MIDDELBURGSCHE COURANT W fötwtrmcïule m&cfyeZ 1| (s. COURANT Er zijn vannacht 21 personen in ons Sand geïnterneerd. De Geallieerden zijn ©@k ajit midders Noorwegen teruggetrokken. verhoogd t©É levenslang. NTJMMER 108 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- fa urgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. SSp&ee? c=======7===___PBnQ bladen- p_- eerste blad Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tariet op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Een mededeeling van minister DeijGeer De installatie van den burgemeester van Goes, Minister-president jhr. mr. B. J. de Geer heeft hedenmiddag te een uur een radiore de gehouden tot de luisteraars in Nederland en in de overzeesche gewesten. Minister De Geer zeide met leedwezen te moeten mede deelen, dat voor de regeering onomstootélijk is komen vast te staan, dat er onder onze landgenooten eenigeh zijn, wier geestesgesteldheid en optreden zoo wei nig in overeenstemming zijn met de neutra- liteitswil der natie, dat zij een gevaar vor men voor ons land. Tegen hen zijn dan ook bijzondere maatregelen genomen moeten worden. Het is een normaal verschijnsel, aldus de ministerpresident, dat de eene burger meer sympathie heeft voor deze en de ander weer voor die belligerent© mogendheid. Een ge vaar voor onze neutraliteit stak tot nu toe in dit allesniet.AI die pro dit en pro dat pleitende burgers waren bovenal: pro-Ne- lerlandsch. Thans echter is dit by bepaalde personen gebleken niet zoo te zijn. Zij zijn niet vóór alles pro-Nederlandsch. Zij maken in het buitenland de eerlijkheid van onze neutrali teitspolitiek verdacht en ondermijnen het vertrouwen in onzen krachtigen wil tegen stand te bieden tegen elke schending ons grondgebied. Zij zijn te vergelijken met de verdwaasde landgenooten die aan het eind der 18e eeuw in den tijd van de Fransche revolutie, de dónkerste uren brachten over ons volk. De regeering- weet dat heel de natie ach ter haar neutraliteitspolitiek staat. Maar: één vlieg kan bederf brengen aan kostelij ke apothekerszalf. Die vlieg moet onscha delijk gemaakt. Het is in overeenstemming daarmee dat iii den afgeloopen nacht, zoo vervolgde mi nister De Geer, een maatregel is genomen, waardoor het militair gezag 21 personen, die voor de rust en de veiligheid gevaarlijk wenden geacht, in bewaring heeft gesteld. Het heeft dit gedaan na grondige voorbe reiding en met groote nauwgezetheid. Van deze 21 personen is komen vast te staan, hoofd voor hoofd, en op grond van eenig niet politiek inzicht^ maar van persoonlijke gedragingen, dat ile veiligheid des lands hun interneering gebiedt. De regeering is er van overtuigd, dat door ons volle dezen maatregel met onverdeelde instemming zal worden begroet. De Noren hebben een wapenstilstand gesloten. Zij hadden nog voor één dag munitie. De Geallieerden hebben hun troepen niet alleen uit het Zuiden, maar ook* uit het midden van Noorwegen teruggetrokken. Zjj hebüen znm lc - .~0 onder voortdurende beschieting door Du.it- sche vliegtuigen. Het Britsche ministerie van oorlog meldt, dat bij den terugtocht en de inscheping geen verliezen zijn gele den. terwijl volgens de Duitsche berichten een'Britsche torpedojager door een bom ge troffen is. Dit laatste wordt ook gemeld door het Zweedsche blad „Aftonbladet". Volgens dit blad zijn bü dezen treffer 30 man gedood en 60 gewond. De Noorsche bevelhebber in het gebied van Trondelag, ten Noorden en ten Zui den van Namsos, heeft gemeld, dat de Noren een wapenstilstand hebben geslo ten met de Duitschers. Alle Noorsche troe pen, die te bereiken waren, zijn gewaar schuwd, dat zij de wapens moesten neer leggen. De dagorder van den Noorschen bevel hebber luidt: „"Nu de Britsche en Fransche troepen om voor ons onbekende redenen hebben besloten den tegenstand te staken en het gebied van midden-Noorvvegen hebben ver laten zonder het Noorsche oppervel van dit besluit op de hoogte te stellen, waaiTIoor de flank bü Namsos niet meer werd gedekt, blijft ons slechts over de wapens neer te leggen. Wü hebben slechts genoeg munitlte om nog één dag door te vechten, zooffat elke verdere tegenstand een algeheele vernie tiging van alle civiele en militaire punten in de streek ten Noorden van Trondelag beteekent. Een voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand is naar het Duitsche opperbevel te Drontheim verzonden. Het is een harde plicht voor mü u hiervan op de hoogte te stellen. OOK DE NOORSCHE COMMAN DANT GEVLUCHT? In de mededeeling van het Britsche mi nisterie van oorlog wordt nog gezegd: „De Noorsche opperbevelhebber is naar een niet bekendgemaakte bestemming in Noor wegen gebracht en een eventueele dagor der, waarin melding wordt gemaakt van onderhandelingen over een wapenstilstand, is blijkbaar zonder zyn voorkennis uitge vaardigd." „Het bericht, dat de Noorsche opperbe velhebben niet op de hoogte was van het Geallieerde besluit tot terugtrekking der troepen uit het gebied van Drontheim, of dat hü onderhandeld heeft over een wapen stilstand, is ongegrond. De commandant van het Noorsche leger en zün staf heb ben zich in den nacht van 1 op 2 Mei op een Britsch oorlogsschip ingescheept. NOORWEGEN. Het Noorsche telegraafagentschap deelt mede, dat in het buitenland verspreide be richten, volgens welke de Koning en de regeering van Noorwegen het land zou den hebben verlaten, op de meest stellige' wyze worden tegengesproken. Berlijn meldf: Een Brilseh slagschip vernietigd. Het Duitsche opperbevel maakt bekend: Op den middag van den derden Mei werd in het zeegebied ten Westen van Namsos een Britsch slagschip op Westelüken koers door Duitsche duikbommenwerpers aange vallen en door een bom van zwaar kaliber tusschen de beide voorste geschutlorens ge troffen. Een halve minuut na den bomin slag sloeg onder sterke rookontwikkeling een 500 m hooge steekvlam uit het slag schip. Nadat de rookwolk was weggetrokken, was behalve eenige wrakstukken, van het schip niets meer te zien. Een inwoonster van Goes, in Zuid-Bevelandsch costuum biedt den burgemeester haar gelukwenschen Maximumstraf voor spiomnage Een nota van wijziging op het aanhangige wetsontwerp ingediend. De Haarlemsche verzekerings agent C. V. berust in zijn vonnis. HOOGER BEROEP INGETROKKEN Zoowel de officier van justitie bü de Haarlemsche rechtbank als de verzekerings agent de oud-Middelburger C. V.,_waren in hooger beroep gegaan tegen het vonnis dier rechtbank van 4 April waarbij V. werd veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf wegens doodslag op zün collega de la Ch. gepleegd op 11 Mei 1939 in diens wo ning aan de Herzogstraat te Haarlem. Naar wü thans vernemen hebben zoowel de officier van justitie als de verdachte V. dit hooger beroep ingetrokken. Eenigen tijd geleden heeft de minister van justitie bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend houdende nadere voor zieningen tegen het bekend worden van staatsgeheimen, en houdende verhooging van de maximumstraf op een aantal mis- drüven tegen de veiligheid van den staat. O.a. werd de maximumstraf voor spionnage in dit wetsontwerp gebracht van 6 op 15 jaar. De commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer drong in haar memorie van antwoord inzake dit wetsont werp er bij den minister op aan de maxi mumstraf op spionnage en soortgelijke mis- drüven nog meer te verzwaren dan in het betreffende ontwerp werd opgesteld. Thans is de memorie van antwoord van den minister aan de Tweede Kamer ver schenen. In deze nota- wordt voor spionnage, al thans voor wat feiten betreft, gepleegd in tijd van oorlog, overeenkomstig het voorstel van de commissie, de mogelijkheid geopend van levenslange gevangenisstraf of tijdelijke gevangenisstraf van ten hoogste twintig ja ren. Dezelfde straffen zijn, eveneens over eenkomstig een voorstel van de commissie, welk voorstel de minister gaarne als een verbetering aanvaardt, in de nota van wij zigingen voorgesteld voor het misdrijf van artikel 97. De minister heeft echter bezwaar me de te gaan met de verder strekkende voor stellen van de meerderheid der commissie, rakende de strafmaat van artikel 98. Deze voorstellen houden in overbrenging van de misdrijven van de eerste beide titels van het tweede boek van bet wetboek van strafrecht, ook wat de burgers betreft reeds onder den staat van beleg, dus nog voordat oorlog werkelük is uitgebroken naar den militairen rechter en het ope nen, in verband met de bijzondere bepa lingen voor de militaire rechtspraak gel- dende, in aansluiting hieraan reeds onder dien staat van de mogelükheid van dood straf voor die delicten, waarop in het Wetboek van Strafrecht levenslange ge vangenisstraf is gesteld. De minister heeft deze materie bij zich zelf herhaaldelijk overwogen. Hü is "iier- bü tot de conclusie gekomen, dat het te dezen om zeer verstrekkende voorzienin gen gaat. waartoe naar zün overtuiging alleen zeer beraden en in volkomen rust, en na overdenking van alle in aanmerking komende gezichtspunten, mag worden be sloten. Voorzieningen bovendien, waartegen ook verschillende bedenkingen be&aan gelük uit de onderstaande voorloopige overwegingen moge blüken. De minister bedoelt met deze ov?r gingen overigens niet, dit zü uitdrukkelijk aangeteekend. de geprojecteerde oplossing definitief af te wijzen. Bij de regeering zijn voorzieningen in beraad, wellte de strekicing hebben de i gelykhefl.l uit te sluiten dat gevangenisstraf fen van langeren duur, opgelegd ter zake van de hier in aanmerking komende delic ten tengevolge van een vijandelijken inval zouden kunnen worden onderbroken. Zouden deze voorzieningen na onder- De wensch van lederen motorrijder is ééns een B.M.W. te bezitten. ËÈLff Thans bieden wij U deze gelegenheid! HE IKEj Voor 545.leveren wij een 250 C.C. B.M.W. kopklepper met K.M.- teller, cardan-aandrijving enz. enz. 1 KIEST TUSS0H6K TOEKOMSTIGE HRi REPARATIES of.... een B.M.W. C. DE LEEUW - MIDDELBURG TEL. 669 VI.ISSINGSCHESTRAAT 39-41 (Ingez. Med.) zoek de regeering aanvaardbaar voorko men, zoo zou een belangrüke aanleiding om overeenkomstig de voorstellen te gaan in de richting van de doodstraf wegvallen De minister zou ook daarom gaarne deze voorstellen, evenals een aantal ande re onder aan te duiden vraagstukken op het gebied van landverraad en spionnage, voor het moment aanhouden en, behou dens eventueele meer ondergeschikte wij zigingen en aanvullingen, thans willen volstaan met het gewijzigde wetsontwerp, waaromtrent vrijwel algemeenheid van gevoelen blükt te bestaan en dat een spoedige totstandkoming behoeft Motorschip Icreeg machinesehade. HANSWEERT. Het Nederlandsche mo torschip „Actief", geladen op weg naar Antwerpen heeft gisteren op de Wester- schelde machinesehade gekregen. De sleep boot Hinde heeft bet schip opgepikt en op het kanaal bij de machinefabriek gesleept. WIELRENNEN. DE 9e RONDE VAN IJZENDIJKE. Reeds jaren achtereen is 3e Pinksterdag wanneer de Ronde van IJzendijke werd verreden, een dag van groote beteekenis voor het wielersportleven in Zeeuwsch Vlaanderen geweest. De ver. ..Gemeentebe lang" welke deze koers steeds organiseer de, heeft ook dit jaar alle mogelijke moei te gedaan den wedstrijd op de gebruikelijke wijze te doen doorgaan, doch de verscherp te bepalingen voor het overschrijden der Nederlandsch-Belgische grens hebben haar tenslotte doen afzien van bet gebruikelijke programma. Een geheel nieuw sportpro gramma is nu ontworpen. Het zal, behou dens goedkeuring door de m'lifaire autori teiten, bestaan uit le een wedstrijd in hardloopen, 2e een wielerwedstrijd. Voor beide kampen is de deelname uitsluitend opengesteld voor militairen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Hel parcours is ge heel binnen de kom der gemeente gelegen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1