^MIDDELBURGSCHE COURANT Nummer 116 ■NIMH - 183e Jaargang Cogblad Uitgave C.V. De Middelburgsche Courant Bureaux Te MIDDELBURGKlein Vlaanderen no. 24, Telef. 575, Postgiro 359300 te GOES: Turfkade 15, Telef. 2863. I' - j fïrotiinciate Zeeuw®the- fe^iJ iv.o. de 00ESGHE COURANT A° 1813 Vrijdag 24 Mei 1940 Advertentiën 30 cent per regelIngezonden Medfc» deelingen 60 cent per regel. - Bij contract lager. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f2.10. - „Brieven of adre3 bureau van dit blad", 10 cent extra WAT IN MIDDELBURG ONHERSTELBAAR VERLOREN GING De Lange Jan, het Stadhuis, St. Joris en een groot deel van de Abdij zijn verwoest! De gemeente-archivaris te Middelburg schrijft ons Met de vermelding van het groote aan tal der huizen, dat op dien ongeluksdag van 17 Mei meer of min zijn vernield, is de omvang der ramp, die Middelburg door het bombardement heeft getroffen, niet eens naar behooren aangegeven. Ware het ongeluk een gelijk aantal panden, bijv. in de buitenwijken over komen, dan zouden de schade en het leed voor de bewoners en eigenaars daarvan natuurlijk dezelfde zijn als voor de nu getroffenen, doch voor de stad als zoodanig, zou de beteekenis oneindig minder geweest zijn. Want nu is niet al leen een merkwaardig historisch stads beeld grondig verwoest, doch ook in het belangrijkste deel onzer onvolprezen mo numenten, al zal een deel gerestaureerd kunnen worden, voor goed verloren. Stedebouwkundig vertoont Middelburg het merkwaardige beeld van drie con centrische kringen. De oudste kern, ont staan op en rondom het grafelijke be stuurscentrum en de Abdij, dateerend uit de 10e en 11e eeuw, werd begrensd door Noordstraat, Lange Delft, St. Pieterstraat en Wagenaar straat, en was door de Lange en Korte Burg in twee gelijke helften ver deeld. De volgende kring, die omstreeks 1254 werd getrokken, werd globaal door de grachten en kaden en de Spuistraat be grensd. Na 1578 tot omstreeks 1600 werd een derde kring geslagen, die in de bolwer ken en singels zijn grenzen vond. Van dien oudsten kern nu is, zooals één blik op de kaart doet zien, bijna twee derde een prooi geworden van het vuur. In den tweeden kring zijn vooral Markt en de zuidzijde van de Lange Delft daar aan ten offer gevallen. De herbouw zal tal van uiterst moei lijke problemen meebrengen, doch ook onverwachte en verrassende mogelijk heden. Het is daarbij te betreuren, dat stede- bouwkundige puzzles als de uiterst nauwe Korte Delft en Korte Noordstraat, een niet geringe belemmering voor betere verhoudingen blijven vormen. De geschiedenis der verwoeste monumenten. Ook van onzen monumentenschat is, ruw geschat, tweederden verloren of zeer zwaar beschadigd. En dat voor een stad, die als architectonisch openlucht-museum het grootste deel harer vermaardheid een niet onbelangrijk deel harer inkoms- ten verwierf 1 Omtrent de geschiedenis van de voor naamste dezer monumenten een enkel woord. De Abdij. In 1123 als klooster gesticht en in 1147 tot abdij verheven, heeft voor het ont staan en de oudste geschiedenis onzer stad een groote beteekenis gehad. Architectonisch het oudste, n.l. datee rend uit de dertiende eeuw, zijn de Balans poort en de kelder ouder de Statenzaal. Beiden zijn gelukkig behouden. Het bo vendeel der poort en de oostelijke belen ding, die van lateren tijd dateeren, hebben veel geledenhet complex ten westen daarvan, dat het zoo belangrijke Zeeuw- sche rijksarchief herbergt, en waar in de Middeleeuwen de kanuniken verbleven, is geheel gespaard. De ambtswoning van den Commissa ris der Koningin, architectonisch onduide lijk en thans grondig verwoest, diende in den tijd der abdij, dus vóór 1574, tot logeerplaats voor hooge gasten. Daar aan sluit aan, tot aan den witten toren, de oude Statenzaal, waar 'vroeger de be roemde tapijten hingen, die in onzen tijd de tegenwoordige Statenzaal sierden. Deze tapijten zijn gelukkig behouden. Links van den toren woonde de abt, die in de open galerij daaronder, wellicht zijn brevier badnu zetelde er de griffier en een deel van het provinciaal bestuur. Daarachter was oudtijds de infirmerie der abdij. De oostelijke wand van het plein werd oorspronkelijk door lage .bouwsels afge sloten, welke voor bakkerij en brouwerij diendenin de eerste helft der 16e eeuw Werden deze door het nu grondig ver woeste gebouw vervangen, waar o.a. de Thoolsche afgevaardigden naar de Sta tenvergadering, logeerden en dat als zetel van het bestuur van den polder Walche ren en hotel de Abdij in onze dagen be kend was. Ten zuiden van dit abdij-plein, een der fraaiste en stellig het charmantste plein van ons land, bevindt zich de Kapittelzaal, overdekt door vier kruisgewelven, die samenkomen op één schacht, dateerend uit den aanvang der 16e eeuwdeze is gelukkig gespaard. Dat is ook het geval met den kloostergang, die bij de groote restauratie is herbouwd. Bij den overgang van abdij naar zetel van het procinciaal bestuur werd hier in 1581 de Munt van Zeeland gevestigd. Aan den uitersten buitenkant, aan de Groenmarkt, is de oude refter of eetzaal der abdijin de 17de eeuw was hier de klok- en geschutgieterij van Burgerhuijs gevestigd. Later heeft het laat-Gothische gebouw diverse andere bestemmingen gehad, terwijl het als gymnastieklokaal eindigde. Ook dit deel der abdij is zwaar beschadigd, doch niet geheel hopeloos. „De Lange Jan", Middelburgs wereldberoemde Abdijtoren, welke ook ten offer is gevallen aan den oorlogsbrand. De Koorkerk. Van de aan hgt abdij-complex grenzen de kerken is de- koorkerk, waarvan de bovenbouw na den brand van 1568 is vernieuwd, er tamelijk goed afgekomen. De Nieuwe Kerk, welke na de wijziging van het interieur in de 19de eeuw reeds was ontluisterd, is daarentegen grondig vernield. Het praalgraf der admiralen Evertsen, in 1818 hierheen uit de St. Pieterskerk overgebracht, schijnt echter gelukkig be houden. De toren tusschen de beide kerken, onze geliefde Lange Jan, heeft een schacht van bergsteen, dateerend uit de dertiende eeuw. De bekroning brandde meermalen in den loop der eeuwen af, laatstelijk, of liever voorlaatstelijk, in 1712, daarna werd de nu verloren bekroning aange bracht ter vervanging van een renaussan- ce-spits. Van de kerken gingen verder verloren de Waalsche Kerk, vroeger kapel der Bogarden, dateerend uit het einde der 15e eeuw. De R. K. Kerk, welke even eens is afgebrand, was van geenerlei monumenteele waarde, doch verloor het bekende legendarische schilderij uit Vrouwepolder, dat eenige jaren geleden door pastoor Brügeman voor zijn bede huis was terug verworven. Het beroemde Stadhuis. Met den bouw van het Stadhuis, het bij landgenoot en vreemdeling beroemde Middelburgsche Stadhuis, was men in 1452 begonnen aan de Noordstraat, en in 1512 werd dit uitgebreid aan de Markt. Van 15131518 werd er door Rombout Keldermans de Vleeschhal tegenaan ge bouwd. Daarvoor was de toren opgetrok ken in den vorm, dien wij allen hebben gekend. Onwendig waren hier het belangrijkst de fraaie Gothische vierschaar en de boven voorzaal, welke de oudheidkamer herbergde. Al deze schatten werden in korten tijd vernietigd, evenals het belang rijke archief, dat juist onlangs in de v.m. Vleeschhal, met haar bekende fraaie ge welf, een veiliger bergplaats scheen te hebben gevonden. Hei gebouw, hoewel zwaar beschadigd, - al stellig kunnen worden hersteld. Dit schijnt niet het g -val te zijn met het overige deel van het S adhuis, dat in 1672 en 17801784 het' trappenhuis en de wethouderskamer in 1735 was ge bouwd en waarvan de raadzaal wel het belangrijkste onderdeel uitmaakte. Doch evenals men in de 18e eeuw een stuk aan het Stadhuis aanbouwde in den stijl van den eigen tijd, zal het de opgave der komende jaren zijn, om aan het herstelde Gothische gedeelte een harmonieerend, modern complex voor de gemeentelijke administratie toe te voegen. (Wordt vervolgd). Middelburgsch Hulpcomité voor verleening van huisvesting en verstrekken van kleeding. Het Middelburgsch Hulpcomité voor verleening van huisvesting en verstrek ken van kleeding doet een DRINGEND beroep op ons Zeeuwen en in het bijzon der op onze Middelburgsche stadgenoo- ten, die daartoe in staat zijn, tot onmid- dellijken, krachtigen geldelijken steun in overeenstemming met den ontzaglijken nood, die velen onzer mede-burgers ge-. troffen heeft, die alles hebben verloren. Velen zullen daartoe eerst in staat zijn, wanneer het geld- en het giro-verkeer weer zal geregeld, hetgeen, naar wij ver wachten, over eenige dagen reeds het geval zal zijn. Op hen vertrouwen wij dan een beroep te mogen doen. Maar op hen, die daartoe thans reeds in staat zijn, doen wij een dringend beroep tot onmiddellijken steun. Helps terstond, helpt onmiddel lijk, de nood is ontzaglijk. Wanneer wij al onze krachten, al wat wij kunnen, stellen ter beschikking van onze zwaar getroffen mede-burgers, zal God onzen arbeid zegenen. W. F. E. van der FELTZ. ANNE BOLLE. Duitsche hulp voor de bevolking van Middelburg. De „Feldkommandanten" voor Zeeland heeft een groote hoeveelheid ondergoed, beddegoed en andere artikelen, afkomstig van het Nederlandsche leger, ter beschik king gesteld van den Burgemeester van Middelburg, om te verdeelen onder de noodlijdende bevolking. De Burgemees ter heeft deze goederen overgedragen aan het Middelburgsch Hulpcomité, dat voor verdeeling zal zorgdragen. Het opruïmïngswerk. Van gemeentewege wordt grooten spoed betracht met het vrijmaken der straten, die door de verbrande en ingestorte hui zen waren versperd. Wankele gevels wor den omgetrokken en de zijwegen worden vcm puin gezuiverd. Verwacht wordt, dat over enkele dagen vele straten weer voor het verkeer vrij gegeven zullen kunnen worden. Van de 400 arbeiders, die bij het opruimingswerk betrokken zijn ge weest, zijn reeds 150 ontslagen. Ook met het herstel van de water-, gas- en electriciteitsleidingen wordt goeden voortgang gemaakt. In verschillende dee- len der stad heeft men nu weer de be schikking over de moderne levensgemak ken, wier waarde men pas ten volle be seft als men ze moet missen. Het telefoon-verkeer is nog beperkt tot de stad. We vernamen echter,' dat ook dit een .kwestie van dagen is, en dat men weldra weer met andere gemeenten tele fonische verbinding zal kunnen krijgen.' De Donderdagsche Markt. Voortaan op den Dam. Vanmorgen heeft de dienst van Ge meentewerken een begin gemaakt met het opruimen van het plantsoentje op den Dam. Groen en bloemen zullen worden verwijderd, omdat dit plantsoen voortaan bestemd zal worden voor marktplein. Ook de Noordzijde van den Dam zal aan dit doel dienstbaar worden gemaakt. Inenting. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, binnenkort de geheele bevolking van Walcheren te doen inenten tegen pokken en paratyphus. Steun voor getroffenen. Wemeldïnge. De inzameling van het steuncomité ten bate van hen, die door brand of instorting waren getroffen, heeft naast veel kleeren en huisraad, ruim 660.opgebracht Gemeentearchief van Kapelle ongeschonden. Kapelle. Men deelt ons mede, dat het gemeente-archief, dank zij de goede kluis, is bewaard gebleven. Wel zijn sommige stukken geel en gebruind, maar toch zijn zij nog goed leesbaar. Het gemeentehuis is verder geheel vernield. Gewonden te Wemeldïnge. Wemeldïnge. In aansluiting op ons bericht van gisteren inzake de verwoes tingen te Wemeldinge, meldt onze corres pondent nog nader, dat onder de leden der Transportcolonne van het Roode Kruis de volgende personen min of meer ge wond zijnJ. Prins, A. J. van Willegen, P. Traas en J. Zuijddijk, terwijl ook de chauffeurs Joh. Noussen en J. Zuydwegt, die de Roode Kruis auto's bestuurden, beiden verwondingen van niet ernstigen aard opliepen. In den tuin bij de Geref. Kerk, is een bom gevallen, waardoor de kerk geheel ontzet werd, zoodat de kerkdiensten een Zonlag j.l. in de School met den Bijbel zijn gehouden. „Italië wenscht de overwinning van Duïtschland". De beide verslagenen van dit oogenblik zijn de Fransche generale staf en de lei dende klasse van Engeland, schrijft de Popoio d'Italia. Het Duitsche optreden be dreigt twee voorname werken van de Fransch-Engelsche militaire macht, n.l.: de Maginot-linie en de Fransch-Britsche verbindingen langs de kuststrook Cher- bourg-Duinkerken. Frankrijk en Engeland hebben zich geweldig ingespannen. Het Fransche leger betaalt dit met een stroom van bloed. Het is een buitengewoon zwaar offer voor Frankrijk, dat wellicht meer petroleum, maar minder bloed bezit. De houding van het Italiaansche volk is volkomen duidelijk. Zij werd door den Duce bepaald op den dag, toen hij met Adolf Hitler vriendschappelijk de as Rome-Berlijn verwezenlijkte. Het fascisti sche Italië wenscht de overwinning van Duitschland. Het wenscht de nederlaag van Frankrijk en Engeland. „Engeland is voorzichtiger". Het D.N.B. meldt uit Milaan Het Turijnsche blad Stampa" legt den nadruk op het bericht, dat het uit de Ver- eenigde Staten terugkeerende Italiaansche schip „Rex" niet door de Engelschen in Gibraltar is aangehouden om gecontro leerd te worden. Het Britsche controleschip groette de „Rex" en liet het schip onge hinderd passeeren. De „Stampa" is van meening, dat En geland door het buitengewoon scherpe op treden van Italië tegen de onrechtmatige economische blokkade, voorzichtiger is geworden ten aanzien van dit land en dat Engeland, door zijn moeilijke positie, alles poogt te vermijden, wat onaangename ge volgen voor Engeland in de Middelland- sche Zee ten gevolge zou kunnen heben. DE TOESTAND VOOR ENGELAND ERNSTIG. De Britsche pers geeft blijk den ernst van den toestand aan het front in te zien. Volgens het D.N.B. verwacht men in Engeland een nieuw „wonder van de Marae", zooals men het stuiten van de Duitsche troepen in den vorigen oorlog genoemd heeft. De „Times" acht het uitgesloten, dat de Duitsche opmarsch naar de kust nog wordt tegengehouden. De toestand is voor En geland nog nooit zoo gevaarlijk geweest, schrijft dit groote semi-officieele Engelsche blad. Wat Churchill er van zegt. De Engelsche minister-president Chur chill heeft in het Lagerhuis den toestand uiterst ernstig genoemd. Hij bevestigde dat Abbéville in Duit sche handen is en dat in en om Boulogne hevig wordt gestreden. MIJNEN AAN DE ZUID-AFRIKAANSCHE KUST. Verschillende Britsche schepen gezonken. De mijnen, welke zijn gelegd aan de Zuid-Afrikaansche kust, hebben, volgens het A.N.P. ernstige schade toegebracht aan de scheepvaart. In totaal zijn acht Engelsche schepen verloren gegaan, welke uit Karachi, Sin gapore of andere Britsch Indische havens waren vertrokken. Ook twee Britsche mijnenvegers zijn ten offer gevallen aan de Duitsche mijnen. Drie schepen, komende van Engeland, zijn reeds twee weken over tijd. Dof IbBad vetrvatrsgS- frsfdleBijjk medle dl® VSissirsgsehe Courant. Aboirmé's op d© VBissisig- sch© Courani-, dóe op gere- geide bezorging prigs sfreBleni, worden verzoehS- humt Hfde« Bijjk adres op fre geven aan de administrate van de Mid- deBfourgscfoe Cotmramfr, KBein VDsanderen 24, MaddeSburg, onder vermelding dat zag afeonné zijn op de Vlissing- sefoe Courant. Duïisch legerbericht In het Duitsche legerbericht van giste ren wordt medegedeeld, dat, ondanks den heftigen tegenstand, de Duitsche troepen aan de Schelde langzaam terrein winnen. Ook in de bosschen van Valenciennes werden vorderingen gemaakt. Pogingen van de geallieerde pantser-afdeelingen om de posities nabij Kamerijk uit te brei den, mislukten door hel optreden van het Duitsche leger en de luchtstrijdkrachten. In het gebied van Artois werden vorde ringen gemaakt in de richting van Calais. Aan het Zuidelijk front, van de Somme tot de Maas, moest de vijand zich tot ver dedigen beperken. Aan het front bij Namen houden de geallieerden nog enkele uitloopers bezet. In het Kanaal werden drie transport schepen en een tankschip, tezamen onge veer 20.000 ton, tot zinken gebracht. Een torpedojager werd zwaar beschadigd. De haven-inrichtingen in Duinkerken (Frankrijk) en Dover (Engeland) werden door bombardementen zwaar beschadigd. Door de ongunstige weersgesteldheid was de activiteit in de lucht niet groot te noemen. Negen vijandelijke vliegtuigen gingen verloren. Vijf Duitsche toestellen worden vermist. In het gebied van Narvik werd een slagkruiser aan den boeg zwaar bescha digd. Een transportschip vcm 3000 ton werd tot zinken gebracht en andere zwaar beschadigd. In het frontbericht van het D.N.B. wordt met nadruk gewezen op de gewijzigde richting, welke de Duitsche troepen thans schijnen in te slaan. Het is duidelijk, dat de Fransche troepen in België systema tisch worden ingesloten. Veel aandacht wordt besteed aan de actie van snelle Duitsche kleine oorlogsschepen z.g. „Schnellboote" voor de havens aan Het Kanaal en voor de Nederlandsche kust. Drie Fransche oorlogsbodems verloren gegaan. De Fransche admiraliteit heeft het ver loren gaan vcm drie oorlogsbodems ge meld, namelijk de duikboot „Doris", de torpedojager „Le Droit" en het ravitaillee- ringsvaartuig „Le Niger". De positie van Ned. Indië. Tusschen Berlijn en Tokio hebben ge- dachtenwisselingen plaats gehad over het Japansche standpunt inzake Nederlcmdsch Oost-Indië. De Duitsche regeering heeft daarbij be kend gemaakt, dat zij bij dit vraagstuk niet betrokken is. Britsche vliegtuigen bombardeer den Nijmegen en Waalwijk. Het Duitsche legerbericht van gisteren maakte melding van luchtaanvallen door Britsche vliegtuigen op de Nederlandsche steden Nijmegen en Waalwijk. Verscheidene burgers zijn bij deze bombardementen omgekomen. Amerikanen verlaten Europa. De consuls in den Balkan en in het nabije Oosten, hebben den Amerikaan- sche burgers aangeraden, deze landen te verlaten. Voorts wordt gemeld, dat uit New York het Amerikacmsche passagiersschip „Pre sident Roosevelt" is vertrokken, met be stemming Ierland, om de in Europa ver toevende Amerikaansche burgers naar de Vereenigde Staten terug te brengen. FIRMA G.W. DEN BOER DRUKKERS-UITGEVERS Tijdelijk adres Noordsmgel 154 Middelburg Opdrachten worden gaarne weer l aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1