Ad li in. F. DE STOPPELAAR Pédicure Nu het reizigersverkeer tengevolge van de beperkte dienstregeling der Ned Spoorwegen sterk is verminderd, valt van de gebruikelijke drukte op de perrons thans weinig te bespeuren. Een kijkje in het Centraal Station te Amsterdam Nederland zal iedere aanval met de wapens afslaan. Verklaring van minister Kleffens voor de Italiaan sche pers. Stefani meldt uit Rome: De Nederland- sche minister van buitenlandsehe zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft den cor respondent te Den Haag van het Italiaan- sche persbureau Stefani een interview toegestaan, waarin hij o.a. verklaarde, dat de Nederlandsche regeering. die, wat de buitenlandsehe politiek betreft, den steun der geheele natie geniet, onder de tegen woordige ernstige omstandigheden kalm de gedragslijn blijft volgen, die zij bij het aan het bewind komen heeft uitgestippeld. Deze houding wordt niet alleen geken merkt door den wensch, buiten het con flict te blijven en nauwgezet de neutrali teit in acht te nemen, doch ook door den onwrikbaren wil, met de wapens iederen aanval ,op het land, vanwaar deze ook "komt, af te slaan. Sedert September jl.. aldus mr. Van Kleffens, is niets nagelaten om de verde diging des lands zoo goed mogelijk té ver zekeren. Nederland zal zich, als het wordt aangevallen, met de meeste energie teweer stellen. Engeland neemt de Deensche schepen in beslag. Het Deensche consultaat te New" York, heeft gisteren medegedeeld, dat aan alle Deensche schepen, die zich thans op zee be- Vinden, bevel is-gegeven naar neutrale ha vens te gaan of wanneer zij daar reeds zijn, er te blijven. Reuter vex-neemt van gezaghebbende zij de te Londen, dat als gevolg van den Duit- schen inval in Denemarken, de Deensche schepen thans technisch als vijandelijke schepen moeten worden beschouwd. Indien zij in de vaart willen blijven, dan kunnen zij dit alleen doen onder Geallieerde vlag. Omtrent de Britsche houding ten aanzien van de Deensche koopvaardijschepen seint. Reuter nader, dat deze schepen evenals dë Duitsche zullen worden in beslag genomen en door de Geallieerden in dienst zullen worden genomen. Alleen zal aan de beman ning worden gevraagd of zij in Geallieerden dienst willen overgaan. De eigenaars zullen schadeloos worden gesteld, evenwel zoo, dat de Duitschers hiervan geen profijt kunnen trekken. Duitsch ,vaIutavervoer': de post? door Volgens een inlichting van het Britsche ministerie van economische oorlogvoering zal aan het Duitsche vervoer van poststuk ken, welke voortdurend meer Duitsch bezit van buitenlandsehe valuta inhoudt door de Geallieerde^vlootcontrole een einde worden gemaakt. Er zijn duidelijke bewijzen, dat Duitschland den laatsten tijd kleine kost bare artikelen, zooals juweelen, met de mail uitvoert. Dit zal nu ophouden. Wanneer het stoomschip „Manhattan" vandaag New York bereikt, zal waarschijn lijk worden onthuld, dat het onderweg werd doorzocht en dat de post uit DuitschlancT werd verwijderd. Deze zal, indien zij wordt vrijgelaten, met een volgend schip worden verzonden. onvoorzichtige wielrijdster overreden en omgekomen. Gisterochtend reden in de Frederik Hen drikstraat te Amsterdam bij de tweede Hugo do Grootstraat een vrachtauto en een wielrijdster in de richting Jan van Galen- straat. Bij het Hugo de Grootplein maakte de vrachtwagen een bocht naai- rechts om de Frederik Hendrikstraat in te slaan, waartoe de bestuurder tijdig de richting had aangegeven. De wielrijdster meende, dat zij nog wel voor de auto langs kon, doch zij werd ge grepen door het voorwiel van de auto. Ze geraakte onder den vrachtwagen. Het slachtoffer werd zwaar gewond en overleed even later ter- plaatse. Verhooging van den duurietoesiag verzocht. De besturen der vakver- eemgingen richten zich tot den minister. Het Nederlandsche Verbond van Vak ver eenigin gen, het R.K. Werkliedenverbond, in Nederland, het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Nederlandsche Vakcen trale hebben een schrijven gericht toil den minister van sociale zaken, waarin zij den minister eraan herinneren, dat in verband met de stijging van de kosten van het levensonderhoud de regeering op 17 December besloot de steunuitkeeringen tot en met 2 Maart 1940 te verhoogen met een duurietoesiag van 5 procent. Deze toeslag is op 22 Februari voor onbepaalden tijd verlengd. Sinds het tijdstip waarop de duurietoesiag werd verleend, heeft de stijging van de kosten van het levensonder houd zich voortgezet. Over de maand Maart is het geheele gezinsbudget gestegen met 8,9 procent sedert Augustus 1939. terwijl de kosten voor de voeding met 13,2 procent zijn gestegen. Het, fs daarom, dat de besturen der vak- vereenigingen den wensch uitspreken, dai de duurietoesiag zal worden verhoogd in overeenstemming met de stijging van de kosten van het levensonderhoud. In een schrijven van 20 October werd den wensch geuit om de gevolgen van de kostenstijging op te heffen door het ver strekken van een gecompenseerd duurie toesiag. Er zijn inderdaad verscheidene maatregelen genomen om aan den nood van de werknemers tegemoet te komen, doch door allerlei omstandigheden is het resultaat van den 5 procent duurietoesiag geringer dan anders het geval zou zijn •geweest. Om al deze redenen verzoeken de be- sturen den minister den duurietoesiag van 5 procent te verhoogen en aan te ps(|en aan de stijging van de kosten van het le vensonderhoud teneinde daardoor verdere inzinking van het levenspeil van de groote massa der werkloozen te voorkomen. Een mijnen-vischdienst op Texel. I-Iet bestuur der Dertig Polders op Texel heeft besloten een eigen mijnenvischdienst in te stellen, meldt het Hbld. Gebleken is, dat mijnen zeer gemakkelijk en zonder veel gevaar kunnen worden op- gevjscht met netten. Het bestuur der Der- lig Polders, dat zeer veel belang beeft bij hel voorkomen van aanzienlijke schade door mijnonlploffingen aan den Texelschen dijk voor Oudeschild aangericht, omdat de Polders daar vlak achter liggén, evenals de nieuwe gemalen, heeft eenige Texelaars bereid gevonden dit mijnenvisschen te ver richten. Men wenscht echter dat het Rijk :le verzekering voor deze personen betaalt. Thans worden nog besprekingen gevoerd, waarover men niets uitlaat. Met het mijnenvisschen is men nog niet begonnen. Een pamflettenregen in Belgrado. „HET KAN SPOEDIG TE LAAT ZI.JN." In de Zuidslavisehe hoofdstad Belgrado zijn Donderdag pamfletten verspreid, wel ke blijkbaar uit Duitsche bron afkomstig waren. Het Engelsche Reuterbureau weet althans te melden, dat in deze vlugschriften die uit snel rijdende auto's werden ge worpen, gewaarschuwd werd tegen samen werking met de Geallieerden. Alle neu trale landen, die met de Geallieerden sa menwerkten. zoo zeiden de pamfletten, waren hier slecht bij gevaren. Het was nog niet te laat om naar den Duitschen kant over te gaan, maar het kon spoedig te laat zijn. Uit een vliegtuig, dat over de hoofd stad vloog, daalde eveneens een regen van deze vlugschriften neer. Er zouden reeds tal van personen gearresteerd zijn, die verdacht worden van de verspreiding. Reu ter weet te berichten, dat hierbij een chauffeur is van de drukkersfirma Lutch, Welke gecontroleerd wordt door Ween- sche belangen. De chauffeur zou een auto bestuurd hebben, waaruit pamfletten v den uitgestrooid. Verwoede gevechten in Zuid-Hoorwegers. Elverum és bijna geheel verwoest. Havas meldt uit Stockholm: Duitsche vliegtuigen hebben bijna drie uur lang Êlverum gebombardeerd. De stad is wij- wel geheel verwoest, doch de Noren hou den er nog steeds stand. De stad Eids- volds is eveneens nagenoeg mét den grond gelijk gemaakt. De gevechten hadden een bijzonder dra- -matisch verloop in het gebied vin Askir waar de Noren een spoorbrug over de ri vier de Glommen in de lucht lietenvlie gen juist op het oogenblik. dat er ver scheidene autobussen het Duitsche troepen overheen gingen. Bovendien hebben de Nor-en verscheidene deelen van den spoorweg opgebroken. Sedert gisteravond wordt verwoed gevochten in Zuid-Nooi'we- gen, in het gebied van Holden, dat door het grootste deel der bevolking fs verlaten. Aan de Zweedsche grens zijn meer dan 1300 auto's met geëvacueerden aangeko men. Deensche militairen door bevolking beleedigd. Radio-Kopenhagen meldt, dat de Deen sche minister-pi-esident Stauning zich gis teravond tot de Deensche bevolking heeft gericht met het verzoek „zich te onthouden van. beleedigende uitdrukkingen tegenover officieren en manschappen van het Deen sche leger". Het publiek moet beseffen, zoo voegde hij er bij, dat de Deensche legermacht haar plicht deed, toen de Duitschers Denemarken binnenvielen. Er is geen reden voor verwij ten jegens het leger. De troepen, die ons land Dinsdag hebben bezet, stuitten op te genstand, totdat de koning en de regeering besloten zich aan de Duitschers te onder- vverpen. Volgens het D.N.B. heeft Stauning deze mededeeling gepubliceerd naar aanleiding van klachten, geuit door militairen, wegens het optreden van het publiek op straat bij het passeeren van officieren en manschap pen. Een kranige schildwacht. TWEE PERSONEN VERDACHT VAN SPIONNAGE AANGEHOUDEN. Dank zij het energieke optreden van een schildwacht zijn dezer dagen bij in aanleg zijnde verdedigingswei-ken in het' Oosten van het land wederom twee per sonen op vermoeden van spionnage gear resteerd. De beide mannen waren met een per sonenauto gekomen, die ergens in de buurt van de militaire werken ïsngs den weg geparkeerd werd. Een hunner bleef in den auto, waarvan de motor op gang ge houden werd. De ander begaf zicli naai de in aanbouw zijnde stellingen, maakte vrijwel onopgemerkt eenige foto's en keer de toen haastig naar deii' wachtenden auto terug. Alleen een militair, die op grooten afstand surveilleerde, zag wat er gébeur- de. Hij rende terstond op den auto af en bereikte dezen op het moment, dat beide mannen wilden wegrijden. De schildwacht bedacht zich geen oogenblik; hij gooide het. geweer aan den schouder en sommeer de den bestuurder te stoppen. De automo bilist, die zag dat het den soldaat ernst was, voldeed aan het bevel. Hierop gelastte de schildwacht den beiden inzittenden hem te volgen naar de wacht, waar de arrestanten na onderzoek werden opgesloten. Nadat de militaire au toriteiten waren gewaarschuwd, zijn de beide mannen later naar elders ovex-ge- bracht meldt de Tel. en achter sloTT" en grendel gezet. Wegens zijn krachtig optreden is de schildwacht, de soldaat H. L. Jaarsma. in- tusschen bevordei'd tot korporaal. Boven dien ontving hij veertien dagen extra-ver- iof en een belooning van veertig gulden. Van zijn kranig gedrag is volgens dienst order op drie achtereenvolgende middag appels melding gemaakt. De ministers wisten van niets. De Zweedsche rad.o deelt volgens Havas mede, dat majoor Hvosleff, die genoemd werd als minister van defensie in de na- tionaal-socialistische regeering-Quisling uit Finland, waar hij dienst deed in hel. Noorsche vrijwilligerscorps,/- naar Stock holm is gekomen. Hij verklaarde niets met de regeering-Qu'sling te maken te willen hebben. Quisling heeft misbruik van zijn naam gemaakt. Verder deelde hij mede, dat hij zich aan het hoofd zal stel- land, die naar hun land terugkeeren om len van de Noorsche vrijwilligers in Fin tegen de Duitschers te strijden. (Ook Jonas Lie, die genoemd werd als minister van justitie in het „kabinet-Quis ling", heeft verklaard, dat zijn naam ge bruikt was zonder zijn toestemming). De examengelden voor de Mulo-examens. Verlaging? Op de vragen van het Tweede Kamerlid Thijssen (s.d.betreffende de regeling der examengelden voor de z.g. „muloexamens" heeft minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord, dat hem de verhooging van het examengeld voor hen, die zich persoonlijk voor het examen aan melden, eerst bij onderzoek is gebleken en dat het aantal dezer aanmeldingen onge veer 5 pet. van het totaal aantal c-andidaten bedraagt. Uit bovenbedoeld onderzoek is hem tevens gebleken, dat de persoonlijke aanmeldingen de administratieve werkzaamheden en de kosten der examens inderdaad vermeerde ren. Hoewel er uiteraard verschil van meening kan bestaan omtrent de waardee ring dier werkzaamheden, acht hij de ver hooging van het examengeld met 2.50 aan den hoogen kant. Overigens is hem geble ken, dat met deze vérhooging tevens de be doeling heeft voorgezeten om het aantal aanmeldingen van u.l.o.-leerlingen, die door hun onderwijzers niet voldoende ge schikt worden geacht om aan het examen deel te nemen, te beperken. Het aantal candidaten voor de u.l.o.exa- men (in 1939 16.756) maakt het niet moge lijk een onderzoek in te stellen naar de vraag of het examengeld, enz. voor talrijke ouders niet een te groot financieel offer be- teekent. De minister is van oordeel, dat een eveh- tueele vereenvoudiging van de u.l.o.-exa mens los van de examengelden dient te wor- den bezien. Hij zou het toejuichen, indien de examengelden zouden kunnen worden ver laagd. Hij is echter van meening, dat dit bij een gelijkblijvend i'ijkssubsidie niet mogelijk zal zijn. De minister heeft zich Ier zake van de verhooging van het examengeld voor per soonlijke aanmeldingen tot de Mulo-ver- eenigingen gewend. Hij vertrouwt, dat naar aanleiding van zijn schrijven de M.u.l.o-ver- eenigingen tot afschaffing van de extra heffing zullen besluiten. PREDIKBEURTEN ZONDAG, 14 APRIL. Ned. Herv. Kerk. Oostkapelle 9,30 u. ds. J. van Woerden (ver beterde opgave). Goes 9,30 u. ds. Hansen van Kats; 6 u. ds. Drost, van 's Heer Abtskerke, medew. Kerkkoor. Kattendüke 9,30 u. en 2 u. ds. Lammers. Wilhelminadox'p 9,30 u. ds. Steinz; 2 u. geen dienst. 's Gravenpolder 9,30 u. ds. Van Hoogstraten 2 u. geen dienst. Geref. Kerk. Goes 9,30 u. en 5,30 u. ds. W. H. v. d. Vegt. Kapelle vm. en nm. ds. A. Scheele. Kruiningen vm. en nm. ds. A. Koolstra. Geref. Gem. Biezelinge vm., nm. en av. leesdienst. Goes vm., nm. en av. leesdienst. Vrij Evang. Gom. Goes 9,30 u. en 6 u. ds. M. v. d. Vis. Leger des Heils. Goes 7,30 u. bidstond, 10 u. heiligingsdienst, 3,30 u. openluchtmeeting, 8 u. verlossings samenkomst. Leider kapt. Beekhuis. BURGERLIJKE STAM) Vrouwenpolder. Van 713 April. Geboren: Lammert, zoon van Willem de Graaff en van Frederika Pïeterke Poel. Yerseke. Van 613 April. Getrouwd: Christiaan Cornelis Francis- cus Courtin 30 j. jm. en Cornelia Helena de Jonge 24 j. jd. té Schore. Adriaan Pieter Hollestelle 28 j. jm. en Maria Jacomina Ovex'beeke 24 j. jd. te Haamstede. (I.C.) Kruiningen. Van 411 April. Geboren: Wilhelmina Magdalena Maria d. v. Marinus Poortvliet en Maria Bal. Ma- rinus z. v. Abraham Goeree en Francina Maatje Geense. Adriana d.v. Albert Mooü en Geertruida Gijssel. Leon Louis Eveline z. v. Ludovicus Emilius Stoop en Philomene Leopoldine Hogweghen te Steendorp in Bel gië. (I.C.) MARKTBERICHTEN Goes, 12 Apr. VeiJingsvereeniging „Zuid- Beveland". Groenten: Andijvie 17, Breek- peen 1,50, Kroten 1,40. Prei 5,509, Snijsia 1620, Spinazie 1521, Uien 12, Wasch- peen 4,304 70, Witlof 6,50-—15, per 100 kg. Peterselie 2,50, Rabarber 57. Raapstelen 2, Radijs 23. Selderij 2,503, per 100 bos. Komkommers S, Knolselderij 24, per 100 stuks. Bloemen: Narcissen 2,50, Blauwe druif jes 2,50, per 100 bos. K a p e 1 e, 12 April. Groenten: Spinazie 22, Snijsia 10—19; Witlof 12 per 100 kg.; radijs 22,30 per 100 bos. Bloemen: tulpen 510 per 100 bos. Getrouwd: C. W, VAN DALEN en L. C. VAN NIEUWENHUYZEN, die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de blijken van belangstelling vóór en bij hun huwelijk ondervonden. Poortvliet, ÏT April 1940. 18901940. Op Dinsdag 16 April a.s., hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, JOOS POLDERMAN en AALTJE GIDEONSE, hun 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven, is de wensch van hun dankbare Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen. Middelburg, Veersche Singel 194. Voor de vele bewijzen van deel neming, ons betoond na het over lijden van onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. JOHANNA WIJNSBERGEN, Weduwe van Cbr. Jobse, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, C. WUNSBERGEN. Middelburg, April 1940. Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden gedurende de 2iekte en na het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. S. MEERMAN- DE KUIJPER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, G. MEERMAN. Middelburg, N. Vliss. weg 118, Voor de vele blijken van belang stelling op 1 April j.L, zeggen wij langs dezen weg hartelijk dank. Familie A. SEIJS. Serooskerke (W.), 13 April 1940. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen na het overlij den van onze geliefde Zusters, Be- huwdzusters en Tantes, Mej, NEELTJE MAATJE en LEUNT JE CENSE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, ABR. CENSE. Goes, 13 April 1940, Districts tuberculose>arts Middelburg heeft alle spreekuren in Zeeland hervat. K 1 H N f SGE VfKGc Tandheelkundige Inrichting ENGELMAN Gev. 1872 Rotterdam, Bergen op Zoom, Goes, houdt iederen Woensdag en Vrij dag spreekuren te MIDDELBURG: Gortstraat 42, van 10,303, Geheel gebit 45. Boven- en ondergebit 25. Gedeeltelijke gebitjes 2 p. tand. Uitstekende pijnlooze tandheel kundige behandeling inbegrepen. 2 jaar garantie, Inl. kosteloos op de spreekuren. Manicure Carlo Eppiogs GEDIPL. VOETKUNDIGE TEVENS GEDIPLOMEERD MANICURE Steeds bij U aan buis te ontbieden LOMBARDSTRAAT'13 Tel. 786 - Middelburg Zitting Sluis 16 April Hotel Korenbeurs Advertéeren is NIET duur I Bij ons nieuwe fofcaaf-tarief kost deze advertentie op jaarcontract, 1 per week, nog geen gulden Vraagt inlichtingen aan het Bureau van deze courant!

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 3