HiDDELBURGSCHE COURANT lp |owlwf«lr 10 (&€0ESCHE COURANT D® schitterende tegenstand vsm ©ns® weermacht heeft succes. Reeds meer dan heradierd Diyitscbe vliegtuigen neergeihassSdL Met rn@ed ers vastberadenheid bieden onze soldaten het hoofd aars den inval. Chamberlain is afgetreden. Een beroep van de Koningin op den Koning van Italië. Ook België is vastberaden. De regeering rekent op onzen moed en kalmte rej otSSSTSTz-J i*v NUMMER 111 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG, -s.k Pieterstraat 28. Tel. Redactie &>9, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 pér kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. ^5)OASES' 1>11 .NUMMER BESTAAT 1 UIT VIER PAGINA'S -..g ZATERDAG 11 MEI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De Duitschers verjaagd van eerst bezette vliegvelden. Het legerbericht no. 3, hedenmorgen uitgegeven door het Nederland- sche opperbevel, luidt: Uit een verklaring van een gevangen genomen Duitschen vlieger officier is gebleken, dat de Duitsche legerleiding tot gisteren haar eigen officieren niet in kennis heeft durven stellen omtrent de voorgenomen schending van de Nederlandsche neutraliteit. In het legerbericht van het Duitsche opperbevel wordt ontkend, dat 70 Duitsche vliegtuigen door de Nederlanders zijn neergehaald. Dit aantal is intusschen reeds gestegen tot boven de 100. Bovendien zijn op door tijdelijk door de Duitschers bezette vliegvelden 14 vijandelijke toestellen onbeschadigd in Nederlandsche handen gevallen. Op één na zijn alle door de Duitschers tijdelijk bezette vliegvelden weer in Nederlandsche handen gekomen. Een nieuwe schanddaad is door een Duitschen commandant van een tijdelijk bezet vliegveld, Hohendorff geheeten, begaan, toen hij de gevan gen genomen Nederlandsche bezetting van het vliegveld dreigde te zullen afmaken, wanneer de Nederlandsche artillerie het vliegveld onder vuur zou nemen. Het legerbericht no. 2, dat gisteren werd uitgegeven, luidde: 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. Nederlandsche grenstroepen bieden ver bitterd weerstand aan IJssel en Maas. Ondanks krachtige Duitsche aanvallen, handhaven onze troepen zich in Delfzijl. Vier Duitsche pantsertreinen zijn buiten gevecht gesteld, waarvan één tegelijk met de spoorbrug bü.Venlo, in de lucht vloog. Bü luchtaanvallen op onze vliegvelden en bij landingspogingen in het binnenland, zijn tenminste 70 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Zwakke in het binnenland gelande vijandelijke afdeelingen trachten zich te handhaven, doch worden door onze troepen met verbetenheid aange vallen. Van verschillende plaatsen wordt gemeld, dat Nederlandsche krijgs gevangenen door Duitschers als dekking worden gebruikt. De Duitschers hebbers zich schromelijk vergist... De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft in zijn gisteren uitgegeven dagorder vastgesteld, dat de strategische overval, welke de Duitschers, met flagrante schending van onze neutraliteit, op ons land hebben gewaagd, mislukt is. Hoezeer de aanvallers zich in hun tegenstanders hebben vergist, blijkt uit de documenten en bevelen, welke op de gevangen genomen parachute troepen gevonden zijn. Ter instructie van deze troepen geeft de betrokken Duitsche commandant een óórdeel over onze troepen, dat van een schro melijke misvatting blijk geeft. Onze manschappen zouden als tegenstanders in de verdediging wel van zekere beteekenis zijn, doch de strijd tegen de Nederlandsche weermacht, aldus de instructie, is een strijd tegen een tegenstander, die in moreel opzicht en uit een oogpunt van bewapening tegen de Duitschers niet is opgewassen. Deze onderschatting van den Nederlandschen soldaat is den Duitschen parachutetroepen reeds duur te staan gekomen. Deze hadden blijkens hun bevelen de opdracht reeds den eersten dag een beslissende positie in te nemen. Zij zijn hierin niet geslaagd en in grooten getale vernietigd en gevangen genomen. Zooals de geheele overval op ons land een voorbeeldelooze schanddaad is, zoo zijn ook de methoden, waartoe de parachutetroepen opdracht kregen, in strijd met alle moraal en oorlogsrecht. Daar deze troepen zelf niet beschikten over chauffeurs, hadden zij de opdracht Nederlandsche burger chauffeurs met de wapenen te dwingen. Hoezeer de Duitsche overval op ons land door hen zorgvuldig is voorbereid, blijkt uit de aanwijzingen aan de parachutetroepen, dat Duitsche burgerpersonen met speciale op drachten en legitimaties zich in het landingsgebied bevonden. Onze troe pen weten evenwel met moed en vastberadenheid het hoofd te bieden aan dezen overval op ons land, dat zich niets te verwijten heeft. Churchill premier. Zooals wel te verwachten was na de ver nietigende critiek, welke van verschillende zijden is uitgeoefend op de politiek van de Britsche regeering-Chamberlain, is giste ren de minister-president afgetreden. Chamberlain hield gisteravond een rede voering voor de radio, waarin hij mede deelde, dat hü in een tijd. als thans nu van iedereen offers gevraagd moeten wor den gemeend heeft het offer te moeten brengen en afstand te doen van het voor zitterschap van den ministerraad. Zijn vriend Churchill was zoo ver klaarde Chamberlain verder door den koning aangezocht om als premier op te treden. Churchill heeft dit aanvaard, doch heeft hierbij de bepaling gemaakt, dat hü het op prijs zou stellen als Chamberlain deel bleef uitmaken van het oorlogskabi net. GEEN OPPOSITIE MEER IN ENGELAND. De leider van de liberale oppositie in 't Engelsche Lagerhuis heeft medegedeeld, dat niet meer opportuun is de medewerking aan de regeering te onthouden nu de vijand der vrüheid dient vernietigd te worden. De Engelsche labourpartü had medege deeld, dat zü bereid was haar medewerking te verleenen aan een regeering, onder een nieuwen premier, die het vertrouwen van het volk geniet. Een Britsch expeditieleger in België. Reuter meldt uit Londen: Bevestigd wordt, dat een Britsch expeditieleger in België is binnengekomen. De ministers Van Klef fens en Weiter te Londen. Uit Londen wordt medegedeeld, dat de Nederlandsche ministers van buitenïand- sche zaken, mr. Van Kleffens en van Kolo niën, de heer Welter, per vliegtuig in de Engelsche hoofdstad zyn aangekomen. Zij zullen 'n onderhoud hebben met den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax. Opkomst mariniers. Nader bericht afwachten. De regeeringspersdienst meldt: Jongelieden in den lande, die zich op 14, 15, 16 of 17 Mei moesten aanmelden in de marinierskazerne te Rotterdam, om aange nomen te worden als marinier, tamboer of püper der 3e klasse, moeten aan die aan melding geen gevolg geven, doch nader be richt afwachten. Jhr. Loudon bij Roosevelt. Havas meldt uit Washington: De Neder landsche gezant in de Vereenigde Staten jhr. Loudon heeft op het Witte Huis een onderhoud gehad met president Roosevelt. Een dagorder van den opperbevelhebber De opperbevelhebber land- en zeemacht heeft gisteravond de volgende dagorder aan de commandanten der troepen uitge vaardigd, met verzoek deze aan de man schappen ter kennis te brengen: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen Haar h'ooge tevredenheid te betuigen over de wijze waarop de Neder landsche weermacht zich tegen den schen der van onze neutraliteit verzet". Daardoor kan de strategische overval als mislukt beschouwd worden. Alle deelen van het leger honden dapper stand en zelfs is men er hier en daar onversaagd toe over kunnen gaan met succes tegenaanvallen to verrichten teneinde de uitvoering van des vijands doeleinden te vernietigen. Dit is een steun voor ons volk. Hare Majesteit de Koningin heeft aan den Koning van Italië het volgende tele gram gezonden: Ik doe een beroep op de edele gevoelens welke ten allen lüde het Huis van Savoye hebben bezield, om Uw hulp in te roepen in verband met het conflict waarin Neder land, is gewikkeld, niettegenstaande de strikte onzpdigheid en neutraliteit welke het heeft gehandhaafd naar alle zijden. Ik hoop dat Uwe Majesteit invloed zal willen aanwenden, opdat de burgerbevol king niet zal worden blootgesteld aan om menschelijke aanvallen én opdat de grond beginselen van den ménschelijken geest door alle oorlogvoerenden, zonder uitzonde ring, zullen worden in acht genomen. Een telegram van den Engebchen Koning aan Koningin Wilhelmina. Koning George van Engeland heeft aan de staatshoofden van Nederland België en Luxemburg een telegram gezonden, waarin hij zijn groote sympathie met de staats hoofden en hun volken uitdrukt. In het telegram aan Koningin Wilhel mina zegt de Engelsche koning o.m.: „Ik ben diep getroffen door de brutale, onmen- schelijke en onverantwoordelijke inval in het land van Uwe Majesteit. Niet alleen dat dit. optreden een aanranding is van het internationale recht en van de politieke verplichtingen, maar het is ook gedaan zon der eenige voorafgaande waarschuwing. De neutraliteit door Nederland, zoo nauwkeurig in acht genomen, is op wreede wijze geschonden. Ik vvensch mijn afschuw over deze mis daad uit te spreken en mjjn bewondering te uiten over den dapperen tegenstand, welke wordt geboden door het volk van Neder land onder Uwer Majesteits leiding. In antwoord op een beroep van Uw re geering heeft mijn regeering besloten dat de geallieerden Uwe Majesteit te hulp zul len komen. Ik ben er zeker van dat onze moed de overhand zal hébben en dat Nederland zijn eigen geschiedenis getrouw, zal blijven strij den voor de vrüheid. Jegens mijn geheele volk geef ik uiting aan de sympathie en de bewondering voor Uwe Majesteit en haar weermacht. De Belgische regeering heeft, naar Reu ter uit Brussel meldt, een protestnota tot de Duitsche regeering gericht. Daarin wordt gezegd, dat het Belgische leger het na tionale gebied zal verdedigen met al zijn kracht en met behulp van hen, die de ge geven beloften trouw zün gebleven. Een Koninklijk woord. Koning Leopold heeft gisteren de volgen de proclamatie tot het Belgische volk ge richt: „België is voor de tweede maal in een kwart eeuw, ondanks zün loyale en neu trale houding, door het Duitsche Rülc aan gevallen, met verbreking van de plechtig- ste verzekeringen en beloften. Tot het laatste oogenblik heeft België zün neutrale plichten vervuld. Ik zend mün broederlijke groeten aan het leger en aan de soldaten. Onze macht is veel grooter dan in 1914. De strüd zal hard zün, doch men lean met gerustheid het eindresultaat tegemoet zien. Zooals mün vader in 1914 heb ik thans mü nan het hoofd van het leger gesteld in hetzelfde geloof en met hetzelfde vertrou wen. De Belgische natie is vastberaden en zal met Gods kracht zegevieren". ZWEDEN BEHARTIGT NEDERLANDSCHE BELANGEN IN DENEMARKEN EN DUITSCHLAND. De Zweedsche regeering heeft besloten de Nederlandsche belangen in Denemarken en Duitschland te behartigen. Goede raad aan de burgerbevolking Men meldt ons van militaire zijde: De oorlog woedt thans binnen onze gren zen. Ieder dient daarom in al zijn gedragin gen te toonen, dat hü ten volle doordron gen is van den gruwelijken ernst van den nieuwen toestand. Elke verplaatsing van personen, die niet strikt noodzakelijk is, of niet door de auto riteiten wordt bevolen, moet vermeden worden. Tracht niet u naar verwanten of vrienden, die elders vertoeven, te begeven. Blijft zooveel mogelijk in huis, en verlaat u op de door de overheid voor uw veiligheid getroffen voorzieningen. Bedwing uw nieuwsgierigheid als het ooit in uw woonplaats tot een intocht van den vijand mocht komen; dit is in het be lang van uw eigen veiligheid. Vertrouw er echter op, dat de Nederland sche weermacht in staat zal zijn u te be hoeden. De Duitschers trachten verkeersknooppunten in België te vernielen. Reuter meldt uit Parijs: In een communiqué van den Britschen generalen staf in Frankrijk wordt mede gedeeld, dat de Duitschers pogen de bewe gingen der Geallieerde troepen te verhin deren door de wegen welke naar het Bel gische front leiden alsmede de verkeers knooppunten te beschieten. Sinds 24 uur hebben acht luchtaanvallen plaats gehad, doch de Geallieerde luchtmacht en de lucht afweer treden hierbü actief op. De Duit schers gebruiken bij deze operaties ook vele parachutetroepen. Onder de Belgische en de Fransche bevolking heerscht bewonde renswaardige koelbloedigheid. Er was eens een looier in Lópik. „Roode Ster Tabak", riep hij „Die koop ik". Dit voortreff'lijke merk Rook ik onder m'n werk Als ik honderd word nóg - en dat hoop ik". MAANDAG (2den Pinksterdag) ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN. Fransche steden en dorpen i gebombardeerd. Reuter meldt uit Parijs, dat Duitsche bombardementsvliegtuigen gisteren verschil lende steden en dorpen in Frankrijk hebben gebombardeerd. Zoowel op militaire als op niet-militaire doelen werden bommen ge worpen. Niet tot de krijgsmacht behoorende Nederlanders mogen niet aan den strijd deelnemen. Uit Den Haag: De regeering doet in deze voor Nederland ernstige tijden een beroep op den moed en de kalmte der bevolking. Bij nadering van den vijand blijve de niet onder de wape nen geroepen burger rustig in zijn woonplaats en bescherme door zijn tegenwoordigheid huisgezin, have en goed. Door het verlaten van zijn woonplaats stelt hij zich aan het gevaar bloot om tusschen de strijdende partijen te geraken en loopt hij groote kans elders noch voedsel, noch onderdak te vinden. Het overschrijden van rivieren zal in den regel onmogelijk blijken. Ook bij gevaar voor aanvallen uit de lucht blijve de bevol king rustig en neme zij nauwkeurig in acht de bij „openbare bekendmaking" voorgeschreven gedragsregels voor geval van dergelijke aanvallen. De regeering verbiedt aan alle Nederlanders, die niet be- hooren tot de krijgsmacht van den staat, met de wapenen aan den strijd deel te nemen. Aangezien de burgerwachten uitsluitend bestemd zijn voor het verrichten van politiediensten en zij ook overigens niet behooren tot de krijgsmacht van den staat, is het ook aan de leden hiervan ook al zijn zij in uniform gekleed uitdruk kelijk verboden met de wapenen aan den strijd deel te nemen. Hoe loffelijk ook uit een oogpunt van vaderlandsliefde, een deelneming aan den strijd door daartoe onbevoegden kan onze rechtvaardige zaak slechts schaden en zou den vijand er toe kunnen brengen om over te gaan tot het nemen van vergeldings maatregelen. leder zorge, dat bij de nadering van den vijand alle in zijn bezit zijnde wijnen of andere alcoholhoudende dranken tijdig worden vernietigd. Niemand late zich door woord of bedreiging overhalen om trouw te beloven aan den vijand, om inlichtingen te geven over onze strijdkrachten of om arbeid t® verrichten, waardoor hij aan de krijgsverrichtingen tegen zijn vaderland zou deelnemen. De vijand heeft niet het recht daartoe te dwingen. Ieder blijve zooveel mogelijk rustig aan zijn gewone bezig heden, blijve trouw aan de eigen regeering en volge stipt haar bevelen op. De voorzitter van den raad van ministers.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1