TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 4 MEI 1940. N». 105. KRONIEK VAN DEN DAG De geallieerde nederlaag in Zuid-N oorwegen De Geallieerde troepen zijn uit Zuid- Noorwegen verjaagd. Toen gisterochtend -de berichten hierover verschenen stond men even te kijken. Weliswaar was de laatste dagen duidelijk gebleken, dat het den Ge allieerden in Zuid-Noorwegen niet bepaald naar den vleeze ging, doch dat ze opeens hun stellingen prijs zouden moeten geven, daaraan zullen weinigen hebben gedacht. De uitwerking van deze vlucht want op een vlucht komt de terugtrekking dei- Geallieerde landingstroepen uit Zuid-Noor- wegen neer de uitwerking hiervan op de openbare meening in Engeland en Frankrijk is min of meer die van een dé- bacle. Toen de strijd in Noorwegen begon, werd bij het Engelsche en Fransche pu bliek de indruk gewekt, dat de Duïtschers een stommiteit hadden uitgehaald. Immers, zoo werd te verstaan gegeven, de Gealli eerde vloten beheerschen de zee en de Duitsche troepen kunnen alleen maar over zee naar Noorwegen komen. De Geallieer den zullen er wel voor zorgen, dat de wei nig omvangrijke afdeelingen, welke bij ver rassing op Noorschen bodem wisten te ko men, geen noemenswaardige versterkingen krijgen. Verder zullen de Geallieerden rus tig een zeer groote legermacht naar Noor wegen verschepen, om het grondig van de invallers te zuiveren. Zoo redeneerde men. Maar nu de praktijk. Hun heerschappij ter zee ten spijt, zijn de Geallieerden er niet in geslaagd, om aan de Duitsche trans porten naar Noorwegen een einde te ma ken. Zij zijn er evenmin in geslaagd een werkelijk groote troepenmacht tegen de Duitsche bezettingsafdeelingen in het veld te brengen. Het kleine legertje Engelschen en Franschen, dat de Noren te hulp kwam, bleek in Zuid-Noorwegen althans niet tegen de Duitschers opgewassen. In weinige dagen tyds werd het op de vlucht gejaagd, en moest het zich weer inschepen, verslagenDe landingsplaatsen, waar het in eerste instantie aan wal kwam, be vinden zich thans ook in Duitsche handen. Het heeft niet veel zin voorshands, zich te verdiepen in de vraag, waaraan de Ge allieerde nederlaag precies moet worden toegeschreven. Er bestaat ten deze een volstrekt gebrek aan nauwkeurige gege vens. Maar de bittere feiten spreken een taal, welke niet malsch is. Men kan dat afleiden uit de reactie in Engeland en Frankrijk zelf. Het verwijt, dat de regee ringen te Londen en Parjjs een ontstellend gemis aan doortastendheid hebben ten toon gespreid, klinkt weer op. De publieke opi nie in beide landen is zoo ontnuchterd, dat er heel goed een politieke crisis kan ont staan. Enkele bladen hebben reeds te ken nen gegeven dat het kabinet-Reynaud in Frankrijk, het kabinet-Chamberlain in En geland, niet langer mogen aanblijven. Wel licht zal de critiek over eenige dagen, als men van den eersten schok bekomen is, nog veel venijniger worden. Uiteraard zal in deze critiek dan veel on billijk oordeel schuilen. De buitenwacht kan onmogelijk zuiver beoordeelen, wat voor ontzaglijke moeilijkheden zich bij de Noorsche expeditie hebben voorgedaan. Maar zulks neemt aan den anderen kant niet weg, dat het vertrouwen in de man nen, die thans te Londen en Parijs aan het bewind zijn, ernstig geschokt werd. Daarmee alleen heeft men in omstandig heden als de onderhavige, te maken. Voor het overige beteekent de terug trekking der Geallieerde troepen uit Zuid- Noorwegen uiteraard geenszins, dat de strijd in Scandinavië beslist zou zijn. In het hooge Noorden (Narvik) houden de Ge allieerde troepen nog stand. Hier verkeeren ze gelijk men weet in een ongunstiger positie, dan de Duitsche troepen, ook al is het vreemd, dat ze er nog steeds niet in geslaagd zijn, die Duitsche troepen volle dig de baas te worden. Het zou voor Cham berlain en ook voor Reynaud een goed ding z\jn, indien de Geallieerden nu in Narvik ook eens een overwinning behaalden, het geen tenslotte mogelijk geacht moet wor den, nademaal de Duitschers hierheen ovei land geen versterkingen kunnen zenden. Eee jiilbileiism zomider ophef. „Het is al weer een paar jaar geleden", aldus een medewerker'van het „Algemeen Weekblad voor Kerk en Christendom", dat schrijver dezes in dit blad het Engelsche periodiek „Britannia" citeerde, dat eens had nagegaan hoeveel regeerende Europee- sche vorsten (sinds 1914, of vroeger mis schien) hun Kroon nog droegen. Het bleken er slechts vijf te zijn; en van dezen bleek onze Koningin, niet in leeftijd, maar in anciënniteit, de eerste plaats te bezetten. Zij was niet de oudste dezer vijf, maar had wel den langsten „diensttijd". Deze week vervolgt het artikel o.m. geldt Harer Majesteits anciënniteit ook al de leden van 1-Iaar eigen geslacht. In de eerste week van Mei zal de regeeringsduur 'an Koningin Wilhelmina dien van al haar voorgangers iii het stadhouderlijk en ko ninklijk ambt overtroffen hebben. Plet was alleen de vader onzer Koningin die langer dan 40 jaar regeerde: ongeveer 41% jaar. Terwijl de laatste maanden van zijn leven, wegens zijn doodelijke ziekte, een regentschap zijn waardigheden en bevoegd heden moest overnemen. Feitelijk is de be rekening dus geflatteerd. Geflatteerd zou ook de telling zijn der regeeringsjaren van den stichter van onzen staat: wel erfde prins Willem I in 1544 het prinsdom Oranje en vielen hem ettelijke graafschappen en baronieën ten deel, maar van regeering was nauwelijks sprake. En zelfs al zou men alleen aan jaartallen hech ten: ook de duur van dit plaatsvervangend bewind overschreed niet den termijn van veertig jaar. Zonder regentschap. Zoo komt de anciënniteit der regeering ui het Huis van Oranje nu wel onbetwist aan onze Koningin' toe. De acht jaar van Koningin Emma's regentschap niet eens meegerekend, (hoewel toch ook in die ja ren onze Vorstin den Koninklijken titel voerde krachtens de Grondwet) heeft H. M. reeds op nog geen 60-jarigen leeftijd dit „record" bereikt. En al hebben we niet gelezen van feeste lijke herdenkingen van dit toch zeer merk waardige feit, we zijn er van overtuigd, dat allé ernstige, vaderlandslievende Nederlan ders God danken voor het zóó langdurig OFFICIEELE PUBLICATIES Vergadering van den Raad der gemeente Middelburg, op Woensdag, den S Mei 1940, des namid dags te 2 uur. ter behandeling van de on derstaande zaken: 1. Notulen vergadering van 3 April 1940. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Nadere wijziging verordening nopens voorwaarden aansluiting electrisch ka belnet enz. 4. Beschikking op verzoek G. van Hoe pen nopens restitutie voor geplaatste metercombinaties en erkenning als in stallateur. 5. Beroep tegen afwijzende beschikking Gedeputeerde Staten nopens trottoir aanleg Lange Delft, Korte Delft, Lan ge Viele en Pottenmarkt, alsmede be noeming desbetreffende Commissie. 6. Aangaan nieuwe huurovereenkomst voor huistelefoon-installatie Stadhuis. 7. Ruiling grond Schuiffelstraal. 8. Regeling kosten mede-gebruik labo ratorium vee- en vleeschkeuringsdienst. 9. Goedkeuring rekening 1939 Armen raad. 10. Verhuring grond en opstallen Segeer- straat en woning Heerenstraat. 11. Toekenning premiën voor verbetering arbeiderswoningen. 12. Erfpachtsuitgifte gemeente-grond Zuidsingel voor bouw lagere land bouwschool c.a. en subsidieering van die school. 13. Beslissing op bezwaarschriften tegen schoolgeld-aanslagen 1939/1940 en aan slag 1939 straatbelasting. Middelburg, den 4 Mei 1940. De Burgemeester. J. van Walré de Bordes. Koningin Wilhelmina regaert langer dan eenige andera Oranje-vost. bezit van' onze Koningin. Hem danken ook voor I-laar ongeschokte vitaliteit, ondanks twéé wereldoorlogen, die 'tijdens Haar re geering dé menschheid kwamen teisteren, en niemand weet, of de strijd van thans Önzè grenzen zal 'voorbijgaan. Maar ieder is overtuigd, dat deze vraag géén autoriteit zoo intensief bezighoudt als Onze Koningin. Niemand vertelt ons dat, maar onze intuïtie verzekert het ons. Mén" kan ovèr het Oranje-Huis, en onze Koningin, boekdeelen van vereerders citee- ren. Citaten, die dikwijls, indien al niet den zin tot vleierij, dan den geest van iet wat byzantijnsch-getïnte romantiek verra den. Van geen van beide tendenzen zal men Coenr. Busken Huet willen verdenken, die in zijn nog altijd lezenswaardig „Land van Rembrand" de menschen en dingen der door hem als een chirurg onderzochte 17e eeuw tamelijk ironisch, soms sarcastisch soms bijna cynisch bekijkt. Een wonder. Maar is dan niet dé waarde des te groo- ter van zijn gulle appreciatie der gansche reeks Oranje-vorsten in dat tijdvak. Kijk, zegt hij ik moet resumeeren er wa ren meer illustere vorstenhuizen, maar toon mij een ander geslacht dan dat der Oranje's, dat in die ruim 100 jaar niet ééne mediocriteit voortbracht: een wonder. Alles heeft zijn tijd, en Huet behoort tot het verleden. Het is dus een dwaze ge dachte, het te betreuren, dat hij dit „re cord" in tijd van onze Koningin niet heeft kunnen beleven. En toch, bladerend in zijn werken, voelt men den wensch in zich op komen: welke woorden zou deze critische geest gezocht en gevonden hebben voor de waarlijk vorstelijke qualiteit van dit lang durig koningschap? Zij zouden, daarvan houden wij ons over tuigd, minstens een equivalent geweest zijn van qualificatie der Stadhouders, van Wil lem I af, tot het eind der 17e eeuw. Begin Mei regeert. Koningin Wilhelmina langer dan een van Haar voorgangers. Haar door ons heele volk hartelijk ge liefde Dochter zal stellig met Haar positie van Troonopvolgster genoegen nemen, zoo lang het den Hemel behagen moge, het „record" van Haar moeder met nog vele jaren te handhaven. God zegene onze lieve Koningin en Haar geliefd Gezin! Een verordening van den opperbevelhebber inzake het fotografeeren. In de Nederlandsche staatscourant is gisteren een. bekendmaking van den opper bevelhebber van land- en zeemacht gepu bliceerd inzake het fotografeeren. Volgens deze verordening is het fotogra feeren van militaire onderwerpen verbo den, evenals het in een trein of in eenig ander openbaar middel van vervoer voor onmiddellijk gebruik voorhanden hebben van fototoestellen. Voorts is het verboden in Nederland fototoestellen te vervoeren in voorraad, of voorhanden te hebben, anders dan in een verzegelde bewaarplaats, aan boord van andere dan Ne der la n d; - s c h e zeeschepen of binnenschepen of in vreemde motorrijtuigen. Ook is het verboden voor onmiddellijk gebruik gereed zijnde fototoestellen in het openbaar te vervoeren of op, of aan den openbare weg of op voor het jiubiiek toe gankelijke plaatsen voor onmiddellijk ge bruik voorhanden te hebben, in die gebie den, waarvoor dit verbod door of vanwege het militair gezag door middel van aan plakking nader ter algemeene kennis is gebracht. Onder fototoestellen worden verstaan, alle toestellen, geschikt voor het maken van fotografische en cinematografische opnamen. Een fototoestel wordt voor de toepas sing van deze verordening geacht voor onmiddellijk gebruik voorhanden of gereed te zijn, indien het een film of plaat (pla ten) bevat. Spanje neutraal. De vice-consul van Spanje te Saint Jean de Luz (Fr.), Pascual Vicuna, gedelegeerde van den Spaanschen nationalen persdienst, heeft aan de pers een nota, afkomstig van het Spaansche ministerie van binnenland- sche zaken, overhandigd. Hierin wordt o.a. de neutraliteit van Spanje bevestigd. „Het is een levensbelang voor de Spaan sche regeering, aldus de nota, te beletten, dat zekere onverantwoordelijke elementen trachten de betrekkingen tussclien Spanje en Frankrijk te vertroebelen, temeer daal de geografische toestand Spanje noopt al les te vermijden, wat de werkelijke en op recht gevoelens van neutraliteit van Spanje in het huidige conflict zou kunnen schaden' KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR DE N.J.V.-MARSCHEN. De jaarlijksche marsehen, georganiseerd door de afdeeling Den Haag van het Natio naal Jongeren Verbond, welke gisteren voor de vierde maal zijn gehouden, zijn een groot succes geworden. Aan de mar- schen werd deelgenomen door circa 5000 deelnemers, waarbij ongeveer 2000 militai ren. Onder de talloos velen, die dit trek bijwoonden, bevond zich ook de opper bevelhebber van leger en vloot, generaal H. G. Winkelman. De te volgen weg liep o.m. langs het landgoed van H. M. de Koningin „De Raaphorst" en het zal voor verscheidene militaire detachementen en groepen een zeer groote voldoening zijn geweest, dat H. M. de Koningin gedurende anderhalf uur het voorbijtrekken van talrijke troe pen gadesloeg. Talrijke militaire afdeelin gen genoten de eer op dezen bijzonderen dag en bij deze even bijzondere gelegenheid voor Hare Majesteit te mogen deflleeren. Amerika tracht uitbreiding van den oorlog te voorkomen. Reuter meldt uit Washington, dat presi dent Roosevelt in een persconferentie heeft -erklaard, dat de Vereenigde Staten er als steeds naar streven, uitbreiding van den E.uropeeschep o.orl,og -tot andere gebieden 'en naties te voorkomen. Hij gaf te kennen, dat hij dit in zijn onderhoud van Donder dag met den Italiaanschen ambassadeur Prins Colonna duidelijk had gemaakt. Toen den president gevraagd werd, welke maat regelen hij nam om uitbreiding van den oorlog te voorkomen, antwoordde hij, dat de regeering alles deed wat zij kon. Op do 'raag, of hjj van Prins Colonna verzeke ringen had ontvangen, welke de berichten r den vreedzamen toon van Mussolini's verklaring tegenover den Amerikaanschen ambassadeur te Rome bevestigden, heeft Roosevelt slechts geantwoord, dat de re geering der Vereenigde Staten haar arbeid voor den vrede voortzette. In de bedoelde verklaring zou Mussolini, naar men weet, den ambassadeur hebben medegedeeld, dat Italië voor het oogenblik niet voornemens was, in den oorlog te gaan. OUDERS ONTHIELDEN HUN KIND GENEESKUNDIGE HULP. Op grond van hun godsdienstige overtuiging. Een echtpaar uit Zwartemeer is gisteren door de rechtbank te Assen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens schuld aan den dood van hun dochtertje, doordat zij op grond van godsdienstige overtuiging geneeskundige hulp aan het kind hadden onthouden. Het meisje was in Januari j.l. ziek ge worden en in den nacht van 3 op 4 Fe bruari j.l. stierft het. Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden verrichtte sectie op het lijkje, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat het kind hoogst waarschijnlijk niet gestorven zou zijn indien tijdig geneeskundige hulp waas geboden. De ouders hadden zich op het standpunt: gesteld, dat het gansche leven in de han den van God rust. Zoo hij gewild had was het kind beter geworden. De officier hield in zijn requisitoir reke ning met het feit, dat de dood van het meisje niet te wijten is aan verzuim of ver- waarloozing. De godsdienstige overtuiging moet evenwel binnen de perken van het geldend moraal blijven. Hij eischte derhal ve tegen elk der-ouders een gevangenis straf voor den tijd van twee maanden. ZES JONGEMANNEN VOCHTEN MET MESSEN. Ruzie over een meisje. Donderdagmiddag is te Heerlerheide een ruzie tusschen zes jongemannen met mes sen uitgevochten. D veete schijnt te zijn ontstaan over een meisje. De zes jongeman nen troffen elkaar op Hemelvaartsdag in een café in Heerlerheide, waar de ruzie begon. Toen men aan woorden niet meer genoeg had, werden de messen getrokken. F. en P. vormden de eene party, J. H„ T. en R. de andere. Het spreekt vanzelf, dat er eenige flinke steken werden gegeven. Alle zes de jongemannen werden gewond. Zu moesten naar een ziekenhuis in Heer len worden overgebracht. Een hunner kon, na verbonden te zijn. naar huis terugkee- ren. De politie heeft procesverbaal opge maakt. Een tegenstander van enorme kracht. TERUGTREKKING DER BRITSCHE TROEPEN IN ZUID-NOORWEGEN WAS VERSTANDIG ZEGT SIR JOHN SIMON. De Britsche minister van financiën, Sir John Simon, heeft gister voor. een liberale vergadering in Londen een redevoering uit gesproken. Daarbij veroorloofde hij zich twee commentaren, vooruitloopende op de parlementaaire debatten van de volgende week. In. de eerste plaats, en sprekende in het bezit van de volledige inlichtingen, die alleen een lid van het oorlogskabinet tol zijn beschikking heeft, zeide hij te vertrou wen, dat wanneer de volledige positie ont huld werd, het onpartijdige oordeel van het publiek zou zijn, dat de terugtrekking uit Zuid Noorwegen verstandig was en onder nomen was op grond van den besten raad. Het tweede commentaar was, dat, wan neer iemand geneigd zou zijn om zijn cri tiek te richten op een bepaalden minister, hij ernstig teleurgesteld zou worden. Voortgaande zeide Simon, dat het nooit een Engelsch gebrek was geweest de kwa liteit van den vijand te bagatelliseeren. Be grepen wordt, dat het hoofd moet worden ;eboden aan een tegenstander van enorme kracht, die omver geworpen moet worden en die georganiseerd is en voorbereid tot den laatsten graad voor de worsteling. De tweede overweging van spr. was de weer- galooze eenheid en vastberadenheid, waar mee het Engelsche volk en het overzeesche gemeenebest aan de uitdaging het hoofd biedt. Geen offer is te groot, om deze be dreiging voor de vrijheid te vernietigen. Hoe het getij ook moge zijn, aldus spr., wij zullen het doorstaan tot den dag der over winning. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIë. Het Belgische ministerie van landsverde diging bericht, dat gisternacht- vliegtuigen van onbekende nationaliteit boven het Noordwesten van België hebben gevlogen. Op verscheidene plaatsen heeft de lucht doelartillerie het vuur geopend. MEISJE STAK PLOTSELING DEN WEG OVER. Door auto overreden en omgekomen. Donderdagavond is op den Steekterweg onder Alphen aan den Rijn het vijfjarig dochtertje van de familie Rietveld, dat zonder op het verkeer te letten plotseling den weg overstak, aangereden door een personenauto. Het meisje kwam onder den agen terecht en werd met een scnedel- bruk opgenomen. In zorgwekkende» toe stand werd zij naar het academisch zieken huis te Leiden vervoerd, waar zij dos Er was eens een vaandrig in Veere, Die zichzelf op iets fijns wou tracteeren. Roode Ster was zijn kèus En nu gaat hij zijn neus Op dit heerlijk aroom abonneereri! Nederlandsch-Belgische economische besprekingen. BELGISCHE MINISTERS NAAJR DEN HAAG. Gisterochtend is op het Belgische mini sterie van buitenlandsche zaken te Brussel een conferentie gehouden, waaraan werd deelgenomen door den minister van bui tenlandsche zaken, Spaak, den minister van landbouw, graaf d'Aspremont Lynden, den minister van economische zaken en voorraden De Schrijver, alsmede de secre tarissen-generaal van de ministeries van buitenlandsche zaken en van landbouvv, Van Langenhove en De Winter en de amb tenaar van het ministerie van buitenland sche zaken, Verboom. Het onderwerp van deze conferentie wa ren de economische betrekkingen tusschen Belgie en Nederland. Belgische ministers naar Den Haag Heden zijn de Belgische nrnisters van landbouw en economische zaken, graaf d'Aspremont Lynden en De Schrijver naar 's-Gravenhage gereisd, waar zij niet hun Nederlandsche collega's overleg zullen ple gen over de economische uitwisseling tus schen beide landen. nachts aan de bekomen verwondingen is overleden. Twee dooder», 1556 gewonden. Maak uw schuilplaats in uw eigen wonmg. (Ingezonden). De oogst van één enkel neerstortend vliegtuig! Laten wij niet nagaan of deze ramp had moeten worden voorkomen, maar wel of het inderdaad mogelijk zou zijn geweest. In het Engelsche stadje Clacton was blyicbaar geen luchtalarm gemaakt. De bewoners werden in hun slaap door het oorlogsgeweld overvallen. Waarom was er geen luchtalarm ge maakt? Wij weten het niet. Waarschijnlijk omdat geen rechtstreeksche aanval op de burgerij was ondernomen en men de be volking niet noodeloos wilde verontrusten en in de nachtelijke koude naar de schuil plaatsen jagen. Er is inderdaad ook veel voor te zeg gen om niet te spoéïlig te alarmeeren. Vooral niet wanneer een groot deel dei- bevolking de wyk moet nemen naar schuil plaatsen buitenshuis. In het koudere jaar- getyde zou dan het alax-m wel eens ïxieer zieken tengevolge kunnen hebben dan de luchtaanval slachtoffers! Dit is dan ook een der reden dat in Zeeland zich de bevolking bij eventxxeel luchtalarm niet op straat zal mogen bege ven en een ieder wordt aangeraden om, als men niet de beschikking heeft over een deugdelijken kelder of een goed beschut te, liefst verwarmde, schuilplaats op het erf, zich een schuilplaats te maken in eigen woning. Niet iedereen beschikt over een kelder en hoe weinig bezitten er de middelen om een schuilkelder te laten bouwen! Voor het overgroote deel der bevolking blijft als eenige mogelijke oplossing slechts over het dekking zoeken in huis met de mid delen die er beschikbaar zijn. Is dat dekking zoeken in huis wel moge lijk? Inderdaad! Vanzelfsprekend kaïx men zich, niét dek-, ken tegen een voltreffer. Als die op ons huis of op onze verwarmde schuilkelder terecht komt, dan zijn we er geweest. Te gen een voltreffer is gewapend beton van enkele meters dikte nog nauwelijks be stand. VoUreffei's komen er echter niet 111 ie der huis terecht, zoodat het in de prac- t yk voldoende is als men zich gedekt weet tegen instortende deelen van muur en zoldering en tegen rondvliegende scherven. In het algemeen gesproken valt een bom altijd „in de buurt: waardoor gedeelten van de huizen instorten, glas- en bom scherven in het x-ond vliegen en een ge weldige luchtstoot het meubilair dooreen kan smijten. E11 tegen dit alles is het wel degelijk mogeiyk zich in de eigen woning te be schermen. Tegen dit alles staan wij zéker niet machteloos! .Vooral met omdat w'ü hier in Zeeland geen karzerne-woningen bezitten en de beschei-nxingsmiddelen d:e er voor ixoodig zyix zonder xxoemenswaarde kosten ons kunnen verschaffexx. Sterker nog. die beschermingsmiddelen 7-ön op het oogenblik reeds in vrijwel iedere woning aanwezig. Een volledig recept is er niet voor te ge ven, daar in ieder huis de situatie weer anders is. Ik meen dan ook te kunnen volstaan met een algemeene richtlijn. De zaak is feitelijk zóó eenvoudig, dat aan de hand van die richtlün ieder wel dui delijk zal zijn over welke mogelijkheden hij beschikt. Welnu: le Zoek een zoo klein mogelijke locali- leit op den beganen gi-oixd, die door zoo veel mogelijk muren omgeven is (WC. gang. portaal): 2e Plaats daar uw stex-kste tafel (liefst een met vier pooten); 3e Ondersleuix zoo noodig hel blad van die tafel in het midden met een „extra poof." of een stapel boeken; 4e Omgeef die tafel, daar waar zij niet door muren gedekt is met weerstand bie dende meubelen (linnenkast, boekenkast, stoelen), matrassen, zakken aardappelen, zakken steenkool, kisten met zand en dei*- gelijk materiaal; 5e Kruip er onder (onder de tafel') bij luchtalai-nx. Indien men deze maatregelen met: eenig gezond verstand neemt en aldus zorg draagt dat geen bomsplinter U onder die tafel kan bereiken dan na tenminste door 2 muren, ee.x muur eix een boekenkast of 3 zakken aax-dappelen. de linnenkast en een paar stoelexx te zijn gegaaix, da'.x mag er heel wat gebeuren vóór U een Ixaar word' gekrenkt! U kunt dan practised ge sproken beveiligd zijix tegen het .in-tor- tings- en scherfgevaar". Ik maak er wel een beetje een grapje van naar het lijkt, maar toch is hot xxxij ten volle ernst. He' geheel is zeer simpel, als men ex- maar eenmaal zich toe heeft gezet. De huiselijke gezelligheid zal er wel niet door worden verhoogd, doch U nxoet niet verge ten dat bet een maatregel is die U slechts behoeft te nemen als onverhoopt ooit het bericht mocht koxxxen dat het oorlog is. of althans de kans daax-op zeer nabij. Het zich buitenshuis begeven bij alarm is nu eenmaal verboden. Men zou zich daar bij nau niet te ovex-ziene gevaren blootstel len. kweekt een paixiekstemming en heeft kans zich een ziekte op den hals le halen. Want heeft U er zich wel eens in verdiept wat het zeggen wil om in een algeheele verduistering, in het holst van den nacht, door regen' en barre kou, zich zóó ui' zyn bed naar een kille, vochtige schuilplaats Ie begeven? Voor de volwassenen zou dat al le kras zijn, laat staan voor kleine kindei-exx of zuigelingexx Schuilt xxxen in huis, dan moge 's nachts de kachel uit zyïx, maar gewapend met overpas. pantoffels' en wollen deken kunt U er tegen. Dus: Maak Uw schuilplaats In Uw eigen woning! Ondex-zoek reeds nu daartoe de mogelijk heden. Dat. kost U niets en maakt, dat U paraat bent als het ooit zoo ver moest ko men. Indien de ongelukkige bewoners van Clactoxx „onder hun tafel" hadden gezeten toen het vliegtuig neerstortte, was veel leed hun bespaard gebleven. Van Zadeilxoff.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 5