ALBERT HEUM L J die. 4oe£„'MA>e"'HHyuCt! Voor veiliger varen Elke reddingssloep een radiozender? ■Drie Amsterdammers hebben tezamen een toestel geconstrueerd, dat van groote waarde kan zijn bij scheepsrampen. Wor- •den de sloepen van de koopvaardijschepen, die in gevaarlijke gebieden moeten varen, ermee uitgerust, dan "zal het aantal slacht offers van den oorlog ter zee ongetwijfeld aanzienlijk verminderen. Overheidsinstanties hebben het toestel reeds met vreugde begroet, meldt het HW De ervaring heeft geleerd, dat noch bij torpedeeringen noch bij mijnontploffingen •talrijke zeelieden onmiddellijk den dood vinden. In vrijwel alle gevallen kan het grootste deel der bemanningen de sloepen 'bereiken, Edoch, het gebeurt maar al te vaak, dat deze sloepen geen kust berei ken, dat zij vergaan of dat zij zónder in zittenden aanspoelen. Thans zijn de heëren D. N. Kuipers, oud- gezagvoerder ter koopvaardij en A. P. schuiz electro-technisch installateur, tot een re sultaat gekomen, dat dit kan voorkomen. Zij hebben in samenwerking met dr. M. M, Biedermann, leeraar aan het Amster- damsch Radio-Instituut, die als weten schappelijk adviseur is opgetreden, een toe stel geconstrueerd, waarvan gisteren de waarde is getoetst. Gisterochtend dan voer de „Sia",. de mo torboot van de Scheepvaartinspectie Amsterdam, de Oranjesluizen uit en het Buiten-IJ op tot een eindweegs buiten het vuurtoreneiland. Zij had een reddings sloep op sleeptouw waarin de drie ont werpers met hun toestel gezeten waren. Het was een kleine houten kist van ten hoogste een 25 kg gewicht. Aan die kist zat een zwengel. Óp een afgesproken tijd stip ging een der drie heeren aan het zwengeltje draaien. Een halfuur later her haalde hij dit nog eens. Dat was alles, In het houten omhulsel was een com plete radiozender verborgen, die automa tisch de letters SOS uitzond zoo'dra er aan den zwengel gedraaid werd. Juist in den simpelen eenvoud van de bediening zit de waarde van de vinding. De noodsignalen werden n.l. niet alleen uitgezonden, maar ook opgevangen. Want op de Marinewerf te Amsterdam had men geluisterd, hoe de ontvangst zou zijn. Naar achteraf bleek waren de tonen hel der en eonstant ontvangen en wel zeer duidelijk. Daarmee was dus proefondervindelijk aangetoond dat een sloep, uitgerust met dit toestel de aandacht op zich kon vesti gen op grooteren dan gezichtafstand. Naar het oordeed van dr. Biedermann kan eer ervaren marconist deze seinen tot oj honderd kilometer afstand hooren. En dit zendbereik is dan nog zonder be zwaar te vergrooten bovendien. Dit toe stel geeft dus den waarborg, dat de sloep moet worden opgemerkt door alle met ra dio-ontvangers uitgeruste schepen kuststations binnen een cirkel met een middellijn van ten minste tweehonderd kilometer. Dat de zender ten gevolge van het draaien aan den zwengel de letters SOS gaat uitzenden wordt bereikt door een strumentje, dat met de trommel van automatisch klokkenspel kan worden vergeleken. De ontwerpers hebben contact gezocht en gevonden met de Marine, de Scheep vaartinspectie, de PTT en de commissie- Van 't Haaff. Van de militaire autoriteiten kregen zij vergunning tot het bouwen van en het experimenteeren met een radio- zendinrichting, hetgeen in dezen tjjd met het oog op spionnage streng verboden is. De Marine en .de Scheepvaartinspectie ver leenden trouwens gisteren haar medewer king bij de proeven op het IJsselnreer. De .commissie-Van 't Haaff heeft met veel be langstelling van de proeven kennis geno men, Het is niet uitgesloten dat zü zal adviseeren de reddingsloepen onzer koop vaardijschepen met deze zender uit rusten. 250 DO ODEN BIJ BRAND IN DE VER. STATEN. Gisteren meiddén wij reeds, dat een groot aantal negers was omgekomen bij een brand in een danszaal te Natchez in den Arneri kanschen staat Mississipi. Na een onderzoek in de uitgebrande dans zaal heeft de gerechtelijke lijkschouwer verklaard, persoonlijk 203 lijken te hebben geteld. Hij meende, dat het totale aantal ■slachtoffers wellicht de 250 te boven zou gaan. Hij verklaarde, dat de lijken als de tak- .kenbossen van een brandstapel op elkaar lagen. De meeste slachtoffers waren door verstikking om het leven gekomen. Het waren volgens Reuter voor een groot deel jongelui van 15 en 16 jaar. Er bevonden zich een 400-tal negers, on der wie doctoren, professoren en advoca ten, in het gebouw, waar een van de be kendste negerorkesten het feest opvroo- lijkte. Blijkbaar is het vuur ontstaaan, doordat het vuur van een cigarette op het droge mos viel, waarmede de muren versierd wa ren. Onmiddellijk stond de zaal in vlam men. De gasten werden door een paniek bevangen en onder het slaken van angstige kreten trachtte men zich een weg naar den uitgang te banen. Eenige oogenblikken, .nadat de brandweer was gearriveerd, stort' .te het dak, dat uit gegalvaniseerd ijzer stond, ih. Een groote menigte die zich voor het brandende gebouw verzameld had, stelde alles in het werk, om hulp te verleenen. Het orkest deed een heldhaftige pogin- om de paniek te onderdrukken, door to"t o het laatst op zijn post te blijven en te spe- len. Alle leden daarvan zijn dan ook •gekomen. Slechts weinigen zijn er in geslaagd, ontsnappen, terwijl sommigen in den uit gang, met de redding voor oogen doodge drukt werden. MARKTBERICHTEN Middelburg, 25 April. Op de eier- veiling was heden de aanvoer 40000 stuks. 52—54 3,05; 54—56 3,18; 56—58 3,30— 3,38; 58—60 3,41—3,44; 60—62 3,49— 3,52; 62—64 3,61; 64—66 3,66—3,71; 66—68 3,64; 68—70 3,78; 80—82 4,67. Bruine 5254 3,075456 3,27 56—58 3,39; 58—60 3.,42; 60—62 3,52; 62—64 3,61—3,62; 64—66 3,73; 66—68 3,70. Eendeneieren 2,743ganzeneieren 6,60—7,60; kalkoeneieren 6,10. Middelburg, 25 April. Aange voerd door Walchersche boerinnen (offi- cieele prijsnoteering)Boter 0,73% Eieren 3,40, Eendeneieren 3,50. Gans eieren 10, Kalkoeneieren ƒ7. Aangevoerd door handelaren: Boter 0,73%, Eieren 3,40. Eendeneieren 2,80, Ganseieren 9. ■Particuliere prijs van den Marktzetter van de Z. L. M Boter 0,81, Eieren 4,40, Eendeneieren 4,50. Particuliere prijs van de Middelburgsche handel: Boter 0.82%, Eieren 4,20; Poelje 3,90, Eendeneieren 3,80, Gans eieren 9, Kalkoeneieren 7, Midddel'ourg, 24 April. Groenten- veiling. Baksla 612 c., Snijsla 612 c., Spinazie 47 c., Postelein 2226 c., Witlof 58 c-, Schorseneeren 6 c., Koolrapen 1,5 c., Breekpeen 1,5 c., Andijvie 510 c., Uien 2—2,5 c., Kroten 1,5 c., Roode kool 911 c., Prei 5—8 c., Zuring 5 c., alles per kg. Raapstelen 1 c., Selderie 3—4 c., Knolsel- derie 3,5 c., Rabarber 1—3 c., Radijs 2,5—5 c., per bos, Kropsla 47 cper stuk. Bloemen: Primula's 10 c., Cineraria's 8 c., Bakkruid 22,5 c., Violen 12 c., Prï- misa's 7 c., Madeliefjes 3—3 5 c., alles per stuk. Narcissen 34 c., Blauwe druifjes 3 c., beide per bos. Nederland is paraat. Met toestemming der autoriteiten maakten wij bovenstaande opname van het nachtelijk proefschieten met nieuw luchtdoelgeschut door het Nederlandsche Veldleger. Deze proeven hebben ten doel, nauwkeurige gegevens aan de batterijen te verstrekken. KUNST EN WETENSCHAPPEN. HET MIDDELBURGSCH DILETTANTEN- TOONEEL. „Trouwen is niet makkelijk", blijspel in vier bedrijven door Jan Niemeijer. William Drucker, rustend zakenman, en vrijgezel, oordeelde aanvankelijk anders. Trouwen de moeite waard: dat kan een zieke kip nog wel. Maar hü doet ervaringen op, via een huwelijksadvertentie, en dan weet hij beterDan is hü genezen van zijn kortzichtigheid en tevens van een ze kere eigenzinnigheid, waarvan zijn neef en erfgenaam Pim het slachtoffer dreigde te worden. Dat zit zoo: William heeft zijn zaken aan kant gedaan, precies op het tijdstip, dat al lerhande „buitenissigheden" (al die dinge tjes, die zeer ernstig in strijd zijn met het begrip vrijhandel) hem dwars zouden gaan zitten. Hij heeft het gevoel dat zaken-doen een soort moderne waanzin is geworden, en dat iedereen, die er zich nog mee inlaat, in een gekkenhuis behoort te worden opge sloten. Het ongeluk wil echter, dat neef Pim een alleraardigste jongeman, die groote plaats in ooms hart inneemt er zjjn zinnen op gezet heeft, en oor vattingen aan zijn laars lapt. Hij gaat in zaken en tot overmaat van ramp, stapt hij. dan nog in het huwelijksbootje ook, met ,zoo'n kantoorjuffie". Dat is meer dan Wil liam Drucker's eigenzinnigheid (typische vrijgezellen-eigenzinnigheid) vermag te ver dragen. Hij geraakt in een toestand van wraakzucht, belt zijn notaris, luisterende naar den naam De Block, op en deelt dien goeden man mede, dat neeflief stante pede onterfd dient te worden. ïu raken de poppen aan het dansen. Notaris De Block houdt niet van paarden middelen. Hij is een bedachtzaam en zacht moedig mensch, gesteld op een goeden naam, ook om dien na te laten, opdat er niet leelijk gepraat zal worden, na je dood. Daarom adviseert hü zijn vriend William, een minder opzienbarende methode toe te passen, om den ongehoorzamen neef zijn straf toe te dienen. William moet gaan trouwen, dan is het onterven niet meer noodig, bereikt hü precies 'tzelfde langs den weg van geleidelijkheid. William neemt het advies ter harte, en plaatst een huwelijks advertentie in de krant Aldus de opzet' van het bbjspel, dat het Middelburgsche Dilettanten-Tooneel gis teravond in den Schouwburg over het voetlicht bracht. Men kan wel zoo ongeveer raden, hoe het er verder mee gaat. De huwelijksadvertentie doet neef Pim de mo gelijkheid aan de hand zün vrouwtje met oom in contact te brengen, zonder dat oom dat in de gaten heeft. Hij raakt dan natuurlük onder den indruk van haar uit nemende eigenschappen, en het eind van het liedje is: verzoening met champagne. Vier bedrijven lang heeft het Dilettanten- Tooneel de talrü'ke belangstellenden (de zaal was bijna vol) met het geval bezig gehoudenzonder' één minuut van verveling, of zelfs maar verslapping. Van begin tot einde werd men kostelük geamu seerd door al de koddige verwikkelingen, welke William Drucker's escapade op het glibberige pad der trouwlustigheid, te voor schijn riep. Het is geen nieuws, als men verkondigt, dat het Dilettanten-Tooneel leden heeft, die voor beroepsartiesten nauweüjks onder doen, maar het is telkens toch weer een ver rassing, dat in successie bevestigd te zien; evenals trouwens de flair, die men heeft, om een goed geschreven stuk te kiezen. Het is allesbehalve gemakkelük, om elk jaar maar weer met stukken voor den dag te komen, die het doen. Wie wel eens met het bü'ltje der dilettantische dramatische kunst gehakt heeft, weet daar alles van William Drucker, de eigenzinnige oom- vrü'gezel, werd vertolkt door een van die lieden, die vermoedeüjk met goed gevolg naar het beroepstooneel zouden kunnen overgaan. Hü moest in den beginne even zün zenuwen de baas worden, speelde daar na voortdurend zoo knap, dat men er enthousiast van werd. Het komische van het stuk lag voor een groot deel in zün rol opgetast. Welnu, er is gelachen, dat de zaal er van daverde, telkens en telkens weer. William Drucker hield niet op, de algemeene vroolijkheid aan te steken. Het was kostelük. Als tegenvoeter in beginsel even knap, werd de rol van notaris De Block gespeeld de bedachtzame, bedaarde oude heer, die nooit uit de plooi kwam, behalve even in het tooneeltje met de actrice Eva du Floo; en dat dan nog als het ware züns ondanks. Fijntjes kreeg dit type de volle maat dei- evenwichtige uitbeelding: een voortreffe lijke creatie. We kunnen doorgaan op deze wüs: de vroolüke dokter in het stuk, die zün naam van Dré Vroolik alle eer aandeed, Elzebeth, de gemoedelüke, geestige huishoudster, Amalia Versteur, de vrouw, die geen man had, maar er zoo graag een zou willen hebben, Eva du Floo, de zeer ondernemende actrice, die den notaris in een penibele si tuatie acteerde, neef Pim en zijn handig opgewekt vrouwtje Stine, Maggie van Ton geren, de huwelükscandidate, die van zwaar tillendheid al heel weinig last had, en bü gebrek aan een eigen, maar een foto van haar moeder instuurde, Jan de chauffeur en Kees de tuinman, zü allen speelden hun rollen op een wüze, die van goed tot voor- treffelük gekwalificeerd kan worden. Het voortreffebjke geldt dan in het bijzonder voor Eva du Floo, Elzebeth, Amalia en de vroolijke dokter. Tenslotte een woord over het décor. Al de vier bedrijven speelden in de vrijgezellen- kamer van William Drucker: naar een eigen ontwerp van den regisseur, die in het dagebjksche leven restauratie-werkzaamhe den in den menschelijken mond verricht. Het was keurig, zoo keurig, dat hij een open doekje kreeg, voordat het stuk nog goed en wel was begonnen. De talrijke belangstellenden, die als we zeiden van den eenen lach in den anderen vielen, hebben zich zeer gul met applaus betoond, vooral aan het slot, dat verder de gebruikelü'ke uitdeeling van bloe men en enkele andere „stoffelijke blü'ken van hulde" opleverde. William Drucker kreeg, welverdiend, den hoofdprijs, staande uit een omvangrijke eerekrans. RECHTSZAKEN De vildeq eenden, Woensdag heeft het Haagsch Gerechts hof uitspraak gedaan in den zaak tegen L. van C. te Axel, die in hooger beroep was gekomen tegen een vonnis van den politierechter te Middelburg. Verd; hierbü tot 40 boete subs, 40 dagen hech tenis veroordeeld wegens het schieten - tamme eenden, die aan de gebrs. v. d. Ak ker toebehoorden. Verd. voerde ter dediging aan, dat liet wilde eenden waren geweest,, doch de proc,-generaal achtte dit niet bewezen en eischte bevestiging het vonnis. 1-Iet Hof heeft, met verbetering van gronden, het vonnis van den politie rechter bevestigd. De man die voor een ander „zittcnj" In hooger beroep stond voor het Hof terecht L. K, uit 's-Heer Arendskerke, die voor een ingezetene uit Goes vier ken gevangenisstraf had opgeknapt, tegen een flinke belooning,, Toen de zaak uitlek te moest K. terechtstaan wegens oplichting van den Staat, daar hü voedsel en loon had genoten waarop hü geen recht had. rechtbank veroordeelde hem tot 6 maan den gevangenisstraf. In hooger beroep vorderde de proc'.-ge- neraal bevestiging van het vonnis, terwijl de verdediger betoogde dat verd. moest worden vrügesproken, daar de wet in een •dergelük misdrijf niet voorziet. Bü de uitspraak van het arrest Woensdag achtte het Hof bewezen de op lichting van den Staat door het in ont vangst nemen van voedingsstoffen, waar op volgens art. 8 der Beginselenwet alleen een veroordeelde recbï heeft, Niet strafbaar werd geacht het feit dat K. loon had geïncasseerd, omdat hierop iedere gevangene recht heeft, en K. in elk geval, een gevangene was. Voor eerst bedoelde oplichting werd de straf door de rechtbank gewüzigd in een vangemsstraf voor den tpd van twee maanden. 00STKAPELLE Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLEPSE. Advertentiën» Ondertrouwd: J. REIJNDERSE, Tandarts, en BERRY MILATZ, Tandarts. Middelburg, Noordsingel 66. IJmuiden, Kon. Wilhelminakade 81 Huwelijksvoltrekking 17 Mei 1940. TJmuiden, 24 April 1940. Getrouwd: F. J. EBBENS J. SMIT. Tiel, 25 April 1940. Zoelensche zandweg 2, Voor de vele en hartelijke be wijzen van belangstelling, zoowel van hier als van elders ontvangen bij ons 50-jarig huwelijksfeest, be tuigen wij, ook namens onze kin deren, onzen hartèlijken dank. In zonderheid eenige buurtbewoners van den Veerschen singel en het Bestuur Nieuw-MiddelburgVeer- sche singel. J. POLDERMAN. A. POLDERMAN— GIDEONSE. Middelburg, April 1940. IETS GOEDS is SCHROEVERS ROZUNENBROOD met MELK bereid f 0.28 per K.G. Wordt ook gaarne thuis bezorgd. „DE NIJVERHEID" SEISWEG 55-57, MIDDELBURG. GLANSVERF, merk „DE TWEE PIJLTJES", wordt met de zuiverste grondstoffen gemaakt, waar door de verf een hoge dekkracht bezit. Per hele bus 60 cent, Per halve bus 35 cent. Drogisterij SCHULTE THIEME, in het Huis met de Roode Pilaren en filiaal Hatwee, Middelburg. ADVERTEERT IN DIT BLAD HEERLIJKE KOEKJES EXTRA LAGE PRIJZEN Van Vrijdag 26 April t.m- Woensdag 1 Mei Zandkoekjes peripond 22 ct Zandringen 4 25„ Bitterkoekjes - 4 27 Gocosschuim 4 27 Hippodrome Biscuit bestrooid met suiker en cocos Eigen Koek', Banket' en Biscuitbakkerijen In den ketel van den SUPER SERVANT eJ§Ql_ verzamelt zich het stof, zonder de zuigkracht te verminderen» Controleer eens de krachtige werking van dezen SUPER, Uw hand tegen den onderkant van het tapijt te houd Gebruik r het behoud v vjeoruiK vuur no uanuuu vuii Uw tapijten een Miei© SUPER SERVANT, die ook de ingeloopen zanddeeltjes radicaal verwildert. - IVflOlo, SUPER SERVANT f.65.' SERVANT f. 44.' In eerste klas zaken.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 3