mem nieuws voor hero alleen 't beste fruit l Overspc^®^ U.8i S^?S,4V De onveiligheid ter zee. Een reddingsdienst door kleine hulpschepen. De commissie voor de veiligheid ter zee, die zooals bekend door den Minister van Waterstaat is ingesteld, en aan wie is op gedragen van advies te dienen omtrent na dere bijzondere maatregelen, welke zouden kunnen worden getroffen ter verhooging van de veiligheid van schepen en hun op varenden, heeft, naar aanleiding van de vele scheepsrampen, welke zich den laat- sten tijd hebben voorgedaan, overwogen, op welke wijze in geval van nood zoo doel treffend mogelijk ter plaatse hulp zou kun nen worden geboden. Zij heeft daarbij het reeds bekende ge zamenlijk varen en het varen met een be geleidend Schip opnieuw bezien. Aan het gezamenlijk varen kleven bezwaren van nautisch technischen aard, waarvan de voornaamste is, dat het langzaamste schip de snelheid van het gehee.le verband be paalt, terwijl aan de practische uitvoerbaar heid vooral wat betreft het inkomend ver keer moeilijkheden in den weg staan, hoe wel heze methode zeker het moreel der op varenden zou verhoogen. Gelet op den aard van de gevaren, welke zich bij de laatste rampen openbaarden, was de commissie van oordeel, dat deze oplossing in de huidige omstandigheden moet worden ontraden. Tijdens het varen met een klein begelei dend vaartuig is bij ramp hulp onmiddellijk aanwezig. Dit systeem van bijstand zou dan ook aanvaardbaar zijn, indien niet het groo- te aantal benoodigde geleideschepen te groote kosten zou meebrengen. De commissie heeft echter de oplossing meenen te vinden in het organiseeren van een reddingsdienst door kleine hulpsche pen, welke in gevaarlijke gebieden van de Noordzee zullen optreden. De schepen zul len uiteraard niet bewapend zijn en ook overigens in geen enkel opzicht voorziening of eigenschappen hebben, die aanleiding zouden kunnen zijn haar civiele karakter in twijfel te trekken. Het zijn hulpschepen, uitsluitend dienen de ten gerieve van eventueele schipbreuke lingen. De uitvoering van den dienst wordt onder" toezicht van de scheepvaartinspectie, die uiteraard voeling blijft houden met de in den aanhef genoemde commissie in handen van particulieren gelegd. Binnen korten tijd zal aan het hier boven aangegeven plan een begin van uitvoering worden gegeven. Engeland acht den toestand in Britsch-lndië gevaarlijk. De burgerlijke ongehoor zaamheid wordt georga niseerd. De grootste partij van Britsch-Indie, de Congrespartij, waarvan Gandhi de leider is, heeft in het begin vair den oorlog een aan tal eischen gesteld aan de Britsche regee ring, van welker inwilliging of beloofde in williging zij haar medewerking afhankelijk stelde. De Britsche regeering beloofde wel zeer ver aan de eischen van het Congres tege moet te komen, maar de gevraagde onaf hankelijkheid zeide zij niet te kunnen toe zeggen, ook niet na den oorlog. De Congresleden hebben zich daarop uit de provinciale besturen, waarvan zij deel uitmaakten, teruggetrokken, wat beteeken- de, dat het meerendeel der Britsch-Indische leden afviel. In elf provincies werden de „ministeries'.' gevormd door Congresleden, welke eveneens het parool opvolgden en ont- In het Engelsche Lagerhuis heeft de on dersecretaris voor Indië, O'Neill, resoluties ingediend, die concludeeren tot handhaving van het tegenwoordige bestuur in zeven van de elf provinciën, waar de Congresministe- riën geweigerd hebben in functie te blijven. O'Neill zeide, dat de Britsche regeering niet kon toestemmen in de door het Con gres gevraagde volkomen onafhankelijkheid en er met groot leedwezen kennis van had genomen, dat het Congres den dominion- status of een anderen status binnen het ka der van het Britsche imperium verworpen had. „De toestand is moeilijk en niet zonder ge vaar. Indien men zyn toevlucht tot burger lijke ongehoorzaamheid zou nemen, zou de regeering gedwongen zijn alle maatregelen daartegen te nemen. De eenige hoop voor de naaste toekomst ligt in een ernstig streven der Indische ge meenschappen naar bijlegging van haar ge schillen. Er zal een tijd komen, dat de In diërs hun eigen zaken zullen moeten bestu ren, doch geen Britsche regeering kan er aan denken, het bestuur over te dragen, tenzij aan een orgaan, waarvan men zeker zou zyn, dat het een zoo groot land kan re- geeren, zonder dat dat land wegzinkt in den chaos, waaruit het in de achttiende en gentiende eeuw bevrijd is". DE BURGERLIJKE ONGE HOORZAAMHEID WORDT GEORGANISEERD. Reuter meldt: D e werkcommissie van het Britsch-Indi sche Congres heeft een resolutie aangeno men, waarin de Congres-commissies in het geheele land worden opgeroepen de afkon diging van de burgerlijke ongehoorzaamheid voor te bereiden. De resolutie is goedgekeurd na beraadsla gingen van vier dagen, waaraan door Gandhi werd deelgenomen. BELGISCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Twee dooden. Een militair Belgisch vliegtuig is bran dend neergestort in de omgeving van Na men. De beide inzittenden zijn om het le ven gekomen. Ceta-Bever V&.SKICENTOTER Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. - Bij drogisten. Italië eischt ook „levensruimte". Het Italjaanscbe blad „Giornale d'Italia" van gisteren schrijft, dat de Italiaansche Middellandsche Zeepolitiek niet een poli tiek is van overheersching, doch van sa menwerking met alle mogendheden en in de eerste plaats van de Middellandsche Zee-naties. Het blad vervolgt: De geschiedenis be wijst, dat perioden van vrede en goede verstandhouding tusschen de Middelland sche Zeenaties zijn samengevallen met de periodes, dat Italië vrede had en de kracht had het evenwicht in deze zee te waar borgen. Zijn expansie in de Middellandsche Zee werd en word) ingegeven voor de noodzaak van vrijheid en levensruimte. Zyn noodzaak voor en recht op vrijheid in de Middellandsche Zee zijn dezelfde als die van andere Middellandsche Zeenaties. Het stelsel voor de Middellandsche Zee, dat Italië op het oog heeft, is gebaseerd op een evenwicht van rechten en nationale kracht en op een internationale garantie van vrijheid van beweging en uitvaart. Dit stelsel brengt ook een samenwerking mede tusschen Italië en den Islam in over eenstemming met de traditioneele en te genwoordige politiek van. Italië in de Mid dellandsche Zee en de Roode Zee. De Middellandsche Zeepolitiek van Ita lië is niet alleen gebaseerd op zijn, Kracht, doch op zijn eerbiediging van de rechten van anderen en op een constructieve sa menwerking."' Het artikel heeft een zeer vredelieven- den toon. Het komt er intusschen op neer dat alleen de naties aan de Mdidellandsche Zee rechten hebben in en aan die Zee, zoo dat met andere woorden Engelands macht daar niet op haar plaats is en niet de in stemming heeft van Italië. Centrale Kaatl Beroepsautovervoer. In ons nummer van Vrijdag werd mede gedeeld, dat te Amsterdam een Centrale Raad beroepsautovervoer in Nederland was gesticht, waarbij ook de A.N.W.B. tot de oprichters van dezen Raad zou behooren. De Kort. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. deelt thans mede, dat hij in het geheel niet in verbinding staat met dezen Raad. Bedoeld was hier de N.N.B.B. (Alg. Ned. Beroeps- vervoerdersbond) Het toeristenverkeer tusschen Nederland, België en Luxemburg. Op initiatief van den Luxemburgschen Toeristenbond is gisteren te Brussel in het gebouw van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg 'n bijeenkomst gehouden van vertegenwoordi gers der voornaamste Nederlandsche, Bel gische en Luxemburgsche toeristenorgani saties, waarin de moeilijkheden werden be sproken, die zich op het oogenblik voordoen op toeristisch gebied. Nadat kennis genomen was van de maat regelen, die de Belgische regeering heeft genomen teneinde het reizen naar een der beide andere landen te vergemakkelijken, werden met algemeene stemmen de vol gende wenschen geuit: le. dat de door de Belgische regeering ge nomen maatregelen, welke hieruit bestaan, dat naast het gewone paspoort voor 5 frcs. een „laissez-passer" voor toeristen voor 3 dagen en voor 10 frcs. een voor 10 dagen wordt verstrekt, de regeeringen van Ne derland en Luxemburg aanleiding mogen geven om soortgelijke maatregelen in te voeren. 2e. dat de formaliteiten en de kosten van registratie van het bewijs van goed ge drag, dat voor het verkrijgen van de „lais sez-passer" noodig is, worden afgeschaft. Het „Paard van Troje" in Amerika. „.ERGER DAN IN NOORWEGEN ZEGT DIES. Reuter meldt uit Washington: Martin Dies, de voorzitter der Congresommissie van onderzoek naar niet-Amerikaansche activiteit, verklaart, dat nationaal-socialis- tische en communistische agenten „met het doel te saboteeren en te spionneeren' zijn binnengedrongen in Amerikaansche sleutelindustrieën, welke ,.van vitaal be lang zijn voor de Ver. Staten in geval van oorlog en ook voor de Geallieerden indien groote verschepingen voor hen worden gereed gemaakt." Hij voegde hieraan toe, dat de commis sie den toestand onder oogen zag. ,.Ik ga bewijzen, dat wij in de Vereenigde Staten een toestand hebben met het Trojaansche paard, welke erger is dan in Noorwegen". DE KERMIS TE GRONINGEN GAAT NIET DOOR. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Groningen is aan de orde gekomen een voordracht, waarin B. en V/. er aan herinneren, dat zij ingevolge het door den Raad vastgestelde „Reglement op het houden der kermis" evenals voorgaande jaren maatregelen heb ben genomen, dat ook dit jaar op de daarvoor aangewezen pleinen, t.w. de Groo te Markt, de Vischmarkt, het Akerkhof en de onbeplante Ossenmarkt, de gebruikelij ke voorjaarskermis zou kunnen plaats vinden. In de bekendmaking in de nieuwsbladen waarbij gadingmakenden werden uitgenoo- digd inschrijvingen voor een standplaats te doen, is er reeds aanstonds de aandacht op gevestigd dat de gemeente zich in ver band met de bijzondere tijdsomstandighe den het recht moest voorbehouden om ook nadat de verpachting was gehouden de kei-mis niet te doen doorgaan. Nu de omstandigheden zich hebben ver scherpt hetgeen ook tot uitdrukking is gekomen in het feit dat de gemeente in staat van beleg is verklaard kwam het B. en W. voor dat het niet verantwoord zou zijn de kermis te doen plaats vinden. In verband hiermede gaven B. en W. den Raad in overweging té besluiten, dat in verband met de bijzondere tijdsomstandig heden in 1940 de voorjaarskermis niet zal h.s. werd hiertoe Zonder discussie besloten. ARM TUSSCHEN RADEREN VAN EEN MACHINE VERBRIJZELD. Gisteren is in een byouterieënfabriek in de Nes te Amsterdam, een ernstig ar beidsongeluk gebeurd. Een arbeider was bezig by een machine, voor het oprollen van zilver-soldeerdraad. Hierbij kwam hij met zijn arm tusschen de raderen van de machine. De arm van het slachtoffer was geheel verbrijzeld. PAARDEN SLOEGEN OP HOL. Landbouwer door wagen overre den en omgekomen. Enkele dagen geleden sloeg van den land bouwer H. Stegeman te Lierderholthuis, ge meente Heino (Ov.) een paard op hol. Ste geman viel van den wagen en kwam voor de wielen terecht, die hem over de borst gingen. In deerniswekkenden toestand werd de man opgenomen. Thans is hij aan de ge volgen van het ongeluk overleden. SPEENHOF KRIJGT ZIJN GESTOLEN SOUVENIRS TERUG. In 1936 werd bij den dichter-zanger Speen hof te Scheveningen een inbraak gepleegd, waarbij alle eereteekenen, waardevolle sou venirs en kunstvoorwerpen gestolen wer den. Voor Speenhof hadden deze voorwer pen groote waarde, maar voor den dader waren ze van weinig beteekenis. Thans, bijna vier jaar later heeft de dichter-zan ger de gestolen v.oQrw'foe.n. teruggekregen. Verleden week wérd op een avond gebeld. Speenhof deed de deur open, doch zag nie mand. Wel bleek er een doos in de gang gedeponeerd te zijn. Toen deze doos werd opengemaakt bleken de vier jaar geleden gestolen voorwerpen er in te zitten. De in breker had er een briefje bijgedaan, waar in hij schreef dat hij den boel niet kwijt kon en omdat Oome Koos er zoo op ge steld was, het daarom maar terugbracht. Op twee gouden eereteekenen na waren alle gestolen voorwerpen in de doos ver pakt. BIJ HET SPELEN TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag is het zeven jarig dochter tje van de familie G. Brouwers te Breda, by het spelen in de Mark geraakt. Het kind werd door den stroom meegesleurd en ver- dween in de diepte, voordat men eenige hulp kon verleenen. Na een uur dreggen heeft de politie het lijkje opgehaald. BABY IN TEIL WASCHWATER VERDRONKEN. Terwyl de moeder zich even verwijderd had om te kijken naar haar op straat spelend kind, is het jongste kind van de familie Brummer te Almelo, een jongetje van zeven maanden, uit den kinderwagen in een teil met vvaschwater gevallen en verdronken. LIJK VAN ITALIAANSCH ZEEMAN AANGESPOELD OP TEXEL. Gistermiddag is op het Texelsche strand het lijk aangespoeld van een zeeman van omstreeks vijftig jaar. Men vermoedt hier te doen te hebben met een Italiaan. a;fi- gezien in een der zakken Italiaansch bank papier werd gevonden. Op een papier wer den de namen Maruanus Rovea, Via Delia Panteria aangetroffen en bovendien de cijfers 19/2. STEEDS GROOTER Oorlogsschepen van 52000 ton! De leider der Amerikaansche vioolope raties. admiraal Stark, heeft in de Senaats commissie voor marineaangelegenheden verklaard, dat Amerika overweegt su per-dreadnoughts" van 50000 of 52000 ton op stapel te zetten als antwoord op den door Japan besloten bouw van acht bo dems van 43000 ton. waarover berichten zijn ontvangen. PRINS BERNHAKD LID VAN HET BESTUUR DER CENTRALE ORGANISATIE T. N. O. In de gistermidag gehouden vergadering van het bestuur van de centrale organisa tie voor toegepast-natuurwetenschappelyk onderzoek (T. N. O.) is Prins Bernhard als lid van het bestuur geïnstalleerd. De installatie geschiedde door Z. Exc. den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De minister wees daarbij op de taak van deze organisatie, welke be staat in het bevorderen, dat het toege past natuurwetenschappelijk onderzoek in en door samenwerking van rijk, weten schap en bedrijfsleven, op de doelmatigst! wijze dienstbaar wordt gemaakt aan het algemeen belang. FRUIT-TELERS WETEN 'T: Heerlijk frisch en gezond. Hero-Perl: „Vloeibaar Fruit"! Hero werkt alleen met fruittelers» niet met mengers van kunstmatige kleurtjes en smaakjes. „Puur natuur" is het devies van Hero. Dat beteekent voor U en Uw kinderen: „Puur gezondheid". Bestel Hero Perl in café of winket Er is geen drank» die de dorst zóó grondig lescht, zoo heerlijk smaakt en tegelijk zoo gezond is als Hero Pert Inderdaad: „vloeibaar fruitl" óók SINAS - FRAMBOZEN - GRAPE FRUIT f zuiver Vruchtensap bereid LANDBOUW ZEEUWSCHE LANDBOUW MIJ. Vergadering dagelijksch bestuur. Kort verslag van de vergadering van het dagelijksch bestuur der Z.L.M., gehouden onder leiding van mr. P. Dieleman, alge meen voorzitter der Z.L.M.,, die by den aan vang der vergadering de een dezer dagen overleden leden P. Lindenbergh te Wemel- dinge en J. den Hamer Sr. te Axel herdacht. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in besprekingen: Documentatiebureau voor den Landbouw. Het dagelijksch bestuur nam met belang stelling kennis van een nota van het Land- bouw-Comité betreffende een algemeen do cumentatiebureau voor den Nederlandschen landbouw. Besloten werd mede te werken aan de totstandkoming van een dergelijk bureau. Het dagelijksch bestuur is van meening dat het tijdstip waarop dit bureau wordt op gericht, zeer juist is gekozen. By de vast stelling van de prijzen der landbouwpro ducten in de laatste jaren is gebleken dat de landbouw beschikken moet over goed gefundeerde gegevens voor het verkrijgen van een redelyken prijs voor zijn producten, Runderhorzelbcsfcryding. Een der zusterorganisaties heeft het Landbouw-Comité gevraagd of het niet ge- wenscht is de bestrijding van de runderhor zel wettelijk te regelen, op eenzelfde wijze als dit wel in het buitenland geschiedt. Het dagelyksch bestuur besloot ten deze advies te vragen aan de Vereeniging tot bestryding van t.b.c. onder het rundvee en van andere veeziekten in Zeeland. Prijsregeling peulvruchten. De prijsregeling voor kleine groene erw ten en schokkers van oogst 1940 en met name de wijze van overleg tusschen de drie Centrale Landbouw Organisaties en de re- geeringsvertegenwoordigers heeft in land- bouwkringen ontstemming verwekt. Het dagelyksch bestuur besloot op voor stel van een der zusterorganisaties het Landbouw-Comité te verzoeken nadere stappen te doen opdat voor het vervolg de besprekingen tusschen regeeringsvertegen woordigers en de C.L.O. tot meer bevre digend resultaat leiden. Voorts werd het niet billyk geacht dat de prys der erwten is vastgesteld voor le vering franco Rotterdam. Aangedrongen zal worden den vastgestelden prys te doen gelden voor levering af boerderij. Positie veehouderij. Het dagelyksch bestuur nam met instem ming kennis van den inhoud van een tele gram dat door de centrale landbouworgani saties en de landarbeidersorganisaties is gezonden aan den minister, waarin drin gend wordf verzocht verdergaande maat regelen te willen nemen tot steun aan de veehoudery. In het byzonder wordt het uit de markt nemen van vee aanbevolen, op dat de veepryzen op een redelijk peil wor den gebracht. Zakenverlof. Besloten werd nogmaals de aandacht der betrokken autoriteiten te vestigen op de groote moeilijkheden, welke voor het land- bouwbedryf voortvloeien uit het in te ge ringe mate verleenen van landbouwverlof. De regeering heeft eertijds toegezegd, dat zy met de positie van den landbouw reke ning zou houden, doch het is gebleken dat te weinig in aanmerking wordt genomen dat het landbouwbedryf een seizoenbedryf is. Ernstig dient er tegen te worden ge waakt, dat de voedselvoorziening voor menseh en dier door het niet tijdig gereed komen der bezaaiing in het gedrang zou komen. Algemeene vergadering N.A.K. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den N.A.K., welke op 24 April a.s. te Wageningen zal worden ge houden, werd afgevaardigd de heer L. Kra nenburg te Wilhelminadorp. Heffing op vlas. De vastgestelde uitvoerheffing op vlas vormt voor de partijen van minder goede kwaliteit een ernstige belemmering van verkoop naar het buitenland. Nu de vlasprijzen aanmerkelyk zijn ge daald en de goede partijen grootendeels zijn verkocht, besloot het dagelijksch bestuur bij het Landbouw-Comité aan te dringen op verlaging, resp. intrekking van de uitvoer heffing, zoowel voor partyen onbewerkt als dauwrootvlas. Hierdoor zal worden voorko men dat vlas van oogst 1939 onverkocht zal blyven. Bewaarpremie aflevering producten. Besloten werd nogmaals aan te dringen op het vaststellen van een bewaarpremie voor alle producten welke aan de regeering moeten worden geleverd. Het wordt niet juist geacht dat voor sommige producten wel bewaarloon en voor andere niet wordt gegeven. Betaling afgeleverde, producten uit inun- datiegebicd. Naar aanleiding van enkele klachten welke zyn ingekomen over niet vlotte beta ling der uit het inundatiegebied afgelever de producten besloot het dagelijksch be stuur den voedselcommissaris voor Zeeland te verzoeken de uitbetaling der nog ver schuldigde bedragen te willen bespoedigen. De voedselcommissaris heeft zijn volle medewerking voor bespoediging van uit betaling dezer gelden toegezegd. Aardappelregeling. Medegedeeld werd dat tengevolge van den verhoogden denaturatiesteun en den iets williger export, de laatste week de aardappelprys iets is opgeloopen. Nochtans wordt de door de Regeering gegarandeerde prijs met uitzondering voor de Zeeuwsch Blauwe en Bonte en Roode Star, niet be reikt. Er zyn nog groote voorraden Industrie en Bintje beschikbaar, welke niet den ga- rantieprys zullen bereiken. Besloten werd nogmaals aan te dringen op het uit de markt nemen van aardappe len. Medegedeeld werd dat de regeering bin nenkort weer aardappelen zal opkoopen. 't zij voor opslag in de steden, 't zij voor verwerking op veevoeder.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7