T STADSNIEUWS STADSNIEUWS Uw Zenuwen i „!°9? UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG Schooi J bestaat 75 jaar. (Van een bijzonderen medewerker). Ongeveer midden Augustus van dit jaar den juisten. datum heb ik niet kunnen ontdekken zal het 75 jaar geleden zijn, dat de Openbare Lagere School aan het Veersche Bolwerk thans school J ge naamd door den Raad dezer gemeente werd aangewezen als opleidingsschool voor Gymnasium en R.H.B.S. De R.H.B.S. te Middelburg werd in 1S65 •geopend, en het is dan ook alleszins begrij pelijk, dat de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 17 Januari van dit jaar o.m. besloot: „De school C, voor gewoon en meer uit gebreid l.o., hoofdonderwijzer de heer J. van Sluijs, voor het vervolg te doen strek ken tot een voorbereidende school voor van het middelbaar onderwijs en het gym nasium, en in-zóó-verre te wijzigen; dat de ze alleen voor jongens toegankelijk zal zijn; J) aan het daar tot.dusver verstrekt wor dende onderwijs -zal worden toegevoegd het onderwijs in de beginselen der Fransche taal aan de leerlingen der drie hoogste Was sen, en wel bij "een avondcursus; dat die avondcursus pok zal kunnen bezocht wor den door leerlingen, die de dagschool niet bezoeken, mits. deze minstens hun negende jaar hebben bereikt en den vereischteh trap van ontwikkeling bezitten; met het onderwijs op die avondschool te belasten den hulponderwijzer K. F. L. We ber,2) tegen een jaarwedde van 600, ter wijl de tot dusver aan die school geplaatste hulponderwijzer3) voor het ver-volg zal moe ten voorzien zijn van een acte voor de Fransche taal, op een jaarwedde van 450". De hierboven genoemde school is de te genwoordige Openbare Lagere School J. Wat de oorzaak is, dat die school thans school J heet, kan hier buiten beschouwing blijven, maar wèl wil ik er aan herinneren, dat zij eenige malen genoodzaakt was te verhuizen. In 1865 bevond de school zich in de Lan ge Gortstraat, en wel in het gebouw, dat jaren lang tot ambachtsschool diende, en thans de garage van den heer Louisse is. In 1870 vinden wij de school in de Lange- delft, in het oude gebouw, waarin zich vóór dien tijd de school van den bekenden onder wijzer P. Leupen bevond1) daarna op den Wal, in hét huis, dat nu als verzendhuis van bananen dient, vervolgens achter de Bree, op het terrein der oude glasblazerij, en de laatste jaren in het ruime gebouw aan het Veersche Bolwerk. Het reeds genoemd hoofd, Jacobus van Sluijs, werd opgevolgd door den heer M. M. Blankert, die in 1912 overleed. In zijn plaats trad de heer C. J. Bakker, thans leeraar aan de Rijkskweekschool. Onder het tegenwoordige hoofd, de heer P. van Roon, groeide school J tot een dei- meest bevolkte scholen van Middelburg, en haar leerkrachten worden dan ook alle door het Rijk vergoed. Zij bezit een opleidingsafdeeling, die een uitstekende gelegenheid biedt, om de leer lingen met goed gevolg voor te bereiden voor het Gymnasiaal, Middelbaar en Han delsonderwijs. Sedert een vijftiental jaren is aan de school een U.L.O.-school voor jongens ver bonden. Het staat voor schrijver dezes vast, dat de school, waarvan ik hierboven sprak, een der oudste, zoo niet de oudste der Middel- burgsche scholen is.5) Zij viert dit jaar haar vjjf en zeventigja rig jubileum als opleidingsschool, maar in 1854 wordt zij reeds als een „bijzondere" school vermeld. Ik vermoed daarom, dat de school oor spronkelijk een particuliere bijzondere school was men had er in het midden dei- vorige eeuw verscheidene in onze stad en dat zij door de gemeente werd overgeno men. 1) Vandaar dan ook, dat de P-aad in zijn vergadering van 10 Mei 1865 besloot, de bij zondere, niet gesubsidiëerde school voo: meisjes van mej. A. M. B. Achilles over te nemen, en haar aan te stellen als hoofd dei- met. 1 Augustus (1865) te openen 2e meis jesschool. Die school was, evenals dit vroeger ook met school J het geval was, een echte „stan- den-school" waarvoor een zéér hoog school geld moest worden betaald. 2) Die „hulp"-onderwijzer Karei Frederik Lodewijk Weber was een knap en begaafd man. Hij was leeraar aan het gymnasium in de moderne talen en de wiskunde! Hij ge noot hiervoor een salaris van 1000. 3) In 1865: Louis Christiaan Villée. Waar zich de oude school van P. Leu pen bevond, vindt men thans het schoenen magazijn der Firma Van Haren. 3) Het kan zrjn, dat de Openbare Lagere U.L.O.-school voor meisjes van ongeveer denzelfden ouderdom is. Zij bestond óók reeds in 1865 (hoofd: mej. S. J. C. Gerth van Wijk) en werd op 1 Mei van dit jaar overgebracht naar de (toen nieuwgebouwde) school op de Haringplaats, waar zich vóór dien tijd de „Stads-Fransche kostschool voor jonge heeren" van den kwamen instituteur Thierry Jean Gersen be vond. Zoo viert de bekende Middelburgsche „Meisjesschool" dit jaar dus óók een jubi leum. LET OP DE BORDEN. Op den Molenberg bij de hoeken van de Langeviele, de Augustijnenstraat en de Schuttershofstraat, staan thans de roode borden met den witten balk er in. waar uit blijkt, dat de Molenberg van dië zij de voor alle rijverkeer is afgesloten. Nog verschillende personen doen alsof er "geen verbod terzake was en zullen goed doen van nu af rekening te houden met de borden als zij geen kans willen loopen op een bónnetje, dat geld zal kosten. Komende over de Langevielebinnenbrug. of van den Beenhouwerssingel zal men dus de Langeviele in moeten rijden, men kan dan door dé Beddewijkstraat. en Krom me Weele toch wèer Schuttershofstraat of: Molenberg bereiken. GOES WALTER KAKEBEEKE. Ter aanvulling van het bericht van het overlijden .van den heer Walter Kakebee- ke te Goes, melden wij thans nog, dat de overledene reeds een lange reeks van ja ren lid was van de afdeeling grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsohe Eilanden, als hoe danig hij bij de jongste periodieke aftre ding weder herkozen werd. Onder zijn Commissariaten namen die van de Stoomvaartmaatschappij -„Zeeland" en van de „Zeeuwsche Voeder- en Kunst mesthandel" een zeer voorname plaats in. Een en ander over den luchtbeschermingsdienst. De Goesche pers had Maandagmiddag een conferentie met de heeren A. Hoekstra en C. J. van Zwee'den, resp. hoofd en admini strateur van den luchtbeschermingsdienst te Goes. De hr. Hoekstra merkte allereerst op, dat hij de Goesche pers tot deze conferentie uit- genoodigd had, omdat bij een groot deel der bevolking nog misverstanden over dezen dienst blijken te bestaan. Hij wees er voorts op, dat deze dienst thans weer veertien da gen in werking is, op last van den minister. Deze lastgeving gold voor alle gemeenten en als er burgemeesters zijn, die dit bevel niet meer nakomen, dan handelen ze onge twijfeld in strijd met het desbetreffende ministrieel telegram, dat een „blijvende" bezetting gelastte. Nadat de heer Van Zweeden nu een uit eenzetting had gegeven over de diensten, van radio,, telefoon en op de uitkijkpost op den stadhuis-toren, die van elk der drie personen 8 uur dienst per 24 uur vergen (op den toren met een aflossing om de twee uur en aan telefoon en radio met twee af lossingen om de twee en één om de vier uur), wees hij ér op, dat aan telefoon en radio van eiken opgeroepene slechts vier uur nachtdienst wordt gevergd. Op den to ren bleek dat echter niet mogelijk, omdat uur uitkijkdienst te lang is gebleken. Voorts wordt met wenschen of bezwaren zooveel mogelijk rekening gehouden. Zij die dienst moeten doen, krijgen daar twee dagen tevoren bericht van en hebben dus tijd om van hun wenschen kennis te geven. Echter, altijd is het niet mogelijk met aller wenschen rekening te houden. De dienst is thans zoo ingericht, dat men om de 3 weken 8 uur dienst moet doen en de hr Hoekstra meende, dat men van elk dit kleine offer toch wel mag vergen. Het is nog zoo onbeteekenend tegenover de offers die de meesten der gemobiliseer- den moeten brengen. De hr Hoekstra zei- de evenwel, hier nog geen weigeringen ge had te hebben. Zou het echter voorko men, dan moet proces-verbaal opgemaakt worden, en volgt ongetwijfeld gevangenis straf. Elders kwam dit reeds eenige malen :oor. Zoo kan men ook het deelnemen aan cursussen (EHBO) verplichtend stel len, doch de hr Hoekstra zeide, indien even mogelijk, hier liever niet toe over te willen gaan. MILITAIRE EN BURGER DIENSTEN. Voorts werd ons uiteengezet, dat de •erschillende diensten op dit gebied zoo licht met elkaar verward worden. Zoo heeft bv. de militaire luchtwacht niets met den burgerlijken luchtbeschermings dienst te maken. De eerste is zuiver mili tair, staat onder het ministerie van De fensie en dient om de militairen in te lichten en hen gelegenheid te geven hun maatregelen te nemen. De burgerluchtbe- schermingsdienst is er alleen om de eigen bevolking te waarschuwen en de diensten als Roode Kruis, brandweer, ontsmettings- ploegen, e.d. op te roepen. Die allen we ten wat zij bij alarm te doen hebben. En de torenposten zoeken de geme'ejite af, om te ontdekken waar de hulp dezer ploe gen noodig is .Degenen, die voor dienst op uitkijkposten, aan radio of telefoon zijn aangewezen, behoeven dus niet op het alarm te reageeren. Zjj krijgen hun op roepingen steeds schriftelijk thuis. Zoo kan men zeggen, dat de dienstdoende mi- ONGELUKKEN VOORKOMEN. Het werd steeds erger met den tui muur van het pand Vlasmarkt 51, welke muur staat aan de Schuiffelstraat. muur hing heelemaal naar den tuin c en een -instorting, waarbij o°k in genoemde straat gevaar zou kunnen ontstaan, was geenzins denkbeeldig. Daarom is iflen gisterenmorgen begonnen in onderlinge samewerking tusschen de gemeente en den eigenaar als object van werkverruiming met het afbreken van den muur. Bij de herplaatsing zal een hoek van den tuin bij de straat worden getrokken, wat den toe stand voor de gemeente ter plaatse ten goede zal komen. REKENING ARMENRAAD 1939. B. en W. stellen den gemeenteraad voor de rekening van den Armenraad vast te stellen in ontvang en uitgaaf op 1755.62. De gemeeteljjke bijdrage, by de begroo ting geraamd op 1704,85 bedroeg 1632,77. HET WERK AAN DE BRUGGEN BEGONNEN. Gisteren is men aan de Seisbinnenbrug begonnen met de werkzaamheden voor de verbreeding, aan welke bewerking ook de Seisbuitenbrug en de Noordbrug zullen worden onderworpen. VERBETERING VAN DEN NOORDSINGEL. Op den Noordsingel beginnende bij het park van Nieuwenhove en eindigende even voor de Noordweg, waar dé huisjes met voortuintjes" eindigen, heeft ,;gerneente- werken" aan de zjjde der woningen een- rij jonge boompjes geplant, die te zijnet- tijd het daar zeker goed zullén doen, ter wijl- het mogelijk is geworden den asphalt- weg flink te -verbreeden-. Daaraan is men thans bezig, litairen 'dienen om de' militairen in actie te doen komen tegen vreemde aanvallers en de dienstdoendè burgers om de be volking te waarschuwen tegen die vreem de aanvallers en om dadelijk de gevolgen van een eventueelen aanval te bestrijden, Daarnaast is er ook nog de Vereeniging voor luchtbescherming-, die een zuiver propagandistische strekking heeft, en die dient om de bevolking over zelfbescher ming in te lichten en ze daartoe op te wekken. IS DE DIENST EENVOUDIGER IN TE RICHTEN Er wordt ook wel eens opgemerkt, dat de dienst, mogelijk door samenwerking, eenvoudiger in' te richten is, maar in de eerste plaats, moet daar de regeering over beslissen. Als gemeente heeft men slechts de bevelen van hoogerhnad na te komen en de burgerlijke luchtbeschermingsdienst ressorteert ook niet onder het ministerie van Defensie maar onder Binnenlandsche Zaken. Daarmede wordt ook het verschil lende doel geaccentueerd. Ook de kosten komen op verschillende rekeningen; die van den burgerlijken dienst moeten nl. op de gemeentebegrooting uitgetrokken worden. En daardoor is groole zuinigheid geboden. Zoo is er te Goes slechts 1200 gulden voor uitgetrokken, en moet daar van alles bekostigd worden, elk toestel, elk rolletje verbandgaas', gasmaskers, brancards, enz. enz. Er wordt ook wel gevraagd, of de po litie bv. den radio.- en telefoondienst over dag niet waar. kan nemen. Maar di6 heeft haar eigen dienst, kan niet waar borgen dat er steeds een agenfc aan radio en telefoon is, en de politie moet ook naar haar eigen radio-berichtén luisteren, die op een andere golflengte gegeven worden dan de berichten voor den lucht beschermingsdienst. We hadden nög meer aanmerkingen ge hoord, doch by alles bleek ons. dat ook de luchtbeschermingsdienst die kende, en dat óf de bezwaren weerlegd konden wor den öf dat er onmogelijk aan tegemoet te komen is. ER KOMEN SIRENES BIJ. De hr Hoekstra deelde ons tenslotte nog mede, dat gebleken is, dat de eene sirene op den toren niet in geheel Goës te hooren is. Daarom zullen er nog twee sirenes bijgeplaatst worden. Bedoeling is die Vrijdag a.s. te 20,15 uur te beproeven en de hr Hoekstra zal dan gaarne van zooveel mogelijk inwoners' vernemen, of men de sirénes nu al of niet binnenshuis kan hooren. In de eerste plaats zijn onze lezers dus reeds gewaarschuwd en in de tweede plaats wekken we hen gaarne op, van hun bevindingen aan hét hoofd van den luchtbeschermingsdienst mededeeling te doen. Vernieuwing van het Gasthuis Oostwal. De verbouwing en uitbreiding thans voltooid. Onder leiding van'den heer A. M. C. J. Thomassen, lid van het Gasthuisbestuur, den hr. F. G. C. Rothuizen, directeur van gemeentewerken, én de directeuren van het Gasthuis, kregen ,We gisteren gelegenheid het nieuwe gedeelte van het Gasthuis Oost- wal, dat Donderdag a.s. officieel geopend zal worden, te bezichtigen. Dit nieuwe gedeelte omvat de isolatieaf- deeling, het tehuis voor ouden van dagen en de daarboven gelegen vertrekken voor directrice en hoofdverpleegsters. De afme tingen van dit nieuwe gedeelte bedragen plm 30 m bij 10.50 m. De isoiatie-afdeeling. De isolatieafdeeling bevat een aantal ver- pleegkamers voor besmettelijke zieken en daar zijn ze, met eigen w.c., glazen deuren, :.d. ook speciaal voor ingericht, doch ze kunnen evenzeer voor de verpleging van gewone zieken gebezigd worden, al naar de bezetting dit vereischt. Er is voorts een kleine operatiezaal voor lichte operaties, een badkamer, een dienkeuken, een spoel keuken, garderobe en wachtkamer. Alles is er volgens de laatste eischen ingericht, er is veel lucht en licht, de muren zyn afwasch- baar, en het geheel maakt een prettigen, frisschen indruk. Er is ook nog een terras aan deze afdeeling voor herstellende zieken die buiten mogen liggen of zitten. In den kelder. Als we hierna een kijkje gaan nemen on der de vertrekken voor de ouden van da gen, doet een deel daarvan zuiver als kel derruimte aan. Er is daar ook nog een kel der voor de centrale verwarming en de warmwaterinstallatie, een bergruimte voor de kolen, een werkplaats, en verder een ar chiefruimte, een sectie-afdeeling en een rouwkamer. Een ander deel der kelderruim ten zal benut worden om er een eigen ma chine voor de lichtinstallatie te plaatsen zulks als er bij de P.Z.E.M. een storing mocht optreden. Voor de ouden. Als we dan de behuizing voor de oude- lieden gaan bezichtigen, komen we al da delijk tot de conclusie, dat vooral zij met deze verbouwing en uitbreiding wel zeer veel gewonnen hebben. Waren ze eerst dergebracht in enkele oude huisjes, die ge heel ingebouwd waren, thans zyn hun ver trekken allen aan dp Kleine Kerkstraat ge legen én enkele vensters zien precies uit in de Langevorststr., zoodat de ouden van da gen in dé eerste plaats al wat het uitzicht betreft zeer vooruit zijn gegaan. De afzon derlijke vertrekken, 10 voor afzonderlijke personen en 4 voor echtparen, zijn allen in gericht als zit-slaapkamers. Ze ïiebben ech ter opklapbare bedden, en overdag doen op geklapte bedden aan keurige eiken boeken kasten denken. De kamers zijn reeds ge meubileerd, met eenvoudige, smaakvolle meubels, doch men mag er ook zijn eigen meubilair, waar men vaak zeer aan gehecht is, neer zetten. Verder' bevat dit' gedeelte een terras met gezicht op een kleinen tuin, eèn badkamer, een dienkeuken en aan de andere zijde van de vestibule een ruime conversatiezaal waar ér voor allen een gezellig zitje is en waar gezamenlijk ook de maaltijden gebruikt worden. Het is er alles oök weer licht en luchtig en hygiënisch, prettig en gemakke lijk ingericht alle vertrekken hebben b.v. ook'warm én kóud water en het lijkt ons werkelijk: een lust ér" te Wonen. Zooals reeds met enkéle woorden gemekt d. I*A- schril»"- Hie»"6' V fA'V' VI de i>er'C ik V R.fl H> ..„al "°a „iin te9' .si0"' ;,trO id"e" lid"" Laat Sanacogen U toch hel Pen. wanneer Uw gezond drok aehlettiicgaat door den druk waaronder wi, thans Ie- Gecommitteerden eindexamens Kweekscholen. De Minister van O. K. en W. heeft aan gewezen als gecommitteerden enz. by de in 1940 af te nemen eindexamens de Rijks-, gem.- en byz. Kweekscholen voor onderwij zers (essen) Groep 9. als gecommitteerden: C. Kuiper, inspecteur L.O. te Goes, voor zitter (mede voor handenarbeid); J. H. Heite, oud-leeraar aan een Rijks kweekschool voor onderwijzers (essen) te Zuidzande; mevrouw dr. G. M. Kooiman, geb. Van Middendorp, leerares by het M. O. te Mid delburg; mejuffrouw E. M. Risseeuw', oud-leerares aan een Rijkskweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen, te Oostburg (uit sluitend voor nuttige handwerken); b. als plaatsvervangende gecommitteer den: ds. J. W. Dippel te Middelburg;, mej. dr. H. C. M. Ghijsen, te Domburg; W. 't Hooft, oud-hoofd van een bijzondere lagere school, te Goes; voor de bijzondere kweekschool en de Rijkskweekschool te Middelburg en de bij zondere kweekschool te Bergen-op-Zoom. Groep 19. als gecommitteerdenC. Wit, inspecteur L.O. in de inspectie Middelburg, te Middelburg, voorzitter. WALCHEREN. MELKPRIJS VERLAAGD. DOMBURG. Alhier is de melkprijs ver laagd van 12 tot 11 cent den liter. DE NIEUWE OPENBARE SCHOOL. TE OOSTKAPELLE. Eerste steen gelegd. OOSTKAPELLE. Maandagmiddag had in tegenwoordigheid van B. en W. architect, aannemers, werklieden en eenige genoodig- den de eerste steenlegging plaats van de nieuw te bouwen openbare lagere school. De plechtigheid geschiedde door het doch tertje van den burgemeester. HET VLIEGTUIGONGEVAL ONDER OOSTKAPELLE. Onze correspondent te Domburg heeft den gewonden bestuurder van het on der Oostkapelle .neergekomen militaire vliegtuig gesproken. Het viel in een weiland, gelegen aan het bij wielrijders be kende „Groene wegje" in Berkenbosch. De vlieger deelde mede, dat hij bij Zierik- zee begon te merken, dat de motor afsloeg. Hij zag geen kans op het strand te landen en cirkelde een poos boven de Walcherscho bosschen. Een terrein, waarvan ook het Domburgsche voetbalveld deel uitmaakt, leek hem geschikt voor een noodlanding, maar vóór die tot stand kwam, stortte het toestel met den.kop omlaag, veerde weer op én viel toen opzij.'De vlieger kreeg een snede boven het rechteroog, liet zich in Westhove door een hospitaal-soldaat ver binden en werd hartelijk gefeliciteerd, dat hy er zoo goed van af was gekomen. Op een vraag, wat hij van zijn toestel dacht, kreeg onze correspondent ten ant woord: „Nou, dat is in de soep, meneer". Uit Domburg en Oostkapelle kwamen ve len het gevallen vliegtuig bezichtigen. Van den grooten weg af kon men het ook zien liggen, oostelijk van het landhuis „Vacuna" van mr. Joh. Adriaanse. ZUID-BEVELAND. UITSLAGEN SCHIETOEFENINGEN TE WEMELDINGE. WEMELDINGE. Nu de winteroefeningen van de schietvereeniging „Koos de la Reij" weer achter de rug zjjn, blijkt, dat bij deze oefeningen de volgende resultaten werden bereikt: bevindt zich hierboven een verdieping die zit- en slaapkamers bevat voor directrice, hoofdverpleegsters en eerste-verpleegsters. Gezellig en smaakvol waren deze zitkamers reeds met eigen meubeltjes ingericht en ook hier vinden we een eigen badkamer en een flink, gedeeltelijk overdekt terras, dat een prettig zitje zal bieden aan de hier huizende dames. Deze derde uitbreiding en verbetering van het Gasthuis Oostwal is èen waardige sluitsteen, waarmede het laatste wat van het oude Gasthuis nog restte verdwenen is, en waarmede een geheel verkregen werd, dat zoowel aan verpleegden, als aan verple gend personeel en aan de oude-lieden, alles biedt wat een modern gast- en oudenlieden- huis bieden kan. - Het .Gasthuis. Oostwal is een kostelijk be zit 'voor Goés geworden, ook, omdat het aan Goes sinds ettelijke jaren niets meer .kost en toch steeds meer biedt. Geschoten met cylinder (max. 300 pnt)1. J. Hanewyk 284; 2: D. de Witte 284 3. A. Wabeke Jz. 275; 4. P-.-Bolle 273; 5. J. Dek ker 271; 6. J. Burger 268 7. C. Veerhoek 266; 8. B. W. Alink 253. Geschoten met buks (max. 500 pnt)1. J. Hannewyk 474 2." D- de Witte 466; 3. J. Burger 466 en 18 steun voorwaardelijk, 4. C. Veerhoek 462, 5. P. Bolle 440, 6. A. Wa beke Jz. 420; 7. B. W. Alink 406 en 8. J. Dekker 404. Bij het beëindigen van de winteroefenin gen van de Wemeldingsche Burgerwacht blijkt dat de volgende resultaten werden bereikt: Maximum 800 punten, waarvan liggende .400 en knielend 400: 1. J. Hannewijk 782 deze kreeg tevens de Koningsmedaille en wel voor de 8ste maal achtereen en 13 maal in totaal; 2. C. Veerhoek 763; 3. D. de Wit te 760; 4. W. van Oosten 750; 5. M. Jere- miasse 747 6. C. van Oosten 729; 7. J. Haaij 719; 8. D. Jeremiasse 717; 9. M. Mieras 698; 10. P. Jeremiasse 687 en 11. J. van Dalen 615. Emmabloem-collecte. HANSWEERT. De gehouden Emma- bloemcollecte heeft alhier opgebracht de som van 38,40. Z.-VLAANDEREN W.D. Opbrengst collecte. CADZAND. Voor de „Morgenland-zen ding" in Armenië werd alhier dit jaar 104.50 bijeen gebracht. Marlctversiering. BIERVLIET. Doqr het gemeentebestuur wordt de muziektent op de Markt in de bloemetjes en heesters gezet, een gewaar deerde Marktvenjiering (tusschen de op gaande boo'men, die enkele jaren geleden zijn geplant. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING. De afd. Biervliet wil van geen contributie verhooging weten. BIERVLIET. Maandagavond vergaderde de afd. Biervliet—Driewegen van de ver. voor luchtbescherming onder voorzitter schap van den heer M. Maas. De opkomst viel niet tegen. De voorzitter wees er vooral op, dat de vereeniging de moreele steun is voor de luehtbeschérmingdïenst en dat men deze twee- toch terdege van elkaar moet onderscheiden. Velen kwamen met klachten omtrent den dienst. De voorzitter merkte op, dat die op deze vergadering niet thuis hoor den, dat hij niettemin de klaéhten wel wil aanhooren en overbrengen te juister plaatse. In bespreking kwam de contributie-re geling, die uniform '25 cent; per lid be draagt'. Men wilde van geen verhooging van contributie weten, zou dan liever be danken en stelde geen prijs op de ont vangst van hel maandblad „Luchtgevaar". Besloten werd de ontwikkeling van de bekende grooté geschillen af te wachten om daarna de nadere houding te bepalen. Wel zou prys gesteld worden op ..een cursus voor EHBO. ook voör mannen bo ven 50 jaa'r bv. Nagegaan zal worden, wat in dezen te bereiken is. Ook werd nog de rekening van den pen ningmeester goedgekeurd, die een batig saldo heeft van ruim 16. Z. VLAANDEREN O.D. EMMABLOEM-COLLECTE. AXEL. De alhier gehouden Emmabloem- collecte heeft 184,25 opgebracht. DE „KOOIEN" RUKKEN WEER UIT. Op de landerijen in Zeeuwsch-Vlaanderen heerscht thans overal groote bedrijvigheid, nu het zgn. „kooiwerk" weer is begonnen. Grootere of kleinere groepen jeugdige land arbeiders noemt men kooien in deze streek. Zy worden op de weekmarkten aangewor ven door een kooibaas en onder diens lei ding wordt dan op het land voorjaarsarbeid verricht. Men begint met het planten der aardappelen, later vlaswieden, bieten ver dunnen en erwten trekken. Al dit werk neemt heel wat jongens in beslag voor ge- ruimen tijd'en er wordt dan Zaterdags een aardig duitje thuisgebracht, vooral als er twee of meer jongens uit één gezin m zoo n kooi zijn opgenomen. In de polders is het thans een en al bedrijvigheid; de Zeeuwsch- Vlaamsche jeugd beschouwt het steeds als een attractie er met de kooi op uit te trek ken. En nu het loon ook wat hooger is dan voorgaande jaren, trekt het kooiwerk de jongens nog meer aan. Werklooze jeugd treft men dan ook niet aan in deze streek gedurende het kooïwerk- seizoen, dat thans aan honderden jongens werkgelegenheid op het land biedt.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6