Gemeenteraad van Middelburg. De schildwachten langs onse kysten DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 9 MEI 1940. No. 109. Onze stad krijgt een lagere landbouwschool. De eerste premiën voor verbetering van arbeiderswo ningen toegekend. Voordeelige grondruil aan de Schuiffelstraat. Een studiecommissie voor de trot toirs in de Lange en de Korte Delft. De gemeenteraad van Middelburg kwam gistermiddag bijeen onder voorzitterschap van burgemeester inr. dr. J. van Wairé de Bordes. Afwezig waren de heeren Den Hol lander, Bouman, Mondeel en Portheine, de heer Den Hollander wegens ziekte, de hee ren Bouman en Mondeel wegens drukke bezigheden. De heer Portheine zou later ter vergadering komen. Bij de ingekomen stukken was een rapport van de Commissie voor herscholing. Hieruit blijkt, dat de kosten voor herscholing meer bedragen dan de werkloozensteun, welke anders betaald zou moeten worden. De heer v. d. FELTZ vraagt hoe het dan bedoeld is, dat het rapport toch deze regeling een „financieel voordeel voor de gemeenschap" noemt. Wethouder PAUL antwoordt hierop, dat dit financieele voordeel bedoeld is: op den duur. Reeds .een flink aantal deelnemers aan den cursus voor metaalbewerker is geplaatst bij „De Schelde", en dit aantal wordt waar schijnlijk nog grooter. De heer WONDERGEM vraagt of het niet mogelijk is, dat degenen, die eerst afge keurd zijn, nog eens een herkeuring onder gaan om dezen menschen alsnog wellicht de gelegenheid te geven aan deze cursussen deel te nemen. Weth. PAUL antwoordt, dat eenigen zijn afgekeurd voor een bepaald vak. Dit wil niet zeggen, dat zij daardoor van andere cursussen uitgesloten zijn. De heer SULKERS spreekt er zijn vreug de over uit, dat in onze stad het schoonma ken van oude gevels ter hand genomen is. De VOORZITTER zegt, dat dit compli ment in de eerste plaats gericht moet wor den tot wethouder Paul en den heer Jan sen, directeur der gemeentewerken, die met dit voorstel gekomen zijn. Spr. persoon lijk heeft dit voorstel dadelijk van harte toegejuicht. TERUGBETALING VAN IN STALL ATIEKOSTEN In de raadsvergadering van 28 Februari jl. besloot de Raad, op voorstel van den hr. Flipse, tot terugbetaling van de kosten van reeds geplaatste metercombinaties aan de eigenaars der betrokken panden, voor zoo verre deze door de Bedrijven in rekening zijn gebracht aan de installateurs en waar bleek, dat zoowel meter als leiding nog in orde waren, en met dien verstande, dat geen terugbetaling van arbeidsloon van den in stallateur zou geschieden. Door het Electri- eiteitsbedrjjf is van alle metercombinaties de reden van plaatsing nagegaan. Het bleek dat ongeveer 190 combinaties onder het be trokken raadsbesluit vielen, terwijl dit van 100 andere twijfelachtig was. Naar de mee ning van B. en W. dienen deze laatste ech ter ook voor vergoeding in aanmerking te komen. Voor het totaal van ongeveer 290 gevallen zullen de restitutiekosten plm. 1600 bedragen. Twee leden der Commissie van Bijstand waren tegen de uitvoering van het aange nomen voorstel-Flipse, daar dit h.i. te veel practische bezwaren zou opleveren. Twee andere leden waren van meening, dat hel voorstel aangenomen was en uitgevoerd moest worden, welke meening B. en W. deelen. B. en W. achten in verband hier mee echter een wijziging noodig van de ver ordening, welke de voorwaarden voor aan sluiting regelt. Na een korte opmerking van den heer Wondergem wordt het voorstel z.h.s. aan genomen. NIET ERKEND ALS INSTALLATEUR Van den heer N. G. van Hoepen te Mid delburg is een schrijven binnengekomen nopens restitutie voor geplaatste metercom binaties en zijn niet-erlcenning als installa teur. B. en W. deelen mede, dat de ge plaatste combinaties op 7 perceelen betrek king hebben. Voor zoover daarop het aan genomen voorstel-Flipse betrekking heeft, zal t.z.t. vanzelfsprekend restitutie plaats vinden. Ten aanzien van de niet-erkenning deelen B. en W. mede, dat de verzoeker bij Tie in voering van de erkenning als installateur, blijkens het advies van den directeur, niet voor deze erkenning in aanmerking kwam, om redenen van vakbekwaamheid enz., welke uiteraard geheel los staan van het al of niet lid zijn van eenigen bond. De voorzitter deelt mede, dat van den hr. Hoepen nog een nieuw adres is ingekomen en spr. stelt daarom voor dit punt nog aan te houden. De heer KöGELER acht dit niet noodig. Over dergelijke interne technische kwesties hoeft de Raad toch niet te beslissen. De heer SULKERS merkt op, dat bij de huidige regeling de directeur der gemeente bedrijven een zeer groote macht heeft, zelfs een macht, die een anders bedrijf zou kun nen vernietigen. Spr. vraagt B. en W. zich nog eens over deze kwestie te beraden. Wethouder BOASSON geeft te kennen, dat wel degelijk de Raad zich moet uitspre ken over deze zaak. Als een burger aan den Raad adresseert, dient deze dit adres te be spreken. De Raad gaat ermee accoord dit onder werp aan te houden. DE BESTRATING VAN LANGE EN KORTE DELFT. Ged. Staten hebben bezwaar gemaakt te gen het Raadsbesluit van 28 Februari 3.1., waarbij 46.500 werd uitgetrokken voor bestrating van Lange Delft en Korte Delft, benevens trottoir-aanleg in die straten en in de Langeviele en de Pottenmarkt. Ged. Staten geven te kennen, dat de financieele toestand der gemeente het raadzaam maakt elke uitgave achterwege te laten, welke niet strikt noodzakelijk is, terwijl boven dien door het aanbrengen van trottoirs in de Lange en de Korte Delft het stadsbeeld naar Ged. Staten meenen ten zeerste •zal worden geschaad. B. en W. stellen nu den Raad voor bij de Kroon in beroep te gaan tegen deze af wijzende beslissing van Ged. Staten en mid delerwijl een commissie te benoemen van gezaghebbende personen op het gebied van verkeerswezen en stedenschoon, aan welke verzocht zou worden een ontwerp te ma ken, waarbij, rekening houdende met de eischen van het verkeer, aan de bezwaren van Ged. Staten zooveel mogelijk tegemoet wordt gekomen. Na ontvangst van het ad vies dezer commissie zullen B. en W. dan een nieuw voorstel indienen. De heer LUIJENDIJK merkt op, dat de Lange en de Korte Delft het karakter heb ben van winkelstraten, terwijl in het voor stel van B. en W. gesproken wordt over „hoofdverkeersaders" door onze stad in het streekplan Walcheren. De heer DE BRUIJNE is het volkomen eens met het voorstel van B. en W., doch het zou, naar spr. meent, aanbeveling ver dienen om voor het werk der commissie een bepaalden einddatum vast te stellen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. on getwijfeld de zaken zooveel mogelijk zul len bespoedigen. De heer v. d. FELTZ wijst op de financi eele bezwaren van Ged. Staten en vraagt of het instellen van een commissie ook weer niet geld zal kosten. De VOORZITTER antwoordt, dat het de bedoeling is om deze commissie niets, of althans zeer weinig te laten kosten. De heer LUIJENDIJK legt er den nadruk op, dat het fout gezien is als men meent, dat het leiden van het groote verkeer door een winkelstraat zeer in het belang der za kenlieden is, al wordt dit dikwijls zoo voor gesteld. Eerder werkt, naar spr. meent, dit groote verkeer belemmerend. Weth. PAUL wijst op de moeilijkheden om een oplossing te vinden voor het ver keer door de binnenstad. Spr. geeft toe, dat er andere oplossingen mogelijk zijn, doch dit zal slechts zeer moeilijk kunnen. De heer LUIJENDIJK merkt op, dat een groot deel van het verkeer, dat thans door de genoemde straten komt, van de Koe poortstraat gebruik zou maken, als deze weer voor verkeer uit twee richtingen werd opengesteld. De VOORZITTER vreest, dat de militaire autoriteiten dit niet zulen goedkeuren. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aan genomen. VERNIEUWING TELEFOON STADHUIS. B. en W. stellen voor met de Ned. Huis telefoon Maatschappij een nieuwe huur overeenkomst aan te gaan, nadat de be staande installatie geheel zal zijn omge bouwd, ingericht voor het automatisch sys teem en voor 2 rijkslijnen (thans heeft het Stadhuis slechts een rijkslijn) en uitge breid met een toestel in de wethouders kamer. De nieuwe jaarhuur zou gesteld worden op 180, terwijl voor directe uit breiding met een toestel op de wethouders kamer een bedrag ineens van 30 ver schuldigd zou zjjn. Na een kleine redactiewijziging gaat de Raad hiermee accoord. RUILING GROND SCHUIFFEL STRAAT. B. en W. stellen voor te besluiten tot grondruil met den heer C. J. Hondius. Een strook grond van plm. 50 vierk. m komt buiten een nieuw te metselen muur te lig gen, terwijl een strook gemeentegrond van plm. 8 m.2 er binnen komt. De situatie daar ter plaatse wordt hierdoor sterk verbeterd. B. en W. stellen dan ook voor tot dezen grondruil te besluiten en de door den heer Hondius af te stane grondstrook te ver eenigen met den openbaren weg. Zonder discussie wordt dit voorstel goed gekeurd. De VOORZITTER zegt er prijs op te stel len, dat op deze manier werk is gevonden voor de werkloozen, terwijl de verbetering ter plaatse tevens in het belang is van alle betrokkenen. LABORATORIUM VEE- EN VLEESCHKEURINGSDIEN ST B. en W. stellen voor om de vergoeding door den Vee- en Vleeschkeuringsdienst Vlissingen over 1939 aan den dienst Mid delburg verschuldigd, wegens medegebruik van het laboratorium, te bepalen op 587. Aldus wordt besloten. Mevr. WEIJL zou het op prijs stellen als voortaan tegelijk met een dergelijk voor stel de rekening van den betrokken dienst werd overgelegd. De overgelegde rekening over 1939 van den Armenraad werd zonder discussie goedgekeurd. VERHURING GROND, OPSTALLEN EN WONING. De N.V. Zeeuwsche Dameshandwerken- fabriek wil voor een jaar dë lokalen der opgeheven openbare bewaarschool aan de Segeerstraat met bijbehoorenden tuin en de woning van het vroegere hoofd, in de Heerenstraat, blijven huren tegen de thans geldenden huurprijs. Hiertegen hebben B. en W. geen bezwaar. De huurster had eerst voorgesteld de huur drie jaar te verlengen en den prijs te verlagen van 635 tot 525. Hiermede konden B. en W. echter niet accoord gaan. Het voorstel van het college werd z.h.s. aangenomen. PREMIE VOOR VERBETERING VAN ARBEIDERSWONINGEN. Bij den Raad zjjn verzoeken ingekomen van den heer M. F. Janse, om toekenning van een premie voor de verbetering van de woning Achtersingel no. 35, en van Gebr. Boogaard te Gi'ijpskerke om toekenning van een premie voor de verbetering van beneden- en bovenwoning Nederstraat 10. B. en W. meenen, dat er alleszins reden is om mede te werken tot beschikbaarstel ling van deze premiën te verleenen en tee kenen hierbij aan, dat de kosten voor de gemeente maximaal 180 zullen bedragen. De uitwerking der hevige bombardementen van de Duitsche luchtmacht op de Noorsche stad Namsos. Rookende puinhoopen duiden de plaats aan, waar de projectielen doel troffen. Uitbreiding van den treinenloop. Met ingang van heden wordt op de ge- electrificeerde lijnen der Nederlandsche spoorwegen de normale dienst wederom ge reden. Voorts zal met ingang van Vrijdag 10 Mei a.s. op de niet-geëlectrïfiCeerde lij nen uitbreiding aan den treinenloop worden gegeven. Deze zal dan evenwel nog niet normaal zijn. De heer LUIJENDIJK juicht deze me thode toe, doch vraagt ol' er controle is op de besteding van het crediet in den geest, waarvoor dit gegeven wordt. Weth. PAUL deelt mede, dat er een zeer goede controle is. De controle wordt uit geoefend door den Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht. Er wordt niets betaald, als niet inderdaad de verbeterin gen zijn aangebracht, waarvoor de credie- ten worden verstrekt. EEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL AAN DEN ZUEDSINGEL. Het dageljjksch bestuur der Z. L. M. heeft een adres gezonden aan den Raad, houdend verzoek om: Ten behoeve van de door haar te stichten lagere landbouwschool tegen een canon van 1 in erfpacht te geven het voor kweekerij ingerichte gedeelte van het gemeente-terrein aan den Zuidsingel te genover de Ambachtsschool; b. Gedurende 30 jaar een jaarlijksch sub sidie van 200 te verstrekken, te beginnen met 1940, met dien verstande, dat dan sub- sidieering voor leerlingen uit de gemeente Middelburg, die deze school bezoeken, ach terwege blijft. De Z. L. M. zou op het betrokken terrein de school en de woning voor het hoofd wil len bouwen, terwijl voorts ter plaatse nog een demonstratie-terrein ten behoeve van het onderwijs zou worden ingericht. De Z. L. M. verwacht 90 a 100 leerlingen, zoodra de school eenmaal op gang geko men is, terwijl het aantal leerlingen uit Middelburg op 10 wordt geraamd. B. en W. juichen het toe, dat de Z. L. M. in onze gemeente een school wil stichten, welke den landbouw op ons eiland en dus ook het welvaartspeil omhoog brengt. De inwilliging van het onder a genoemde be velen B. en W. dan ook sterk bij den Raad m. Inwilliging van het verzoek om subsidie ontmoet echter bij B. en W. bezwaren. Lie er stellen zij voor om een bedrag van 10 per leerling uit onze gemeente beschikbaar te stellen. De VOORZITTER wijst nog eens op het belang van een dergelijke school voor Mid delburg als centrum van een groote agrari sche streek. Bovendien is Middelburg zelt ook eenigszins een landbouwgemeente. Mevr. WEIJL gelooft, dat de geheele Raad met sympathie dit voorstel zal be groeten. Spr. wenscht er echter nog op te wijzen, dat de gemeente door het heffen slechts 1 erfpacht al een zeer groot subsidie geelt. De VOORZITTER verheugt zich, dat me vrouw Weijl hierop nog eens de aandacht vestigt. Inderdaad geeft de gemeente reeds een zeer belangrijk subsidie. Weth. PAUL deelt mede, dat her hier gaat om 2180 m2 grond. De erfpacht, wel ke de gemeente berekent voor particulie ren woningbouw is aan den Blauwen Dijk b.v. 0,50. Als nu voor den hier bespro ken grond 0,25 erfpachtsrecht per m- be rekend zou worden, zou dus 545 per jaar verschuldigd zijn. Nu bedraagt de erfpacht slechts 1. Rekenend op 10 leerlingen zou dit dus neer-komen op een subsidie van 54,5 per leerling, een zeer hoog bedrag. Hier komt dan nog bij- het door B. en W. voorgestelde subsidie van 10 per leerling, zoodat men komt tot 65. Het voorstel werd daarop z.h.s. aange nomen. Het laatste punt der agenda luidde: Be slissing op bezwaarschriften tegen school geld-aanslagen 1939-1940 en aanslag 1939 straatbelasting." Zonder eenige discussie werd het voor stel van B. en W. dienaangaande aange- Buitenlamdsclie persvertegen woordigers te gast op Hr. Ms. „Sumatra". Een aantal buitenlandsche persvertegen woordigers uit niet-beliigerente staten is dezer dagen aan boord van Hs. Ms. kruiser „Sumatra" gast geweest van de koninklijke marine. Tot het gezelschap behoorden Amerikanen, Italianen, een Belg, een Hon gaar en andere hier te lande permanente of tijdelijke vertegenwoordigers van buiten landsche persbureau en bladen, die den wensch te kennen hadden gegeven aan boord van een Nederlandsch patrouille vaartuig van nabij te aanschouwen op wel ke wijze onze weermacht en in het bijzon der de koninklijke marine aan onze Noord zeekust waakt tegen eventueele schendin gen der neutraliteit. De marineautoriteiten hadden geen be zwaar, dat aan dezen wensch werd voldaan. De belangstellende journalisten verzamel den zich dezer dagen bij een haven ergens in Nederland, waar zij vroeg in den mor gen aan boord gingen van Hr. Ms. kruiser „Sumatra", welke oorlogsbodem met Hr. Ms. „Van Galen" en Hr. Ms. kanonneer- booten behoort tot de zg. kernschepen, waaraan de patrouillediensten van de ko ninklijke marine, waarvoor de lichtere vaartuigen als bv. torpedobooten, onderzee- ers en ook vliegtuigen worden gebruikt, hun kracht ontleenen. Deze kernschepen zelve verrichten dus geen patrouilledien sten, maar wox-den gereed gehouden, om zoo noodig in te grijpen op die plaatsen, waar patrouillevaartuigen vliegtuigen of kustwacht constateeren, dat de neutraliteit van ons land in de territoriale wateren dreigt geschonden te worden. De buitenlandsche gasten ondervonden aan boord van commandant en officieren een bijzondere gastvrijheid. Gedurende de ochtenduren werd de oorlogsbodem van oxi deren tot boven bezichtigd. Gedurende deze bezichtiging voer de „Sumatra" in Noor delijke richting, tijdens welke vaart eerst de uit Nederlandsch-Indië terugkeerende torpedobootjager Hr. Ms. „Van Galen" werd ontmoet en later op den ochtend een aantal patrouilleerende torpedobooten, mij nenvegers, vliegtuigen enz. Na dei lunch, welke de commandant zijn gasten aanbood, verzamelde het gezelschap zich op de brug om getuige te zjjn van schietoefeningen, zooals deze op regelmatige tijden aan boord van onze marinevaartuigen worden gehou den. Zij gaven een goed beeld van de pa raatheid aan boord van onze oorlogssche pen, een paraatheid, die even vastberaden en eendrachtig is als bij de landmacht. In de haven, vanwaar men 's morgens was vertrokken, zijn de buitenlandsche gas ten 's middags laat weer aan wal gebracht. De openbare vergadering van den Raad had welhaast ongekend feit voor Mid delburg nog geen uur geduurd. Zweedsche eendracht. En vastberadenheid. (Van onzen correspondent) STOCKHOLM, begin Mei. Het Zweedsche volk heeft dezer dagen indrukwekkende manifestaties van eensge zindheid gegeven. Deze opmerkelijke een dracht is geen gevolg van paniek of opge wonden stemming, maar moet worden be schouwd als een spontane concentratie van krachten, opgekomen uit het volk zelf en niet aangewakkerd door partijleiders of regeering. Een vooraanstaande politieke persoon lijkheid, een leidende figuur in een der links-georiënteerde politieke partijen, gaf ons een uitvoerige uiteenzetting van de voornaamste richtlijnen der Zweedsche po litiek. Hij vergeleek de gevoelens, welke in deze dagen het Zweedsche volk bezielen met die, welke in Nederland en België tot uiting komen. Algemeen bewondert men in Zweden de sterke en doelbewuste paraat heid en eerlijke neutraliteitspolitiek van Nederland en België. Eerst betrekkelijk laat is men er in Zweden toe gekomen zich in Zweden in te stellen op een nieuwen oorlog tusschen de Europeesche groote mo gendheden. De Zweden waren de laatste jaren volkomen in beslag genomen door hun poging binnenslands een voorbeeldige sociale ordening te scheppen. Men was reeds ver gekomen op den weg daarheen, toen de Europeesche politieke crisis uit liep op den oorlog der groote mogendheden. Toen men in Zweden inzag, dat niets an ders overbleef dan zich in te stellen op de ernstige gevaren en moeilijkheden van het huidig oogenblik, heeft men ook met de grootste beslistheid zijn besluiten genomen. Thans vindt in snel tempo een zeer ver gaande verjonging en uitbreiding der Zweedsche weermacht plaats. Twee ontstellende gebeurtenissen hebben de Zweedsche houding bepaald. Ten eerste de Russische aanval op Finland, welke als een rechtstreeks tegen Zweden zelf gerichte stoot werd beschouwd. Ten tweede de oor log in Noorwegen, welke voor de Zweden een verschrikkelijke vermaning was te be denken hoe noodzakelijk paraatheid is. Diepen indruk heeft in Zweden gemaakt de hopelooze verwarring en het gebrek aan eenheid, die in de uren des gevaars in Noorwegen zich deden gelden. De Zweden, zoo kan men zeggen, den ken er aldus over: Zweden is het grootste land van Noord-Europa. Wat ook komen moge, nooit mag een bladzijde der geschie denis welke Zweden door zijn daden zal Geen buitenlandsche verkeers vliegtuigen meer op Schiphol. Met ingang van 10 Mei a.s. zal het ge bruik door burgerluchtvaartuigen van de Amsterdamsche luchthaven Schiphol wor den beperkt. Van dien datum af zullen op het vliegveld nog slechts Nederlandsche verkeersvliegtuigen worden toegelaten. Deze maatregel brengt dus geen wijziging in de bestaande verbindingen der K.L.M. De luchthaven Eelde is aangewezen voor het gebruik door buitenlandsche lucht vaartmaatschappijen. De KT.'L.M. bestudeert in hoeverre het mogelijk zal zijn een aan sluitende verbinding tusschen Schiphol en Eelde tot stand te brengen. schrijven, een document van schande en eerloosheid worden. Wij zullen alles opof feren om onze zelfstandigheid tegen aan vallen te verdedigen. Men zal, aldus onze Zweedsche zegsman, zeker in Nederland dit standpunt ten volle kunnen begrijpen. Hoewel Zweden tot dusver ongerept is gebleven is toch de algemeene positie na de Deensche en Noorsche tragedie zeer veel slechter geworden. Dit komt vooral door de verbreking der handelsbetrekkin gen met het Westen. Zweden zal daardoor zijn handel moeten her-oriënteeren, en ge heel instellen op Duitschland en Rusland. 1-Iet succes der jongste groote vrijwillige defensieleening heeft bewezen dat Zweden financieel sterk staat. Herhaaldelijk wordt in de wereldpers ge sproken over den Zweedschen ijzererts-ex port. Wij begrijpen zeer wel, aldus onze Zweedsche zegsman, dat er gevaar dreigt zoodra het ertsvervoer door de Oostzee naar Duitschland weer kan beginnen, maai' het heeft weinig nut zich te verdiepen in spe culaties over wat er alzoo zou kunnen ge beuren. Men vertrouwt in Zweden op de mogelijkheid een regeling te treffen met de oorlogvoerenden. Hoewel het onder de huidige omstandig heden misschien een lichtzinnigen indruk maakt te zeggen: „Komt tijd, komt raad" toch ligt er veel gezond verstand ten grondslag aan een dergelijke afwachtende houding. Er kan in een paar weken veel gebeuren en de ervaring bewijst dat zeer veel problemen, mits op de juiste wijze aangevat, kunnen worden opgelost.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 9