WAT EEN BLINKENDE HELDERHEID m -en hel overvelle sop G3Sffl dank zij da ES 0 slechts Iflii 12 JÊ RINSO ZULK EEN BLINKENDE HELDERHEID SPAART GAS WAST ZONDER VERDERE HULP STADSNIEUWS Rinso maakt was dag gemakkelijk. ONVERANDERDE PRIJS UIT DE PROVINCIE GOES Teraardebestelling wijlen Walter Kakebeeke. Onder zeer groote belangstelling had Donderdagmiddag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wa len den heer Walter Kakebeeke, in leven o.a. voorzitter der Coöperatieve Suiker- fabriek en raffinaderij Dinteloord, Bij de groeve mei'kten we o.a. op de heeren jhr. mr. J, W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland; dr. B. D. H, Teilegen, griffier der Staten van Zeeland; mr. J. H, M. Stieger, lid van Ged. Staten van Zeeland; mr. P. Dieleman, voorz. en ir;. J. D. Dorst, secr. der ZLM; C. Moors, viee-voorzi, en L. P. van Mal- land, dir. der Suikerfabriek Dinteloord: jhr, J. van Vredenburchi voorz. Stamboek Ned. Trekpaard; mr. dr. R. W. graat' Lynden, voorz. en A, van Doorninck, dir. der Zeeuwsche Voeder en Kunstmesthan- del; A. Kingma, dir. Ne'd. Hypotheekbank; H. A. A_. baron Collot d Escury. voorz., B. R. Plasschaert en P. A. Neeteson, directeu ren der Coöp, Suikerfabriek Sas van Gent; J. Gielen, voorz., M. J. Smit, dir. en H- van Roey, secr. der Coöp, Suikerfabriek Zevenbergen; T. H. de Meester, pres. com. E. Alberts, cornm,* K. G. ..Bron, dir. en G. Bensink, oud-directeur der Stoomvaartmij. Zeeland; C. A. van Woelderen, burgemees ter van Vlissingen; ir. van Maanen, oud- dir, der Ned. Spoorwegen; I-I. Molhuyzen, secr. Kon. Ned. Landbouw Comité; W. Berdenis van Berlekom. voorz,. en mr. M. Doorenbos, secr. der Kamer van Koop handel voor de Zeeuwsche Eilanden; A. G. J. de Vries, din Zuid. Ned. Spiritusmelassc- fabriek Bergen op Zoom; W. H. de Vos. voorz. en P. J. H. van Ginneken, secr. van den Bond van Coöp. Suikerfabrieken in Nederland; N. Kloppenburg, vice-vo Coöp. Suikerfabriek Groningen; N. P. Landsman, dir. Centrale Suikermij., Am sterdam; W. J; van den Bosch, dir. der Zeeuwsche Fruitteeltmij.; W. Koning Wzn., oud-dir. Bathpolder; directeuren Van 1-Ieel en Co's Bank; H. J,, Molhoek, voorz. Spaarbank Goes; C. Vereelte, dijkgraaf van De Breede Watering bewesten Ierseke; J. Minderhoud, dir. en I-I. A. Hanken, oud-dir. Wilhelminapolder; ir. J. van Poelgeest, dir. Waterleidingmij Zuid-Beveland; K. K. Brink, dir. Gasfabriek Goes; voorts andere bestuursleden der genoemde lichamen, consulenten, polder- en waterschapsbestu ren en verschillende andere vooraanstaande personen, De heer J. M'. van Bommel van Vloten, deelde, als neef van wijlen den heer Wal ter Kakebeeke mede, dat in verband met een verzoek van den overledene slechts door vier personen het woord gevoerd zou worden Mr. p. Dieleman, zeide, dat Zeeland, en vooral landbouwend Zeeland, in diepen rouw isv De slag, dien we reeds eenigen tifd vreesden, is gévallen. We zullen Walter Kakebeeke echter nooit vergeten. Spr gewaagde van_denvelen arbeid, de toewij ding en liefde -waarmede de overledene den landbouw diende, en zulks meer dan dertig jaar als bestuurslid der ZLM. Sedert 1916 was .Walter Kakebeeke haar vice- voorzitter „en toen hij mij verzocht voor zitter te worden, aldus spr., zou ik dat nooit aangedurfd hebben, als hij mij niet beloofd had mij terzijde te zullen staan met zijn groote kennis van zaken." Tot in verre nageslachten zal men hem dank baar zijn. En spr. uit die gevoelens -ook voor elk lid van het personeel cTer ZLM, voor de polders en waterschappen. Waar hij mede leiding had werd vaak alleen op zyn advies gewacht. Hij was reëel, maar keek niet alleen naar de stoffelijke ir ook vaak naar de ideëele belangen. Hij was een groote stuwkracht, maar ook vaak de bezadigde als wij. al te driftig, in wilden grijpen. Walter Kakebeeke mam de fakkel over van zjjn voorgeslacht en wij nemen die nu van hem over. Spr. uit dan woorden van troost tot de familie en besluit: Walter Kakebeeke, rust zacht. De hr. C. Moors, sprekende namens rectie en personeel der Suikerfabriek Din teloord, zeide, dat de overledene een man was met een goedig, zacht karakter, maar dit was bij hem verre van zwakheid: Inte gendeel. Zijn stoere werkkracht prikkelde ook anderen zich tot zijn hoogte op te wer ken en als voorzitter toonde hij groote lei dersgaven. Spr. zegt Walter Kakebeeke dank voor het vele dat hy voor het bedrijf deed. Hij liet een fabriek na, die met de beste Nederlandsche kan wedijveren, die de grootste is en ook naam heeft in het bui tenland. Wij zijn U daarvoor zeer dankbaar, aldus besloot spr., en Uw nagedachtenis zal bjj ons in 'hooge eere blijven. De hr. Joh. Pilaar zeide te spreken mens een grooten vriendenkring, die den overledene zeer zal missen. Wie met hem omging kwam onder de bekoring van zijn persoonlijkheid. Men voelde, dat achter die trouwe oogen een oprecht, edel gemoed huisde. Flink en open was zjjn karakter, zacht en bescheiden de uiting daarvan. Hij kon krachtig voor zijn meening uitkomen en in vuur geraken, maar dan nog klonken zjjn woorden niet hard, en vooral niet kwet send voor zjjn tegenstander. Hij was een man van den vrede en juist daarom zoo bemind. Bjj zijn vrienden zal de herinnering bljjven voortleven aan een hoogstaande', edelmoedige figuur. En zal hij in den vrien denkring en in al de corporaties waarin hjj zitting had, gemist worden, ook de ge meente Goes zal gevoelen, dat een groot vriend is heengegaan. Hij gaf zich geheel aan de gemeenschap van onze stad en heeft vele belangen van Goes bevorderd. Hoeveel Instellingen heeft hij niet op de hem eigen Btille wjjze gesteund? Velen zjjn door hem voor den ondergang behoed. Men kwam nooit tevergeefs. Goes staart hem met wee moed en vol dankbaarheid na. Een groote Zeeuw, een trouw Goesenaar, is heenge gaan. Vriend Walter, aldus besluit spr., rust in vrede. Jhr. J. van Vredenburch, sprekende na mens de jachtvrienden, zeide: béste Walter, we hadden allen gehoopt, na je ernstige ziekte van vorig jaar, je nog een poos te mogen houden. Het mocht echter niet zoo zp'n. Namens alle jachtvrienden, chauffeurs, drjjvers, grooten dank voor je hartelijke vriendschap zoovele jaren. Er zal straks een leege plek in ons midden zjjn, als gij er niet meer zjjn. Walter, rust zacht. j Mr. J. C. Kakebeeke, sprekende namens zusters, broers, neven en nichten, dankte alleen voor de betoonde belangstelling. En in het bijzonder den Commissaris der Ko ningin voor zijn aanwezigheid, als blijk van J waardeering voor zijn broer, maar ongetwij feld ook uit persoonlijke toegenegenheid. Beste Walter, ging spr. dan verder, ik zal niet veel zeggen, het lag niet in je aard veel woorden te willen hooren. Ik denk aan veel, en vooral aan den band die ons steeds bond, reeds sinds onze kinderjaren. En nooit was er eenige stoornis tusschen ons. De harmonie in onze familie was ge lukkig steeds groot, en jjj, die ons ouderlijk huis bewoonde, was het middelpunt. Daar voor harelijk dank. Dank voor je waarach- ige, christelijke naastenliefde, waarmede je het groote voorbeeld van onzen onverge- teljjken vader navolgde. Walter, vaar wel Officieele opening van het vernieuwde Gasthuis Oostwal. Donderdagmiddag vond ten stadhuize, in .e raadszaal, de officieele opening plaats van het vernieuwde deel van het Gasthuis Oostwal. Hierbjj waren o.a. aanwezig, wethouders en raadsleden, gemeentesecretaris; bestuur van het Gasthuis; directrice, doctoren; mr. dr. K. Frederiks en J. T. Verbaas, voor de interdepartementale commissie voor het Ziekenhuiswezen; ir. J. P. Willenmier, voor het werkfonds; W. Berdenis van Berlekom mr. A. J. v. d. Weel, voorz. en secretaris der Godshuizen te Middelburg; de directri ce van het Gasthuis te Middelburg; J. H. Klooster, vice-voorzitter der Ver. voor Zie- kenhuisverpleging; jhr. ir. J. W. Storm van 's Gravenzande; F. G. C. Rothuizen, dir. van Gemeentewerken; oprichters, leden van het A. te Goes en te 's Heer Hendrikskinde ren. Vele heeren waren van hun dames ver gezeld. Een dag van -blijdschap^ De hr. A. Vermaire, voorzitter van het Gasthuisbestuur, "zegt, dat het een dag van groote blijdschap is vooi» het Gasthuisbe- stuur. Spr. heet allen welkom, in het bij zonder mr. dr. Frederiks, temeer omdat het voor hem dezen tijd niet zoo gemakke lijk zal zijn zijn post te verlaten. Spr. dankt ook de vertegenwoordigers van het „Werk fonds", die zooveel steun verleenden aan de verbouwingsplannen. Spr. denkt hier dan te vens aan wjjlen burgemeester Van Dussel- dorp, bjj vvien het Gasthuisbestuur steeds een open oog en oor vond, en die krachtig medewerkte, evenals de geheele raad. Ged. Staten en Den Haag. Slechts eenmaal moest spr. met den directeur van Gemeentewer ken naar de residentie om daar de plannen te bepleiten. Spr. herinnerde er aan, hoe de hr. Crucq indertijd in den Raad op de ongelukkige toestanden wees van de barak ken. Spr. schetste hier verder op de toen malige inrichting, die inderdaad veel te wenschen overliet, herinnerde aan het con tact met de interdepartementale commissie, aan de vroegere huisvesting der oudelieden en hoe men bjj bezoek van genoemde com missie steun béplëittè voor de plannen tot verniewing van een en ander. Wat het vo rige Gasthuisbestuur niet meer uit kon voe ren, mocht daarna onder het tegenwoordige bestuur tot stand komen. Spr. noemde data van goedkeuring der plannen, aanbesteding, afbraak, opbouw, en spr. uitte zjjn waardee ring voor den aannemer die het werk uit voerde, ook denkt hij aan de vele vergade ringen der bouwcommissie uit het Gast huisbestuur, en aan de vrouwen der leden, die vaak hun mannen ver na middernacht thuis hoorden komen. Spr. dankt allen har- teljjk die op eenigerlei wjjze medewerkten om de plannen van het Gasthuisbestuur tot uitvoering te doen komen. Spr. noemt an dere aannemers en uitvoerders en in het bij zonder den hr. Rothuizen, directeur van Gemeentewerken, die nog als particulier architect, deze vernieuwing ontwierp en uitvoerde, en dit laatste stuk werk, dat een sieraad en aanwinst is voor geheel Goes is een waardig sluitstuk van zijn particulie ren arbeid. Er moest iets gebeuren. Mr. dr. Frederiks hierna het woord ver krijgende, zeide gaarne de uitnoodiging. voor deze opening aanvaard te hebben. En dit komt hem uit het hart. omdat Zeeland een bijzondere plaats in zijn hart inneemt, en deze nieuwbouw zoo typeerend is voor deze kleine maar energiek omhoogstreven- de stad. Men durfde dit aan, ondanks de moeiljjke tijdsomstandigheden en het be trekkelijk kleine territoriale gebied dat Goes bestrijkt. Daar is durf toe noodig, al kon het ook niet anders, of er moest iets gebeuren want de toestanden waren ten- hemelschreiend. Spr. denkt aan de behui zing voor de ouden van dagen, en als hjj er aan denkt krijgt hij nu nog nachtmerries. Spr. zou dien tijd niet graag oud van dagen te Goes zjjn geweest. Met die behuizing moest tevens de keuken verdWijnen, en ook hierover geen tranen, want zóó'n keuken heeft spr. nog nergens gezien. Het was eigenlijk een wonder, dat men het Gasthuis gezond kon verlaten. Hulde aan liet keu- kenpersoneel van dien tjjd. Thans is het, nu dat alles met de barakken, verdween, een blijde dag, voor het Gasthuis, de direc trice, het personeel, de medische staf, het gemeente-bestuur, heel Goes. Een gemis is nu echter dat hierbjj niet meer mocht zjjn het breede gebaar, de gulle lach van bur gemeester Van Dusseldorp. Spr. besluit dan met zijn beste wenschen voor het vernieuwde Gasthuis en verklaart het officieel geopend. Hulde aan het Gasthuisbestuur. De hr. A. de Roo, loco-burgemeester, wjjst er op, dat het Gasthuis nauw verbonden ii met het gemeente-bestuur van Goes en toen hem gevraagd werd hier ook iets te zeggen, heeft hjj dat. gaarne gedaan, al hebben de hrn. Vermaire en Frederiks bijna reeds al les gezegd,, wat te zeggen is. Maar spr. zal dan op zuiver gemeentelijk terrein bljjven en hier herinnert hjj aan de eerste plannen waarmede het gasthuisbestuur tot B. er W. kwam. Men was er eerst wat verwon derd over, wat wantrouwend, doch die ver anderde in waardeering en blijdschap, .toen, wat te optimistisch leek, geleidelijk- werke lijkheid werd. Spr. huldigt het bestuur, en in het bijzonder zijn voorzitter, voor de en ergie en het doorzicht de werkkracht, die 2 MINUTEN De moderne- wasdag is zuinig; er is maar één wasmiddel Rinso no dig voor de hele was. Geen boenen meer met zachte zeep of ouder wetse zeeppoeders. Slechts 2 mi nuten koken In Rinso en het goed wordt weer prachtig wit. Omdat Rinso zulk een grote waskracht heeft, is 2.minuten koken voldoen de om al het vuil te verwijderen. De helderheid, die Rinso geeft, is het resultaat van maandenlang we tenschappelijk onderzoek. Rinso ia overvet en bezit extra waskracht, waardoor het een overvloedig schuim geeft. Dit schuim dringt door tot diep in het weefsel en verwijdert alle vuil vlug en veilig. PER PAK In deze moeilijke dagen is het van belang te sparen wat U kan. De Rinso 2-minuten-kookmethode spaart gas, want zij geeft U in 2 minuten een prachtig witte was, mm WALCHEREN. GROENE KRUIS. Ledenvergadering afd. Domburg. DOMBURG. „Het Groene Kruis" hield Donderdagavond haar ledenvergadering in de zaal van den heer W. Schrier. Er waren slechts 13 leden tegenwoordig. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging de organisatie van den E.H.B.O.-cursus op zich had genomen, welke cursus door 12 personen wordt ge volgd. De vereeniging telt 365 leden. De penningmeester had een goed slot over 1939 van 274,S6, doordat 1111,41 in uitgaaf en 13S9.27 in ontvangst was ge boekt. De begrooting 1940 gaf aan in ontvangst 1249,S6 en in uitgaaf 1228,alzoo een goed slot van 21,86. Het verslag van de T.B.C. bestrijding gaf aan dat 1939 begon met S gezinnen en S patiënten, die onder toezicht stonden, ter wijl aan het einde van het jaar die cjjfers waren 6 gezinnen en 5 patiënten. Als be stuursleden werden herkozen de heeren B. Vaandrager en B. J. Westenburger en tot leden van de financiecle commissie de hee ren L. Dourleyn en Adr.' Passenier Jaczn. Het verslag van de Zuigelingen-verzorging vermeldde, dat -50 zittingen waren gehou den, waarop in totaal 344'Consulten werden verstrekt. Gedurende 1939 werden nieuw ingeschre ven 11 baby's van Domburg en 10 babies van andere gemeenten w.o. veel van Aagte- kerke, alwaar de belangstelling zeer toene mende is voor dit werk. Zuigelingensterfte kwam in 1939 niet voor. alle plannen tot uitvoeiüng bracht, en een vernieuwd Gasthuis tot stand bracht, dat zichzelf bedruipt. Spr. hoopt dat ook thans, nu met deze vernieuwing de financieele zor gen van het Gasthuisbestuur gestegen zjjn, het Gasthuis even welvarend zal blijven als het dit de laatste jaren was. Spr. dankt ook de „commissie Frederiks" en het „Werk fonds" voor de zoo krachtig verleende me dewerking en besluit met zijn felicitatie voor hetgeen hier totstand werd gebracht. De hr. j: H. K looste r, vice-voorzit ter der Ver. voor Ziekenhuisverpleging biedt hierna zjjn gelukwenschen met het vernieuwde Gasthuis aan, waarop de voorzitter de sprekers dank zegt voor hun woorden en wenschen. Nadat het gezelschap nu eenige ver ver- schingen gebruikt had ging men den nieuw- i bouw van liet Gasthuis, waarvan wij Dins- dag 1.1. ree,ds een beschrijving gaven, be zichtigen. Van de bakerhulp der vereeniging werd in 13 gevallen gebruik gemaakt, bij slechts twee geboorten in de kom der gemeente en bij alle drie de geboorten buiten de kom der gemeente was dit niet het geval. Aan drie personen werd uit het Röntgen fonds de reglementaire uitkeering 'ver strekt. EEN MENSCHENVRIEND OVERLEDEN. DOMBURG. Op 59-jarigen leeftijd is al hier overleden de hr. P. Brouwer. Op den voorgrond trad hij niet. Echter zelf daartoe in staat zijnde was het hem mogelijk om ve len in den wijden omtrek, die in moeilijkhe den waren materieel te steunen. Daardoor was hij door velen zeer geacht en bemind, te meer omdat men aanvoelde dat het hem ging, niet als gevende een gunst, maar als bewijzende een dienst. De waardeering voor dezen overledene komt algemeen in de ge meente tot uiting. V.K.V. WENSCHT IN EEN HOOGERE KLASSE TE SPELEN. VEERE. In haar op Donderdag gehouden ledenvergadering, die in bijzonder voor dit doel was bijeengeroepen, heeft de Veersche Korfbal Vereeniging V.K.V. het gewich tig besluit genomen om, gezien de wensche- ljjkheid, die uit de recente uitslagen is ge bleken, aan den Z.K.B. het verzoek te rich ten in een hoogere competitie te mogen uit komen. Verschillende bevriende sportrela- ties hadden erop gewezen, dat V.K.V. in een hoogere competitie weliswaar waarschjjn- ljjk niet een eerste plaats zou kunnen inne men, doch hierin ongetwijfeld beter tot haar recht zou komen wat sterkte betreft en bo vendien meer winnen zou aan oefening dan in de klasse waarin zij thans uitkomt. Het bestuur, zoo vernemen wij, had door gebrek aan heeren destijds besloten in de derde klasse te blijven. EMMABLOEM-COLLECTE. VEERE. De alhier gehouden speldjesver koop ten bate der Emmabloemcollecte heeft een bedrag van ruim 10 gebracht. NOORD-BEVELAND. Do Iepenziektewet overtreden. WISSENKERKE. Tegen twee landbou wers in deze gemeente is proces-verbaal op gemaakt, wegens overtreding van de Ieper.- ziektewet. SPORTNIEUWS KORFBAL. Z.K.B. Het programma voor morgen luidt: Middelburg: proefwedstrijd tusschen twee Zeeuwsche twaalftallen. Aid. in: Madjoe IIIWemeldinge. Swift IV—Volharding II, DOSVKV. Tegen het binnenlandsche gevaar in Zwitserland. Havas meldt uit Bazel: De socialistische fractie heeft bij den Zwitserschen Grooten Raad een motie ingediend, waarin de re geering uitgenoodigd wordt stappen te doen bij den Bondsraad met het oog op verwij dering uit het leger en uit het bestuurs apparaat van alle officieren en ambtena ren, die verdacht worden van sympathie voor het „Frontisme" of nationaal-socialis- me, zulks met het oog op hetgeen in Noor wegen is gebeurd. De motie oppert ook het denkbeeld van ontbinding en verbod van buitenlandsclie nationaal-socialistische en fascistische organisatie. Tegen de motie, die door de regeering werd overgenomen was geen oppositie. VLIEGDIENST MOSKOU—STOCKHOLM, Naar officieel wordt medegedeeld, zijn de laatste dagen te Moskou besprekingen ge houden tusschen het hoofdbestuur der Rus- sische-„Aeroflot" en de Zweedsche lucht vaartmij. „Aerotransport". Deze besprekin gen hebben geleid tot een overeenkomst over het luchtverkeer tusschen Zweden en Sovjet-Rusland voor den duur van dit jaar. De overeenkomst voorziet in een dagelijk- schen dienst tusschen Moskou en Stock holm. ALGEMEENE VERGADERING VAN „DE TUINBOÜW-ONDERLINGE". Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering van „de tumbomvonderlinge", bedrijfsvereniging ingevolge de land- en tuinbouwongevallen- wet 1922, gehouden. Uit het verslag bleek dat bij de vereeni ging waren aangesloten per 31 October 1939: 6994 werkgevers, terwijl 1242 pa troons vrijwillig verzekerd waren en 376 le den voor hunne kinderen aan de vrijwillige ongevallenverzekering deelnamen. Het door de gezamenlijke leden uitbetaal de loon bedroeg over het betrokken boek jaar ruim 15 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de vereeni ging aangegeven 2219 ongevallen, waarvan 3 gevallen met doodelyken afloop. In totaal moest aan contante waarden van toegeken de en nog toe te kennen bHivende renten worden opgebracht 28.590. In de vacature ontstaan door het bedan ken van deii heer J. Blauw werd benoemd de heer A. van der Have. Tot secretaris .benoemde het bestuur na afloop der algemeene ledenvergadering den heer D. Eveleen Maarse. AARDENBURG Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. BRUYNOOGE.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7