10URY Bi! 'moeüieid en slapte,1 zenuwachtigheid en overspanning; STADSNIEUWS Hofmeester vermoordde zijn vrouw- verdubbelt Uw energie! F. 1.50 PER FLACON - DUBBELE FLACON F. 2.25 (Ingez. Med.) MIDDELBURG Marnix-herdenking. Vier eeuwen is het dit jaar geleden, dat Philips van Marnix van St. Aldegonde ge boren werd. Naar aanleiding hiervan werd gisteravond in de Nieuwe Kerk een her denkingssamenkomst gehouden, waarin als spreker optrad ds. H. E. Gravenwyer uit Amsterdam. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 105 1 en 5, waarna ds. Gravemeyer de psalmen 38 en 13 van Mar nix voorlas, en vervolgens voorging in ge bed. Spr. begon zijn rede met er op te wijzen, dat hij slechts een greep zou doen uit het rijke boek van Marnix' levensgeschiedenis, waardoor iets van zijn beeltenis voor oogen komt. Welk een gezegend man was Marnix van St. Aldegonde, de helper van den Va der des Vaderlands. Marnix werd in 1540 geboren. De juiste datum is niet bekend. Men kan er slechts naar gissen. Al weet men dat hij tusschen S Maart en 20 Juli van genoemd jaar is geboren. Spr. wees er op dat de eerste naam van Mar nix is. Philips. In dien tijd nu ontvingen vele geborenen den naam van den dagheilige waarop zij het levenslicht aanschouwden. Nu was de eerste Mei gewijd aan den Apos tel Philips. Prof. Van Schelven wijst er op in zijn boek over Marnix, dat bij de ka tholieken de jonggeborenen zoo spoedig mo gelijk gedoopt worden. Marnix zou dus op 1 Mei gedoopt zijn en dan is het niet ver bezijden de waarheid,- als men aanneemt dat hij ook op 1 Mei geboren is. Spr. stond vervolgens stil bij de afkomst van Marnix. Hij stamde uit een oud adel lijk geslacht, afkomstig uit Brabant, uit een aanzienlijk .milieu verwant aan ver schillende adellijke families. Van zijn prille jeugd is weinig bekend. Alleen weet men, dat hij op zijn 13e jaar naar de hoogeschool te Leuven ging. Mar nix was toen roomsch katholiek. Spr. noem de de verschillende universiteiten waar Marnix gestudeerd heeft, en vestigde er de aandacht op, dat hij, toen hij te Genève ging studeeren, reeds de gereformeerde re ligie moet zijn toegedaan geweest. Want alleen gereformeerden konden hier onder wijs ontvangen. Spr. wees vervolgens op den terugkeer naar Antwerpen en zijn ves tiging te Breda. Hier bekleedde Marnix een belangrijke positie. Niet alleen met de hooge edelen, doch ook met de eenvoudig- sten onder het volk had Marnix omgang. Dit teekent zijn karakter. Voorts kwam hij hier opnieuw in aanraking met den Prins van Oranje. Hij trad op tegen het see- tewezen en tegen allerlei kringen, en Mar nix bemoeit zich ook met de prediking. Ook behoort hij tot de 300 edelen, die het be kende verzoekschrift aan Margaretha van Parma overhandigen. Toch was in dezen tijd, aldus spr., de kerkelijke beweging ster ker dan de staatkundige. Marnix was dc trait d'union tusschen beide. Spr. wees in 't kort op het toen heer- schende verzet tegen Spanje, en zeide dat Marnix, de theologische denker, de geloo- vige, den Prins van Oranje steeds meer naar zich toe weet te trekken. De Prins wordt, vooral in katholieke kringen geschilderd als een lichtzinnig man, die alles heeft gedaan uit politieke bere kening, aldus spr. Dat is onjuist. Want dan zou de Prins zeker niet mee hebben gedaan aan den opstand tegen Spanje. Al zijn be zittingen heeft de Prins verloren, zyn leven gegeven omdat hij God en zijn volk wilde dienen. De diepste kern van den opstand heeft gelegen in het geloof, zoo zeide spr. Hij was een geloofsheld. Spr. noemde het te betreuren, dat in het nationaal comité ter herdenking van Mar nix' geboortedag geen katholieken hebben zitting genomen, omdat 't volgens hen geen nationale figuur is geweest. Maar wel wordt Willibrordus als een nationale held gevierd. Vervolgens behandelde spr. de door Hen drik van Brederode verloren slag bij Aus- truweel, waardoor Marnix berooid ons land moest verlaten en bij Frederik de derde van de Paltz zijn intrek nam. Oost-Fries land werd toen de bakermat van de refor matie. Marnix bekleedde belangrijke functies en stond in hoog aanzien bij den Prins. Lang zaam groeiden deze twee levens naar el kaar toe. En toch hoe verschillend is hun leven geweest en geëindigd. In 1596 is Mar nix gestorven. Tenslotte wees spr. nog op de boeken door Marnix geschreven op zyn gedichten en op het Wilhelmus, waarvan Marnix als de dichter wordt genoemd. Dank aan God, dat hij zulk een man aan onze vaderen heeft geschonken. Moge zijn voorbeeld ons voor oogen staan. Ook nu behoeft men man nen die pal staan voor de waarheid, zoo besloot spr. Nadat door de aanwezigen het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus waren gezongen, eindigde spr. met gebed. DE UITGIFTE VAN DISTRIBUTIEBOEKJES. In Sept. jl. heeft ieder Nederlander van de met de distributie van levensmiddelen belaste personen in ontvangst genomen een Stamkaart eh een voorloopige distributie kaart. Zooals ieder zal bemerkt hebben verminderen de op de distributiekaart z wezige bonnen met rasse schreden en daar om is nu een boekje met 115 bonnen ge drukt, dat ook te Middelburg aan alle rechthebbenden zal worden uitgereikt. Ieder zal zelf of door tusschenkomst van huisgenooten zich wederom naar het bu reau op den Dam moeten begeven en moet dan zorgen de Stamkaarten van zichzelf of van hen voor wié hij of zij komt, bij zich te hebben. Alleen op vertoon van die stam kaarten worden de boekjes, waarop de be trokkenen zelf nog hun naam moeten plaat sen, afgegeven. De directeur van het distributiebureau heeft ook nu weer alles in het werk gesteld opdat ieder vlug zal kunnen worden gehol pen en hjj heeft de uitgifte over 19 dagen verdeeld, en die dagen weer in verschillende uurcombinaties. Het oproepen der inwoners zal geschie den straatgewijze en daarby zijn de stra ten alphabetisch gegroepeerd. Maandag a.s. wordt begonnen met de straten, die met een A beginnen en zoo vervolgens. Te beginnen met morgen zal men goed doen de publicatie ter zake in ons blad te volgen om na te gaan of men reeds aan de beurt is en in welk uur of uren men op het bureau moet komen. Het komt ons voor dat op deze wijze wederom Middelburg een goed figuur zal slaan. Noodig is, dat ieder zich de moeite getroost juist mede te wer ken. Het dient beter te gaan dan met het afhalen der benzine-bewijzen. Daarmede is het nog stedes treurig gesteld. Het aantal opgekomen belanghebbenden is verre bene den de verwachting. UITVOERING „SOLI DEO GLORIA. Gisteravond gaf de "Chr. zangvereeniging ,,Soli Deo Gloria" een uitvoering in (Je goed bezette Noordkerk, onder leiding van den directeur Jacob Ros. Geopend werd met het gezamenlijk zin gen van Psalm 138 vers 1. waarna de heer J. W, van Swigchem, leeraar aan de Chr. kweekschool alle aanwezigen namens het bestuur der vereeniging hartelijk welkom heette. Vervolgens ging spr. voor in gebed. Het eerste nummer van het programma was .Heerlijk klonk het lied der Engten", alleraardigst gezongen door het kinder koortje. Het strijkorkest speelde vervolgens Con certo grosso no. 5 in D van Handel, waar na het gemengde koor twee liederen uit Valerius Gedenckklank ten gehoore bracht en het bekende „Gloria in Excelsis Deo," Zoowel de strijkers als de zangers gaven blijk van uitnemende en vakkundi ge studie. Een en ander stond op hoop peil. Hierna zong liet kinderkoor weer een vijftal liederen (het klonk mooi), waarna mej. Riek Caro zong: Laat heel de we reld zinken (Joh. H. Caro)Bede voor het Vaderland 1914 (Jac, Ph. Caro) en de Vredeshymne vari Arn. Spoel, aan de piano begeleid door mej. B. Ie Quinter. Een geestdriftig applaus beloonde haar voor haar zuivere vertolking, Na de pauze zong het koor met orkest- begelejid)mg „,0, (Herder Israëls" van D. Bortnianski, „Ave Verum Corpus" van W. A. Mozart én „De Hemel roemen" van L. van Beethoven, bewerkt door Jacob Ros, Ook deze stukken kregen een goede ver tolking. De zeer geslaagde uitvoering werd be sloten met Psalm 95 van F. Mendelssohn door koor en orkest, terwijl mej. Caro, de solo-partijen zong. Een grooten indruk maakte dit op de talrijke aanwezigen, Dr. K. Huizinga-, directeur der Chr kweekschool dankte namens alle aanwezi gen den uitvoerenden voor den genotvollen avond en wekte de aanwezigen op, lid der vereeniging te worden. Tot slot ging spr. voor in gebed. BIJEENKOMST VAN DE SLECHT- HOORENDEN. Gisterenavond hield de afdeeling Middel burg van de Vereeniging tot behartiging van de belangen van slechthoorenden haar maandelijksche samenkomst in een der za len van de Eendracht. Nadat de gebruikelijke lipleesles had plaats gehad, heeft dr. J. Spuijman uit Vlis- singen de aanwezigen vergast op enkele films, nml. een reis naar Tirol, een naar België en Luxemburg en aan het slot een tocht door Walcheren, terwijl hij ook een zeer mooie serie gekleurde lichtbeelden op het doek bracht. De voorzitter der afdeeling mt. M. G. W. v. d. Veur, heeft namens allen dr. Spuij man dank gebracht voor het gebodene en hem een tot weerziens toegeroepen. Besloten werd voorloopig om dit jaar geen reisje te maken, doch nader zal dit nog on der de oogen worden gezien en ook of het mogelijk zou zijn gezamenlijk de reünie te Lunteren mede te maken. EEN SERENADE. Na een muzikale wandeling heeft de mu- ziekvereeniging „Crescendo" gisterenavond onder leiding van haar directeur, den heer P. C. J. de Graaf, een serenade gebracht aan haar voorzitter, den heer W. F. Wil- lems. Nadat voof de woning een paar mar- schen waren gespeeld, heeft de heer J. Tor- bijn den voorzitter met toepasselijke woor den geluk gdwenscht met zijn 60sten jaar dag. De directeur sloot zich by deze woor den aan en deelde mede, dat hij voor deze gelegenheid een marsch had gecomponeerd, onder den titel Notre president", of zoo als spr. het nader toelichte „Onze voorzit ter" (waarom niet alleen de laatste goed- Nederlandsche titel?) De heer de Graaf droeg dezen marsch aan den heer Willems waarna het muziekkorps het nieuwe nummer deed hooren. Ook de heer P. Buijs heeft namens de tooneelafdeeling den voorzitter gecompli menteerd. De jarige heeft voor woorden en geschenk hartelijk dank gebracht. Alle mu zikanten werden nu binnen genoodigd, waar hun een verversching werd aangeboden. Door een deel der stad.'.werd daarop naar het repetitielokaal terug?'gemarcheerd. De heer Willems mocht ook van verschil lende andere zijden gelulfwenschen en'bloe men in ontvangst nemen. KORTGENE Abonnementen en Advërtentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent Kr. DE VOS. Het lijk in stukken gesneden en in een koffer verborgen. De strafzaak-Koorens voor de Amsterdamsche rechtbank. Gisteren heeft de Amsterdamsche recht bank een afschuwelijk misdrijf behandeld. De 36-jarige hofmeester P. L. Koorens, vroeger in dienst van de Stoomvaart Mij. Nederland stond terecht wegens moord op zijn vrouw Maria Johanna Teeuwisse, ge pleegd op 22 Juni van het vorig jaar. Bo vendien wordt K. er van verdacht dat hij het lijk heeft verborgen en weggevoerd, na het in stukken te hebben gesneden, Deze stukken heeft hij in een of meer kof fers gedaan, waarop hij de koffers per auto naar Terschuur bij Barneveld ver voerd en ze daar -in het struikgewas langs den weg heeft geworpen. Begin Augustus van het vorig jaar von den bramenzoekers onder het sCruikgewa; een grooten koffer, waarin zich de romp van een toen nog onbekend vrouwenlij k bevond, dat reeds in vergevorderden staat van ontbinding was. Op de kleeren kwam een waschgoednummer, 273, vóór. Dit nummer werd per radio verspreid. Naar aanleiding daarvan kwam een vrouw aan de politie mededeelen, dat het waschgoed van haar vermiste zuster dit nummer droeg. Deze vermiste vrouw woonde in de Pijnackerstraat. Haar echtgenoot was de hofmeester Koorens. Hij had 8e woning ontruimd, de meubels waren verkocht en zelf was hij naar Indië vertrokken. Uit het ingestélde onderzoek bleek dat een buurman den verd. geholpen had den gevonden koffer naar beneden te dragen Ook werde bloedsporen in de woning ge vonden. De aanwijzingen tegen K. waren zoo sterk, dat de justitie in Indië verzocht werd den hofmeester te arresteeren. Dit geschiedde te Semarang aan boord van de ..J-ohan de Wit." Tijdens de terechtzitting verklaarde verd gisteren, dat. hij met de vrouw getrouwd was, meer om de steun dan omdat hij zoo veel van haar hield. Wanneer lly thuis was. ging hij steeds met haar uit. Zij was negen jaar ouder en van een m'ndere stand dan verdachte. Zijn plan was geweest om later met de vrouween hotel op te richten. K, verdiende ongeveer 60 a 65 gulden per week, zijn vr'duw kreeg 17.80 per week. VERDACHTE'S LAATSTE THUIS KOMST. Op vragen van den president beschrijft Koorens zijn laatste thuiskomst. Eerst was hij na aankomst van het schip naar een café gegaan, De thuiskomst was heel ge woon Pres.: Noemt U dat m'aar gewoon. U had het plan van haar af te gaan Dienzelfden avond van zijn terugkomst had hy een lang gesprek met zyn vrouw gehad. Daarbij had zij zich laten ontvallen, dat zij vriendschap met een anderen mjin had aangeknoopt. Erwas. toen ruzie ge komen, Deze ruzie liep zoo hoog, dat toen verd. opstond, zijn vrouw blijkbaar dacht, dat hij haar te lijf wilde. Zij gaf hem een duw. Verdachte op zijn beurt duwde haar van zich af en de vrouvy; viel tegen den kachel ,.Ik dacht dat ze dood was. Ik heb ze toen op bed gelegd", verklaarde verd. De president: En wat deed U daarna? Ik ging naar de voorkamer, zegt ver dachte. Ik liep heen en -.weerDrie kwartier liet ik haar liggen en ik dacht: „mischien komt ze bij". Pres.: Maar een dokier haalde U niet. Dronk U in dien tijd borrels' Verd.: Een paan. Pres.: Ja, ja. U zorgde wel voor U zelf. maar niet voor Uw vrouw. Drie kwartier later ging hij weer kij ken. „Toen meende ik zeker, dati zij dood was. Zij was lijkwit, haar oogen waren geslo ten, en zij was zoo zwaar Pres.: Maar U hebt het) niet gecontro- lêerd. U hebt geen pols gevoeld Verd.: Néén', dat geloof ik niet. Het lichaam had hij naar den keuken ge dragen. Pres.: en in die keuken hebt U haar ge stoken met het mes Verdachte blijft heel kalm. Rustig ant woordt hij. dat hij het niet precies meer weet. „Het" zal wel" H-O of Quaker is het voordeelige en gezonde ontbijt voor uw heele gezin en smaakt heerlijk Want H-0 en Quaker zijn rijk aan Vitamine B3, het edele element van ge zonde voeding. Dagelijks moet het lichaam Vitamine Bt krijgen, want het kan er geen voorraad van maken. H-0 en Quaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en weef sels; rijk aan belangrijke minerale stoffen, ijzer en phos phorus, voor krachtig bloedkrachtvoedsel, dat niet dik, maar sterk en onvermoeibaar maakt. Bij het ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-O of Quaker even heerlijk. Dit tien keer geroosterd haver mout wordt, volgens een speciaal procédé, gemaakt van de beste zongerijpte haver ter wereld. Dat is de reden. Klaar in een dat alleen bij H-O en Quaker de volle voedingswaarde paar minuien en de heerlijke smaak voor U behouden blijven. Niet elk pak havermout is echter fï-O of Quaker. Sta er dus op, dat uien U het origineele pak geeft. Dan alleen kunt U er zeker van zijn, de onveranderde, gewaarborgde kwaliteit te ontvangen, 't Lekkere H-O of Quaker bespaart tijd en geld en uw gelieele gezin smult er van. Denk er aanKoop vaudaag nog een pak bij uw kruidenier. i Een verrassing voor uiv kinder en A Tegen inzending van slechts 2 Quaker of H-0 mannetjes, plus 10 ct aan post zegels, krijgt zoolang de voorraad strekt, 55 verschillende postzegelsfranco toegezonden. Voor 2 collecties 4 man netjes en 20 ct aan postzegels. Knipt de mannetjes uit de origineele groote Quaker, H-0 of Kwix pakken en zendt ze met 2 postzegels van 5 ct ingesloten couvert als brief,voldoende gefrankeerd, met uw adres aan Quaker, afd. 23 Postbus 905, Rotterdam. Ann één adres worden niet meer dan 2 coll. gezonden. Daarop werd overgegaan tot een beslo ten zitting. Binnen het half uur werden de deuren weer geopend. In den tijd, dat de deuren gesloten waren heeft verdachte verteld hoe hjj het lijk'van zijn vrouw in stukken heeft gesneden. Verdachte vertelt dan wat er naden 22en Juni is gebeurd. Op 23 Juni bezocht hü 's midags om drie uur een café. Om acht uur had hij een gesprek met den broer van zijn vrouw voor de woning in de Pijnackerstraat. Weer bezocht hij 's avonds een café, met eenige kennissen gaat hü naar zün wo ning, waar in een der kamers het lyk van zijn vrouw ilgt Pres,: U hebt zelfs het huis nog laten zien. Een kamer was op slot. U zeide toen, dat Marie, Uw vrouw, weg was naar Rot terdam en dat zy de sleutel mee had ge nomen. Dat was toch gevaarlijk Och jazegt verdachte. EEN AFGRIJSELIJKE TOCIIT. Den volgenden dag, 24 Juni. koopt hij den beruchten hutkoffer en gaat daarmee naar huis. Dienzelfden dag, omstreeks 6 uur, vraagt hü zün buurman hem te hel pen met het naar beneden brengen van den koffer. Hü rüdt weg met twee koffers in zün huurauto, 's Nachts arriveert hij bij zyn zuster te Deventer, nadat hij te Gar deren een aanryding had. Hij blijlt bü zün zuster tot 12 uur 's middags én r'ijdt dan terug in de richting Amsterdam. Weer be zoekt hij onderweg eenige café's en bij Terschuur onder Barneveld laadt hij de koffers met hun luguberen inhoud uit. verstopt ze onder struikgewas. Na deze afgrüselüke tocht is hü op 26 Juni weer te Ar»terdam. Van 27 tot en met 29 Juni maakt hy als hofmeestêr den proeftocht met de „Oranje" mee. Na zijn terugkomst gaat hjj weer naar Amsterdam terug, verkoopt zijn inboedel, logeert in hotels, bezoekt op 3 en 4 Juli de kermis te Laren en vertrok in den vroegen och tend van 5 Juli met de .Johan de Witt naar Indië. Aan boord maakt hü weer kennis met een vrouw, een handschoentje, weer wordt hij verliefd. Hij schrijft over deze episode een dagboek. In Indië gaat hü weer een bezoek brengen bij het meisje, waarmede hü wilde trouwenkorten tüd later wordt hy in Indie gearresteerd. DE DOODELIJKE PLEKKEN, Vervolgens werd overgegaan tot het ver hoor der getuigen. Allereerst vertelde de soldaat en z'yn kameraad die den koffer hadden gevonden, daarover nadere bü'zon- derheden. Dr. B. J. Mansens, prosector te Utrecht, had de romp onderzocht en geschouwd. Hü had drie steekwonden in de borst gevonden, een steek had het hart doorboord. Ook ver toonde het lük onderhuidsche bloeduitstor tingen, kort vóór den dood ontstaan. •Verdediger mr. Kokosky: Waarom is de steekwonde bü het leven toegebracht? De dokter had dit vastgesteld uit de zware verbloedingen in de weefsels. De vrouw moet dus nog geleefd hebben, toen de steken werden toegebracht. Verdediger: En wanneer zijn de blauwe plekken toegebracht door stompen of knjj- pen? Dokter Mansens: Ook kort voor den dood intrad. De steken, aldus verklaart desk. nog, wa ren met vasten hand toegebracht. Mr. Kokosky laat niet af: „Kunnen de steken niet zijn toegebracht direct nadat de dood was ingetreden? Neen, deskundige bleef er bij, dat de steekwonden zün toegebracht tüdens het le ven van de vrouw. De bekende politiedeskundige dr. Hulst uit Leiden verklaarde dat als vaststaand mag worden aangenomen, dat voor den dood een groot bloedverlies heeft plaats gevonden, daar in de lükdeelen, behalve in de streek van den linkerschouder, geen bloed is ge vonden. Daar niet het geheele lichaam is gevonden, is het niet met volkomen zeker heid te zeggen, welke factoren tot deze „bloed-armoede" hebben geleid, doch daar een steek in de borst gedurende het leven toegebracht, in het hart is gedrongen, en dit aan voor- en achterzüde heeft door boord, bestaat zeer zeker de mogelykheid, dat deze steek de doodelyke is geweest Dat de twee steken in de linkerborstkas gedurende het leven zün toegebracht, mag als zeker worden aangenomen. Omtrent de wond in de rechter helft van de borst be staat eenige twijfel. Acht U het verhaal van verd., dat do vrouw gevallen is en toen dood was, aan nemelijk' vroeg de officier. Neen, antwoordt deskundige Hulst, dat is m.i. 'onaannemelyk. De verdediger mr. Kokosky: Maar is het niet mogelük, dat Koorens werkelük den indruk kon krijgen dat zyn vrouw dood was? Dr. Hulst: Laat ik eens heel ver gaan en aannemen, dat de vrouw bewusteloos was. Dan is het natuurlijk mogelük, dal hü den indruk kreeg, dat zü dood was. I-Ioewel het verschil gemakkelijk te con- stateeren is. Het psychiatrisch onderzoek leidde tot de conclusie, dat verdachte toerekeningsvat baar is. Wel zal volgens de deskundigen de groote hoeveelheid alcohol, die verdach te heeft gebruikt, zün invloed hebben gehad op de handelingen van verd. De verdediger is het met het standpunt dei' deskundigen niet eens en meent dal toch tenminste van verminderd toereke ningsvatbaar moet worden gesproken. Nadat nog verschillende getuigen ver klaringen hadden afgelegd over de huise lijke omstandigheden en de verhoud!ngJ.us- schen K. en zijn vrouw, werd de behande ling geschorst tot Maandagmorgen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6