie, in het bijzonder wat betreft de beialings- of leveringsvoorwaarden, evenals de ongerechtvaardigde weige ring, waren te fabriceeren of te leveren. 3. Voorzoover' uit gerechtvaardig den eco- nomischen grond, of teneinde onbillijke hardheid te vermijden, een verhooging voor prijzen en vergoedingen noodzakelijk is, kan de plaatselijk verantwoordelijke „Oberfeldcommandani" of het door mij aangestelde bureel uitzonderingen toela ten of verordenen. 5 4. Wie handelt tegen de voorschriften van deze verordening of tegen de tot hare doorvoering uitgevaardigde voorschriften en aanwijzingen, zal gestraft worden met geldboeten tot 30.000 RM en met gevan genisstraffen tot 6 weken, of met een dezer, inzooverre niet andere wetteksten met hoogere straffen bedreigen. Ook kunnen de in strijd met de voorschriften in prijs verhoogde ariikelen in beslag genomen worden. De Opperbevelhebber van de Legergroep. VERORDENING OVER LEVENSMIDDELEN EN GEBRUIKSARTIKELEN. Bij machtiging van den Opperbevel hebber van het Duitsch Leger bepaal ik in het belang van e,en geordende en recht vaardige verdeeling van levensmiddelen over het bezette .gebied, als volgt 1. Levensmiddelen en gebruiksartikelen mogen slechts in eene, met hel nor male gebruik gelijkstaande hoeveel heid, verkocht of betrokken worden. 2. Hamsteren (d.i. ongewoon hooge in- koopen of bovenmatige bevoorrading) is verboden. 3. De Duitsche soldaten en rijksburgers zijn gehouden deze bepalingen in acht te nemen. Zij mogen slechts voor hun eigen onmiddellijke behoeften koopen en dit tegen contante betaling. Slechts bij grootere bestellingen (hooger dan 500 Rijksmark) kan door den bevel hebber der koopende eenheid een le- veringsbewijs worden uitgesteld. 4. Elk vergrijp legen deze bepalingen zal gestraft worden. De Opperbevelhebber van de Legergroep. DE WETTIGE BETAALMIDDELEN Nogmaals wordt met nadruk onder ieders aandacht gebracht, dat naast de Nederlandsche munten, zilverbons en bankbiljetten, alleen de Duitsche Relchs- kreditkassenscheïne weitig betaalmiddel zijn, met een koers van Reichsmark 1.50 1 gulden. Geen enkel ander Duitsch rijksbank biljet is derhalve wettig betaalmiddel en behoeft door niemand als betaalmiddel in ontvangst te worden genomen. Post- en belastingkantoren zullen deze laatste der halve niet in betaling of ter inwisseling aannemen. Nu de Reichskreditkassenscheine ook wettige betaalmiddelen zijn, kan het vol gende omrekeningstabelletje van nut zijn 0.5 ct. 1 Pfennig 15 ct. 23 Pfennig 1 2 16 24 2 3 17 26 3 5 18 27 4 6 19 29 5 8 20 30 6 9 30 45 7 =11 40 60 8 =12 50 75 9 =14 60 90 10 15 70 105 11 17 80 120 12 18 90 135 13 20 100 =150 14 21 200 300 De in Nederland geldige Duitsche bank noten zijn 50 Reichspfennig 1 R.M. 2 R.M. 5 R.M. 10 R.M. 20 R.M. 50 R.M. 100 R.M. HERVATT^P VAN HET ONDERWIJS. In waardïgén nationalen geest. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onder wijs, K. en W., maakt het volgende be kend 1. Bij de hervatting van het onderwijs sta op den voorgrond a. onderwijs worde gegeven in waar- digen, nationalen geest b. bij alle onderwijs worde gewezen op de noodzakelijkheid tot strikte in achtneming van onze plichten tegen over de bezettende overheidin het bijzonder worde legen alle uitingen van nieuwsgierigheid gewaakt c. bij alle onderwijs worde op het overwegend belang van het zorgvul dig nakomen der eischen van de hygiëne gewezen. 2. Het wordt op prijs gesteld en ten sterk ste aanbevolen, dat alle nog niet afge dane geschillen over de uitvoering der Onderwijswetten door partijen in der minne worden geregeld. Van de in trekking van bij de Kroon aanhangige geschillen, worde de mededeeling in gezonden aan het departement van Onderwijs, K. en W. ten 's-Gravenhage. 3. Voor zoover niet ter plaatse bevoegde autoriteiten anders hebben bepaald, wordt het onderwijs, zij het voorloopig zoo eenvoudig mogelijk, hervat. 4. Waar geen bruikbare localiteit be schikbaar is, kan eenig onderwijs worden gegeven in de vrije natuur aan oudere leerlingen kunnen taken vrorden opgegeven, die thuis of op enkele centrale plaatsen worden ge maakt. 5. Waar de leden daarvan bereikbaar zijn, worde zooveel mogelijk in overleg met het schooltoezicht gehandeldom met het onderwijs te beginnen, kan van goedgekeurde leerplannen en les roosters worden afgeweken. Op het verleenen van een noodige ontheffing van v/ettelijke voorschriften, behoeft niet te worden gewacht. 6. De leden van het Rijksschooltoezicht behouden hun wettelijke bevoegdhe den. 7. Waar gebrek aan arbeidskrachten dat noodig maakt, kan verlof worden ge geven tot schoolverzuim. Waar het noodig en mogelijk is, kunnen school klassen in haar geheel bepaalde hulp verleenen. Voor wat betreft de nijver heidsscholen moet aan een optreden plaatselijk overleg op korten termijn voorafgaan. 8. De eind-examens van scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, van middelbare nijverheids scholen en de kweekschool-eindexa mens moeten zoo eenigszins mogelijk, voortgang hebben. De nieuwe zilverbons. De Rijksdaalderbons. De bons hebben een grootte van onge veer 12.9 bij 7.3 cm. en zijn gedrukt op papier, waarin een roode en een blauwe vezel zijn verwerkt. De voorzijde vertoont een guilloche-rand in blauw, vermengd met licht bruin, waar in aan de linkerzijde in het midden en in den rechter-benedenhoek 2.50 is vermeld. Het middenvak vertoont in den onder grond in licht blauw ,,2.50", waarover heen de tekst is gedrukt. Behalve serie, nummer en de handtee- keningen, al hetwelk in zwart is gedrukt, verschijnt de tekst in blauw. De achterzijde heeft eveneens een guil loche-rand in blauw en bruin, waarbinnen een groot vierkant, geflankeerd door twee gelijke blanco vakken. Dit groote vierkant, bijna geheel geguil- locheerd, heeft in de vier hoeken uitge spaard 2.50, heeft voorts over de geheele oppervlakte een dubbele cirkel in bruin, waarbinnen in blauw voorkomt „Konink rijk der Nederlanden, wettig betaalmid del" en in den cirkel de strafbepaling we gens het namaken of vervalschen. De Guldenbons De guldenbons hebben eveneens een grootte van ongeveer 12.9 bij 7.3 cm. en zijn gedrukt op papier, waarin een groene vezel is verwerkt. De voorzijde vertoont een guilloche-rand in bruin, vermengd met zwart, waarin zich aan de achterzijde in de medaillon de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin vertoont, terwijl in den rechter boven- en onderhoek f 1.is uitgespaard. Het middenvak vertoont in den onder grond in zwart „een gulden", waar over heen de tekst is gedrukt. De tekst staat in bruin, het overige, evenals de datum en de handteekeningen, in zwart. De achterzijde heeft eveneens een guil loche-rand in bruin en groen, waarin in de vier hoeken is uitgespaard 1.Deze waarde-aanduiding is omlijst door een rand, waarvan de beide bovenste en de beide onderste aan elkaar gelijk zijn. Het middenvak is versierd door het Ne- derlandsche wapen, met in den linker bovenhoek de woorden „wettig betaal middel" en in den rechter bovenhoek „Koninkrijk der Nederlanden", terwijl on der het wapen de strafbepaling wegens het namaken of vervalschen is opgeno men. Dit middenvak is geheel in groen ge houden. Geen controle op rijwiel- belastingmerken. Het Departement van Financiën deelt mede, dat in verband met de tegenwoor dige verkeersmoeilijkheden tot 15 Juni a.s. geen controle zal worden gehouden op rijwielbelastingmerkeri. Belastingen gaan gewoon door. Het departement van Financiën vestigt de aandacht er op, dat de verplichtingen ingevolge alle belastingwetten onverkort moeten worden nagekomen. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat alle belastingen, welke door middel van zegelplakking moeten worden vol daan zooals omzetbelasting en zegel belasting op den bestaanden voet moeten worden betaald. Bij betaalingsmoeilijkheden inzake be lastingen, kunnen belanghebbenden zich wenden tot de desbetreffende rijksont vangers. Ten aanzien van de belasiingen naar Inkomen en Vermogen wordt onder de aandacht gebracht, dat in de uitgereikte biljetten op de gewone wijze aangifte moet worden gedaan naar den toestand per 1 Mei 1940. Eventueele wijzigingen in den toestand na dien datum kunnen in een begeleidend schrijven ter kennis van den inspecteur worden gebracht. Vóór 15 Juni 1940 zullen de inkomen ter zake van het niet tijdig inleveren van aangiftebiljetten. BURGERLIJKE STAND Gl GehuwJan Geene, 23 jaar j.m. en Thona Baas, 21 jaar j.d. te Ellewouisdijk. Huw.aang.: Jacobus Houtepen, 43 jaar j.m. te Schore en Hendrika Engelina Maatje Antonetta van der Weele, 40 jaar, j.d. OverledenJohanna Petronella Maria Boudier, 63 jaar, e. v. Hendricus Johan nes van Hove. Marinus de Jager, 55 jaar, wedn. van Jannetje Jacoba Rottier, te Kapelle. DE VEERDIENSTEN HERSTELD. De waarnemend commisaris der konin gin in Zeeland deelt mede, dat de afvaar ten der provinciale veerdiensten als volgt zijn vastgelegd. Zierïkzee-Kcrtsche Veer Zierikzeevertrek 8 uur en 17 uur. Kaischeveer: vertrek 10 uur en 19 uur. Veere-Kamperland Veerevertrek 9 uur en 18 uur. Kamperland: vertrek 9.30 en 18.30 uur. Wolphaartsd. Veer-Kortgene Wolphaartsd. veervertrek 8 uur, 12 uur, 16 uur en 20 uur. Kortgenevertrek 8.30 uur, 12.30 uur, 16.30 uur en 20.30 uur. Hervatting gemeentelijke genees kundige en schoolartsendienst» BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MIDDELBURG brengen ter openbare kennis: a. dat de gemeente-gpneesheer dr. J. EERELMAN zijn armenpractijk en den schoolartsendienst heeft hervat b. dat dr. EERELMAN van Vrijdag 24 Mei 19-40 af, des morgens van 8 tot 9 uur, voor gemeente- patiënten zal zitting houden in het consultatie bureau aan het Noordbolwerk. MIDDELBURG, 23 Mei 1940. Burgemeester en Wethouders DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Kostwinnersvergoeding* De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat de uitbetaling van kostwinnersvergoeding met gang van Zaterdag 25 Mei 1940 wordt voortgezet. De uitbetaling vindt plaats ter gemeente-secretarie Huize „De Griffioen", Seissingel 100 (ingang v zijde). Voor de dienstplichtigen wier namen beginnen met de letters A t/m K van 9 tot 10.30 uur L t/m R van 10.30 tot 11.30 S t/m Z van 11.30 tot 12.30 De uitbetaling geschiedt alleen aan degenen, die op 18 Mei 1940 kostwinnersvergoeding te Middel burg genoten. Zij, die mcenen thans in deze gemeente voor kostwinnersvergoeding in aanmerking te komen, moeten ter gemeente-secretarie (Huize de Griffioen) n aanvraag indienen. Middelburg, 23 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd, DE BORDES. Brood-distributie uitgesteld. De Directeur van den Distributiedienst der kringen Middelburg en St. Laurens maakt bekend, dat de invoering van broodkaarten voorloopig wordt uitgesteld. De uitgereikte kaarten dicne men zorgvuldig te I bewaren. Witte-brood mag alleen worden afgeleverd voor I rieken. Middelburg, 24 Mei 1940. De Directeur, H. P. STAAL. I WERKING DER ZIEKEN FONDSEN TE MIDDELBURG In de advertentie van gisteren staatdat de Leden nadere me- dedeelinger. kunnen doen. Dit moet evenwel zijnDE BODEN. HET PERSONEEL der Zeeuwsch® Confectiefabriek te Middelburg. wordt hiermede verzocht hun te- go'ed aan loon, voor zoover dit nog niet is geschied, af te komen halen op Zaterdag, 25 Mei van 812 uur, aan de fabriek.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 3