STADSNIEUWS LOGISCH STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE ENORM STIJGT 'T IS DE BESTE \c SIGARET EN 'N TRIOMF IN SMAAK! MIDDELBURG Voor de militairen. Het P.T.T. Cabaretgezelschap en het Jesayes ensemble hebben gisterenavond een deel der t$ Middelburg gelegerde militairen vergast op e\n paar uurtjes van gepaste af leiding in deze dagen. Een der officieren en de voorzitter, van het P.T.T. gezelschap voerden daarbij het woord en eerstgenoemde bracht dank voor het gebodene. DIERENARTS J. KRAMER 75 JAAR. De op Walcheren, en vooral ook onder de landbouwende bevolking, zeer bekende die renarts J. Kramer, hoopt Donderdag a.s. 75 jaar te worden. De heer Kramer, die op IS April 1S65 werd geboren, en woonachtig js op 't Zand nabij Middelburg, is een kras se oude heer wien men de 75 jaar niet zou aanzien. Niet alleen als dierenarts, doch ook door het bekleeden van functies in verschil lende organisaties is de heer Kramer een bekende persoonlijkheid geworden. O.a. is hij thans nog voorzitter van de vereeniging tot bescherming van dieren. .Daar momen teel de heer Kramer zoowel als zijn echtge- noote ziek zijn, is het hun wensch den ver jaardag onopgemerkt voorbij te laten gaan. IN HET WATER GEVAT,! EN. Hedenmorgen is aan de Rouaansche Kade nabij de Bellinkbrug, de jongeman P. G., wonende in de Zacharias Jansenstraat, in het water gevallen. De jongeman, die, naar men ons mededeelt, aan toevallen lijdt, werd gered door den heer Schunselaar, taxi chauffeur, die onmiddellijk in het water sprong. De hr. Sch. slaagde erin aen drenke ling boven water te houden, tot er van den wal hulp kwam met een reddingshaak. Met een roeiboot werd tenslotte het reddings werk beëindigd. DE MAANDELIJKSCHE BIJEENKOMST DER Z. J. L. In de April-bijeenkomst van de afdee- ling Middelburg en omstreken van de Zeeuwsche Jongere Landbouwers, die druk bezocht was, kon de voorzitter speciaal welkom heeten den heer Van Uxem uit Groede, die zou spreken en inlichtingen ge ven. Eerst heeft echter de heer D. Boone lid der afdeeling een inleiding gehouden over .,De vrijheid in het boerenleven". Deze zeer goede inleiding gaf aanleiding tot een korte gedachtenwisseling. De 'heer Van Uxem gaf verschillende waardevolle adviezen, zoodat de voorzitter aan het slot der vergadering beide ge noemde heeren dank kon brengen voor wat zij ten beste hadden gegeven. TRANSPORTCOLONNE ROODE KRUIS. Door het vertrek van arts H. A. de Boer uit Sint Laurens naar Amsterdam, is een vacature ontstaan van leider van de transportcolonne van de afdeeling Mid delburg van het Nederl. Roode Kruis. Naar wij vernemen neemt arts J. C. B. Simons de leiding over. DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschreven: geheel werkloos: 245 mannen en 13 vrou wen; gedeeltelijk werkloos 5 mannen; in werkverschaffing: 172 mannen; niet werk loos: 5 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week: 443, bijgekomen: 35, af gegaan: 37, totaal: 441. De aantallen waren op hetzelfde tijdstip in: 1931: 529, 1932: 732, 1933: S36, 1934: 871. 1935: 1066; 1936: 931, 1937: 821; 1938: 824; 1939: 685. GOES MINDERJARIGE OPGESPOORD. Woensdag was hier te stede verdwenen de 18-jarige J. B., met medeneming van een auto, die door hem gehuurd was. Nadat de politie alhier de opsporing van den verdwe nen jongeman door de radio verzocht had, welk bericht gisteravond om 7 uur werd uitgezonden, kwam om 9 uur reeds bericht van de politie te 's Gravenhage binnen dat hij daar was opgespoord en aangehouden. Hij bleek nog in het bezit van de auto te zijn en zou op transport naar Goes gesteld worden. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat thans zijn vast gesteld de korpsen waarbij en de da tums waarop de buitengewone dienst plichtigen van de lichting 1940 in werkelijken dienst moeten komen. Aan iederen buitengewoon dienst plichtige, die voor oproeping in wer kelijken dienst in aanmerking komt en wiens adres ter gemeentesecretarie bekend is, zal tijdig een persoonlijke kennïsgevng worden gezonden, ver meldende den dag, het uur en de plaats van opkomst, alsmede het korps en de standplaats van het de pot, waarbij hij den werkelijken dienst aanvangt. Middelburg, 12 Aprl 1940. De Burgemeester, DE BORDES. Telefoonautomatiseeringl in Zeeland. Op Donderdag 25 April a.s. te 13,00 uur zullen de automatische telefooncentralen 's Gravenpolder, Kapelle-Biezelinge en Nieuwdorp in dienst worden gesteld. Tege lijkertijd zal het net 's Heer Abtskerke worden opgeheven. De aangeslotenen op dit net zullen worden overgebracht naar het net 's Gravenpolder. Men zij er op bedacht, dat op genoemden dag en- tijdstip het gedurende korten tijd niet steeds mogelijk zal zijn telefonische verbinding met de aangeslotenen in de des betreffende netten te verkrijgen. Welke distributiebonnen geldig Op het oogenblik zijn de volgende bon nen van de distributiekaart geldig: bon 16, geldig t/m 2 Mei, recht gevende op 1 kg suiker; bon 20, geldig t/m 9 Mei, recht gevende op kg peulvruchten -suikerbon, recht gevende op kg sui ker; -peulvruchtenbon, recht gevende op kg peulvruchten. WALCHEREN. HERVORMDE JEUGDBEWEGING TE KOUDEKER KE. KOUDEKERKE. Vrijdag werd in de con sistoriekamer alhier een „Moederavond" ge houden. De meisjes van de jeugdclub „Zon nebloem" hielden een gezelligen avond, waarop alle moeders uitgenoodigd waren. Mej. Molendijk opende met liturgie en een kort welkomstwoord, waarin het doel en de werkwijze van de vereeniging werden uiteengezet. De avond werd gevuld met spel, zang en voordracht en besloten met in schetsje, voorgedragen door mej. Smit. Het was een goed geslaagde avond. ZUID-BEVELAND. BRANDSTICHTING 'S HEER HENDRIKSKINDEREN. Naar wjj vernemen is naar de oorzaak van den brand in Café „De Oranjeboom" door de justitie uit Middelburg een onderzoek inge steld. De politie-deskundige Van Ledden Hulsebos nam ook aan dit onderzoek deel. Blijkbaar wees het onderzoek op brand stichting, want de Caféhouder O. werd Vrij dagmiddag aangehouden en naar Middel burg overgebracht. Baas Engelvaart. 'k Las daar in de krant van gister dat bericht bij Stadsnieuws Goes over Engelvaart's verjaardag. Nou, dat is niet voor de poes! Op één kruis na honderd jaren En dan steeds nog dag aan dag 't Zware smidswerk op te knappen, dat 's iets wat er wezen mag. Haast zoo sterk en onverslijtbaar als het ijzer dat-ie slaat moet die Engelvaart wel wezen die daar naar de honderd gaat. 'n Echte taaie ijzervreter van het ouwerwetsche ras, 'n flinke smid van 't ouwe stempel, 'n harde werker, grijs maar kras. Engelvaart, je zal 't niet weten, maar als jongen, nog héél klein mocht ik toch zoo graag eens even bij jou in de smidse zijn. 'k Zag je dan op 't aambeeld beuken met je zwaren mokerslag, bons na bons op 't gloeiend ijzer, dat ik niets dan vonken zag. Éénmaal kwam ik heel beteuterd met m'n hoepel bij je aan; die was in het Papegaaitje hopeloos kapot gegaan. Goes van toen was heel wat stiller dan zooals men 't heden ziet. Al die mooie winkelstraten had men in dien tijd nog niet. En jouw eindje Lange Vorststraat was aan winkels wel héél arm. 't Was een onbelangrijk stukje, echt een soort van blinde darm. Daar zijn in den loop der jaren heel wat dingen heengegaan, maar jouw welbekende smidse is- er altijd blijven staan. En nu hoop ik, krasse grijsaard, met je vriendelijken lach, dat je daar nog vele jaren in gezondheid slijten mag. Lange Jan. KERKNIEUWS Verkiezing van een notabele te Middelburg. Vrijdagavond werd een verkiezing ge houden voor een notabele der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg. Er werden uitgebracht 560 stemmen, waarvan 1 blanco. Op J. H. Klarenbeek werden uitgebracht 258 stemmen," terwijl P. van Ooijen 301 stemmen verwierf. Gekozen werd dus de heer P. van Ooijen, candidaat van de kerkelijke kiesvereeniging „Schrift en Belijdenis". WEERBERICHT Weerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Kans op nachtvorst, later toenemende bewolking met toenemende kans op regen. Zo 14 Ap. Zon op: 5 h 06; onder 18 h 55; licht op: 19 h 25; maan op: 9 h 32; onder: 12 h 32. Ma 15 Ap. Zon op: 5 h 04; onder: 18 h 57; Licht op: 19 h 27; maan op: 10 h 37; on der: 1 h 16. E.K.: 15 April. Hoogwater. Laagwater April. Zaterdag 13 4.27 16.46 10.53 23.18 Zondag 14 5.08 17.28 11.33 Maandag 15 6.01 18.27 0.00 12.26 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te WemeIdlnge: Hoogwater. Laagwater. April. Zaterdag 13 6.16 18.38 11.58 Zondag 14 6.53 19.16 0.19 12.38 Maandag 15 7.41 20.08 1.00 13.31 HOCKEY. MiddelburgBreda wordt niet gespeeld. Naar wij vernemen zal de wedstrijd Mid delburgBreda morgen niet doorgaan. Breda heeft den wedstrijd gewonnen ge geven. Raad van Meliskerke. De lagere landbouw school te Middelburg krijgt 20 subsidie per leerling uit de gemeen tekas. MELISKERKE. Op den 12en dezer kwam de Raad onder voorzitterschap van burge meester Huijsman bijeen. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten inzake verdaging der goedkeuring van de gemeente-begrooting 1940. Vastgesteld werden diverse vergoedin gen aan de beide bijzondere lagere scholen ter plaatse en van een bijdrage aan de ge meente Grijpskerke, ingevolge de artt 86 en 104 der lagere-onderw. wet 1920. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den Algem. Bond van politie-personeel in Nederland, tot verhooging van de wedde van den gemeente-veldwachter, in verband met de gestegen levensstandaard. Daar de veldwachter zelf te kennen had gegeven, dat wedde-verhooging momenteel voor hem niet noodzakelijk was, werd op het verzoek verder niet ingegaafc. Besloten werd tot beschikbaarstelling van gelden tot een maximum van 100 voor aankoop van nieuwe gordijnen ten behoeve van de „Boaz-school". Een subsidie aan de lagere landbouw school te Middelburg van 20 per leerling uit de gemeente per jaar werd gedurende een periode van 30 jaar, overeenkomstig het desbetreffende verzoek van het bestuur van de Z.L.M. toegezegd. Deze aangelegen heid gaf aan enkele leden stof tot discus sie. Eenerzijds werd het bedrag van 20 te hoog geacht, anderzijds vond men de pe riode van 30 jaar te lang. Tenslotte werd men het eens (wethouder Wisse tegen) nadat het belang van goed landbouw-onderwijs was bepleit. De rekening-courant-overeenkomst met de Boerenleenbank te Grijpskerke werd ge wijzigd in dien geest, dat het crediet bij die bank kon worden verhoogd tot 14000. Dit met het oog op de uit te voeren wegenbe strating. De rekening van het Burgerlijk Armbe- BEURS VAN AMSTERDAM. Amtserdam 1936-3% 83%83 Zeeuws. Hyp. B-3% 77% Cities Service Cy. P. 1958 5 53%—53% Bataafsche Petr. Mü-3% 86%84% A Amsterd. Bank 89%87 A Ned. Gist- en Spiritusf. 322%319% A De Schelde N.B. 46%44% C Am. Smelt Z Ref. 39%—38% A HouthJ Alberts 64% C Chesapeake Ohio 3131% C Pref. Kansas City South. 17 C Union Pac. Rr. 76—76% Ned. 38 1000-3 83—82% O. Indië 37 1000-3 83—83 A Koloniale Bnk. 155—. A N.I. Hbk. 600 102—.— C Ned. H. M. 1000 85—.— A v. Berkels Pat. 17% C Calvé-Delft 58%—.— A Lever-Bros Unilever 87%86%-85% A Philips Gem. B. afg. 116—116%-14% C Am. Car Foundry 20%19% C Anaconda Cop. 23%—23-% C Bethlehem St. 60%59%-% C General Motor 40%40 C Kennec Copper 2827% C North Am. Aviation 17%17% C Rep. Steel 16%—16%-% C. U. States St. C 46%—46%-% C North Am. Cy. 17%—17%. A Kon. Petr. Mpij. 221221-16% C Contin. Oil Cy. 17%—17 C Phillips Petr. Comp. 2928% C Shell Union O.C. 9%— 9%-9%" C Tide Water Ass. Oil 8%—8%-%. A Ned. Scheepv. U. 113%112-11% A H.V. Amsterdam 372371-69 A NI. Suiker U. 205—205 A Deli Batavia 125—126 C Deli Mij. 1000 189—186-87% BEURSTHERMOMETER ZATERDAG, A Senembah 134%135 C Pensylvania Rr. 17%—17%-% C Southern Pac. Cy. 10%10% A Southern Rlw. 12%—12% A Amst. Rubb C. 181-177-78% A Deli-Bat. Rubb. 140 A Hessa Rubber 9391 A Serbadjadi S.R. 9088 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York neden. Gister, 6,64% 6,66 75,50 75,50 3,76 3,78 31,66 31,74 1,88% 1,88% stuur over 1939, werd vastgesteld met een goed slot van 1665,58%. Een. nieuw artikel werd toegevoegd aan de politieverordening, inhoudende een verbod om radio-uitzendingen e.d. tot op den open baren weg te doen weerklinken. De strek king van het artikel ligt hoofdzakelijk hier in, dat de schadelijke invloeden, welke op het publiek door sommige radio-uitzendin gen of anderszins zouden kunnen worden uitgeoefend, geweerd worden. Men heeft hierbij vooral op het oog politieke propa ganda. De Raad besloot tot aankoop van grond, teneinde een gedeelte van den Ba- tramsweg en Jan Geertsesweg te kunnen verbreeden. Er zal een uitgave van 40 mee gemoeid zijn. De ambtenaar ter secre tarie werd verzekerd tegen de geldelijke ge volgen van ongeval en ziekte. Aan den schoonhouder van de secretarie der gemeente werd boven zijn normaal loon een extra bedrag van 19 toegekend, in verband met het meerdere werk, dat ont staan is doordat de secretarie nu dagelijks bezet is. In principe werd wegenbestrating toege zegd als antwoord op een adres, door een aantal ingezetenen aan den Raad te dier zake gericht. Afwijzend werd beschikt op een offerte inzake verzekering van derden tegen de schadelijke gevolgen van luchtaanvallen. Rondvraag. De heer Provoost vroeg inlichtingen omtrent de positie van het z.g. „Pad van Sparrentak". Ter toelichting die- ne, aldus de voorz., dat bij een destijds ge nomen besluit overeengekomen was, dit pad van den legger der wegen en voetpaden af te voeren. Evenwel, de uitvoering van dit besluit was voorshands nog achterwege ge bleven. Het onderhoud van het pad laat te wenschen over, weshalve het wenschelijk zou zijn, dat aan de onzekere bestemming van het pad een eind werd gemaakt. Men staat dus voor het geval, óf het pad van den legger af te voeren óf het eens genomen besluit in te trekken. Daar er echter veel menschen bij het bestaan van het pad be lang hebben en vermoed wordt, dat bij de procedure tot afvoering vele bezwaren zul" len worden ingediend, sprak de Raad voor- loopig als zijn meening uit, dat een oplos sing ware te krijgen, door ieder, die belang, heeft bij het behoud van het pad, in de ge legenheid te stellen, dit aan den Raad te doen blijken. Weer een schipbreuk op het IJsselmeer. EEN RIJNAAK VAN 900 TON VERGAAN. Gisteren is ongeveer zeven kilometer ten Westen van de Ketel, de monding van den IJssel, de 900 ton metende rijnaak „Am sterdam 1", toebehoorende aan de Int. zend- en grint Maatschappij te Amster dam, op het IJsselmeer vergaan. Het schip was met een lading grint van Oberburg in Duitschland op wieg naar IJ- muiden. Het werd gesleept door de sleep boot „August" uit Rotterdam. Toen de sleep goed en wel het IJsselmeer was op gevaren, ontmoette zij hier een zeer ster ken wind. De zware lading maakte, dat de „Amsterdam 1" zeer diep lang. Op een gegeven oogenblik sloeg een stuk van het gangboord weg; het schip begon water te maken en te zinken. De schipper W. H» van der Logt uit Nijmegen en zijn knecht A. van Boxen uit Amsterdam verlieten het schip en werden aan boord van de „Au gust" genomen. Op het wrak zijn lichten aangebracht. Het ligt niet gevaarlijk voor de scheep vaart. Omtrent het eenigen tijd geleden nabij Urk gezonken sleepschip „Risico", dat door de reederij Goedkoop te Amsterdam gelicht zal worden, kan nog gemeld worden, dat de weersomstandigheden van dien aard zijn,' dat het bergingsvaartuig „hulp in nood" nog geen succes heeft kunnen behalen.. De posi tie van het gelijktijdig gezonken sleepschip „Ekama" heeft men nog niet kunnen be palen. Bij de instorting -ran een graansilo aan de Kleine Koppel te Amersfoort kwam een arbeider om het leven. De ravage was zeer groot. Het opruiimngswerk.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2