Verdere kapïtaal-afvloeölng door politieker toestand. VLAAMSCHE KRONIIK De Maansteen DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COUR ANT) VAN ZATERDAG 27 APRIL 1940. No. 100. Fin, econ. weekoverzicht. Oimze&üngen fn dollars schijnen echter vrijwel doelloos. Lxin. HET VEKSTOOTEN KIND. Op den hoek van de Lemonnierlaan en de Zuidlaan te Brussel lossen de nieuwsgieri gen elkaar den geheelen dag af rond een diepen, breeden kuil, die daar onheilspel lend in den straatweg gaapt. Zelfs zjj, die er per tram voorbijkomen, werpen door de ra men of van de balcons een belangstellenden blik in de donkerte daar beneden. Daar, zooveel voeten onder den grond, liggen op dit oogenblik de gewelven bloot, waaronder onze hoofdstedelijke „rivier", de Zenne, onder het drukste gedeelte van de stad doorloopt. De Brusselaars voelen zich tegenover hun rivier zoo wat in de gestaltenis van ouders, die om de een of andere reden een kind uit het huis hebben gejaagd, doch enkele jaren later, als de tijd hun woede heeft bemilderd en getemperd, trachten te vernemen hoe het met den verstooteling gaat. Sedert onheuglijke tijden toch diende de Zenne voor de scheepvaart en toen was Brussel trotsch op zijn stroompje. Men zegt zelfs dat de Heilige Guido er eens schip breuk op geleden zou hebben. Daar moet dan wel een beetje moedwil bij gekomen zijn misschien om beroemd te worden en toch niet te veel risico en gevaar op zich te nemen, net als de Hollywoodsche film sterren want het lijkt onbegrijpelijk hoe men op zoo'n „stroom" zelfs maar aan schipbreuk denken kan. Hoe het zij: zeker is dat voor een paar honderd jaar nog langs de Schelde, de Ru-j pel en de Zenne visch per schuit naar Brus sel werd gevoerd. Geleidelijk echter werd de scheepvaart op de smalle vliet moeilijker en daar een stad met steeds toenemende beteekenis zooals Broeksele (naar men beweert de oorspron kelijke naam van Brussel) het nu eenmaal niet zonder bevaarbaren waterloop kan stellen, werd het kanaal gegraven naar Wil lebroek, waardoor de Zenne heelemaal overbodig werd. Maar overbodigheid is, vooral voor een rivier, nog geen reden om nu ook te ver dwijnen; iets wat de hoofdstedelijke bewo ners wel het liefste hadden gezien en dat hen van een hoop „misère" had verlost. Het Brusselsche riviertje had maling aan de on bevaarbaar-verklaring en achtte zyn rol niet uitgespeeld. Het zorgde periodiek voor geduchte overstroomingen, die de gansche benedenstad onder water zetten, zooals de Vischmarkt, het St. Kathelijne plein en de gansche buurt daaromheen. In het voorjaar werd het anders zoo kalme watertje opstandig. Toch deed de Zenne nog iets goeds: haar water diende tot mantel der liefde om de vele zonden, in den vorm van al de massa afval, die er uit de belendende huizen werd ingestort, te bedekken. En ook werd het onmisbaar geacht door de bierbrouwers om er een goede faro (een soort bier) van te kunnen brouwen. Maar men moet wel aan nemen, dat met den tyd ook de smaak ver anderd is: faro wordt niet zooveel meer ge dronken en wie er nog op verslingerd bleef, vraagt zich niet af of zijn biertje gebrouwd werd uit gewoon zindelijk of uit Zenne-lijk water. Men heeft de Zenne aan boeien gelegd: uitspattingen zijn haar niet meer mogelijk, orgiën kent ze alleen nog maar uit vage herinneringen. Misschien dat ze bij deze herinneringen nog leeft en dat ze haar nog zoet zjjn, maar het moet" eerlijk erkend wor den: ze laat het dan niet merken. Men heeft over de Zenne heen sterke gewelven ge bouwd en ze is nu voor het grootste deel onzichtbaar voor het oog, tenzij wanneer ze eens toevallig wordt opengelegd, zooals thans het geval is. En dan bekijkt men ze als een kind met slecht gedrag. Men wil nog wel graag weten hoe het er mee gaat, maar om het met al zijn schande weer in huis te rug te nemen, neen, daar bedankt men feestelijk voor. Ook de Brusselaars willen hun Zenne niet terug, doch dringen inte gendeel aan dat ook de laatste stukken, die nog niet werden overwelfd, spoedig hun go- ren spiegel en hun kwalijken geur onder de straatsteenen zouden verstopt krijgen BEX EX. Heelemaal in strijd met de wet, die, als ik mij niet bedrieg, liquidaties in dezen tijd van het jaar verbiedt, is de roemrijke Rex- partij dezer dagen tot een liquidatie overge gaan, die den Leider en zijn Vlaamschen on derbaas (mijnheer Hess wordt die ge noemd) zonder troepen laat. Baas en onderbaas, leider en plaatsver vanger staan nu, seul avec leur dés- honneur. Wat zag dat in den aanvang er anders uit!! Nauwelijks in het leven geroepen verover de deze partij met leiders- en diktatorssym- pathieen, tientallen kamerzetels. Daar zat toekomst in; de Regeering zelf kon niet lan ger de beteekenis dezer opkomende bewe ging over het hoofd zien. Ja, er is zelfs ern stig spraak van geweest, by een der vele ministeriebuitelingen van den laatsten tijd een nieuw kabinet te vormen met medewer king der Rexisten. En nu is dat alles voorbij! De leider, die in z'n grootheidswaanzinnige uitspraken eens zeide: ik vertegenwoordig voor 100 de partij, krijgt nu toch gelijk. Als eenig overgebleven kamerlid is de partij voor het totaal in hem belichaamd. Met de vele lasterprocessen, die leider Degrelle zich op den hals haalde, begonnen al de bedankjes los te komen, maar sinds hij het optreden van Rusland in Finland ver goelijkte werd het erger om tenslotte op een volkomen instorting uit te Joopen, nu De grelle Duitschland verdedigt in zijn houding tegenover Denemarken en Noorwegen. De eene Senator voor de ander na, het eene kamerlid voor, het andere na, trad uit de party en de leden zeggen hun lidmaat schap bij duizenden tegelijk op. De Katho lieke partij heeft vele van die verloren zo nen (het is deze groep die indertijd de mees te leden aan de Rexpartij verloor) weer te ruggekregen. Maar het gemeste kalf is er niet voor geslacht. Men vergat niet, dat zfj de Katholieke partij even vinnig bekampten als de echte tegenstanders. Vinniger zelfs. Christenmenschen moeten wel vergeven en vergeten; maar nergens staat dat ze zich in de luren moeten laten leggen. Hendrick de Vlamingh. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR 50 JAAR. De heer M. W. Snoep, theol. cand., deed Zaterdag aan de universiteit te Utrecht met goeden uitslag kerkelijk voorbereidend exa- Door den burgemeester van Groningen is afwijzend beschikt op een verzoek der af- deeling Groningen van den sociaal-demo- cratischen bond om op den avond van den len Mei a.s. een betooging te mogen hou den, bestaande uit een optocht, opgeluisterd door muziek, fakkels en vaandels. Bij de te Delft gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer is gekozen mr. H. A. van de Velde, anti-revolutionair met 1393 van de 2670 geldige stemmen. Op jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, liberaal, «'aren er 1274 uitgebracht. De heer C. Welleman te Krabbendyke is benoemd tot assistent bij het rijksland bouwproefstation te Breda. De heer J. Verschaffel is benoemd tot burgemeester van Sas vaii Gent. THEE DOETJE GOED! De situatie ten aanzien van Indië wordt weer gunstiger beoordeeld De schending van het Deensche en Noorse he grondgebied door het Duitsche leger heeft hier te lande .de vrees doen ontstaan, dat een dergelijk lot de lage landen aan de Noordzee zou kunnen tref fen, Nederland is. steeds een gebied ge weest, waar beleggingen betrekkelijk vei lig werden geacht. Dit kan echter ook ge zegd worden van Zweden en Noorwegen en toch is het laatstgenoemde land thans midden in den oorlog gewikkeld, terwijl de positie van Zweden onzekerder is ge worden dan ooit te voren. Het is dan ook eenigszins begrijpelijk, dat vele Nederlan ders, die in het buitenland wonen den laat sten tyd een groot deel van hun Neder landsche fondsen hebben gerealiseerd eh de opbrengst in dollar tegoed of in de va luta van het land waar zij wonen hebben omgezet. Wij hoorden van gevallen, waar in Indische gepensionneerden, die in Zwit serland wonen tot dergelijke omzettingen zijn overgegaan. Ook valt er op de beurs nog altijd d uitwerking te bespeuren van gestadige li quidaties voor buitenlandsche rekening. Het betreft hier voor een deel Aanbod van Britsche zijde van fondsen, welker op brengst moeten worden gebruikt om daar- mede betalingen voor den aankoop van materiaal in verband met de oorlogvoe ring te verrichten, Het is mogelijk, dat in verband met den critieken toestand zulke verkoopen den laatsten tijd werden gesti muleerd. Tenslotte hebben ook voor binneniand- sche rekening verkoopen van verschillende fondsen plaats gehad, terwijl de opbrengst voor een deel eveneens in dollars werd vastgelegd. Toch mag er hier nog wel eens de nadruk op worden gelegd, dat zulke omzettingen in dollars voor hen, die hier te lande verblijf houden volkomen doelloos zijn. Zij geschieden natuurlijk uit den aard der zaak op de overweging, dat indien Nederland door een vreemde mo gendheid mocht worden bezet de valuta en het betalingsverkeer met het buitenland daardoor zou worden geschokt. Men meent nu, dat indien men in zulk een omstandig heid dollars zou bezitten in den vorm van wissels, Amerikaansche fondsen of een tegoed bij een Amerikaansche bank zulk bezit veiliger zou zijn, dan indien het in guldens werd aangehouden, Deze opvatting lijkt ons van tamelijk speculatieven aard. Hoewel er op het ioogenblik geen sprake van is, dat de re geering een deviezen-restrictie overweegt, zou deze toch zonder eenigen twijfel voor den toegepast, zoodra ons land in een oor log mocht worden betrokken. De houders van buitenlandsche saldi zouden dan ge dwongen worden om deze om te zetten in guldens en zeer waarschijnlijk zou dit ook het geval zijn met Amerikaansche fondsen, voor zoover de regeering dit noodig oor deelde met het oog op de betalingen aan het buitenland. Het bezit van Amerikaan sche fondsen zou wellicht voor een vreem den indringer geen waarde hebben, omdat de handel hier plaats vindt in certificaten, die dus in Amerika onverkoopbaar zijn. Met de origineele shares, die daartegenover by de administratiekantoren liggen zou dit natuurlijk niet het geval zijn en inder daad bestaat dan het gevaar, dat deze in beslag zouden worden genomen; Wel ii het de vraag of zjj in Amerika zouden kun nen worden verkocht, daar Amerika thans ook reeds ten opzichte van Denemarken en Noorwegen maatregelen heeft geno men, om te voorkomen, dat aan den be zetter bepaalde financieele voordeelen ten goede zouden kunnen komen. Dividenden op de Amerikaansche fondsen zouden zeer waarschijnlijk niet worden betaald. Noch de bezexter, noch de werkelijke eigenaar zouden dan van het bezit eenig voordeel kunnen trekken. Wat het aanhouden van Door WELKTE COLLINS. Nederlandsche bewerking van A. A. HUMME Jr. 31). Na het ontbijt ging ik een paar bezoeken afleggen en was verheugd, bij mijn thuis komst Godfrey Ablewhite te 2ien. „Lieve juffrouw Clack", begroette hy my. „Door onvoorziene omstandigheden kon ik Londen eerder verlaten dan ik had ge dacht". „Heeft u Rachel al gesproken?" vroeg ik. Hij zuchtte en nam mijn hand in de zijne. „Ik heb haar gesproken", zei hy volko men onbewogen. „U weet toch, lieve vrien din, dat wij verloofd waren, niet waar? Nu, zy heeft plotseling besloten, onze verloving te verbreken. Bij nader inzien is zij tot de overtuiging gekomen, dat zij mijn en haar geluk niet beter dienen kan, dan door een overijld gedane belofte te herroepen en my in de gelegenheid te stellen elders een ge lukkiger keuze te doen. Dit is de eenige reden, die zij wil opgeven, en het eenige antwoord, dat ik op myn vragen krijg". „En heeft u toegestemd?" vroeg ik. „Ja", antwoordde hij rustig. „Ik heb toe gestemd." Ik vond zijn gedrag onder deze omstan digheden zoo onbegrijpelijk, dat ik hem met groote oogen bleef aanstaren. „Wat betee- kent dit?" vroeg ik ten laatste, als in een droom. „Dat zal ik u vertellen; maar laten wy eerst gaan zitten". Hij leidde mij naar een stoel. Ik weet niet een tegoed bij een Amerikaasche bank be treft, komt het ons voor, dat zulks alleen dan zin heeft, indien de betrokkene in de gelegenheid is te eeniger tijd zelf naar Amerika te vertrekken, om over dat te goed te beschikken, Alsdan zou het'builen de controle vallen van de valuta-autori teiten, die zooals gezegd in oorlogstijd een scherpe controle zouden uitoefenen en die personen, die hier te lande blijven zöuden kunnen dwingen zulk tegoed weer om te zetten in guldens. Dit neemt niet weg, dat velen, ook al zijn deze niet in de gelegenheid om te eeniger tyd naar Amerika te vertrekken, er de voorkeur aan hebben gegeven om een gedeelte van hun bezit in dollars om le zetten, Verontrustende afmetingen heb ben deze afvloeiingen niet aangenomen, in dien men in aanmerking neemt, dat in de voorafgaande week de Nederlandse he Bank aan het Egalisatiefonds 40_milli- oen goud heeft afgestaan en in de~afge- loopen week nog eens 25 millioen. In verhouding tot den totalen goudvoorraad van 170 mililoen zijn deze afvloeiingen van bescheiden omvang. Daarbij heeft de praktjjk steedp .aangetoond, dajt zulke spanningen gewoonlijk van tijdelijken aard zijn en van zelf weder verdwijnen, zoodra de toestand weer iets rustiger wordt. Er zijn inderdaad teekenen, dat dit op het oogenblik alweer het geval is. De laatste dagen heeft het Egalisatiefonds betrekke lijk weinig dollars behoeven af te geven en over het algemeen gaf de stemming van iets meer vertrouwen blijk. Wij gelooven dat indien er een aan merkelijke ontspanning van den algemee- en toestand mocht intreden, het koers- peil ter beurze in een snel tempo zou stijgen, vooral voor de fondsen, die den laatsten tijd sterk van aanbod te lijden hebben gehad. Daartoe behooren aandeelen Koninklijke, HVA, Amsterdam Rubber en Scheepvaartaandeelen. Deze opvatting gronden wij vooral op de overweging, dat het koerspeil in verhouding tot de TeeSS" uitgekeerde of nog te verwachten dividen den zeer laag is te noemen. Een hoogere waardeering van obligaties zou zeer zeker ook een stimulans vormen voor een koers- verbetering op de aandeelenmarkt. Maar helaas kan op het oogenblik van een dergelijke ontspanning nog niet wor den gesproken. Hoogstens kan men zeg gen dat hel aanbod Donderdag eenigerma- le is verminderd, zoodat de koersen meer weerstand toonden. Tot de flauwere stemming voor scheep vaartaandeelen hebben ook de vooraf gaande dagen de teleurstellende dividend- uickeeringen bijgedragen Koninklijke Pa- ketvaart keert 9 uit tegen vorig jaar 8 De Hollandsche Stoomboot 7 9^ te gen 6 en de Stoomvaart Mij. Neder land 7 tegen vorig jaar 6 De scheep vaartmaatschappijen geven er de voorkeur aan om niet onbelangrijke bedragen uit de winst in het bedrijf te houden om te gen alle gebeurlijkheden in de toekomst opgewassen te zijn. Natuurlijk heeft men vooral het oog gericht op de hoogere kos ten van aanbouw. Ook al toont men te dien opzichte een zekere terughouding, toch zullen de reederijen op den duur niet kunnen ontkomen aan het plaatsen van nieuwe orders, vooral die maatschappijen, die verlies van scheepsruimte hebben te boeken. De toestand van de scheepsbouwmaat schappijen is over het algemeen zeer be vredigend. zooals reeds vroeger is geble ken uit het jaarverslag van de RotCerdam- sche Droogdok Mij. Ter jaarvergadering van de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. werd medegedeeld, dat er een nieuwe hel ling in aanbouw 'is in verband met het slagkruiserplan. Weliswaar werd nog geen melding gemaakt, dat een order voor het bouwen van een kruiser was ontvan gen, maar men mag er wel van verzekerd zijn, dat de maatschappij niet tot het meer of hij zijn arm om mij heen sloeg om mij te ondersteunen, omdat ik zoo van streek was. Hij was altijd even vriendelijk voor het zwakke geslacht, daar kan ik van meepraten. HOOFDSTUK VII. „Ik heb een mooie vrouw, een goede maatschappelijke positie en een prachtig inkomen verloren", begon mijnheer God frey, „en ik heb er zonder morren in be rust. Wat kan daar de reden van zijn? Lie ve vriendin, er is geen reden". „Geen reden?" vroeg ik verbaasd. „Allerbeste vriendin, gebruik uw ver stand en help my", ging hij voort. „Vertel mij hoe komt het, dat ik op een gege ven moment den indruk krijg, dat ik in een droomtoestand moet zijn geweest, toen ik plannen maakte om in het huwelijk te tre den? Waarom kom ik nu eerst tot het be sef, dat mijn geluk slechts gelegen is in het helpen van al die lieve dames, in het verrichten van mijn nederige taak en het uitspreken van een paar welgekozen woor den, wanneer de presidente van een comité mij daarom vraagt? Wat zal ik met juf frouw Verinder? Een maand geleden druk te ik haar gelukzalig aan mijn hart. Een uur geleden maakte de wetenschap, dat ik haar nooit meer aan mijn hart zal druk ken, mij haast dronken van geluk. Het schijnt onmogelijk. Kunt u er een verkla ring voor vinden, lieve vriendin? Ik zie er geen kans toe". Ik was zoo verheugd hem weer in ons midden te weten, dat ik niet protesteerde, toen hij mijn handen tegen zijn lippen drukte. Ik sloot mijn oogen en in een ge voel van geestelijke zelfvergetelheid zou ik juist met mijn hoofd op zijn schouder in zwijm zijn gevallen, toen een afschuwelijk gerammel van messen en vorken mijn oor trof en een oogenblik later de huisknecht bouwen van een helling, was overgegaan, indien zij niet tevoren van een dergelijken opdracht verzekerd was. By de N.V Wilton Feyenoord is een or der geplaatst voor een motortankschip van 12Ó00 tons. Ook dit is een zeer belangrijke opdracht. Wij brengen in herinnering, dat deze maatschappij zeer gunstige financieele resultaten heeft bereikt. Ten aanzien van Indische maatschappij en is men thans weer wat optimistischer dan eenigen tyd geleden, toen de politieke positie van Ned. Indië ter sprake was ge komen. Voor Nederland zelf is het politieke, evenwicht in Europa jarenlang van groote beteekenis geweest; voor Nederlandsch Indië is thans enn dergejfijke Situatie ontstaan, zij het ook dat daar andere mo gendheden zjjn. die voor het evenwicht zorgen, nl. Amerika en Japan. Toen het duidelijk was geworden, dat. beide landen prys stellen op het handhaven van de sta tus quo is dan ook de gewekte ongerust heid geheel verdwenen. Tot een krachtig koersherstel voor cultuuraandeelen is het nog niet gekomen daarvoor was de gc- heele beurssituatie nog niet voldoende ver beterd. De ondertoon wordt evenwel vas ter, Op de stemming voor petroleumaandee- len werken de berichten omtrent de Ame rikaansche petroleumindustrie niet opwek kend. In verhouding tot de financieele re sultaten o.a. voor Tidewater, die in het eerste kwartaal de grootste winst boekte, welke zy ooit behaald heeft. nl. 5 3 782.000 tegen vorig jaar 672.000 zyn de koersen echter, zeer laag. Ook de Phillips petro leum maakte in 1939 een goede winst nl. S 2.21 per aandeel tegen vorig jaar 3 2 03. Hieronder volgt een overzicht vati het koersverloop in de afgeloopen week; 3—3 5 Nederland 1938 S0—SI Va Koloniale Bnnk 146^150 Unilever SO —84 Vi —82—83 'A Philips 113—114'/, 109 lirVj U.S. Steel 45 Va4645 Vi 45 :K, Koninklijke 205 Vi 211204206V, Amsterdam Rubber 169%—172'4 —168% HVA 345—351—339—341 Deli Batavia Mij. 1245"—12S124 Deli Mij, 176Vj —182172175 Senembah 131—131V,—128 ',1—129-127 !i Alarm. Een colonne van het Britsche expeditieleger in Frankrijk heeft halt gehouden en richt het afweergeschut op den naderenden vijand in de lucht Een edel mensch trekt edele men- schen aan. iiiniiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ binnen kwam om de tafel te dekken. „Wal. vliegt de lijd", riep mynheer God frey. „Ik zal my moeten haasten om niet te Iaat aan den trein te komen". Ik vroeg hem, waarom hij zoo'n haast had. weer te vertrekken. „Mijn vader komt vandaag in Londen aan en is van plan vanavond of morgen ochtend hier te komen. Hij was erg gesteld op dit huwelijk tusschen Rachel en my, en ik wil hem inlichten over de verbreking van onze verloving, zoodat hij zich met het denkbeeld kan verzoenen, voor hij hier komt. Mijn lieve vriendin, wij zullen elkaar spoedig weer ontmoeten". Met deze woorden nam hij afscheid en ik haastte mij naar mijn kamer om mij van de doorgestane emoties te herstellen, alvo rens tante Ablewhite en Rachel aan tafel te ontmoeten. Later kwamen mij praatjes ter oore, waarin mynheer Godfrey beschuldigd werd, goede redenen te hebben gehad. Rachel van baar trouwbelofte te ontslaan, toen de ge legenheid hem geboden werd, aangezien hij het baatzuchtige voornemen koesterde, door mijn tusschenkomst de gunst te her winnen van een der dames van het Comité voor Kleeding aan Moeders, die rijk met aardsche goederen gezegend is, maar ik hecht geen geloof aan die kwaadsprekerij. Ik zou nog graag meer willen schrijven, maar ben hier aan het einde gekomen van een der hoofdstukken in mijn veelbewogen leven. TWEEDE DOCUMENT. Bijgedragen door Mathew Bruff, advocaat te Gray's Inn Square. HOOFDSTUK I. In de eerste plaats moet ik vermelden, dat ik in staat ben licht te werpen op een paar pi'oblemen, die tot dusverre in duis ter waren gehuld. Juffrouw Verinder had goede redenen haar verloving te verbre ken, waartoe ik den stoot gaf. Mijnheer Godfrey Ablewhite had eveneens een goede reden afstand te doen van a)le aanspraken op de hand van zijn nicht, en ik ontdekte wat die reden was. Om de gebeurtenissen in chronologische volgorde te behandelen, zal ik beginnen met hetgeen betrekking heeft op de verlo ving. Na het overlijden van lady Verinder werd haar testament, zooals gebruikelijk is. voor verificatie aan mijn procureur doorgege ven. Ongeveer drie weken later, toen ik hem in zijn kantoor een bezoek bracht, deelde hij mij mede, dat iemand inzage van het testament had gevraagd. Dit was vreemd. Er was geen enkel punt in het testament, dat bestreden zou kunnen wor den, en ik kon mij niet voorstellen, wie er belang bij had, inzage van het document te verlangen. Voor hen, die het niet weten, wil ik nog vermelden, dat de wet iedereen, tegen betaling van een shilling, toestaat inzage te verkrijgen van ieder testament, dat te dien einde op „Doctor's Commons" moet worden gedeponeerd. „Wie heeft om het testament gevraagd?" vroeg ik. „Mijnheer Smalley van het advocaten kantoor Skipp en Smalley. Het testament was nog niet in de boeken overgeschreven, dus moest de klerk hem wel het origineel lal en zien. Hij las het aandachtig door en maakte een paar aanteekeningen in zijn zakboekje. Weet u soms, wat hij daarmee voor kan hebben?" „Neen", antwoordde ik. „maar dat zal ik gauw genoeg uitvinden". Als een ander advocatenkantoor belast zou zjjn geweest met het onderzoek inzake het lestament van myn overleden cliënte, zou het voor mij lastig zijn geweest om iets omtrent hun bedoeling te weten te komen, maar Skipp en Smalley kregen dikwijls rechtszaken van my, die ik door mijn druk ke praktijk zelf niet kon waarnemen, zoo dat ik dus een zekeren druk op hen kon uitoefenen. Zoodra ik op mijn kantoor te rug was, zond ik myn klerk naar het kan toor van Skipp en Smalley, om te vragen waarom mijnheer Smalley het noodig had gevonden inzage van lady Verinder's testa ment te verlangen. Mijnheer Smalley kwam hierop bij mij en deelde mij mede, dat hij op instructies van een cliënt had gehandeld. Hij vond. dat hij het vertrouwen van zijn cliënt niet mocht schenden door nadere bijzonderhe den te vermelden, doch in dit geval schaam de ik mij niet misbruik te maken van mijn positie en gaf hem onomwonden te ken nen. dat hij had te kiezen tusschen het ri sico zyn cliënt te verliezen en het verlies van zyn zaken. Een onverdedigbaar stand punt, naar ik gaarne toegeef, maar ik be reikte mijn doel en zonder eenige aarzeling vertelde hy mij den naam van zijn cliënt: mijnheer Godfrey Ablewhite. Dit was vol doende. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 9