lp ^mmncïule IP Hf NIDDELBURGSCHE COURANT (a@@ES€§4E C@WHAMT) In Noorwegen is eera beslissende slag ©p banden. Opnieuw periodieke verloven De Ncderlandsche ambulance in Finland 183e JAARGANG TWEE BLADEN EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DONDERDAG 25 APRIL 19é<t Advertentiën 30 cent per regel* ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bjj contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Meedosgenlooze bombardementen der burgerbevolking 1 De Geallieerden rukken op maar Drontheim. Noorwegen, dat door de Duitschers „be schermd" wordt, begint de consequenties van deze bescherming te merken. De strijd tusschen moderne legers woedt" in het Noor den en midden des lands. In liet Zuiden, het door de Duitschers bezette gebied, is de verduistering gelast, wat het geheele leven natuurlijk sterk beïnvloedt. Hitier heeft voor het bezette gebied een „Rijkscommissaris" benoemd, die onmiddel lijk onder den Führer staat. De nieuwe functlonnaris, die de werkzaamheden van de Noorsche bestuurscommissie waarschijnlijk overneemt, is opperpresident Terboven. Op grond van de laatste berichten uit Zweden geeft het Engelsche Reuterbureau het volgende overzicht van de situatie: In het Noorden zijn de wanhopige pogin gen der Duitschers, den geallieerden op- marsch naar Drontheim te stuiten, mis lukt. De Duitschers hebben den geallieer den ring, die steeds nauwer om Drontheim sluit, niet verbroken. Steinkjer is door de Duitsche bommen en granaten volkomen verwoest en zijn 6000 inwoners zijn dakloos. In het Zuiden trachten de Duitschers langs drie wegen naar het Noorden door te dringen. De middelste colonne is Koppang, ongeveer 80 km ten Noorden van Elverum, genaderd. Meer naar het Oosten houden de Noren de Duitschers tegen te Osen, 40 km ten N.O. van Elverum, en te Trysail nabij de grens. De Duitsche linkervleugel, die in het groote Gudbrandsdal opereert, heeft onbesliste gevechten met de Geallieerden geleverd in den strategisch belangrijken sector van Lillehammer, waar het dal over gaat in de Zuidelijke vlakte van Oslo. Van Do'mbaas uit worden voortdurend Gealli eerde versterkingen naar het Gudbrands dal gezonden. Het belangrijke spoorweg- kruispunt Stoeren, ten Zuiden van Dront heim, is in handen der Geallieerden. In het gebied van Narvik woedt sedert vijf dagen een sneeuwstorm, die de militaire actie belemmert. BOMBARDEMENTEN DER BURGERBEVOLKING Volgens het Noorsche Telegraafagent- schap wordt de burgerbevolking in Noor wegen voortdurend meedoogenloos door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. De laatste dagen zijn veel onbeschermde dor pen en kleine visschershavens aan de West kust door de Duitsche vliegtuigen met brand- en brisantbommen bestookt, waar door vele huizen in vlammen zijn opgegaan en tal van dorpelingen zijn gedood. Het grootste deel van de burgebevolking van vele steden heeft thans de wijk genomen naar de bergen, wouden, dalen en kleine fjorden. Het voedselvraagstuk in het bin nenland levert moeilijkheden op, doch is nog niet ernstig. Het Noorsche Telegraafagentschap ver klaart: Het Noorsche volk is een in zijn strijd om het bestaan. De krachtige Gealli eerde hulp is een krachtige aanmoediging geweest en ieder is in den strijd om de vrij heid met den goeden geest bezield. BRITSCHE TROEPENCONCEN TRATIES. De correspondent van het Zvveedsche blad „Aftonbladet" te Roeros meldt, dat het Duitsche luchtbombardement den Geallieer den niet heeft verhinderd gebruik te ma ken van den spoorweg in het Gudbrandsdal om versterkingen naar het Zuiden te zen den. Noorsche militaire kringen verwachten, dat spoedig een groote beslissende slag zal worden geleverd om liet bezit van het dal. Het schijnt, dat .de Geallieerden ondanks de voortdurende Duitsche luchtaanvallen hun troepenconcentraties voortzetten. Brit sche en Noorsche luclitdoelartillerie zou ge durende liet weekeinde 20 Duitsche vlieg tuigen hebben verwoest. Volgens de laatste berichten schijnen de Duitschers Steinkjer te bezetten, terwijl de Geallieerden zich tien km Noordelijker krachtig hebben verschanst. Duitsche vlieg tuigen en torpedojagers in de fjord van Drontheim spelen een belangrijke rol in de gevechten bij Steinkjer; Duitsche vliegtui gen blijven het Osterdal en het Gudbrands dal bombardeeren. PLANNEN VOOR EEN BRIT SCHE LANDING? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „In de gevechten bij Lillehammer hebben de Duitsche troepen, naar thans van be voegde zijde uit Oslo gemeld wordt, mili taire kaarten van Noorsch gebied in een schaal van l tot 100.000 buitgemaakt, die in het Britsche ministerie van oorlog van Noorsche modellen waren nagedrukt. Deze kaarten zijn een nieuw bewijsstuk voor de sinds geruimen tijd voorbereide Britsche landingsactie in Noorwegen". Duitsche troepen hebben bü hun snellen opmarsch ten Noorden van Lillehammer ook gisteren weer den vyandelijken weer stand gebroken. Onder de talrijke hoeveel heden wapens en materiaal, die daarbij in Duitsche handen vielen, bevonden zich ook twintig machinegeweren, zes stuks anti- tankgeschut en een millioen infanteriepa- tronen van Engelsche makelij. Naar tot dusver kon worden nagegaan, bedraagt het aantal der in de zone van Sta- vanger ontwapende troependeelen eener Noorsche divisie vijftig officieren en 1300 manschappen. OVERGAVE VAN EEN DUITSCH BATALJON? Uit geallieerde bronnen wordt vernomen, dat een heel Duitsch bataljon in het Nar vik-district in het dorp Gratangen, 40 kilo meter ten Noorden van Narvik ingesloten werd en zich aan de Noren heeft overgege ven. Van de 1000 Duitschers werden er 150 gedood. Deze overgave zou hebben plaats gehad, nadat de Duitschers zes dagen belegerd wa ren. Zij zouden daarna, gedwongen door ge brek aan munitie, voedsel en onderdak, ge noodzaakt zijn geworden zich over te ge ven. Volgens geallieerde bronnen zouden daar door de Duitsche strijdkrachten in het ge bied van Narvik tot maximum 2000 man gereduceerd zijn. Ook werd een groot aan tal moderne wapenen buit gemaakt. De militaire correspondent" van Reuter schrijft, dat de techniek van den strijd in Noorwegen een volkomen eigen vorm krijgt. De Duitsche opmarschen zijn telkens ge steund door zware bombardements-offensie- ven en de Duitsche vliegtuigen buiten hun kansen uit voordat het luchtweergeschut en Engelsche gevechtstoestellen tegen hen gebruikt kunnen worden. Volgens onbeves tigde geruchten echter hebben zij meer schade toegebracht aan open steden dan aan militaire .doelen. Om dit tegen te gaan heeft de Engelsche luchtmacht aanvallen ondernomen op de vliegvelden te Aalborg, Kristiansand, Oslo en Stavanger, waar zij slaagde den vijand ontzaglijk onge mak en schade toe te brengen. Te land moe ten de troepen aan beide kanten het hard te verduren hebben van het weer. De Noorsche heuvels en dalen bieden omstan digheden, gelijk aan die in Zwitserland in dezen tijd van het jaar. TEGENSPRAAK. Havas meldt uit Stockholm: Men be vestigt, dat 2500 Duitschers, nl. 1000 te Narvik en 1500 in het nabijgelegen dal, omsingeld zijn. Het gerucht, dat zij zich zouden hebben overgegeven, schijnt voorbarig te zijn. Hierover is tenminste noch van Zweedsche, noch van Britsche, noch van Noorsche zijde iets gemeld. Koning Haakon: Gedraagt U als Noren! Reuter meldt: Volgens radio Stockholm heeft Koning Haakon van Noorwegen in een brief tot den voorzitter van het Noor sche opperste gerechtshof verklaard, dat de Noorsche regeermg op geen andere basis met de Duitschers wilde onderhandelen dan een volledig terugtrekken van hun troepen uit Noorwegen. Deze brief van Koning Haakon was een antwoord op een schrijven van den be stuursraad te Oslo. Op het voorstel om den kroonprins door middel van de radio te doen spreken tot de bevolking van het door de Duitsche troepen bezette deel van Noorwegen, antwoordde Koning Haakon, dat de kroonprins geen toegang heeft tot de radio-stations in deze districten. De koning voegde hieraan toe, dat van den kroonprins niet kan worden verwacht, dat hy de Noren aan zal sporen bevelen van de Duitsche autoriteiten te aanvaarden. „Ik verwacht van hen, dat zij zich als Noren zullen gedragen en hun vaderlandslievenden geest zullen bewaren". Boterrantsoeneering in Denemarken. Het Deensch Tel. Agentschap meldt uit Kopenhagen: Het ministerie van handel heeft een me- dedeeling uitgegeven over de distributie van margarine en boter. Van 1 Mei af mag margarine alleen verschaft worden aan ge zinnen met een bepaald laag inkomen en wel slechts 1 pond per maand en per per soon. In deze gezinnen krijgen kinderen beneden de 15 jaar kaarten voor den aan koop van 114 kilogram boter tegen vermin derden prys. Binnenkort zullen maatregelen getroffen worden om ook boter tegen ver minderden prys ter beschikking te stellen van bejaarde en invalide personen, alsme de van personen, die socialen steun krij gen en van werkloozen. De maandelyksehe uitgaven van den staat, welke voor het ver schaffen van boter aan kinderen ten koste worden gelegd, worden geraamd op 1,2 mil lioen kronen. Zij he£ op eemgszins beperkten voet. De regeeringspersdienst deelt mede, dat van Zaterdag 27 April af (vertrek Vrijdag avond daaraan voorafgaande) weer zal worden overgegaan tot "het verleenen van periodieke verloven, .zij het op iets beperk ter voet dan tot dusver het geval is ge weest. Zal Italië de zijde van Duitsdilaiid kiezen Een en ander zou uitgelekt zijn van een redevoering, die Mussolini Zondag jl. voor een groep fascistische leiders uit 22 corpo raties, die alle takken van bedrijf en in dustrie vertegenwoordigen, heeft gehouden, en United Press weet hieromtrent iets mee te deeien. Van gezaghebbende zijde, aldus het des betreffende bericht, verluidt te Rome, dat Mussolini heeft gezegd: „Gelooft niet, dat Italië niet in den oorlog zal gaan". De Ducc liet verder duidelijk uitkomen, dat Italië do zijde van Duitschland zou kiezen. Hij sprak over de as Rome-Berlijn en het Italiaansch —Duitsche militaire bondgenootschap en verklaarde, dat Italië zijn pact zal nakomen en dat Italië's woord heilig is. Ten slotte zou hij nog hebben gezegd, dat het mis schien een kwestie van weken' zou zijn. Dan zou de tijd gekomen zijn voor Italië om daadwerkelijk aan het conflict deel te ne men. Mussolini hield deze toespraak op Zon dagavond, nadat hij op 't balkon van 't Pa lazzo Venezia 7500 arbeiders had toegespro ken en daarbij de woorden had gebruikt: Italië moet werken en zich bewapenen. Overeenkomstig de gewoonte, zoo besluit United Press, worden deze redevoeringen van den Duce voor de fascistische leiders niet openbaar gemeakt, maar geleidelijk lekl' er wat van uit." (Tel.) Het Duitsche legerbericht. IN TEGENSPRAAK MET DE BE RICHTEN UIT ENGELSCHE BRON. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend:. Dertig kilometer ten Noordoosten van Narvik zijn onze afdeelingen in gevecht ge wikkeld met vrij sterke vijandelijke strijd krachten. Narvik zelf werd door Engel sche zeestrijdkrachten opnieuw hevig be schoten. Ten Noorden van Drontheim hebben Duitsche troepen na de inneming van Steinkjer, nieuwe belangrijke punten bezet. De zóne van Drontheim en de vandaar naar de Zweedsche grens loopende spoorlijn is daarmede tegen het Noorden beveiligd. De snelle opmarsch in de zone van Oslo naar 't Noorden en Noordwesten duurt voort. Ge steund door het luchtwapen verijdelden de Duitsche troepen elke poging van den te genstander zich te herstellen, en dwongen zij hem gedeeltelijk tot een ongeregelden aftocht. Bij de jacht op duikbooten in het Skager- rak werden twee vijandelijke onderzeeërs vernield. Een voorhoede-flottielje nam mistig weer aan den Westelijken uitgang van het Skagerrak een groep groote Fran- sche torpedojagers op korten afstand waar. Ondanks de aanzienlijke superioteit van de vijandelijke strijdkrachten ondernanien de voorpostbooten terstond een aanval. Na een kort gevecht trok de vijad met groote snelheid af en verdween in Westelijke rich ting. Twee moderne Noorsche torpedojagers werden met Duitsche bemanningen in dienst gesteld. Het luchtwapen maakte gis teren verkenningen boven het centrale en noordelijke deel van de Noordzee tot aan de Shetland-eilanden en boven Midden- Noorwegen. Gevechtsvliegers belemmerden de verbindingen van den vijand in de zóne ten Noorden van LillehammerDrontheim Bergen en bestreden vijandelijke colonnes, troepenconcentraties en steunpunten. Voor de Noorsche kust werden door de lucht macht vijandelijke zeestrijdkrachten aange vallen. Een Britsche kruiser kreeg daarbij een zwaren treffer en staakte zijn deelne ming aan den strijd, toen aan boord brand uitbrak. Boven de Noordzee werden drie Britsche vliegtuigen van het type Lockheed-Hudson en een Britsch toestel van het type Hamp- ton-Herford neergeschoten. Verder werd nog bij Aalborg een toestel neergehaald. Twee eigen toestellen worden vermist. Bij den reeds vermelden vlucht van Britsche vliegtuigen boven het eiland Sylt. werd de badplaats Wenningstedt met bommen be stookt. Verscheidene huizen werden be schadigd. Ook aan den rand van het stadje Heide in Sleeswijk-Holstein wierpen vijan delijke vliegtuigen in den nacht van 23 op 24 April verscheidene bommen uit, hoewel zich noch te Heide noch in verre omgeving eenige militaire doelwitten bevinden. D e vijand heeft daarmede den t.y nip J|> Bovenste foto. Dr. Meihuizen, de leider der Nederlandsche Roode Kruis ambulance in Finland, verricht een operatie In het college te Vïerumaki, waar de ambulance haar zetel heeft. Onderste foto. De voorbeeldige wijze, waarop de verpleegsters der Nederlandsche Roode Kruis ambulance in Finland zich aan haar taak wijden, mist haar zegenrijke uitwerking niet. Een herstellende in geanimeerd gesprek met zijn verzorgsters. Geruchten in verband met Zweden. Vertraging contrabande- onderzoek in Engeland. Havas meldt uit Parijs: De „Daily Express" meldde vandaag, dat heden door Duitschland een ultimatum tot Zweden zou worden gericht. Te Parijs bezit men geen enkele aanwijzing in deze rich ting. Evenmin beschikt men over eenige inlichting, welke de geruchten bevestigt omtrent een Duitsche ontscheping in Zwe den. Zoolang het tegendeel niet bewezen is, worden dergelijke geruchten als ongegrond beschouwd. De doodstraf voor spionnage en landverraad verzocht. Een groot aantal vooraanstaande per sonen in Nederland heeft zich met een re quest gericht tot den minister van justi tie. waarin zij te kennen geven, dat zjj op initiatief van prof. H. P. Blok te Utrecht zich voorstander hebben verklaard van een verzwaring tot de doodstraf gedurende den huidigen staat van oorlog van de straffen, bedreigd tegen spionnage en landverraad, Op grond van het groote aantal ad- haesiebetuigingen op het eerste perscom muniqué ten deze ontvangen, zijn zij over tuigd zich hiermede uit naam van een groot aantal Nederlandei's te hebben uit gesproken. Verder verklaren zij met groote voldoe ning te hebben kennis genomen van de door den minister aanhangig gemaakte wetswijzigingen, welke deze materie be treffen, al gevoelen zij zich nog niet ten volle bevredigd ten aanzien van de doel treffendheid van dezelve. Derhalve zouden zij het op lioogen prijs stellen, indien de minister alsnog een weg zoude willen zoeken, waardoor een scher pere reactie op deze, in het huidig tijds gewricht voor den staat zoo uiterst ge vaarlijk gebleken misdrijven, moge lij k luchtoorlog tegen onver dedigde punten zonder mi litaire beteekenis geopend, (spatieering van ons Red.) In het Westen geen bijzondere gebeur tenissen. Twee Fransche vliegtuigen werden aan de grens door het luchtdoelgeschut neergehaald. Een eigen vliegtuig keerde van den vlucht tegen den vijand niet terug. Voornamelijk als gevolg van de situatie in Scandinavië is er een zeer aanmerkelijke, vertraging ingetreden in het contrabande- onderzoek der Britsche controle-bases. Zoo lagen er op 24 Apr. van de totaal 35 Neder landsche schepen, die werden vastgehouden, achttien reeds voor meer dan 5 dagen meldt de Msb. Deze positie is veel ongunstiger dan zij sinds vele maanden is geweest. Men heeft den indruk, dat deze lange op onthouden gedeeltelijk het gevolg zijn van het feit. dat de Britsche controle sinds den oorlog in het Noorden opzettelijk langza mer te werk gaat, teneinde den algemeenen toestand nog wat aan te zien. Voorts, wordt echter vertraging veroorzaakt, doordat het mijnengevaar grooter geworden is. Dit laatste is ook vaak oorzaak dat schepen die vrijgegeven zijn toch nog eenige vertraging ondervinden, voor ze de reis kunnen her vatten. Amerikaanscb admiraal achtte oorlog tusschen de V.S. en Japan onvermijdelijk. De Amerikaansche senator Bennett Clark heelt Verzocht admiraal Taussig voor den krijgsraad te dagen in verband met diens uitlating, dat een oorlog tusschen Japan en de Vereenigde Staten onvermijdelijk is. Clark karakteriseerde deze uitlating als „beieedigend en een onverdedigbare mili taristische demonstratie", met de bedoeling hel land er van to doordringen, dat er meer slagschepen gebouwd moeten worden. Senator Allen Ellendei', lid van de vloot- commiss'.e, heeft, volgens de Msb voorge steld, dat de Ver. Staten zich met het ver zoek tot; Japan richt om Amerikaanschen vioolofficieren toestemming te verleenen een bezoek te brengen aan de Japansche mandaateilanden in den Stillen Oceaan, ten einde bun te laten constateeren of deze eilanden inderdaad, zooals beweerd wordt, versterkt zyn. „Als wij het recht hebben om een dergelijk onderzoek in te stellen, zooals admiraal Taussig heeft verklaard, dan ben ik er voor om Japan om toestemming in dien zin te vragen. Zou Japan we geren, dan zouden wij daaruit moeten afleiden, dat z'y werkelijk versterkt zijn. Ik, persoonlijk", aldus de senator, „geloof het niet". Ellen- der zeide nog. dat het resultaat van het be doelde onderzoek van groolon invloed zou kunnen zijn op de kwestie der versterking van Guam, hetgeen Japan, als men daartoe overging, als een onvriendelijke daad zou opvatten.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1