MIÜSUURGSCHE (MÉ frotnnriHle |p .Jee»|jf C&d@SSCHE COURANT) Dufeekers steeds verder @p NUMMER 90 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsehe Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN tejisriü ÜJUAJL» EERSTE BLAD 16 APRIL 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. ira Znaid=No@rwegeira rakken de De Noren doem wanhopige pogingen am tegenstand te bieden. Volgens de inlichtingen van. net Enge- sche Reuterbureau boeken de Duitschers in Zuid-Oostelyk aanzienlijke plaatselijke suc cessen. Zij probeeren. de Noorsche troepen, die met een flank dicht tegen de ZweeöSche grens worden gedrukt, ,op te rollen". Het einddoel schijnt daarbij te zijn Noordwaarts op te rukken en de Noren terug te dringen in de bergachtige stre- kén. Volgens het Zweedsche blad „Social De mocraten" hebben de Duitschers bij Kongs- vinger naar schatting minstens 16.000 man. De val van de reeds geëvacueerde stad wordt spoedig verwacht, ondanks den dapperen tegenstand der Noren. Militaire kringen verklaren evenwel, dat deze snel le successen weinig tellen, tenzij voortdu rend versterkingen worden gezonden. Voorts wordt uiteengezet, dat de Duit schers zware artillerie en andere voorraden moéten hebben, welke niet door de lucht kunnen worden vervoerd. Gezegd wordt, dat de Duitschers reeds met een bènzine- tekort beginnen te kampen en dat gisteren twee vliegtuigen in Zweden wegens ben zinegebrek noodlandingen hebben moeten maken. Volgens Reuter doen de Noren wanho pige pogingen om voldoende troepen te mobiliseeren voor den tegenstand tegen den Duitschen aanval. Dit blijkt hier o.m. uit, dat zeer jonge, mannen in dienst ge nomen worden. De strijd wordt voortgezet rondom El- verum maar er zijn geen berichten ont vangen over nieuwe ontwikkelingen. Alle telefoonverbindingen tusschen Elverum. en Kongsvinger zoo wordt gemeld, zijn ver broken. In de in Stockholm verschijnen de dagbladen zijn photos afgedrukt die een beeld geven van de verwoesting, welke is aangericht door de Duitsche luchtaanval len op Elverum. Nauwelijks een gebouw staat overeind. De vernieling schijnt veel erger te zijn dan ergens in den Russisch- Finschen oorlog. Ofschoon de commenta ren gereserveerd gehouden worden, be staat er groote verontwaardiging in Zwe den over het bombardeeren van weer- looze burgers. DUITSCHE PARACHUTETROEPEN EV HET GEVECHT. De zender van Stockholm heeft een be richt van den radiozender der Noorsche regeering bekend gemaakt, waarin wordt verklaard dat Duitsche parachutetroepen by Dombaas een knooppunt van spoorwe gen, zijn gedaald. Volgens het DNB. is een in het gebied van Christiansand gestationneerd Dujtsch bataljon gisteren bij den opmarsch op sterke Noorsche strijdkrachten gestoo- ten. Het betrof hier drie Noorsche 'lital- jons, welke door artillerie waren ver sterkt. Ondanks de groptere getalsterkte heb ben de Duitsche troëp.en aangevallen. Na een kort gevecht hebben de Noren de wa penen neergelegd. 150 officieren en 2000 man hebben zich overgegeven Bij de bezetting van Hoenefoss door de in het gebied van Oslo opereërende Duit sche troepen is de kruitfabriek' aldaar be zet. Op het Noorsche oefenterrein Hvals- moen en in de wapenfabriek van Kongs- berg is een groote hoeveelheid lichte en zware wapens in beslag genomen. Met het oog op de getinge Noorsche wapenlabri- cage is dit feit van bijzondere beteekenis. jj.GEEN OORLOGSTOESTAND Het Duitsche Nieuwsbureau bericht uit Berlijn: Van welingelichte zijde heeft men gisteren den bujtenlandschen journalisten medegedeeld, dat zich de laatste dagen in Noorwegen geen verandering heëït voor gedaan. Er is niets bekend over nieuwe besprekingen tusschen Koning Haakon en den Duitschen gezant. Op een vraag over het bestaan van een oorlogstoestand tuschen Duitschland en Noorwegen werd gezegd dat noch de Duit sche autoriteiten, noch de Noorsche ko ning een verklaring van die strekking heb ben afgelegd. Bovendien zijn de zaken van het Noor sche gezantschap niet aan een ander ge zantschap overgedragen. Het Duitsche Nieuwsbureau ontkent, dat de Duitsche luchtmacht opdracht heeft Koning Haakon persoonlijk te achtervol gen, zooals gisteren werd beweerd. Ook is niet waar, zooals in een onder den naam van Koning Haakon uitgegeven oproep aan net Noorsche volt werd verklaard dat de Duitsche luchtmacht de burgerbe volking van Nooi'wegen aanviel met mi- trailleurvuur en bommen. Volgens het DNB bewijst dit. dat ofwel de naam Koning Haakon wordt misbruikt, ofwel, dat hij verkeerd voorgelicht wordt door onverantwoordelijke raadslieden. De Noorsche regeeringskliek. welke ten Noorden van Oslo een strijd zonder hoop op succes voert tegen de Duitsche troe pen, sleept Koning Haakon als een ge vangene mee. Bij de vlucht door de wou den in het Noorden kan de k~ming zich geen juist beeld scheppen van den toe stand in Noorwegen. .Overal. Waar de Duitsche troepen zich bevinden, is het rustig. De Engelsch gezinde machtheb bers doen een laatste wanhopige poging. Zij maken misbruik van den naam van Ko ning Haakon om de Duitsche weermacht en in het bijzonder de luchtmacht, welke zich streng houdt aan de bepalingen van het volkenrecht, te beschimpen en het eigen volk te misleiden. Op verschillende punlen biedt de Noorsche weermacht hardnekkigen tegenstand tegen de naar het Noorden voorldringende Duitsche troepen. Een machinegeweerpost in verdekte stelling. De Duitsche eischen aan Noorwegen. Het Noorsche Telegraafagentschap deelt in een memorandum over den toestand me de, dat op hetzelfde tijdstip, dat de Duit sche troepen Noorwegen binnenrukten, de Duitsche gezant de regeering te Oslo een nota met twaalf eischen overhandigde. De ze twaalf eischen kunnen als volgt worden samengevat: le. De regeering en het volk van Noor wegen moeten zich beslist van elk verzet tegen de Duitsche operaties onthouden. 2e. De Noorsche regeering moet het Noor sche leger opdracht geven, met de Duit sche troepen vriendschappelijke betrekkin gen aan te knoopen. 3e. Alle middelen zullen ter beschikking van de Duitsche troepen worden gesteld om de veiligheid van Noorwegen te verzekeren. 4e. Aan het Duitsche opperbevel moet 'n gedetailleerd document, over de mynver- sperring worden gezonden. 5e. Het Noorsche grondgebied zal zoo „Meneer Altijd Verkeerd." Men herinnert zich het bericht, dat een Amerikaansch blad. de „Evening Star" de zer dagen, verspreidde over-het vertrek van Britsche troepentransportschepen, die bestemd zouden zijn voor Nborwegen of Nederland. De Duitsche bla den maakten hierover grooten ophef, maai de Engelsche autoriteiten noemen het be richt „onzinnig'. In Londen begreep men aldus de Tel. dat de'bron van dit onzinnige be richt een geregelde artikelschrijver van de „Evening Star'' was, Constantine Brown geheeten, die bij gelegenheid af dwaalt in sensationeele onjuistheden, .wel ke hem den bijnaam hebben verschaft van „Mr. Constantly Wrong" („Meneer Altijd Verkeerd"). Belgische toeristen naar Nederland. Een „Iaissez-passer" zou worden verkrijgbaar gesteld. Tijdens de jaarvergadering van de V.V.V. NaardenBussum heeft de voorzitter, te vens lid van het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, de heer Th. F. de Meester, medegedeeld dat met de Belgische instanties een overeen komst is tot stand gekomen, waarbij het vóór Belgische toeristen mogelijk wordt ge maakt voor een bezoek aan Nederland een „laissez-passer" te verkrijgen dat drie of negen dagen geldig is en respectievelijk 5 of 10 franken kost," meldt de Tel. De A.N.V.V. zal nu groote propaganda in België maken voor een bezoek aan Neder land. Een proclamatie in de Deensche taal met het vermaan, de orde en rust te bewaren, wordt aangebracht na de bezetting van Denemarken door de Duitschers. B® Geallieerden Snebben de L®f©dd!©n-eilaiidery v@@r Narvik bezet Berlijn spreekt Britsche landingen van beteekenis tegen. noodig verduisterd worden om luchtaanval-, len te weerstaan. 6e. Alle telefoon-, telegraaf- en spoor wegverbindingen zullen onder Duitsch toe zicht worden gesteld. 7e. Aan Noorsche koopvaardijschepen zal verboden worden, de havens te verlaten. 8e. Noorsche loodsen zullen instructie krij gen, zich ter beschikking van de Duitsche marine te stellen. 9e. De telefonische, telegrafische en post verbindingen zullen tot nader order verbro ken worden. 10e. De pers en de radio zullen onder Duitsche controle worden gesteld. 11e. De verkoop van oorlogsmateriaal bui ten de Noorsche grenzen zal verboden wor den. 12e. Er zal vair codetelegrammen gebruik gemaakt worden om te verhinderen, dat de tegenstanders van het.Ryk bepaalde berich ten in handen krygen. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht verklaarde, dat een land, dat op zijn onafhankelijkheid prijs stelde, derge lijke voorwaarden niet kan aanvaarden. Hij herinnerde hierbij aan de woorden van Hitier, dat „een land, dat zonder slag Na de mededeelingen van gisteren uit Londen, dat Britsche troepen geland wa ren op verscheidene punten aan de Noor sche kust, is de En.r?=lsche bevelvoering uiterst zuinig geweest 'met berichten over de krijgsverrichtingen. Officieele kringen in Londen weigerden voortdurend om inlichtingen te verstrek- ken, doch volgens Reuter is het zeker, dat de haven en de stad Narvik thans in En gelsche handen zijn, wat van Duitsche zij de wordt tegengesproken. Reuter schrijft hierover: Nu Narvik in Engelsche handen is, be schermd door vlooteenhcjdëji. is deze plaats gereed om le dienen als punt van vertrek voor eventueele operaties in het binnenland en ter zee. De nabijheid van Narvik bij de ijzermijnen vormt voor de Geallieerden een waarborg tegen iedere Duitsche interventie in Zweden, aangezien de af te leggen afstand in" geval de Duitschers troepen op Zweedsch gebied aan land zouden zetten pnvergelijkelijk veel geringer is voor de in het Noorden ge ïnstalleerde strijdkrachten dan voor den vijand. Hoewel het communiqué van de Britsche admiraliteit alleen verwijst naar „punten op de Noorsche kust" en de la conieke wijze van zeggen, zelf verklaar baar is door het feit, dal de operaties voortgezet worden, kan men toch reeds nu van meening zijn, dat behalve Narvik zelf de stellingen, die de Geallieerden ver worven hebben, reeds goed gesteund zijn en hun niet zullen ontsnappen. Het Fransclie blad „Temps" meldt nader dat de Lofodden de eilandgroep voor de Noorsche Jcust voor Narvik een der punten vomiea, waar het Britsche expedi tie-leger aan land is gegaan. DE DUITSCHE LEZING. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Naar van welingelichte zijde over de En gelsche beweringen inzake landingen van Egelsclien in Noorwegen wordt verklaard', zou het lot nu toe onbevestigde bericht over een landing ergens in Noord-Nooi'we- gen misschien van liet standpunt der En gelsche prestige-propaganda een zeker succes beteekenen voor diegenen te Lon den, die ter geruststelling van hun volk iets dergelyks dringend noodig hebben. Een landing in de onherbergzame fjor den is natuurlyk op een of andere plaats niogelyk, doch militair zinloos. Een derge- lyke landing zou geen enkël militair be lang hebben. Tusschen Drontheim en Narvik strekt zich een meer dan 600 km lang woest Noorscli hooggebergte uit. Tusschen Nar vik en Drontheim bestaat geen spoorweg verbinding. Een operatiemogelijkheid in deze buurt van eventueel gelande Engelsche troepen- deelen tegen de basis der Duitsche oorlog voering in het Noorsche gebied, dus tegen Midden- en Zuid-Noorwegen, dat vast in Duitsche handen is, zou daardoor niet zyn ontstaan. Narvik is nog steeds in Duitsche han den. of stoot voor geweld buigt, geen aanspraak kan maken op het recht om te leven." De Duitsche gezant stelde minister Koht de vraag, of Noorwegen tegenstand zou gaan bieden. Koht antwoordde, dat Noor wegen inderdaad allen mogelijken tegen stand zou bieden. De regeering-Quisling is afgetreden. Reuter meldt uit Londen: De onder Duitsche 'controle staande radiozender van O.-do heeft gisteravoaftl medegedeeld, dat de Noorsche tegenregeering van majoor Quisling is afgetreden. Het beheer over de door de Duitschers bezette streken van Noorwegen is over genomen door een „bestuurscommissie onder leiding van Christensen, het hoofd van den gemeenteraad van Oslo, aldus deelde de omroeper verder mede. Havas voegt hieraan nog toe: Quisling heeft waarschijnlijk ontslag genomen als minister-president, omdat de Duitschers inzagen, dat zyn positie wankel en zijn onpopulariteit groot was. Het Duitsche legerbericht Engelsche aanvallen afgeslagen. Het oppercommando der Duitsche weer macht maakt bekend: Ook op den 15den April zijn op geen enkele plek in de door Duitsche troepen bezette zones Engelsche landingspogingen ondernomen. Op den ochtend van den 15den April ondernamen de Engelschen een lucht aanval op Narvik, welke zonder resultaat bleef. De bewegingen van sterke Engel sche zeestrijdkrachten, waaronder ook transportschepen zijn waargenomen, wer den in de wateren van Narvik en voor Harstad bevestigd. In de zóne van Dront heim en Bergen is de dag kalm verloopen. Tydens veelvuldige Britsche luchtaanval len op Stavanger werden twee „Lockheed"- vliegtuigen neergeschoten. Ten Noorden van Kristiansand nabij Evjemoen hebben na een korten aanval van Duitsche troepen 150 officieren en 2000 manschappen der derde Noorsche divisie de wapens neerge legd. De bewegingen der Duitsche troepen in de zóne van Oslo verdiepen stelselmatig. De pacificatie van Zuidoostelijk Noorwegen maakt nieuwe vorderingen. 36 stukken ge schut werden hier by buitgemaakt. De oor logsmarine heeft in Drontheim, Bergen en Stavanger verdere maatregelen genomen tot beveiliging van de havens en den kust- bewakingsdienst versterkt. De bestryding van de duikbooten werd voortgezet, zoodat de operatie-mogelykhe- den voor vyandelyke onderzeeërs opnieuw meer beperkt zyn geworden. Het luchtwapen zette zijn verkennings vluchten boven de Noordzee en aan de Noorsche Westkust tot aan Narvik voort. Een Britsch vliegtuig, dat de Duitsche Bocht probeerde binnen te vliegen, en in de monding van de Weser zonder succes bommen liet vallen, werd ten Noordoosten van Helgoland door een toestel van het „Jacht-eskader Schumacher", in een lucht gevecht neergeschoten, waarmede dit es kader zyn zeventigste luchtoverwinning be haalde. Een andere Britsche machine is in den Westelijken ingang van het Skagerrak door Duitsche jagers ten val gebracht. Een Duitsch toestel is van een vlucht tegen den vyand niet teruggekeerd. Aan het Westelyke front bedryvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen. In het grensgebied vlak ten Oosten van de Moezel, in de streek van Spichern en tus schen Pfalzer Wald en den Ryn, werden vyandelyke voorposten met sterke verlie zen terugggedreven. Berhjn meldt Zeven duikbooten vernield. Zoowel van Britsche als van Duitsche zyde komen berichten binnen over hevige zeegevechten. Het D.N.B. meldt: De Duitsche duik- bootafweer in de Noordzee, welke in den laatsten tijd tot groote activiteit is geko men, heeft op 13 en 14 Apil zeven vijande lijke duikbooten vernietigd. Twee daarvan werden, toen zij boven water waren, door Duitsche gevechtsvliegtuigen gebombardeerd en fot-zinken gebracht. Een Britsche duikboot werd door Duit sche zeestrydkrachten tot zinken gebracht, juist toen zij zich gereed maakte voor een aanval op Duitsche transportschepen. De duikboot werd onder water aangevallen en tot zinken gebracht. Er zijn slechts eenige wrakstukken te voorschyn gekomen. On danks lang zoeken is het niet mogelyk ge weest overlevenden van de vijandelyke duikboot te redden. DUITSCHE SCHEPEN VER NIETIGD. Reuter bericht uit Gothenburg aan de Zweedsche kust: Twee Duitsche vrachtsche pen zijn, naar gisteren verklaard werd, ter hoogte van Marstrand, in het smalste gedeelte van het Kattegat, op mijnen geloo- pen. Beide schepen werden zwaar bescha digd. De Britsche admiraliteit deelt mede: „Nadere berichten van onze duikbooten geven (aan, dat nog twee Duitsche transportschepen tot zinken zijn gebracht en dat bovendien een convooi vijandelyke transportschepen in het Skagerrak is aan gevallen, waarbij vier torpedo's doel trof fen. Een verdere aanval op transportsche pen en vliegtuigen is in Bergen uitgevoerd door 15 vliegtuigen van het marineluchtwa- pen, die gisteren verscheidene treffers wis ten te plaatsen. Een transportschip vloog in brand, een klein voorradenschip zonk en een groote vliegboot werd met machinege weervuur bestookt, waarna het in brand vloog. Een van onze vliegtuigen is niet te ruggekeerd". De Duitsche beweringen, dat de Britsche verliezen by de operaties in de Noordzee sedert S April ten minste vier slagschepen, acht kruisers en 11 torpedojagers hebben bedragen, worden in gezaghebbende krin gen te Londen belachelijk genoemd. Te Londen wordt opnieuw verklaard, dat de Britsche verliezen slechts vier torpedojagers betreffen. DE ZEVENDE LUCHTAAN VAL Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat Britsche vliegtuigen gisteren een groo te hoeveelheid zware bommen, o.a. brand bommen, op liet vliegveld van Stavanger hebben laten vallen. Gezien werd, dat. twee groote branden uitbraken. Alle Britsche toestellen zyn behouden teruggekeerd. Dit is de zevende aanval der Britsche luchtmacht op het vliegveld van Stavanger sedert de Duitsche bezetting. Volgens Reuter zyn twee Duitsche wa tervliegtuigen, die voor Stavanger veran kerd lagen, tot zinken gebracht. Het Deensche vrachtschip „Esbjerg" heeft, volgens het D.N.B. medegedeeld, dat boven de Noordzee een Britsch bombarde- NOORSCHE VLIEGTUIGEN EN DUITSCHE SOLDATEN OVER DE ZWEEDSCHE GRENS. De Zweedsche Regeeringspersdienst deelt mede, dat zeven Noorsche militaire vliegtui gen gistermiddag in Zweedsch Karelië zyn geland. De toestellen zijn in beslag geno men en de vliegers zyn geïnterneerd. Uit Narvik zijn volgens het Zweedsche blad „Aftonbladet" zeven Duitschers, vier man van de marine en drie matrozen ter koopvaardij, over de Zweedsche grens geko men.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1