De zorg voor oude steden als levende monumenten. VLAAMSCHE KRONIJK Lezing van ir. J. H. Froger voor „Het Zeeuwsche Landschap" Ongeveer 60 dames en heeren waren Woensdagavond op uitnoodigmg van het dag. bestuur van de stichting „Het Zeeuw sche Landschap samen gekomen in de bo venzaal van den schouwburg te Middel burg tpt het by wonen van een lezing van, ir. J. H. Froger, hoofd van den Limburg- schen Streekplannendienst te Maastricht over „De zorg voor oude steden als leven de monumenten."' De V o or z i t t e r, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, commissaris der Ko ningin, wees er in zyn openingswoord op, dat Zeeland rijk is aan monumenten. Tot den inleider richtte spr. woorden van wel kom: deze bezocht Zeeland reeds eerder en kent het dus voldoende om er een des kundig oordeel over te hebben. Ir. F r o g e r ving aan met een be schouwing over de ontwikkeling der op vattingen inzake monumentenzorg, welke ontstaan zijn uit het groeiend verlangen naar verbreeding en verdieping van den zorg voor de schoonheid. In den tijd van de minimale overheidsbemoeienis op ieder ge bied ontbreekt ook de belangstelling voor de oude monumenten, doch in de periode van de diepste inzinking in aesthetisch op zicht gaan de oogen open en ontstaat er aandacht voor het oude schoon. De namen van jhr. Victor de Stuers, dr. Pieter Cuy- pers en Jozef Alberdingh Thijm roepen de herinnering wakker aan het tijdvak der romantische archaeologie op het einde der vorige eeuw, waarbij vrijwel uitsluitend 'de middeleeuwsche bouwkunst werd bestu deerd en hersteld. Kenmerkend voor de restauratiën, die zoodoende tot stand kwa men, was eenzijdige aandacht voor het monument als zoodanig, op zichzelf be schouwd, meestal zonder verband met de omringende bebouwing. Aansluitend op deze monumentenzorg ontwikkelde zich daarna het werk der veel omstreden schoonheidscommissies, wier aandacht aanvankelijk gericht was op de schoonheid van de nieuwe gebouwen, maar waarby toch ook spoedig belangstelling ontstond voor het verband met de omge ving. De alombekende „welstandsbepaling in de bouwverordeningen deed haar intre de. Ongeveer tegeiykertyd werd de monu mentenzorg in sommige gemeenten op eenigszins breederen leest geschoeid, door dat de gemeenteiyke overheid hier en daar een monumentenverordening vaststelde er, daarbü de bescherming van bepaalde, op een monumentenlijst vermelde gebouwen, op zich nam. Doch ondanks de gunstige ontwikkeling van de welstandszorg bleel het beeld van de meeste gemeenten als ge heel gzien zeer onbevredigend. Daardoor rijpte het inzicht, dat de ontwikkeling in grooter verband behoort te worden geleid, en wel door middel van een stedebouwkun dig plan; het uitbreidingsplan. Daardoor wordt bereikt dat de geheele nieuwbouw zoodanig geschiedt, dat de samenhang van het geheel verzorgd is; zoodoende wordt het hoogste nut en de hoogste schoonheid voor de gemeenschap bereikt. Maar door dezen nieuwen uitleg behoor- lyk te verzorgen, is nog niet voldoende be reikt, want iedere stad of dorp verandert ook in zijn oude kern. Daar heeft veelal een verval plaats van oude gedeelten maar ook een nieuwe ontwikkeling; de be- bouwing wordt uitgebreid, de binnenter reinen worden steeds meer volgebouwd, de bouwhoogte wordt gewijzigd en dikwijls de bestemming der gebouwen veranderd. Wil men ook hier een gezonde en schoono ontwikkeling van het geheel verkrijgen, dan is het noodzakeiyk, dat de overheid ook hier leiding geeft door middel van een goede stedebouwkundige verzorging, door middel van een zg. ontwikkelingsplan vooi de bebouwde kom. Het is dikwyls moei lij,, om daarby goed vast te stellen, wa't beho'u- den moet worden en wat vervangen. Bi., de restauratiën van dr. Cuijpers ontstond reeds debat over de wijze van restaureeren en dit debat is onlangs in de architecten- wereld voortgezet. Naar sprekers meening behoort in on zen tijd van oplevend gemeenschapsbesef het vraagstuk breeder te worden gesteld, en wel met betrekking tot onze oude ste den en dorpen als geheel, die men als stedebouwkundige monumenten dient te beschouwen. Er is een stedebouwkundig restauratieprobleem: wat moet worden'lv houden en wat dient te worden vernieuwd i Spr. stelde daarop de vraag of dit vernieu wen dient te geschieden in of zonder ver band met het oude schoon. Men zal daarbij zorgvuldig behooren na te gaan of de oude opbouw geschikt is om het leven in onzen tijd te „omhunen" of, dat vernieuwing noodzakelijk is. In sommige gevallen zullen oude vormen behouden dienen te worden wegens hun innerlijke waarde, ondanks geringere nuttigheid. Dit alles geldt zeker voor gebouwen, maar evenzeer voor oudere stedebouwkundige motieven als de straten en pleinen en de binnenterreinen. Na de pauze wees spr. er op, dat de mo gelijkheden voor het maken van een plan voor de ontwikkeling van de oude steden bestaan in de Woningwet, en wel in de art. 2 en 43. Als zulk een plan vakkundig wordt opgesteld, en gehanteerd in verband met de welstandsbepaling, monumentenver ordening en reclameverordening, bestaat de mogelijkheid veel schoons te behouden en te scheppen. Spr. lichtte dit uitvoering toe en vond o.a. gelegenheid te wijzen op den invloed van het landbouwend deel van de plattelandsbevolking op de ontwik keling der steden en dorpen ook op lie! gebied van behoud van het oude. Daarvoor zijn een goede ontwikkeling en organisaties onder de landbouwers hoog noodig en spr. meende, dat met name op Walcheren daar aan nog al wat hapert. In den loop van dit tweede deel heeft spr. er ook op gewezen, dat het wensche- lijk is het groote verkeer buiten om de oude deelen der gemeenten te leggen wat gerust kan, omdat dit verkeer toch maar een deel van het totale verkeer is. Dit in verband met het gewenschte behoud van de straten en pleinen in hun ouden vorm. Bij het bouwen moet voorkomen worden, dat het onpersoonlyke element in de plan nen het overwicht krijgt. Voor nieuwe wij ken acht spr. een scheiding in woon- en werkcomplexen ten zeerste gewenscht. Het applaus bewees, dat het gesprokene zeer op prijs werd gesteld. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. J. Van Walré d-e Bordes "sprak zijn groote waardeering uit over hel gebodene; de heeren J. L. van Ballegoyen de Jong, mr. dr. R. W. graaf Van Lynden en mr. M. G. W. van der Veur, stelden vragen of maakten opmerkingen, die door den inleider uitvoerig werden beantwoord. De Voorzitter heeft tenslotte ir. Froger namens allen en inzonderheid namens het bestuur dank gebracht voor zijn belangrijk betoog. Zweden wil geen „vrede tot prijs". eiken j De Zweedsche minister van landsverdedi ging, Skoeld, heeft in een radiorede ter ge legenheid van 1 Mei o.a. verklaard: Wy zullen ons best doen om den oorlog te ver meden en den vrede te handhaven, doch niet tot eiken prys. De grens is nauwkeu rig bepaald: de vryheid en onafhankelijk heid mogen niet opgeofferd worden. In ge val deze waarden bedreigd worden, zullen wij ze verdedigen met alle kracht. Skoeld wees erop, dat Zweden een goede kans heeft, zpn onafhankelykheid te kunnen handhaven en zyn vrijheid militair en eco nomisch te kunnen verdedigen, zelfs tegen druk van de zyde van een groote mogend heid. Het materiaal voor leger, vloot en lucht macht en vooral voor de luchtverdediging, is gemoderniseerd en in zeer aanzienlijke mate uitgebreid. De arbeidsduur voor het vervoer op den weg. In een nota aan de Tweede Kamer be treffende een door de Intern. Arbeidscon- ferentie aangenomen ontwerpverdrag in zake den arbeidsduur en de rusttyden voor het vervoer op den weg, zegt de regeering Dit verdrag is van toepassing op de per sonen, die uit hoofde van hun beroep een voertuig, gebruikt voor het vervoer op den weg, besturen, alsmede op de hulpen en andere personen, die mc-t het voertuig mede- rijden en uit hoofde van hun beroep belast zijn met werkzaamheden betreffende het voertuig, de passagiers of de lading. Ten aanzien van bedoelde personen wordt de arbeidsduur vastgesteld op 8 uur per dag en 48 uur per week. Onder bepaalde voorwaarden kan de ar beidstijd verlengd worden. Voor de over uren moet dan echter een toeslag op het loon betaald worden. Het Rijtijdenbesluit kent een arbeidstijd van 55 uur per week ep voldoet derhalve reeds op dit belangryke punt niet aan de bepalingen van het ontwerp-verdrag. Voor het vervoeren van personen of goederen langs den weg anders dan met een motor rijtuig bestaat in ons land nog geen wette- lyke regeling, die dén werktyd beoogt te beperken. Opkomst buitengewoon dienstplichtigen lichting 1940. De regeeringspersdienst deelt hieronder mede de data van opkomst in werkelyken dienst van gewoon dienstplichtigen van de lichting 1940, die verkeeren in de posiite van buitengewoon dienstplichtige; Regimenten motorartillerie en korps rij dende artillerie, artilleriemeetafdeeling en regimenten luchtdoelartillerie op 17 Juni 1940. Regimenten infanterie (inbegrepen de regimenten grenadiers en jagers) en korps motordienst op 8 Juli 1940. Eskadrons pantserwagens (le ploeg) en regimenten huzaren-motorrijder (le ploeg) op 6 Aug. 1940. Bataljon geneeskundige troepen 2 Sept. 1940. Luchtvaartregimenten (le ploeg), com pagnie intendancetroepen, 2e regiment ge nietroepen, korps pont. en torp. ponton niers (le ploeg) en torpedisten allen op 1 Oct. 1940. 3e .Regiment genietroepen, eskadrons pantserwagens (2e ploeg) en regimenten huzaren-motorrijder (2e ploeg) op 4 Nov. 1940. Regiment kustartillerie (le ploeg) 16 Dec. 1940. Luchtvaartregimenten (2e ploeg), le re giment genietroepen, regiment huzaren (hieronder begrepen de paardenverzorgers, niet die van het remontedcpöt) en de paar- denoppassers remontedepót allen op 3 Fehr. 1941. Korps pont. en torp.., pontonniers (2e ploeg 3 Maart 1941. Regimenten wielryders 17 Maart 1941. 'Luchtvaartregimenten (3e ploeg) 3 Juni 1941. Regimenten veldartillerie, beredenen en onberedenen en regiment kustartillerie (2e ploeg) op 16 Juni 1941. N. EN ST. J00SLAND Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE. De ministers achten het niet aanneme lijk, dat binnen afzienbaren tijd de in het Rytydenbesluit neergelegde werktijdgren- zen zouden kunnen worden teruggebracht tot de normen van het onderhavige ont werp-verdrag. De val. „Op het oogenblilÊ dat het leger onze grenzen bewaakt, past nCl' niet een ministerieele crisis lo openen". Het zou voor het decorum van het par lement heel wat beter zyn de regeering we- zeniyk ten val te brengen en haar neer te slaan als men haar wil opruimen. Nu laat men de meerderheid met de regeering spe len, als de kat met de muis en ten slotte moeten de ministers dan nog zelf iiet initia tief nemen tot een roemloozen aftocht. Lang voor de eindstemming plaats vindt, weet iedereen in die woelige arena, die de ergaderzaal van de Kamer is, hoe het ge legen is met het lot van de regeermg. Maai' men houdt de ministers nog wat aan het lijntje. Er worden vragen gesteld, er wordt vooral dikwijls om geld, om veel gelei gevraagd, er wordt geklaagd over de taaitoestanden in Brussel en men eischt dat de regeering zal ingrijpen. En dat alles hoe- men weet, dat morgen de staatskas in andere handen zal overgaan, hoewel ieder een gereed zit èil hoopt om dadelijk de plaats te gaan innemen van de ministers, die men voor het oogenblik en tot zoolang men dit spelletje wil voorzetten nog als de meesters wil behandelen. Want aan de stemming in de zaal kan men aanvoelen, dat dit alles inderdaad een spel is, dat volgens de regelen der traditie ten einde gespeeld moet worden, terwijl in •kelijkheid niemand zijn hart bij het spel heeft. De stemming is geladen: men hoort het aan dat vermoeiende geroezemoes, dat van' de banken daar beneden opstijgt naar de perstribunes; men ziet het aan de drukke palabers en het zenuwachtig gewemel, waaraan de edlelaehtbaren zich overgeven. De interrupties zijn scherper en onverdraag zamer dan ooit. Tot er dan eindelijk ge stemd wordt. Dan pas valt de stilte, hoewel in normale omstandigheden de naamafroeping het sein is, dat de particuliere gesprekken kunnen beginnen. Maar nu wordt geluisterd èn geteld. Men kykt naar de gezichten van hen, die verondersteld worden „neen" te zullen zeggen, zooals men op de kermis r de armbeweging kijkt van hen, die, met hun tien ballen voor één frank, fles- schen en kannen aan stukken zullen doen rinkelen. Intusschen zitten de ministers daar met hun rug naar hen, die over hun lot hebben te beslissen. Zij ook' kennen het doodvon nis. Gelylc zij zelf vtoeger anderen hebben doen vallen, zoo wol-den zij thans zelf ten val gebracht. Zonder dat iemand hen een ■eddende- hand komt toesteken, zonder dat men hen vraagt of het hen wel past van daag naar den kelder te gaan, en of zy geen dringender werk hebben te doen, dan r met gebogen rug te zitten wachten tot de aanslag zal voltrokken zijn. Want zij weten ën iedereen weet het: ;t vonnis ligt klaar, er is niets meer aan te doen, men heeft alleen maar wat ge wacht tot het in dé kraam te pas kwam het ten uitvoer te brengen. En dat oogen blik is nu aangebroken. Zóó hebben zij ook vroeger regeeringen helpen tenonder brengen, zóó hebben zij ook tegen de Vlaamsche wetten gestemd. En zoo ze niet vandaag in de regeering za ten, zouden ze wellicht zelf niet stemmen voor wat ze nu verdedigen. Waarom zou den ze zich dan nog schrap zetten. Zij laten het „neen" over hun hoofden klinken, strak onbewogen. Ze wachten nog geduldig tot de 15 leden, die zich van stemming ont hielden, volgens kamer-reglementaire ver plichting, verklaard hebben waarom ze niet aan de stemming hebben willen deelnemen. In een deftig gezelschap zou er nu iemand van de meerderheid moeten opstaan om enkele harde, ware woorden te zeggen of tenminste toch om zyn deelneming te be tuigen en aldus het scheiden te vergemak kelijken. Maar neen, men laat de ministers aan hun lot over. Men kijkt benieuwd toe naar wat ze zullen gaan doen. En dan ziet men den eerste-min'ister opstaan. De an dere leden van het kabinet volgen hem en op een rijtje, 'n belachelyk smal rytje in die groote zaal, gaan ze met gebogen hoofd voorby de banken naar de deur en de zaal uit. De eene glimlacht stoicynsch, de andere bloost beschaamd, maar allen gaan ze den moeilyken gang onder het oog van de Ka mer en van het volk daarboven op de tri bunes. Ze zyn bijna verdwenen, als de le den, die de regeering zijn trouw gebleven, inzien dat ze die menschen toch zoo niet mogen laten gaan in die koude, strakke stilte. En dan wordt er toegejuicht, het oogenblik aangebroken om zich goed te houden, want nu gaan de blikken naar hen, die daar stil en roerloos zijn blyven zitten gelyk kwajongens, die ergens een ruit heb ben ingegooid en nu beducht zyn voor de gevolgen. Maar gelukkig voor hen moeten zij niet op een rijtje door de zaal trekken. Zij schui ven stilletjes weg, hun banken uit, naar de wandelgangen toe, al bly dat ze niet wor den uitgejouwd, gelijk zij het verdienen. Maar daarna krygen ze toch den striem- slag, die hen toekomt, en nu van Koning: „Op dit oogenblik past het (u) niet een crisis te openen". En, voor het geval deze afstraffing nog niet duidelylc genoeg mocht zijn: „I k zou tegen 's lands belangen ingaan, als ik het ontslag der regeering aan vaardde". Hendriek de Vlamingli. 1556 GEWONDEN BIJ VLIEGTUIG ONGELUK! Het Britsche ministerie van binnenland- sche veiligheid deelt omtrent het ongeluk te Clacton waar een Duitsch vliegtuig op een ry huizen neerstortte mede: Vastge steld is, dat het aantal dooden zes bedraagt, met inbegrip van de vier Duitschers. Het aantal gewonden bedraagt 1,556, waarvan 34 gevallen ernstig zijn. LANDBOUW ELFDE ZEEUWSCHE ONTWIKKELINGSDAG. Zaterdag a.s. vindt de elfde Zeeuwsche Ontwikkelingsdag plaats in de groote ver gaderzaal van den heer J. C. Krijger, Bees tenmarkt te Goes. Deze Ontwikkelingsdag gaat uit van de afd. Zeeland van den Boe- rinnenbond, de Vereenigingen van Oudleer lingen (B.V.G. en R.L.W.S.) en de Z.L.M. De 10 vorige Ontwikkelingsdagen moch ten zich alle in een zeer druk bezoek ver heugen. Ook het programma van dezen Ontwikkelingsdag is zeer belangrylc. Behal ve mr. P. Dieleman, die de leiding heeft, zullen in de morgenvergadering spreken de heeren F. de Groene te Wilhelminadorp over „Het bewaren van consumptie-aardap pelen in kuilen of hutten" en.ir. C. W. C. van Beekom te Middelharnis over „Moei- ly'kheden bij onze uienbewaring en hoe daaraan tegemoet te komen". Een paar onderwerpen dus, die de belangstelling van iederen Zeeuwschen boer, vooral van de jongeren onder hen moeten hebben. In de middagvergadering komen aan het woord mej. M. F. Boekei te Delfzijl met een lezing over „Indrukken van land en volk in Suomi" (Finland) en de heer dr. P, J. Bou- man te Middelburg, die een lezing houdt over „Militaire, economische en geestelylce weerbaarheid". Beide lezingen zullen zeker eveneens de aandacht van een volle zaal verdienen. In de namiddagvergadering worden de vrouwen in grooten getale verwacht. Bij iedere Ontwikkelingsdag werd een steeds groeiend aantal vrouwen geteld. Deze beide lezingen zullen er zeker toe bijdragen dat deze stijging zich voortzet. Neem'n hKKEÜTJE „Finland lokte den oorlog uit". EEN MERKWAARDIGE RUSSI SCHE DAGORDER. De Russische volkscommissaris voor de defensie, maarschalk Worosjilof, heeft ter gelegenheid van den eersten Mei een dag order, uitgevaardigd, waarin hij o.m. zeide: „De Sovjet-Unie zal den eersten Mei op bijzonder plechtige wyze vieren omdat, naast aanzienlyke vorderingen op elk ter rein van arbeid en socialistische cultuur, de Sovjet-strijdkrachten nieuwe roemryke bladzijden in de zegevierende geschiedenis van ons groote Sovjet-vaderland hebben, ge schreven. De schrandere en wijze politiek van partij en regeering onder de leiding van Stalin hebben ons land buiten den oorlog gehouden, waarin de Britsche en Fransehe imperialisten ons wensehten te mengen. De oorlog van het Fransch-Brit- sche blok tegen Duitschland breidt zich uit en trekt geleidelyk nieuwe staten en vol ken in zyn kring. In het Oosten woedt de oorlog nog. Het is de politiek der Sovjet Unie, den vrede tusschen, de volken Xe ver zekeren en de veiligheid van ons land te waarborgen. In den afgeloopen herfst heeft de Finsche regeering, die een speelbal in de handen harer „machtige" beschermers was geworden, het gewaagd een oorlóg te gen de Sovjet-Unie uit te lokken inplaats van een verdrag te sluiten en de nabuur betrekkingen te consolideeren. De Sovjet- regeering nam onmiddellyk maatregelen en het leger der Finsche witte gardisten werd door een machtigen slag der troepen van het militaire district Leningrad verslagen; de zg. Mannerheimlinie werd vernietigd. De verzekering van Stalin, dat er geen sterkten zyn, die de bolsjewiki niet kun nen nemen is ook in dit geval volledig be vestigd. Tegelyk met het Finsche leger werden ook krachten van een aantal im perialistische staten die ernaar streefden van het Finsche conflict een grooten oon log tegen de Sovjet-Unie te maken, ver slagen. De imperialistische oorloghitsers zullen meer dan eens een oorlog tegen Rus land trachten te ontketenen. Dit dwingt ons steeds de wacht te houden, de kracht van het roocle leger te vergrooten en gereed te zyn alle aanvallen te verijdelen DRIE TER DOOD VEROORDEELD IN FRANKRIJK. Wegens spionnag Havas meldt uit Ryssei (Fr.)Drie per sonen, Ferrera, Giacomi en Piccione Vi~ cenzo geheeten, zijn wegens spionnage ter dood veroordeeld. 20 GEWONDEN BIJ EEN TRAM- ONGELUK. By een tram-ongeval te Glasgow (Eng.) zijn Woensdag 20 personen ernstig gekwetst ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP Woensdag is de 7-jarige Dóetse Kam- minga te Hoogeveen (Dr.) die van een rij dende vrachtwagen stapte aan de Hoofd straat naby de Blankenslaan onder de wie len geraakt. Met een schedelbasisfractuur werd het kind in de nabye woning van den heer Blanken opgenomen. Na korten tyd is het kind aan de bekomen verwondingen over leden. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 4 MEI 1940. HILVERSUM I 1875 en 414,4 m. KRO-Uitz. 4,00—5,00 HIRO. 8,00 Ber. ANP. 8,05—9,15 en 10,00 Gram. 11,30 Godsd. halfuur. 12,00 Ber. 12,15 Musi- quette. 12,45 Ber. ANP., Mededeelingen, gram. 1,15 KRO-ork. 2,00 Voor de jeugd. 2,30 Gram. 2,45 Kinderuurtje. 4,00 Gram. 4,05 Causerie. 4,20 Gram. 4,25 Lezing. 4,40 Gram. 4,45 Causerie. 5,00 Gram. 5,15 Intern, sportrevue. 5,30 Gram. 5,45 KRO-Nachte- gaaltjes. 6,15 Gram. 6,20 Journ. weekoverz. 6,45 Gram. 7,00 Ber. 7,15 Geschiedk.. lezing. 7,35 Act. aetherflitsen. 8,00 Ber. ANP., me dedeelingen. 8,15 Meditatie met muz. omi. 8,35 Gram. 8,45 Gevar. progr. (In de pauze: gram.). 10,30 Ber. ANP. 10,40 Declamatie m. muz. omi. 11,10—12,00 Gram. HILVERSUM H. 301,5 m. VARA-Uitz. 10,00—10,20 v.m. en 7,30— 8,00 VPRO. 8,00 Ber. ANP., gram. 10,00 Morgenw. 10,20 Voor arbeiders in de continu-bedr. 12,00 Gram. 12,45 Ber. ANP., gram. 2,00 Esperanto-uitz. 2,20 Causerie. 3,00 Reporta ge. 3,30 VARA-ork. 4,30 Vra'genbus. 4,50 VARA-ork. 5,30 Filmland. 5,50 Orgelspel. 6,15 Friesche uitz. (opn.). 6,45 Kinderlees- club. 7,00 VARA-Kalender. 7,04 Felicita ties. 7,09 Politiek radio-journaal. 7,30 Toe spraak. S,00 I-Ierh. SOS-Ber. 8,03 Ber. ANP. 8,15 Puzzle-uitz, 8,30 De Ramblers. 9,10 VARA-Varia. 9,15 Radio-tooneel. 9,30 Orgel en zang. 10,00 en nuOké! 11,15 Ber. ANP. 11,25—12,00 VARA-Strykorkest. ENGELAND 391 en 449 m. Na 10,20 n.m. ook 342 m. 11,20 Orgelspel. 11,50 Variété. 12,20 Ber. 12,35 Causerie. 12,50 Billy Cot ton en zijn Band. 1,35 Parlcer-Crook-trio. 2,05 Gevar. progr. 2,35 BBC-Schotsch ork. en solist. 3,05 Boekbespr, 3,20 Gram. 3,50 Leger des Beils-ork. 4,20 Ber. (Wels). 4,30 Wels progr. 4,40 Kinderuurtje. 5,20 Ber. 5,35 Nieuws van het Westelyk front. 5,50 Vragenbeantwoording. 6,05 BBC-ork. 6,50 Act. en gevar. progr. 7,20 Variété. 8,20 Ber. S,40 Causerie. 8,55 Gevar. progr. 9,35 Kerk dienst. 9,50 Schotsche ber. 9,55 Radio-too neel. 10,35 Billy Cotton en zyn Band. ll;2ü Berichten. RADIO-PARIS 1648 m. 11,10 Fluitvoordr. 11,20 Gevar. conc. 12,05 Pianovoordr. 12,35 Zang. 1,05 Viola da gamba en cembalo. 2,20 Causerie, m.m.v. Félix Raugel-koor. 2,50 Gevar. progr. 3,50 Zang. 4,45 Pianovoordr. 5,20 Opera-uitz. 9,20 Radio-tooneel. 10,20 Chansons. 10,35 Radio-tooneel. 11,2011,35 Lichte muziek. KEULEN 456 m. 4,50 en 6,407,05 Gram. 9,50 Kamermuziek. 10,20 Omroepork, 11,20 Omroepkleinork. 12,50 Gram. 1,50 Bont pro gramma. 3,50 Voor de soldaten. 4,10 Gram. 6,35 Zie Deutschlanclsender. 7,457,50 Muz. tusschenspel, 8,05 Gram. 9,059,20 Zie Deulschlandsender. BRUSSEL 332 en 484 m. 322 m: 11,20 Gram. 11,50 en 12,30 Omroepork. 12,50 Gram. 1,25 Causerie m. illustraties. 2,20 Jeugdkoor m.m.v. solisten. 3,203,35 Gram. 4,55 Omroepork. m.m.v. soliste. 5,50 Gram. 7,20 Cabaretprogr. 8,35 Folkl. progr. 8,55 Kamerork. van Mechelen en solist. 9,30 Ka- merorlc. van Mechelen. 9,5011,20 Selectie uit de opera „Rigoletto" (gr. pl.). 484 m: 11,20 Gram. 11,50 en 12,30 Radio- ork. 12,50 en 1,55 Gram. 2,05 Zang. 2,20 Symphonie-conc. m.m.v. solist (met toel.). 3,50 Gram. 4,35 Radio-ork. 5,35 Viool en piano. 5,50 Gram. 6,05 Dansmuz. (gr. pl.). 7,20 Voor de soldaten. 7,50 en 8,35 Omroep- symphonie-ork. en soliste. 9,30 Dansmuz. (gr. pl.). 10,20—11,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 6,35 Omroepkleinork. en solisten. 8,20 Ber. 8,50 Reportage. 9,05 Hans Bund's ork. en solis ten. 10,20 Ber. Hierna: Nachtconcert. 11,20 —12,15 Berichten. BURGERLIJKE STAND Aagtekerke. Over de maand April. Geboren: Pieter zoon van Jacobus de Visser en Maria Christina Kodde. Ondertrouwd: A. de Visser oud 31 j. jm. en L, Wisse oud 27 j. jd. te Meliskerke. W. v. de Woestijne oud 25 j. jm. en C. Wouter- se oud 27 j. jd. te Meliskerke. S. Maljaars oud 25 j. jm. en E. Koppejan oud 25 j. jd. te Meliskerke. J. Maljaars oud 23 j. jm. en A. Provoost oud 22 j. jd. te Domburg. J. de Visser oud 23 j. jm. te Serooskerke en P. Maljaars oud 23 j. jd. Getrouwd: A. de Visser oud 31 j. en L. Wisse oud 27 j. Veere. Van 130 April. Ondertrouwd: Abr. Jac. van Baal, schrij ver bij de artillerie-inrichting, 30 j. en Pieternella de Muynck, zonder beroep 23 j. Geboren: Elizabeth Johanna Bliek d. van Jac. Bliek en Wilhelmina Houtermar:: Abraham Pieter Kassa z. van David Kassu en Christina Geerse; Pieternella Francina Verhage d. van Willem Verhage en Jannetje Oosterling; Neeltje Breel d. van Willem Jacobus Breel en Lourina Cyvat; Anna Ja- coba van der Hooft d. van Izaak van der Hooft en Cornelia Francina de Kok. Overleden: Krijn Wondergem jm. 80 j. zonder beroep. MARKTBERICHTEN Kapelle, I Mei. Veilingsvereeniging „Kapolle-Biezelinge en Omgeving". Kleine Veiling. Appelen: Bijenkorf 9, Zure Bellefleurs 10, Ermgaard S13, Zoete Pip pin 9. Peren: Gieser Wildeman 15, Fransisca Borgia 611, Kleiperen 13, Bergamotten 10i- Groeirten: Spinazie 57, Sla 812, Ra barber 1,5—2, Witlof 5—6, alles per leg, Aardappelen 2,503,50, per 100 kg, Radijs 2.50—2,80, Ramenas 2,70—2,80. beiden per 100 bos, Glassla 2,703, per krop. Diversen: Kippeneiei'en 3,103,20, Een deneieren 3,503,60, Ganzeneieren 6, allen per 100 stuks. Z i e r i k z e e, 1 Mei. Coöp. Veilingsver. Groote veiling: Kippeneieren 2,90-^3, per 100 stuks. Kleine veiling: Kippeneieren 33,30, Eendeneieren 3,20—3,60, Ganzeneieren 8,508,60, per 100 stuks. Boter 0,65 0,71, per pond. Boterprijs commissie 0,80, per pond.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 10