WW |P NÏDDELMRGSCHE COURANT votnitctH. (&SOESCME COURANT ir Engelsche troepen aan land gezet Sn Heerwegen woedt een ihevïge gyerilfia H NUMMER 89 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD MAANDAG 15 APRIL 19101 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Zip de Piiitseikiers yaft Narvik verdreven Vernieïigende zeeslag aan de Neorsche kusS Een bericht van het Britsche Reuterbu- reau meldt, dat de Duitsche troepen de Noorsche haven Narvik zouden hebben ver laten. Zaterdag reeds, toen de Britsche vloot een hevigen aanval deed op de stad zou men Duitsche soldaten over de heuvels; hebben zien wegvluchten. Narvik zou in brand staan. Het Britsche eskader, dat de Duitsche oorlogsschepen in de fjord van Narvik aan viel, bestond uit twee slagschepen, vlieg- tuigmoederschepen, kruisers en talrijke tor- pedobootjagers. In de fjord lagen zeven Duitsche torpedobootjagers, die volgens de Britsche admiraliteit alle werden vernie tigd. Hierbij zouden ongeveer 1000 man om het leven gekomen zijn. Naar van Engelsche zfjde wordt medegedeeld, is het verlies aan menschenlevens der Engelschen zeer gering geweest. Verder werden drie Britsche tor pedobootjagers beschadigd, hoewel niet ern- StNaar het Duitsche opperbevel bericht, is bij dezen aanval de Britsche torpedoboot- jager „Cossack" (bekend uit de „Altmark"- affaire) door marine- en luchtstrijdkrach ten in brand geschoten. Het schip strandde. Een ander schip van deze klasse werd ver nietigd, terwijl een derde, de „Eskimo" zwaar beschadigd werd. DE „ADMIRAL SCHEER" GE TROFFEN. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat de Britsche onderzeeër „Spearfish" met succes het Duitsche vestzakslagschip „Ad miral Scheer" heeft aangevallen. Vermoede lijk is de „Admiral Scheer" door meer dan één torpedo getroffen. De onderzeeër „Truant" heeft Dinsdag 'n Duitschen kruiser, vermoedelijk de „Karls ruhe", getorpedeerd en tot zinken gebracht. Het ministerie van marine deelt mede, dat Britsche onderzeeërs in de afgeloopen week nog meer successen hebben behaald; verscheidene Duitsche transport- en voor raadschepen zijn tot zinken gebracht. Twee Duitsche schepen zijn door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Het 8145 ton mpionde niiitcr-Vip schip „Alstar" is, evenals drie Duitsche treuers, uuuj. uc ag nomen en naar 'n Britsche haven gebracht. Het Duitsche legerbericht van gisteren meldt o.m.: „Onze zware zeestrijdkrachten zijn ongedeerd". Volgens het Fransclie Havas-bureau schatten Zweedsche marinetleskundigen de door de Duitschers verloren tonnage de „Admiral Scheer" niet meegerekend op 27 procent der totale tonnage van de ge- heele Duitsche oorlogsvloot. Havas komt nog eens terug op het be richt, dat het Duitsche slagschip „Gneise nau" gezonken zou zijn en meldt, dat vol gens een oordeel der Zweedsche deskundi gen hierbij 1500 man verdronken moeten Zijn. FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN VOOR DE NOORSCHE KUST. Naar Reuter mededeelt, nemen ongeveer 20 Fransche oorlogsschepen tezamen met de Britsche en Poolsche vlootstrijdkrachten, aan de operaties voor de Noorsche kust deel. Vreemde vliegtuigen binnen ons DE BRITSCHE KRUISER „YORK" GEZONKEN? Het D.N.B. bericht uit BerlijnNaar de Amerikaansche radio meldt, is de Britsche kruiser „York" (8000 ton) ter hoogte van Drontheim na een aanval van Duitsche bommenwerpers, gezonken. Het betreft hier naar alle waarschijnlijkheid den zwaren kruiser, die, zooals gemeld was in het le gerbericht van het Duitsche opperbevel van den elfden April, door twee bommen getrof fen en buiten gevecht gesteld was. Een Duitsche duikboot heeft ten Noorden van de Shetland-eilanden een kruiser van de „Glasgow"-klasse getorpedeerd. Groepen duikbootjagers hebben in het Skagerrak 3 vijandelijke onderzeeërs vernietigd. Twee vijandelijke duikbooten werden op de Noordzee door inslaande bommen vernie tigd. In welingelichte kringen te Londen heeft Reuter gisteravond vernomen, dat de Duit sche mededeeling, dat een Britsche kruiser van het „Glasgow"-type zou zijn getorpe deerd, „geheel ongegrond is". Volgens een Duitsch bericht is ook de Britsche slagkruiser „Renown" beschadigd, wat door de Engelschen niet is tegengespro ken. De Geallieerden zullen troepen zenden. Reuter verneemt uit Noorwegen, dat de Noorsche regeering van de regeeringen van Frankrijk en Engeland de krachtige ver zekering heeft gekregen, dat onmiddellijke en doeltreffende hulp zal worden verleend en dat de noodige troepencontingenten in Noorwegen aan land zullen worden gezet. Italië kan spoedig in den oorlog zijn Een speciale radio- uitzending. Giovanni Ansaldo, de directeur van het Italiaansche blad; „Telegrafo", heeft giste ren in een speciale radio-uitzending voor de Italiaansche strijdkrachten verklaard, dat „van week tot week" de oorlog voor Italië kan komen. Ansaldo zeide: „Na de gebeurtenissen van de afgeloopen week, kan gezegd, worden, dat thans geen natie in Europa buiten het conflict kan blijven. Het is een verschrikkelijke oorlog, welke ieder oogenblik kern neerkomen op degenen, die meenden er buiten te kunnen blijven. Alle Italianen, die meenen, dat ons land tot het einde buiten het conflict kan blijven, maken een .fout en vergissen zich, evenals degenen, die denken, dat Italië niets dan een beetje geld moet probeeren te verdie nen. De oorlog, welke over Noorwegen is gekomen, kan ook over ons komen. Italië bereidt zich voor op de gelegenheid en het oogenblik, welke het meest opportuun zul len zijn'. Een dergelijke gelegenheid, welke een maand geleden nog zeer veraf kon zijn, kan thans dichterbij zjjn, dan gij denkt. Ansaldo voegde hier aan toe: „Wanneer het signaal moet worden geblazen, zullen wij degenen zijn, die dat doen". DE RANTSOENEERING. Met ingang van 24 April a.s. mogen de hotels en restaurants geen vleeschgerech- ten serveeren op Woensdag, Donderdag en Vrjidag. Tot nu toe was dit alleen op Don derdag en Vrijdag verboden. MIJNEN AANGESPOELD AAN DE BELGISCHE KUST. Tusschen Cadzand en Knoklte zijn op Belgisch gebied drie mijnen aangespoeld. De Belgische legerdienst heeft ze onschade lijk gemaakt. O nou» —«.ppelijk door de Britsche admiraliteit en het departement van oorlog uitgegeven communiqué luidt: „Britsche troepen zijn thans op verscheidene punten in Noor wegen aan land gezet". De berichten over den toestand in Narvik zijn schaarsch, aldus Reuter. In Zweedsche kringen verluidt echter algemeen, dat Britsche marinetroepen in Narvik aan land zijn gegaan en bezit hebben genomen van de stad. Uit Londen wordt verder officieel medegedeeld, dat Engel sche duikbooten nog twee Duitsche transportschepen tot zinken hebben gebracht. rechtsgebied. De ,regeeringspersdienst meldt: Gisteren zijn langs de Nederlandsche ter ritoriale zeegrenzen Engelsche en Fransche vliegtuigen waargenomen, welke op enke le punten deze grenzen hebben overschre den. Ook een enkel Duitsch vliegtuig werd langs de kust binnen Nederlandsch rechts gebied waargenomen. Van den grond af is op al deze vliegtuigen gecshoten. Ook vlieg- tuigpatrouilles zijn opgestegen. Te Londen, Parijs en Berlijn wordt geprotesteerd. Geheel Zeeland thans in sta^ van beleg'. Zooals op pag. 1 van/het tweed; uitvoeriger wordt medegedeeld, staat van beleg in ons l?nd- mef van jl. Zaterdag, nog uïgebreid/ Men weet cïat reeds ten groor zer provincie zich in s'dat vainrië vond. Naar uit de t-elichtii nieuwe Kon. Besluit hukt, de geheele provincie ^eelani beleg verklaard. proyin. NederSapdsche kustvaarder ®p eeirê mijn gsleopers het liter thans staat lelderland even zijn 39, meest londerd. Ditzelfde geldt .eie Limburg. 1 Gronin- gefslecMs'™r. i„ en the 8 geineen den staat van leleg, - - - 6 ten, in Overjjsel 12. eens 12. In %10rd'B3^0n kleine, geme? en vy - y VAD] VEI -...rieel u ^.'ëderlai ékblad -^te/den sed, £ie VOLK T -AND IN BELGIë "•EN. .lit is de verspreiding lie Nationaal Socialis- en Vaderland in Bel- 13 April jl. Drie opvAn<len omgekomen. Zaterdag"ddaS arriveerde op de reede van' v l/ s i n S e n een buitenla.Kisch stoomscr' aan boord waarvan zich be vonden/ kaPitein> heer J. Pinkster Aingen en de stuurman, H. Schut- Kampen, van het motorschip „Ve- dat Vrijdagavond om kwart vooi gj^abjj de Engelsche kust op een mijn geloopen en vrijwel onmiddellijk is ge- ken. De overige drie leden van de be- r banning, de 53-jarige machinist H. Kamp lit Amsterdam, de 23-jarige matroos C. Harms uit IJmuiden en de 17-jarige kok P. A. D. van het Padt uit Amsterdam, die op het moment van de ontploffing in de kooi lagen, zijn naar wordt 'aangenomen, bij deze ramp om het leven gekomen. Het motorschip „Velocitas" meet 197 bru to registerton en behoort toe aan de ree- derij Polder te Groningen. Het is ge bouwd in 1932. Het schip was Vrijdagavond met een la ding steenkool uit Engeland vertrokken me bestemming Antwerpen. Door onbe kende oorzaak liep het schip om kwart voor elf op een mijn, waardoor de voor steven vrijwel geheel werd weggeslagen. Binnen enkele soconden was het schip ge zonken. De stuurman en de kapitein, die zich aan dek bevonden, werden door de kracht van de ontploffing over boord ge worpen. De stuurman wist reeds spoedig de eveneens over boord geslagen redding boot te bereiken en hierin te klimmen. De kapitein echter raakte verward in hei- hekwerk en ging aanvankelijk mei het schip mee in de diepte. Gelukkig wist hij zich echter onder water te bevrijden en zich met behulp van zijn zwemvest drijven de te houden. Toen de sturman eenmaal in de red- dingsbiot zat^ trachtte hij met de eventu- eele o'erlevénden door roepen in contact te komen. De kapitein, die toen reeds een half uur in het water lag, hoorde deze kreten en wist door terug te roepen, de aandacht van den sturman op zich ve ves tigen. Het kostte den stuurman in de dik ke duisternis echter groote moeite den ka pitein te vinden. Toen ook de kapitein in de reddingsboot was geklommen, trachtten beide mannen, na aanvankelijk nog naai de overige drie leden van de bemanning gezocht te hebben, den wal te bereiken. Za terdagmorgen omstreeks negen uur wer den zjj opgemerkt door een stoomschip, dat hen naar Vlissingen heeft gebracht, waar za Zaterdagmiddag omstreeks vier uur arriveerden. Beiae mannen verkeerden in goede gezondheid. Nederlandsch marinevlieg- iuig in zee verongelukt De twee inzittenden om gekomen. De regeeringspersdienst meldt: Bij het beoefenen van nachtvluchten is het marihevliegtuig W 9 Zaterdagnacht ter hoogte van Petten in zee verongelukt. De inzittenden, de officier-zeewaarnemer le klasse koninklijke marinereserve H. E. G. Langenhoff en de sergeant-vlieger C. H. J. Knaapen zijn daarbij om het leven ge komen. Het lijk van den sergeant-vlieger Knaa pen kon reeds geborgen worden. Onze correspondent te Veere schrijft ons, dat het watervliegtuig' aldaar was gesta- De Duitschers rukkem op naar Zweedsche grens De Duitschers trachten in Noorwegen vanuit de havens, die zij bezet hebben, op te rukken naar het Oosten. Hierbij onder vinden zij op vele plaatsen tegenstand van de Noren, wier mobilisatie door het snelle van den Duitschen aanval niet goed kon ver- loopen, maar die toch reeds sterke ge vechtstroepen hebben gevormd. De Duitschers schijnen het erop aan te leggen, dat deze groepen niet met eikaar in verbinding komen en zenden voortdu rend vliegtuigen en gemotoriseerde stoot troepen het binnenland in. Zoodoende vech ten op vele plaatsen Noren en Duitschers, waarbij blijkbaar de Duitschers in het Zui den en de Noren in het Noorden de over hand hebben. In het Zuiden hebben de Duitschers bij Kornsjoe de Zweedsche grens bereikt. Er schijnt een stroom van versterkingen per vliegtuig aan te komen uit Denemarken. Met' alle mogelijke voertuigen worden de Duitsche soldaten door Denemarken naar het Noorden vervoerd, vanwaar de sprong naar Noorwegen zoo kort mogelijk is. De Duitsche vliegtuigen onderhouden voortdu rende „passagediensten". Men zegt, dat in een toestel 30 volledig bewapende man schappen worden vervoerd. Een aantal plaatsen rondom Oslo zijn in handen der Duitschers, zoodat om de Noor sche hoofdstad a.h.w. een ijzeren ring is gevormd. Van hieruit ondernemen de Duit sche troepen hun aanballen. STRAATGEVECHTEN. In Sarpsborg hebben hevige straatgevech ten plaats gehad. Volgens het Engelsche Reuterbureau werd hieraan deelgenomen door de Noorsche nationaal-socialisten, die in deze streek sterk in aantal zijn. Sarpsborg is later door de Duitschers bezet. Reuter meldt, dat op 20 km ten Noordwesten van Halden in Zuid-Noorwe- gen nabij de Zweedsche grens nieuwe Duit sche troepen aan land zijn gezet door trans portschepen. Halden is ook door de Duit schers genomen, evenals Achim en Frede- rikstad, naar Havas meldt. Het Duitsche legerberibht deelt mede, aiU. IK nciuaiauo".»^.. gol,icd --o.»-: Oslo 100 officieren en 1500 manschappen der Noorsche weermacht de wapens hebben neergelegd. SPOORLIJNEN NAAR DE ZWEED SCHE GRENS BEZET. De in het district van Narvik opereerende Duitsche troepen, 'die met de beveiliging en uitbreiding van het door hen bezette gebied bezig zijn, hebben volgens het D.N.B. ook het grootste deel van de uit Narvik in de richting van de Zweedsche grens loo- pende spoorlijnen bezet. Volgens den correspondent van het Zweedsche blad „Stockholm Tidningen" be gint zich schaarsehte te doen gevoelen in de Oostelijke gebieden van Noorwegen. HET NOORSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van het Noorsche legei meldt op 14 April, dat aan het front van Oestfold en Akershus de toestand op 13 April niet was gewijzigd. De Noorsche de tachementen hielden nog hun stellingen be zet. Nabij Minnesund hebben onze troepen enkele detachementen Duitsche troepen van gelijke sterkte tegengehouden. In het district Ringerike hebben onze troepen zich teruggetrokken uit Hoenefoss en in den nacht van 13 op 14 dezer hebben zij tusschen Hoenefoss en Jevnaker tegen de Duitsche troepen gestreden. In Buskerud en Vestfold hebben de Duit schers Kongsberg en Larvik bezet. In Soerlandet hebben zij Evja in Setesdal bezet. i&gjss .1A^chariottenb' Dit kaartje geeft den strijd \Veer ten Noor den van Oslo; de strijd tusschen de Noren en Duitschers ontwikkelt zich rond het Mjösa meer tot Eidsvoll, het front loopt dan langs de rivier Vorma, langs Arnes tot Kongsvinger, volgt dan de rivier de Glom- ma tot Elverum. De stad Lilliström is in Duitsche handen. tioneerd en dat het verongelukt is tijdens een noodlanding aan de kust bij Kamper duin (N.H.) De beide omgekomen vliegers waren te Veere gedetacheerd. In Vestlandet en Trondelag en in het Noorden des lands blijft de toestand onge wijzigd. De Duitsche luchtvloot heeft troe pen van Oslo naar Troendelag vervoerd. Zweedsche en Finsche vrijwilligers zijn in Noorwegen aangekomen en zijn in dienst genomen. Het opperbevel van de Noorsche marine deelt mede, dat Noorsche vlooteenheden drie Duitsche vliegtuigen brandend omlaag hebben geschoten. Tien leden van de be manning werden krijgsgevangen gemaakt. Duitsche vliegtuigen maakten een nood landing op Storfosen. VLUCHTELINGEN OVER DE ZWEEDSCHE GRENS. Officieel wordt van Zweedsche zijde aan Reuter medegedeeld, dat Zondag 3000 man Noorsche troepen in de districten Kortnshow en Aarjaenl over de Zweedsche grens zijn gekomen. De soldaten werden ontwapend en geïnterneerd. Ook is een aantal burgers over de grens gekomen. Gisternacht zijn ongeveer 1000 Noorsche vluchtelingen de Zweedsche grens bij Kongs vinger gepasseerd. In Zweden wordt de or ganisatie om hen te ontvangen in gereed heid gebracht. Ook het Roode Kruis organiseert hulp aan de vluchtelingen. Koning Haakon wekt op tot den strijd. Havas meldt uit Stockholm: Koning Haakon heeft een proclamatie tot het Noorsche volk gericht, waarin hij zegt, dat Noorwegen sedert honderd jaar niet zulk een beproeving heeft doorstaan als thans. De koning spoort mannen en vrouwen aan, te strijden om de vrijheid en onafhankelijk heid van het land te redden. Noorwegen, aldus de proclamatie, is het slachtoffer geworden van een bliksemsnel len aanval gepleegd door een land, waar mede de Noren steeds vriendschappelijke betrekkingen hebben onderhouden. Brand bommen, explosieve bommen en mitrailleur- vuur worden op de meest barbaarsche wijze "p de hnreerbevolkine gericht. Tegelijkertijd heeft de koning den minis ter-president laten weten, dat hij niets met de Duitschers heeft te behandelen, ingeval de Duitschers hem onderhandelingen zou den voorstellen. AANVALLEN OP KONING HAAKON? Het Britsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft gisteravond medegedeeld, dat de Britsche regeering van de Noorsche regeering heeft vernomen, dat de Duitsche luchtmacht klaarblijkelijk opdracht heeft den koning van Noorwegen persoonlij]-: aan te vallen, want zij bombardeert iedere plaats, waar de koning zich ophoudt. Deze actie is gevolgd op de weigering van koning Haakon om persoonlijk met den Duitschen gezant te Oslo te onderhandelen. EEN DUITSCH DREIGEMENT. De commandant der_ Duitsche strijdkrach ten te Oslo, de generaal der infanterie Von Falkenhorst, heeft een oproep tot het Noorsche volk gericht, waarin hij verklaart, dat hij belast is met de taak Noorwegen te beveiligen tegen aanvallen van de zpde der Westelijke mogendheden. De Noorsche re geering hefet verscheidene aanbiedingen tot samenwerking van de hand gewezen. Het Noorsche volk moet thans zelf beslissen over het lot van zijn vaderland. Wanneer aan den oproep gehoor wordt gegeven, zoo als met groot begrip bij het Deensche volk is geschied, dat zich in dezelfde positie be vond, dan zouden het Noorsche land de ver schrikkingen van den oorlog worden be spaard. Indien evenwel tegenstand zal wor den geboden en de hand worden geweigerd, welke met vriendschappelijke bedoelingen is gereikt, dan ziet de bevelhebber zich ge dwongen met. de scherpste middelen op te treden om den tegenstand te breken. Bovenstaand kaartje geeft de Oslo-fjord 'eer, ten Oosten waarvan fel gestreden 'ordt tusschen Noren en pas ontscheepte nieuwe Duitsche afdeelingen. Het front loopt van Halden naar Moss verder langs de Glomma tot Askim om daarna om te buigen naar de Zweedsche grens.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1