STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE SteradentW^ MIDDELBURG LAATSTE WINTERUITVOERENG „CRESCENDO.'' Zaterdagavond had in St. Joris de laatste uitvoering in dit seizoen plaats van de muziek- en tooneelvereeniging „Crescen do" die bij den aanvang slechts matig be zocht was. Dit betreurde de voorzitter, de heer Willems, in zijn openingswoord doch hy hoopte, dat de aanwezigen zich daarom niet minder zouden amuseeren en wenschte hun een prettigen avond toe. Direct hierna opende het muziekkorps, onder leiding van den heer P. C. J. de Graaf het programma met den Blaze Away-marsch, waarna het nog zes num mers ten gehoore bracht, waarvan wij in liet bijzonder noemen de fantasie uit de opera Martha en de wals van Johan Strauss Le Sang Viennos. Op verzoek werd nog de Jubileummarsch gegeven, terwijl het programma werd besloten met den marsch Rats, Kuch en Boonen. Het korps werd met een flink applaus beloond. Na de pauze trad de afdeeling tooneel op en in afwijking van het programma bracht allereerst mevr. KieboomJoosse eenige cabaret-liedjes, die goed in den smaak vie len en warmede zy veel succes oogstte. Daarna werd een klucht in één bedrijf „Een pootig wijfje" opgevoerd en goed vertolkt. Dit was ook het geval met „Vrouwenlist", eveneens een blijspel in één bedrijf. Met een bal werd de avond besloten. DE TRAM WEER OP DE MARKT. Half Februari werd geconstateerd, dat de Langeviele-binnenbrug in een toestand verkeerde, die gevaar voor het tramver keer veroorzaakte en werd het eindpunt van de tram overgebracht naar het plein voor het hospitaal, terwijl het overige ver keer gewoon voortgang kon hebben. Toen de gemeente en de P2EM het eens wa ren over de betaling der kosten van her stel, werd op 17 Maart het rijverkeer over de brug afgesloten en juist binnen den destijds genoemden termijn van 4 weken was men Zaterdag zoo ver, dat de tram de brug weer kon passeeren. Voor het andere verkeer zal moeten worden gewacht totdat het nog niet herplaatste bovendek weer is aangebracht. Te ongeveer 12 uur reed de eerste tram weer door naar Markt. Het was typisch na ongeveer S ken, de gele wagens weer op het plein te zien staan en wisselen. Hoe ook zal worden toegejuicht, dat men weer tot en van de Markt kan rijden, toch is het jammer, dat men dit niet voor af heeft aangekondigd, want vele men- sche zijn nu onnoodig naar de tijdelijke halte geloopen en liepen daarbij gevaar de tram te missen, wat bij de halfuurdienstre geling bijzonder onaangenaam kan zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 nm. tot 8 nm.: nummerbord K-1749; sleuteltje; koffertje inhoudende overjas; fleschje eau de cologne; moersleutei; sleu tel; lepel; boodschapstasch; alpino-muts. Bij vinders; bruine portemonnaie, C. Verhage, Lange Viele 50; paar bruine wollen heerenhandschoenen, J. de Groot, Segeersweg 14; heerenportemonnaie met inhoud, L. Jobse, A 81, Biggekerke; zwarte heerenhandschoen met kap, I. Joziasse. Dwarsstraat 3; damesportemonnaie, J. Kop- pejan, Oude Vlissingsche weg 25; gele kindermuts, I. Bloekpoel, Jodengang 31; weegbriefje, S. van den Ende. Verwerjj- straat 12; Engelsche sleutel, J. de Wijze, Breeweg D 174; geldstukje. Christiaanse, St. Laurens B 150; dames-glachéhand- schoen en regenkap, L. van Cleemput, Gravenstraat 67; foxhondje, N. J. Kerkho- ve, Oud Arnemuidsch Voetpad 17; kfrider- taschje met inhoud, J. Alewijnse, 't Zand, Kerkstraat 261; paar glacé handschoe nen, P. Adriaanse, Zusterstraat 24; para- pluie, Van Damme, Lange Viele 3; padvin- dersportemonnaie met inhoud, P. Spruit. Zuidsingel 4; doos, inhoudende bonnen J. den Hollander, Schoorsteenvegerssingel 60; paar bruine dameshandschoenen, M. Griep; Lage weg E 232, 't Zand. Koudekerke; paar dameshandschoenen, L. de Kramer, Achtersingel 29; boodschapstasch, M. Schuit, Schuttershofstraat 3; portemonnaie met inhoud, J. Joosse, Veersche weg 74; geel regenkapje. W. Kusee, Segeersslngel 72; hondenriempje, C. Tissing, Spanjaard straat 60; klemmetje, P. Schuilwerve. Oude Kerkstraat 17; paar gymnastiekschoe nen; lichtgele handschoen, C. A. Wonder- gem, Noordbolwerk 3; kinderhandschoen, J. Groenewegen, Blindènhoek 5; parapluie; T. van Geelen, Nieuwstraat 26; vloerkleed, H. Willemse, Noordweg A 5, St. Laurens; portemonnaie met inhoud, H. W. J, de Rij ke, Vlissingsche straat 25; stofdoek, A. P. Voet, Hendrikstraat 27; dubbele fietstasch. inhoudende stuk kaas, R. Fuchs, Nieuwe Vlissingsche weg E 168, Koudekerke; arm band, R. Drost, Korte Noordstraat 57; kin derhandschoen. J. Pattenier, Sint Pïeterstr. 9; bruin stoffen mantelband, J. van Graaf- eiland. Markt 9; paardenleidsel, J. Geldof, Winterstraat 14; blauwe muts. R. van der Hiele. Singelstraat 22; groen beursje met inhoud, C. van Ranst, Latijnsche School straat 2; kinderdasje, T. Aarnout'se. Ach tersingel 67; doosje met bonnen, C. Kole, Oud Arnemuidsche pad 55. N.B. Indien bij één der vinders voorwer pen worden afgehaald geve men hiervan terstond kennis ten bureele van politie. LOOP DER BEVOLKING. In den week van 512 April zijn in deze gemeente de navolgende personen Ingekomen: E. J. Ludikhuize, huis houdster, Amsterdam, Julianastraat 22; J. Boone, dienstbode, Yerseke, Blauwedijk 45; Th. H. Zeventer, echtgen. en 1 kind, zet- kastelein, 's-Hertogenbosch, Dam 33; W. Westmaas, geb. Zeventer, zonder, 's Herto genbosch, Dam 33; J. M. Quist, verpleeg ster, 's-Gravenhage, Kromme Weele 13; E. Meijerman, molenaar, O. en W.-Souburg, Segeerssingel 13; J. Schroevers, geb. La Brujeere en 2 kinderen, zonder, O. en W. Souburg, Breestraat 27; mej. L. S. M. Lam- bermont, zonder, Roosendaal, Dam 4; P. J. J. van Maldegem, dienstbode, 's H. Arends- kerke, Lange Noordstraat 37: M. Tanker, zonder, Westkapelle, Heerengracht 48; M. GOES DE VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER VERGADERDE. Nog weinig medewerking van de winkeliers. De „Vereeniging voor Vreemdelingenver- keer op Zuid- en Noord-Beveland" hield Za terdag haar algemeene vergadering in de „Prins van Oranje". De voorz. de hr. H. B. Pilaar, memoreer de in zijn openingswoord het overlijden van burgemeester Van Dusseldorp en den pen ningmeester, den hr. Geysen, waarbij spr. met waardeering gewaagde over het vele, dat beiden voor het Vreemdelingenverkeer gedaan hebben. Hierna drukte spr. er zijn spijt over uit, dat de winkeliers over het algemeen nog niet van het nut van de V.V.V. overtuigd schijnen te zijn en niet genoeg waarde hechten aan de beteekenis van het touris me. De caféhouders daarentegen toonen dit beter in, te zien. De secretaris, de hr. M. Haasdonk, bracht hierna zyn reeds in ons blad opgenomen jaarverslag uit. Spr. deelde daarna mede, dat de inlichtingen voor de uit te geven normaal-bladen van V.V.V. zijn verstrekt, dat foto's van Zuid-Beveland door middel van gidsen zijn verzonden en dat in het tochtenboekje van de A.N.V.V. enkele pa gina's aan Zeeland zijn gewijd, waardoor eveneens gegevens zijn verschaft. Uit het verslag van den penningmeester, den hr. J. Kakebeeke, bleek dat de re kening 1939 sloot met 1216,72, w.o. een batig saldo van 288.52. Spr. bepleitte de noodzakelijkheid van een intensieve propa ganda voor vreemdelingenverkeer. Ruim veertig nieuwe leden werden gewonnen door een speciale propaganda, doch het le dental dient nog hooger te worden opge voerd. Bij de hierna gehouden bestuursverkie zing werden de hrn. P. J- Dominicus, Ril land, en A. C. Willemsen, Wemeldinge, her kozen, terwijl in de plaats van de hrn. A. J. van Melle en J. Brandenburg, die niet her kiesbaar waren, de hrn. S. W. Godtfriedt en L. Verwer, beiden te Goes, gekozen werden. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid naar voren gebracht, om bij hen, die zich te Goes vestigen, propaganda voor de V.V.V. te maken en hen te bewegen lid der V.V.V. te worden. Dit werd toegezegd. Op een vraag, .wanneer de boomgaarden op Zuid-Beveland in bloei staan, werd ge antwoord, dat waarschijnlijk over een week de eerste kersenboom zullen gaan bloeien, onder voorbehoud echter dat het zonnig we der zal zijn. Tochten door Zuid-Beveland. Voorts werd medegedeeld, dat door de V.V.V. en de Ned. Spoorwegen op 28 April 5, 7 en 12 Mei a.s. tochten door bloeiend Zuid-Beveland zullen worden georganiseerd. Verder deelde de hr. E. J. Middelman, ver tegenwoordiger der Ned. Spoorwegen, nog mede, dat begin Juli een gezelschap van plm. 300 landbouwers uit den Achterhoek en Overijsel een tocht door Walcheren en Zuid-Beveland zal maken. Hierbij zal o.a. een bezoek gebracht worden aan Neder lands grootste landbouwbedrijf, den Wilhel- minapolder. Van bestuurszijde werd tenslotte nog ver zekerd, dat aan de erkende reisbureaux, ook in België, regelmatig reclamemateriaal wordt gezonden. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenomen wekelijksche openbaarmakingen i.z. Het Handelsregister betreffende Zeeland ont- leenen wij het vólgende: Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche eilanden (Middelburg); Wijzigingen 4371. Van den Boudt's Fotohandel en co- pieerinrichting, Middelburg, Veerschesingel 98, handel in fotoartikelen en copieerinrich- ting. Uitgetr. Venn.: J. C. van den Boudt. Ven nootschap onder firma met ingang van 1 April 1940 ontbonden. Zaak wordt door overgebleven vennoot onder denzelMen handelsnaam voortgezet. E.: J. Merk. LANDBOUW-ONTWIKKELINGSDAG. De Landbouw-ontwikkelingsdag van de Z.L.M. zal op 4 Mei a.s. niet te Middelburg maar te Goes worden gehouden. WEEST ZUINIG OP UW KUNST G E B I T Reinig het dagelijks (Ingez. Med„ L. Mulder, verpleegster, Geleen (L.), Noord- poortplein 2; C. Lambregtse, kantoorbe diende, 's-Gravenhage, Veersche Singel 214; mej. J. Goudriaan, zonder, Hillegersberg, Vlasmarkt 5; J. F. Adriaanse, dienstbode, Koudekerke, Londensche Kaai 1; W. Dek ker, dienstbode, Koudekerke, Lange Delft 14; mej. W. Roskam, zonder, Harderwijk, Korte Noordstraat 34; J. de Bree, machi nist ter koopvaardij, Singapore, Schroeweg 9; L. A. Floresse, matroos le kl. marine, Soerabaia, Breestraat 29; P. J. Steijnen, kok, 's-Gravenhage, Veersche Singel 160. Vertrokken: G. Dingemanse, fa brieksarbeider, Leliestraat 36, Bergen op Zoom, Moerstraatsche baan 503; D. L. A. Matthijs, verpleegster, Noordpoortplein 2, Alkmaar, Centr. Ziekenhuis; C. de Voogd, dienstbode, Kl. Werfstraat 21, Gorinchem, Burgstraat 53; mej. C. Hibels, zonder, Roos- terstraat 1, O. en W. Souburg, Spoorstraat 42; H. van der Bliek, matroos, Dokstraat 10, Vlissingen, R. Claesenstraat 4; J. C. Kuyper en 3 kinderen, L. Giststraat 21, Schiedam, Vlaardingerdijk 243a; B. J. Bij- leveld, echtgen. en 1 kind, boekhouder, Seisweg 174, Koudekerke B 232; C. Ver sluis, wed. G. A. v. d. Berge, zonder, Ha- vendijk 31, Koudekerke, Breestraat E 64 P. Westdorp, veldarbeider, Oude Vliss. weg 29, Bergen op Zoom, St. Catharinagesticht; S Holthuyden, geb. De Blaey, zonder, Bran- derijmolengang 6, Vlieland, Haven; A. van Iren, onderwijzer, Wagenaarstraat 3, Kou dekerke, Tramsingel E 40; J. van Aartsen, timmerman, St. Jorisstraat 1, St. Laurens, Noordweg B 68; mej. H. Rozee, zonder, Beenhouwerssingel 15, zonder, Miri Sera- wak (N. Indië) Borneo; N. Jasperse, dienst bode, Loskade 11, N. en St. Joosland, Rijks weg A 250; C. J. Bourguignon, geb. Doets, Seisweg 17, Rotterdam, Pasteursingel 31b; R. "R. Schuit, geb. Augustijn, zonder Potten- markt 2. Vlissingen, Marinestraat 36; M. Hanssens, geb. Klaver, zonder, L. Noord straat 18. Stavenisse; Iz. de Nood, ambte naar ter secretarie, Schuitvlotstraat 11, Groede, Molenstraat 55; I. R. M. Jentzema, opticien, Lange Geere 61, 's-Hertogenbosch, Engelsche weg Michelinfabriek; E. Onnen, verpleegster, Noordpoortplein 2, Utrecht, Heerenstraat 48; mej. M. J. Verplanke, zon der, Noordsingel 18, Groede (Kruisdyk); C, van Steenhuijsen, mach. bankwerker, echtg. en 1 kind, Nieuwe Haven 47, Vlissingen, Ridderspoorlaan 9. VLISSINGEN VROUWELIJKE HULPVERLEENING. In Vlissingen wordt thans een organisa tie voor vrouwelijke hulpverleening ge vormd. In het voorloopig bestuur hebben plaats genomen mevr. A. P. BorgeldPran- ge (presidente), mej. S. Kamp, mevr. M. Niemeyer—Van Alteren, mevr. J. Rorye— Bouff en mej. H. R. Tweedy. Doel der Vlissingsche Vrouwelijke Hulp verleening (V.V.H.) is le bescherming en bijstand te verleenen aan de vrouwen met kinderen beneden 16 jaar, gebrekkigen ouden van dagen, ingeval ons land in den oorlog mocht worden betrokken en 2e zorg te dragen voor een voldoende voedselvoor ziening indien woonplaatsen het slachtoffer van bombardementen worden. Vlissingsche vrouwen en meisjes, die hier aan willen medewerken, worden thans op geroepen zich aan te melden. EXAMEN „DE RUYTERSGHOOL". Geslaagd voor schipper bij de Binnen vaart: C. Marijs, J. Lieuwen, V. J. de Vries en L. Mieremet. Geslaagd voor het Voorloopig diploma van machinist aan boord van stoom- en mo torvaartuigen: J. Bostelaar. W. J. Bruys, P. F. C. van Gotp en A. M. A. Holdrinet. Voor het voorl. dipl. stoomvaartuigen slaagde; L. de Joode. Vlissingen. j WALCHEREN. ARNEMUIDEN. De Commissaris der Koningin bezoekt Woensdag, 24 April a.s. de gemeente Arnemuiden. BEGRAFENIS H. ZWEMER. OOSTKAPELLE. Zaterdagmiddag had alhier onder groöte belangstelling de be grafenis plaats van wijlen den heer H. Zwe- mer in leven ouderling der Ger. Gemeente en oud-Raadslid. 1 De baar werd grafwaarts gedragen door de Kerkeraadsleden der Ger. Gemeente en door de beide wethouders. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, werd eerst het woord gevoerd door ds. Visser predikant der Ger. Gemeente, die schetste wat deze gemeente, welke de over ledene 18 jaar mócht dienen aan hem ver liest. Veel heeft hij voor de kerk gedaan. Daarna sprak burgemeester Fabius, die de aangename samenwerking met den overledene als Raadslid herdacht. Ook de oud-burgemeester jbr. Van Tel lingen herdacht het werk van den overle dene in het belang van de gemeente ver richt. Een broeder van den overledene dankte namens de familie voor de groote belang stelling en de gesproken woordén. JAARVERGADERING RITTHEMSCHE ORANJE-VEREENIGING. RITTHEM. De Oranjevereeniging hield Vrijdagavond haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer N. de Pag- ter, die in het bijzonder den burgemeester welkom heette. De jaarverslagen van den secretaris en van den penningmeester wer den goedgekeurd. De laatste sloot zijn boeken met een batig saldo. De aftredende bestuursleden L. van Eenennaam. J. de Visser en M. Luteijn werden als zoodanig herkozen. Als de tijdsomstandigheden niet verbe teren, zal er op den 60slen jaardag der Koningin geen feest worden gevierd. Toch zal de Oranjevereeniging dien dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Er werd besloten om te trachten, in den a.s. winter een film te laten vertoo- nen. voor ieder toegankelijk, in betrekking tot het Oranjehuis. RAADSAGENDA VEERE. VEERE. Dinsdag vergadert de Raad de zer gemeente, met als voornaamste punten op de agenda: het tweemaal uitgestelde adres aan de Waterleiding Mij., bespreking aanleg centrale verwarming in het Gods huis, subsidieaanvraag van de Z.L.M. voor de exploitatie van de Lagere Landbouw school te Middelburg. ZUID-BEVELAND. PROPAGANDA-AVOND B.V.L. ELLEWOUTSDIJK. Vrijdagavond werd alhier in het M. J. van Hattumhuis een propaganda-avond met filmvoorstelling ge houden door den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm, waarvoor veel belangstelling bestond. ZIEKENHUIS VERPLEGING, AFD. HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. Zaterdagavond ver gaderde in de o. I. school alhier, de onder- afdeeling van de Ver. voor Ziekenhuisver- pleging op Zuid- en Noord-Beveland, on der voorzitterschap van den heer I. Groe- newege. De penningmeester, de heer P. J. Verburg, sloot zyn kas met een batig saldo. Als bestuurslid werd herkozen de heer L. van Doeselaar. Tot lid van de controle commissie werd in de plaats van den heer P. J. Hoek van Dyke (niet herkiesbaar) gekozen de heer J. Priester. Een voorstel van het bestuur, om in de plaats van den bode, den heer D. Lindhout, def.nitief aan te stellen den hr. A. P. Lind hout, werd aangenomen. Als afgevaardigde naar de Alg. vergade ring der centrale vereeniging wetfd be noemd de heer J. Priester. By de rondvraag vroeg de heer Priester of het niet mogelijk was, leden in militai ren dienst vrijstelling van contributie te verleenen. De voorz. antwoordde hierop, dat dit niet mogelijk was, aangezien zij, die geen contributie betalen, ophouden lid te zijn. De vergadering was slecht bezocht. Raad van Hoedekenskerke. HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag ge houden vergadering van den Raad waren alle leden tegenwoordig. De Voorz burgemeester Ermerins, deelde o.a. mede dat de waarde van de plaatsjes, gesticht ingevolge de bepalingen der landarbeiders- wet waren herschat. Dat van de wed C. de Jonge is in waarde n& herschatting on veranderd gebleven. De contante waarde van het plaatsje van J. Kaas is met 461,09 verminderd. De jaarlijksche an nuïteit daarvoor te betalen is van 185,67 terug gebracht op 153,48. De ambtsgebeden door den Voorz. bij opening en sluiting der raadsvergade ringen uit te spreken werden vastgesteld. Aan den kerkeraad der Ned. Herv. kerk zullen twee lokalen van de openbare la gere school in bruikleen worden aangebo den voor stichting van een bijzondere school. Het voorschot over 1940 voor de bijzon dere scholen als bedoeld bij art. 103 dei- Lager Onderwijswet 1920 werd vastgesteld. Het bedraagt voor de R.K. Jongensschool f 1008,54 en voor de R.K. Meisjesschool 870,62. Bij de rondvraag zeide de Voorz naar aanleiding van een vraag gesteld door den heer J. Franse, dat het Lange Weegje in orde zal worden gemaakt, zoo spoedig de weersgesteldheid zulks toelaat. De heer P. J. Hoek van D ij k e besprak den toestand waarin de lijkwagen zich bevindt. De Voorz. zeide dat de ze zaak bereids bij B. en W. in behande ling is. Hy hoopt hierop in een volgende raadsvergadering te zullen terug komen. De heer Johs. Boone wil verband met de tijdsomstandigheden, dit jaar de Kwadendamsche kermis niet doen doorgaan. Hierover zal in de volgende raadsvergade ring worden beslist. Benoeming. YERSEKE. Benoemd tot ambtenaar van sociale zaken ter gemeente secretarie te Aalten, de heer A. J. Mol, thans werk zaam als controleur der steunverleening etc. alhier. CMR. WIJKVERPLEGING TE YERSEKE. YERSEKE. De vereeniging voor Chr. Wijkverpleging kwam Donderdagavond in algemeene vergadering bijeen onder voor zitterschap van ds. A. van Egmond. Na opening door den voorzitter met gebed en het lezen van Mattheus 25 vers 31 tot en met 46, las de secretaris notulen en jaar verslag voor, waaruit bleek dat de toe stand der vereeniging bevredigend is, en dat met de werkzaamheden der wijkver pleging in volledige samenwerking kon worden doorgegaan. Het werk der wijkzuster was veel omvat tend. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van S3.33. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. van Iwaarden, as. A. van Eg- mond en Joh. Rottier. De heer W. Meijaard sloot de vergade ring met dankzegging. VER. VOOR ZIEKJENHUISVERPLEGING TE KRABBENDIJKE. KRABBENDIJKE. Donderdagavond ver gaderde de vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging onder voorzitterschap van den heer Jac. Jacobusse. De belangstelling was zeer gering, slechts 13 leden waren aanwezig. Uit het jaarverslag bleek, dat de opnamen in diverse ziekenhuizen be droegen 25, aan verpleegkosten werd 1540.35 en bijkomende onkosten 738,45 uitbetaald. Het aantal betalende leden bedroeg aan het eind van het boekjaar 158S. Van het A-Fonds naar het B-fonds werden overge schreven 18 betalende leden. Het aantal verzekerden tegen sanatoriumverpleging liep achteruit met 2 gezinnen. De ontvang sten bedroegen 4122,65 en de uitgaven 4102,08; goed slot 20,57. Aan het hoofd bestuur werd afgedragen 3695,02 voor bijkomende onkosten en hoogtezon werd resp. uitgbetaald 83,94 en 25,13. De vergoeding voor bijkomende onkosten uit de afdeelingskas werd weer vastgesteld op 5, maximum en van de onkosten voor hoogtezon. De aftredende bestuursleden de heer P. Cok en M. L. Markusse werden bij accla matie herkozen. Tot lid van de controle commissie werd benoemd de heer A. van de Berge in plaats van de heer C. van Lan- gevelde (niet herkiesbaar.) Tot afgevaardigden naar de alg. verg. te Goes werden aangewezen de heeren A. Zeevaart en A. Meeuwse. De beschrijvingsbrief werd even onder de.loupe genomen. WEMELDINGE. Van de 26 ingeschrevenen voor de lichting 1941, zijn er 15 geschikt en 10 ongeschikt bevonden. Een opgeroe- pene (varensgezel) was niet verschenen. Z.-VLAANDEREN W.D. OPBRENGST EMMABLOEM-COLLECTE BIERVLIET. De Emmabloem-collecte bracht alhier ruim 36 op. Z, VLAANDEREN O.D. WEER EEN KABELBALLON. Vergecfsche pogingen, om het ge vaarte meester te worden. AXEL. Vrijdag tegen den middag is bo ven deze gemeente een groote kabelballon waargenomen, die uit Westelijke richting kwam. Het gevaarte werd door militairen beschoten. Arbeiders, die op het land in den omtrek werkzaam waren hebben gepoogd den ballon omlaag te halen, daar de kabel over de landerijen sleepte. Deze poging moest men echter opgeven, daar de ballon niet te houden was. In Oostelijke richting hij uit het gezicht verloren. HET AUTO-ONGELUK TE SLUISKIL. Een der lijken nog steeds niet ge vonden. Het lijk van het derde slachtoffer van het auto-ongeluk te Sluiskil, den heer J. L. van de Ree te Zaamslag, is nog steeds niet ge vonden, vermoedelijk is het met den stroom meegevoerd. Het in de bladen verschenen bericht, dat alle drie de slachtoffers reeds Dinsdagavond na het ongeluk zouden zijn opgehaald, is dus foutief. Begrafenis J. den Hamer. Zaterdagmiddag heeft op de algemeene begraafplaats te Axel onder zeer groote be langstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. den Hamer, een der slachtoffers van het droevig auto-ongeluk te Sluiskil. Een groote, krans van de directie van de Comp. Neêrl. de l'Azöte te Sluiskil en een bloem stuk van het dag. bestuur der Z.L.M. dekten de baar. Als eerste spreker voerde het woord mr. P. Dieleman te Middelburg, voorzitter van de Z.L.M., die den overledene niet alleen herdacht als voortgesproten uit den familie stam, doch ook als een ijverig bestuurslid van de Z.L.M. Het is wel tragisch, dat h\j juist op een der laatste tochten in dienst der Maatschappij op het veld van eer moest vallen. Zijn nagedachtenis zal steeds in eere gehouden worden. De heer J. M. Oggel, voorzitter van de Nat. Chr. schoolvereeniging prees den over ledene als een trouw bestuurslid, die veel voor het Chr. onderwijs heeft gedaan. Vervolgens voerde het woord de heer A. Haak namens den Kring Axel der Z.L.M. waarvan de overledene voorzitter was. Spr. schetste het vele vruchtbare werk, dat de heer den Hamer voor den landbouw heeft gedaan. Ook sprak hy waardeerende woorden na mens den Bedryfsraad voor Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Ds. J. S. Post, predikant bij de Geref. Kerk, sprak woorden van troost en bemoe diging. Een zoon van den overledene heeft na mens zyn moeder en de familie bedankt voor de groote eer en belangstelling aan zijn vader bewezen. Een Duitsch vliegtuig omlaag geschoten in Zweden. Radio-Stockholm heeft gisteravond vol gens Reuter medegedeeld, dat een Duitsch driemotorig vliegtuig na boven Udevalla te hebben gevlogen, door de Zweedsche lucht doelartillerie is omlaag geschoten. Op één na zyn alle inzittenden omgekomen. Een ander Duitsch vliegtuig heeft een noodlanding moeten maken in het Westen HC uit Kopenhagen: Gisterij werd het rijden met motorrijtuigen aanmerkelijk beperkt. Het rijden met particuliere wagens is ver boden. De centrale commissie inzake hulpverlee ning aan Finland heeft besloten de werk zaamheden voorloopig te staken. Men hoopt het Finsche volk later weer te kunnen hel pen. De binnenscheepvaart op Duitschland' is hervat. In sommige deelen van de Kleine en Groote Belt is het verboden te visschen of voor anker te gaan. De scheepvaart is verder niet gehinderd. Het Deensche mi nisterie van marine heeft Zondagavond de positie van de versperde zones aangegeven. De Duitsche radio heeft vanochtend me degedeeld, dat mijnen gelegd zyn in de Deensche wateren van de Groote Belt en Kleine Belt, twee van de drie toegangen tot de Oostzee. Reeds eerder hebben de Duitschers medegedeeld, dat in den derden toegangsweg, de Sont, mijnen zijn gelegd. De heldendaden der Russische luchtmacht in Finland. BURGERS, ZIEKENHUIZEN, KERKEN Het Finsche Telegraaf agentschap meldt: .Tijdens den Finsch-Russischen oorlog heb ben 14.650 Russische vliegtuigen boven Fin land gevlogen. Zij hebben 100.000 bommen uitgeworpen. Op 516 districten zyn 2075 aanvallen ondernomen en in 688 gevallen zijn burgers uit vliegtuigen met machine geweervuur bestookt. Bij de aanvallen wer den 640 burgers gedood, 538 ernstig gewond en 1000 licht gewond. 929 gebouwen werden verwoest en 3175 beschadigd. Veertuig zie kenhuizen, elf kerken en twee begraaf plaatsen werden gebombardeerd. De als ge volg van de vijandelijke luchtbombardemen ten aangerichte schade wordt geschat op 1300 millioen Finsche marken. De Finsch-Russische commissie voor de uitwisseling van krijgsgevangenen is gister haar werkzaamheden begonnen. 10.000 dakloozen door grooten brand te Colon. Te Colon aan het Panamakaal is Zater dagavond een brand uitgebroken, zooals Pa nama de laatste 25 jaar niet gekend heeft. Zes huizenblokken zyn reeds verwoest. Uit de stad Panama zyn per trein brandweer lieden naar Colon vertrokken. Het leger der Ver. Staten raamt het aan tal dakloozen tengevolge van den brand op 10.000. De vlammen bedreigden de kanto ren van het Panama-kanaal en de regee-, ringsgebouwen. Een vrouw en vier kinde ren benevens een blinde man zyn in de vlammen omgekomen. De noodlottige brand werd met groote moeite bedwongen, nadat aan beide zijden van het kanaal alle beschikbare brand weercorpsen waren gerequireerd. De mili tairen hebben eenige gebouwen opgeblazen om kostbare bezittingen te sparen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6