12 Mei Moederdag-bloemendag STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE (Ingez. Med.) MIDDELBURG Voorstellen van B. en W. Voor de eerstvolgende raado- 'u vergadering). VERPACHTING PARKEERTER REIN MARKT. Van L. Vogel sr. en L. Vogel jr. is by den raad een schrijven ingekomen, waarin zi" op wijzen, dat zij reeds enkele jaren zich beschikbaar stelden voor het toezicht op particuliere motorrijtuigen aan de Markt. Aangezien voor' het toezicht geen belooning mag worden verlangd, daar van gemeen tewege geen rechten voor het parkeeren worden geheven, verzoeken genoemde adressanten of zij het parkeerterrein tegen een door den Raad gesteld bedrag in pacht zouden kunnen krijgen. Na ingewonnen informatie deelen zij nog mede, dat .in Den Bosch en Tilburg de par keerterreinen ook verpacht zijn door de ge meente. BEBOUWINGSVOORSCHRIF TEN VOOR HET TERREIN VAN DE VOORMALIGE SCHEEPSWERF MAK. B. en W. hebben aan den Raad overge legd de bebouwingsvoorwaarden voor de terreinen op de gronden van de voormalige scheepswerf aan het einde van de Punt, welke terreinen Donderdagavond in het openbaar zullen worden verkocht. Uit. die voorwaarden blijkt o.a., dat v de perceelen 19 bouw van middenstands woningen voor één gezin met een opper vlakte van 55 m^ wordt voorgeschreven en voor de perceelen 10 en 11 50 m2. De i ximum bouwdiepte mag 10 m bedragen en achter de woningen mogen aangebouwde keukens of schuurtjes worden geplaatst. In de te bouwen perceelen mogen geen winkels, geen café's, geen werkplaatsen en geen inrichtingen waarvoor vergunning, no pens de hinderwet wordt vereischt, worden gevestigd. RUILING GROND SCHUIFFEL- STRAAT. Als een der objecten, uitstekend geschikt voor herscholing van werkloozen, zal de tuinmuur van den heer C. J. Hondius aan de Schuiffelstraat worden afgebroken en weder op nieuw worden opgemetseld. Kos ten voor de gemeente brengt dit niet met zich daar de bijkomende kosten wegens ma terialen alle door den heer Hondius worden betaald. Waar de bestaande muur voor het aller grootste deel buiten de ter plaatse vastge stelde rooilijn valt wordt van deze gelegen heid gebruik gemaakt om de nieuwe muur op te metselen op de rooilijn, waardoor een strook grond van ongeveer 50 m2 eigendom van den heer Hondius, buiten den muur komt te liggen, terwijl een strook van on geveer 8 m2 gemeentegrond daarbinnen valt. De hee2- Hondius nu heeft zich bereid verklaard tot ruiling van deze grondstroo- ken met gesloten beurzen. Waar deze op lossing voor de gemeente financieel geen kosten met zich brengt en de situatie ter plaatse belangrijk wordt verbeterd stellen B. en W. voor tot dezen grondruil te beslui ten en de door den heer Hondius af te stane grondstrook te vereenigen met den openba ren weg. De lagere landbouw school komt vermoe delijk aan den Zuid singel. Van het dagelijksch bestuur der ZLM kwam bij den gemeenteraad een verzoek in tot het verkrijgen in erfpacht tegen een canon van 1 het voor kweekerij inge richte gedeelte van het gemeente-terrein aan den Zuidsingel tegenover de Ambachts school en ten tweede om gedurende 30 jaar een jaarlijksche subsidie van 200 toe te kennen te beginnen met 1940 met dien verstande, dat als dan subsidie voor leerlingen uit Middelburg, welke de school bezoeken, achterwege 'blijft. Uit het adres blijkt, dat de ZLM op het gewenschte terrein de school en een woon huis voor het hoofd wil bouwen, terwijl voorts ter plaatse nog een demonstratieter rein ten behoeve van het onderwijs zou worden ingericht. Blijkens verkregen in lichtingen verwacht de ZLM 90 lot 100 leerlingen zoodra eenmaal de school op gang is gekomen, hetgeen 3 jaren na de oprichting het geval zal zjjn, terwijl het aantal leerlingen uit Middelburg op 10 wordt geraamd. Gaarne verklaren B. en W., dat zij de plannen der ZLM om door stichting eener school den landbouw op Walcheren en daarmede ook het welvaarts peil omhoog te brengen met bijzondere sympathie begroeten en zij meenen te mo gen aannemen, dat voor den Raad hetzelf de geldt. Mede verheugen B. en W. zich erover, dat de ZLM, de gemeente Middel burg terecht beschouwend als centrum van landbouwend, tuinbouwend en veeteelt be oefenend Walcheren, haar aangewezen heeft geacht voor de vestiging der school ca. In williging van het eerste deel van het betref fende verzoek bevelen B. en W. clan ook sterk aan en zjj doen het daartoe strek kende voorstel. Uiteraard het eek ent de beschikbaarstel ling van den grond speciaal in de tegen woordige, voor de gemeente moeilijke, om standigheden een groot offer. Om die re den ontmoet inwilliging van het tweede deel van het verzoek bij B. en W. bezwaar. Zij zijn van oordeel, dat de subsidleering beter den vorm kan krijgen van een be paald bedrag per leerling en steilen voor te besluiten een bijdrage van 10 per leer ling uit Middelburg, die de landbouwschool zal bezoeken, te verleenen tot wederop- zeggings, en beginnende met het jaar, waarin de school geopend is. Het in erfpacht te geven terrein is tot heden voor kweekerij bestemd. Vooruit loopend op het raadsbesluit hebben B. en W. gemeend goed te doen de in die kwee kerij aanwezige boomen en planten nu reeds in het nog gunstige seizoen, ter voorkoming van afsterving, te laten over. brengen naar het terrein aan den Lange- vielesingel, gelegen vóór het nieuwe mili taire oefenveld, naast de woning „Over- water." Herscholing van werkiooze arbeiders. De commissie voor herscholing van werk iooze arbeiders heeft rapport aan den Raad uitgebracht omtrent haar werkzaamheden van 22 Dec. 1939 tot 3 Mei 1940. Wij ónt- leenen hieraan het volgende: Op initiatief van B. en W. werd 22 Dec. een commissie benoemd, welke de herscho ling van werkloozen arbeiders ter hand zou nemen. Tot voorzitter werd aangewezen de wethouder van Sociale zaken, terwijl daar naast zitting hebben een vertegenwoordiger van het Dep. van Sociale Zaken, de direc teur en de w.n. directeur van de Arbeids beurs, de directeur van Gemeentewerken, de directeuren van de Ambachtsschool en de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers-organisaties, de voorzitter en secretaris van de commissie voor vakoplei ding van werkloozen, deze laatste is belast met het secretariaat. In de eerste vergadering van de commis sie kwam duidelijk naar voren, dat wilde het werk kans van slagen hebben, de her scholing zooveel mogelijk moest plaats heb ben in het bedrijf zelf. Voor die groepen waarvoor dit niet mogelijk zou zijn, moest opleiding in cursusverband onder het oog worden gezien. W. ontvingen van het Dep. van Sociale Zaken bericht, dat aan werkloozen, in he2-seholing opgenomen, een loon mocht worden uitbetaald gelijkstaande aan het loon in de werkverschaffing. De commissie begon haar werkzaamhe- de22 met het oproepen van een samenspre- king van werkloozen in den leeftijd van 30 tot 40 jaar. Door middel van een vragen lijst kwam men op de hoogte van genoten oor opleiding, verrichte werkzaamheden en duur der werkloosheid. Bij de eerste samen- spreking vielen er 70 af welke voorloopig niet voor herscholing in aanmerking kwa men. Een tweede samenspreking volgde teneinde nauwkeurig na te gaan in welke richting de belangstelling ging van hen, die •oor herscholing in aanmerking kwamen. Hier volgde de medische keuring. Niet min der dan 104 personen zijn op dit oogenblik door dr. Erelman, en den waarnemenden gemeente-arts gekeurd. De N.V. Kon. Mij. „de Schelde" maakte er geen bezwaar tegen dat de Psychotech nische keuring van hen, die voor herscho ling in aanmerking kwamen bij haar plaats imnd. Daar het van zeer groot belang is, dat de Schelde medewerkt werd het aan bod voor Psycho-technisch onderzoek aan vaard. Tot op heden zijn 75 personen aan dat onderzoek onderworpen. Door de Schelde werden tot op heden als resultaat van dat onderzoek 4 personen di rect met vol loon geplaatst, 1 persoon kwam 14 dagen in herscholing en 1 voor 4 weken werden daarna in het 'bedrijf geplaatst, terwijl 19 personen bij dat bedrijf in her scholing werden opgenomen, van wie 4 naar 4 weken ter aanmoediging een uurloon van ,de Schelde" ontvingen van 710 en 12 ct. Naast deze groep in herscholing werden ook 7 psycho-technisch gekeurden voor ongeveer V- jaar tewerk gesteld. De com missie merkt op, dat het geld besteed aan dit onderzoek ruimschoots winst afwerpt. I22 Middelburg werden 2 man in herscho ling geplaatst bij gemeentewerken als straatmaker, terwijl 1 persoon, die van be roep bakker is, geplaatst werd in herscho ling voor banketbakker. Naast de zegen van den arbeid voor de werkloozen, sommige waren reeds 6 tot 7 jaar werkloos, heeft dit werk ook een be duidend financieel voordeel voor de ge meenschap. Van de .32 man in herscholing op dit oogenblik waren allen „in zorg". Wanneer men hun steunbedrag op 14 per week stelt, ontvangt deze groep over 1 jaar, 32 maai 26 maal 14 is 11,648. Dit bedrag wordt uitbetaald zonder eenige tegenpres tatie. Bij herscholing wordt 17 uitgekeerd per week of 78 per persoon zijnde 2496 in totaal meer. Voor dit grootere bedrag ontvangt een werkiooze vakopleiding waar door de kans groot is, dat hij straks in het bedrijfsleven wordt geplaatst en daardoor de „zorg" niet meer behoeft. De commissie stelde herscholing in het bedrijf voor het opnemen in cursusverband, omdat daardoor het tempo van fabriek of werkplaats werd verkregen, terwijl de kans •a22 overnemen door het bedrijf veel grooter is. Voor alle groepen was het eerste niet mogelijk en daarom werd begonnen met het instellen van een cursus metselen, weldra gevolgd door een cursus ijzervlechten, en heden (Maandag) werd een cursus beton- timmeren geopend. Gezocht wordt naar ge schikte objecten welke echter geen schade mogen toebrengen aan het vrye bedrijf. Totaal zijn dan in herscholing behalve de 6 personen, die reeds in het bedrijf zijn ge plaatst en de 7 welke voor V- jaar zijn aan genomen, 36 werkiooze arbeiders. De commissie verkreeg voor de uitvoering van haar werkzaamheden contact met de vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur van Vlissingen om, waar mogelijk, lezamenlijk herscholingswerk te verrichten. De commissie merkt ten slotte op. dat 't werk slechts dan kans van slagen heeft zoowel het Departement van So ciale Zaken als de bedrijven hun volle j dewerking verleenen. JUBILEUMUITVOERING t OVERSCHOTJE.' De cabaret- en tooneelvereeniging ,,'t Overschotje'" gaf Zaterdagavond in hel Schuttershof haar tweede uitvoering in dit seizoen. Een talrijk publiek vulde dt groote zaal bijna geheel, zooals trouwens immer het geval is bij de bonte-lach-avon- den die deze vereeniging nu reeds vijf ja ren pleegt te geven. In 1935 weixï' Overschotjeopgericht door enkele leden van de toen opgeheven tooneelafdeeling van de mandolineclub Apollo"'. De wel zeer aparte naam 'van deze cabaretgroep spreekt hiermede voor zichzelf. Gedurende de vijf jaren van haar bestaan heeft de vereeniging er voor gezorgd, dat haar goe den naam die ze bij het eerste optreden reeds verwierf, handhaafde. Met onver- flauwden ijver en energie slaagde men ei in goede klein-kunst programma's samen testellen en er was bij deze uitvoering dus alle aanleiding om het eerste lustrum zij het dan op beseheiden wijze, te her denken. Deze herdenking had men zeer listig in het pi'ogramma opgenomen en na een gees tige introductie kreeg de leider, de heer Heijliger, de gelegenheid enkele woorden tot het publiek en de leden van ,,'t Over schotje" te spreken en dank te brengen voor de22 steun die steeds van deze zijden ontvangen waSj waarbij hij gewaagde van de prettige samenwerking en de goede geest in de vereeniging. Bij monde van een der medespelenden, den heer Lorier, werden de heer en mevrouw Heijliger ge huldigd en dank gebracht voor het vele dat zij steeds voor ,,'t Ooverschotje" heb ben gedaan. Uit naam der leden overhan digde hij hen een ets en een bloeiende plant. Daarna verschenen afgevaardigden van de Arbeiderstooneelvereeniging ...Ave do", Bond van vergunninghouders en „Onder Ons" op het tooneel om hun gelukwen- schen met het jubileum uit te spreken onder aanbieding van een bloemenhulde. De mandolineclub Apollo" uit Vlissingen had een bloemenmand gezonden. Hiermede was punt één van het program ma ,,Wij jubileeren" afgewerkt, doch zon der eenige onderbreking ging nien daarna verder met de andere nummers. Dat waren er heel wat en het zou ondoenlijk zjjn om ze ieder afzonderlijk te vermelden. Het was een aaneenschakeling van vrooljjke tooneeltjes afgewisseld met enkele caba- i'etjiedjes. Er werd geweldig gelachen om de verschillende creaties, die vooral in „Rendez-vous in het park" en ,.Nog een jubileum" werden geleverd. Gedachtig aan het aloude gezegde, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, was die jeugd inderdaa'd ook aanwezig en het was bjjzonder aardig te aanschouwen hoe een stuk of tien jongetjes en meisjes in pas sende costuumpjes gestoken en enkele scè nes medewerkten en onbevangen er lustig op los zongen. Een aparte vermelding verdient de schets „Klokslag tien", een tooneelschets die op boeiende manier vertolkt werd en die verrassend in haar ontknooping was. Dat de aankleeüing van de diverse too neeltjes zeer verzorgd was, behoeft geen betoog. Ook te dien aanzien hield ,,'t Overschotje" weer haar naam hoog. Frap pant was zoo bijvoorbeeld het levende „fa milieportret", t'erwjjl ook de slotscène al leszins te loven viel. Het muzikale gedeelte van den avond werd op de bekende goede wijze verzorgd door het ensemble Jesaijes, waarvan enke le leden ook een geslaagd intermezzo op het tooneel ten beste gaven. De uitvoering, die blijkens hef' gulle ap plaus zeer in den smaak was -gevallen, werd zooals gebruikelijk met een paar uurtjes dansen besloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdag, Donderdags en Zaterdags van 6 nm. tot 8 nm. Zeemlederen dameshandschoenzweep sleutel; roode damesdas; denso-meter; bosje sleuteltjes; kindertaschje; heerenrijwiel. Bij vinders: zweep, J. Lievense, Bellink- straat 26; zilveren oorbel met steentje, H. Romp, Veersche singel 246; zilveren broek stuk, H. van Hou te, Gravenstraat 75; da- mesportemonnaie met inhoud, C. Bos, Brak straat 8; groene vulpen, C. J. But, Schoor- steenvegerssingel 30; tompouce, Leo Adam, Teerpalchuizenstraat 13; kinderportemon- naie met inhoud, J. F. H. Seheijbeler, Veer sche singel 192; groene dameshandschoen, Lange Viele 46; band van overjas, A. Wolf, Achtersingel 55; koperen ons gewicht, J. van den Oosten, Teerpakhuizenstraat 16; hondenpenning, M. van der Werf, Zuidsin gel 68; koperen gewicht, Joost de Kuiper, Pottenbakkerssingel 8; boodschaptasch C. Mol, 't Zand D 158: glacé heerenhandschoen, P. J. Willemse, Lange Geere 22; bankbiljet, J. Heeren, St. Pieterstraat 33; portemon- naie met ritssluiting en inhoud, J. Tevel, Klein Vlaanderen 12; kinderschoentje, D. Witte, Kousteensche dijk 14; 2 rollen band, J. Montaan, Lange Delft 90; kop van elec- trische lantaarn, Henk van der Hulst, Na- dorstweg 7; sigarenaansteker, J. Lamber- mont, Dam 4; lipssleutel en vijf cents. F. L. Crucq, Augustijnenstraat 7; donker grijze kat, mr. A. Bolle, Nieuwstraat 2S; heeren- portemonnaie met inhoud, C. L. Rijkse, Lan ge Viele 52; wit kindermutsje, R. A. van den Mooren, Oude Vlissingsche weg E 383; mondharmonica, A. Heersma, Singelstraat 18; shawl, H. P. Akkermans, St. Pieter straat 22; hondenpenning, L. C. Corstanje, Oude Vlissingsche weg 17- N.B. Indien bij één der vinders voorwer pen worden afgehaald, geve men hiervan terstond kennis ten bureele van politie te Middelburg. VAN ONZE ADVERTEERDERS. In de slagerij van den heer Meeuwse aan den Veerschen singel te Middelburg is een dei' nieuwste apparaten op het gebied van koelinstallaties in gebruik genomen. Auto matisch worden door deze installatie het versche vleesch, de fijne vleeschwaren enz. in goede conditie gehouden. ARNEMUIDEN Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent B. VAN BELZEN, Nieuwstraat A 73. KLISSINGEN DE ZOMER NADERT. Niet alleen het Nollebosch, maar ook het Vlissingsche badbedrjjf hal a.s. Zaterdag worden geopend. De strandstoelen worden weer gereed gezet. Het badpaviljoen en het „Juliaantje" (strandgalerij) zullen dan eveneens voor het publiek toegankelijk zjjn. Bovendien zal Zaterdag' de Wandelpier, die een frlsch verfje heeft gehad en thans van de „unheimische" prikkeldraadversperring ontdaan wordt, wederom voor bezoekers openstaan. A.s. Donderdag zal Hotel „Bri tannia" zijn gasten weer ontvangen. De of- ficiëeële heropening van dit badhotel ge schiedt Woensdagavond, doch uitsluitend voor genqodigden, in aantal ongeveer met hunne dames. De balplaats Vlissingen is dus paraat en zal haar bezoekers van heinde en Verre gastvrij verwelkomen. WALCHEREN. Raad van Grijpskerke. GRIJPSKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad,, onder voorzitterschap van burge meester Bouwman voltallig. Besloten werd de algemeene plaatselijke politieverordening te wijzigen door een be paling daarin op te nemen, volgens welke het verboden is door middel van radiotoe stellen of andere instrumenten muziek of de menschelijke stem hoorbaar te maken op zoodanige wijze dat zulks op den openbaren weg hoorbaar of voor anderen hinderlijk is. (dit, om verspreiding van uitzendingen, welke in strijd zijn met onze neutraliteit, te gen te gaan). De noodzakelijkheid om bedoelde wijzi ging aan te brengen werd vooraf ernstig bestreden door de heeren C e v a a i en A. Louwerse, die een dergelijke bepaling voor deze gemeente overdreven achtten. Vervolgens wordt besloten tot wijziging van het ambtenarenreglement ten aanzien van gelijktijdig genot van burgerlijke en mi litaire belooning door gemobiliseerd perso neel. In verband met een ingekomen verzoek van F. Sturm, alhier, om te voorzien in het vervoer van een zijner kinderen uit deze gemeente naar de school voor bijzonder la ger onderwijs te Middelburg, om aldaar het onderwijs voor zwakzinnige kinderen ta kunnen volgen, was het algemeen gevoelen dat in de eerste plaats de ouders zelf een taak hebben. De kosten van het vervoer per auto zou den te duur komen, hetgeen men niet ver antwoord acht. Besloten wordt in de ver voerkosten een bedrag te verleenen van ten hoogste 100 per jaar, tot wederopzegging, waarhij belanghebbende zelf de maatrege len zal hebben te treffen, hoe het vervoer te doen plaats hebben. Een bezwaarschrift van A. Maljaars te Oostkapelle, tegen zün aanslag in de baat belasting no. 2 dezer gemeente, wordt met algemeene stemmen afgewezen. Algemeen is het gevoelen dat de gemeente juist ten behoeve van Maljaars bijzondere kosten heeft gemaakt, zoodat wanneer gevraagd zou worden, wie door verharding van den Pekelingsweg het meest gebaat is, dit zeker Maljaars is, en daarom werd het betreurd, dat deze reclame is ingekomen. Aangezien bij ingesteld onderzoek geble ken is, dat verzoekers tot verharding van verschillende wegen in Hoogelande, niet- tegenstaande intusschen de kosten zijn ge stegen, bij hun verzoek blijven, stellen B. en W. voor, nog dit jaar over te gaan tot be- klinkering van den ,Poppendamseheweg, Joost Jacobsweg, van Keulensweg en Berg weg, zijnde een totale lengte van 3eS0 m. Na eenige bespreking wordt aldus besloten. Getracht zal worden, dit werk bij onder- handsche aanbesteding te laten uitvoeren. Tenslotte wordt besloten een rioleering aan te brengen van het Kerkplein tot de bestaande rioleering in de Karnemelkstraat, ter lengte van plm. 65 m, waardoor een ein de zal komen aan den toestand dat het over tollige water van het dorp last veroorzaakt op het erf van de wed. Francke. Hierna sluiting der vergadering. TWINTIG JAAR ORGANIST. GRIJPSKERKE. Onlangs was het 20 jaar geleden dat de heer J. C. Cevaal voor het eerst het orgel in de Ned. Herv. Kerk be speelde (zulks geheel belangeloos, en in samenwerking met zijn broer A. W. Cevaal, die het ook kosteloos doet). Dat dit mooie werk op prijs gesteld wordt door de gemeenteleden, spreekt van zelf. OFFICIEELE OPENING VAN HET MILITAIR TEHUIS „DE HOUTTUIN". VEERE. Hoewel het militair tehuis aan de Kade, dat in het huis „De Houttuin" ge vestigd is, reeds een week in gebruik is geweest, heeft Zaterdag de officieele opening en overdracht in intiemen kring plaats gevonden. Onder de talrijke aanwe zigen merkten wy onder meer op de com mandant in Zeeland met zijn adjudant, bur gemeester D. Huinink, van Veere, die te vens voorzitter is van de stichting, voorts J. C. E. baron Van Lynden, hoofd van den rijksgebouwendienst, door wiens toedoen „De Houttuin" zijn tegenwoordige bestem ming heeft gekregen, commandant van Veere, ds. Van der Giezen, vlootprediker, en vele leden van de Rotterdamsche Jachtver- eeniging. Als eerste in de rij der sprekers richtte burgemeester Huinink een woord van dank tot de aanwezigen voor de belangstelling welke zij in het wel en wee van Veere stel len, inzonderheid op het oogenblik aan dat van de alhier in garnizoen liggende militai ren. Spreker bracht dank uit aan den heer Van Lynden voor alles, wat hij gedaan heeft voor de verwezenlijking van het te huis en aan degenen, die hem daartoe fi nancieel in staat hadden gesteld. Het ge bouw voorziet in een behoefte en het deed spreker genoegen te kunnen zeggen, dat, wanneer de oorlog eenmaal zal zijn afge- loopen, ditzelfde huis een vergaderlokaliteit zal worden. U allen, aldus eindigde spreker zijn rede, voor de levensgift, voor den vorm en de naamgeving en voor de persoonlijke belangstelling op dezen dag onzen oprech ten dank. Hierna het woord verkrijgend, sprak de commandant van Veere als de tolk van de genen, dié het nauwste betrokken zijn bij het tehuis; namelijk de mititairen, die reeds een goed en druk gebruik hebben gemaakt van het vorige tehuis. De heer Van Lynden,- aldus de commandant, is de stille kracht achter de schermen geweest, die ons thans hét tweede militaire thuis heeft weten te doen verkrijgen en ook voor het ontspan- nïngsgebouw „Helt Lammetje" heeft ge zorgd. Hij kan overtuigd zijn van de groote' dankbaarheid, die men hem hier toedraagt. Hierna werd koffie met versnaperingen rondgedeeld, terwijl de heer Van Lynden voor de tot hem gesproken woorden dank te. Hier geldt eveneens een woord van dank aan twaalf zeilers en vier anderen, die in den korten tijd van tien dagen aan den op roep gehoor hebben gegeven en niet minder dan een som van 4250,hebben bijeen gebracht om „De Houttuin" te koopen en eenige noodzakelijke verbeteringen daarin aan te brengen. In het bijzonder dankte spreker de heeren Van der Vorm, Van Riet schoten en Smit hiervoor. Als oud marine man zeide spreker, dat de marine hem na aan het hart lag. Hij had al veel gebedeld en wilde dit nóg doen, want het tehuis heeft nog enkele leege kamers. Misschien zijn er onder de aanwezigen, die hun kennissen kruinen opwarmen om te helpen. Een klein biljart is noodïg, voorts tafels en stoelen, het liefst bij elkaar passend, een piano voor „Het Lammetje" enzoovoort. Dank bracht de heer Van Lynden ook aan de burgerij, die zich zooveel getroost heeft voor de mili tairen, en inzonderheid aan den heer en me vrouw J. Verlinde, die als leiders van hel' tehuis zoo. ontzaglijk veel belangeloos had den gedaan en nog doen. In een slotwoord sprak de burgemeester en wees erop, dat onder de leiding van het echtpaar Verlinde, die als huisvader en -moe der voor de jongens waren, veel door de mi litairen is gepresteerd, vooral op het ge bied der schilderkunst, waarvan de aanwe zigen de bewijzen in de zaal konden bewon deren. Onder de leiding van den heer Van Lynden, maakte men een rondgang door hét huis. DE GARNALENVISSCHERIJ VEERE. Tijdens de week van 29 April tot 4 Mei heeft de garnalenvisschersvloot van twintig hoogaarzen gedurende vier da gen op toerbeurt geviseht en 4001 kg con sumptiegarnalen aan de markt alhier ge bracht. ZUID-BEVELAND. AFD. NISSE DER Z.J.L. 's HEER ABTSKERKE. Vrijdagavond j.L vergaderde de afd. Nisse en omstreken van Zeeuwsche Jonge Landbouwers in het ge bouw „Irene". Na afloop der gewone werkzaamheden hield de heer P. van Dijke van Nisse een lezing over „Gebrek aan mineralen bü rund vee". De voorzitter der vereeniging de heer J. Nieuwenhuijze hield na de pauze een cau serie over „voetziekte in tarwe". De heer Van Uxem, leider der organisatie^ woonde deze vergadering bij. Aan het slot werd besloten boeken te le zen over „Landbouw en Veeteelt". Men zal trachten donateurs te werven. De volgende vergadei'ing zal worden ge houden op 5 Juni a.s. BOVENTALLIGE LEERKRACHT OPENBARE LAGERE SCHOOL. KRUININGEN. Op het verzoek van het ge meentebestuur om aan de openbare lagere school te Kruiningen-dorp een boventallige leerkracht te mogen benoemen, is door den minister gunstig geschikt. Deze nieuw t.e benoemen leerkracht moet een wachtgelder zijn. De datum van indienststelling is zoo spoedig mogelijk. LIJK VAN EEN KIND GEVONDEN. Slachtoffer van de schipbreuk der „Philogone". WEMELDINGE. Zatei'dag is door een vis- sebersvaartuig alhier aangebracht, een lijk je vair het mannelijk geslacht, afkomstig van het Belgische sleepschip „Philogone", dat in November van het vorig jaar tijdens stormweer op de Oosterschelde verging. De inmiddels gewaarschuwde familie de Roeck, heeft genoemd lijkje herkend als te zyn van den 3-jarigen Alphons Clementm Maria de Roeck. Maandag, zou het, na dat de noodige for maliteiten waren vervuld, vervoerd worden naar Steendorp (B.) JONGETJE TEGEN EEN AUTO GELOOPEN. WEMELDINGE. Zaterdagmiddag is een sehippersjongetje komende uit de school tegen een in de buurt van die school pas- seerende personen-auto aangeloopen en bloedend aan zijn hoofd opgenomen. Bij na der onderzoek bleek dat neus en mond ge hecht moesten worden. Dokter Tazelaar verleende heelkundige hulp. De jongen is- met de auto, waarmede het ongeluk ge beurde, naai' en van de doktei'swoning,. naar zijn kosthuis gebracht. Z.-VLAANDEREN O.D. EEN FABRIEK VOOR DE VERWERKING VAN VLASAFVALPRODUCTEN. AXEL. Zaterdagmiddag werd in het cen trum alhier een druk bezochte vergadering gehouden van vlasbouwers en vlasbewer- kers, met het doel om te komen tot de op richting van een fabriek, waarin de vlasaf- val tot „katoen" of een product van zelfs betere kwaliteit verwerkt zal worden. De vei'gadering werd geopend door den heer E. van Hecke te Terneuzen, waarna ir. G. P. Dikkers van Bilthoven een technische uiteenzetting gaf van de fabricage; het zgn. cotoniseeren. Men zal nu trachten tot de oprichting van een naamlooze vennootschap te komen, met aandeelen van 100. Het benoodigde kapi taal bedraagt 80,000 (aan machines is eveneens 80,000 noodig) welk kapitaal reeds aanwezig is. Ieder vlasverbouwer heeft gelegenheid ais aandeelhouder te worden ingeschreven; komt het aandeelenkapitaal met vol, clan is toch de totstandkoming van de nieuwe fabriek in deze streek verzekerd.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6