Zceuwsch Zondagsblad^ mi m m m m m m m m mm VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE&MIDDELBIJR.GSCHE COURANT&COESCHE COURANT predicatl® SCHAP Vacantia in Vredig Vaderland. O i ZAÏEROAG [korte HET WAS HEMEL VAARTSDAG. Het is genoegelijk om midden in de week opeens uit te kunnen gaan. Maar deze dag heet Hemelvaartsdag en moet dus iets met den hemel te maken hebben. Misschien is het goed er daarom nog even op terug te ko men. Paulus zegt ergens in een duizeling over Hemelvaart: „Hij, die nederge daald is, Hij is het ook, die is opge varen ver boven alle hemelen, om alles vol te maken". Bij „nederdaling" zie ik een stal en een paar lappen en een voederbak. Zoo werd mijn Heiland geboren. Maar er was toch een moeder en er werd eerbiedig aangebeden. Dieper is de nederdaling in het water. Er staat in de wildernis een boetepredi ker tegen den donkeren hemel. Zweepslagen. De massa krimpt en wil vluchten maar kan niet. De temmer temt tot ze schreeuwend neerzinken en zich uitleveren. En Johannes dom pelt ze in het water. Zwart, zwart van zonden gaan ze er in, wit, witter dan sneeuw zijn ze er uit gekomen. Dan wandelt de smalle gestalte, het witte lam Gods naar hem toe en zegt: Doop ook Mij. De temmer: lk U? Gij mij! Neen, doop ook Mij. Zoo daalt het witte Lam in het vuile doopwater. Zijn leven was één nederdaling. Langs waar tollenaren goud eten, langs waar mannen liefde koopen, langs waar men kinderen martelt, langs waar men van binnen moordt, langs de ver zieking, langs de verdwazing. Tot Hij aan een kruis hing te sterven. Tot Adam niet God verliet, maar God Adam verliet. Vanuit dit diepste punt der aarde is Hij hoog, zeer hoog verhoogd. De nederdaling was Gods liefde voor menschen. Het is dezelfde liefde, die na bij God is. Zittende ter rechter hand Gods" is geen plaatsbepaling, maar een functie. Het is: Mij, die uit liefde nederdaalde, is gegeven alle macht in hemel en op aarde. De liefde Gods is bezig alles vol te maken. Hiervan is deze vreemde Hemelvaart een teeken. F. SCHETSEN VAN D'OEVE 'T NAESPIL. Krina kwam 's aevens ïxae den eten nog is even anlóope, om le vraegen wat a ten dokter der van 'ezeid En zö in de ióop van 't gesprek brocht ze toen ok de brod- dels uut van die tvvi jongers. Dat was wè in 't zievertrek, daer a ze in de zeumer in weimden, mae' Keetje kust die schelle stemme toch woord voe' woord verstae" in d'r bestie. En wee' zag ze d''r 'uus-'ouwen glad an ders en vee' dudelikker van dien afstand, as toen a ze der zelft te midden in zat, mee oal d'r drukke bezeghèden. Wat een verschil toch, wat een onnoemelik groot verschil mee tuus. Den aerd van die jongers, die was 'eur glad vremd. Ze kreeg het effen of 'êet^ over 'êel d'r lief. Zukke in-''aelege schrobbers zouwe zodoende 'eur fersoenlik 'uus-'ouwen op de naem brienge over 'êel 't durp. Dat ze eigeluk a 'edae'. dat kust je wè 'öore an Krina d'r praten. Anêens wier zé dat gerammel zö beu, da' ze, mee d'r óogen toe, zachtjes begust te praten in d'r eigen: ,<,ik wou da' ze uut- schêedden. ik wou da' ze wiggieng, Ik kan 't nie mêer an-'öore." Nou, dae' kwam ok vanselft een einde an. Dat komt an oalles, a' je mae' lank genoegt wacht. Ja, ok an 't schot in je rik. Ze kust noe temissen a' zonder 'ulpe overènde komme op d'r ellebooge. Zödrie a ze de deure achter Krina toe 'öore slaen begust ze overènde te kriffelen om Chiel te roepen en die is even onder z'n pette te kieken. Mae' toen a ze zét en d'r 'öod buten de bestie stak, 'oorden ze da Merien an 't woord was, doende mie Chiel in 't ver-'oor te nemen.' Zö 'oorden zie toen ampersant ok 'êel 't verloop van die reize en de ruzie op 't ènde. ..En wae' bè je toen mee die tasse mie nxèestergoed 'ebleve?" vroog Me rien, „wien ei dat rond-'ebrocht?" zulder vanselft; ik most 'n geve van de jongers", zei Chiel. Die was dae'-mee uut- verteld. mae' der daerom nog nie. van of. Wan' dae' kreeg 'ïi is de laege van z'n voa- der. ,,Joe stommen achterover. Dus julder jen eigen is kapot wiste sleure an die zwaere tasse en je dan niks aars mi' te doen eit as de centen op te strieken. dan geef je die uut jen 'annen. Zö 'n gröoten, stommen uul "k van m'n leven nog nie' ezie-e." Dae' stopten 't nog nie' mee. Ze bleve nog een 'êele stuit kaekele; iedere keer wè' mee andere woorden zei-e ze toch eigeluk oal mae' 't zelfde. Merien: ,.joe suffert 'ier en ginter" en Chiel: ,,ik ZEEUWSCHE KE0N1EK HOE DE DIAKENEN TE VLISSINGEN „MEY-SMAERINGE" HIELDEN. Ofschoon van ouds de ouderlingen en de diakenen één college uitmaken, vormen de eersten feitelijk den eigenlijken ker- keraad. Aan de laatste is uitdrukkelijk de zorg voor de armen opgedragen. In vroegeren tijd, voor 't begin der 19de eeuw, was er bij de Nederl. Herv. Kerk nog geen college van kerkvoogden en Notabe len, die uitsluitend de stoffelijke belangen der kerk behartigen. Voor dien tijd had de kerkeraad voor alles te zorgen. Ook was er een nauwere band tusschen de Staat en de Kerk. Menigmaal werd toen op de Ker- keraadsvergaderingen over zaken gespro ken, die niet altpd zuiver kerkelük waren. De invloed der kerk op het maatschappelijk leven was vroeger dan ook veel grooter dan thans. Trouwe opkomst der kerkeraadsleden was bijzonder gewenscht. Om dit te bevor deren werden in de 18de eeuw bijna door al le kerkeraden, zoowel in de stad als op het platteland, het boetestelsel ingevoerd. Wie zonder geldige redenen te laat of in het geheel niet ter vergadering kwam, moest zijn beux-s open doen. Dit was ook het geval te V 1 i s s i n - gen. De volledige kerkeraad der Hervormde gemeente in deze stad bestond in de 18de eeuw uit 7 predikanten, 14 ouderlingen, en 14 diakenen, samen dus 35 personen. De diakenen vergaderden geregeld ook afzonderlijk, ten einde meer intieme zaken der armbedeeling te bespreken. Ook voor deze vergaderingen bestond een boetestel sel. In welke kas de boeten van de gewone kerkeraadsvergaderingen werden gestort, kunnen wij niet mededeelen, maar het boe- tegeld van de vergaderingen der diakenen hielden de laatsten in eigen beheer. Mogelijk wilden de diakenen als be looning voor hun vele werkzaamheden een paar genotvolle middagen en avonden heb ben. Dat genieten bestond dan voorname lijk in lekker eten en tevens een gezellig samenzijn. De kosten dier maaltijden moes ten bestreden worden uit de ontvangen boe ten. Waren deze niet voldoende, dan moest op een andere wijze geld worden verkregen. In elk geval de pot moest vet zijn om te worden verteerd. Dit geschiedde jaarlijks in de maand Mei en daarom sprak men van „Mey-smaeringe" houden. De Vlissingsche diakenen hielden niet één grooten maaltijd, maar zes, welke wer den verdeeld over vier achtereenvolgende dagen, te beginnen met Dondei'dagmiddag en eindigende Zondagavond. De verdeeling was: op Donderdag 's middags en 's avonds, op Vrijdag idem en dan Zaterdagavond en Zondagavand. Wij zouden te uitvoerig zijn, zoo wij me dedeelden uit welke gerechten elke maal tijd bestond; want elke maaltijd was ver schillend. Daar- er nog geen aardappels waren en men ook niet zooveel soorten van groenten en andere spijzen kende als thans, zal de lezer opmerken, dat het menu geheel an ders was dan in onze dagen. Een spijskaart in het hotel „Britannia" zal er zeker geheel anders uitzien. Bij den eersten maaltijd op Donderdag middag kwam dan op tafel: Een schotel met goede potage (d.i. groen tesoep). Idem met gezouten vleesch Idem met 4 koppel gebraden hoenders Idem met een lamsvoorkwartier (4de deel van een lam) Idem met een gebraden speenvarken. Idem met gestoofde spinazie. Idem met gestoofde kropsalade. Twee schotels met kappers komkom mers, citroenen, enz. Idem met platte boontjes en peulerwten. Idem met gesneden kropsalade. Verder de benoodigde hoeveelheden tar we- en wittebx-ood, koekjes, beschuit, thee en confituren. Bij de volgende maaltijden moest worden opgediend, behalve enkele der bovenge noemde spijzen: gekookte ham, ragoe (d.i. sterk gekruid en gesausd vleesch), gebra den ossenribbeix, gerookte en gebakken tong, rookvleesch, gebraden duiven, osse- milt, asperges, radijs, kaas, amandelen, ro zijnen, oliekoeken, flensen, krabben of kreeften, kreukels, garnalen, saucissen, pud ding, vla en een amandeltaart Wat er overgeschoten was van een vori- gen maaltijd kon door de dischgenooten kust er niks an doe." En voe Keetje, die a dat oal an lag te 'öoren. was 't net ofdat er twi wildvremde ronselaers an de gank waere. Ze lag doodstille op di'r rik, en dat ze nog nooit 'ehad dat viel xxoe as een zwaere vracht op d'r. Ze verlangden an êens zö naer 'uus; nae' 't Eiland, nae' d'r moeder voer oal. Ze kreunden 't zö maer uut: moeder, moeder, was jie der nog mae'; lag ik maer bie öns op 't kelderkae- mertje in m'n eigen bédde. Eêr a toch bie öns zö ietewat kunnen gebeuren Het was ok de êeste keer, da' ze dude- lilc zag, toen a Merien mie een fernieneg gezicht^ z'n góed uut stieng te doen dat 'n, zö vee', wig van voorkommen, van Lieven van de Wêel, z'n nóom de Visser. „Nae oal die jaex:en", docht ze, „zie 'k 'n noe voe' de êeste kêer zö-a' ten vveze- luk is. Die 'öor bie Pietje Prurne en Lie ven, mae' nie bie öns, van 't Eiland; nie bie mien. Het is een wildvremde vent." Eix toen a Mei'ien allank lag te snurken, keek zie nog, klaer wakker, mee staere öogen nae' de ulegatjes en voe' d'éeste keer in oal die jaren docht ze: „wat 'k toch spiet, wat 'k toch spiet." V. v. d. O. naar verkiezing weer worden gebruikt Zij deden echter nog meer dan lekker eten en gezellig praten. De leverancier van de maaltijden moest ook zorgen voor pijpen, tabak enkaar ten. Dit laatste werd in dien tijd veel ge daan. Te Vlissingen bestond toen het zoo gen. Beerengezelschap, een soort sociëteit, waar behalve gedronken ook veel gekaart werd. Een zeker kaartspel heette beeren. Meer dan een halve eeuw heeft het gezelschap bestaan en telde onder zijn leden zeer voorname personen. Tot eer der diakenen moest echter ge zegd worden, dat zij geen bier, wijn of an dere sterke dranken gebruikten. Des mid dags moest „groene" thee en des avonds koffie worden opgediend. De maaltijden werden niet gehouden in det consistoriekamer maar in een kamer vaix een of ander logement. Onder de voor waarden tot levering der zes maaltijden behoorde ook het beschikbaar steilen van een vrije kamer. Vex-der moest altijd een bediende bij de tafel tegenwoordig zijn. Opdat alles rustig zou kunnen wox-den gebruikt, mocht de be diende niet te veel op en neer loopen. Wie de maaltijden leverde, moest ook zorgen voor kaarsen, serviezen, servetten, tafellakens, glazen, enz. In het jaar 1737 was de leverancier Rei- nier Grashoff voor 15 pond of 90 gulden. Later werd het potversmeex-en ook wel „lange vieren houden" genoemd, omdat de avondmaaltijden duurden tot de lange vie- x-en (dit waren een soort kaai-sen) waren opgebrand. Nu moeten wij niet denken, dat alleen de Vlissingsche diakenen zulke maaltijden hielden, al waren deze wel wat ruim over vloedig, ook de kerkeraadsleden van enkele andere plaatsen hielden jaarlijks een maal tijd, doch dan zaten ook hun vrouwen aan en de kaarten kwamen niet op tafel. Men sprak dan van een broederlijken maaltijd, waarvan de kosten ook betaald werden van de boeten. Onze voorouders zochten de ge nietingen des levens in het lekker eten en drinken. De tegenwoordige genoegens, zoo als op reis gaan, konden niet bestaan, daar er nog geen treinen waren. R- B. J. tl. M. (Nadruk verboden). REDACTEUR: J. M. MULLIé. Middelburg. Voor den winterwedstrijd van de Middelb. schaakclub werden Vrijdag 26 April in groep 2 nog volgende, partijen gespeeld. C. J. StoelJac. Sinke 10 H. WitvoetW. Flissebaalje 'AA Joh. SinkeP. Sanderse 01 Uitgespeeld zijn thans de heeren: Joh. Sinke aantal pnt 1; H. Witvoet 1VA p. Jac. Sinke 9 p. 17 Mei is als laatste speelavond voor de zen wedstrijd vastgesteld. Laten de achter blijvers hierom denken. De wedstrijd te Roosendaal tegen den Rotterdamschen Schaakbond. De uitslag vertoonde dit maal een eenigs- zins ander beeld dan vorige keer. Toen won Zeeland 1 partij en maakte er twee on beslist. Thans werd geen enkele partij ge wonnen, maar niet minder dan 7 eindigden in remise, waarvan 3 aan de 6 hoogste bor den. De Rottex-damsche ploeg, was op een en kele uitzondering na, geheel anders samen gesteld dan vorige keer, maar we kunnen niet zeggen dat dit wat de speelsterkte be treft veel uitmaakt. Gezien de enorme re serves, waarover een bond als de R.S.B. be schikt, vooral wat jonge spelers betreft, is het voor de Zeeuwen practisch onbegonnen wex-k hier tegen op te tornen. Toch werd er aan menig bord door Zeeland verdienste lijk gespeeld. We laten nu de partij volgen, die we aan het eerste bord tegen mr. Oskam speelden. Wit: mr. G. C. A. OSKAM. Zwart: J. M. MULLIé. Weener Part ij. I. e2e4 e7—e5 2. Pbl—c3 Pg8—f6 3. f2f4 d7d5 In den wedstrijd om den Maasbokaal probeerde de heer Oskam ook de Weener, zonder veel succes echter. Het schijnt dat in dergelijke openingen Zwart zonder veel moeite gelijk spel krijgt. De 3e zet van Zwart, nl. d7—d5 is hier het beste. 4. f4xe5 Pf6xe4 5. Pgl—f3 op deze plaats zijn diverse voortzettingen mogelijk. De tekstzet is zeker goed. De Weener pax-- tij is overigens rijk aaix varianten. In 1893 verscheen van de hand van Curt v. Barde- leben een studie over deze opening. 5. Lf8c5 Deze zet lijkt minder goed, daar wit immers door d4 de raadsheer onmid dellijk verdrijft. De bedoeling is evenwel d4 uit te lokken (is tx-ouwens vrijwel gedwon gen) om Pe4 zoo lang mogelijk te handha ven. Hier merkt mr. Oskam op is: 6. De2 Lf5 7. Pdl en later c3 en d4 wellicht beter (annotatie van Aljechin). 6. d2d4 Lc5b4 7. Ddl—d3 c7- Het voox'zichtigste. 8. a2a3 DdS—a5 9. a3xb4 Hier be sluit wit tot opoffering van de kwaliteit, omdat hij de stand na b.v. 9. Ld2 niet pret tig vindt. Hoewel in de partij wit na het offer remise houdt, lijkt het toch niet aan te bevelen. 9Da5 X al 10. Dd3—e3 PbS—a6 11. Lfl x a6 Dal X a6 12. Pc3xe4 d5xe4 13. Pf3—g5! Dit is sterker dan direct De4:, zwart moet nu beletten, dat het Paard via e4 naar d6 komt, en daardoor is hij gedwon gen Lc8 voor het paard te ruilen. 13Lc8—f5 14. Till—fl Lf5g6 15. Pg5xe4 Lf5xe4 16. De3 x e4 Da6—c4 17. Lel—d2 0—0—0 IS. Tfl—f4 Dc4—e6 19. T£4g4 f7f5 dwingt tot algeheele vereenvoudiging, maar daarna is het zwar- De nieuwe leus is Wat voor het vreemdelingenverkeer in ons land gedaan wordi. „Vacantie in Vredig Vaderland" is de leuze, waarmede het A N.V.V. dit jaar haar actie ter bevordering van tourisme in den lande zal voeren. De drie V's vallen in de zen slagzin direct op en onwillekeurig denkt men aan de alom in den lande bestaande vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer, die dit seizoen wel met het hoogst moge lijke toerental zullen moeten werken. Want wat is het geval en dit zal voor vele brave Nederlanders, die elk jaar zoo graag naar het buitenland gaan om hun vacantieda- gen te slijten, reeds een punt van over peinzing zijn geweest: Men zal dit seizoen in eigen land moeten blijven! Wij zijn het direct met de A.N.V.V. eens, dat dit geheel geen straf is, maar eerder een gunstige om standigheid, daar velen, die van de schoon heid van ons vaderland niet op de hoogte zijn, daar zij maar altijd elders hun ont spanning zochten, nu eigenlijk van een nood een deugd moeten maken door een mooi plekje binnen onze grenzen te zoeken, waardoor zij de toeristische attracties die Nederland hun stellig bieden kan, zullen leeren kennen en waax'deeren. Dit zal hun vaderlandsliefde dan nog weer eens dubbel aanwakkeren. Degenen, die hun „laatste hoop" nog op België hadden gevestigd zullen waarschijn lijk teleurgesteld moeten worden, naar wij gisteren tijdens een persconferentie, welke de A.N.V.V. georganiseerd had, vernamen, daar de bepalingen, waaraan het verkeer tusschen beide landen gebonden is onder de huidige internationale moeilijkheden niet gunstiger gesteld zullen kunnen worden voor de toeristen, tenzij een grondige wijzi ging in den toestand komt. De A.N.V.V. heeft bij het begin van den oorlog direct ingezien, dat op het z.g. „binnenlandsch toex'isme" het zwaartepunt zou moeten vallen. Zij heeft in overleg met verschillende belangrijke lichamen, zooals de Spoorwegen, den A.N.W.B., Hox~ecaf, etc. besloten een actie te voeren, welke als hoofdmotief heeft te propageex-en de va- canties op de normale wijze te nemen en bovendieix den Nederlanders een keur van tochten-in-eigen-land voor te zetten. Om dit doel te bereiken heeft men de volgende middelen aangegrepen. Allereerst zal in overleg met de P.T.T. de slagzin „Vacantie in Vredig Vaderland" van April af periodiek als poststempel ge bezigd worden in de postkantoren te Am sterdam, Arnhem, 's-Gravenhage, Gronin gen, Haarlem, 's-Hertogenbo'sch, Maas tricht, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht. „KRIS-KRAS DOOR HET LAND." Voorts heeft de A.N.V.V. een „tochten- boek" samengesteld, waarin een groot aan tal tochten door alle provincies van ons land zijn opgenomen. Dit boek zal om streeks Pinksteren verschijnen in een op laag van 60.000 stuks onder den titel „Kris- Kras door het land" en zal aantoonen hoe veel er voor den toerist in Nederland te ge nieten valt. Het geeft dus vele antwoorden op de vraag: „Hoe breng ik mijn vacantie door?" Om te voorzien in de behoefte, die be staat bij de vele reisbureaux, reisvereeni- gingen en andere instanties, welke de toe risten- en vacantiegangersstroom over Ne derland verspreiden, heeft de A.N.V.V. het initiatief genomen tot uitgave van een Toe ristische Inlichtingengids van Nederland. Hierin worden per stad alle locale ge gevens systematisch vermeld, die toeris tisch van belang zijn. Wij noemen hiervan slechts b.v. ligging, voornaamste verbindin gen, locale gebeurtenissen, uitstapjes in den omtrek, sportgelegenheden, vermaak, bo te ovex'wicht al zeer gering. 20. e5xf5 e.p. De6xe4t 21. Tg4xe4 g7xf6 22. Te4—f4 Stand na 22. Te4—f4 Hp i m i r LJ pips ill! 22Td8eSt om de open lijn te bezetten misschien was 22TheSt 23. Kdl Te6 sterker. 23. Keidl Th8gS bezet ook de andere lijn. 24. g2g3 TgSg6 25. c2—c4 1x7—1x5 26. Ld2c3 Tg6g4 27. Tf4xf6 1x5—1x4 28. g3 X 1x4 Tg4 X 1x4 29. Tf6—f2 Te8—lxS 30. d4d5! stuurt op verdere vereenvoudi ging aan. 30', Th4 x 1x2 31. d5 XC6! b7xc6 32. Tf2d2 Th2 X d2f 33. Kdlxd2ThS—1x3 34. Lc3d4 a7a6 35. Ld4—e5 KcS—d7 36. Kd2c2 Kd7e6 37. Le5c3 Remise. tels, jeugdherbergen, kampeergelegenheden, enz. enz. Deze Inlichtingengids zal bestaan uit een klemband, waarin de verschillende gegevens per stad gerangschikt worden op losse normaalbladen. Aan alle reisbureaux, reisvei'eenigingen, V.V.V.-bureaux en xn- lichtingenkantoren der Nederlandsche Spoorwegen, worden deze Inlichtingengid- sen uitgex-eikt, waardoor 400 500 in stanties in staat zullen zijn permanent in lichtingen te verschaffen over alle plaatsen, die op toeristisch gebied iets te bieden heb ben en waardoor het vreemdelingenver keer zich ongetwijfeld zal uitbreiden tot de vele thans nog te weinig bezochte ge bieden in Nederland. De indeeling in losse noxmaalbladen maakt het mogelijk, dat steden, die nu nog niet deelnemen aan de uitgave van dezen Inlichtingengids en daardoor er nog niet in voorkomen, op ieder willekeurig oogenblik alsnog daarin opgenomen kunnen worden; tegelijkertijd is het hierdoor mogelijk ver ouderde bladen op ieder willekeurig oogen blik door nieuwe te vervangen, zoodat de Inlichtingengids steeds „up-to-date" zal zijn. Verder heeft de A.N.V.V. 10.000 affiches laten drukken in klein formaat (50 x 30 cm), welke door tusschenkomst van alle V.V.V.'s in den lande verspreid worden. Ook op deze affiche weer de slagzin „Va cantie in Vredig Vaderland". Er is eveneens opdracht gegeven tot het maken van een kort filmpje met de noo- dige copieën, ter opwekking tot het door brengen van vacantie in eigen land. Dit filmpje zal in 60 100 bioscopen over het geheele land gedraaid worden, doch men moet niet verwachten een documentaire film over natuur- en stedenschoon te zien; het is slechts een korte propaganda-rol- prent. Tenslotte zal men nog een advertentie- propaganda in de dagbladen voeren, waar bij de kop „Vacantie in Vredig Vaderland" een belangrijke rol zal spelen, terwijl in aansluiting op de actie, welke prof. Gou- driaan heeft gevoerd om in overleg met onderwijsinstanties, werkgevers en werk nemers de vacantie over een grooter aan tal weken in Juli en Augustus te versprei den, de A.N.V.V. met A.N.W.B., Nedex-land- sche Spoorwegen en Horecaf sameixwerkt om door middel van 5000 affiches en 800.000 bijsluiters de aandacht van het publiek (en wel voornamelijk dat der „vrije beroepen") te vestigen op de maanden Mei, Juni en September voor vacantie. Behalve dat men in die maanden van een rustiger vacantie genieten kan dan in Juli en Augustus, heeft men dan bovendien het voordeel van lagere voor- en na-seizoenprijzen in hotels en pen sions. NEDERLAND IS NIET „TE DUUR". Het is wellicht nog goed onx in dit ver band te wijzen op de vele plaatsen in ons land, waar men geen hinder heeft van de defensie-werken. Er is eigenlijk geen streek aan te wijzen, die men om deze re den zou behoeven te mijden. Een vraagstuk waarover reeds veel ge schreven is en dat ook tijdens de persconfe rentie van de ANVV besproken werd. is wel: zijn de hotels hier te lande te duur? Velen vinden dat dit een groot bezwaar is van het blijven in eigen land tijdens de vacantie. Men wilde nog eens met klem naar vo ren brengen, dat over de prijzen in hotels, pensions, etc. een groot misverstand be staat. Nederland is de omstandigheden in aanmerking genomen zeker niet te duur. Een vex-geljjking met het buitenland kan het zeker dooi'staan als men xxiet ver geet, dat men hier in ons land „kwaïiteit" voor zijn geld krijgt. Wij wenschen trou wens niet anders dan „goede waan" en dit maakt de prijzen veelal iets lxooger dan in andere landen, waar men onwillekeurig ïxxet minder genoegen neemt. Er zijn nog verschillende omstandigheden zooals o.m. de hooge belastingen, die er toe leiden, dat de hotels en pensions geen „spotprijzen" in kunnen voeren, maar toch is er voor ieder portemonnaie iets pas sends te vinden. Dit seizoen zal voor velen een openbaring zijn: men zal ondervinden, dal men ook vacantie, in den goeden zin van het woord, in ons eigen land kan genieten. Men zal het buitenland, dat nu voor het grootste deel in vuur en vlam staat kunnen verge ten in de stille en bezonken schoonheid van de Nederlandsche dreven. „Vacantie in Vredig Vaderland" is geen mode-woord, ïxxaar een waardevolle wenk, die allen gaarne moeten opvolgen. DE UITVINDER VAN DE PRENTBRIEF KAART OVERLEDEN. De uitvinder van de prentbriefkaart, ds. Ludolf Pax-isius is dezer dagen te Osterode in Duitschland in den oxxderdonx van S7 jaar gestorven. Als student kwam Parisius in 1S71 op de gedachte, de door de post uitgegeven correspondentiekaar ten le sieren met ge- teekende gelukwexxschen. Deze nieuwe fe licitatie- en prentbiefkaarteix hebben zich van Duitschland uit snel over de geheele wereld verspreid.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 11