HIDDELBURGSCHE COURANT Bescherming tegen luchtaanvallen. De rcgeering-Chambelain behaalt een meerderheid van 81 stemmen. NUMMER 109 JAARGANG DRIE BLADEN EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300, Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. Hf ftrouinciak HP lp (8.€©ESCHE COURANT DONDERDAG 9 MEI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De opperbevelhebber stelt wetswijzigingen en verordeningen vast. 'Volgens de wet betreffende bescherming ■tegen luchtaanvallen, is het militair gezag bevoegd de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen te regelen en zoo noo- dig wettelijke bepalingen betreffende de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen zoodanig te wijzigen, als in het belang van de algemeene veiligheid ftoodig wordt geacht. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft van deze bevoegd heid gebruik gemaakt en 'een wetswijziging bekend gemaakt, welke heden in werking ■treedt. Artikel 3 van de wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen wordt als volgt gewijzigd: In elke gemeente is de burgemeester belast met de uitvoering van de in artikel 1 bedoelde maatregelen, voor zoover niet .deze uitvoering bij of krachtens verorde ning of bp algemeene bekendmaking van liet militair gezag aan anderenwordt op gedragen. Indien een burgemeester niet of niet behoorlijk voor de in het vorige lid bedoel de uitvoering zorg draagt, kan door of namens onzen minister van binnenlandsche zaken daarin worden voorzien. Het militair gezag kan bij verordening of bjj algemeene bekendmaking het toe zicht over de uitvoering van de in artikel 1 bedoelde maatregelen opdragen aan na der aangewezen autoriteiten of personen. In zoodanig geval kunnen deze autoritei ten of personen aan de met de uitvoering belaste personen terzake bindende aanwij zingen geven. Lid 1 van artikel 9 komt te luiden als volgt: Ter zake van het ingebruik nemen van eigendommen, als bedoeld in de artikelen 7 en 8, alsmede ter zake van vorderingen, .als bedoeld in de artikelen 7 en 8, alsme de ter zake van vorderingen, als bedoeld in artikel 12, lid 1, sub a en b, wordt voor geleden schade, tenzij het tegendeel is overeengekomen, ten laste van het rijk aan de rechthebbenden schadeloosstelling -verleend. Artikel 12 wordt als volgt gewijzigd: HET VORDEREN VAN WERK ZAAMHEDEN EN DIENSTEN'. De burgemeesters, alsmede het militair gezag, zijn bevoegd om in het belang de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen schriftelijk te vorderen: a. het verrichten van nader te omschrij ven werkzaamheden en diensten vanaf een in de vordering aan te geven tydstip tot aan een in de vordering, dan wel in een nadere schriftelijke aanzegging aan te geven tijdstip; 8 de terbeschikkingstelling zoo noodig op een in de vordering nader aan t:e wij zen plaats voor bepaalden of onbepaalden ttyd van bij verordening of algemeene be kendmaking daartoe aangewezen goe deren met dien verstande dat deze vorde ring slechts kan worden gericht tot de ei genaars of houders van die goederen; c. het treffen binnen den daartoe bij de vordering genoemden tijd van nader om schreven voorzieningen'; d. alle overige medewerking. De vorderingen bedoeld onder a en b geschieden doordat aan den persoon van wien gevorderd wordt, of aan diens woon- of verblijfplaats een gedagteekende last wordt afgegeven, welke mei. vermelding van zijn hoedanigheid onderteekend is door hem, die de vordering doet. Het militair gezag kan de bevoegdheid tot vorderen in lid 1 bedoeld, bij verorde ning of algemeene bekendmaking geheel of ten deele aan andere overdragen. Een ieder, tot wien een vordering, als In dit artikel bedoeld, wordt gericht, is verplicht daaraan gevolg te geven, met dien verstande, dat de personen, van wie het verrichten van werkzaamheden of diensten is gevorderd, verplicht zijn zich voor deze werkzaamheden oT diensten in persoon aan te melden ter plaatse, als in de vordering aangegeven, alsmede om de aanwijzingen op te volgen van degenen, die met de leiding over of het toezicht op die werkzaamheden zyn belast, mede voor ■wat betreft hun verblijfplaats gedurende de tijden, dat de hun opgedragen werk zaamheden zijn onderbroken en liet na zoo danige tijden wederom opnemen van deze werkzaamheden. De burgemeesters, alsmede het militair gezag zijn bevoegd om in het belang van de bescherming tegen luchtaanvallen bij openbare bekendmaking algemeene of bij zondere gedragsregels voor te schrijven. Deze bevoegdheid komt mede toe aan hen, aan wie ingevolge art. 3 lid 1, uit voering van deze maatregelen is opgedra gen, voor zoover die uitvoering betreft. Het miltair gezag is bovendien bevoegd algemeene of bijzondere voorschriften te geven, teneinde in tijden van oorlogsgevaar handelingen te voorkomen, welke naar het oordeel van dat gezag, van nut kunnen ■zijn bij de voorbereiding van luchtaanval len, als in deze wet bedoeld. Ieder is verplicht zich te gedragen naai de gedragsregels en voorschriften, grond van dit artikel vastgesteld. Het verkeer te water. Voor zoover de maatregelen ter bescher ming, van de bevolking tegen luchtaanval len gericht zijn op'de regeling en de vér- zorging van het verkeer te water dan wel verband houden met de verlichting in den ruimsten zin van voertuigen, vaarwegen bruggen, sluizen enz. isde inspecteur-gene raal van de scheepvaart hiermede beiast. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart kan bij schriftelijke aanzegging de uitvoering overlaten aan de burgemeesters of aan ejndèrën. Aan den inspecteur-generaal voor de scheepvaart komt de bevoegdheid tol vor deren toe van de navolgende wërkzaamhè- heden en diensten: loodsdiensten, schip persdiensten, ordonnansdiensten en toe zicht bij en bediening van sluizen, brug gen en andere kunstwerken?. Het spoorwegverkeer. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen is belast met de uitvoering van de in artikel 1 van de wet bedoelde maatregelen, voor zoover deze gericht zijn op het spoor wegverkeer, dan wel verband houden met de verlichting in den ruimsten zin van spoorwegen en van den tot spoorweg be- hoorenae kunstwerken, gebouwen, terrei nen, materiaal. Binnenscheepvaart, Tenslotte heeft de opperbevelhebber een verordening vastgesteld betreffende de binnenscheepvaartregeling, die niet van toepassing is op de vaartuigen van de Nederlandsche weermacht noch met be trekking tot het territoriaal zeegebied. Schippers en opvarenden van vaartuigen zijn verplicht met betrekking tot hun vaartuig de bevelen op te volgen, welke in verband met het zich met een vaartuig begeven in, varen in, of zich bevinden in het watergebied, dan wel in verband met het verlaten van dal watergebied met een vaartuig, op last van den opperbevelhebber van land- en zeemacht worden gegeven: a. voor wat betreft niet-militair vervoer door of vanwege den inspecteur-generaal voor de scheepvaart; b. voor wat betreft militair vervoer: door of vanwege den directeur van den étappen- en verkeersdienst. Het is verboden zich met een vaartuig te begeven in, te varen op of zich te bevin den in - het watergebied, indien en voor zooverre daartoe ten behoeve van dat vaartuig niet een schriftelijke vergunning is verleend door den opperbevelhebber"Van land- en zeemacht, dan wel op diehs last: door of vanwege den inspecteur-generaal voor de scheepvaart of door of vanwege den directeur van den étappen- en ver keersdienst. De normale dienst der spoorwegen wordt Zaterdag hersteld. Ingaande Zaterdag 11 Mei 1940 wordt de normale dienstregeling voor het personen vervoer op alle lynen der Ned. Spoorwegen hersteld. Alle treinen opgenomen in de normale dienstregeling van i5 October 1939 zullen dus weer rijden. De electrische dieseltreinen zuilen weer op de oude s.v.nenstelling worden ge bracht. Alleen de stoomtreinen zullen de eerstvolgende dagen nog met een kleiner aantal rijtuigen loopen. De voorVrijdag 10 Mei aangekondigde uitbreiding van den treinenloop komt hier mede te vervallen'. PÖSTDUIVENVERVOER PER SPOOR TIJDELIJK GESTAAKT. De Nederlandsche Spoorwegen deelen inede, dat in verband met den beperkten treinenloop en de behoeften aan materieel het vervoer van postduiven deelnemende aan wedvluchten tot -nader bericht niet per spoor kan plaats hebben. m&m HOTEL BRITANNIA N.V. VLISSÏNGEN GEOPEND MIDDAG- EN AV0NDMUZIEK. (fngez. Med.) Uitbreiding van den dienstplicht in Engeland. De Engelsche koning heeft vandaag een nieuwe proclamatie onderteekend op grond trvan, met zekere uitzonderingen, alle manlijke Britsche onderdanen, die den leef tijd van 19, doch nog niet van 37 jaren heb ben bereikt voor dienst by de gewapende macht kunnen worden opgeroepen. Naar schatting zullen meer dan 2.500.000 man vallen onder deze nieuwe proclamatie, de vierde van dezen aard. Er wordt geen wijziging beoogd in de huidige procedure van inschrijving naar leeftijdsgroepen in opklimmende volgorde. Mr. dr. A. A. van Rijn is benoemd tot minister van het nieuw gevormde depar tement van Landbouw en Visscherij. Het conflict op de Middelt jrgsche veiling De a.'Emissie uit den handel zet haar actie voort. Het conflict op de Middelburgsche groen- tenveiling duurt nu reeds ruim zes weken. De oneenigheid vindt, naar men weet, haar ooi-zaak in het al of niet doelmatig zijn van den „centralisatie-maatregel", welke het veilingsbestuur heeft meenen te n ten invoeren. De aangevoerde producten wenschte het veilingsbestuur groepsgewijs te veilen, terwijl de kooplieden hiermede niet accoord wilden gaan. De „Commissie uit den handel" en de met haar sympathi serende kooplieden, die zich tegen deze wijze van veilen verzette, werd den toegang tot de veiling ontzegd. De Commissie heeft van dien tijd af op andere ivyze groente naai- Walcheren laten brengen. Regelmatig komen de commissie mei de kooplieden bijeen om den gang van zaken te bespreken. Ook gistermiddag vond in café De Eendracht een vergadering plaats. De secretaris van den landelijken bond, heer Reitsma was door verschillende om standigheden verhinderd de vergadering te bezoeken. En daar noch van de Nederland sche Groenten en Fruitcentrale en noch van het Centraal Bureau van veilingen gegevens waren binnengekomen, werd ue- sloten direct tot 'n huishoudelijke vergade ring over te gaan. In deze vergadering werd met algemeene stemmen besloten de actie van zelfvoorzie ning krachtig voort te zetten. De aanvoei en de kwaliteit der producten zijn van dien aard, dat men de klanten steeds versche groenten tegen redelijken prijs kan aan- groenten tegen redelijken prijs kan aan bieden. Duizenden kisten zijn reeds aange- De vergadering was. dan ook unaniem van oordeel, dat er niets in den weg staat de actie op denzelfden voet voort te zetten, Dit houdt echter niet in, dat de commissie niet bereid zou zijn op den grondslag recht en billijkheid tot samenwerking komen welke de belangen zoowel van de veiling als van den handel beoogen. Uit de vergadering werd critiek geuit op het jaarverslag en op de uiteenzettingen door den voorzitter van het veilingbestuur in de verleden week gehouden jaarvergade ring van de Coöp. Veilingsvereeniging „Walcheren". De voorstelling dat er ook op de veiling een grijpen naar de niacin is. is volgens de vergadering onjuist. Het lingbestuur maakt van haar macht mis bruik, meende men, en zijn optreden werd in strijd met recht en billijkheid genoemd. Alleen met waardeering van elkanders be langen kan overeenstemming worden be reikt. Ook de mededeeling van den voorzitter der veiling, dat het conflict verloopt, werd door de vergadering beeritiseerd. Het noe men van c!e cijfers, namelijk eerst 37 en thans 106 koopers, door den voorzitter van de veiling, werd camouflage genoemd. Het jaarverslag van den secretaris van de veiling vermeldde, dat de samenwerking is opgezegd. De vergadering vroeg: door wie? Van de zijde van den handel wordt het conflict nog steeds betreurd. En de droevige gevolgen zijn te zien. Churchill; De Duitsche heerschappij in de lucht was beslissend. Lloyd George vraagt het aftredem van Chamberlain. De tweede dag van debatten in het Brit sche Lagerhuis is gisteren geëindigd met een overwinning voor de regeering-Cham- berlain, al was het dan ook geen daveren de zege. De Arbeiderspartij had aangekon digd aan het eind der debatten een stem ming te zullen vragen. De regeering diende een motie in om de debatten te verdagen, welke motie met 2S1 tegen 200 stemmen werd aangenomen. Ongeveer 100 leden dei- Conservatieve party ,op wie de regeering waarschijnlijk had gerekend, onthielden zich van stemming. De debatten werden gisteren voortgezet met een rede van den Labourleider Mor rison. Deze zeide p.m.: Een oude en vermoeide minitser kan zon der het te willen een gevaar voor het land worden. De geheele geestesgesteldheid en het temperament van sommige ministers noemde de woordvoerder van Labour vol komen verkeerd en ondoeltreffend. Hy zei de hierbij speciaal te doelen op Chamber lain, Simon en Hoare. Deze ministers, zoo zeide Morrison, mis sen moed, initiatief, fantasie, psychologisch begrip, levendigheid van geest en zelf respect bij de leiding der buitenlandsche po litiek. Ik ben in alle oprechtheid van oordele, dat wij, als die mannen en anderen aan het bewind blijven, groot gevaar loopen, dezen oorlog te verliezen. Ten slotte kondigde Morrison aan, dat de Labourpartij aan het eind van de debatten een stemming zal vragen. Minister-president Chamberlain sprong op, toen Morrison die woorden gesproken had en antwoordde, dat hij de uitdaging aannam. Minister Sir Samuel Hoare sprak daarna over het optreden der luchtmacht. Hij ver klaarde, dat niets, wat gedaan kon worden. Werd nagelaten. De Britsche gevechtsvlieg tuigen zyn superieur gebleken aan de Duit sche bombardementstoestellen. De Britsche vliegtuigproductie moet echter nog worden opgevoerd. DE PREMIER VAN 1914 AAN HET WOORD. Vervolgens werd het woord genomen door Lloyd George, den minister-president van Engeland in den vorigen oorlog. Deze zeide, dat hij nooit heeft gepoogd een ramp te verkleinen. Strategisch bevinden de Geallieerden zich in een slechter positie dan tevoren. De grootste triomf van dien buitengewonen man, Hitler, is, dat hij Engeland in grooter gevaar heeft gebracht dan zijn voorgangers in 1914. Tsjecho-Slowakije, deze speerpunt, ge richt op het hart van Duitschland. met een leger van een millioen van de beste troe pen van Europa, is niet meer. Dat is een strategisch voordeel, dat Engeland heeft uitgeleverd. Een tweede strategisch voor deel, dat te niet werd gedaan, is het Fransch-Russisch verbond, waarbij Rusland Tsjecho-Slowakije te hulp zou zijn gekomen, zoodat een nieuw front tegen Duitschland zou zyn gekeerd. Bovendien is er nog Roemenië, dat prac- tisch in Duitsche handen is. Noorwegen was een van de groote stra tegische mogelijkheden van den oorlog; thans is het eveneens in Duitsche handen Het is nutteloos critiek te oefenen op Noorwegen en bovendien, met welk recht mogen we critiseeren. We hebben beloofd te redden en te beschermen. We hebben geen vliegtuig naar Polen gezonden en ii. Noorwegen kwamen we te laat. De Duit sche bezetting van Noorwegen brengt de Duitsche vliegtuigen en onderzeeërs 200 mij] dichter bij onze kust. De minister-president moet den toestand bezien uit. het standpunt van het volk en niet als een persoonlijke aangelegenheid. Chamberlain vroeg wat de bedoeling van deze woorden van Lloyd George was. Lloyd George zeide hierop dat de minis ter-president zich moet herinneren, dat hy dezen grooten vyand Hitler in oorlog en vrede heeft ontmoet en dat hy steeds heeft verloren. Chamberlain heeft het land ge vraagd offers te brengen, het land is hier toe bereid. De minister-president kan het voorbeeld geven, niets kan méér bijdragen tot de oi Winning dan dat hy de zegels van zijn de partement offert. (Luide toejuichingen van Labour, de geeringspartijen protesteeren) EEN WAARSCHUWING AAN DEN BALKAN? De volgende spreker, Duff Cooper, de vroegere Eei-ste Lord der Admiraliteit en minister van oorlog zou, zij het met den grootsten tegenzin, stemmen tegen een door Chamberlain geleide regeering. Er is geen reden om te gelooven, dat er iets verkeerd is in de perfectie der uitrus ting. Evenmin bestaat er eenig tekort aan voorraden. Er is niets verkeerd in de kwa liteit der troepen en spr. is derhalve ge noopt te concludeeren, dat wat er verkeerd was, het instrument der regeering zelve was. Duff Cooper voegde hieraan toe, dat de Balkan thans de laatste buitenpost vormt der neutraliteit. Kon geen staatsman van het eerste kaliber, behoorlijk uitgerust, uit gezonden worden om bezoeken te brengen aan de hoofdsteden van die landen en daar mede te deelen, dat er slechts twee moge lijkheden waren, n.l. slavernij onder Duitschland, of samenwerking met Frank rijk en Engeland voor eigen onafhankelijk heid en redding? Kan dezen landen niet gezegd worden, aldus spreker, dat wij een Balkanblolc vormen en dat wanneer zij niet komen, het zeer onprettig voor hen zou zijn? HET ANTWOORD VAN CHURCHILL. Churchill, de Britsche „oorlogsleider", was de laatste spreker. Hij zeide o.m.: Onze numerieke achterstand in de lucht, ondanks onze superioriteit in kwaliteit, zoowel wat manschappen als materiaal be treft, heeft ons veroordeeld en zal ons nog eenigen tijd veroordeelen tot het onder vinden van vele moeilijkheden, lijden en ge varen. De heerschappij in de lucht heeft grooten invloed geoefend, zij heeft op vele manie ren de bewegingen van vloten en legers beslissend beïnvloed. Wij moeten ten opzichte van dezen nieu wen factor niet overdrijven, maar we moe ten ook niet weigeren daaraan recht te doen wedervaren. Het Lagerhuislid Alexander stelde de vraag, waarom wij de vijandelijke verbin dingen in het Skagerrak niet hebben aange tast, daar ons overwicht ter zee het ons mogelijk moest maken dat water met onze aan de oppervlakte varende schepen te be- heerschen en reeds van het begin af aan voortdurend _de verbindingen met 'Oslo af te snijden. De onmetelijke sterkte van den vijand in de lucht maakte deze wijze van optreden evenwel veejl le kostbaar. De verliezen, welke aan onze schepen uit de lucht zou den zijn toegebracht, zouden ongetwijfeld spoedig tot een ramp hebben geleid. Wij hebben daarom de duikbootblokkade aanvaard als de eenige te onzer beschik king staande methode. Om de blokkade zoo doeltreffend mogelijk te maken werden de gewone beperkingen, welke wij onze duikbooten hadden opge legd, minder sterk gemaakt. Alle Duitsche schepen moesten overdag en alle schepen moesten gedurende den nacht tot zinken worden gebracht, indien de gelegenheid gunstig was. Dit heeft kostbare resultaten opgeleverd. Zeven a achtduizend man zijn verdronken, duizenden lijken zijn aan ge-' spoeld op de rotsen aan den ingang van de Oslofjord. Bij den vuurtoren zijn de meest verschrikkelijke tooneelen aanschouwd, maar wat beteekent het verlies van ze ven of achtduizend man voor een totalitai- Katwijker logger in den grond geschoten? Zooals reeds gemeld verkeert men te IJmuiden in groote ongerustheid over het lot van den logger Gloria, Katwijk 51. Men vermoedde dat deze logger in denzelfden nacht dat de Scheveningsche treiler Wil ly op een mijn was geloopen en gezon ken, eveneens door een explosie :s ver gaan. Immers de visschers die in de omge ving voeren, hebben kort na elkaar twee explosies gehoord. Uit nadere mededeelin gen van de visschers blijkt thans dat men gelooft dat de Gloria door een Duitsche oorlogsbodem in den grond is geschoten. De eerste explosie waarbij de Willy ver ging was duidelijk die van een mijn, de tweede echter moet afkomstig geweest zijn van kanonschoten. Mocht, dit juist zijn, dan bestaat er nog kans dat de zeven le de der bemanning door het oorlogschip aan boord zijn genomen. De bemanning bestond uit zeven Kalwij- kers, van wie twee zoons van den reeder J. Ketting. Een der opvarenden, de matroos kok K. Guijt, laat elf kinderen na. DE MOORD TE DELFT. Het rijwiel van het slachtoffer ge vonden. De commissaris van politie te Delft ver zoekt den militair, die zich op Vrijdagavond 3 Mei jl. omstreeks 11,35 uur op de Delf- gouwschekade nabij hel viaduct, onder den rijksweg heeft bevonden, kijkende in de richting Rotterdam, zich ten spoedigste be kend te maken. Bedoelde militair had een rywiel bij zich, dat tegen den kademuur van het water aldaar stond. De politie is er gisteren in geslaagd het rijwiel van het slachtoffer van den moord, mej. G. Melaard, terug te vinden in een sloot langs den Rotterdamscheweg. De fiets, welke het merk Burgers droeg, werd op grooten afstand van de plaats van het misdrijf ontdekt.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1