MIDDELDUUGSCHE COURIÜT W 'Mrammct^ïe SS (&GOESCH£ COURANT Het eerste treffen tusselien die Duitsche de Britsche troepen in Noorwegen en iera felle strijd! weedde aaK de N@@rsche kust Koelbloedigheid @ri vertrouwen. NUMMER. 93 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28. TeL Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade. Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN jbiitusiiü mujAAJ v-j EERSTE BLAD 19 APRIL 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Een Duitsch detachement Namsos teruggeslagen. hij Be Britten in contact met de Noren. In het gebied van Trondheim schijnt het tóerste treffen te hebben plaats gehad tus- schen het Dn tsche leger in Noorwegen en de Britsche landingstroepen. Naar Reuter aan het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" ontleent had dit tref fen. plaats bü Namsos, aan de Noorsche kust. op geruimen afstand ten Noortien van Trondheim. De Duitsche strijdmacht bestond uit een detachement, dat per vliegtuig was aan gevoerd van het nabij Trondheim gelegen vliegveld van Vaernes. De Duitschers wer den teruggeslagen. Een groote slag is het dus niet geweest. Als dit bericht juist is, dan blijkt er echter uit, dat de Engel- schen niet alleen in het Noorden, bij Narvik, troepen aan land hebben gezet, maar ook elders aan de Noorsche kust. Reuter meldt van „Ergens in Noorwe gen": De Noorsche rege'ering heeft een bericht ontvangen van den Noorschen be velhebber in Noord Trondelag (provincie Drontheim), waarin hij verklaart, dat de Noorsche strijdkrachten ter zee en in do lucht met de Geallieerde strijdkrachten in verbinding zijn getreden. Het bericht, dat door het Noorsche te- legraafagentschap is uitgegeven, verklaart, dat de troepen' in Noord Trondelag en Noord Noorwegen over het algemeen in staat zijn stand te houden. De toestand verbetertt geleidelijk. Het hoofdkwartier van het Noorsche leger maakt melding van de aankomst' der eer ste verbindingsofficieren in het hoofd kwartier. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dal het aan land zetten van Britsche troe pen in Noorwegen voortduurt. EEN GROOT OFFENSIEF VER WACHT. De Duitsche troepen te Drontheim tref fen volgens Reuter koortsachtige voorbe reidingen «n verband met een verwachten aanvat door Britsche en Noorsche strijd krachten. Men zegt, dat te Syeinkjer, 30 kilometer ten Zuiden van Namsos, Noorsche troepen zijn samengetrokken. Syeinkjer is door een onlangs aangelegden spoorweg verbonden mei Namsos, waar de Engelschen geland zijn. In Midden-Noorwegen zóu een gealli eerd offensief iedeï- oogenblik verwacht kunnen worden. Men verklaart, dat de mobilisatie der Noren in dit gebied thans voltooid is. Duitsche versterkingen worden in groo- tet ransportvliegtuigen in allerijl uit Zuid- Noorwegen gezonden. Gemeld wordt, dat allé bruggen bij Drontheim ondermijnd zijn. Men heeft gezien, dat een groot Duitsch vrachtschip in de binnenhavens tanks, zwaar geschut en luchtdoelgeschut ontscheept, heeft. Volgens de laatste Stockholm ontvangen berichten hebben de Duitschers het exercitieterrein, en. het vliegveld te Stjordal, dertig kilometer ten Oosten van Drontheim aan de spoorlijn naar Zweden, bezet. Volgens Havas zou een honderdtal No ren, voor het meerendeel vrijwilligers het fort Hegra in de buurt van Drontheim nog steeds in bezit hebben, ondanks het vuur der Duitsche artillerie en de hevige bombardementen. Daar de verdedigers vol komen geïsoleerd zijn, is hun toestand zeer ernstig. Volgens het Zweedsche blad „Social De mokraters" dwingen de Duitschers de Noorsche burgerbevolking van 16 tot 50 jaar tot het verrichten van werkzaamhe den bij den aanleg van verdedigingswerken. De burgers wijken echter liever naar Zwe den uit dan het Noorsche vaderland tegen te werken. 4000 NOREN OVER DE ZWEEDSCHE GRENS. Het DNB mldt uü Stockholm: Vierdui zend man Noorsche troepen hebben vol gens een bericht van de Zweedsche „Nya Dagligt Allehanda" de Zweedsch-Noor- sche grens in Vaermland overschreden. Z\j zijn op Zweedsch gebied geïnterneerd. Een groot deel van deze troepen is 'in Arvika in den loop der laatste dagen geïnterneerd, doch zal vérder het land in gebracht wor den. Volgens genoemd blad zal een groot interneeringskamp waarschijnlijk in het militaire district van Karlstad worden in gericht. De Zweedsche pers houdt zich bezig met het inmiddels bevestigde feit, dat Narvik zich nog steeds in Duitsche handen be vindt. „Stockholms Tidningen" meldt, dat in Narvik de laatste dagen nieuwe Duit sche. troepen door de lucht zijn aangeko men. In een bericht uit Hudiksvall consta teert het blad, dat het vliegtuig, dat Woensdag bij Valsta in Zweden een nood landing heeft gemaakt, een driemotorig Junkertoestel was, dat terugkeerde van Narvik naar een Duitsch steunpunt en dal door panne van het radiotoestel boven Zweedsch "gebied was verdwaald. De bijzondere correspondent van Reuter te Storlien aan de Noorsch-Zweeösche grens bericht, dat een Duitsche afdeeling ter sterkte van ongeveer 200 man, de voor hoede van de troepen, welke oprukken langs den spoorweg van Drontheim naar de grens, op vyf kilometer van het Zweedsche grensplaalsje zijn aangekomen. Noorsche skipatrouilles schijnen in de omgeving te zjjn, doch tot nu toe hebben zij de Duit schers nog niet aangevallen. CANADEEZEN EN NOORWEGEN Een waarnemer die zich bij het Noorsche detachement bevond, dat over de Zweed sche grens is getrokken, heeft volgens Reuter verklaard, dat belangrijke troepen Britsche 'en Canadeesche Skiers in een fjord ten Noorden van Narvik aan land zijn gekomen. Vandaar hebben ze goede verbindingen in Zuidelijke richting. De Britten hadden volgens dezen zegsman ook artillerie. De Duitschers hadden geen ge schut toen zij Narvik bezetten In de Buurt van Narvik zouden zich ongeveer achthon derd man Duitsche troepen bevinden en langs den spoorweg van Narvik minder- dan 2000 man. De operaties staan aan Duitsche zijde onder de persoonlijke leiding van generaal Von Falkenhorst. De Duitsche troepen zijn in hoofdzaak bewapend met licht veldge schut, mortieren en automatische wapenen. Huiszoekingen naar verboden wapens O.a. is het kasteel van graaf 8e Marchant et d'Ansembourg onder zocht. Marechaussee en r'.jksveldwaeht hebben gistermiddag plotseling een inval gedaan in het slot van het Tweede-Kamerlid M. V. E. H. J. M. graaf de Marchant et d'Ansem bourg te Amstenrado. Er werd een minu tieus onderzoek ingesteld. Verboden wa penen of iets dergelijks werden niet gevon den. De inval geschiedde in opdracht van den procureur-generaal van 's-HertogenboSch. Er verschenen tegen twee uur gistermiddag een twintigtal manschappen van de briga des der marechaussee uit Brunssum, uit Hoensbroek, de motorbrigade uit Heerlen en verschillende rijksveldwachters uit de omgeving voor den hoofdingang van het kasteel en na de omgeving afgezet te heb ben, traden zij binnen. De graaf zelf, die sinds Paschen zjjn zo merverblijf op het kastec-l betrokken heeft, was toevallig niet aanwezig, doch zijn echt- genoote, mevrouw De Marchant et d'An sembourg, geb. baronesse von Fürstenberg, ontving het geuniformde gezelschap en na van den opperwachtmeester van de brigade Hoensbroek, Aertsen, die de leiding had, het doel van het bezoek vernomen te heb ben, stond zjj de politiemannen vriendelijk te woord en ging zelf mede om de kamers en kasten aan te wijzen en te ontsluiten. De manschappen splitsten zich in ver schillende groepen en een minutieus onder zoek ving aan, dat zich niet alleen uitstrek te over de talrijke vertrekken van het uit- gesterkte gebouw met zijn breed midden front en twee lange zijvleugels, doch ook over de bijgebouwen, de paardenstallen, het huis van den rentmeester, het park en de slotgracht. Voorts zjjn ook huiszoekingen verricht te Breda en omgeving bij een aantal personen die bekend staan als N.S.B.'ers of met de N.S.B. sympathiseeren. Wapens zijn niet gevonden, wel is een partij munitie in be slag genomen. Over den omvang daarvan weigert men inlichtingen te verstrekken. (Tel.) Een kabelballon beroofde (Groningen van licht. Vanochtend om half twaalf is een kabel ballon, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, gesignaleerd boven het Winschoterdiep en even daarna boven Ha ren (Gr.). De ballon kwam uit Noordwestelijke rich ting en dreef naar het Zuidoosten, waarbij in de gemeente Haren het lichtnet gedeel telijk werd vernield. Hierdoor was Haren en ook Groningen tijdelijk van licht ver stoken. DE BALLON NEERGESCHOTEN. Nader wordt gemeld, dat een militair vliegtuig den ballon, welke van Engelsche nationaliteit bleek te zijn, te Overschild, gemeente Ten Boer. in brand heeft ge schoten. Een kabel van een kilometer lengte was aan den ballon bevestigd. OOK EEN BALLON BOVEN LEMMER. Vanochtend is een groote kabelballon vermoedelijk een Engelsche, uit zee komend Lemmer (Fr.) gepasseerd. De ballon is in Zuid-Oostelijke richting verdwenen. De Duitschers schoten tot hun munitie op was. Het D.N.B. meldt: Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft thans een communiqué uitgegeven, waarin een uitvoerig relaas wordt gegeven van den moedigen strijd, die geleverd is door de Duitsche torpedobootjagers bij Nar vik. Omtrent den slag van 13 April wordt medegedeeld, dat de Engelsche strijdkrach ten verre in de meerderheid waren en dat de Duitsche schepen den strijd hebben vol gehouden tot zij al hun munitie hadden ver schoten en den vijand zeer zware verliezen hadden toegebracht. „Zij hebben als Duit sche soldaten de eer van de Duitsche mari ne en de roemrijke traditie van het torpe- dobootwapen in de hoogste mate hoogge houden. De Duitsche weermacht ziet naar hen met voldoening, het Duitsche volk echter kan trotsch zijn op zijn zonen. Narvik en zijn omgeving zjjn in Duitsche handen". De Britsche admiraliteit deelde gisteren mede: „Gedurende de twee laatste dagen zijn zeer geslaagde operaties ten uitvoer ge legd door de vliegtuigen van de vloot. Dins dag zijn ter hoogte van Bergen vijandelijke schepen aangevallen: een transportschip werd tot zinken gebracht. Bovendien werd een duikboot, die aan de oppervlakte lag, aangevallen, waarbij een treffer werd ge plaatst. Woensdag hebben onze vliegtuigen herhaaldelijk den strijd aangebonden met vijandelijke vliegtuigen, die onze schepen welke van het bombardement van het vlieg"- veld van Stavanger terugkeerden, trachtten aan te vallen. Een Heinkeltoestel en een Dornier-vliegboot werden neergeschoten, terwijl twee Heinkels en een Dornier-vlieg boot werden beschadigd. Al onze vliegtui gen keerden behouden terug. Verder wordt bekend gemaald, dat de kruiser, waar eerder werd medegedeeld, dat hij na een bombardement van een vliegveld bij een luchtaanval beschadigd was, thans zijn basis bereikt heeft". in- Koning Haakon De dringers moeten verdreven worden Havas meldt uit Stockholm: Koning Haa kon van Noorwegen heeft een proclamatie uitgegeven, waarin hij zegt: De regeering, die majoor Quisling te Os lo heeft gevormd op het tijdstip van de Duitsche bezetting, is teruggetrokken en met voldoening kan geconstateerd worden, dat het plan tot vorming van een ministe rie van strijd tegen hel grondwettige minis terie mislukt is. Noorwegen heeft slechts een regeering. De regeeïing, die benoemd is door den koning en het vertrouwen van het parlement geniet. De vorming van een bestuursraad te Oslo, die ten doel heeft, het bestuur uil te oefenen over de door de Duitschers bezette gebieden, vindt zjjn ver klaring in den feitelijken toestand, een toe stand welke geschapen is door ruw geweld, waarmede de wettige rechten van het land geschonden zijn. De raad weerspiegelt in geenerlei opzicht den volkswil en in de wetten is er geen enkele basis voor. Doch hij maakt het mogelijk, min of meer de rechten der bevolking te verzekeren gedu rende den tijd, dat vijandelijk troepen over bepaalde deelen van het koninkrijk re- geeren. De bestuursprerogatieven zullen door de koninklijke regeering hernomen worden naar gelang de regeering de daad werkelijke macht in deze gebieden zal her krijgen. Alle burgers moeten er zeker van zijn, dat de koning en de ministers met alle kracht er naar zullen streven, den invaller uit het land te verdrijven en zoo spoedig mogelijk de vrijheid en onafhankelijkheid van Noorwegen te herstellen. Het is de plicht van alle Noren hieraan mede te werken, als zij zich werkelijk No ren willen blijven noemen. Met vereende krachten, aldus besluit de koning, zullen wij de vrijheid van het vaderland heroverer zullen de Noren opnieuw hun lot in eigen hand hebben. Radio-rede van minister De Geer „Wij zullen volledig en consequent onze neutraliteit naar alle zijden handhaven". Het geheeïe land thans in staat van beleg. Hedenmiddag heeft minister-president, jhr. mr, D. J. de Geer, over de Nederland- sche zenders een rede gehouden tot de luisteraars in Nederland en in de overzee- sche gebiedsdeelen. De minister-president zeide: „Nu de spanningen, waarmee het wereld gebeuren ons sinds September j.l. vervult, sedert kort weer zijn toegenomen, wil ik een enkel woord tot U richten. En wel in de voornaamste plaats om U op te wekken tot koelbloedigheid en vertrouwen. Koel bloedigheid is niet in strijd met de waak zaamheid, die thans van ons wordt ge- eischt, maar versterkt haar. Een uit zijn evenwicht geslagen volk zal in de ure des gevaars niet zijn volle kracht kunnen inzetten. Bovendien trekt nervositeit het ge vaar aan. Wie voortdurend in den afgrond kijkt, waarlangs zijn weg voert, wordt ge makkelijk duizelig en stort omlaag. Iets dergelijks geldt hier. Reeds hebben wij ge zien, hoe overmatige beduchtheid, dat on ze neutraliteit zal worden geschonden, de neiging deed opkomen, haar vrijwillig prijs te geven door het maken van afspraken met belligerenten. Al zulke onrustigheid moeten wij verre van ons houden. Het zal ons het gemakkelijkst vallen, in dien wij een juist begrip hebben van onze positie. Ieder volk heeft evenals ieder mensch zijn eigen roeping in deze wereld. De roeping van ons volk is er thans eene van dienende neutraliteit. Wij staan buiten het conflict en wij zijn ten allen tijde be reid, aan de oorlogvoerende mogendheden, indien zij dit wederzijds wenschen, onze diensten ter beschikking te stellen, tot af wending van de onmetelijke ramp die hen allen bedreigt, indien zij tot het bittere eind dezen strijd voeren." Ons Vredespaleis staat voor hen open. En onze vredesgedachte vergezelt hen. En wel allen gelijkelijk. Er is geen sprake van, dat wij met beide, Iaat staan met een van beide partijen ver trouwelijk zouden gaan spreken over het onderstelde geval dat de andere party ons aanvalt. Wy steunen, voorzoover het men- schen betreft, uitsluitend op onszelf. Bovendien hebben wij van beide zijden de verzekering ontvangen, dat onze neutrali teit zal worden ontzien, zoolang wy haar zelf handhaven. Omtrent dit laatste, is iedere twijfel uitgesloten. Reeds daarom hebben wij aan afspraken geen behoefte, en schuwen wij die, daar zij aan onze neu traliteit zouden tekort doen. De plichten, aan onze neutraliteitspositie verbonden, zijn voor de regeering even hei lig als de rechten eruit voortvloeiende. Daarom wijst de regeering af iedere hulp of bescherming van derden, onverschillig of zy van de eene of van de andere zijde komt, en onverschillig of zij daadwerkelijk zou worden opgedrongen dan wel in een belofte zou worden neergelegd. Dit geldt ook voor onze overzeesche gebiedsdeelen. De plichten, waarom hei hier gaal. zijn velerlei. De regeering begrijpt er óók, en wel in de allereerste plaats, onder: het tot den hoogsten graad opvoeren, met alle beschikbare middelen, van de weerkracht der natie. Sinds September heeft zij hieraan dagelijks haar krachten gewijd en daarbij niet verzuimd gebruik te ma ken van de natuurlijke hulpmiddelen, wel ke de bodemgesteldheid van ons land in zoo rijke mate biedt. Het resultaat is hierdoor bereikt, dat geen enkele oorlogvoerende mogendheid vrees behoeft te koesteren, over ons grond gebied onverhoeds te worden aangevallen. Wie ons land binnenkomt om van hier den achterliggenden vijaiiti te bestoken, zal zicli den weg op de meest drastische wijze zien versperd. Dit beveiligt elk der strijdende partijen. En dit geelt ons een recht te meer om te vertrouwen op het wederzijds gegeven woord, dat onze neutraliteit zal worden geëerbiedigd. Ik ben overtuigd, dat ik voor de mees ten Uwer met het voorafgaande geen nieuws gezegd heb. Maar diegenen, die, onder invloed misschien van in het bui tenland verspreide geruchten, mochten vreezen, dat wij ons niet onder alle om standigheden zouden verweren, of dat onze neutraliteitswil doorkruist wordt door politieke combinaties, zij het vandaag nog eens gezegd: De g<(.lragslijn der regee ring is voor eens en voor altijd bepaald: wy zullen eerlyk en loyaal, volledig en consequent, onze neutraliteit naar alle zijden handhaven, verlokking noch bedrei ging zullen ons hiervan doen afvvykcn, en preventief-toegedachte hulp hierby zal mot wapengeweld worden gekeerd. Bovendien kan ik in dit verband meedee- len, dat de regeering, ten einde deze haar gedragslijn nog steviger te verankeren, be sloten heeft de afkondiging van den staat van beleg, die tevoren reeds voor tal van streken heeft plaats gehad, tot het geheele land uit:te breiden. De bevolking in het al gemeen zal daarvan even weinig bemerken, als zjj tot dusver bemerkt beeft van het feit, dat de staat van oorlog overal en de staat van beleg in een groot deel van het Jand gold. En nu moge ik hieraan tenslotte toevoe gen den ernstigen raad, alle onnutte en ver slappende onrustigheid te laten varen. Wie aan zijn plicht getrouw is, behoeft: nooit onrustig te zijn. Indien ons land zjjn roe ping vervult, mag het de uitkomst veilig overlaten aan Hem. die ons lot bestuurt. Het was in een tijd, toen de golven niet minder hoog gingen dan nu, dat de grond legger van ons volksbestaan het „saevis tranquillus in undis" kalm te midden van de woeste baren tot zijn levensdevies koos. Laat ons zijn voorbeeld volgen. Als natie. En ook in ons persoonlijk leven. Wat de toekomst brengen zal, is ons on bekend. In Gods kracht, en naar het licht dat Hij ons geeft, willen wij doen wat voor menschen mogelijk is om haar veilig te ma ken voor ons en onze kinderen. Wij willen dat doen in rustelooze activiteit, de armed" gestrekt en de lendenen omgord. Maar om het dan verder alles vertrouwend in han den te stellen van Hem, die weet wat wij noodig hebben en die ook door de diepste duisternis voert naar zijn wonderbaar licht. De positie van Ned. Indië Japan „negeert" de rede van Gordell Huil. Het D.N.B. bericht uit Tokio: Naar de „Asahi Sjimboen" meldt, is men op een conferentie van het departement van bui- tenlandsche zaken en op een gemeenschap pelijke conferentie van leger en marine, welke gisteren plaats vonden, overeenge komen, de verklaring van den Amerikaan- schen minister Cordell Huil inzake Neder- landsch Oost-I ndië te negee- De houding van de Ver. Staten, zoo con stateerde men, staat gelijk met een onnoo- dige inmenging in de zaken van het Weste lijk deel van den Stillen Oceaan en moet gekenschetst worden als onvriendelijk, ter wijl bovendien een verklaring van derde zijde, n.l. van de Ver. Staten, volkomen overbodig is, aangezien Nederland en Japan het over de positie van Nederlandsch Oost- Indië zjjn eens geworden. Het blad meldt voorts, dat de Japanscne gezant in Den Haag reeds in November van het vorige jaar uiting heeft gegeven aan den wensch van Japan, dat de status-quo van Nederlandsch-Indië ook dan gehand haafd zal worden, indien Nederland in een oorlog betrokken zou worden. Berlijn verwacht een Engelschen aanval @p Sweden. Het DNB meldt uit Berlijn: „De „Dienst aus Deutschland" betoogt uitvoerig, dat voor Engeland en Frankrijk geen voor deel te verwachten is uit inbeslagneming van de Deen'sche en Noorsche handels vloot. Nu het Noorden als leverancier voor Engeland is weggevallen, is de door de schepen voor het transporteeren van boter en spek, papier, cellulose en licut af te leggen weg belangrijk langer gewor den. Na er vervolgens op gewezen teheb ben welke beteekenis Engeland hecht aan de Zweedsche erst-exporten naar Duitsch- land. schrijft de DAD: ..Onder deze omstandigheden is het geen fantasie, wanneer men verwacht, dat Engeland wanneer het een hechte ba sis in Narvik veroverd heeft, de controle over de Zweedsche ertsvelden wil veilig stellen. Een dergelijke poging zou aan den eenen kant leiden tot een openlijk conflict met Zweden, aan den anderen kanl zou het een slag tegen Rusland zijn." Zooals men weet, is van Engelsche zijde de verwachting uitgesproken, dat waar- schylyk Duitschland een aanval zou doen op Zweden. Dit laatste land verkeert door zijn rijkdom aan erts thans wel in een zeer benarde positie! EEX DEENSCH VISSCHERSVAART1TG VERGAAN. Een uit Skagen afkomstige Deensche vischkotter is vergaan. De schipper en een lid der bemanning zijn hierbij om het leven gekomen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1