12 Mei 1 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS Moederdag-bloemendag Een deviezennoodmaatrege! afgekondigd. Molenaar's Kindermeel PaviÜjoeïs Wandefpier MIDDELBURG SESPfiRBKUa BENZINE. De Burgemeester van Middelburg doet bij deze een dringend beroep op de bevolking om, met het oog op de besparing van benzine, het burger-auto- verkeer tof het allernoodzakelijkste te beperken en, voor zoover mogelijk, alle automobielen in de garage te houden. Middelburg, den 10 Mei 1940. De Burgemeester van Middelburg, DE BORDES. Verkrijgbaarstelling zand. De wethouder van gemeentewer ken van MIDDELBURG brengt ter algemeene kennis, dat iederen dag van 8 tot 12 uur en van 2 tot 5 voor de ingezetenen aan de onderstaande plaatsen voor ieder gezin Vi m3 (on geveer een handkar) zand beschikbaar wordt gesteld tegen den prijs van 0,25 per V ms. Onvermogenden kunnen zich wen den tot het Burgerlijk Armbestuur. Het zand is verkrijgbaar aan de onderstaande plaatsen: Heinkenszand. Geboren: Maat Maria d. v. J. Priem en A. de Jonge, Overleden: Hugo Koopman 78 j. wedn. van Johanna Catharina de Wit. Johannis Uit- terhoeve 77 j. (D.Z.) opent zijn Eerste Lustrum Dam by O.I. Huis. Molenwater bü de Koepoort. Houttuinen by Militair Hospitaal. Middelburg, 10 Mei 1940. De Wethouder voornoemd, P. PH. PAUL. Personeel luchtbeschermingsdienst Het hoofd van den luchtbeschermings dienst deelt mede, dat het personeel van dien dienst zich voortdurend paraat moet houden en de stad dus niet mag verlaten. Bij luchtalarm is het personeel verplicht, onmiddellijk op de aangewezen posten te verschijnen. Ten strengste verbeden. Het is ten strengste verboden, om in dien vijandelijke vliegtuigen worden be schoten uit de ramen te hangen, of op een andere wyze zulk een schouwspel gade te slaan. Merr- stelt zich daarbij bloot aan lyfsgevaar. Vrijwilligers voor! Bij den luchtbeschermingsdienst zijn nog tal van vrijwilligers noodig. Men melde zich aan op den hoofdpost in de Giststraat (naast hel politiebureau), waar lijsten ge reed zijn gelegd. De luchtbeschermingsorganisatie hier ter stede wordt nog steeds verder uitgebreid, zoowel wat de interne, als de externe dien sten betreffen. Wat de eerste aangaat: de hoofdpost luchtbescherming in de Giststraat is thans vrijwel voltooid. Men heeft er een ruim leslokaal bijgekregen, waar de verschillen de opleidingscursussen gasverkenners, E.H.B.O. etc.) kunnen plaats vinden, ter wijl verder o.a. in de kamer voor de admi nistratie nog het een en ander is opgeknapt. Vrijwillige hulpverleening. Het Centrale Hulp Comité houdt Zater dag 11 Mei van 912 en van 24 uur we derom zitting op den Dam no. 6. Allen, die zich in September hebben op gegeven, worden verzocht zich weer even te melden om te controleeren of zy reeds ergens ingedeeld zijn en ook opdat het co mité zal weten in hoeverre op hen kan worden gerekend. Dringend verzoeken wy U aan dezen op roep gehoor te geven. Burgerij van Middelburg, toont, dat Gy werkelijk het „Vierde front" zijt, de mo- reele steun van de militairen en de over heid. S. M. VAN WALRé DE BORDES— GROTHE. Ds. W. H. KELDER Jr. J. TA VENIER. WALCHEREN. GOES UITVOERING VAN „DE SCHOUW SPELERS". Door „De Schouwspelers" werd gister avond in het Schuttershof het blyspel „Daar komt Charlie" van Tobias Joy opgevoerd. We vreesden, dit stuk kennende, dat het voor „De Schouwspelers" een weinig te zwaar zou zijn. Het eischt nl. een zeer vlot te en vaste handeling, een rake uitbeelding der karakters en aan de regie mag niet het minste mankeeren willen de vele aardige vaak zeer komische scènes goed tot hun recht komen. Inderdaad schoten „De Schouwspelers' ook' hier en daar tekort, bleek men niet al tijd rolvast en ook de grimeering was niet altijd geheel af. Maar gelukkig stond daar veel goeds tegenover en waren er scènes waarin allen zich weer van hun beste zijde lieten zien. Behalve de oudere krachten bewees ook de jeugd thans er steeds meer in te komen, waarbij we bv. denken de creatie van Mortimer Smythe en Vivian Smvlhe, die zeer geslaagd waren. Het gebruikelyke bal sloot den avond. E.H.B.O. AAGTEKERKE. Donderdagavond had al hier de laatste les plaats van den cursus voor E.H.B.O. Deze cursus door dokter Vaandrager uit Domburg gegeven, werd door 25 dames en heeren gevolgd. Dr. Vaandrager deelde mede, dat na de- ui aanvangscursus nog een diploma-cursus volgt, waarop hij hoopte een ieder terug te zullen zien. Spreker stelde aan iederen cursist enke le vragen, welke naar het oordeel van spre ker goed werden beantwoord. Met den diploxnacursus wordt niet Octo ber een aanvang gemaakt. De heer J. Boogaard dankte als oudste cursist dr. Vaandrager voor de prettige wij ze, waarop hij de lessen had gegeven, en bood hem namens de cursisten een blyvend aandenken aan, bestaande uit een boek ge titeld Van Socrates tot Bergson, wat dank baar door hem werd aanvaard. Namens het gemeentebestuur bracht de burgemeester dokter Vaandrager en cur sisten zijn dank uit voor het geven van de lessen. Ook namens de vereeniging „Het Groene Kruis" werd hem door den heer J. Birza hartelyk dank gezegd. LEDENVERGADERING „HANDELSBELANG". DOMBURG. Donderdagavond werd al hier een algemeene ledenvergadering ge houden van de winkeliersvereniging Han delsbelang. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen ver- eenigingsjaar 15 leden hadden bedankt, ten gevolge van de verhoogde contributie. De penningmeester begon zyn boekjaar 1939 met een saldo van 0.89, terwijl hij aan het einde een kassaldo had van 46.29. De heer H. Bimmel werd als bestuurslid herko- Uit het verslag van den gehouden reclame-campagne bleek, dat een tekort van 31,13 door de verenigingskas was bijgepast. JAARVERGADERING EHBO. SINT LAURENS. Woesndagavond hield de plaatselijke E.H.B.O.-vereeniging haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. C. Schipper. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek, dat het aan tal leden tot 69 was gestegen en dat er 72 donateurs zijn. De penningmeesteresse gaf een overzicht van de financiën ontvangsten hebben in het afgeloopen jaar 112,41. de uitgaven SO,11 bedragen. Tot bestuursleden werden herkozen mej. J. van der Wal en de heer J. Mesu; dok ter H. Doeleman werd benoemd tot advi- seerend lid van het bestuur. Op voorstel van het bestuur werd dokter H. A. de Boer benoemd tot eere-lid der vereeniging. De heeren J. Mesu en P. Boon werden aangewezen als afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Haarlem. Bazar restauratiefonds Ned. Ilerv. Kerk. RITTHEM. De meisjesvereeniging „Dient den Heer" hield Woensdag in de consisto riekamer der Ned. Herv. Kerk een bazaai len bate van het restauratiefonds dei kerk. De vele mooie en nuttige handwer ken, door de vereeniging in den afgeloopen winter gemaakt, werden verkocht of ver loot. Ook was er eenige attractie door een sjoelbak en een grabbelton. Het was e: druk en gezellig, zoodat de vereenigin; met dankbaarheid op de verkegen resulta ten voor het goede doel mag terugzien. RUNDVEEKEURING TE RITTHEM. RITTHEM. Donderdag werd alhier rundveekeuring van vrouwelyk fokvee ge houden, welke keuring uitgaat van provinciale commissie tot verbetering van het rundvee in Zeeland. De keuringscommissie bestond i heeren C. Zwagerman, M. Kleinepier en A. C' van Waes. Voorgebracht waren 25 melk koeien, 3 kalfvaarzen en 6 stuks jong vee. De uitslag was: le kalfskoeien: Frida. J. Cevaal 77 p.; Nellie. W. Cevaal 76p.; Bontje, P. Ovaa 75% p.; Juliana, P. Cevaal 75 p.; Lena, J. Poppe 74 p.; Beatrix, K. Louwerse 73% p. - 2e Kalfskoeien: Anna, G. van de Putte 78 p. (kampioen); Nora, J. Cevaal 77,8 p. 7S p. (kampioen); Nora, J. Cevaal 77,8 p. (kampioen), Juffrouw J. Cevaal 76 p., Nora W. Cevaal 75% p.; Starre W. Cevaal 74% p.; Chris J. Janse 74 p. 3e Kalfskoeien: Mina J. Poppe 78% p.; Roosje, J. Goedhart 78 p.; Boerinne, J. Poppe 77 p.: Kapitein. J. Cevaal 76 p.; Mi na, J. Janse 75 p.; Nora, J. Janse 74 p. 4e Kalfskoeien: Lieveling J. Cevaal 80% p.; Juffrouw P. Ovaa 77 p. 5e Kalfskoeien en oilier: Dora, J. Poppe 78 p.; Juffrouw, J. Poppe 77% p.; Boerin ne, J. Cevaal 76 p.; Mina P. Cevaal 75% p.; Bles J. Janse 75 p. Kalfvaarzen van P. Ovaa, J. Goedhart en G. van de Putte. Jongvee van P. Ovaa. J. Cevaal Az., Louwerse en Joh. Cevaal. ZUID-BEVELAND, (Ingez. Med.) 11 Mei 's avoids 8 uaai* met Beschikking over bij ban ken e.d. uitstaande gelden beperkt. In verband met de doelmatige voorzie ning in de behoefte aan deviezen, is het noodzakelijk gebleken eenige conservatoire maatregelen te treffen. Bij K.B. van 10 Mei 1940 is daarom af gekondigd een deviezen-noodmaatregel. In gevolge de bepalingen van dit K.B. zijn practisch alle buitenlandsche valuta transacties verboden. EEN BEDOEïNEN-KORPS IN EGYPTE. Gisteren werd medegedeeld, dat het Egyplisch-Arabische legioen, het eerste Egyptische Bedoeïnen-cavalerie korps, ge reed is om in dienst te komen. Het leger- Zomersproeten verdwijnen spoedig door 'n pot SPKUTOL Bij olie Drogisten korps is verspreid over de verschillende oases in de Westelyke woestijn. De man schappen zyn bewapend met 'geweren, dol ken en handgranaten. De officieren zijn eveneens Bedoeïnen. Het korps is opgeleid voor een guerilla; het moet overdag onzichtbaar blijven en 's nachts de verbindingslijnen van den vij and doorsnyden. Vereeniging van de gemeenten Aardenburg, Eede en St. Kruis? Naar wy vernemen is er bij de gemeen tebesturen der drie gemeenten Aardenburg, Eede en Sint Kruis een schrijven ingekomen van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin wordt voorgesteld vóór 15 Augustus de meening der gemeenteraden te vragen betreffende een eventueele samenvoeging. con sua ORQUESTA ARGENTINA GEEN LEVERING VAN GAS DOOR DE GEMEENTE GOES. YERSEKE. Het gemeentebestuur var Goes heeft besloten de plannen inzake de eventueele levering van gas aan de ge meente Yérs'eke voorlbopig te laten rusten in afwachting van betere tyden. Er re moeilykheden mét het aankoopen van ma terialen voor het leggen der gasleiding naar Yerseke en .in verband met het feit dat eer groot deel van .het betrokken gebied mo menteel militair terrein is. In verband met de tegenwoordige "Bui tengewone omstandigheden is heden een K.B. afgekondigd, bekend als „besluit ban- ken-moratorium" teneinde de vrije be schikking over de bij banken en soortgelij ke instellingen uitstaande gelden voorlbopig aan zekere beperkingen te onderwerpen. Ten gevolge hiervan wordt de vrije be schikking over deze gelden beperkt tot drie procent per maand van het totaal van hun met ingang van 10 Mei 1940 opeisch- baar tegoed of over tenminste vijftig gul den per week. Deze beperkingen zijn niet van toepas sing op de navolgende betalingen: Beta ling van loonen, salarissen, pensioenen e.d., huren, pachten, belastingen en andere be talingen aan publiekrechterlijke lichamen, alsmede verzekeringspremies. De Amerikaansche ambassadeur in Italië bij graaf Ciano ontboden. De ambassadeur der Vereenigde Staten, te Rome, Philipps, werd vanochtend met spoed naar het Chigi-paleis ontboden, waar hij een onderhoud heeft gehad met graaf Ciano, den Italiaanschen minister van bui tenlandsche zajken. Er wordt over en weer hierover de meest strikte discretie in acht genomen. Amerika veroordeelt den Büiitschesi aanval. Havas meldt uit Washington: De Duit- sche invasie in Nederland, België en Luxemburg heeft in; Washington een ge weldigen indruk gemaakt. De minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, confereert in zijn departement met den chef van de af- deeling Europeesche zaken. De commenta ren zyn zeer scherp en veroordeelen ir krachtige bewoordingen de nieuwe Duit- sche invallen, die niet te verontschuldigen zyn. De Amerikanen' stellen vertrouwen in de voorbereidingen van Nederland en Bel gië om den indringer te weerstaan. Amerikaansch embargo op Nederlandsche gelden. President Roosevelt heeft een embargc afgekondigd op Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche gelden, zooals hij dat reeds gedaan heeft ten aanzien van gelden uit Denemarken en Noorwegen. Om half elf hedenmorgen zou onder leiding van pre- dent. Roosevelt een vergadering plaats heb ben, waaraan alle ministers en de legerlei ders zullen deelnemen om de middelen te bestudeeren tot handhaving van de Ameri- kaansche neutraliteit. Engelsche troepen op IJsland ontscheept. Havas meldt uit Londen, dat Engelsche troepen op IJsland ontscheept worden ten einde de IJsIanders tegen een Duitsche in vasie te beschermen. Het Britsche ministerie van buitenland sche zaken deelt hierover het volgende mede. Sedert de bezetting, van Denemarken is het noodzakelyk geworden rekening te houden met de mogelykheid van een on- verhoedsche aankomst van Duitsehland in IJsland. Het is duidelijk, dat deze aanval door de IJslandsche regeering, welke te zwak is. niet zou worden afgeslagen en dat het land geheel in Duitsche handen zou vallen. De Britsche regeèring heeft dan ook be sloten deze mogelijkheid te voorkomen door zelf een strydmacht te ontschepen. De operatie werd vanochtend ten uitvoer ge legd. De regeering heeft expliciet waarbor gen gegeven aan de IJslandsche regeering dat de strydmacht, welke ontscheept it om de veiligheid van het eiland te verze keren tegen een Duitschen aanval en dat de strijdmacht na afloop der vyandelyk- heden zou worden .teruggetrokken. De Britsche regeering heeft aan de IJs landsche regeering doen begrypen, dat zy ge.enszins de bedoeling heeft zich te men gen in het op het eiland bestaande bestuur en dat zij bovendien bereid is met de IJs landsche regeering te onderhandelen over een handelsovereenkomst, welke, naar men verwacht, voor de bewoners voorütee- lig zal zyn. Ook de burgemeester van Laren, jhr H. L. N. van Nispen tot Sevenaer, behoorde lot de vele donors, die zich Dinsdag kwamen melden voor den bloedtransfusie dienst, die op initiatief van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers van Laren en Blaricum is inaesteid De dokter zei: „Borstvoeding en daarna (Ingez. Med.) Fransche steden gebombardeerd. Volgens te Londen van de Britsche am bassade te Parys ontvangen berichten zyn verscheidene Fransche steden gebombar deerd. By een aanval op Nancy werden zestien personen gedood en dertig gewond. Het waren voor het meerendeel burgers. Voorts is vanochtend het vliegveld Bron (Lyon) gebombardeerd. Een vyandeiyk vliegtuig werd omlaag geschoten. Chamberlains aftreden bijna zeker. De parlementaire correspondent van Reuter schryft, dat de door de redevoerin gen in het Lagerhuis versnelde ontwikke lingen van gisteren, welke aangeven, dat de sterke gevoelens van Woensdag niet ver zwakt zyn, aldus beschouwd worden, dat zij een aftreden van Chamberlain zoo goed als zeker maken. Gisteravond laat was men van meening, dat de drie persoonlijkheden, uit wie hoogst waarschynlyk de nieuwe premier zal wor den gekozen, Halifax, Churchill en Lloyd George zyn. Om verschillende redenen, o.m. de mo- gelyke complicaties door het feit, dat Lord Halifax lid is van het Hoogerhuis, is men van meening, dal het het waarschijnlijkst is, dat de keuze op Churchill zal vallen. Ofschoon Labour vóór morgen' geen be slissing zal nemen en zelfs dan het be sluit der executieve zal kunnen moeten worden voorgelegd aan de partyconferen tie. die Maandag begint, gelooft men toch, dat Labour aan een onder leiding van Churchill staande nieuwe regeering zou willen deelnemen. Ook Zwitsersche spoorlijn gebombardeerd. Havas meldt uit Bern: In den afgeloo pen nacht heeft een vyandelijk vliegtuig by Courrendlin (Rertnersdorf, Zwitserland) bommen uitgeworpen. De spoorweg heeft eenige schade opge- Ioopen. Het spoorwegverkeer kon evenwel worden gehandhaafd. Vanochtend hebben vreemde vliegtuigen by Bazel boven Zwitsersch gebied gevlogen. Bijzonderheden zyn nog niet bekend. Nader wordt gemeld: Zwitserland heeft de algemeene mobilisatie afgekondigd. PREDIKBEURTEN MAANDAG 13 MEI. (2e PinkstcïfJag). Ned. Herv. Kerk. Domburg 9,30 u ds F. G. H. Nicolaï Ooslkapelle 9,30 u ds Van Voorst Vader- Zouteiande 9,30 u ds W. Oosthoek Ellewoutsdyk 9,30 u. ds. Wagner. Driewegen 9,30 u ds Van Burgeier Nieuwdorp vm. ds Van Willemswaard 's-Heer Arendskerke vm. ds C.' van der Waa Groede 9,30 u ds M. R. Pliester van Hoofd plaat Hoofdplaat 9,30 ds G. J. Derksen van Groede Schoondijke 9,30 u ds J. A. Swart Geref. Gemeente-. Westkapelle '2 u ds J. v. d. Berg van Krabbendyke Middelburg 4,30 u. ds. J. v. d. Berg van Krabbendyke. Evang. Lutli. Groede 9.30 u de hr K. L. W. v. d Maden van 's-Heer Hendrikskinderen Geref. Bond. Middelburg 10 u de hr G. Mouw te Gouderak.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2