ADVERfÈNTIEN. HEINE ADVERTENTIES linnengoed, steengoed en glaswerk. De Maansteen TWEE FRANSCHE VLIEGENIERS TE RHDDELEUKG TER AARDE BESTELD. Gistermiddag trok een droeve, kleine stoet, bestaande uit twee lijkwagens, waar in het stoffelijk overschot van de beide Zaterdag jl. te Vlissingen omgekomen Fransche vliegeniers van het Gasthuis naar de R. K. Kerk en na den plechtigen uit vaartdienst van daar naar het R.K. Kerk hof aan Seisweg. Zoowel Franschen als Nederlandsche mi litairen begeleiden deze beide dapperen naar htm laatste rustplaats en brachten hun aldaar de laatste militaire eer. Nadat aan de gezamenlijke groeve een Fransche aalmoezenier het woord had gevoerd, heeft de burgemeester namens de gemeente-Middelburg getuigd van het me deleven der ingezetenen en namens hen een krans op het graf neergelegd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle burgemeesters in Zeeland medegedeeld, dat zij zijn gemachtigd aan de manschappen van het Fransche expeditie- leger een zoodanig toeslag op hun soldij te geven, dat het gelijk wordt aan de soldij van Nederlandsche militairen van denzelf den rang. PARACHUTETROEPEN NABIJ DEN HAAG. Nabij Den Haag is dezer dagen 'n afdee- ling Nederlandsche troepen beschoten door personen, die ten deale in burgèrkleeding gestoken waren, ten deele de uniform van het Nederlandsche leger droegen. Dergelijk optreden kan niet streng ge noeg worden afgekeurd. De Duitschers blij ven van ongeoorloofde vermommingen ge bruik maken. Een sergeant-motorrijder werd door twee als boeren gekleede personen aangevallen. De sergeant had de tegenwoordigheid van geest zich te laten vallen en het te doen voorkomen alsof hij getroffen was. Toen de „boeren" naderden, schoot de sergeant bei den dood, terwijl hij eveneens een derde persoon die kwam toeloopen neerlegde. Een vierde vluchtte een boerderij binnen. Daar heeft men een groote buit aange troffen. Het blijft zeer noodig dat ieder op zijn hoede zij! Militaire maatregelen in Den Haag. ALGEMEENE BEKENDMAKING NO. 2. De generaal-majoor, garnizoenscomman dant van 's Gravenhage, in deze gemeente uitoefenende 't militair gezag, overwegende dat in 's Gravenhage ernstige vrees voor verstoring der openbare orde bestaat, stelt voor de gemeente 's Gravenhage de volgen de algemeene maatregel van politie vast: le. Het blijven staan op den openbaren weg is verboden. 2e Alle samenscholingen van drie of meer personen op den openbaren weg zijn verbo den. 3e Onder openbaren weg" wordt mede verstaan elk terrein, dat zij het ook met eenige beperking voor ieder feitelijk toe gankelijk is. 3e. Het geopend hebben van deuren, ra men en vensters is verboden, 4e Het verbod, genoemd in art. 1 is niet van toepassing op personen in overheids dienst, in de rechtmatige uitoefening van zijn functie, blijkend uit een hun als zooda nig uitgereikte identiteitskaart, noch voor militairen, in het bezit van hun oorlogszak boekje, of voor hen, aan wie door of na mens het Militair Gezag een identiteitsbe wijs of pas is afgegeven. 5e. Ieder, aan wien door of namens het Militair Gezag een dergelijk bewijs is afge geven, is verplicht dat op eerste aanvraag te vertoonen. Hij, die aan deze verplichting niet op eerste aanvraag voldoet, wordt ge acht niet in het bezit van een dergelijk be wijs te zijn. Overtreding van deze verboden kan onverminderd het bepaalde in art. 184 van het Wetboek van Strafrecht gestraft worden met 12 dagen hechtenis of 100 boete. Deze maatregel van politie trad onmid dellijk in werking bij haar afkondiging op j.l. Zondagavond. De burgerbevolking werd gewaarschuwd, dat overtreding onmiddellijk levensgevaar opleverde. Frontbericlhfcem van gisteren. De Belgische troepen zijn er Maandag ii geslaagd hun terrein te handhaven. De Geallieerde troepen stonden tegenover de Duitschers over een front van 640 km breedte, van het Noorden van Nederland tot by de Zwitsersche grens. De Dqitsche linie is dus en aldus blootgesteld aan de gevaren van een Geallieerd tegenoffensief. Het proces der coördinatie der Nederland sche, Belgische en Fransche troepen gaat snel voort, werd gisteren bericht. De Duit- sche chef van den generalen staf tracht met koortsachtige snelheid op te rukken, teneinde het tijdelijke voordeel de Duitsche strijdkrachten te consolideeren. De Duitsche opmarsch uit het district Maastricht, werd door een zwaar Belgisch tegenoffensief tot staan gebracht. De voor uitgeschoven Duitsche posten tusschen Maastricht en Luik zyn door een krachtig Engelsch bombardement aangevallen. De eenige brug over het Albertkanaal, welke niet in de lucht was gevlogen, bood den Duitschers gelegenheid op te rukken in de richting van Tierleinont en Tongeren. Zij zijn hier tot staan gebracht. Engelsche luchtstrijdkrachten hebben oorts groote troepenconcentraties achter de Duitsche linies in België krachtig aan gevallen. Ook de brugge-hoofden bij Maastricht zijn gebombardeerd, om te ver hinderen, dat de Duitsche versterkingen naar België oprukken. Engelsche vliegtui gen hebben gepantserde colonnes tusschen Maastricht en Tongeren aangevallen. Van de drie Maastrichtsche bruggen zijn twee in de lucht gevlogen. Ten Zuiden van Luik vallen de Duitschers heftig aan met het deel verbinding te krij gen met de Noordelijke steunpunten. De Duitsche troepen vielen, naar heden morgen gemeld werd, met groote hevigheid aan, in grooten getale gebruik makend van gevechtswagens en vliegtuigen. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde Maandag mede, dat reeds 45 vijande lijke vliegtuigen in gevechten met de Brit sche luchtmacht waren neergehaald, ter wijl 45 andere toestellen vernield of be schadigd zijn. 35 Britsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Hiervan hebben er echter eenige een noo'dlanding gemaakt in België. Deze melding werd hedenmorgen aange- uld met de mededeeling, dat nog 16 an dere Duitsche vliegtuigen waren omlaag gehaald. De Engelsche hebben eenige belangrijke Duitsche vliegvelden gebombardeerd en on bruikbaar gemaakt, waardoor de Duitschers ;edwongen zijn gebruik te maken van nood-vliegvelden voor de operaties tegen Nederland. Dit heeft den Duitschers gröote schade berokkend. Het is bekend, dat van 16 Duitsche transportvliegtuigen op een dergelijk nood-veld niet minder dan 14 zyn beschadigd. OOK VROUWELIJKE PARACHUTISTEN IN ENGELAND. De Britsche omroep heeft de bevolking :ewaarschuwd, dat niet alleen mannen in burgerkleeding, maar ook vrouwen per parachute in Engeland zijn geland, evenals in België. VALSCHE RECLAMEBILJETTEN. De Belgische veiligheidspolitie heeft per radio aan de bevolking verzocht alle re clamebiljetten voor het koffiesurrogaat Pascha, welke op telegraafpalen en op an dere plaatsen zijn aangeplakt, te willen ver nietigen. Op de achterzijde van deze biljetten zijn namelijk teekeningen aangetroffen, welke kostbare aanwijzingen aan den aanvaller bevatten omtrent verkeerswegen e.d. HET PARTICULIERE TELEGRAAFVERKEER STOPGEZET. Het particuliere telegraafverkeer i sinds Zondagavond in ons land stopgezet. NEDERLANDSCHE RADIO-UIT ZENDINGEN. De BBC., de Engelsche radio-omroep heeft aangekondigd, dat om 12 h 20, 17 n 20 en 22 h 25 (Nederlandsche tijd) op ver schillende golflengten nieuwsuitzendingen in de Nederlandsche taal zullen plaats heb ben. SCHETSEN VAN D'ÖEVE „SMAKELBK GEBRUIK." De êeste kêer a Bure van den Berge bie Keetje an de bestie kwam ze a 'evro- ge: ,,'oe 'ouw je 't in 's 'êerennaem uut, buu'-vrouweZe bedoelden: zö snik-'êet en dan mie dien 'emdrok an, gevoerd en wel en die mouwtjes zö nauwe onder jen oksels en dae' dan nog een beuk over. Ja, zö ze levenslank nog 'eslaepe, temissen, zö lange as da' ze „in de keuzen" was: in d'r beuk en d'r onderkeus. De gewente doet oalles Die gewenten 'ier, dae' schodden die Schouwse vrouwe d'r 'öod nogal is over. Ze was is ergenst verzocht om smoutebollen te eten. Ze moste nog begunne mie bakken a ze der a was, en dae' zag ze da' 't dêeg uut 't bédde 'elangd wier. Dat von' ze zö on'-settend vies, d&' ze öadelik gieng zitte verzinne wat a. ze is zegge most om dae' hie van 'oeve te eten. Ze docht: „dae' kan 'k töch gin hap van deur m'n kele kriege". Nog nie mooi genoegt begunst de koeke- bakster der toen over uut te weien: da' ze nie' dikkels koeken bakten. Allêeneg a' ze pas 'eslacht wan' di' ze mie reuzel of olie toch nie' olf zö lekker waere as mie derm- vet, dan waere ze toch zö lekker smoe-e; affijn, dat zou ze trek wé' proeve. Mie dermvet! Noe mö je bcgriepe, dè.' ulder de dei-men regerecht liete begraeve as ze slachtten. De êeste kêer vroeg den errebeier: ,mag ik ze dan asjeblieft mee naer 'uus neme, julder ze toch nie motten Ik luste ze graag en j' ei ter een gröote seheu- tel lekker vet uut om smoutebollen in te bakken". Mae' dat wou Van den Berge nog gin êens, ie zei: „ni; ik wille nie da' je die •ommel opvreet, dan zk' de vrouwe je wè een schutteltje mee 't êen en 't andere mee- geve". En toen kreeg 'n een scheuteltje pos- kop mee. Je begriep wè, da' ze van die koe ken nie' mee-'egeten eit. Ze kust ze nie' mi' ruke! En ze 'oefden gin moeite mi' te dóen orn een reden te verzinnen. Ze wier zö wit as een doek. „Ik worre opêens nie al te goed; ik moe' gauw nae' bute", zei ze. Zo kon ze mee goed fesoen naer 'uus gae'. 't Was dudelilc d£i' ze 't er nie' omdce'. Nee-e, werke dee' ze nie, mae': d'r eten! Komt er om, 'öor. Voe oalles ze een appart ziftje. Agauw voe' ielke panne een apparten bossel. Ze vertelden is van een werkster, die droogden de nachtspiegel van buiten en van binnen of mee 't zêem en toen, mee dat zelfde zêem de mellekpanne. Ze zei: „ik gaf ze een schop, want ik m'n anden vol dêeg, dus slae' kon ik nie". De mensen daer a ze dat tegen vertelden zei-e dae' nie' vee' op. Die dat a van d' are kant 'ehóore. En dat waere der ok 'ier vandaen, dus die von- de net as de wei'kster: 't was oallebei of- 'eschuurd mie 'êet sodawaeter en in schoon regenwaeter of-'espoeld, dus 't was noe even schöone. Mae' zegge dee-e ze niks vanselft. Ze zei wel is: „as je mee die men sen 'ier praet, is 't net ofda' je voe' een blinde muur staet. Ze. luustere mae' of ze knikke; ze zegge: „ja, ja; ei, ei; zö, zö; dienk jie dae' zö over; 'k wéét nie; wat zu' me dae'van zegge, o$lles ei z'n vóór en z'n tegen". En ze laete je net zö wies as da' je bint; 'oe ze der zellest over dienke, dae' kom je nie achter". Mee den dokter ze 't ok is an de stok 'ehad. Ok over zö iets dat k je binnen kriegt en dat a zie on- noemelik vies vond. Nie allêene dat er fleschjes mie mêestergoed ehaele motte worre bie den dokter; dae' motte ok wer is fleschjes mie waeter 'ebroclït worre. Noe liet een meid van den dokter d'r toote is te lank 'ange: „dae' was zövee' werk dat a je in een ander 'uus-'ouwen nie oal die leege flessen in sterke soda zette en een paer daegen laeten uutspoele„El, machteg voe' de wereld", viel de vrouwe uut. „krieg ik dan meschien noe m'n mede- sienen in dezelfde flesse daer a 'lc van de weke m'n waeter in 'ebrocht El, meisse, meisse toch: m'n 'arte kêert om in m'n lief". Zö gauw a ze den dokter zag, begust ze daer over. Ze zei: „dat zou toch een kleine moeite weze, om voe die minder smaekelikke diengen flessen van gekleurd glas te nemen: bruun of blauw, in ieder ge val een kleure of een vurm, die a voe an ders niks gebruukt wier". Het is toet op 'eden nog nie' gebeurd. Mae': ze dae' gin gliek in? V. v. d. O. DE KOSTWINNERSVERGOEDINGEN. De Regeeringspersdienst meldt: De kostwinnersvergoedingen, voor zoover die tot dusver werden uitbetaald door de militaire autoriteiten, worden voortaan uit betaald door den burgemeester. Dit geschiedde reeds met de vergoedin gen, weike Zaterdag dienden te worden uit betaald, als naar de meening van den bur gemeester duidelijk is gemaakt, dat deze vergoedingen niet zijn verstrekt. Men wende zich voor deze zaak tot de gemeentesecretarie, bureau Militaire Zaken. Men dient de bewijzen mede te brengen, volgens welke men recht heeft op de kost winnersvergoeding. DE EFFECTENBEURS GESLOTEN. De Regeeringspersdienst meldt: Bij besluit van den Minister van Finan cien van Maandag is de Effectenbeurs te Amsterdam tot nadere aankondiging geslo ten. HET VERZENDEN VAN BRIEFKAAR TEN ÏS WEER TOEGESTAAN. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht deelt mede, dat het verzenden en bezorgen van briefkaarten mits duide lijk geschreven in de Nederlandsche taal, en geen berichten bevattende over den oor logstoestand weer is toegestaan, doch volkomen voor het risico van den afzen der. BURGERLIJKE STAND Vrouwenpolder. Van 511 Mei. Geboren: Leuntje d. van Andries de Vis ser en van Pieternella de Buck. OndertrouwdCornelis Jobse jm. 25 jaar en den Maatje den Hollander. Getrouwd: Cornelis Pouwer jm. 22 j. met Cornelia Adriana Barentsen jd. 20 jaar, Ja cobus Wondergem jm. 23 jaar met Neeltje Wattel jd. 23 jaar. Het voorgenomen huwelijk van R. D. P. VAN LOO en C. HÜIJBREGSEN wordt wegens internationalen toe stand voorloopig uitgesteld. De Directeur van de RIJKS KWEEKSCHOOL te Middelburg geelt kennis, dat de Kweek- en Leerschool tot nader order zijn GESLOTEN. (Ook de voorbereidende klas.) K. DEKKER. STRANDVONDER IJ De Burgemeester-Strandvonder van RITTHEM brengt ter open bare kennis, dat onderscheidene zaken, afkomstig van het wrak van het Italiaansche vrachtschip „CO- MITAS" (Genova) door hem zijn geborgen en roept rechthebbenden ter reclame op. Voormelde zaken omvatten: Apotheek (97 fl.), Bibliotheek (66 b.), Carthotheek (32 zeekaar ten), 3 laadmasten (12 m. lang), 13 katrollen, 17 ijz. matrassen, 10 pa trijspoorten, 1 lier, 270 kg' meel, 5 bussen katoenolie, 6 stukken staaldraad 3050 m., 1 touw van 165 m. en andere touwen, 5 touw ladders, rood koperen-, looden- en ijzeren pijpen, 1 groot kompas, 2 roeibootkompassen, 3 Arab, krui ken, 4 vlaggen, 6 accu's, 1 schiet lood, peillooden, antenne, 4 red dingsboeien, 5 zwemvesten, raampjes, 27 houten en 6 ijzeren deuren, brandslang, huishoudelijke artikelen, minimax, 2 stormlampen, 2 scheepsloggen, 1 sleeptros lang 15 m., 60 scheepsluiken, 1 trap van 2 X' en van 5 m. lengte, 1 partij planken, diverse radio-apparaten, scheepssignalen (wit, rood er blauw licht), 2 bijlen, 1 stuurrad en 15 ijzeren sluitingen. Ritthem, 14 Mei 1940. De Burgemeester-strandvonder voornoemd, P. DANIëLSE. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze beste Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, DANIëL MIDAVAINE, Weduwnaar van Wa, Schietèkatte, in den ouderdom van 87 jaar. Uit aller naam, A. MIDAVAINE. Middelburg', 12 Mei 1940. Heden overleed onze ge liefde Zoon, Broeder en Oom, GILLES LAMEIJN, in den ouderdom van 27 jaar. Uit aller naam, C. J. M. LAMEIJN. Middelburg, 14 Mei 1940. Gravenstraat 30. JO BOIDIN, zou graag je adres weten. Ben ongerust over je. JACOB SOHIER, tijdelijk Rotterdamsche Kade 11 (2 x bellen), Middelburg. Bij vooruitbetaling van 16 regels 75 cent. Met motto 10 cent hooger. Vergadering en Bijeenkomst □□□DQ!3BDE]niEliaE]E3Bi3nE2SBnEH VOLKSSTEM KLEINE STEM. Repetities voorloopig gestaakt. Het spaargeld der kinderen kan, tegen afgifte der spaarkaart, terugge haald worden bij J. de Ruijter, Jasmijnstraat 19, Middelburg'. Personeel gevraagd GIBEIBQQtJSEIQDSBSQQEinClDHHEaE WEGENS EEN ONGEVAL ter stond een slagersknecht gevraagd bij J. de Hamer, Vlissingsche straat 24, Middelburg. Vo@r Irneü Roode ECryis Hyflp=ZSeke!rïhyBSB adres Oude Mannen- en Vrouwenhuis Heerengracht Mid- deühurg wordt DRINGEND gevraagd AWaar ZOO SPOEDÏG MOGILÜêC te bezorgen S Door WILKIE COLLINS. Nederlandsche bewerking van A. HUMME Jr. 43). HOOFDSTUK X. Het was mij onmogelijk dien tijd in rus tige afwachting door te brengen, en ik maakte een lange wandeling over de heide, om precies na twee uren bij dokter Candy's huis terug te zijn, waar dokter Jennings reeds op mij wachtte. Hij ontving rnjj in een spaarzaam gemeu bileerd vertrek, dat door oen matglazen deur toegang gaf tot zijn spreekkamer. „Dit is de eenige plaats, waar wij zeker kunnen zijn, niet gestoörd te zullen wor den", zei hij, bij wijze van verontschuldi ging. „Hier heb ik my'n paperassen en een paar werken, die wij zoo noodig kunnen raadplegen. Komt u wat dichter bij de ta fel zitten, dan kunnen wij mijn notities te zamen doorlezen". Ik gaf gevolg aan zijn verzoek en hij overhandigde mij vervolgens een paar vel len papier, waarvan het eene met meer ol' minder groote ruimten tusschen de woor den beschreven was, terwijl op het andere, die tusschenruimten met woorden in roode inkt waren ingevuld. „Heb medelijden", zei ik. „Kunt u mij geen verklaring geven van hetgeen ik hier uit moet vinden, voordat ik met deze puzzle begin?" „Zeker, mijnheer Blake, maar dan moet ill u eerst een paar vragen stellen". „Vraagt u maar wat u wilt". „U heeft mij al verteld", begon hij, „dat u, voor zoover u bekend, nooit in uw leven opium heeft gebruikt." „Voor zoover mij bekend is", beaamde ik. „U zult direct begrijpen, waarom ik hier op terugkom. Een jaar geleden was u zeer nerveus en prikkelbaar en u sliep slecht, behalve in den nacht van den verjaardag. U sliep toen uitstekend, niet waar?" „Juist". „Kunt u een verklaring geven voor dien nerveuzen toestand en slapeloosheid?" „Neen, maar ik herinner mij, dat Bette- redge meende, dat dit veroorzaakt werd, doordat ik met rooken ophield". „Was u een zwaar rooker?" „Ja". „En gaf u die gewoonte ineens op?" „Ja". „Dan had Betteredge gelijk mijnheer Bla ke. Iemand, die gewend is, veel te rooken, moet wel een ijzersterk gestel hebben, om met die gewoonte plotseling te kunnen bre ken, zonder dat zijn zenuwgestel daaronder lijdt. Mijn tweede vraag heeft betrekking op dokter Candy. Herinnert u zich, dat u gedurende het verjaardagsdiner of later, een meeningsverschil met hem -heeft gehad, in verband met zijn beroep als-medicus?" Deze vraag maakte een herinnering wak ker aan het dispuut, dat ik met den dokter op dien gedenkwaardigen avond had gehad, doch de bijzonderheden waren mij geheel ontgaan. Ik kon dokter Jennings slechts vertellen, dat ik mij herinnerde, den spot te hebben gedreven met de medische weten schap en dat dokter Candy hierover zeer gebelgd was geweest, doch dat wij daarna weer als goede vrienden waren gescheiden. „Er is nog een belangrijk punt", zei dok- Gij vindt den waren rijkdom niet in wat ge hebt, doch in wat gij zijt. U11IIIHIIIIIIIIIHIIttlllilllllll!llllll!llllll|llllllllll!lllllllllllllllllllll!lllllll!lllllllllUll!!l!llll ter Jennings. „Ik wil graag weten of u zich gedurende dien tijd zorgen maakte over den diamant". „Ja, ik hield mijn gedachten daar steeds mee bezig, want ik wist dat de Maansteen het doel was van een samenzwering en, dat ik moest waken voor de veiligheid van juffrouw Verinder, als eigenares van den steen." „Kwam de diamant ter sprake voordat u naar bed ging?" „Lady Verinder sprak er over met haar dochter." „In uw bijzijn?" Dokter Jennings nam nu de beschreven vellen papier op en bood mij die aan. „Mijnheer Blake", zei hij, „als u nu deze notities wilt doorlezen in het licht van mijn vragen en uw antwoorden, zult u twee 'merkwaardige feiten ontdekken, die op u betrekking hebben. In de eerste plaats, dat u juffrouw Verinder's kamer bent binnen gegaan en den diamant heeft weggenomen, terwijl u in een droomtoestand verkeerde, die door opium was verwekt. Ten tweede, dat die opium u, buiten uw medeweten, is toegediend door .dokter Candy, teneinde u te genezen van uw dwaalbegrip omtrent de toepassing van medicijnen". Ik bleef hem, met de papieren in mijn hand, verbaasd aankijken. „Ik hoop, dat u dokter Candy zult willen vergeven", zei zijn assistent op zachten toon. „Ik geef toe, dat hij veel kwaad heeft gedaan, maar Hij deed het met de beste be doelingen en u zult hieruit zien, dat het zijn plan was, den volgenden morgen bij u terug hfj u had gebakken. Juffrouw Verinder zou er van op de hoogte zijn gebracht en de op lossing van het raadsel, die een jaar op zich heeft laten wachten, zou den volgenden dag bekend zijn geworden". Ik begreep nu het verband tusschen de verschillende .feiten. „Ik kan dokter Candy, in den toestand* waarin hij verkeert, niet meer ter verantwoording roepen", zei ik boos, „maar niettemin beschouw ik dezen poets als een misbruik van vetrouwen, dat ik niet licht zal vergeten". „Iedere medicus moet in zijn practjjk wel eens misbruik maken van het in hem ge stelde vertrouwen, mijnheer Blake". „Hoe heeft hfj dat klaargespeeld?" vroeg ik. „Wie heeft mij die opium toegediend, zonder dat ik er iets van gemerkt heb?" „Dat weet ik niet. Dokter Candy heeft tijdens zijn ziekte geen woord losgelaten, waaruit ik dat zou hebben kunnen afleiden. Kunt u hier niet zelf het antwoord opge ven?" „Neen, ik zou niet weten, wien ik hier van moest verdenken". „Nu, het heeft dan geen nut hierover ons hoofd te breken en ik stel voor, dat wij te- rugkeeren naar ons onderwerp, in verband waarmede ilc u een voorstel wil doen, als u deze notities heeft gelezen". Ik liet my'n oogen gaan "over het ma nuscript en zag, dat het eerste vel een aan tal woorden en brokstukken van zinnen be vatte, waaruit ik niet veel kon afleiden. Ik besteedde daarom mijn aandacht aan hetgeen geschreven stond op het tweede vel, dat door dokter Jennings tot een aan eengesloten bericht was samengesteld. Dit luidde als volgt: mijnheer Franklin Blake is een aardig en ontwikkeld persoon, maar wat betreft zijn uitlatingen over geneeskunde, te komen, om u te vertellen, welken poets dient hij eens op zijn nummer gezet te wor den. Hij zegt, dat hij 's nachts niet kan sla pen. Ik zeg hem, dat zijn zenuwen van streek zijn en dat hij er iets voor moet innemen. Hij zegt, dat het innemen van medicijnen hetzelfde is als tasten in het duister, en nog wel in het bijzijn van alle aanwezigen. Ik zeg hem, dat hij slaap noodig heeft en dat hij die alleen met behulp van medicijn zal vinden. Hij zegt daarop, dat hij wel eens geil oord heeft van den eenen blinde, die den andere leidt en dat hij nu de beteeke- nis van dat gezegde begrijpt. Geestig maar ilc zal hem een goede nachtrust be zorgen, ondanks zijn vooroordeel. Hij moet slapen en lady Verinder's medicijnkist staat tot mijn beschikking.- Zonder dat hij het weet, zal ik hem vanavond vijf en twintig grein laudanum toedienen en dan zeg ik morgenochtend: „Wel, mijnheer Bla ke, wilt u vandaag niet wat medicijn pro- beeren? Zonder dat zult u zeker niet kun nen slapen". „Dan vergist u zich, dokter Candy", zal hij zeggen. „Ik heb zonder dat vannacht heerJijk geslapen". Dan zal ik hem wat vertellen! „U heeft nog iets an ders gehad, behalve een goede nachtrust. U heeft een dosis laudanum gehad, voor u naar bed ging. Wat heeft u nu te zeggen over het innemen van medicijnen Wat zal hij raar opkijken!" Toen ik dokter Jennings het manuscript teruggaf, voelde ik bewondering voor het vernuft, waarvan hij blijk had gegeven, door uit deze verwarring een logische mededee ling te construeeren. Hij viel mij beschei den in de rede, toen ik hem hierover mijn compliment wilde maken en vroeg mij, of ik na lezing tot dezelfde overtuiging was gekomen, als hij.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2