Ww- 1 HIDDELBURGSCHE COURANT v&xrxnctu (&@OESOiE COURANT Prinsessedag. De DuitseSie opmarsch naar Drontheim gestuit? NUMMER 102 188e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD APRIL 194» Advertentiën 30 cent per r.egel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bü contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Fier wappert vandaag onze driekleur ■weer van torens en gevels. Erboven de oranje-wimpel. Onze Kroonprinses is jarig. En juist in dezen tijd van kommer om wat is en kommer om wat nog komen kan, treedt steeds duidelijker aan den dag, dat Oranje en Nederland, Nederland en Oranje een zijn. Steeds in tijden van nood heeft het Nederlandsche volk zich dichter om den troon van Oranje geschaard, heeft het zich hechter gebonden gevoeld aan zijn Vorsten huis. En ook thans spreken de vlaggen duidelijk hun taal van aanhankelijkheid. Het is hier geen kwestie van traditie of conventie. Want van steeds meer huizen waait het rood-wit-blauvv*. Men verwijt ons dikwijls, dat wij „lauw" .•zijn, waar het vorstenhuis on vaderland betreft. En een goed deel of een slecht deel daarvan is waar. Maar thans, nu aan de grenzen en aan de kust onze soldaten met het geweer aan den voet staan, nu schudden we meer en meer die lauwheid af. En wat we anders elkaar niet voor elkaar willen bekennen, dragen we blij uit: onze liefde voor ons mooie land, onze liefde voor het Huis van Oranje. Nederland heeft het witte paleis in Soestdijk leeren zien als de woning van het jonge vorstelijke Paar. Maar in het begin van de mobilisatie "reeds is liet' Prinsenpaar verhuisd naar Den Haag, waar het meer deel had aan het leven van ons volk. Wij kennen de innige belangstelling van Prin ses Juliana voor alles wat ons volk, Haar volk, aangaat. Wij kennen haar als voor zitster van het Nederlandsche Roode Kruis, als presidente van het Nationale Fonds voor bijzondere nooden, als initiatiefneemster voor het Steuncomité 1939. Deze mensch- lievende arbeid eert onze Kroonprinses. Het is een st.il en weinig opvallend werk. Maar wjj hebben het liever in haar dan iets anders. Het is geen tijd om feest te vieren. Nu zoovelen lijden, is het geen tijd voor uitbundige vreugde. Maar de vlaggen wap peren tegen den blauwen hemel. En in ons hart is het toch feest: onze Prinses ver jaart. Ned. Herv. Radio-Omroep. HET LEDENTAL MET RUIM 2000 GESTEGEN. Te Utrecht is Zaterdag de algemeene le denvergadering van de Nederlandsch Her vormden Radio Omroep gehouden. In zijn openingsrede zeide de voorzitter ds. A. J. van Rennes, Ned. Hervormd predi kant te Strijen, dat het thans meer dan ooit noodig is, dat de nationale kerk leiding geeft en tot het geheele volk spreekt, ook door middel van de radio. Het jaarverslag oel'ende critiek uit op de houding van de NCRV. Ondanks de ongunstige tijdsomstandighe den was het ledental ultimo December 1939 ruim 2000 hooger dan op het tijdstip dei- vorige vergadering. Vervolgens refereerde ds. S. P. de Roos van Hellevoetsluis, over het onderwerp: „De beteekenis van een kerkelijke beslis sing op radiogebied". Voorts werden de ingekomen voorstellen behandeld. Hierbij kwam het wetsontwerp inzake de radio-belasting ter sprake. Het :s de vraag of de omroepvereenigingen voor vijf gulden ook hun omroepblad beschik baar zullen stellen. Een storting bij de No- zema, hetgeen nog een gulden extra ver- eischt, komt practisch op hetzelfde neer als een rechtstreeksche storting bij de betrok ken omroepvereenigingen, daar de Nozema- gelden toch verdeeld worden door de om roepvereenigingen. Vele minvermogende Nederlanders zullen hi(n toestel op moeten ruimen ten behoeve van buitenlanders. In de vacature wijlen ds. Joh. W. Groot Enzerink werd met algemeene. stemmen ge kozen ds. S. P. de Roos van Hellevoetsluis. Tenslotte nam de vergadering een motie- aan, waarin zij verklaart vast te houden aan het tot stand komen van een zelfstan digen Hervormden omroep opdat de Her vormde kerk haar rechtmatige zelfstandige plaats verkrjjge in den kring der omroep organisaties en alzoo haar taak kan ver vullen. Ned. Herv. Kerk. Ds. W. E. Heijboer, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Ouwerkerk; heeft bedankt voor het beroep naar Valkermond en heeft een beroep ontvangen naar Hem en Venhuijzen. Londen meldtSinds 8 April 38 Duitsche troepenschepen gezonken - Een „vliegend slagschip" in gevecht. De bliksemsnelle opmarsch der Duitschers die uit het Zuiden oprukten naar Dront heim en nog slechts 100 kilometer van deze plaats verwijderd waren, is gestuit door verwoeden tegenstand der Geallieerde troe- ;n. Britsche schepen en Duitsche vliegtuigen brengen steeds meer soldaten naar het ge vechtsterrein. Het Engelsche Reuterbureau meldt, dat sinds 8 April 28 Duitsche troepentransport schepen tot zinken gebracht, terwijl nog 10 andere eveneens door torpedo's zijn getrof fen en waarschijnlijk gezonken. NOORSCHE COLONNE MOEST TERUGTREKKEN. In het Noorsche legerbericht van gisteren wordt volgens het Noorsche Telegraafagent- schap het volgende medegedeeld: Een colonne onzer troepen heeft zich gis teren na strijd uit Numedal en Hallingdal teruggetrokken. De strijd in Oost-Noorwe- gen duurt voort. Omtrent vorderingen der Duitsche troepen wordt niets gemeld. Duit sche vliegtuigen bombardeeren voortdurend de verbindingslinies. Een fvliegtuig werd neergeschoten en drie andere werden ge dwongen te dalen. Volgens Reuter toonen de berichten aan, dat de Duitschers, die zich alle moeite ge ven het Oesterdal te beheerschen en de be langrijke spoorlijn DombaasStoeren in handen te krijgen, in hun opmarsch zijn gestuit. Er zou hevig gestreden worden te Hjerkinn, waar Duitsche gemecan'iseerde afdeelingen, welke over moeilijke bergwe gen uit het Alv-dal waren getrokken, zijn gestuit op de Geallieerde troepen, die de spoorlijn bezet houden. Een tweede Duitsche afdeeling zou nabij Kvikne op verzet 'stuitenvan Noorsche troepen. Bijzonderheden over de gevechten op deze beide punten ontbreken, maar gelooft, dat de ontwikkeling in deze zone zal leiden tot krijgsbedrijven op groote schaal. In het Gudbrandsdal zelf worden de Duitschers nog opgehouden rondom Kvam. Hun aanvallen, gesteund door vliegtuigen en artillerie, zijn gebroken tegen de krach tige verdediging van de Engelschen. NOREN EN FRANSCHEN IN D7 FRONTLINIE. Ten Noorden van Drontheim bezetten Fransche en Noorsche skitroepen de Geal lieerde frontlinie nabij Steinkjer, zoo wordt gemeld door den Noorschen bevelhebber in dezen sector. De Britsche troepen zitten in de tweede linie, waar zij hun stellingen con- solideeren. De Geallieerden linies liggen verspreid om het meer Snaasa. De Duit schers schijnen een grooten aanval voor te bereiden. Gemeld wordt, dat de Franschen in een schermutseling gewikkeld zijn ge weest met de Duitschers langs den weg BeistadNamsos. Ook hebben zich voor postengevechten voorgedaan te Beistad verder naar het Oosten. Gemeld wordt, dat de Duitschers twaalf dooden hebben verlo ren in een fel gevecht te Stangen, waar de Noren hun stellingen handhaafden. DE DUITSCHERS STIETEN OP ENGELSCHEN EN NOREN. In het Gudbrand-dal zijn, naar Reuter meldt, de Duitsche aanvallen rondom Kvam, die gesteund werden door vliegtuigen en ge schut, gestuit op de energieke verdedigin; door de Britsche troepen. Kvam ligt 50 km ten Zuidoosten van Dombaas. De Engel schen nemen volgens de berichten uitste kende defensieve posities in, met als cen trum de „flesschenhals" van het Gudbrand- dal. Ten Noorden van Roeros zjjn de Duit sche voorhoedetroepen, waaronder zich ge mechaniseerde detachementen bevinden, ge stuit door de Noren. Gemeld wordt, dat de Noren zich ingegraven hebben ten Noorden van de rivier, en de contröle hebben over den spoorweg naar Stoeren. Men heeft vele Duitsche vliegtuigen zien vliegen in Noor delijke richting over het district van Roeros hetgeen aangeeft, dat versterkingen en vor raden gezonden worden naar Drontheim, De versterkingen voor de Geallieerden troe pen ten Zuiden van Drontheim worden nog voortdurend bestookt door Duitsche vlieg tuigen, maar luchtafweerkanonnen dwin gen de Duitschers thans op een hoogte van 3000 meter te vliegen, zoodat zij niet langer in staat zijn aan te vallen waar zij willen. EEN VLIEGEND SLAGSCHIP IN GEVECHT. Reuter verneemt, dat een Britsche „Sun- derland"-vliegboot. beter bekend onder den naam „vliegend slagschip", door 12 Duit sche vliegtuigen aangevallen is in ec-n Noorsche fjord, terwijl de gezagvoerder een bericht overbracht aan een Engelsch oor logsschip, dat op een korten afstand lag. Niet alleen ontkwam de vliegboot aan de bommen, maar tenslotte slaagde zij er zelfs in een Duitsch Messerschmidttoestel naar beneden te halen. Een twaalftal Junkers vielen de vliegboot en het oorlogsschip aar terwijl de gezagvoerder van de vliegboot zich aan boord van het oorlogsschip bevond. De gezagvoerder begaf zich in een boot naar zijn vliegtuig, en terwijl overal rond om bommen neerkwamen, wist hij aan boord te komen van de vliegboot, die rond- taxide om de bommen te ontwijken. Toen de vliegboot opsteeg, werd zij aangevallen door een Messerschmidt 110, doch dit toe stel werd in enkele seconden door de vileg- boot neergeschoten. Het wrak van de Mes serschmidt vverd door manschappen op den grond gevonden. De Sunderlandmachines zijn zoowel met beweegbare geschuttorens als met andere wapens uitgerust HET STOFPLEKJE WAS EEN DUIKBOOT Reuter meldt verder: Er is practisch geen scheepvaart langs de Noorsche kust, mét uitzondering van Brit sche oorlogsschepen. Vliegtuigen van het Britsche kustcommando zijn schitterend op getreden en de verliezen in de laatste, druk ke maand zijn verrassend klein geweest. Vele voorbeelden van persoonlijk initiatief hebben zich voorgedaan. Een sergeant-pi loot, die het concact met zijn eskader had verloren, besloot op eigen houtje verder te gaan. Geheel alleen ondernam hij een bom aanval op het vliegveld van Stavanger, waarbij hij een •■liegtuig vernielde en twee andere beschadigde. Onderweg naar huis viel hem een Duitsche watervliegtuig aan, dat hij beschadigde. Vervolgens werd hij opgevangen dooi- een Junker 88, dien hij verdreef. Een merkwaardige gebeurtenis deed zich nog voor tijdens een vlucht van een ver kenningsvliegtuig dat foto's nam. Op de zoekglazen van de camera leek een stof- plekje te zitten. De fotograaf trachtte het stof weg te wisschen, maar het plekje bleef. Bij nader toezien bleek, dat het geen stof was, maar het-beeld van den commandoto- ■en van een duikboot, die gemeerd lag aan de kust van jèy, fjord. Onmiddellijk deed het 'vliegluig1 aanval op den onderzeeër met bommen. De duikboot werd of tot zin ken gebracht, of wel ernstig beschadigd. BOMAANVAL OP NOORSCHE HOSPITAALSCHEPEN Twee Noorsche hospitaalschepen, .Brand 4" en de „Bethel" zijn gisteren door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Op de .Brand 4" zijn een arts, drie verpleegsters sn een lid der bemanning gedood, een per- ioon zwaar en anderen licht gewond. De „Brand 4" had juist 90 gewonden naar het ziekenhuis van Alesund overge bracht en keerde terug om nog meer ge wonden te halen, toen het verscheidene ma- bommen en machinegeweervuur werd aan gevallen. Het schip werd aan den boeg aan bak boordzijde getroffen en is aan den grond geraakt. Een Duitsche officier, die thans in het ziekenhuis van Aalesund wordt verpleegd, vertelde, volgens het Noorsche Telegraaf- agentschap dat hij eenige dagen geleden via Stockholm aan de Duitsche autoriteiten te legrafisch had medegedeeld, dat de „Brand uitsluitend voor den dienst van het Roo de Kruis werd gebezigd en derhalve speci aal zou moeten worden gespaard. Beide schepen, aldus het Noorsche Tele- graafagentschap, waren wit geschilderd. In overeenstemming met de conventie van Ge neve waren Roode Kruisteekens aange bracht. De aanval geschiedde bij daglicht. Van zeer dichtbij werd uit mitrailleurs gescho ten. De Duitsche opmarsch toch gelukt Het opperbevel van het Duitsche lege: deelde vanmiddag om 2 uur mede: Dc van Oslo over Tynsct naar het Noi den oprukkende troepen en de van Dront heim naar het Zuiden trekkende Duitsche afdeelingen hebben vandaag aan den spoor weg- ten Zuidwesten van Storen elkaar ont moet. Hiermede is de verbinding over land tusschen Oslo en Drontheim tot stand komen. (Dit bericht ontzenuwt dus grootendeels de Reuter-berichten, dat de Duitschers, die uit het Zuiden naar Drontheim oprukken, tot staan zouden zijn gebracht. Red.) EEN DUITSCHE TEGENSPRAAK Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Vol gens een door Reuter uitgegeven bericht zouden Duitsche vliegtuigen voor Aalesund een Noorsch hospitaalschip met bommen bestookt hebben, waarbij een arts en eeni ge verdere personen zouden zijn gedood. Van welingelichte zijde wordt in dit ver band geconstateerd: De Duitsche vlieger houden zich overeenkomstig de bevelen streng aan de internationale overeenk sten en vallen noch lazaretten, noch hospi taalschepen aan, welke onder bescherming Op bovenstaande kaartjes vindt men de voornaamste operatiecentra, waarvan in de berichten hiernaast sprake is, in beeld gebracht. De vleeschvoorziening van het leger en de gemeentelijke invoer-keuring. DE MINISTER VERZOEKT DEN BURGEMEESTERS DE INVOER KEURING ACHTERWEGE TE LATEN, IN AFWACHTING VAN EEN WETTELIJKE REGELING. De minister van sociale zaken heeft zicli met een schrijven gericht tot de gemeente besturen, aan welk schrijven het volgende is ontleend: Ingevolge artikel 8 van de vleeschkeu- ■ingswet en gezien een desbetreffend arrest van den Hoogen Raad is de keuring van 'leesch bij invoer in een gemëente wettelijk •erplicht. Het- is thans gebleken, dat de des betreffende keuring van vleesch, bestemd voor militairen, moeilijkheden oplevert, aan gezien het onderwerpen van dat vleesch aan de gemeentelijke invoerkeuring de vleeschvoorziening van het leger zou des- rganiseeren en de kosten van de voedsel- oorziening van het leger onnoodig zou op- oeren. De keuring door militaire keur meesters biedt voldoenden waarborg tegen de consumptie van ongeschikt vleesch. Een oplossing van de moeilijkheden kan slechts worden verkregen, indien de ver plichting van gemeentelijke invoerkeuring buiten werking wordt gesteld voor vleesch. bestemd voor militairen. Een ontwerp van wet, strekkende tot wijziging der vleesch- keuringswet in bovenbedoelden zin, wordt door mij voorbereid. Ik zou het zeer op prijs stellen, indien uw gemeente hare mede werking zou willen verleenen tot het voor komen van moeilijkheden door voorshands invoerkeuring van het voor militairen be stemde vleesch achterwege te laten. Overplaatsing van gemobiliseerden. Onder welke voorwaarden dit mogelijk is. Men meldt ons van militaire zijde: Herhaaldelijk wordt in de Nederlandsche pers de wenschelijkheid betoogd van de mo gelijkheid tot overplaatsing van gemobili seerden naar een kantonnement samenval lend met of in de nabijheid van hun woon plaats. Voor zakenlieden, eigenaai-s van een eigen bedrijf, zoo wordt dan gezegd, zou dit van het grootste belang zijn. In verband hiermede wordt er op gewe zen dal" cieze mogelijkheid wel bestaat, mits er 'inderdaad zeer belangrijke zakelijke of sludiebelangen aanwezig zijn, onder voor waarde echter, dat de betrokkene een ver klaring overlegt van een dienstplichtige van gelijk wapen en gelijken rang, die ge negen is met hem van standplaats te ver-< wisselen, en indien de militaire belangen deze omwisseling toelaten. staan van het Roode Kruis, voor zoover zij als zoodanig kenbaar zijn gemaakt. 2500 NOREN GEVANGEN GE NOMEN. Het Duitsche opperbevel maakt bekend: De op alle wegen in de richting van Drontheim en Dombaas opdringende Duit sche troepen hebben den vijand ook op 29 April overal geslagen en tot. den terugtocht gedwongen. Van Otta uit, waar groote voorraden van allerlei aard werden buitge maakt, is de achtervolging in de richting van Dombaas aan den gang. Ook de bewe gingen en gevedhten in de richting van Bergen vinden snel voortgang. Het ver achter het front in het gebergte teruggedrongen Noorsche vierde infanterie- regiment heeft, ter sterkte van 2500 man met zijn commandant, 1.en Noordwesten van Lillehammer de wapens neergelegd. Van Voss naar het Oosten oprukkende Duitsche troepen hebben 260 man gevangen genomen en vijf kanonnen buit gemaakt. Echtgenooten van militairen kunnen reizen voor den halven prijs. De Nederlandsche Spoorwegen zullen, met ingang van 7 Mei a.s., voor het bezoe ken van militairen door hun echtgenooten Zaterdags, Zondags en Maandags op de spoorreis een reductie verleenen van 50 procent van den enkelen reisprijs in alle klassen. In verband hiermede zullen op de stations legitimatiebewijzen verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van een gulden. De ze legitimatiekaarten hebben een geldigheid van drie maanden. Op vertoon van dit be wijs zullen aan houdsters op Zaterdag. Zon dag en Maandag enkele reiskaarten tegen den halven prijs worden afgegeven van haar woonplaats naar „ergens in Neder land" en terug. Aan de stations zijn koste- looze formulieren verkrijgbaar, waarop de ze legitimatiebewijzen moeten worden aan gevraagd. De aanvraag moet door den be trokken militair geschieden.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1