f2541 465 STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant. Het daverend succes van onze Midza Jubileum» en Pinkster-uitkeering 0 00 0e Raad van SCertgene vergaderde. MIDDELBURG centrale stierenkeuring. Nadat op verschillende plaatsen, ja byna in alle gemeenten van Zeeland in den loop van het voorjaar keuringen van stieren zijn gehouden om hun al of niet toelating als dekstier vast te stellen, heeft men voor de jaarlijksehe premiekeuringen het stel sel van centrale keuringen ingevoerd en "He denmorgen had op het Molenwater alhier de keuring plaats van ruim 100 stieren uit Walcheren, wat vooral van de zijde van des kundigen groote belangstelling trok. Van zeer verschillenden leeftijd waren dieren, w.o. voor zoover wij het kunnen be- oordeelen zeer mooie exemplaren aange voerd. Het aantal behaalde punten wordt gebezigd voor het vaststellen van de Massi ficatie der dieren. Morgen hopen wij op een en ander nader terug te komen en te vermelden hoe de die ren geklassificeerd zyn. GOES PROGRAMMA VOLKSCONCERT. Het programma van het concert door de Harmonie „Euphonia", directeur de heer P. de Rooij, a.s. Vrijdag te 's avonds 8 uur op de Groote Markt te geven, luidt als volgt: 1. „Record", marsch, Alph. Dreissen; 2. „Paise et Labeur", ouverture. O. Filsfils; 3. „Une soirée chez les Hannetons", fantaisie humoristique, M. Krein; 4. „Rêve guerrier", marche triomphale, E. Marsal; 5. „Strauss Walsen-Potpourri", arr. A. J. Maas. Pauze. 6. „Good Luck", marsch, W. Vieth; 7. ,,L' Avalanche", clarinet-solo, solist de heer C. Schrijver, arr. Brown, P. Bouillon; 8. „Wie gelied", Mozart, arr. J. R. v. d. Glas; 9. „Uit de Cantine", vroolijke potpourri, arr. A, J. Maas; Finale. SCHIP MET KOLEN BESCHADIGD. Gisteravond zes uur is een sleepschip van de Belgische Mij. „Vulcaan" op den steenen strekdam aan het Goesche Sas geloopen. Het schip was geladen met kolen voor de Goesche Gasfabriek en werd gesleept door de sleepboot „Braziel". Het bergingsvaartuig „Meermin", van de Fa. van der Tak, dat zich in de omgeving bevond, was spoedig ter plaatse, en wist het sleepschip drijvende te houden. Nadat het sleepschip, dat 460 ton meet, de haven binnen gebracht was is men dadelijk begon nen een deel der kolen te lossen om het doormidden breken te. voorkomen. Het schip was zwaar beschadigd en liet water binnen. Het ongeval is waarschijnlijk aan den sterken stroom te wijten. Persoonlijke on gelukken kwamen er niet bij voor. RIJKSLANDBÖUWWINTERSCHOOL- GOES. Heden werd aan de volgende leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes het diploma uitgereikt: J. Berman, Zonne- maire, P. de Bruijne, Colijnsplaat; J. Butijn, Rilland; D. J. Dees, Terneuzen; J. Deïst, Zonnemaire; A. A. Geluk, St. Annaland; I. A. de Hullu, Groede; S. J. van Langeraad, Kamperland; J. J. van der Linde, Drei- schor; A. H. Mol, Waarde; I. A. van Over- beeke, Kattendijke; M. de Regt, Biezelinge; J. M. Risseeuw, IJzendijke; A. C. van Ros- sum, Melissant; J. J. Sinke, Rilland; J. M. Tolhoek, Wilhelminadorp; H. M. de Vos. Kats; M. A. van der Weele, Wissenkerke on W. Wisse, Kamperland. Afgewezen één. Overtreding Arbeidswet. De slager W. H. van 't V. alhier werd verbaliseerd wegens overtreding der ar beidswet. Boete betaald. Een leurder, zekere W. te Hilversum, die nog zes gulden boete te betalen had, kwam hier op het politiebureau terecht en veref fende zijn rekening. BUSSEN RIJDEN OP BERGEN OP ZOOM. Ter aanvulling van den beperkten trei- nenioop is een busdienst ingesteld tussehen Goes en Bergen op Zoom. Vertrek van Goes te 5, 9.50, 12.30, 16.50 en 21 uur en van Bergen op Zoom te 7.10, 10, 13.40, 18 en 22.20 uur. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten, over de week van 28 April tot en met 4 Mei 1940 in de provincie Zeeland bedroeg: Diphtherie: Oud-Vosse- r, Vlissingen 1. VLISSINGEN. begeeide teinten. Mat of Bruin Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, Doos 50 veikiijgbaar in deze twe l 25 cent. Geslaagd. Geslaagd voor het examen voor 3e stuur man, de heer J. A. Verbrugge, lèerling van de De Ruytersehool, wonende alhier,. ZUID-BEVELAND. DE KREEFTENPRIJZEN. YERSEKE. De kreeften brachten op de gehouden veiling 3,25 per kg op, hetgeen 1 per kg minder is dan vorige week. De /oer bedroeg thans plm. 400 kg. DE PANNENLEGGERS KRIJGEN WEER HOOP. YERSEKE. Nu bekend geworden is dat thans weer steun zal worden uitgekeerd aan de pannenleggers komt er weer wat meer leven in de brouwerij, en mitsdien ook weer wat hoop. Men kan nu in ieder geval weer aan het werk door de hulp der regeering, en latei- later. Vanzelfsprekend is het aller hoop dat na het rampjaar dat we nu hebben be leefd weer wat fleuriger Lijd voor de pan nenleggers zal mogen aanbreken. NOORD-BEVELAND. WEERBERICHT De Bilt. Weerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Helder tot half bewolkt droog weer; langs de Wad deneilanden en in Noord-Holland weinig verandering in temperatuur; in het overige gedeelte van het land vrij warm. Zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind. Vr. 10 Mei. Zon op: 4 h 15; onder: 19 li 39. Licht op: 20 h 09. Maan op: 6 h 31; on der: 22 h 30. L.K. 10 Mei. Mei. Hoogwater. Laagwater Donderdag 9 2.22 14.43 8.53 21.10 Vrijdag 10 S 2.59 15.18 9.27 21.49 Zaterdag 11 3.36 15.56 10.02 22.25 Westkapelle is 28 min. en Domburg 2.- min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Donderdag Vrijdag Zaterdag Zenuwachtig Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. (Ingez. Med.) een jacoba-kannktje gevonden. WISSEKERKE. De heer D. Vroonland al hier heeft op de slikken van den Soeleker- kepolder een zeldzaam gaaf Jacoba-kanne- tje gevonden. De opening van het kruikje kwam juist even boven het slik uit. De hoogte van het kannetje is 23 cm; de om trek bedraagt 44 cm. Op het kannetje ston den twee figuurtjes, die wel wat op een spmneweb geleken. De heerlijkheid Soelekerke was het meest Zuidelijke dorp van het oude Noord Beve land. De plaats werd ook wel Zoetelings- kerke genoemd; in 1242 komt de naam Su- zelingskerke voor. Z.-VLAANDEREN W.D. GROEDE. Loop der bevolking: In de maand April 1940 hebben zich in deze ge meente gevestigd: P. J. Lako en ge zin, O 170; E. Risseeuw. W 141; I. de Nood, A 55; M. J. Verplanke O 153; C. I. Geer- naert O 36; L. T. Cauwels O 137; A. Ver sprille A 267; E. van Lare, A 158; M. H. de le Lijs W 25. Vertrokke n:C. de Vuijst naar Oost- burg;A. F. Keijmel naar Oostburg; J. J. Manneke naar Oostburg; E. Duysserinck naar Biervliet; J. P. Bouwens naar Kats; M. M. Risch naar Zeist; L. M. Heetesonne naar Aardenburg; L. T. Cauwels naar IJzendijke; C. P. Robijn naar Breskens; C. S. Kleijkamp, naar Hilversum. (B. C.) HAAGSCH GERECHTSHOF. Dierenmishandeling. Terzake van dierenmishandeling was T. v. W. door den politierechter te Middel burg veroordeeld tot 20 boete subs, dagen hechtenis. Van dit vonnis werd door v. W. hooger beroep aangeteekend. Dit zou echter laat zijn gebeurd, en om die reden vond de Proc. Generaal dat van W. die verstek liet gaan, niet ontvankelijk kon worden verklaard in zijn vordering. Het hof heeft Dinsdag uitspraak ge daan en verdachte niet ontvankelijk klaard in zijn hooger beroep, zoodat het vonnis van dèn politierechter te Middel burg wérd bevestigd. f Ruim twee en een hal'! duizend gulden precies gezegd keert de Midza Z. en N. Beveland in één gelukkigen. j/s.gu £=,n "eïb u u week uit aan Wat zegt U hiervan Spaart Bonnen. Laat er niet één verloren gaan. Hoogwater. Mei. 9 4.17 16.41 10 S 4.53 17.17 11 5.28?17.52 Laagwater. 9.54 22.14 10.29 22.50 11.05 23.26 Weer geruchten over een inval in Nederland. „Engelsche onzin", zegt Berlijn. Wilde geruchten deden in den afgeloo- pen nacht te Berlijn de ronde over een Duitschen inval in Nederland. Dientenge- olge werden de autoriteiten overstelpt met telefonische informaties, waarop dan als antwoord een categorische pertinente ont kenning werd gegeven. autoriteiten te Berlijn verklaarden, dat er van de berichten over een dergelij- ken inval geen woord waar was. Zij zijn •an meening, dat de geruchten een gevolg zijn van de jongste Nederlandsche voor zorgsmaatregelen en'van de vertragingen het verkeer per telefoon en telex tus sehen Berlijn en Amsterdam. Het feit echter, clat; deze geruchten in )o breeden kring in omloop zijn geweest, aldus een Ü.P.-bericht in het Handels blad, waarschijnlijk ook voor een deel het gevolg van de algemeen geladen atmosfeer, veroorzaakt door de Duitsche propaganda- actie in de laatste difk- dagen, waarby aan Engeland plannen vo.or een aanval in de Middellomdsche Zee worden toegeschreven of de indruk wordt gevestigd, dat een der gelijke beraamde Engelsche aanval ten doel heeft, de aandacht van de werkelijke plan- elders af te leiden. Ook de Berlijnsche bladen van heden suggereeren opnieuw, dat Engeland een actie tegen neutrale staten voox-bereidt, waarby o.m. ook op de jongste rede van Chamberlain wordt gewezen. Zoo schrijft het „Zwölf Uhr Blatt" bijvoorbeeld ten aaxx- zien van de rede van Chamberlain: „Hier sprak geen vermoeid man die reeds een verloren zaak toegaf, maar de aanvalle; die vastbesloten op zoek is naar een nieuw slachtoffer". „afleidingsmanoeuvre' Het Duitsche Nieuwsbureau deelt voorts mede: Over de jongste in het buitenland ver breide beweringen over een bedreiging van Nederland door Duitschland wordt van Duitsche zyde het volgende opgemerkt: „De ontdekking van de plannen der Ge allieerden in Zuid-Oost Europa heeft op de betrokken landen 'n dergelijken indruk ge maakt, dat de Engelsche „oorlogshitsers' thans tot al even domme als plompe aflei dingsmanoeuvres hun toevlucht nemen. Zij bedienen zich daarbij van Amerikaansche persbureaux, welke berichten verspreiden, volgens welke Nederland ten zeerste zou worden bedreigd. Het is de oude me thode van het „Houdt den dief" welke hier wordt toegepast. Zoo deelde de „Associa ted Press" mede, dat haar van zeer be trouwbare zijde was medegedeeld, dat twee Duitsche legerkorpsen zich van Bremen en Düsseldorf in de richting van Nederland bewogen en zulks wel -zoo snel, dat zij zoo dadelijk de grens zouden bereiken. De „zeer betrouwbare bron" van deze militaire onzin is, zooals wij, kunnen uitma ken, het Britsche ministerie van Inlichtin gen. Dit Britsche ministerie is door de Duitsche onthullingen over de aanstaande plannen van Engeland en Frankrijk der mate getroffen, dat onder alle omstandig heden deze afleidingsmanoeuvre in scène moest worden gezet", zoo besluit het DNB. BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3 Va CO Zeeuws. I-Iyp. B-3Va Y4— Cities Service Cy. P. 1958 5 55% 55% Bataafsche Petr. Mij-3 Va 30—78 A Amsterd. Bank 75—77% A Ned. Gist- on Spirilnsi. 318300 ex div. A De Schelde N.B. 42%—42% C Am. Smelt en Rei. 36%37 A Houth. Alberts 62%62%. C Chesapeake en Ohio 31%31% C Perf. Kansas City South 12%13% C Union Pac. Rr. 74%73 Ned. 38 1000-3 79%.—78%. Indië 37 1000-3 80—79% A Koloniale Bnk 145%—145%. A N.I. Hbk. 600 96%—97% C Ned. H. M. 1000 S0%— 81 A v. Berkels Pot. 15—. C Calvé-Delft 53%—52 A Lever-Bros Unilever 75%75%-% A Philips Gem. B. afg. 106104%-06 C Am. Car Foundry 22%22%-% C Anaconda Cop. 22-21%-% C Bethlehem St. 63%64%-% C General Motor 40%40%. C Kennec Copper 25% C North Am. Aviation 16%— C Rep. steel 15%—15%-% C U. States St. C. 44%—45-44% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpij. 192193-94% C Contin. Oil Cy. 17%—17,% C Phillips Petr. Comp. 29%29% C Shell Union O.C. 9%—9%-% C Tide Water Ass. Oil 9%— 9%-<% A Ned. Scheepv. U. 110%109%-10% A H.V. Amsterdam 327%.—330-28 A N.I. Suiker U. 210—210 A Deli Batavia 117 C Deli Mij. 10000 168%—169%-71% BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Philips - Koninkl. Indutsrie eis hva - - Obl.Markt - - Amerika - Schepen - Tabak Markt Rubber Indutsrie gedeponeerd.) A Senembah 118%—116% C Pensylvania Rr. 16%.—16% ri C Southern Pac. Cy. 9%9% A Southern Rlw. 11—11 A Amst. Rubb. C. 162%—161-62 A Deli-Bat. Rubb. 130%—129%-28% A Hessa Rubber 83%78 A Serbadjadi S.R. 84—80% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 6,28 6,26% Berlijn 75,60 75,60 Parys 3,56 3,55 Brussel 31,07% 31,38 New York 1,88% 1,88% Verbetering van wegen. Wijziging van belastingverordeningen. SPORTNIEUWS automobilisme. Militaire vaardigheidsritten van de knac. Ter bevordering van de x'ijvaardigheid en de kennis van het kaartlezen onzer mili tairen organiseert de KNAC met volledi ge instemming van den opperbevelhebber van land- en zeemacht een viertal militai re vaardigheidsritten. De vier vaardigheidsritten zullen volgt worden gehouden: 1 Juni in Noord- Holland; 10 Augustus in de provincie Utrecht; 14 September in Noord-Brabant; 28 September in Gelderland. Voorts oi'ganiseert de KNAC op Zaterdag 27 Juli een ordonnansrit waaraan zoowel officieren als burgers kunnen deelnemen, Aan zware eischen van rijvaardigheid "zul len de deelnemers hebben te voldoen, dien zy dezen rit met succes willen vol brengen. KORTGENE. Woensdagmiddag vergader de de Raad dezer gemeente voltallig, onder oorzltterschap van burgemeester Schuit. Na de voorlezing der notulen vraagt wéthou'der W o 1 s e of het in den vervolge mogelijk is, dat de Raadsleden een afschrift der notulen thuis bezorgd krijgen, daar de •oorlezing hiervan nogal tydroovend is. )e voo r z. hoopt de kwestie afdoexxde te kunnen regelen. De heer Versprille vraagt of de ka bel voor het te bouwen transfox-matorhuis- je bij de Ned. Herv. Kerk reeds nü gelegd kan worden, daar in verband met "de weg- verbetering ter plaatse het wegdek nu toch opengebroken is. Het komt nl. nogal eens voor, dat de straat later weer openge broken moet worden. Daar de buis voor den kabel er reeds ligt, vestigt spr. er de aandacht op, dat het aan te bevelen zou zijxx den kabel reeds nu te leggen. De v o o r z. belooft zijn medewerkiixg. De heeren Z. C. Salomé Jr., K. Schot en J. Eversdyk hebben hun benoeming in de commissie van toezicht op het L.O. aange nomen. De begrooting 1940, is evenals den bouw van een kluis, door Ged. St. goedgekeurd. De v o o r z. deelde mede, dat de verbe tering van den West-Achterweg (klinker- bestrating) gegund is aan Gebr. Knuist uit Goes voor 3.624. De heer Joh. Buyze voorhéen te Wisse- kerke heeft zich tot den Raad van beroep gewend, met een beroep tegeix een besluit van den Raad inzake vermindering schoolgeld. Van dezen Raad hangt nu de beslissing af. Er werd ingevolge art. 13 der L.O. wet 1920 aan den heer P. Root een vex-goeding vaxx 20 jaar toegekend daar zijn kind een bijzondere school te Wolphaaxtsdijk zoekt. Er werd hierop besloten om ingevolge den wensch van Ged. St. het ambtenaren reglement te wyzigen inzake 't verbod var het gelijktijdig genieten van militaire en bux-gelijke bezoldiging. De begrooting 1939 van het Burg. Arm bestuur werd hierop gewijzigd, daar ei posten te hoog of te laag geraamd waren. De rekening van het B. A. over 193£ werd goedgekeurd. Goed slot S81.90. Het heeft 600 subsidie genoten van de gemeente. De verordening op de Vleesch- keuringswet werd gewijzigd in verband rhel den invoer van vleesch uit andere gemeen ten. Diverse belastingverordeningen wer den gewijzigd. Als b.v. iemand in een be paalde belasting te hoog of ten onrechte is aangeslagen, dan heeft hij het recht zich bij B. en W. te beklagen en behoeft hij dus den omweg niet te maken ovèr den gemeenteraad. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING MET POLDERBESTUREN. Er volgde hierna een langdurige bespre king over het aangaan van een gemeen schappelijke x-egeling met diverse polder besturen inzake het onderhoud van wegen. Er bestaan nl. plannen om den weg vanaf den Steigerdam over den Oudendijk naar Keetjesdijk (weg naar Kats dus) te teeren. Deze plannen bestaan al langen tijd. Ze zijn in een anderen vorm verschil lende keeren ter sprake gekomen, doch daarbij was het totnogtoe gebleven. Be doelde tertiaire weg zou nu geteerd wor den, zulks in samenwerking met de pol ders (o.a. Oud Kortgenepolder, Frederiks- polder) en andere langs die wegen liggen de polders. De kosten van de verbetering zijn geraamd op plm. 5000. De polders zouden plm. 2/3 van de kosten betalen en cie gemeente Kortgene 1/3, met dien ver stande evenwel, dat de polders gedurende 10 jaar dezelfde bijdrage zouden geven als in 1939. B. en W. zien evenwel verder dan deze 10- jaar en vragen zich af wat er zijn kan, na deze jax-en. Thans bestaat er de grootst mogelijke harmonie tussehen de gemeen- teix en de polders, doch na 10 jaar, als er een andere generatie -gekomen is, wie zal zeggen hoe dan de verhouding zal zyn? e V o o r z. voixd het verstandig dat de wederzijdsche band na 10 jaar 'nog onverminderd gegarandeerd zou moeten zijn. Tussehen den V o o r z. en den heer Versprille ontstond hierover een uitgebreide bespreking. De heer V ersprille was het met de zienswijze van B. en W. niet eens. Spr. was van nxeening, dat verschillen de polders niet verder zullen gaan dan ge noemde 10 jaar. Men moet altyd bedenken dat de polders voor 35000 garant bly- :n in deix tijd van 10 jaar! Op vooi-stel van den V o o r z. werd de vex-gadering geschorst. en W. gingen in een axxdere kamer de zaak bespreken. Na de heropexxing deelde de V o o r z. mede, dat B. en W. besloten hadden de polderbesluiten aan te nemen. Het college hoopte, dat de goede verstandhouding na 10 jaar gehandhaafd zal blijven. Er werd besloten het voorstel der polders aan te nemen. Hierna volgde een bespreking over het aanbrengen van een teerlaag over den To- rendijk tot bij het huis van den heer Bol le, waar de weg naar Geersdyk loopt. Al dus werd besloten. De kosten voor de ver betering der bedoelde wegen komen voor de gemeente op plm. 7000, waarvoor een leening uitgeschreven zal worden. Er volgde hierna een bespreking over aankoop van grond ten behoeve van de wegverbetering Kaaistraat, Kaai-oprit en Kaaidijk. Deze grond is vaxx het ambacht. De gemeente heeft den grond daarvan ge kregen. Het talud van den dijk zal even wel gekocht moeten worden. Aldus werd besloten. Een woord van dank werd door den V o o r z. gebracht aan den rent meester van het ambacht, den heer Fran sen van de Putte te Goes, voor diens be reidwillige medewerking inzake den grond aankoop. Economische spionnage. Wederom is de Rijksrecherche te Am sterdam een ernstige spionnagezaak op het spoor gekomen als gevolg waarvan dezer dagen te Haarlem gearresteerd is de heer F.,- een bekende figuur in de bank en handelswereld. Vermoedelijk heeft de man zich schuldig gemaakt aan economische spionnage ten gunste van een buitenlandsche mogend- heid. Het is niet onwaarschijnlijk meldt de Tel. dat F. by zyn werkzaamheden gehol pen is door anderen, die voor hem econo mische gegevens verzamelden. Het onder zoek wordt door de Rijksrecherche nog voortgezet. In verband met deze zaak is ook te Amsterdam een onderzoek inge steld. Een spion in een dancing Te Rottex'dam is voorts een man gear resteerd, die in een dancing van de meis jes met wie hij danste probeerde gegevens te weten te komen over het Nederland sche leger. Hij vertelde een gewezen Bel gisch officier te zyn. Eenige meisjes ver telden haar bevindingen aan een paar officieren, die er voor zorgden dat de po litie den man kon arresteeren. de geïnterneerden. Naar de Avondpost verneemt, behoort ook de heer J. H. Callenfels, voormalig directeur van het PTT-kantoör te Wasse naar, tot de 21 geïnterneerde personen. Te Arnhem is voorts gearresteerd de heer J. A. Niks, lid der NSNAP de party Van Rappax-d.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2