IJP fotroxrittctule MI»iLBUR€iCii 00 BW C&GOESCHE COURANT De Dyilsehe troepen irti Noorwegen verder opgerukt NUMMER 99 Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN -. juiuwiii iswui EERSTE BLAD 26 APRIL 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 eent extra. Bewijsnummers 5 ct. Feite Italiaamsehe eritiek .op Ingeland „De Briêsche vlooS: een gevaar v©@r de veiligheid in de Middellandsche Zee" Het Engelsche Reuterbureau meldft uit Rome: „In een rede in de Italiaansche Ka mer van fasces en corporaties heeft Giun- ta, die eenigen tijd secretaris van de fas cistische partij is geweest, gezegd, dat de oorlog zich uit zou breiden totdat'het een oorlog van de volken der wereld tegen de wereld der „potters" wordt. Giunta uitte .zich sceptisch ten aanzien van de werkelijke vriendschap van Enge land voor Italië en vroeg: „Waarom zou Italië het vraagstuk van haai- veiligheid in de Middellandsche Zee, welke in ge vaar wordt gebracht door de overheer- schende aanwezigheid van de Britsche vloot in dit gebied, niet oplossen? Dit vraagstuk is ook een zorg voor an dere mogendheden." Ten aanzien van Frankrijk zeide Giun ta: „Wij moeten niet vergeten, dat Frank rijk steeds tegenover ons heeft gestaan." Hij zeide vervolgens dat de Italianen thans nieer dan ooit het bevel van den Duce moeten nakomen. „Gelooven, ge hoorzamen en strijden". Reuter meldt verder: Mussolini die tij dens de rede van Giunta in de vergadering aanwezig was, heeft, naar verluidt, ver wonderd gekeken terwijl men den voor zitter van de Kamer, Grandi, iets heeft hooren mompelen, dat leek op „Nee, nee kameraad"; Men hecht- niet veel waarde aan deze rede van Giunta, welke wordt beschouwd als een weerklank van de extremistische opvattingen, welke reeds in de Italiaan sche pers zijn gepubliceerd." WEL DEGELIJK OFFICIEEL. Deze meening van het Engelsche Reu terbureau is intusschen wel zeer „En- gelsch".. Afgezien van het feit, dat Musso lini, naar het verluidt verwonderd zou hebben gekeken en dat Grandi iets heeft gemompeld is het opvallend, dat gisteren in de Italiaansche Kamer slechts door een spreker het woord is gevoerd, en wel door Giunta. En dat niet bij een' ondergeschikt onderwerp, maar bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken. Niet alleen Mussolini maar ook de mi nister van buitenlandsche zaken, Ciano. was aanwezig. De eenige toelichting werd echter overgelaten aan Giunta wat zeker van beteekenis is en waaruit wel opge maakt kan worden, dat hij het standpunt der Italiaansche regeering vertolkt. De correspondent van het Plandelsblad heeft het ook zoo opgevat en schrijft: De rede vond groolen bijval. Zeker het een rede die op de buitenlandsche waarnemers hier te Rome diplomaten zoo wel als journalisten, een grooten indruk heeft gemaakt. Zoo openlijk is door een Itliaansch regeeringspersoon, al is het dan ook niet de minister, nog zeiden te kennen gegeven dat het einddoel van Itaie geen an der kan zijn dan de kluisters te verbre ken die dit land in de Middellandsche Zee opgesloten houden. Dat daarbij alleen d" Engelsche en niet. ook de Fransche vloot als een gevaar wordtgenoemd past.volko men in de. opvattingen'.zóoals men die'hier ook in de dagbladen kan vinden. Frankrijk, zegt men. grenst aan de Mid dellandsche Zee en heeft dus zekere recht ten. Engeland neéft'daar niets te" zoeken. Met de andere landen voor- wie de bevrij ding van den Engelschen druk in de Mid dellandsche Zee ook als een noodzakelijk heid wordt genoemd, heeft de spreker, daarover is vrijwel ieder het eens, Spanje en Joegoslavië bedoeld. Met dat al doet men goed de meeste waarde te hechten aan de inleidende woorden van den spre ker waarin gezegd wordt, dat de koning van Italië volkomen helder is. Dat komt neer op een duidelijke bevestiging van de non-belligerentie, die trouwens in de schrif telijke toelichting op de begrooting. even eens met grooten nadruk wordt onder streept. - ,.NIET OORLOGVOERENDE Deze non-belligerentie houdt vanzelf in, dat zij niet, zooals de neutraliteit, een houding is die men slechts in uiterste nood zaak wijzigt, wanneer de omstandigheden daartoe dwingen, doch dat zij veeleer een houding is, die verlaten kan worden wan neer de omstandigheden zulks raadzaam doen voorkomen. De non-belligerentie beteekent, dat Ita lië nog niet aan het conflict deelneemt en zich daarbij strikt voorbehoudt later wel partij te kiezen en het tijdstip daartoe zelf' te bepalen. Naar onze meening is dat tijdstip nog niet aangebroken. De door den Franschen minister-presi dent Reynaud afgelegde verklaring vol gens welke aan Italië voorstellen zouden zijn gedaan om tot een regeling der vraag stukken van de Middellandsche Zee te geraken, zijn zooals men weet in de Ita liaansche pers nauwelijks vermeld, en Italië heeft op de 'voorstellen ook geen ofifcieel—antwoord—gegeven. Deze houding werd gisteravond in een korte toespraak voor de Italiaansche radio toegelicht. Daarin werd gezegd, dat de tijd om over allerlei kleine onderdeelen te on derhandelen thans verstreken is. Frank rijk heeft twee en twintig lange jaren ge had om zijn verplichtingen tegenover Italië na. te komen en heeft nooit eenigen stap in die richting gedaan. Bovendien is de man van wie deze voorstellen uitgaan wel het allerminst daartoe geschikt. De vrij metselaar Reynaud wiens sympathieën voor de Britsche beurs- en bankwereld van Londen maar al te zeer bekend zijn. is niet de man van wien fascistisch Italië het juiste begrip voor zijn rechtvaardige ver langens kan verwacnten. De nieuwe regeling der periodieke verloven Twee dagen verlof per 20 dagen. Zooals reeds gemeld, zullen met ingang van Zaterdag de periodieke verloven weer worden verleend, zij het dan in iets beperk ten mate dan voorheen. Wat deze beperking betreft wordt nader medegedeeld, dat, ter wijl tot nu toe twee dagen verlof werden verleend per 14 dagen, thans twee dagen verlof per 20 dagen zal worden toegekend. Was vroeger een zevende van de sterkte geregeld op verlof, thans zal derhalve slechts één tiende van de sterkte met ver lof afwezig mogen zijn. Lagen drie Duitsche troepen schepen een maand lang voor Bergen Het Engelsche Reuterbureau meldt: Gis teren zijn te Londen nog nadere bijzonder heden bekend geworden omtrent de wijze, waarop de Duitschers bij liet begin van den inval de controle over de belangrijk ste Noorscre havens hebben kunnen krij gen. Naar thans is komen vast te staan aldus het Engelsche bureau hebben in de Puddefjord nabij Bergen vier weken lang drie Duitsche schepen gelegen met voorraden en troepen onderdeks verbor- geny Twee dezer schepen voerden de Finsche vlag en een die van Zweden. Op 9 April werden bij het aanbreken van den dag de luiken geopend en de Duitsche troepen kwamen te voorschijn teneinde te land hun aanval in te zetten. Hun taak was vergemakkelijkt door een aantal Duitsche agenten aan den wal, die de telefoonleidingen hadden kunrfen af snijden en andere sabotagedaden hadden gepleegd. Amerika blijft neutraal inzake Noorwegen. President Roosevelt heeft het bestaan van den staat van oorlog tusschen Noor wegen en Duitschland geproclameerd. De proclamatie behelst de afkondiging van. Amerika's neutraliteit ten aanzien van di' conflict. Duikbooten van beide belligerenten zul len niet meer in de havens en territoriale wateren van de Vereenigde Staten mogen verschijnen. Het „cash and carry" systeem van de neulraliteitswet benevens een aantal ande re maatregelen, die betrekking hebben op de oorspronkelijke belligerenten, zooals de uitgifte van aandeelen in Amerika, zullen ook op Noorwegen van toepassing zijn Denemarken wordt in de proclamatie niet genoemd. Duitschland drinkt kruidenthee. GEEN DOPERWTJES IN BLIK MEER, Nadat reeds het grootste gedeelte van de Duitsche tin- en staalvoorraden voor militaire doeleinden is verzameld, wordt nu door de Duitsche industrie de idee geopperd plastisch materiaal voor inmaak- doeleinden te gaan gebruiken. De Duitsche inmaakfabrikanten hebben verklaard, dat langdurige proefnemingen hebben aangetoond, dat de nieume grond stoffen, die wel wat op bakelile lijken, beter zijn te gebruiken voor inmaakdoel- einden, dan de tot nu gebruikte bussen. Een der proeven was, dat men het nieuwe materiaal gedurende 'eenige weken aan zeewater blootstelde om de duurzaamheid te beproeven. Naar verluidt, zal dit jaar ongeveer helft van den Duitschen fruit— en groen- tenoogst worden ingemaakt. Ook het vo rige jaar is een groot gedeelte ingemaakt, maar tot nu toe is slechts een klein deel voor den verkoop aan het publiek vrijge geven. Naar vernomen wordt, zullen dezen herfst alle schoolkinderen in Duitschland meehelpen bij1 het zoeken van kruiden. De zoo verzamelde planten zullen in de plaats van thee worden gebruikt, aange zien dit laatste artikel vrijwel niet is te krijgen. Aan de Noorsche kusi. Nieuwe Duilsche troepencontingenten worden in een der havens aan de Westkust ontscheept ter versterking van de legerafdeelingen, welke zich reeds op de verschillende strategische punten bevinden. „Maar wij trekken niet verder terug", zegt de Noorsche bevelhebber. Berlijn me-SI. Nog geen Emgeiscbën in Narvik. Uit de vei-schillende !<-" -erberichten is op Ié "rffakén,' dat* de Duitsche troepen fn Noorwegen op verschillende fronten ver der z\jn opgerukt. Tol een grooten veld slag, welke algemeen verwacht werd, is het evenwel nog niet gekomen. Het schijnt dat er tot dusver alleen betrekkelijk klei ne afdeelingen in het gevecht zijn geweest. Het officieele Noorsche legerbericht luidt: ,Op 24 April hebben Duitsche troepen, gesteund door artillerie en lichte tanks, onze stellingen in het Zuidelijk deel van het Gudbrandsdal aangevallen. Onze troe pen trokken zich terug naar nieuwe, reeds gereed gemaakte stellingen. In het Oes terdal is het Duitsche leger nog verder opgerukt. Duitsche vliegtuigen hebben voortdurend de verbindingslinies gebombar deerd en beschoten. Drie Duitsche vlieg tuigen werden neergehaald en een heeft een noodlanding gemaakt. Britsche jacht vliegtuigen houden thans een wakend oog op het Gudbrandsdal. De Noorsche opperbevelhebber, generaal Ruge, heeft een verklaring tot zjjn troe pen gericht, waarin hij zegt: als verdedi gers van den grond van het moederland hebt gij meer dan twee weken uw plicht gedaan. Verscheidene malen hebben wij te rug moeten trekken en onze haardsteden ten plattelande aan den vijand moeten overlaten. Dit is ontmoedigend voor allen onzer, doch terugtrekken was noodig voor het uitvoeren van mijn plan. tijd te win nen tot hulp kwam. Niettegenstaande wij tot nu toe veelal machteloos waren tegen de strjjdmethoden van den vijand, hebt gij den eerbied van de geheele wereld verworven. Ik dank U allen. Doch thans is de lijd van het terugtrek ken voorbij. Geallieerde troepen zijn in Noordelijk Noorwegen, in Toendelag en hier waar wij vechten, teneinde samen te werken. En er komen er nog meer. Gaat voort met denzelfden strijdlust en met hetzelfde vertrouwen als tot dusver, herhaal het, weest paraat en sluit u nog nauwer aan, dan zullen wp de overwin ning behalen." EEN ENïSELSCH DETACHEMENT TERUGGETROKKEN. Reuter meldt, dat de Duitsche troepen Roeros hebben genomen. Roeros ligt op ongeveer 100 km ten Zuidoosten van Drontheim. De Duitschers zouden volgens deze gisteravond ontvangen berichten op dringen naar het spoorweg-knooppunt te Stoeren, dat, naar verklaard wordt, geallieerde handen is. Het Britsche ministerie van oorlog heeft officieel medegedeeld, dat het niet waar is dat de Britsche strijdmacht in Noorwegen verslagen is en in wanorde terug moest trekken. Wel is een voorhoede-detachement, op weg van Namsos naar Drontheim, op een sterkere Duitsche af deeling gestooten. De Duitschers hadden over de Drontheim-fjord versterking aangevoerd en dreigden de Britten af te snijden van hun hoofdmacht. De Engelsehen trokken derhalve terug. Zij werden niet achtervolgd en naar ver nomen wordt graven de Duitschers zich aan het boveneinde van de fjord in. De Engelsche troepen hebben; eenige ver liezen geleden. DE STRIJD OM DRONTHEIM. Reuter meldt uit Stockholm: Ofschoon de opmarsch der Geallieerden door Steinkjer vertraagd is, is er geen stil stand gekomen in hun omsingelende bewe gingen tot insluiting van Drontheim, aldus de correspondent van „Aftonbladet" uit Noord-Trondelag. Tusschen vooruitgescho ven Britsche eenheden en de zwaargewa pende en door tanks en pantserauto's ge steunde Duitschers wordt nog steeds ge vochten. De Duitschers hebben den steun der kanonnen van een lichten kruiser en twee torpedobootjagers. die het binnenste deel van. de fjord van Drontheim zijn bin nengedrongen. De correspondent schrijft-, dat de Fransche en Britsche troepen uit Namsos een zeer moeilijke taak hebben. De Duitschers hebben krachtige versterkingen door de lucht aangevoerd en aan land ge zet met oorlogsschepen op het schiereiland Inderoy. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht: De successen der Duitsche troepen ten Noorden Drondheim zijn voor de verdere oorloj voering van het grootste belang. Door de bezetting van belangrijke engten en terrein- punten in de omgeving van Steinkjer is het gebied van Drondheim tegen iedere bedrei ging van het Noorden uit beveiligd. De ge- vechtswaarde van de afdeelingen, die de Duitsche troepen tegenover zich vinden, wordt volgens de tot dusver opgedane in drukken als gering gekenmerkt. Zoo kon een goed versterkte en zeer belangrijke stelling, die met zes machinegeweren bezet was, door een klein Duitsch detachement zonder eigen verliezen worden 'ingenomen, BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN BIJ DRONTHEIM Reuter meldt uit Stockholm: Volgens hier ontvangen onbevestigde berichten zijn Britsche oorlogsschepen de Drontheim- fjord binnengedrongen, na zich een weg te hebben gebaand voorbij de kanonnen van het fort van Agdenes, vanwaar de Duit schers den toegang tot de fjord beheersch- ten. Men gelooft, dat in de binnen-fjord een lichte kruiser en verscheidene torpedoja gers van de Duitschers liggen, die de Brit sche en Noorsche troepen in den sector van Steinkjer met granaatvuur hebben be stookt. DE RING ROND NARVHv WORDT AANGEHAALD. De laatste inlichtingen van bevoegde mi litaire kringen te Londen zijn, dat de Brit sche en Noorsche troepen den ring rond Narvik steeds nauwer aanhalen. Naar van Duitsche zijde medegedeeld wordt, hebben aan de hernieuwe beschie ting van de stad en de haven van Narvik twee Britsche slagschepen, verscheidene kruisers en torpedojagers deelgenomen. De beschieting heeft wederom geruimen tpd geduurd en in de stad aanzienlijke schade aangericht. De Duitsche troepen werden hun verdedigingskracht niet geschaad, daar zij in den tusschentijd ruimschoots gelegen heid hebben gehad, geschikte stellingen uit te kiezen en te versterken. Niettegenstaan de Britsche zeestrijdkrachlen thans reeds verscheidene dagen Narvik onder vuur heb ben gehouden, hebben de Engelschen tot dusver een landingspoging nog niet ge- Italiaansche torpedojagers voor Zweden. Uit gezaghebbende bron verneemt het Zweedsche Tëlegraafagentschap, dat Zwe den in Italië vier torpedojagers gekocht heeft, welke zich thans op weg naar Zwe den bevinden. De vaartuigen liggen op het oogenblik in de Spaansche haven Carta gena. Goermg betuigt zijn leedwezen. 3 Duitsche militaire attaché te Was hington heeft den opperbevelhebber van de Amerikaansche luchtmacht een persoon lijke boodschap van den Duitschen minister Goering overhandigd, waarin deze zijn leedwezen betuigt wegens het overlijden van Losey, den plaatsvervangenden militai ren attaché der Ver. Staten te Stockholm, die onlangs tijdens een Duitsch luchtbom bardement in Noorwegen is' omgekomen. Hierbij nodigen wij alle beoefe naars van de kleinbeeldfotografie uit tot bijwoning van een FILMAVOND met interessante Smalfilms- en Kleurenfoto's, ®p iaaiefag; 29 April a.s., in bet FEESTGEBOUW ST. JORIS, Balans, Middelburg. Nog een beperkt aantal toegangs kaarten zijn aan onze zaak verkrijgbaar, F0T0-KIN0HANDEL H E N NIN G. Markt Middelburg Duitschland dreigt met den onbeperkten luchtoorlog. „Wij zullen bom voor bom vergelden". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „In den laatsten tijd neemt het aantal gevallen toe, dat Britsche vliegtuigen open steden, die geen militaire beteekenis hebben, met bommen bestoken. Dergelijke voorvallen vertoonen een bepaald systeem, waar Duitschland niet langer meer onverschillig tegenover kan staan. Nog heeft de Duitsche luchtmacht, zoo ver volgt het D.N B., het strikte bevel, open vijandelijke steden zonder militaire betee kenis niet aan te vallen. Zouden de Engel schen evenwel met hun aanvallen op niet- militaire doelwitten voortgaan, dan zou het hun op zekeren dag bij het ontwaken slecht vergaan en zou bom mei: bom ver golden worden. Het D.N.B. verklaart verder ten aanzien in de mededeelingen van het Noorsche Telegraaf-agentschap welke door de Brit sche radio zijn omgeroepen, dat Duitsche vliegers open dorpen en plaatsen aan de Westkust van Noorwegen met brisant- en brandbommen zouden hebben bestookt, dat men in Duitsche militaire kringen van oor deel is, dat men hier te doen heeft met een Britsche poging zich schoon te wasschen. Men weet in Britsche kringen, dat Brit sche vliegtuigen Heiligenhafen, Heide en Wenningstedt, open plaatsen in Duitschland, hebben gebombardeerd. Wat betreft het werpen van bommen door de Duitsche luchtmacht op plaatsen aan de Westkust van Noorwegen, verklaart men van Duitsche militaire zijde, dat alleen op die plaatsen bommen worden geworpen, .'aar de Duitsche verkenningsvliegtuigen te oren onomstootelijk hebben vastgesteld, dat zjj door Britsche en Fransche landings troepen zijn bezet en gebruikt worden als basis van opmarsch tegen de Duitsche troe pen! ENGELSCHE TEGENSPRAAK. „Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: In het Duitsche legerbericht wordt beweerd, dat Britsche vliegtuigen Dinsdagavond begonnen zijn met den onbe perkte» luchtoorlog door onbeschermde plaatsen zonder militaire doelwitten aan te vallen. Deze bewering is ongegrond. De aanval op het eiland Sylt was gericht tegen het vliegveld van Westerland. een belang rijk militair object, en een der zwaarst ver dedigde plaatsen in Duitschland. Er werd geen aanval ondernomen op de stad Heide. Er wordt aan herinnerd, dat vijandelijke vliegtuigen op 17 Maart bommen geworpen hebben op de Orkaden, waarbij slachtoffers vielen onder de burgerbevolking". De bijzondere correspondent in Noorwe gen van de „Popoio di Roma" meldt, dat de luchtmacht, welke ter beschikking staat van hét Duitsche opperbevel in Noorwegen, bestaat uit 1300 vliegtuigen, nl. 800 zware bommenwerpers, 200 lichte bommenwer pers en 300 jachtvliegtuigen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1