m Middelburg, een geteisterde stad De wederopbouw van Zeelands hoofdstad Het centrum onherstelbaar verminkt. - De getuigenis van een rijk verleden ging verloren. Vrijdag 17 Mei 1940 zal een zwarte datum blijven in de historie der Zeeuw- 8che hoofdstad. Op dien dag toch werd Middelburg daadwerkelijk betrokken in de botsing tusschen de strijdende legers, met als ge volg, dat onze woonstede, een van de gaafste en mooiste oude plaatsen van ons land, ontzettend werd gewond. Voor degenen, die elders wonen, is het niet doenlijk zich een beeld te vormen van de stad, zooals zij er thans uitziet. Op de Markt staan nog slechts drie a vier gevels overeind. De overige panden liggen tegen den grond. Het wonderlijk schoone stadhuis is vrij wel geheel ingestort. Alleen van de voor-, gevel staat nog een stuk overeind. Niet slechts de Markt van Middelburg is een ruïnepuinhopen treft men aan in het geheele centrum. De Lange Jan, de wereld vermaarde Abdij-toren, is onthoofd. Een zielige steen klomp steekt thans uit de steenresien van wat ééns de Koorkerk was. Ook op het Abdij-plein is ontzettend veel vernield. De woning van den com missaris der koningin is totaal uitgebrand het Abdij-hotel is met den grond gelijk gemaaktandere gebouwen-complexen zijn zoodanig verminkt, dat men moeite heeft zich te oriënteeren. De beide winkelstraten, die op de Markt uitkwamen, de Lange Delft en de Lange Burg, besiaan niet meer. Hotel Verseput beiaal de ditmaal nog zwaarder tol dan bij den „groolen" brand tien jaar geleden; hotel De Burg heeft opgehouden te bestaande „Gouden Zon" is niet meerhet gebouw St. Joris is een ruïne. In de Lange Delft werden niet slechts woonden zakenpanden op het altaar van Mars geofferdin deze straat ging tevens de Provinciale Bibliotheek verloren. Aan vankelijk had men hoop, dat de inhoud der kelders gespaard zou blijven, maar deze hoop is ijdel gebleken. Ook de kost bare inhoud der kelders is door brand aangetast. Bekende v/ijken in Zeelands hoofdstad, die zijn vernield, zijn o.m. de Dam en de Rouaansche Kaai. Op den Dam gingen behalve vele particuliere huizen en zaken het „Entrepot", het mooie Oost-Indische huis en de Steenrotse geheel verloren. In de St. Pieterstraat is de verwoesting nagenoeg volkomen, evenals op den Wal. Wal. Van de Coöp. Veilingvereeniging „Wal cheren" bij hei slation staat vrijwel geen steen meer. Het is niet doenlijk in het bestek van dit artikel een volledige opgave te geven van alle straten, die geheel of grooten- deels vernield zijn. We willen zulk een opgave zelfs niet benaderen, want we zouden verzuimen begaan, en tekort schieten. Als men een plattegrond van Middel burg voor zich neemt, en het hart van de stad zwart maakt, heeft men een vrij goed beeld van hetgeen uit het stadsbeeld is verdwenen. Rekent men daar nog bij een aantal vernielde huizen in allerlei wijken,- on telbare dakpannen, en een ondenkbare hoeveelheid ruitendan heeft men de resien van Zeelands hoofdstad voor zich. Naar schatting zijn ongeveer 600 pan den geheel verwoest. De schade toegebracht aan civiele eigendommen wordt geraamd op 50 mil- lioen gulden Met een bloedend hart beschouwt men hetgeen in enkele uren tijds ie Middel burg is aangericht. Een van Nederlands fraaiste oude steden, is zoo verminkt, dat zij met haarrijke verleden heeft afge daan. Er is verdriet en rouw in onze harten om het schoone, dat verloren ging. Dit beteekent echier niet, dat wij bij de pakken neerzitten. Het leven gaat voort, en eischt ons op. Eensgezind en doelbewust zullen we arbeiden aan den wederopbouw van Mid delburg, dat weliswaar nooit meer zal kunnen worden zooals het geweest is, maar waarvan tóch weer een schoone, goede stad kan worden gemaakt DE STEMMING ONDER DE GEVANGENEN. De Nederlanders hebben dapper gevochten. Een correspondent van het Deensche blad „Politiken", aldus meldt de Duiische radio, heeft een bezoek gebracht aan het Duitsche gevangenkamp te Bocholt, waar zich 5000 Nederiandsche, talrijke Belgi sche, een aantal Fransche en Poolsche en een gering aantal Britsche krijgsge vangenen bevinden. Hij meldt aan zijn blad, dat de Neder iandsche gevangenen zeer onder den in druk zijn van de geweldigheid en de snel heid van de Duitsche legers. De Neder iandsche soldaten weten nog niet, hoe de bezetting en overgave van hun land in hun werk zijn'gegaan. De Duiische officieren verklaren, dat de Nederiandsche soldaten dapper gevoch ten hebben. „Politiken" schrijft, dat ze zich nu schikken in hun lot en op goeden voet verkeeren met de Duitsche soldaten. Ook de Belgische soldaten waren vol komen verrast. Ze werden goed behan deld. De Fransche gevangenen zijn zeer wan trouwend en men kan moeilijk met hen in coniact komen. De Polen zien de toe komst nog altijd rooskleurig in en zijn er van overtuigd, dat tenslotte Polen zal her rijzen. Zweedsch-Russische economische onderhandelingen. De tusschen Zweden en de Sovjet Unie gevoerde economische onderhandelingen hebben, naar uit Stockholm wordt bericht, een vlot verloop. Evenwel zullen deze onderhandelingen nog geruimen tijd in beslag nemen. Prikkeldraadversperringen in en om Londen. Op de groote wegen in d e omgeving van Londen zijn prikkeldraadversperrin gen en loopgraven aangebracht, welke eventueel een snel oprukken van den vijand moeten tegenhouden. Ook op de voornaamste kruispunten in de Engelsche Hoofdstad zijn prikkeldraad versperringen geplaatst, terwijl bij het Buckingham Palace, het verblijf van de Britsche koninklijke familie loopgraven zijn aangelegd. Op het dak van het paleis en op de regeeringsgebouwen zijn vlecht werken van staaldraad aangebracht om het dalen van parachutisten te verhin deren. Geen veldpost-adres meer. De correspondentie voor Nederiandsche militairen, van wie de legeringsplaats be kend is, behoeft geen veldpost-adres meer te dragen. Voortaan kan deze correspondentie wor den voorzien van leger-onderdeel, plaats en straatnaam. Britsche fascistenleider gearresteerd. Uit Londen wordt gemeld, dat de leider der Britsche fascisten, Sir Oswald Mosley, is gearresteerd, tesamen met 7 andere fascistische leiders. Bewegingsvrijheid van buiten- landsche zeelieden in Zweden. Uit StockholmDe Zweedsche regee ring heeft aangekondigd, dat buitenland- sche zeelieden weer bewegingsvrijheid zullen genieten, voorzoover de omstandig heden zulks toelaten. Spionnagebende ontmaskerd ïn Hongarije. In Hongarije heeft de politie nieuwe, strenge maatregelen genomen tegen het gevaar van spionnage. Te Boedapest is een wijdvertakte spionnagebende ont dekt, welke zich bezig hield met econo mische spionnage en de voorbereiding van daden van sabotage. Een aantal arrestaties zijn verricht. Ook eenige buitenlanders zijn in hechtenis ge nomen. Vriendschap tusschen Italië en Japan. Uit RomeMussolini heeft den Japan- schen ambassadeur in Italië, Sato, ont vangen, waarbij deze een verklaring van den Japanschen ministerpresident Yona overhandigde. In deze verklaring wordt gewezen op de vriendschap tusschen Italië en Japan en de nauwe samenwer king tusschen beide landen. Conservatief Lagerhuislid gearresteerd. De spreker van het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren medegedeeld, dat het con servatieve lid Ramsay op last van den minister van binnenlandsche zaken, is Deze arrestatie geschiedde op grond van de nieuwe wet op de verdediging van de veiligheid van het land, welke bevoegdheden bevat om personen, die in contact staan met onwettige organisa ties te arresteeren. Met mokerslagen door den vijandelijken weerstand. Wanneer men na de schokkende ge beurtenissen der afgeloopen dagen eeni- germate tot zichzelf komt, vraagt men zich af, waaraan het kan zijn toe te schrij ven, dat de Duitschers bij hunne achter eenvolgende veldtochten in de tenonder gebrachte landen, zulke overrompelende snelle beslissingen hebben kunnen beha len. Wie tot oordeelen bevoegd is, en openhartig tegenover zichzelf durft te zijn, zal moeten bekennen, dat hunne succes sen het gevolg zijn van ultra moderne bewapening en materieel, goede tuchi en geoefendheid, en vooral van ioepassing van geheel nieuwe iactische beginselen. De eerstgenoemde factor spreekt zich vooral uit in de gemechaniseerde troepen, waaronder we verstaan de combinatie van tanks, pantserwagens en motoristen. Een militaire medewerker van de Alk- maarsche Courant brengt hierbij nog eens onder de aandacht het verschil tusschen iank en pantserwagende eerste is een stalen bewapende kist, die zich op rups banden voortbeweegt, de laatste, even eens bewapend, rijdt daarentegen op wie len en is dus meer te vergelijken met een auto. Deze gemechaniseerde troepen kun nen zich met snelheden van 60 K.M. (en meer) per uur verplaatsen, en worden als voorhoeden gebruikt. Als steun voor het breken der sterkste weerstanden worden aan deze gemechaniseerde troepen toe gevoegd onderdeelen der luchtmacht (jacht- en verkenningsvliegtuigen tezamen met bommenwerpers). Achter deze voor hoede volgt de infanterie, vervoerd in auto's, te zamen mei gemotoriseerde ar tillerie. Na den wereldoorlog importeerde men in alle legers de tactische denkbeelden, welke werden onderwezen op de Fran sche Hoogere Krijgsschool. De grondge dachte daarvan was, dat men zoowel bij aanval als verdediging door scheidings lijnen de groote legeronderdeelen elk zijn eigen vak gaf, waarbinnen zij moesten blijvenhet geheele oorlogstooneel was dus verdeeld in aan elkaar grenzende vakken. Om in voorste lijn verband te houden, bepaalde men lijnen, ongeveer loodrecht op de scheidingslijnen, die zon der nader bevel niet overschreden moch ten worden door de voorste troepen. Zoo doende bestond er verband in het geheele leger. Doch de snelheid van beweging leed zeer onder deze veiligheidsmaatre gelen voor het verband. In deze leer zijn alle v/estelijke legers geoefend, zij kennen geen andere methode. De Duitschers volgen de groote marsch- wegen met afzonderlijke, zelfstandige ge vechtsgroepen, die elk voor zich op de snelste wijze hun doë'l trachten te bereiken. Zij hameren met he^je mokerslagen door den vijandelijken weerstand heen en laten het opruimen en zuiveren van het tus- schenterrein aan de volgende gemotori seerde troepen over. Door de doorbre kingen, welke de voorhoeden in het vij andelijk front stooien, begint dat geheele front te wankelen en moet wijken. Dit teruggaan onder den druk der snel op dringende vijandelijke voorhoeden, geeft licht aanleiding tot paniek. De Duitschers offeren de voorzichtige veiligheid van nauwkeurig verband op aan snelheid in het vorderen. Duitsche vermetelheid, gepaard aan overdonde rend optreden, botst dus tegen de Fran sche nauwkeurig geregelde, voorzichtig heidsmethode. Spoedig zullen we waarschijnlijk al kunnen zien, wat het resultaat zal zijn, als groote verbonden der tegenstanders in België tot beslissende gevechten zullen komen. De Duitsche radio-omroep ver wacht dit treffen reeds zeer spoedig in de streek Antwerpen en Namen. De Duit sche troepen hebben n.l. de stelling achter het Albertkanaal doorbroken, de gealli eerden zijn teruggegaan achter de Dyle, welke langs Leuven en Mechelen stroomt. De Belgische troepen van de Maasstelling trekken na den val van Luik terug op de Geete en Dyle vormt een kring orn Brussel. Hier kan mogelijk een belangrijke beslis sing vallen. PREDIKBEURTEN NED. KERV. KERK Kleverskerke2 uur, ds. Fagel. Nieuw- en St. Joosland10 uur en om 2.30 uur, ds. G. J. H. Gijmink. Veere9.30 uur, ds. Fagel. s Heer Arendskerke 10 uur en om 2.30 uur, ds. C. v. d. Waa. Wemeldinge 9.30 uur en om 1.30 uur, ds. A. de Bruyn. GEREF. KERK Wemeldinge: 9.30 uur en om 2 uur, ds. M. P. van Dijk. GEREF. GEM. Middelburg9.30 uur, ds. A. Verhagen 2 uur en om 6 uur dienst, collecte slacht offers brand. Wemeldinge 9.30 uur, 1.30 uur en om 5.30 uur, leesdienst. VRIJE EVANG. GEM. Wemeldinge9.30 uur en om 2 uur, ds. P. Werges. DOOPSGEZ. GEM. Middelburg: 10.15 uur, ds. J. Koeke- bakker. LEGER DES HEILS Middelburg7.30 uur bidstondom 10 uur Heiligingsdienst o.l.v. Mr. Envoy P, 'Dieleman 7 uur Verlossingssamenkomst. i 1000.- ter beschikking van de oorlogsslachtoffers. De directie der Cacao- en Chocoladefa brieken C. J. van Houten en Zn. N.V. Weesp, heeft een bedrag van 1000 gulden beschikbaar gesteld voor het personeel, dat ingedeeld is bij de afdeelingen brand weer en luchtbescherming. Dit als beloo ning voor de betoonde plichtsbetrachting in de afgeloopen bange dagen. Het geld zal echter niet onder de man schappen worden verdeeld, doch Ier be schikking worden gehouden, totdat van eenige zijde een oproep zal worden ge daan om sleun te verleenen aan slacht offers van den strijd. Er zal een comité worden benoemd om hierin te beslissen. DRIE GEMEENTE-AMBTENAREN VAN SOEST GESCHORST. Zij verlieten hun post. Een ernstig geval van plichtsverzaking heeft zich tijdens de evacuatie in de ge- meenie Soest voorgedaan met drie ge meente-ambtenaren. In verband met de vele maatregelen, welke moesten worden uitgevoerd, en de werkzaamheden, welke de evacuatie der Soesterbevolking met zich bracht, was aan de gemeente-ambtenaren medege deeld, dat zij hun werkzaamheden in de gemeente moesten blijven vervullen, en dus niet zouden worden geëvacueerd. Desondanks hebben drie ambtenaren j.l. Maandag zich op eigen gelegenheid naar Noord-Holland begeven, waar hun gezin reeds was ondergebracht. Daar zij eigen veiligheid boven het al gemeen belang hadden gesteld, besloot het gemeentebestuur deze ambtenaren te schorsen. Inmiddels zijn, gelijk ook het overige deel der bevolking genoemde ambtenaren in Soest teruggekeerd en hebben zich ten gemeentehuize gemeld. Het gemeente bestuur heeft echter zijn schorsingsbesluit gehandhaafd eh deze ambtenaren den toegang tot het gemeentehuis ontzegd, schrijft het Uitrechtsch Dagblad.' Dank zij de andere ambtenaren, die van meer plichtsbetrachting blijk gaven, en het werk dezer drie er bij hebben ver richt, is er geen stagnatie gekomen. De sport geheel vrij. Uit Den HaagNaar wij vernemen zal de beoefening van alle sporten geheel vrij zijn. Rijkspolitie mag revolver dragen. Naar aanleiding van 'n met 't Duitsche opperbevel gemaakte overeenkomst, is bepaald, dat voor de rijkspolitie (mare chaussee en rijksveldwacht) toegestaan is, dat zij voor bewakingsdoeleinden en voor het handhaven van orde en rust ook verder mogen worden bewapend met een revolver. Het Prov. kerkbestuur van Zeeland, heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv.- Kerk toegelaten, de heer L. A. Baas, ccmd. aan dé R. U. te Leiden. Het Provinciaal Kerkbestuur van Noord- Brabant en Limburg heeft toegelaten cand. H. G. Beneder te Domburg hulp predikant te Aagtekerke. Beroepen te 's-Gravenhage (vacature K. H. E. Gravemeyer) ds. J. van Woerden te Middelburg. Wolkbreuken ïn Slowakije. De laatste dagen is het westelijk deel van Slowakije geteisterd door wolkbreu ken. De rivieren zijn sterk gestegen; de velden staan blank en de materieele schade is aanzienlijk. Bij koninklijk besluit zijn in Zweden alle vellen en huiden door den staat in beslag genomen. Gevluchte Noren keeren naai huis terug. De Duitsche autoriteiten hebben den Noren, die naar Zweden gevlucht waren, toestemming gegeven, om naar hun vader land terug te keeren. Vrouwen en kinderen kunnen de grens ongehinderd passeeren. De mannen heb ben een legitimatiebewijs noodig. Het aantal vluchtelingen wordt geschat op 2500. EEN PRODÜCTIERAAD IN ENGELAND. De leider van de Lagerhuisfractie der Briische Arbeiderspartij, Attlee, is thans „lord-grootzegelbewaarder" geworden. De Labour-partij neemt dus deel aan de regeering. Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis, waar hij zoolang in de oppo sitie het woord gevoerd heeft, de vorming aangekondigd van een „productie-raad". Hierin zullen zitting hebben vertegen woordigers der regeering, alsmede afge vaardigden van werkgevers- en werk nemerslichamen. De productieraad zal tot taak hebben de productie van het Britsche bedrijfs leven nog meer te richten op de oorlog voering dan thans reeds het geval is. Greenwood, de plaatsvervanger van Attlee als fraciielelder, wordt voorzitter van de productieraad. De nieuwe orde in het Verre Oosten. De voorzitter van den Japanschen Staatsraad, Prins Konoje, heeft gesproken over de beteekenis van de nieuwe orde ning der wereld, welke thans aan den gang is. Handhaving van de oude orde aldus Prins Konoje kan slechts nood lottig zijn. Daarom moet ook in Oost-Azië een nieuwe orde geschapen worden. Middenstands-pleidooien voor Noodwinkels. Gistermorgen vergaderde de besturen der Middelburgsche middenstandsorgani saties ter bestudeering van de maatrege len, welke genomen kunnen worden tot leniging van den nood van den Middel- burgschen middenstand. De voorzitter, de heer L, A. Stofkoper, zeide in zijn openingswoord, het bijzonder op prijs te stellen, dat het voltallig college van B. en W., ondanks zijn overdrukke werkzaamheden, aanwezig was. Spr. kon verder welkom heeten den voorzitter der Kamer van Koophandel, den heer W. Ber denis van Berlekom, en den Inspecteur der Volksgezondheid, jhr. J. de Ranitz. De kracht ontbreekt mij, aldus de voor zitter, 'om uit te drukken, hoe zwaar Mid delburg getroffen is. Een eerste vereischte is thans, dat geholpen wordt. Het gaat niet alleen om steun aan de gedupeerden, doch het betreft de geheele Middelburg sche bevolking. Er wordt gesproken over een moratorium, doch dat heeft vele schaduwzijden. De middenstand dient in staat gesteld te worden zoo spoedig mo gelijk, zij het op primitieve wijze, zijn zaken voort te zetten. Verschillende mogelijkheden bracht de voorzitter naar voren. Het eerste noodige is- een werkcomité, waarin vakbekwame menschen zitting hebben. Burgemeester -mr. J. van Walré de Bordes, die daarop het woord verkreeg, verklaarde, dat het gemeentebestuur al het mogelijke doet om het bedrijfsleven vasten grond onder de "voeten te geven. Komt de middenstand zelf met plannen, dan zal het gemeentebestuur die gaarne steunen. Samenwerking is echter ge- wenscht. De heer Lambermont achtte het ge- wenscht op korten termijn een vergade ring met alle gedupeerde middenstanders te houden, opdat een werkcomité kan worden samengesteld. Het Molenwater vond spr. een geschikt terrein voor het stichten van een nood-winkelstad. Wel licht kan het Jaarbeursbestuur houten ge bouwen beschikbaar stellen. De Dam zou als standplaats voor bodenwagens dienst kunnen doen. De heer Kruyder achtte een moratorium gewenscht, terwijl z. i. credieten verleend dienen te worden aan bonafide zaken- menschen, zoo mogelijk een renteloos voorschot van het rijk. Spr. opperde de mogelijkheid van het uitschrijven van 'n speciale wederopbouw-leening, terwijl de verzekeringsmaatschappijen z. i. gedwon gen dienen te worden een deel der scha den uit te betalen, zoonoodig met steun van de niet-getroffenen. Naar aanleiding hiervan merkte de voorzitter op, dat in Rotterdam reeds een sterke actie in die richting gevoerd wordt. In de eerste plaats dienen echter de kleine zaken geholpen te worden. De heer Berdenis van Berlekom rele veerde hoe Dendermonde is herbouwd. Alle reparaties aan woningen e. d. dienen contant betaald te worden, opdat het bouwbedrijf in staat gesteld worde den middenstand aan noodwinkels te helpen, klein van opzet en omvang. Credieten dienen de plaatselijke bankiers te ver strekken. In den breede werd daarop de wensche- lijkheid van een steunactie op grooten schaal besproken. Een enquête zal inge steld dienen te worden om gegevens om trent den omvang der ramp te krijgen. Daarna kon worden onderzocht, hoe hierin te voorzien. Op advies van wethouder Paul werd de benoeming van een werkcomité uit gesteld tot de vergadering van alle be langhebbenden. Deze vergadering werd vastgesteld op Zaterdagmorgen 10 uur. Staande de vergadering werd een lijst van candidaten voor dit comité opgesteld, welke B. en W. zal worden voorgelegd. B. en W. zullen, aan de hand daarvan, het comité samenstellen. Den heer Berde nis van Berlekom werd verzocht het voor zitterschap op zich te nemen, waartoe deze zich bereid verklaarde. Wethouder Paul adviseerde nog, reeds nu noodwinkels op te richten, met behulp van marktkramen en militaire barakken, welk idee van alle zijden werd toegejuicht Nadat de heer v. d. Berg, directeur der Nederl. Middenstandsbank nog de toe zegging had gedaan zich met de Zeeuw- sche vereeniging van Bankiers in verbin ding te stellen, sloot de voorzitter onder dankzegging de vergadering.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2