HIDDELBUiSfKHi COURAHT c&^oesche courant „Overal, @n in alle omstandigheden: ®nse Onze weernnacli! is paraat; de Geallieerden beloven hulp Een Duitsche stap hij de Nederlandsche regeering Met verontwaardiging van de hand gewezen. Een vlammend protest van M. de Koningin Ve lekkere Amerikaan! NUMMER 110 188e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te .MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. •AD r L 10 MEI 1910 Advertentiën 30 cent per regel* ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De grenstroepen Meden weerstand. ZonitSer daartoe ook maar in het minst aanleiding te hebben gegeven, is ons land in den oorlog betrokken. Duitsche troepen hebben zonder eenige waarschuwing zonder oorlogsverklaring^ zonder recht ons land aangevallen. Honderden Duitsche vliegtuigen zijn onze grens overgevlogen, hebben onze vliegvelden gebombardeerd of beschoten. In Nederlandsche uniformen ge stoken Duitsche parachutetroepen zijn ge daald. Onze weermacht heelt zich paraat ge toond- De grenstroepen hebben de hun bevolen vernietigingen volbracht, waar door een snel .optrekken van den vijand wordt voorkomen. Zij hebben de bruggen over Maas en IJs'zel vernield. En zij doen ook verder hun plicht. De inundaties zijn in werking gesteld. De luchtartillerie heeft reeds haar kunnen bewezen. Verscheidene Duitsche vliegtuigen zijn omlaag gehaald. De landingspogingen der Duitsclies zijn deels mislukt. Hun tactiek is duidelijk: te trachten belangrijke centra in het land vliegvelden enz. te bezetten en onze troepen in den rug aan te vallen. Neder land is in oorlog en verzet zich met alle kracht. Afdeelingen parachutisten zijn om singeld en vernietigd. Slechts ten Oosten van Arnhem zijn de Duitschers tot de IJssel doorgedrongen. Het Nederlandsche opperbevel bericht: „Boven verschillende steden hebben Duitsche vliegtuigen strooibiljetten uitge worpen, die onware mededeelingen en holle bedreigingen tegen de burgerbevol king bevatten. Het opperbevel waarschuwt het gebeele Nederlandsche volk geen ge loof te hechten aan dergelyke uitingen die slechts ten doel hebben verwarring te stichten. Nederlanders vertrouwt uitsluitend op de standvastigheid, waarmede de Neder landsche weermacht aangespoord en bezield door de daden en woorden van onze Koningin onzen Nederlandsehen bodem verdedigt". Nooit of te nimmer onder handelen wij met den vijand. Het Algemeen Hoofdkwartier deelt ons het volgende mede: Nederlanders. Wantrouwt alle radioberichten en strooi biljetten, die spreken van het staken van ons verzet, van onderhandelingen met den aanvaller of van hulp van Duitsche zijde tegen een aanval van de Geallieerden. Hoe geloofwaardig en officieel zij ook mogen klinken, zij kunnen slechts van den vyand afkomstig zijn. Schenkt uitsluitend geloof aan de u bekende stemmen van omroepers, die u stijven in uw verzet tegen den vijand, en aan strooibiljetten, die oproepen tot den strijd. Nooit of te nimmer zullen opperbevel en regeering zich inlaten met onderhandelin gen met den vijand. Alle berichten, die van het tegendeel spreken, zijn valsch en dienen slechts om verwarring te stichten. Ook België en Luxemburg zijn door de Duitschers aangevallen. De aanvallers hebben Luxemburg overweldigd. Ook België en Luxemburg zijn door de Duitschers onverwacht aangevallen. België heeft onmiddellijk een beroep gedaan op Frankrijk en Engeland, welke mogendhe den België eveneens de verzekering hadden gegeven, dat zij de grenzen van dit land garandeerden. Luxemburg is overweldigd. De ambassa deur der Ver. Staten in België, Cuhady, heeft verklaard, dat de regeering van Luxemburg, met uitzondering van den mi nister van Buitenlandsche Zaken, het Luxemburgsche grondgebied verlaten heeft. De Belgische ministerraad is om 1 uur vannacht bijeengekomen. Om 6,25 u'ur wer den op het vliegveld Evere bü Brussel bommen geworpen. Naar Reuter bericht, zyn op Brussel bommen gevallen. Ver scheidene huizen zijn vernield. De Belgi sche ambassade te Parys verneemt, dat Antwerpen cloor 37 vliegtuigen is gebom bardeerd. Het militaire hospitaal is ver woest. In verschillende deelen van Brussel zyn granaten neergekomen. Op verschillende punten te Etterbeek ('n voorstad van Brussel) zijn branden uitge- ,brokn. Een bom is neergekomen op het Madou- plein, dicht by het centrum van Brussel. Deze bom heeft brand veroorzaakt en scha de aangericht. Naar gemeld wordt, zijn er slachtoffers. BELGISCH SPOORWEGSTATION GEBOMBARDEERD. Het spoorwegstation Jemelle in de Bel gische provincie Luxemburg, 40 km ten Zuid-Oosten van Namen, is door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Het spoorwegstation staat in brand. De ministerraad is te Brussel bijeenge komen. Na de besprekingen zijn minister president Pierlot en de minister van Bui tenlandsche Zaken, Spaak, naar den Ko ning 'gegaan. KRANKZINNIGENGESTICHT TE MORTSEL GEBOMBARDEERD. Reuter meldt uit Antwerpen: Ten ge volge van het luchtbombardement is het krankzinnigengesticht te Mortsel in brand geraakt. ürïtsehe ei Fransehe freepen üaar België, Te Brussel is medegedeeld, dat Britsche en Fransche troepen in antwoord op het Belgische beroep zyn vertrokken. Uit Parys wordt gemeld: Na het door den Belgischen ambassadeur gedane be roep hebben de militaire autoriteiten direct den opmarsch gelast van het leger, dat be stemd was hulp te bieden aan België. KONING LEOPOLD AAN HET HOOFD VAN ZIJN TROEPEN. Naar den Britschen omroep verneemt, heeft Koning Leopold het opperbevel op zich genomen van de Belgische strijd krachten. Geallieerde bijstand voor Nederland Uit Den Haag: Nadat da inval der Duit - sellers geschied was, is aan de Nederland sche gezanten te Londen en Parijs bericht, dat zij niededeeling konden doen aan de Engelsclie en Fransche regeering, dat ons land te vcrleenen bijstand welkom zal zijn. Hierop is geantwoord, dat die bijstand zal worden verleend. Te Londen wordt officieel vernomen, dat de noodige maatregelen om hulp te bieden aan België en Nederland, direct cloor de Britsche regeering zijn ten uitvoer gelegd. Verordening van den opperbevelhebber. DRIE BLADEN VERBODEN. De opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal Winkelman, heelt heden morgen de volgende verordening uitgevaar digd: I. Onverminderd overigens gegeven of te geven verboden, zyn verboden: Het Natio nale Dagblad, Volk en Vaderland, Het Volksdagblad. II. Bovendien is de verspreiding van pam fletten, vlugschriften en dergelijke druk werken verboden. III. De handhaving van deze verordening moet met alle middelen worden verzekerd. IV. Dit verbod wordt afgekondigd per ra dio en treedt onmiddellijk in werking. Kunstbescherming. Aan de architecten die door den inspec teur kunstbescherming belast zijn met het treffen van beschermingsmaatregelen aan oude gebouwen, draagt de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen op, hurt werkzaamheden met kracht voort te zetten. De minister verzoekt alle kerkvoogdyen en andere instanties, die in September 1939 kennisgeving hebben ontvangen betreffen de vrijwaring van hun orgels tegen me taalvordering, die kennisgevingen by de or gels te plaatsen. In gemeenten, waar zich oude gebouwen bevinden, die van rijkswege beschermd wor den, dient ten spoedigste personeel voor bescherming werkzaam te worden gesteld, voor zoover dit.nog niet geschied is. Duitschers in ons land mogen zich niet buitenshuis begeven. De opperbevelhebber van land- en zee macht, heeft de volgende verordening uit gevaardigd. Artikel I: Hel: is aan de hier te lande wonende .of verblijvende Duitschers of vreemdelingen van Duilschen oorsprong verboden zich buitenshuis te begeven. Artikel II: Personen, van wie wordt ver moed, dat zy het vorengenoemde verbod overtreden, stellen zich aan ernstig lijfsge vaar bloot. Zy moeten onverwijld naar de dichtsby- zynde militaire post of naar een bureau van politie worden overgebracht en aldaar in bewaring worden gehouden in afwachting van een nadere beslissing van de militai re autoriteiten. Artikel III: Deze verordening wordt af gekondigd door middel van de radio. Zij treedt onmiddellijk in werking. De Regeeringspc-rsdient meldt: De Duitsch» ;;zant heefl hedenmorgen te zes uur de v igende verklaring aan den minister van Buitenlandsche Zaken over handigd. „Wij kondigen U den inzet van een gewel dige Duitsche troepenmacht aan. Elke tegenstand is volmaakt doelloos. Duitschland garandeert den staat van be-: zit in Europa en overzee, zoowel als de dy nastie, indien elke tegenstand uitblijft. Zoo niet, dan bestaat er'ge vaar voor een volledi ge vernietiging van het land en zyn staats bestel. Daarom manen wij u dringend aan, tot het volk en de weermacht een oproep te richten en voorts in verbinding te treden met Duitsche militaire commando's. Motiveering: Wij hebben onweerlegbare bewijzen voor een onmiddellijk dreigenden in val van Frankrijk en Engeland in Bel gië, Nederland en Luxemburg, die met me deweten van Nederland en België sinds lang was voorbereid, met het doel op het Roergebied een aanval te doen." Hierop heeft de minister van Buitenland sche Zaken geantwoord: „Met verontwaardiging wijst Hr. Ms. re geering de veronderstelling terug, dat ha rerzijds een vijandelijke overeenkomst van welken aard ook metr eenige vreemde mo gendheid, welke ook, tegen Duitschland zou gesloten zijn. Wegens den voorbeeldeloozen, zonder eenige waarschuwing van Duitsche zijde op de Nederlanden gepleegden aanval, be schouwt de Nederlandsche regeering zich als in oorlog met het Duitsche rijk". Overal en in alle omstandig heden onze Mijn volk, Nadat ons land met angstvallige nauwgezetheid al deze ma^jaden een stipte neutraliteit had in acht geno men en terwijl het geen ander voornemen had dan deze houding streng en consequent vol te houden, is in den afgeloopen nacht door de Duitsche weermacht zonder de minste waarschuwing een pïotselingen aanval op ons gebied gedaan. Dit niettegenstaande de plechtige toezegging, dat de neutraliteit van ons land zou wor den ontzien zoolang wij haar zelf handhaafden. Ik richt hierbij een vlammend protest tegen deze voorbeeldelooze schending van de goede trouw en aantasting van wat tusschen beschaafde staten be hoorlijk is. Ik en Mijn regeering zullen ook thans Onzen plicht doen. Doet gij den uwen, overal en in alle omstandig heden, ieder op de plaats, waarop hij is gesteld, met de uiterste waakzaamheid en met die innerlijke rust en overgave, waartoe een rein geweten in staat stelt. Wilheïmina. Niet noodzakelijke telefoon gesprekken zijn verboden. De opperbevelhebber maakt bekend: Het is verboden, zonder noodzaak van de locale en inter locale telefoon gebruik te maken. Een gedeelte van de particuliere telefoonaansluitingen wordt buiten gebruik gesteld. Het is den abonné's, wier telefoon aansluiting niet buiten gebruik is gesteld ten strengste verboden, hun toestel door derden te laten gebruiken. De radio-distributie moet vannacht in bedrijf blijven. De Regeeringspersdienst meldt: Teneinde de bevolking in de gelegenheid te stellen ook des nachts te luisteren naar de omroepzenders, moeten de gemeentelijke en particuliere radiordistributie bedrijven vannacht doorloopend in bedryf worden gehouden. Washington doet beroep op Duitschland. GEEN OPEN STEDEN TE BOM BARD EEREN. Reuter meldt uit Washington: De regee ring der Vereenigde Staten heeft het be roep op Duitschland gedaan geen open ste den te bombardeeren. Wij zijn thans bondgenooten van Engeland en Frankrijk. Reuter meldtDe Nederlandsche legatie in Londen verklaarde hedenmorgen het volgende: „Wy zijn thans bondgenooten van Enge land en Frankrijk. Ons tot de regeeringen der Geallieerden gericht beroep om hulp is beantwoord en Engeland en Frankryk gaan ons onverwyld helpen". Amerika en de inval in Nederland. Reuter meldt uit Washington: President Roosevelt. heeft vannacht twee telefoon gesprekken gevoerd met den Amerikaan- schen ambassadeur in België, Cudahy. Wel ingelichte diplomatieke kringen voorzien verstrekkende vraagstukken voor de Ver eenigde Staten in de Orient en in het Westelyke halfrond alsmede in Europa, als gevolg van de uitbreiding van den oorlog. Men zeide in deze kringen, dat de Ver eenigde Staten waarschijnlijk de andere Amerikaansche republieken zullen raad plegen om vast; te stellen, of eenige stap pen genomen dienen te worden tot garan deering van den stalus-quo der Neder landsche bezittingen in h e t Westel ij k it a 1 f r o n d. (Ons West-Indië Red.) Ambtenaren in Washington beschouwen de invasie in Nederland als een der be langrijkste economische ontwikkelingen, waarbij de Vereenigde Staten betrokken zyn. De totale handel van de Vereemde Staten met Nederland en de Nederlandsche bezittingen bedroegen in 1939 ruim 300 millioen dollars. Nederland alleen zonder zyn overzeesche bezittingen, was de zesde beste afnemer van de Vereenigde Staten. AANVALLEN OP BRITSCHE VLIEGVELDEN IN FRANKRIJK. Londen, 10 Mei (Reuter). Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: In de vroege ochtenduren hebben vijan delijke vliegtuigen zonder succes verschei den door de Britsche luchtmacht bezette vliegvelden in Frankryk aangevallen. Britsche gevechtsvliegtuigen bonden den strijd met den vijand aan. Het is reeds be kend, dat vyf vijandelijke vliegtuigen zijn omlaaggeschoten. Ministers Van Klelfens en Weiter naar Londen. Uit Den Haag: Naar wy vernemen, zijn de ministers van Buitenlandsche Zaken mr. Van Kleffens en van Koloniën de lieer Wei ter naar Londen vertrokken om contact op te nemen met de Geallieerden. „Onze natie mei meedoogenloos geweld overvallen". Korte vergadering van de Tweede Kamer. De Tweede Kamer is hedenmiddag te één uur slechts enkele minuten in vergade ring bijeen geweest, tijdens welke samen komst alleen de voorzitter, mr, J. R. H. van Schaik. enkele woorden heeft gespro ken. Ministers waren niet aanwezig en een groot aantal leden was er evenm'n. Het viel op, dat alle. nationaal-sociahsUsehe en communistische leden ontbraken. De gereserveerde en de publieke tribu ne waren ledig, alleen de journalisten wa ren op de perstribune op hun post. Slechts de voorzitter, de griffier en de kamerbe waarder droegen de gebruikelijke -zwarte kleeding. Precies te één uur nam de voorzitter, terwijl allen zich van hun zetels verhie ven, het woord. Spr. zeide: „Geachte medeleden. Wy staan voor de afschuwelijke werke lijkheid van den oorlog. Nederland, alom bekend als vredelievende en den vrede bevorderende natie, deson danks met meedoogenloos geweld overval len. Wy, vertegenwoordigers van het volk, protesteeren uit het diepst van ons hart en met de meeste felheid tegen de gruweldaad aan ons land en zijne inwoners bedreven. Leger en vloot zullen echter in onver schrokken moed en in edele zelfopoffering den vijand met de wapenen weten te weer staan. In een roemvol verleden zullen wy de kracht vinden, onze onafhankelijkheid te gen den overweldiger te verdedigen. Onze bevolking zal in waardigheid en kalmte, maar tevens in fierheid haren plicht vervullen. In deze ure van nood en gevaar scharen wy ons eensgezind en vol vertrouwen om onze geliefde vorstin en bidden wy Hare Majesleits regeering kracht en sterkte toe. God sta ons by in onze beproeving en spa- re ons dierbare vaderland". Hierna deelde de voorzitter mede, dat in verband met de omstandigheden geen be raadslagingen zouden worden gehouden. Te 1.02 uur werd de vergadering voor onbepaalden tyd verdaagd.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1