MlfeMLjMsJt^^oGuË S91ÜMT Svr£=£' W frwiiïcmie issr-juzr^ GOESCHE COURANT 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Sra midden-Noorwegen w@edt ra©g steedis die guerilla» De intrekking der verloven. Het ministerie van Economische Zaken is gesplitst. De nieuwe beker NUMMER 108 183o JAAFGANG TWEE BLADEN EERSTE BLAD WOENSDAG 8 MEI 1940 MIDDELBURG. St. Pieterstraat 28, r—■-j I~1 f-—s, ^Fir^N v*SKs,« FT1 l. i - per regel. Bij contract lager. Tarlel 2.50 per kwartaal. Weekabonne- „Brieve», ot adres bureau V. d. blad" Koning Haakon: Wij houden vol tot het Land bevrijd is. Zeeuwsche b loesemweelde. Uit Noorwegen zijn /sinds gisteren zeer weinig berichten binnengekomen. Het Duit- sche Nieuwsbureau had gemeld, dat de Duitsche troepen reeds op 250 kiloriieter ten Noorden van Droritheim stonden, maar dit wordt door het Noorsche militaire hoofd kwartier tegengesproken. Het Noorsche Te- legraalagentschap verklaart, dat geen Duitsch soldaat nog de grens is gepasseerd tusschen de provincie Noord-Trondelag en de provincie Norland. Deze grens loopt ton Oosten van het door de Duitschers bezette Namsos. Een communiqué van het Noorsche op perbevel in Noord-Noorwégen vermeldt: Vliegtuigen, artillerie en infanterie hebben gisteravond met onze troepen samenge werkt en den vijand uit de bergen bij Lei- gastind en uit het dal van Gresdalen ver jaagd. In een door het Noorsche opperoe- vel uitgegeven verklaring, waarin een overzicht wordt gegeven van de jongste gebeurtenissen in Noorwegen wordt ge zegd: „Wq zullen niet toegeven. De strijd zal doorgaan. De géheele wereld zal weten, dat Noorwegen niet zal sterven, doch zijn pogingen zal versterken tot behoud van zqn onafhankelijkheid. Het recht is aan onze zijde". DE VERLIEZEN DER DUITSCHERS EN DIE DER ENGELSCHEN. Havas bericht uit Stockholm: De verlie zen, die door de Duitschers in Noorwegen worden geleden, moeten vrij belangrijk zijn, zoo wordt uit Oslo aan de Zweedsche dag bladen gemeld. Men constateert, dat dage lijks vrachtwagens, beladen met dooden en gewonden, in Oslo aankomen. De dooden worden begraven in gemeenschappelijke graven en in groepen van vijftig. Er zijn weer verscheidene scholen in Oslo gerequi- reerd door de bezettings-autoriteiten. Men gelooft, dat dit geschiedt ten behoeve van het onderbrengen van Noorsche gevange nen. Wat de Engelsche - verliezen in Noorwe gen betreft, heeft de BritsChe minister van oorlog, Stanley, gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat hoewel deze verliezen met het oog op den omvang en het belang der operaties aanzienlijk waren, zij niet onge woon groot waren. Volgens een uit Washington ontvangen bericht in de „New-York Herald Tribune" bedraagt het totale aantal der uit Andals- nes geëvacueerde geallieerde ti-oepen 4764 man. Naar schatting bedi-aagt het aantal verliezen der Geallieerden bij Andafsnes 1800 man aan dooden en gewonden. ONTZETTENDE SCHADE. 't Noorsche Telegi-aafagentschap meldt: De Duitsche bombardementen op Aalesund hebben schade aangericht tot een bedrag van verscheidene millioenen kronen. Vele particuliere huizen werden door bommen van sterk explosieve kracht tot puinhoopen gemaakt. Het prachtige toeristencentrum Molde is volkomen afgebrand. Eenige dagen geleden werd vanuit zee waargenomen, hoe Kristiansund, het bekende visch-export- centrum, er uitzag als een groote vuur gloed. De brandbommen hebben hier zulk een ontzettende schade kunnen aanrichten omdat er zeer vele oude houten huizen staan. Toen de luchtaanvallen begonnen, verliet de bevolking de stad. De brand heeft vier dagen geduurd. DUITSCHE MIJNEN IN NARVIK- FJORD. Volgens in Stockolm ontvangen berich ten hebben de Duitschers mijnen gelegd in de fjord van Narvik. Men gelooft, dat de mijnen gelegd zijn door vliegtuigen. De operaties tot omsingeling van de Duitsche troepen door de Geallieerden voortgezet in het gebied van Narvik, waar dé Duitsche posten hei-haalde malen zijn aangevallen, zoo heeft de Bi-itsche radio gisteravond gemeld. In Midden-Noorwegen blijven de Noorsche contingenten weerstand bieden. Vanavond om half negen meldde de Engelsche radio nog, dat in de laatste da gen geallieerde troepen-ontschepingen ten Noorden van Narvik ten uitvoer zijn ge legd. Uit Namsos afkomstige detachemen ten Noren zouden op weg zijn naar het Noorden om zich bij de Geallieei-den te voe gen. In Midden-Noorwegen wordt de gue rilla voortgezet. KONING HAAKON GEEFT DEN MOED NEET OP. Uit „ergens in Noorwegen" meldt Reuter: Koning Haakon heeft een proclamatie uit gevaardigd aan het Nooi-sclie volk, waarin hü verklaart: „In het Noorden van Noor wegen bezetten wq nog krachtige posities en vandaar uit zullen wq er in slagen om met de hulp, waartoe thans plannen wor den bei-aamd, de rest van het land te her overen". Voortgaande zegt de proclamatie: „De superioriteit van den vijand, zoowel in aan tal als in techniek, op den grond en in het bijzonder in de lucht, heeft ons gedwongen terug te trekken. Wij hebben reden om te gelooven, dat dit spoedig veranderd zal wor den. Het was geen oorlog, maar moord en brandstichting, welke de Duitschers pleeg den in Noorwegen. Het moreel van het volk bleef echter ongeschokt". Hieraan voegt de proclamatie toe „Ik en de regeering zijn vastbesloten om vol te houden tot het land is bevrijd. Zooals de eerste Duitsche aanval misda dig en bruut was, zoo is de Duitsche oorlog voering der afgeloopen vier weken mee- doogenloos en barbaarsch geweest. In verband met de gevechten zegt Koning Haakon: „In ongeveer gelijke omstandig heden zijn onze soldaten volkomen gelijk aan de Duitsche en meer dan dat. De Duit sche verliezen ter zee en te land zijn tot dusverre vele malen grooter geweest dan de onze". GROOTE BUIT VOOR DE DUITSCHERS. Het Duitsche opperbevel maakt bekend: Het luchtwapen heeft opnieuw vijande lijke zeestrijdkrachten bij Narvik aangeval len. Twee kruisers werden getroffen. Vijan delijke stellingen en marschcolonnes werden doeltreffend gebombardeerd. Onder den omvangrijken buit, welke tot nu toe in het gebied van Andalsnes in be zit kon worden genomen, bevinden zich 460 Engelsche tankbuksen met munitie, 49 vuurmonden, waaronder veertig luchtdoel kanonnen, zestig granaatwerpers, 355 ma chinegeweren, 5300 geweren, 4Va millioen infanterie-patronen en een munitietrein met 300 ton munitie. De laatste resten van den Noorschen te genstand in Zuid- en midden-Nooi-wegen zijn thans ter zijde gesteld. Bij Vinje hebben zich gedeelten van een Nooi-sch infanterieregiment overgegeven. Groote hoeveelheden oorlogstuig, wapens en voorraden ontplofbare stoffen zijn daar bij buit gemaakt. Poolscke detachementen in Noorwegen. Een communiqué van den Poolschen ge- neralen staf in Frankrijk meldt o.a. dat detachementen Poolsche jagers uit de Kar- pathen, die in Frankrijk gereoi-ganiseerd zijn, zeer onlangs in Noorwegen ontscheept werden, waar zij aan de zijde van de En- gelsch-Fransch-Noorsche troepen gaan strijden tegen de Duitschers. Het gereor ganiseerde Poolscheleger zal overal gaan strijden, waar het noodig is voor de zaak van de onafhankelijkheid en van de over winning der Geallieerden. EJ. TH. BE J 0 N G Graveur - Juwelier - Horloger. St. Piefersiraat 13, Middelburg. G e® t a 1 e® r «J VOOR DE RINGRIJDERIJ, aangeboden door de Gemeente Middelburg. (Ingez. Med.) Geen bijzondere maatregelen in lelgië. Belga meldt uit Brussel: De Belgische bladen pübliceeren zonder commentaar de berichten over de door Nederland genomen veiligheidsmaatregelen Bevoegde Belgische kringen verklaren, dat in België op het oogenblik geen enkele soortgelijke maatregel onder oogen wordt gezien. Zooals men weet, heeft België echter meer militairen onder de wapenen dan Ne derland. Nederlandsche voorzorgen in het buitenland. Reuter meldt uit Washington: De Ne derlandsche regeering heeft dr. A. Lou don den Nederlandschen gezant te Was hington, benoemd tot algemeen betaalmees ter voor al haar ambtenaren in het bui tenland „in geval van nood." Verklaard wordt, dat indien Nederland door eenigen aanval zou worden getroffen, de heer Loudon zou optreden als tresorler en de verantwoordelijkheid op zich zou nemen voor de uitbetaling aan Neder landsche vertegenwoordigers in het buiten land. Er bevinden zich groote Nederland sche credieten in de Vereenigde Staten, welke zouden kunnen worden aangewend voor de betaling van de vertegenwoordi gers in het buitenland. Bij informatie te bevoegder plaatse merk te men naar aanleiding van bovenstaand telegram het volgende op: Vanzelfsprekend neemt een neutrale staat, in een internationaal conflict van dezen omvang, op elk gebied als voor de hand liggende voorzorgsmaatregelen voor 't geval dat, door wiens toedoen dan ook, zijn regeering tijdelijk van het normale verkeer met zijn - vertegenwoordigers in het buitenland verstoken zou geraken. De keus is op de Vereenigde Staten gevallen als zijnde een neutraal land met vrij be talingsverkeer. De gisteren gemelde ihi rekking van alle verloven moet, naar de regeeringspersdienst nader meldt, gezien worden als een voor zorgsmaatregel met het cipg op den onzeke- ren internationalen toestand. Onder de ingetrokken verloven zijn mede begrepen de visscherij- en scheepvaartverlo ven van hen, die niet varende zijn, en de aan mijnwerkers verleende verloven. Voorts is onder de ingetrokken kleine verloven mede begrepen het onbepaald klein verlof verleend aan de dienstplichti gen der landmacht van de lichting 1924 (van de cavalerie bovendien van de lich tingen 1925 en 1926). De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die in het genot van uitstel van eerste oefening of van uitstel van het onvervuld gedeelte van eerste oefening zijn, of aan wie vrijstelling is verleend, niet behoeven op te komen. De kleine verloven, verleend op grond van een verleende mobilisatie-vrijstelling, vallen niet onder de kleine verloven, die zijn ingetrokken. Beperkte dienstregeling der Spoorwegen. Met ingang van heden wordt op de lijnen der Nederlandsche Spoorwegen weer de beperkte dienstregeling gereden, zooals die o.a. ook op 10 April is ingevoerd. Er wordt nog gestreefd naai- enkele aanvullingen, waarover eventueel nog nadei' bericht wordt. Zooveel als eenigszins mogelijk is zal de directie der Nederlandsche Spoorwegen op verschillende trajecten busdiensten organi seer en. In afwijking van de beperkte dienstrege- lnjg zullen de bootdiensten Enkhuizen Stavoren niet varen. Deze dienst wordt tot nader order gestaakt. De treinen Leeuw ardenStavoren en AmsterdamEnkhui zen in aansluiting op deze booten, blijven rijden, zooals op het dienstregelingsbiljet aangegeven. DE TREINENLOOP OP DE ZEEUW SCHE LIJN. Wat de beperkte dienstregeling op de Zeeuwsche lijn betreft kan gemeld worden, dat behalve de in de gewone dienstrege ling voorkomende motortreinen op het tra ject Vlissingen—Kruinjngen, de volgende stoomtreinen rijden: Van Vlissingen te 6,10, S,10, 14,10 en 17,10, van Middelburg 6,20, 8,20, 14,20 en 17,20, van Goes 6,40, 8,40, 14,40 en 17,40. Uit de richting Roosendaal komen trei nen aan te Goes: 9,48, 11,48. 19,48, 22,48; te Middelburg 10,10, 12,10, 20,10, 23,10; te Vlissingen 10,18, 12,18, 20,18 en 23,18. Zeemiliciens der lichtingen 1927 en 1928 moeten opkomen. De zeemiliciens van de lichtingen 1927 en 1928, die in het genot van groot verlof zqn, moeten onverwijld in werkelijken dienst komen. Zij moeten zich daartoe in afwijking met hetgeen vermeld staat in hun zakboekje met hun militaire uitrus ting per éerstvolgende reisgelegenheid be geven naar het marinedepót te Rotterdam met uitzondering van de zeemilicien-kust- wachters die zich moeten melden bij de marine-kazerne te Amsterdam. Op vertoon van de lastgeving welke achterin het zak boekje is geplakt, kan per spoor worden gereisd. Mocht een lastgeving niet in het Mr. dr. A. A. van Rhijn thans minister van Landbouw en Visscherij. De Regeeringspersdienst meldt: Reeds sedert eenigen tijd is gebleken, dat tengevolge van den oorlogstoestand de be moeiingen van het huidige departement van Economische Zaken in die mate in omvang toenemen, dat het nauwelijks mogelijk is, dat het beheer van dit departement door een verantwoordelijk bewindsman blijft gevoerd. Bij Koninklijk Besluit van heden is daar om opnieuw ingesteld een ministerie van Landbouw en Visscherij, terwijl tegelijker tijd voor het bestaande departement de naam wordt hersteld van ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Tot minister van Landbouw en Visscherij is benoemd de heer mr. dr. A. A. van Rhijn, thans secretaris-generaal van het departe ment van Economische Zaken. De nieuwe minister heeft in zijn voornoemde functie en als voorzitter van het college van re- geeringscommissarissen voor Landbouwer!" sis-aangelegenheden reeds eenige jaren den huidïgen bewindsman geadviseerd, zoodat eenheid van behandeling der economische vraagstukken mag worden verwacht. DE NIEUW BENOEMDE MINISTER. De nieuw benoemde minister is in 1892 te Groningen geboren. Zijn vader was hoog leeraar in de theologie aan de universiteit aldaar. Minister van Rhijn studeerde aan de Groningsche universiteit rechtswetenschap pen. Zqn candidaats- en doctoraal examen geschiedden cunx-laude. Aan de universiteit te Utrecht studeerde hij later staatswe tenschappen. De heer Van Rhijn begon zijn loopbaan in 191S als plaatsvervangend secretaris bij het scheidsgerecht voor spoorwegpersoneel. Het volgende jaar werd de heer Van Rhijn benoemd tot referendaris bij het departe ment van Sociale Zaken, afdeeling Volks gezondheid. Twee jaar later werd hij be noemd tot administrateur, daarbij belast met het ontwerpen van de Bedrijfsrader.- wet. Ter gelegenheid van het totstandko men van deze wet werd de heer Van Rhijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In verband met de splitsing van het de partement van Economische Zaken en Ar beid in de departementen vaan Economi sche Zaken en Sociale Zaken werd de heer Van Rhijn in 1932 benoemd tot secretaris generaal van het departement van Econo mische Zaken. Als secretaris-generaal van het departe ment van Economische Zaken was hij te vens voorzitter van het college van regee- ringscommissarissen in zake de landbouw- crisispolitiek, voorts voorzitter van de Cen trale commissie landbouwcrisiswet en waarnemend regeeringscommissaris voor de visscherij. Mr. dr. Van Rhijn was voor zitter van twee commissies, samengesteld uit ambtenaren en bedrijfsvertegenwoordi- gers, die rapport hebben uitgebracht over de mogelijkheid om de landbouwcrisismaat regelen door den landbouw zelf te doen uit voeren. Verscheidene malen heeft hij refe raten voor landbouworganisaties gehouden. Verder is de heer Van Rhijn o.m. lid van de redactie van het Algemeen weekblad voor Kerk en Christendom. Minister Van Rhijn is reeds jaren lid van het dageljjksch bestuur en penningmeester van de Chr. Historische Unie. Een nieuwe stap van Roosevelt? Reuter meldt uit Washington: De meening wint veld, dat president Roosevelt in verband met den Eui-opeeschen oorlog- een of andere actie in den zin heeft. Vol- gens sommigen zou een vredesactie van het Witte Huis samenvallen met een oproep van het Vaticaan. zakboekje aanwezig zijn, dan behoort de zeemilicien zich ter verkrijging van een vervoerbewijs te vervoegen bij het bureau voor militaire zaken der gemeente-secreta rie zijner woonplaats. In aansluiting op de berichten betreffen de de intrekking der verloven maakt het departement van Defensie nog bekend, dat de vrijwilligers van de Landstormkorpsen motordienst en vaartuigendienst, aan wie onbepaald klein verlof is verleend op grond van de omstandigheid, dat zij te goeder trouw meenden niet verplicht te zjjn tot op komst bij mobilisatie, thans niet behoeven op te komen. België moet een milliard opbrengen aan nieuwe belastingen. Beperking en hezuinigingc De Belgische minister van Financiën, Gutt, heeft drie wetsontwerpen bij de Ka mer ingediend, betreffende het invoeren van nieuwe belastingen: le. Een nationale defensiebelasting op het inkomen groot 1 tot 5 procent. De op brengst van deze belasting wordt geraamd op 600.000.000 franken. 2e Een belasting ten laste van bioscoop bezoekei's waarvan de opbrengsten ge raamd worden op 55.000.000. 3e Een belasting betreffende douanerech ten en accijnzen, gevormd door nieuwe be lastingen op bier, koffie, suiker en cigaret- ten. De opbi'engst wordt geraamd op 230.000.000. De totale geraamde opbrengst dezer nieuwe belastingen is dus 900.000.000 tot 1.000.000.000 franken. UIT DE NSB GETREDEN. Naar wij vernemen is mejuffrouw P. L. de Visser te Hilversum uit de Nationaal- Socialistische Beweging getreden. Mejuf frouw de Visser was van 1932 af lid der be weging en heeft belangrijke functies ver vuld in de vrouwenbeweging en op het hoofdkwartier.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1