H1DPELBIJR6SCHE COURANT Bekendmaking. UGOESGHE COURANT ^rovittctsile ÜP Gemeentelijk© Bekendmakingen. NUMMER 112 183e JAARGANG DIT NUMMER" BESTAAT UIT TWEE PAGINA'S. Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. 14 MEI 1940 Advertentiën 30 cent per regeL. ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10, „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Dsstribytie vasi ievensmiddden,, De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat van Dinsdag 14 Mei af de verstrekking van levensmiddelen UITSLUITEND geschiedt op de gemeen telijke distributiebonnen. Deze zijn op heden aan alle ingezetenen uitgereikt. Zij die niet in het bezit er van gekomen zijn, dienenzich 'te melden aan het Distributiebureau. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de verdere uitgifte van de Rijkslevënsmiddelenkaarten voorloopig wordt stopgezet. Met ingang van heden'Zijn uitsluitend de navolgende bonnen van de gemeen telijke distributiekaart geldig voor de aanschaffing der onderstaande levens middelen; Bon no, 1: voor 50 gram bak- en braadvet en/of margarine per persoon, geldig van 14 tot 21 Mei. Bon no, 2; voor 250 gram rijst, gort of havermout per persoon, geldig van 14 tot 21 Mei. Bon no. 3; voor 200 'gram suiker per persoon, geldig van 14 tot 21 Mei. Bon no. 4; voor 100 gram koffie per persoon, geldig van 14 tot 21 Mei. Bon no, 5: voor 50 gram thee per persoon van 14 tot 28 Mei. De verkoop van alle andere levensmiddelen, in hoeveelheid grooter dan het verbruik per dag, is streng verboden. De Burgemeester van Middelburg, J. VAN WALRé DE BORDES. Zuinigheid met water en gas geboden. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat de grootst mogelijke zuinigheid met het verbruik van leidingwater strikt noodzakelijk is. Schüren en schrobben met leidingwater is verboden. Ook op zuinig ontgaan met put- en re genwater wordt, ten sterkste aangedron gen. Teneinde rantsoeneering van gas voorals nog te voorkomen moet: ook hiermede groot zuinigheid worden betracht. De Burgemeester, J. van Walré |:le Bordes. DALING VAN PARACHUTISTEN. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, namens den Commissaris der Ko ningin: Indien parachutisten zouden trachten te landen op het gebied van de gemeente Middelburg moeten berichten daarover uit sluitend gebracht worden aan het Commis sariaat van Politie. Lange Giststraat. dat voor verdere doorzending zal zorgen. Nauwkeurige opgave van aantal en plaats van daling wordt verzocht. Inmid dels trachten parachutisten onschadelijk te maken. Van eventueel resultaat eveneens me- dedeeling aan Commissariaat van Politie. Vermijdt onnoodige alarmeering. De Burgemeester van Middelburg, J. van Walré de Bordes. WIJZIGING KANTOORLOKALEN. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: dat tot nadere aankondiging: a. de Burgemeester ten Stadhuize alleen zal te spreken zijn in de z.g. Vierschaar (benedenverdieping) b. de secretarie volledig in de beneden verdieping van het Stadhuis zal gevestigd zijn; c. het kantoor van den gemeente-ontvan ger eveneens in de benedenverdieping van het Stadhuis zal gevestigd zijn; d. de toegang tot alle hiervoren sub a, b, en c vermelde lokaliteiten is aan de achterzijde van het Stadhuis (ingang Helm) Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Bordes, Voorzitter. Van der Veur, Secretaris. INVOERING TAPVERBOD. De Burgemeester der gemeente Middel burg brengt ter openbare kennis: dat tot nadere aankondiging voor de gemeente Middelburg eerv tapverbod voor sterke drank en andere alcoholhoudende dranken, andere dan zwak-alcoholische drank, wordt ingesteld. e Burgemeester van Middelburg, De Bordes. SCHOLEN GESLOTEN. De Burgemeester van Middelburg be paalt, dat tot nader orde alle inrichtingen van onderwijs gesloten zijn. De Burgemeester van" Middelburg. J. van Walré. de Bordes. VAU PROCLAMATIE H.M. DE KONINGIN. Hare Majesteit de Koningin heeft he denmorgen een proclamatie uitgevaar digd van den volgenden inhoud; Nadat volstrekt zeker was geworden, dat Wij en Onze ministers in Nederland niet langer het staatsgezag in vrijheid konden uitoefenen, moest het harde maar noodzakelijke besluit worden ge nomen den zetel der regeering naar het buitenland te verplaatsen, met de be doeling om naar het vaderland terug te keeren, zoodra dit eenigszins mogelijk is. De regeering bevindt zich thans in Engeland. Zij wenscht de mogelijkheid uit te sluiten, dat het eventueel zou moeten komen tot een regeeringscapi- tulatie. Zij zal de stem van Nederland blijven laten hooren en ons land in Europa en overzee blijven vertegen woordigen. De militaire overheid en in hoogste ressort de Opperbevelhebber van land en zeemacht beoordeelt thans welke maatregelen in militair opzicht noodig zijn. Daar, waar de overweldiger heerscht, hebben de overheidsorganen de taak om de gewone werkzaamheden te ver vullen, Orde en rust moeten zooveel mogelijk gehandhaafd blijven. Ons hart gaat uit naar onze landgenooten in Ne derland, die harde tijden zullen door maken, Maar Nederland zal eenmaal hel vaderlandsche grondgebied herwin nen. Zoo is het eeuwen geleden gegaan; zoo zal het ook thans zijn. Dispereert niet! Leve het vaderland! (w.£.) WILHELMINA. WAT DOET ITALIë? bandecontrole. De weer fellere anti-Britsche uitingen in de Italiaansche pers hebben bezorgdheid gewekt in de Britsche koloniën. Aan de Engelschen en Franschen. die in Italië ver toeven, is de raad gegeven Italië te verla ten. Het gevaar der parachutisten. Van militaire zijde meldt men ons: Door de radioberichten is het publiek op de hoogte van het bij tusschenpoozi in groepen dalen van parachutisten. Het is van groot belang, dat dezen zoo spoedig mogelijk onschadelijk wordèn maakt. De medewerking van het publiek wordt daarom ingeroepen, om zoovee! mo gelijk nauwkeurig te bepalen waar deze parachutisten neerkomen. Van zijn bevin dingen brenge men onmiddellijk de plaat selijke politie op de hoogte, die voor door geving aan de bevoegde politie- of mili taire autoriteiten zorg draagt. Men moet er op verdacht zijn. dat de parachutisten gekleed zijn in de Duitsche of Nedèrïand- sche uniform en eveneens vaak in burger- kleeding. MEN ZIJ VOORZICHTIG! Van militaire zijde wordt de aandacht van een Ieder erop gevestigd, dat het ge bruik van versnaperingen, rookartikelen en derg., waarvan de herkomst twijfelachtig is, bv.- zijn gevonden of door onbekenden worden aangeboden, ten sterkste moet a den ontraden. Aan militairen is het gebruik hiervan ten strengste verboden. NIET OP STRAAT NA DONKER. Bekendmaking van den Commandant van het Veldleger, geldende voor het militaire district ten Oosten van de lijn Amsterdam- Zundert en het overige gedeelte van Noord Brabant: Het, is verboden van 20 uur tot 6 uur op den openbaren weg te vertoeven. Onder openbaren weg wordt verstaan elk terrein dat zij het ook met eenige beperking feitelijk voor een ieder toegankelijk is. Militairen in het bezit van hun zakboek je, overheidsambtenaren, die zich kunnen legi timeeren en kunnen aantoonen een taak te hebben, welke hun noodzaakt buitens huis te vertoeven, vallen niet onder deze bepaling. Anderen moeten om geen overlast te ondervinden voorzien zijn van een door- gangsbewïjs, afgegeven door den opperbe velhebber of namens hem door den burge meester van de plaats zijner inwoning. Ieder, die een dergelijk bewijs niet kan toonen, wordt geacht onbevoegd op den openbaren weg te vertoeven. Dit kan wor den gestraft met 300 boete of een maand hechtenis. Wat op den openbaren weg is verboden. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend op last van'-;den Commandant van Zeeland 1. 'Het is verbóden zich tusschen acht uur 's avonds en zés uur 's morgens op den openbaren weg .teJpevinden. 2. Het is verboden- overdag op den open baren weg te blijven stilstaan. 3. Het is verboden! overdag op den open baren weg voor meer dan twee personen om samen te loopent of te fietsen. 4. Onder „openbare weg" zijn mede be grepen alle terreinen welke zij het met eenige beperking 'Ivoor iedereen toegan kelijk zijn. 5. Het is verboden 'deuren, ramen of ven sters geopend te hebben, behalve van zes uur 's morgens tot negen uur 's morgens. 6. Het vorenstaande is niet van toepas sing op militairen vóórzien van oorlogszak boekje, op overheidspersonen voorzien van legitimatiebewijs of Pp burgers voorzien van een militaire pas. 1 7. Zij, die hun oórlogszakboekje, legiti matiebewijs of militaire pas niet onmiddel lijk kunnen toonen,worden verondersteld daarvan niet in het bezit te zijn. S. De handhaving jvan het bovenstaande is opgedragen aan de marechaussee, de rijks- en gemeentepolitie, de militaire poli tie en aan de militairen belast met het toe zicht op de openbarëTorde. De Burgemeester van Middelburg, J. van Walré de Bordes. Amerikaansché kuip voor het Nederlandsche Roode Kruis. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft 100.000 dollar ter beschikking gesteld van het Nederlandsche Roode Kruis. Bovendien staan 50 Amerikaansche ambulances gereed voor verscheping naar ons land. Vast vertrouwen op Nederlands tegenstand De president der Poolsche r heeft uit Angers infc Frankrijk gram gezonden aan il. M. Konir helmina, waarin hij-fV 5de: Op het oogenblik, waarop Nederland zich vastberaden verzet tegen de trouwelooze agressie van Duitschland, stel ik er prijs, op om, zoowel uit naam van het Poolsche volk als uit naam van mijzelf uitdrukking te geven aan gevoelens van groote bewon- derling voor den prachtigen tegenstand Nederland. H. M. de Koningin heeft hierop geant woord met een danktelegram. De president der Fransche republiek heeft een telegram aan H. M. de Konin gin gezonden, waarin hij o.m. zegt, dat „op het oogenblik, dat Uw edele volk samen schouder aan schouder met mijn troepen, 't hoofd biedt aan 'n brutale en wreede aan val, moge ik U mijn bewondering uitspre ken voor Uw Majesteit en Haar volk. Het Fransche volk wil uitdrukking geven aan zijn beste wenschen voor het Nederlandsche volk in het vaste vertrouwen op den Ne- derlandschen tegenstand. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend: Teneinde op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zijn, geel ik in overweging, dat Middelburg door vrouwen en kinderen vrijwillig ontruimd wordt. Alle personen in openbare diensten zijn verplicht te blijven. Ik doe een beroep op de valide mannen in de gemeente om zoo veel mogelijk te blijven. Men neme onder andere voedsel, een flesch water en dekens mee, de distributiekaarten, en indien mogelijk andere identiteits bewijzen. Personen uit Middelburg worden verzocht zich te begeven naar de volgende dorpen: Sint Laurens, Serooskerke, Vrouwen polder (het dorp), Oranjezon, Oostkapelle, Domburg, Grijps- kerke en Aagtekerke. De Burgemeester van Middelburg, J. VAN WALRé DE BORDES. 'epubliek. een tele- Koningin Wil- De Koninklijke familie vertrokken In veiligheid te Londen aangekomen. Onder de huidige omstandigheden heeft regeering om een wettig bestuur van het Rijk in Europa en overzee te handha ven het wenschelijk geoordeeld om haar zetel te verplaatsen. H. M. de Koningin en Hare ministers hebben zich daarom naar el ders begeven. H. M. de Koningin is vertrokken naar Londen en aldaar reeds aangekomen. Hare Majesteit werd aan het Liverpool station verwelkomd door Koning George en H. H. K. K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard. Het Prinselijk Paar was reeds eerder naar Londen vertrokken, met de beide prin sesjes Beatrix en Irene. Het is van groot belang, dat het Huis van Oranje, ook als het ergste mocht gebeuren wat tot dusver niet gevreesd behoeft te worden in veiligheid is. De Opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal Winkelman, heeft, in aan sluiting op bovenstaand bericht een procla matie uitgegeven, waarin hij, wijzend op den ernst van den toestand, een beroep deed op den moed en de vastberadenheid van al le Nederlanders, zoowel degenen aan het front, als degenen achter het front. Een woord van onze Koningin. Herziening der Amerikaansche neutraliteit Havas meldt uit de Argentijnsclie hoofd stad, dat de regeering van Argentinië aan de Amerikaansche staten heeft voorgesteld hun positie van neutrale mogendheden op nieuw in overweging te nemen. De moge lijkheid dient onder de oogen te worden gezien, dat de Amerikaansche staten zich aan den huidigen toestand aanpassen. De neutraliteit is een fictie en waardeloos, in dien de werkelijkheid niet duidelijk wordt ingezien. De president der Argentijnsche republiek heeft een telegram gezonden aan H.M. de Koningin, waarin liij zyn sympathie en beste wenschen uitspreekt wélke het Ar gentijnsche volk koestert voor het voor beeldige Nederlandsche volk. H.M. de Koningin heeft geantwoord zeer. gevoelig te zijn voor het telegram, waar voor H.M. haar oprechten dank betuigt. Amerika hoopt, dat wij stand honden. Koning Leopold heeft een telegram aan president Roosevelt gezonden waarin de Koning zegt, dat België op brute wijze door Duitschland is aangevallen ondanks de door Duitschland met België gesloten plechtige verdragen. In deze hoogst ern stige ure, aldus de Koning, richt ilc my tot U met het verzoek met Uw moreel ge zag de zaak te steunen, waarvoor wij den stryd hebben aangebonden. President Roosevelt heeft hierop geant woord, dat de wreede aanval met de wa penen op België, Nederland en Luxemburg het volk van de Ver. Staten beeft geschokt en vertoornd. De president uit de hoop, dat deze vreeselijke aanval van geweld op de onafhankelijkheid van deze landen, gestuit mag worden. President Roosevelt heeft de neutralï- teitswet ook van toepassing verklaard op België, Nederland en Luxemburg. Uit Rome: De Paus heeft telegra aan Koningin Wilhelmina, Koning Leopold en de Groothertogin van Luxemburg ge zonden. waarin hij uiting geeft aan zijn die pe ontroering over de gebeurtenissen in Nederland, België en Luxemburg bij hem hebben gewekt. Koning Leopold heeft een telegram aan den Paus gezonden, waarin de Koning dei- Belgen o.m. zegt: Ik geloof mij U als hoofd van de katholieke kerk te verzoe ken de zaait te steunen, waarvoor wij met onverzettelijken wil zullen strijden. De regeeringspersdienst meldt: H. M. de Koningin heeft in antwoord op het telegram van den paus, den heiligen vader eveneens per telegram dank gezegd voor zijn oprechte wenschen en gebeden, j Vertrouwende op God. aldus de Koningin, zal ons volk alle krachten inzetten om de overwinning te behalen. Amerikaansche stemmen voor hulp. Reuter meldt uit Washington: Senator Glass (democraat) heeft in den Senaat het woord gevoerd en verklaard, dat „Duitsch land van 't aardvlak dient te worden weg gevaagd". Hy zeide voorstander te zijn van „iederen bijstand aan de Geallieerden bij het gebrek aan het feitelijk zenden van een expeditiemacht". Ook senator King (dem.) bepleitte het zenden van „militaire voorraden om de Nederlanders en Belgen te helpen hun lan den te verdedigen". Senator Pittman, de voorzitter van de Senaatscommissie van buitenlandsche Za ken, heeft gezegd, dat „opnieuw het bewys is geleverd, dat de totalitaire machten niet worden weerhouden door eenig voorschrift van goddelijk of menschelyk recht". BELGISCHE VLUCHTELINGENTREINEN BESCHOTEN. Uit Brussel meldt Havas, dat gisteren twee Belgische vluchtelingentreinen door Duitsche vliegtuigen zijn gebombardeerd beschoten met machinegeweren. De treinen en geheel gevuld met vrouwen en kin deren. Over een traject van 100 kilometer hebben zij 6 uur gereden De verduistering blijft! Het hoofd van den luchtbeschermings dienst Middelburg maakt den inwoners van deze gemeente erop opmerkzaam, dat na het signaal „Luchtalarm geëindigd" dus na het signaal „alles veilig'' de verduis tering onverminderd gehandhaafd dient te blijven. Eenige inwoners hebben hieraan heden nacht niet de hand gehouden. Hiertegen zal met kracht worden opgetreden. Men lette dus op en zij' gewaarschuwd De radioberichten op een andere golflengte. Om technische redenen zullen de nieuws berichten van het ANP. voorloopig worden uitgezonden op de golflengten van 415 of 1205 meter. Alen wordt verzocht dit aan zijn kennissen mede te deelen. De uitzen dingen zullen geschieden met onregelmatige tusschenpoozen, al naar gelang het nieuws binnenkomt. Legeriterichf. Het leger bericht van gisteravond luidt als volgt: In een kleine sector van de Grebbelinie heeft de Vijand gering terrein gewonnen. In de Noordelijke provinciën heeft de vij and zich vastgezet. In het Zuidelijk deel van Rotterdam bieden de daar aanwezige Duit sche afdeelingen hardnekkig tegenstand. De Duitsche troepen, die in de Lang straat gemeld werden hebben de Moerdijk burg bereikt en overschreden. In Brabant voert den vijand meer troe pen aan. Een gevangen genomen Duitsche officier heeft medegedeeld, dat de Duitsche luchtmacht groote verliezen heeft geleden door het uitstekende schieten van de Neder landsche luchtdoelartillerie. De militaire toestand werd hedenmorgen als volgt geschetst: „In de Noordelijke provinciën heeft de vijand zich vastgezet. Een poging om den Afsluitdijk te forceeren is totnogtoe ver ijdeld. Het Noorden van Rotterdam is vast in onze handen. Het Veldleger is heden nacht teruggetrokken op de stellingen van de nieuwe Hollandsche Waterlinie. De stel ling van Den Helder is volkomen intact. In Noord Brabant is de toestand onzeker. Zeeland is vast in on2e handen. Onze lucht verdediging is paraat, ondanks de geleden verliezen. Onze strijd is zwaar, maar hy is waard gestreden te worden. Het gaat om de zelfstandigheid van ons volksbestaan, dat wij eenige eeuwen geleden onder de leiding van Oranje hebben veroverd". Verbod van brandstoffenverkoop. Blijkens een mededeeling van den minis ter van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, is het verboden brandstoffen niet inbegrip van alle oliën, benzine en benzol, te koo- pen, verkoopen of af te leveren, voor zoo ver deze bestemd zijn voor liet verwarmen van vertrekken en lokaliteiten. De „Van Renselaar" op een mijc geloopen. De Directie van de K.N.S.M. deelt mede,- dat Zondagnacht het s.s. „Van Renselaer" voor IJniuiden op een mijn is geloopen. Er waren 105 personen aan boord. Ongeveer 5 hunner zijn verdronken, terwijl eenige per sonen worden vermist. De kapitein die de leiding bij het reddingswerk had, is door een hartverlamming omgekomen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1