lp ductule |p $eetmr0dfyes* MIDDELBURGSCHE COURANT Hebben de Geallieerden ireeds NUMMER 95. Ï83e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE JBLAD (a€@ESC[HE COURANT MAANDAG 22 APRIL 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. iO.ÖO© uraara Sbï Hoorwegen De Engelschen richten hura aanvallen voorloopig op de vliegvelden. De Bmitschers bestoken de Britsche vloot. Te land is het in Noorwegen nog niet tot een treffen op groot© schaal gekomen, hoe wel de Geallieerden volgens Reuter daar reeds .50000. man troepen aan land zouden hebben gezet» De geallieerde .macht zou bestaan uit. twee Britsche' divisies en een Fransche.. De ze tróepen zouden' voornamelijk aan. land zijn gezét in het gebied van Drontheim, waar de Duitschers volgens deze inlichtin gen nog slechts 2200 man zouden hebben, en hoogstens 3000. De berichten uit Noorwegen zijn nog zeer vaag en onsamenhangend. Maar het blijkt wel, dat de Engelschen voorloopig hun grootste activiteit richten op het bom bardeeren van de Noorsche vliegvelden, welke in het bezit zijn der Duitschers. De Duitsche „bliksemoorlog" berust immers op een enorm gebruik van het luchtwapen, dat de verbindingen van den aangevallene moet verbreken en een georganiseerd optreden van diens legermacht voorkomen. Ook in Polen ging dat zoo. De Engelschen willen blijkbaar verhinde ren, dat de Duitschers in Noorwegen deze politiek nogmaals toepassen en vernielen zooveel mogelijk de Noorsche vliegvelden. Hiermee bereiken zij tevens, dat de gele genheid om troepen door de lucht aan te voeren sterk wordt verminderd. In den tusschentyd rukken de geallieerde troepen op naar het Zuiden. Op het oogenblik trachten de Duitschers naai' verluidt te verhinderen, dat de Geal lieerden van Namsos uit in Zuidelijke rich ting oprukken. Per vliegtuig zijn verster kingen gezonden naar 400 Duitschers, die op het ijs op 10 km ten Oosten van Namsos aan land gezet zijn en reeds tegen de Ge allieerden in actie geweest zijn. OOK EEN DEENSCH VLIEG VELD AANGEVALLEN. Ook een Deensch vliegveld is door de En- gelsche luchtmacht aangevallen, nl. het ter rein van Aalborg in Noord Denemarken, dat als basis dient voor de Duitsche opera ties tegen Noorwegen. Reuter meldt: De vliegtuigen vielen af zonderlijk aan en het eerste toestel vond het vliegveld in volle verlichting. De bezet ting van het vliegveld had geen tijd de luchtdoelartillerie in werking te stellen; een zoeklicht werd spoedig buiten gevecht gesteld. Een groot Duitsch transportvliegtuig, dat met zijn boordlichten brandend kwam aan gevlogen, werd aangevallen en zocht dek king in de bevolking. Het aanvallende Brit sche vliegtuig wierp vervolgens een aantal bommen, waardoor de voornaamste hangar werd beschadigd. De volgende vliegtuigen werden door de luchtdoelartiilerie hevig beschoten. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat krachtige afdeelingen der Engelsche luchtmacht ook andere Duitsche vliegtuig- bases hebben aangevallen. Te Kristiansand en Stavanger zjjn daarbij vliegtuigen en ge bouwen beschadigd. De tekst van het com muniqué van het ministerie voor luchtvaart luidt: „Het offensief tegen de vijandelijke luchtstrijdkrachten en luchttransportdienst, welke tegen Noorwegen opereeren, is tot ontwikkeling gebracht. Te Kristiansand werd waargenomen, dat een aantal vijandelijke vliegtuigen uiteen gejaagd werd op het vliegveld en met bom men werd aangevallen. Te Stavanger wei den bommen neergeworpen, waarvan een aantal, zooals werd waargenomen, de start banen trof. Het ontploffen van een anderen bom werd gevolgd door een explosie op het vliegveld. Ook werden bommen geworpen op de nabyiiggende haven voor watervlieg tuigen. Deze aanvallen werden uitgevoerd door een groot aantal vliegtuigen, die veilig naar hun bases terugkeerden". lievige gevechten tusschen Engelschen en Duitschers? Volgens een onbevestigd telegram uit tSorlien aan de Zweedsch-Noorsche grens aan het Zweedsche blad „Dagens Nyheter", wordt te Vaerdalsrora. ten Noorden van Trondheim, tusschen Britsche en Duitsche troepen gevochten. De gevechten namen gisterochtend vroeg een aanvang en over en weer werd hevig gevuurd. Omtrent den afloop zijn geen bijzonderheden bekend, doch men gelooft, dat Vaerdalsrora, een be langrijk knooppunt van wegen, in brand staat. Volgens de Zweedsche correspondenten zijn de berichten over gevechten, die zich zouden hebben afgespeeld tusschen Grong en Namsos, onjuist. Deze correspondenten melden voorts, dat het stadje Namsos, waar Britsche en Fransche troepen aan land zijn gezet, door Duitsche bommenwerpers in de asch is gelegd. De spoorweg tusschen Nam sos en Grong is voortdurend met bommen bestookt, doch weinig beschadigd. DE DUITSCHERS TERUGGE TROKKEN? Naar Havas verneemt, zouden de Duit schers uit Hamar en Elverum teruggetrok ken zijn. De Engelschen zouden zich reeds te Hamar bevinden. Als dit bericht juist is, dan is Elverum slechts eenige dagen door de Duitschers bezet geweest. Als de Engelschen inderdaad in Hamar zijn, moeten zij langsden spoorweg in ijl- marschen opgerukt' zijn vanuit Romsdale aan de Westkust. Eenbevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. Het officieele .communiqué van de Noor sche legerleiding verklaart, datde Duit schers aan beide zijden van de rivier Mjoe- sa de Noorsche posten hebben, aangevallen. Hierbij werden zij ondersteund door artille rie en vliegtuigen. De Noren hebben zich staande gehouden. Ten Noordwesten van Hamar ligt het plaatsje Lillehammer. Vol gens het Noorsche legerbericht hebben de Duitschers uit vliegtuigen de straten be stookt met machinegeweren. Ook hebben zij brandbommen en pamfletten uitgewor pen. Een huis bij het station raakte in brand. De Britsche troepen in Noorwegen zijn voorzien van tanks en andere zware wape nen. HONDERD NOREN HOUDEN STAND. Het Zweedsche blad „Svenska Dagblade" meldt, dat de Noren nog steeds het fort Hegra op 40 km ten Oosten van Drontheim bezet houden. Het blad voegt hieraan toe, dat de Duitschers een deputatie met een wapenstilstandsvlag naar Hegra hebben ge zonden om te onderhandelen, doch dat hun aanbod werd geweigerd. De Duitschers hebben twee.malen het fort aangevallen; zij werdén echter afgesla gen. Het garnizoen .van het fort bestaat uit slechts 100 man. Iri het begin van den oor log bevond zich op het fort slechts een en kele bewaker, een gepensionneerd onderof ficier. mm Aanvallen op transport schepen. Van beide zijden- meldt men succesvolle aanvallen op transportschepen van don ijand. De militaire correspondent van Reuter schrijft: Bijzonderheden over de beweging van Britsch-Fransche strijdkrachten naar Noor wegen zijn te Londen onthuld. Het was mogelijk zich eenig beeld te vormen van de geweldige taak, welke hiermede is on dernomen. Het aantal der geallieerde troe pen en hun juist posities, waarin zij zich bevinden voor groote operaties moeten nog geheim worden gehouden, doch gezegd kan worden, dat zij zonder eenig verlies Scan dinavië hebben bereikt. Dag na dag hebben transportschepen duizenden manschappen, zwaar geschut, tanks en verdere uitrusting over een zeeweg van 650 km overgebracht naar de havens van Noord-Noorwegen. Het Duitsche Nieuwsbureau seint: Een troepentransportschip van 15.000 ton is ge troffen door verscheidene zware treffers en in brand geraakt, zoodat er op gerekend moet worden, dat het schip geheel verloren is. Britsche troepen ,die in de kleine haven van Andelsnes aan land waren gezet, wer den uit de lucht gebombardeerd. Alle gezette vliegtuigen zijn teruggekeerd. Bij den afweer van Britsche landingspo gingen hebben de Duitsche gevechtsvlieger! in de Romstalfjord nieuwe groote succes sen behaald. Als eerste gedeeltelijke resul taat werd bekend, dat een vijandelijke kruiser door een bom van het zwaarste ka liber getroffen werd en terstond gezonken is. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat het Duitsche bericht, dat een Britsch of Fransch transportschip voor de Noorsche kust tot zinken gebracht of beschadigd is, volkomen onwaar is. Reuter meldt: Het Duitsche koopvaardij schip „Jurgen Fritzen", metende 4465 ton, is nabij Landsort ten Zuiden vein Stockholm gezonken. De uit ongeveer 30 personen be staande bemanning is gered. Het schip was met een lading steenkool op weg van Stettin naar Stockholm. Frankrijk wil vriendschappe lijke besprekingen mei Italië. Met als amdlerwerpde Middellafadsche zee. Na een korte „inzinking" heeft de Itali- aansehe pers haar aanvallen op de buiten- landsche politiek der Geallieerden hervat. De Italiaansche kranten richten zich niet alleen tegen Engeland, maar ook tegen Frankrijk. Hoe dit land tegenover Italië staat, heeft de minister-president Reynaud uiteengezet in een rede voor de Senaats commissie voor buitenïandsche zaken Reynaud herinnerde eraan, dat de Fran sche regeering voor en na 1 September de Italiaansche regeering had laten weten, dat zij bereid was in vriendschappelijke bespre kingen met de Italiaansche regeering naar de bases te zoeken, waarop een billijke re geling van de tusscher beide landen han gende kwesties zou kum\en tot stand ko men. Dit initiatief is tot dusver onbeant woord gebleven, maar de houding, die de Italiaansche regeering gemeend heeft te moeten aannemen, verandert niets aan de Fransche geneigdheid. In denzelfden geest zqn de afgeloopen maanden pogingen gedaan om de betrek kingen met Spanje te verbeteren. Los van elke ideologische overweging zal de Fran sche regeering haar pogingen bjj beide lan den voortzetten met hei oog op een over eenstemming in de Middellandsche Zee-en tente, die in de oogen der Fransche regee ring een der bases is, welke onmisbaar voor den vrede zijn. In Z.O.-Europa hebben de geallieerde mo gendheden, in nauwe en loyale samenwer king met Turkije, geen ander doel dan de handhaving van den vrede, die de onafhan kelijkheid van alle Baikan-staten verze kert. Herinnerend aan de jongste rede van pre sident Roosevelt, waarin deze de agressie methoden en de brute overheersching brandmerkte, bezong Reynaud de gemeen schappelijke idealen, welke de twee groote democratieën bezielen en sprak zijn on wankelbaar geloof uit in de eindoverwin ning der vrije volken. De Senaatscommissie toonde zich voldaan door dit exposé van de politieke en militai re situatie en de president Berenger dankte Reynaud en verzekerde hem tegelijk van de medewerking en het vertrouwen van den Senaat voor de oorlogvoering en de voor bereiding van een recti I aardigen en duur- zamen wede met doer: doei treffende waarborgen. Walter ICakebeeke ©verleden. Hedenmiddag te half een is te Goes over leden de heer W. Kakebeeke, een in Zeeuw- sche landbouwkringen zeer geziene figuur. Walter Kakebeeke werd 10 Mei 1872 te Goes geboren en bereikte dus den leeftijd van bijna 68 jaar. Hij was tot zijn over lijden voorzitter van de Coöperatieve Sui kerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord", en hij vervulde daarnaast nog verschillende andere functies, die hem midden in het Zeeuwsche leven plaatsten, vooral op het gebied van landbouw en veeteelt, en die hem tot één der meest bekende persoon lijkheden van onze provincie maakten. Zoo was de hr. Kakebeeke vice-voorzit- ter van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij; voorzitter van de „Vereeniging tot verbetering van het Rundvee in Zeeland"; voorzitter van de „Prov. Commissie ter be vordering van rijkswege van de rundvee fokkerij in Zeeland"; voorzitter van den „Keuringsdienst voor Gewassen Zeeland" en bestuurslid van de Ver. ter bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Ook op velerlei ander terrein heeft de hr. Kake beeke zich nog bewogen. Zoo was hij van 1909 tot 1915 lid van den Raad van Goes; lid van de Provinciale Staten; lid van het Gasthuisbestuur en ook willen we hier nog memoreeren, dat de hr. Kakebeeke ont vanger-griffier was van eenige polders, di recteur van de Hofstede „Schenge", en com missaris der N.V. Middelburgsche Courant. Zooals reeds uit deze opsomming blijkt die ongetwijfeld niet volledig is heeft de hr. Kakebeeke wel een zeer werkzaam le ven echter zich, en eigenlijk is dat het meest typeerende van zijn persoonlijkheid, dat hij die velerlei werkzaamheden, die vooraanstaande posities, niet scheen te zoe ken. Hij was geen man, die reclame voor zichzelf maakte. Hij was geen geweldig spreker, niet iemand, die nu en dan eens in pittige bewoordingen zeide waar het precies op stond. De hr. Kakebeeke scheen eer een bescheiden figuur, die eigenlijk het liefst luisterde naar anderen, en die, als hij dan toch ook nog het woord nam, dat bijna aar zelend scheen te doen, en vaak was het, als of hij zich daarbjj nog afvroeg, of het standpunt, dat hij in de betreffende kwestie innam, toch ook wel het volkomen juiste was. En toch had zijn woord gezag, werd er met aandacht naar dat woord geluisterd, omdat men wist, dat het een weloverwogen woord was. En wie dien aarzelenden toon beluisterden, wisten, dat die alleen mede- klonk, omdat de hr. Kakebeeke de kwes ties in vollen omvang trachtte te zien; hij zag niet alleen de licht- maar ook de scha duwzijde, en waar maar eenigszms mogelijk, niet alleen den zakelijken maar ook den persoonlijken kant der waagstukken. En zoo was die bescheiden, zachte stem, in werkelijkheid toch n krach tige stem, waar men niet alleen aandachtig naar luisterde, doch die eigenlijk immer Sen doorslag gaf. Want als liet soms nog noodig was, dat dé hr. Kakebeeke zijn standpunt nader toe moest lichten, dan bleek steeds hoe weldoordacht dit was, ge- staafd kon worden met cijfers, met prakti- sche voorbeelden, gegrond op langduii^e ondervindingen. Maar ook die repliek werd op dezelfde, bescheiden wijze voor gediend, zonder scherpte, zonder den tegenstander te kunnen kwetsen. Met de nhr. Kakebeeke is een bijzondere, eigen persoonlijkheid, uit het Zeeuwsche le ven heengegaan; een aristocratisch strijd voor velerlei Zeeuwsche belangen, een aris tocratisch mensch. Duitsche vliegtuigen aan de Britsche kust. Reuter meldt uit Londen: Kort na tien uur zijn Zaterdagavond Duitsche vliegtui gen waargenomen aan de Zuidoostkust var Engeland. Men hoorde zwaar luchtdoelge schut en zag veelvuldig zoeklichten. Britsche toestellen stegen op en trokken zeewaarts. Vele menschen liepen hun hui zen uit om te kijken naar wat iemand noem de „een groote vuurwerkvertooning". Er werd geen luchtalarm gemaakt, daar de geheele actie zich ver van de kust afspeel de. In een andere stad aan de Zuidoostkust werd zoo zwaar vuren vernomen als in den oorlog nog niet was voorgekomen. Op vele punten aan de kust werden zoeklichten in werking gesteld en trokken gevechtsvlieg tuigen naar zee. Het Britsche ministerie van luchtvaart maakt melding van: „Eenige bedrijvigheid in de lucht nabij de Theemsmonding. Aanvallen op schepen wer den niet ondernomen". Hevige luchtgevechten aan het Westelijk front. Het hoofdkwartier van de Britsche lucht macht in Frankrijk heeft het volgende com muniqué uitgegeven: „Gisterochtend heeft een patrouille van acht jachtvliegtuigen een vijandelijke for matie van twaalf Messerschmidt 109 ont meet in de omgeving van Saarlautern. De Britsche vliegtuigen vielen den vij and aan en twee vijandelijke vliegtuigen zijn omlaag geschoten en men heeft ze op Duitsch gebied neer zien storten. Een derde Messerschmidt werd gedwongen te dalen; blijkbaar had de piloot de macht over het stuur verloren. In den middag is een andere patrouille slaags geraakt met een sterke vijandelijke formatie; een Messerschmidt 110 en een Messerschmidt 109 zijn omlaag geschoten; beide kwamen op Fransch getied neer. Een Britsch piloot, die licht werd gewond, is "r in geslaagd zijn toestel veilig aan den grond te zetten. De overige Britsche toe stellen keerden veilig naar hun basis te rug". DE DUITSCHE LEZING. Het Duitsche legerbericht meldt over de luchtgevechten In het Westen werden ten Zuidwesten van Saarlautern en ten Zuidwesten van Bergzabern vijandelijke verkenningsacties zonder eigen verliezen en met verliezen voor den vijand afgeslagen. In het Duitsch- Fransche grensgebied kwam het in den loop van 20 April tot verscheidene lucht gevechten. Een eigen vliegtuig stortte tij dens een luchtgevecht neer. Vijf vijande lijke toestellen van verschillend type wer den boven eigen en vijandelijk gebied door Duitsche jachttoestoellen en afweerge schut neergehaald. Verbouw van erwten op gescheurd grasland. In vervolg op de mededeeling van 29 Jan. dat zij, die na 1 September 1939 blijvend grasland scheuren of zouden scheuren, 1/3 van de op dat gescheurd grasland geteelde granen voor eigen gebruik mogen behouden dan wel een toewijzing zouden ontvangen voor een extra hoeveelheid mengvoeder, hiermede overeenkomende, wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat, indien op het gescheurde grasland erwten worden ge zaaid, hetzelfde zal gelden, echter met dit verschil, dat waarschijnlijk niet 1/3 van de opbrengst voor eigen gebruik mag worden behouden, maar men de geheele opbrengst ter overneming zal moeten aanbieden. Daarna zal dan een extra hoeveelheid mengvoeder overeenkomende met 1/3 van de opbrengst beschikbaar worden gesteld. Uiteraard geldt dit alleen voor die land bouwers, die het gescheurde of te scheuren grasland hebben doen goedkeuren door den productiecommissaris en geen nieuw gras land ter vervanging van het gescheurde grasland hebben aangelegd. Nat.-socialistische propaganda onder de Nederlanders in DuitscMand Tegenstanders zijn „ver dwaasde gasten". Alle in het Duitsche rijk wonende Neder landers hebben per post een circulaire toe gestuurd gekregen van „De Nationaal-So- cialistische Bond van Nederlanders in Duitschland", de organisatie, welke in het leven is geroepen, toen het aan de Neder- landsche politieke partijen verboden werd, in het buitenland partij-afdeelingen op te richten of te handhaven. De circulaire draagt het opschrift: „Ne derlanders, ook gij zult kleur moeten be kennen" en luidt: „Aan u, Nederlanders, gij, die met meer dere tienduizenden het gastvrije Duitsch land bewoont, zijn deze woorden gericht. Wij vorderen u op, kleur te bekennen. Gij, Nederlanders, die het rijke Holland hebt moeten verlaten, om in het arme Duitschland een levensonderhoud te kunnen vinden, gij allen, die hier profiteert van het nationaal-socialistische bewind, dat de ar beidsloosheid wist uit te roeien, dat ook aan u weer de mogelijkheid gaf, als eerlijk mensch te kunnen leven en werken, gij al len, die nog tot de normaal en oprecht denkende menschen gerekend wilt worden, gij moet wel een gevoel van groote dank baarheid koesteren voor het nationaal-socia- lisme, dat hier in Duitschland den noodtoe stand van vóór 1933 wist te hervormen in een opbloeiende maatschappij, waarin zelfs voor tienduizenden vreemdelingen uit het rijke Holland nog plaats over is aan den eenvoudigén maar helder gedekten disch. Maar, hoe ongeloofelvjk dit ook klinken moge, men vindt nog onder de hier wo nende Nederlanders vele vijanden van het nationaal-socialisme, naast een zeer groot deel, dat tot de onverschilligen, tot de lau- wen gerekend moet worden, terwijl een ge lukkig voortdurend aangroeiend aantal zich tot het nationaal-socialisme bekend heeft. Dat het mogeljjk is, dat er nog Nederlan ders in Duitschland verblijf kunnen houden en nog wel nu in oorlogstijd, die als be sliste vjjanden van het nationaal-socialis me bekend staan, wijst er maar al te duide lijk op, welk een grootmoedigheid ons gast land tegenover deze verdwaasde gasten be toont. Maar wie zegt, dat dit zoo zal blijven? Aan dit geluid kan ten slotte ook een einde komen. Er kan een tijd komen, dat men hen als ongewenschte vreemdelingen het land zal uitzetten. Wij geven dezen volksgenooten daarom den welgemeenden raad, liefst zoo spoedig mogelijk naar Nederland terug te keeren, waar zij dan ongestoord verder kunnen kankeren en stoken tegen het gastvrije Duitschland, waar zij dan weer van harte kunnen genieten van al die heerlijkheden, i uw KunsLgeoit ident^S^ Weer een Nederlandsch schip gezonken. De „Bernisse" bij Noorwe gen ten onder gegaan. Naar wij vernemen is thans bij de reede- rij P. A. van Es Co. te Rotterdam bericht ontvangen, dat het Nederlandsche stoomschip „Bernisse" verloren is. Het schip, dat met een lading pyriet op weg was naar Nederland en dat vermist werd, is aan de Noorsche kust gezonken. Bijzonderheden omtrent de omstandigheden, waaronder het schip is vergaan, zijn nog niet bekend. De achttien opvarenden van het schip zijn gered en zijn thans op weg van Zweden naar Nederland. De „Bernisse" is een stoomschip van bruto 951 en netto 47S ton. Het werd in 1915 gebouwd. Hotel „Brittaimia" wordt op 8 Mei heropend. Naar wij van den heer C. A. van Woelde- ren, den burgemeester van Vlissingen. ver nemen, zal na door de tijdsomstandigheden langdurige onderhandelingen, het Grand- Hotel Britannia" van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" te Vlissingen worden aangekocht door een combinatie, waaraan o.a.de gemeente Vlissingen zal deelnemen. De directie der nieuwe n.l. vennootschap „Grand Hotel Britannia" zal worden ge voerd door den heer Tolhuizen, directeur der bekende hotels „Beekhuizen", Staver- den", „Zilven" en ,,De Hooge Vuursche". Het Grand Hotel Britannia zal op S Mei a.s. worden heropend. die Nederland hun kan bieden: arbeidsloos- heid, politieke verdeeldheid, Joodsehe over heersching, kapitalistische uitbuiting en zooveel meer. Na een oproep aan de „onverschilligen en lauwen" om mede te werken aan „de op richting van den Nederlandschen nationaal- socialistischen staat" eindigt de circulaire, die op oranjekleurig papier gedrukt is, met de aanmaning „kleur te bekennen". (Tel.).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1