TRIUMPH STADSNIEUWS TRIUMPHEERT BOVENALLES STADSNIEUWS IT BE PROVISIE WANT HET IS DE BESTE 1? SIGARET MIDDELBURG VERGADERING VAN „NEHALENNIA" Hedenmorgen kwam de Vereeniging Ne- halennia in buitengewone vergadering bü- een. De vergadering was belegd in verband met het afloopen op 5 Mei a.s. van den ter mijn van 29 jaar, waarvoor de vereeniging is aangegaan. De vergadering vereenigde zich met algemeene stemmen met het voor stel van het bestuur om de vereeniging we derom 29 jaar te doen voortbestaan en dus tot 5 Mei 1969. Uitvoering Soli Deo Gloria. In het verslag over de uitvoering van de christelijke zangvereeniging Soli Deo Gloria, voorkomend in ons blad van gisteren is vermeld, dat mej. B. Ie Quinter op de piano mej. Caro begeleidde. Dit is niet juist. Mej. M. van Loo begeleidde de zangeres. Met voetje tusschen achterwiel. Hedenmorgen geraakte het zoontje van de familie B., dat op een damesrijwiel de Balans passeerde, met het rechtervoetje tusschen het achterwiel en kwam te vallen. Door omstanders werd de kleine, die klaag de over hevige pijn, verlost en door een automobilist naar de ouderlijke woning in de Brakstraat overgebracht. Te Koudekerke is op 84-jarigen leef tijd overleden de heer C. L. van Noppen, die tal van jaren tot aan zijn pensioenge rechtigden leeftijd ambtenaar ter Provin ciale griffie van Zeeland is geweest. DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den beden ingeschreven: geheel werkloos: 210 mannen en 13 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 9 mannen en vrouwen; in werkverschaffing 186 mannen en vrou wen; niet werkloos 4 mannen en 2 vrouwen. Algemeen totaal vorige week 438; bijgeko men 53; afgegaan 67; over 424. der Alster, wals, CL Fétras; 5 Ned. School en Volksl.ederen, potpouri, F. Jakma; pauze; 6 Graf Zeppelin, m&'sch, C. Tei- ke; 7 La Princesse Enchantée, ouverture. L. Langlois; 8 Pan Europa, intermezzo, A, Dreissen; 9 Faust, fantasie, Gounod- Kessels; 10 Death or Glory, marsch, B. Hall. Rijkslandbouwwinterschool. Bevorderd werden van de le naar de 2e klasse van klasse IA: C. W. van Belzen, Nieuw en St. Joosland; A F. Blok Krab- "bendijke; P. Boonman, 's-Heer Arendsker- ke; M. van Damme, Rilland; B. van Dyke, Nisse; M. van Gastel, Noordgouwe; H. van Iwaarden, Sluis; G. J. de Jager, Steenber gen; J. C. van Liere. Ovezand; H_ Mal- jaars. Oostkapelle|; A~- Minderhoufl, Wil- helminadorp; P. Nijsse, Rilland; A. I. van Overbeeke, Borssele; H. C. Al Poley, Waarde; J. P. W, C. Stols. Nieuwerïterk; J. D. E. Wolfert, Waarde; afgewezen twee. Van klasse 1B: Iz, de Buck, Grüpskerke; J. Goense, 's-Heer Arendskerke; B. op 't Hof, Nieuwdorp; Joh. Kik, Oosterlarid; P. G, A. de Lange, Kamperland; M. Markus- se, 's-Heer Abtskerke; F. A. Neeteson, KloosterzandeC. A. Nijsse. Borssele; S. J. de Regt, Wissenkerke; N. W. Rensink, Benthuizen; L. Vis, Noordgouwe; H. West- strate, Waarde; C. G. D. Wisse, Kapelle; afgewezen vier. GOES AVRO-AVOND IN HET SCHUTTERSHOF. Vrijdagavond gaf een AVRO-klein-tour- née-gezelschap in het „Schuttershof" een uitvoering, waarvoor buitengewoon veel belangsteling bestondl, hetgeen niet te ver wonderen was aangezien o.m. meewerkten de alom bekende artisten Willy Walden en Piet Muyselaar, o.a. als Juffrouw Snip en Juffrouw Snap, Gerard Walden. Hilde Ale xander, terwijl een uitstekend orkest werd verzorgd onder leiding van Pirn de la Fuen- te. Door buitengewone omstandigheden kon niemand van het Hoofdbestuur aanwezig zijn waardoor den hr. Muyselaar de taak was opgedragen dezen avond te openen, hetgeen hij op een wijze deed die direct de noodige stemming onder de aanwezigen ver oorzaakte. Hierna werd begonnen met de AVRO-revue; „Van d'eene wijs naar d'an dere grap Voert d' Avro U met Snip en Snap". De vele dolle grappen van Willy Wal den en Piet Muyselaar, afgewisseld met vroolijke bekende liedjes, bezorgden den aan wezigen de eene lachbui na de andere, ter wijl de bekende refreins door. allen flink werd meegezongen. Een buitengewoon suc ces hadden de twee komieken met hun op treden als Boudewijn met zijn pop Bartje. Aan het lachen kwam bjjna geen eind. Tus schen de vele vroolijke nummers was er steeds te genieten van prachtigen zang olj muziek. Om alle medewerkenden afzon derlijk te noemen is vrijwel niet te doen daar ieder op zijn gebied iets voor het voet licht bracht dat ten volle de aandacht waard was. Een speciale vermelding dient echter wel gemaakt te worden van het prachtige vioolspel van den violist De Beer. Een welverdiend applaus beloonde hem voor zijn volmaakte muziek. Doch niet ai- leen de afzonderlijke muzieknummers wa ren van uitstekend gehalte het geheele or kest droeg er toe bij dat de ten gehoore ge brachte muziek een lust was om te hooren waarvoor de leider de la Fuente dan ook meermalen in het applaus zijn deel kreeg. Het geheel werd in zoo'n vlot tempo af gewerkt dat voor velen het einde te vroeg kwam. Als slotnummer waren Juffrouw Snip en Juffrouw Snap onbetaalbaar in het creatie als bezoeksters van een opera. De vele malle uitroepen van de dames deden het publiek gieren van den lach en aan het eind van de revue kwam bijna aan het ap plaus geen eind. Het Avro-gezelschap heeft haar velen vrienden 'n prettigen avond be zorgd en daarmee voldaan aan het verlan gen van velen om de bekende Avro-artisten, die vrijwel iedereen kent van de voor velen „onmisbaren Dinsdagavond-trein", ook te Goes te doen optreden. HARMONIE „HOSANNA! Uitvoering op 30 April. Naar we vernemen is de heer C. G. Go- vaerts te Bergen op Zoom, directeur van de Harmonie Hosanna alhier, reeds gerui- men tijd ernstig ongesteld. Sinds eenige weken worden de repetities dan ook ge leid d-oor de hr J. Horst, in wien Hosanna een goeden vervanger heeft gevonden. De heer Horst is in Goes geen onbekende, hij is jaren directeur geweest van de harmonie Euphonia alhier. A.s. Dinsdag 30 April hoopt Hosanna Ier gelegenheid van den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana des avonds een volksconcert fe geven op de Groote Markt onder leiding van den heer Horst. Het programma vermeldt de no's: 1 Oud Wilhelmus: 2 Prinses Juliana marsch N. A. Bouwman; 3 L'Enlévement au Sérail ouverture, W. A. Mozarl4 Mondnacht auf Vereeniging tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten. ALGEMEENE LEDENVERGA DERING. In de Vrijdagavond te Zoutelande, in combinatie met een propagandabijeenkomst, gehouden algemeene ledenvergadering van de bovengenoemde vereeniging. heeft de voorzitter, tevens waarnemend secretaris (wegens mobilisatie van mr. W. K. H. Die- leman) de heer B. v. Brucken Fock, verslag uitgebracht over het afgeloopen vereeni- gingsjaar, waarin wordt herinnerd aan de zoo succesvolle tentoonstelling van klee derdrachten, volkskunst enz. die in Augustus van het afgeloopen jaar te Mid delburg werd gehouden, en die voor de ver eeniging een goed batig slot heeft opgele verd. Ook de gehouden radiorede van mej. CysouwKaland is een succes geweest.' „Van meer dan een zjjde" aldus het verslag, „werd ons de overtuiging te kennen gege ven, dat onze propaganda inderdaad tot meerdere belangstelling en waardeering van het Zeeuwsch costuum heeft geleid, en daardoor daadwerkelijk er toe bijdraagt, de uitsterving van de mooie Zeeuwsche klee derdrachten tegen te gaan". De kleederdrachtfilm, waarvan in het vo rig verslag sprake was, en die door de fir ma Henning, in samenwerking met den voorzitter, zou worden geproduceerd ,is we gens drukke werkzaamheden van den heer Henning nog niet geheel voltooid. Het ge delete dat reeds gereed is gekomen, is op den propaganda-avond te Biggekerke in Fe bruari 1940 vertoond, en heelt daar veel bij val geoogst. De voorzitter deelde verder mede, dat hij een afspraak heeft met de cineaste mej. A. B. Landberg te Den Haag, om dezen zomer jezamenlijk een kleederdrachtfilm te ma ken, welke mede zou kunnen worden dienstbaar gemaakt aan de doelstelling der vereeniging. Spr. hoopte dat dit plan voort gang zal kunnen hebben. Uit het verslag van den penningmeester jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, bleek dat, dank zij de goede resultaten van de gehou den tentoonstelling, er een batig slot over 1939 is van 358, In de bestuursvacature, ontslaan door het vertrek van dr. S. S. Smeding, werd voorzien door de benoeming van mevr. Chr. FruinButeux, te Middelburg, terwijl ver der nog als lid van het algemeen bestuur werd gekozen de heer P. Janse te Bigge kerke. Bjj de rondvraag werd door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot ter sprake gebracht het hinderlijk fotografeeren van kerkgan gers te Westkapelle, waartegen maatrege len zullen worden beraamd. PROPAGAND A-BIJEENKOMST. In de daarna gehouden propaganda-bij- eenkomst, die buitengewoon druk bezocht was, zoodat de lokalen geheel gevuld waren, hield de voorzitter een inleiding, vva: hü o.a. dank bracht aan het onderwijzend personeel te Zoutelande voor zijn medewer king aan het behoud van het Zeeuwsch costuum, en er op wees, dat de dracht te Zoutelande dan ook nog vrij goed gehand haafd blijft, al zijn de cijfers niet zoo gun stig als te Westkapelle, waar ongeveer 95 perfcent der meisjes iop school nog in Zeeuwsch costuum zijn gekleed. Vervolgens liet het Dameskoor van West kapelle zich hooren, dat met alle leden in dracht, onder leiding van mej. Cath. Dek ker, die voor dezen keer, en met succes, den dirigeerstok zwaaide, veel tot den luister van den avond bijdroeg. De 12-jarige Marietje Koppejan, een glunder deerntje, betrad daarna het po dium en getuigde van haar liefde voor het mooie Zeeuwsche costuum, dat zij verklaar de niet graag voor de burgerdracht te wil len verwisselen. Een aardig moment! Vervolgens werd een film met Marker kleederdrachten vertoond, en daarna de Zeeuwsche kleederdrachtfilm bovenvermeld die veel succes had. Ds. Oosthoek, bestuurslid der vereeni ging, belichtte de geestelijke zijde van het ldeedingvraagstuk en betoogde dat men te vreden moet zijn met wat men heeft, en er niet naai' moet verlangen op stadsmenschen te gelijken door verwisseling van dracht. Na de pauze, waarin thee werd geser veerd, legde de heer P. Janse van Biggeker ke getuigenis af van zijn verknochtheid aan WEERBERICHT DE BILTHier en daar mist, overigens meest gedeeltelijk bewolkt. Plaatselijk enkele buien met kans op onweer. Wei nig verandering in temperatuur. Zo. 28 April. Zon op: 4 h 37; onder: 19 h 19. Licht op: 19 h 49. Maan op: 12 h 41; onder: 10 h 05. Ma. 29 April. Zon op: 4 h 35; onder: 19 h 21. Licht op: 19 h 51. Maan op: 1 h 15; onder; 11 h 08. L.K. 29 April. Hoogwater. Laagwater April. Zaterdag 27 4.43 17.09 11.11 23.43 Zondag 28 5.37 18.01 11.58 Maandag 29 6.35 18.59 0.33 12.57 Hoog- en i^aagwuter te WemeiOnige. Hoogwater. Laagwater April. Zaterdag 27 6.35 19.02 0.02 12.18 Zondag 28 7.22 19.49 0.47 13.05 Maandag 29 8.15 20.40 1.36 14.04 KONINKLIJKE GIFTEN VOOR DE HAAGSCHE BLEEKNEUSJES. Bij het comité, dat de collecte voor de Haagsche bleekneusjes, de christelijke en Israëlitische vacantiekolonies en zorg voor het achterlijke kind organiseert, zijn giften binnengekomen Van H. M. de Koningin, Prinses Juliana én Prins Bernhard. de Zeeuwsche dracht, waarin hü zoowel bü den burgemeester van Amsterdam als bü andere autoriteiten steeds met aile achting is ontvangen. Tot slot trad de heer A. Bosdük uit Mid delburg op, bekend wegens zün te Middel- buvg gehouden cantate „Op de Markt",l met een koor van in dracht gekleede jon gedames, die liederen zongen, propaganda makend voor het behoud van het nationaal costuum, welke zangscènes, ondanks den korten tijd van voorbereiding, zeer in den smaak vielen. Tenslotte zp nog gemeld, dat aan alle aanwezigen keurige opwekkingen tot be houd der dracht werden rondgedeeld. De voorzitter heeft alle medewerkenden hartelijk dank gezegd voor dezen buitenge woon geslaagden avond. VLISSINGEN. JAARVERGADERING AANDEEL HOUDERS K, M. DE SCHELDE, In de heden gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Mij. De Schelde werden de jaar stukken goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen de heer T. H. de Meester, In de daarna gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Natio naal bezit van aandeelen der K. M. De Schelde werden de'Hoalans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd, De heer De Meester werd als lid van den Raad van beheer herkozen. WALCHEREN. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. GRIJPSKERKE. Vrüdagmiddag 4% uur moest een militair lesviiegtuig een nooUlan- ding maken op een perceel bouwland onder deze gemeente. De landing had een goéd verloop. De oorzaak was een motordefect. Van de 2 inzittenden was niemand ge wond, na eenig herstel aan de machine kon deze om ruim 7 uur weer opstügen. FILMAVOND B.V.L. O. EN W. SOUBURG. Donderdagavond hield alhier de B. V. L. een groote film avond. Burgemeester Stemerding riep allen een woord van weikóm toe. 1-Iet verblijdde spr. dat zoovelen aan de uitnoodiging heb ben gehoor gegeven. Hierna werd vertoond de film Ons Prin sesje loopt; waarna de secretaris der gen. commissie de hr. J. G. Eckhart een korte opwekkende rede uitsprak. In 1672, aldus spr. heeft ons volk om Oranje geroepen. Thans in 1940 roept Oran je om het volk van Nederland. Wat zal ons antwoord zün? Kunnen ook wjj in de zen tijd trouw zweren aan Wilhelmina van Nassau? Ja dat kunnen wü, gedachtig aan de liefde en toewijding van het Oranjehuis, eiken vijand hetzü van Noord of Zuid, van Oost of West toeroepende: Wü zullen Hol land houden, wü geven Holland nooit". Hierna wordt vertoond de film „Neder land let op Uw saeck". Deze geeft een beeld van onze weermacht, zoowel te land als ter zee. In de pauze werden ververschingen aangeboden. Het was een zeer leerrijke avond, met het zingen van „Mün schild en de betrouwen" werd deze vergadering ge sloten. ZUID-BEVELAND. Herbenoeming burgemeester. 's GRAVENPOLDER. Bij k.b. van 15 April is met ingang van 15 Mei de heer J. van Meerendonck herbenoemd als burge meester dezer gemeente. HANSWEERT. De heer C. Leune, die met ingang van 1 Mei a.s. henoemd was als tüdelük onderwijzer aan de O.L. school te Oosterland, heeft hiervoor moeten be danken, omdat hem voor de tijdelijke be trekking aan de O.L. school te Hansweert geen ontslag Ron worden verleend. VER. VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Vergadering afd. Kapelle, KAPELLE. In het lokaal Obadja kwam de onderafdeeling van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid en Noord Eevelanci in algemeene ledenvergadering büeen. De voorzitter, de heer A. J. van Liere. sprak in zün openingswoord van den goe den gang van zaken. Met dank mag op het voorbije jaar worde terug gezien. 10 BEURS VAN AMS1 tKUAM. Amsterdam 1936-3% 83% Zeeuws. Hyp. B-3% 76%—76% Cities Service Cy. P. 1953 5 51%—53% Bataafsche Petr. Mij.-3% 81%81% A Amsterd. Bank 8484 A Ned. Gist- en Spiritusf. 322% A De Schelde N.B. 42%—42% C Am. Smelt Ref. 36%—.— A Houth. Alberts 62%—62% C Chesapeake Ohio 30%30% C Pref. Kansas City South. 13%13% C Union Pac. Rr. 73% Ned. 38 1000-3 81%—81% O. Inöië 37 1000-3 Sl%—81% A Koloniale Bnlc. 148 A N.I. Hbk. 600 98%— 98% C Ned. H. M. 1000 80%—80% A v. Berkels Pat. 14%14% C Calvéé-Delft 53 A Lever-Bros Unilever 82%82-'% A Philips Gem. B. afg. 110—110%-12% C Am. Car Foundry 21%20%-% C Anaconda Cop. 23%22%-% C Bethlehem St. 62%—61-60% C General Motor 39 39% C Kennec Copper 26%26%-% C North Am Aviation 71%17% C Rep Steel 16%—16-% C U. States St. C 46%—45-% C North Am CSy 16%—16% A Kon Petr Mpij 201%—202%-04% C Contin. Oil Cy. 17%—17% C Phillips Petr. Comp. 28%—28% C Shell Union O.C. 9%—9% C Tide Water Ass. Oil 9%—9% A Ned. Scheepv. U. 110%—109% A H.V. Amsterdam 335%—332-35 A N.I. Suiker U. 203%—198 A Deli Batavia 121%—122 C Deli Mij. 1000 173%—174% BEURSTHERMOMETER ZATERDAG. Unilever Markt Philips - Obl .Markt - - Schepen - Koninkl. Indutsrle Rubber Tabak Suiker gedeponeerd A Senembah 124 C Pensylvania Rr. 17%—17% C Southern Pac. Cy. 9%—9% A Southern Rlvv. 1211% A Amst. Rubb. C. 165%—166% 167%. A Deli-Bat. Rubb. 132%—131.% A Hessa Rubber 8586% A Serbadjadi S.R. 83—83 WISSELKOERSEN. Londen Berlpn Parijs Brussel New York Heden.' Gister. 6 62% 6,60% 75.60 75,60 3,75% 3,74% 31,83 31,74 1,88% 1,88% opnamen voor Kapeiie-Biezelinge werden minder geboekt. De buitengewone uitkee- ring van 15 pet. van elk ziektegeval blijft, alleen wordt het maximum bedrag be paald op 10, eerder was dit 15. Rekening en verantwoording van den pennigmeester den reer D. Ganseman: de ontvangsten bedroegen met het saldo 1938 7188.20; aan de centrale vereeniging werd afgedragen 5060.79; diverse iii^ga- ven 629.89, totaal uitgegeven 5690*68, saldo 1497.52. De afdeeling telt 2132 leden, nam toe met 46 nieuwe leden. Opgenomen werden in het ziekenhuis 66 leden. In 1939 werd meer uitgegeven dan ontvangen 281,53. Namens de controlecommissie verklaar de de heer H. le Clerq dat alle boeken en bescheiden in orde waren. Spr. adviseerde tot vaststelling. Aldusbesloten. Tot lid van de controlecommissie, vaca ture S. J. van Dyke, werd gekozen" de hr Tob. Lepoeter Gz. Herkozen werden de aftredende bestuurs leden de heeren Mi Glas en J. J. van den Dries. Bespreking volgde van de agenda der te houden Centrale vergadering. Voorname lijk werd. gewezen op punt 7 der agenda inzake aanmelding lid, in overleg met de controleerende geneesheer enz. De voorz. spoorde aan, dat ieder die kan, lid moet worden. De penningm. wees er met klem op om lid te worden voor sa natorium-verzekering. De rondvraag leverde niets bizonderï-op. de opkomst was niet bevredigend, die had beter kunnen zün. MUZIEK- EN TOONEELUITVOEREVG. KRUININGEN. Vrijdagavond werd in ho tel „De Korenbeurs" een uitvoering gege ven door het strijkorkest Apollo onder lei ding van den heer M. van den Berge. Me dewerking werd verleend door het Nuts- tooneelgezelschap uit Ierseke. Het muzikale gedeelte bestond uit een zestal nummers terwijl door het tooneelgezelschap werd op gevoerd „De Vreemdeling" van Anton Coo- len. De aanwezigen hebben zeer genoten. Er werd vlot en met gevoel gespeeld. In de pauze werd nog een verloting ge houden. De belangstelling was vrij goed. ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE MILITAIREN. KRUININGEN. Donderdag trad in ho tel De Koi'enbeurs een persoon op voor de militairen en burgers, die zich uitgaf als hypnotiseur. In werkelijkheid was' het gedachten overbrengen op een medium; ,,miss Gerda". Dit overbrengen van ge dachten ging werkelük goed en de aan wezigen, het meerendeel militairen, hebben werkelijk kunnen genieten. In de pauze bracht een militaire band, die in.allerhaasl was bij elkaar getrommeld, de stemming er in. Verschillende bekende nummers werden ten gehoore gebracht en er werd flink meegezongen. NOORD-BEVELAND. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUIS VERPLEGING. Vergadering afd. Kamperland. KAMPERLAND. Vrijdagavond hield de afdeeling Kamperland van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord Beveland haar algemeene vergade- ring onder voorzitterschap van ds. P. N. Tonsbeek. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester, den heer Joh, Verburg bleek, dat het ledental steeds groeiende is, er staan thans 1641 leden ingeschreven het welk 88 pet. van de inwoners bedraagt, ter wijl voor de B-verzekering 15 leden zün in geschreven. 1-Iet ledental der Sanatorium- verzekering bedraagt 112. Het aantal ver pleegden in 1939 bedroeg 17 leden, terwül 1 lid in een sanatorium is opgenomen. De totale inkomsten bedroegen 3757,08; de totale uitgaven 3655,95, zoodat een ba tig saldo overbleef van 101,13. In de vacature van den hr. I. Tange werd tot lid van de controle-commissie gekozen de heer M. Douw, terwijl in de vacature van Jan Leendertse tot bestuurslid gekozen werd de heer J. Melis. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de hrn. H. D. (Ingez. Med.) Meulenberg en C. Wolse. Het bestuursvoorstel om aan de in 1939 verpleegden nog een èxtra gift te geven van 2,50 werd met algemeene stemmen aangenomen. Z.-VLAANDEREN W.D. LIJK OPGEHAALD. Van een der slachtoffers ran het autoongeluk te Sluiskil. SLUISKIL. Vrijdagmorgen is uit het kanaal te Sluiskil het lijk opgehaald van den landbouwer J. L, van de Ree te Zaamslag, een der drie slachtoffers van het auto-ongeluk, dat daar onlangs heeft plaats gehad. Het lijk is gevonden onge veer op dezelfde plaats, waar de auto in het kanaal is gereden. Waarschijnlijk is het slachtoffer vastgeraakt, aangezien ter plaatse dagelijks met dreggen en sleepen naar het lijk is gezocht. Ruim 2 weken is dit zoeken zonder resultaat gebleven. KERKNIEUWS DE KERK IN NOORWEGEN. Het is een grimmige tragiek schrijft „Hervormd Nederland" die binnen vyf maanden eerst de kerk in Finland en daar na in Noorwegen actueel maakt. In Noorwegen heeft, zooa'ls blijkt uit een gesprek, dat de redactie voerde met den Noorschen zeemansprèdikant te Rotterdam, ds. A. Salvesen, de kerk een belangrijke plaats in het volksleven. Van de bevolking behoort 98 pet. tot de Evangelisch Luther- sche staatskerk en verreweg de meeste No ren nemen actief deel aan het kerkelük le ven. Op verschillende wüzen is de kerk erin geslaagd de onkerkehjkheid volkomen te keeren. Voor de jonge menschen bv. die op Zondag de bergen in willen trekken, sticht te zü kleine sportkapellen bü de vertrek plaatsen. Er kwamen kampen bü de kapel len, zoodat er centra van trekkersleven rond de kerk ontstonden. In de steden voor kwam men de onlterkelükheid, doordat men al vroeg overging tot een soort parochie vorming. Elke stadswük kreeg haar eigen gemeentehuis, haar gebedshuis, dat voor alle bewoners tot een tehuis werd. In deze huizen worden kerkdiensten gehouden, waarin ook leeken voorgaan. Bovendien concentreert zich daar alle sociaal kerkelük werk. Verschillende opwekkingsbewegingen, o. m. de Oxfordgroep, hebben grooten invloed gehad in Noorwegen. Naar ds. Salvesens meening zal het na dezen oorlog stellig gedaan zün met alle anti-religieuze stroo mingen. Reeds nu is het heel gewoon, als „neutrale" Noorsche kranten hoofdartike len wijden aan en breed-ingezette discussies inleiden over kerkelüke en godsdienstige onderwerpen. Dergelijke onderwerpen wor den vrijwel dagelüks in alle kranten aan de orde gesteld. De laatste woorden van ds. Salvesen zün wrang: „De Noren waren zoo'n uiterst vre delievend volk; de christelijke gedachte van naastenliefde leefde zoo sterk in hen. Een Noor kon zelfs geen hond of kat dooden. En nu moeten zü vechten. Zü zullen het doen; zij zullen zich verdedigen om het bes te wat zü hebben, te behouden." Het artikel bevat enkele zeer goede il lustraties, o.m. van het Noorsche kerkje te Rotterdam. Bevorderd tot arts. Aan de universiteit te Leiden i Aan de universiteit te ^'<3 gister middag bevorderd tot arts, de heer I. D. Fransen van de Putte, alhier.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2