Hel Jaar 1939 leverde voor DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 12 APRIL 1940. No. 87. „De SeheSde" weer eens winst ©p Maar voor 1941 besüsat gr@eï® beboete aan opdrachten. Verschenen is het jaarverslag over 1939 van de Koninklijke Maatschappij De Schel de te Vlissingen, uit te brengen in de alge- meene vergadering van aandeelhouders dei- Maatschappij op 27 April a.s. De directie zegt in dit verslag tot haar genoegen thans na een reeks van slechte jaren een verslag te kunnen geven over een jaar, dat winst opleverde. Het verlies- saldo is daardoor teruggebracht op een bedrag van 802.303,93. Dit is intusschen nog altijd een .onbevredigende toestand. Reorganisatie blijft noodig, al zou minder diep behoeven te worden ingegrepen, dan voorheen noodig leek. De daarvoor vereischte overeenstemming met de regeering kon de directie ook dit jaar niet bez'eiken. Wel mocht zij terzake een voorloopig voorstel ontvangen, doch doorvoering daarvan zou schuldvermeerde ring beteekenen, terwijl de directie juist schudvermindering nastreeft. Daarom is uitstel verzocht in afwachting of zich- een gelegenheid zal voordoen, om tot een beter aanvaardbare regeling te komen. Ook dit jaar was men niet in staat rente en aflos sing van de leening van de staat te betalen. De verbetering van de installaties is in het verslagjaar voortgezet. De kopersla gerij, die te geringe capaciteit had, is door een geheel nieuwe vervangen; de machine fabriek is uitgebreid. Het gunstige effect van deze verbeteringen deed zich reeds in het einde van het verslagjaar gevoelen. Het nieuwe droogdok is in exploitatie gekomen en voldoet aan de verwachtingen. Het werk, dat de Maatschappij voor de marine in opdracht heeft, is thans reeds voor een groot gedeelte gereed en zal, zooal niet in den loop van 1940, toch zeker vóór Maart 1941 geheel worden opgeleverd. Wij hebben, zoo schrijft de directie, be hoefte aan nieuwe opdrachten, zoowel van de marine als van de koopvaardij, om 1941 met voldoende orders te kunnen in gaan. Afgeleverd werden: de onderzeeboot „Or- zel" aan de Poolsche Marine; het motor vrachtschip „Bantam" aan den Rotterdam- schen Lloyd; de motormailschepen „Konin gin Emma" en „Prinses Beatrix" aan de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland"; mo toren voor onderzeebooten; scheeps- en landketels; koelinstallaties en constructie werken, in hoofdzaak ten dienste van het eigen bedrijf. Op 31 December j.l. waren nog onder handen: een motormailschip voor den Rot- terdamschen Lloyd; twee onderzeebooten voor de Kon. Nederlandsche Marine; twee torpedobootjagers voor de Kon. Nederland sche Marine; een motorveerboot voor den Provincialen Stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde; het motorvrachtschip „Bor neo" voor de Stoomvaart Mij. „Nederland"; motoren voor onderzeebooten, in aanbouw bij derden; de Sehelde-Parsons turbines en de Schelde-Yarrow stoomketels ten behoeve van twee kruisers voor de Kon. Nederland sche Marine, welke in aanbouw zijn bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. en bij Wil- ton-FeijenoordDornier watervliegtuigen ten dienste van de marine in Nederl. Indië (dit in samenwerking met de N.V. Aviolan- da, Mij. voor Vliegtuigbouw, te Papen- drecht); eenige scheeps- en landstoomke- tels en constructiewerken, waaronder ook ten behoeve van de eigen onderneming. In 1940 werden de Mij. nog opgedragen: het motorschip „Waingapoe" voor de Kon. Paketvaart Mij.; twee stoomketels en een turbine voor het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Groningen, en eenige land- en scheepsketels. Als toelichting dp de balans wordt o.m. medegedeeld, dat de gebouwen c.a. te boek staan tegen den kostenden prijs, vermin derd met de afschrijvingen. Bij reorgani satie zal het noodig zijn de boekwaarde te verlagen. Het gebouw van de oude koper slagerij is geheel afgeschreven ten laste van het jaar 1939. Het nieuwe dok is even eens geheel afgeschreven, met gebruikma king van de daarvoor beschikbare reserve. Uit de balans per 1 Januari 1940 blijkt o.m. dat het verliessaldo in 1936 bedroeg 624.652,01; in 1937: 546.847,02, en in 193S: 81.687,91, tesamen 1.253.186,94. Van dit bedrag gaat dan af het winstsaldo 1939, groot 450.8S3.01, zoodat het verlies saldo thans bedraagt 802.303,93. De Nederlandsche ambulance in Finland. Het Nederlandsche Roode Kruis deelt ons het volgende mede: Uit de rapporten door den leider der Nederlandsche ambulance in Finland, den heer F. H. Meihuizen, arts, uitgebracht aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, blijkt dat de ambulance op 1 April in de in een chirurgische kliniek en ziekenhuis veranderde sportschool te Vierumaeki het werk is aangevangen. Op dien dag werd de operatiekamer ingewijd met 2 operaties, terwijl in de Röntgenka- mer de eerste 6 foto's werden gemaakt. Op 2 April werden 6 patiënten geope reerd, terwijl 8 foto's werden gemaakt. Op 3 April nog weer meer foto's en 8 ope raties. De ambulance werkt met haar ge- heele eigen chirurgische en medische uit rusting, welke, dank zij de goede verpak king, in volkomen ongeschonden staat na het moeizame transport via vliegtuig, schip en spoor en vrachtauto's is aangekomen. De ambulance heeft sedert 3 April het geheele ziekenhuis, wat de zorg voor de patiënten betreft, overgenomen. Op 2 en 3 April werden ongeveer 80 her stelden of vrijwel herstelden geëvacueerd, zoodat de Nederlandsche ambulance met 180 patiënten begonnen is. Verder werden op 4 April uit het militair hospitaal 80 deels ernstige gevallen toegezonden, ter wijl er op 5 April nog een aantal zouden komen. Behalve over de 30 eigen leden, beschikt de ambulance over 1 Finsche hoofdverpleegster en 16 Finsche verpleeg sters, waarvan de meesten op school eenige jaren Duitsch leerden, verder over 7 lot- ta's, die eveneens schoolduitsch leerden. De Nederlandsche zusters leeren heel ijverig het zoo moeilijke Finsch, zoodat zy zich vermoedelijk spoedig zonder tolk zul- Prms Bernhard te Amsterdam. BEZOEK AAN DE NED. SCHEEPSBOUW MIJ. EN WERKSPOOR. Gisterochtend heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de werf van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam ter bezichtiging van den aldaar voor de Kon. marine in aanbouw zijnden flottieljeleider„Jacob van Heemskerck". Na het bezoek heeft de Prins de lunch ge bruikt ten kantore van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij. Daarna begaf Z.K.H. zich met de motorboot van Werk spoor „Paul van Vlissingen" over het IJ van de werf der Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij naar de terreinen van Werkspoor, aan den anderen kant van het IJ. Het bezoek gold in de eerste plaats de turbine-installatie, dié voor een torpedo jager de Koninklijke Nederlandsche marine in aanbouw is. Alvorens te vertrekken, maakte Prins Bernhard nog een korten rondgang dooi de overige werkplaatsen, waarbij hij voor verschillende onderdeelen groote belang stelling toonde. len kunnen redden. De uitstekende uitrus ting van de Nederlandsche Roode Kruis am bulance wordt zeer gewaardeerd. Alle nieuw aankomende patiënten betasten en bevoe len vol belangstellende bewondering de fla nellen pyama's en wollen dekens, die op hun bed liggen. Een goede vangst van de Rotterdamsche politie. De Rotterdamsche recherche heeft de hand gelegd op drie goede bekenden van de politie, die daar ter stede een hoeveel heid goud, afkomstig van gestolen voor werpen, trachtten te verhandelen. Het zijn de 34-jarige varensgezel B. L. B., in wiens woning een aantal gestolen gouden dames- en heerenhorloges, gouden kettingen, col liers en andere snuisterijen werden aange troffen. De man ontkende echter iets van de her komst van deze voorwerpen te weten. De andere gearresteerden zyn de 45- jarïge koopman W de G. en diens 35- jarige broer J. de G., die getracht hebben het goud te verkoopen. Gebleken is, dat de voorwerpen afkom stig zijn van diefstallen, die in het begin van dit jaar te Schiedam, Hillegersberg en Rijswijk zyn gepleegd. In Maart j.l. werd ingebroken bij de familie K. te Schiedam en een zeer kostbaar gouden heerenhorloge werd buit gemaakt. In Februari is bij twee inbraken te Hillegersberg bij de families G. en I, voor een waarde van ongeveer 1150 gulden aan gouden sieraden ont vreemd, terwijl verleden maand bij de fa milie S. te Rijswijk zes gouden heeren-hor- loges, drie gouden damespolshorloges, een gouden horlogeketting en een aantal sie raden werden gestolen. Het drietal is naar het huis van bewa ring overgebracht. x\Uw Zt> Hei conflict op de Middelburgsche veiling duurt voort. In één week ruim 2000 kisten groenten uit Holland aangevoerd. Naar men weet bestaai er op de Middel- burgsche groen ten veiling, de Coöperatieve Veilingsvereeniging „Walcheren" momen teel oneenigheid over .het al of niet doel matig zijn van den „centralisatie-maatre gel", welken het veilingbesluur heeft meenen te moeten invoeren. Het bestuur wil de producten groepsgewijs veilen, d.w.z. de groenten soort bij soort, terwijl de koop lieden daarmede niet accooi'd gaan. De „Commissie uit den .handel" die zich tegen deze wijze van veiling verzette alsmede den koopers, die hun sympathie voor de com missie uitspraken, is daarop den toegang tot de veiling ontzegd. De Commissie heeft ter stond maatregelen genomen om op andere wijze groenten naar Walcheren te krijgen. Ruim twee weken duurt dit conflict nu. Regelmatig komt de Commissie met de vei lingbezoekers die zich tegen den centrali satie-maatregel verzetten bijeen bm den stand van zaken te bespreken. Ook gister avond had weer een vergadering plaats in café „De Eendracht" te Middelburg. De voorzitter, de heer J. Leijnse, deelde mede, dat van de zijde van het hoofdbe stuur nog geen berichten waren binnenge komen, omdat men nog niet klaar is. Wat het conflict betreft zeide spr., dat de commissie wederom zeer verheugd is, over de samenwerking in de afgeloopen week. De voorziening gaat uitstekend. En dat is een hoofdfactor. Men zit niet in moei lijkheden, men krijgt goede groenten tegen prijzen die lager zyn, als anders het geval zou wezen als hier van geen conflict spra ke zou zijn. Dat is een stimulans om den trokken consumenten te kunnen bedienen tegen prij zen die niet te hoog zijn. Men moet nu de rapporten eerst afwach ten. Spr. zeide dat het te betreuren is, dat van de zijde van de veiling nog geen toe nadering wordt betracht. Wij gaan, zoo ver volgde spr., dus vrijmoedig verder, wetende dat we strijden voor een rechte zaak. Spr. wees vervolgens op het ingezonden stuk in de Middelburgsche Courant van Zaterdag, geschreven door den directeur der veiling, den heer Van Hoorn. Spr. heeft gemeend daarop niet te moeten antwoorden, omdat hij zulks niet wil doen zonder voor kennis van de commissie. Deze heeft daarop goedgevonden, dat spr. ter vergadering op het ingezonden stuk zou terugkomen. De heer Van Hoorn stelt in het ingezon den stuk de vraag of de centralisatie de druppel is welke den emmer deed overloo- pen? Is er dan meer? De heer Van Hoorn meent, aldus spr., dat de commissie daarvoor eenigen grond heeft gegeven. Daarvoor is geenerlei grond zeide de voorzitter. De actie is uitsluitend voort gevloeid uit de houding van het veilingbe sluur wat betreft de centralisatie. Wij als commissie, aldus spr. maken deze gevolg trekking uit de vraag van den beer Van Hoorn: is het niet mogelijk dat er bij de veiling meer zit dan deze centralisatie? Te meer daar men er zoo halsstarrig aan vast houdt. De contactcommissie heeft meer dan één oplossing aan de hand gedaan. O.a. is voor gesteld om de goederen bij elkaar te plaat sen en op monster te verkoopen van eiken teler apart bij zijn eigen goed. Dat voorstel is niet aangenomen. Zoo haalde spr. ook nog andere oplossingen aan. De handel heeft dus al het mogelijke ge daan. De voorz. zeide, dat hij het woord kwajon gen reeds teruggenomen had. Spr. vond het van de hoofdpunten afdwalen en zich bege ven op zijpaden, wanneer de heer Van Hoorn hierop nog eens terugkomt. Spr. vroeg zich af of het woord directeur, dat in 't ingezonden stuk door den hr. Van Hoorn gebruikt wordt, wel op zijn plaats is. Spr. meende van niet. Gezien de huidige situatie en den goeden gang van zaken by den aanvoer en de wijze waarop de groenten kunnen en mogen be- 'orden, stelde spr. voor niet vol gende week, doch pas over veertien dagen te vergaderen. Mochten zich in dien tus- schentijd belangrijke gezichtspunten voor doen dan zal eerder vergaderd worden. Aanvankelijk was de vergadering hét hierover niet eens. De een wilde iedere week blijven vergaderen om voeling te hou den. de ander wilde een langere periode tusschen de vergaderingen. Na een toelich ting van den voorzitter kon men echter er mede accoord gaan dat de volgende verga dering over twee weken zal worden gehou den. Een der aanwezigen stelde voor, Ier tege moetkoming aan de menschen in Souburg en Vlissingen, ook in deze plaatsen eens een vergadering te houden. De voorzitter merk te op, dat hem van de zijde der Vlissingers CETA-BEVER frsd^nsfê wm§ NIET GLAD GEEN VOETAFDRUKKEN sat^Dlm (Ingez. Med.) nog geen klacht dienaangaande had bereikt. Daarom leek het spr. het beste Middelburg als centrum te handhaven. Bovendien, aldus spr. heeft de commissie mogen constateeren, dat nog geen enkel persoon, die achter de commissie staat, zich heeft bekeerd en de commissie den rug heeft toegekeerd. Dit geeft voldoende steun om op den ingeslagen weg voort te gaan. Uit de vergadering werd verder geadvi seerd niet te veel aandacht aan het ge schrijf van den directeur der veiling te schenken. Op een vraag eens bekend te maken hoe veel groente er wel uit Holland wordt aan gevoerd, werd medegedeeld, dat laag ge schat, in één week ruim 2000 kisten groen te zijn aangevoerd. De voorzitter zeide naar aanleiding van een desbetreffende vraag, dat by het vei- lingbestuur en bij een deel der kweekers de meening heerscht, dat het den handel te doen is om de macht. Met groote stelligheid moest spr. dit tegenspreken. Wel eischt de handel samenwerking, wanneer het gaat om zaken, waar ook de handel bij betrok ken is. Zonder pressie zyn 141 handteekeningen uitgebracht waarin wordt uitgesproken dat men er tegen is, dat den handel iets wordt opgedrongen. Een der aanwezigen uitte als zijn meening, dat de centralisatie, welke beoogt een zoo groot mogelijke hoeveelheid in een zoo klein mogelijken tijd te verhandelen, leidt tot "een"grossiersveiling. En de veiling heeft van één grossier daar ook de volle medewerking toe. De voorzitter zeide hierop, dat het karak ter der Middelburgsche veiling is een klei ne of een keukenveiling. Door centralisatie zou inderdaad den grondslag voor een gros siersveiling worden gelegd. Het karakter van een kleine veiling moet men zien te handhaven. Verder werd door een der kooplieden er op gewezen dat verschillende telers de schuld aan de kooplieden geven. Dat is on juist. De schuld ligt alleen bij de halsstarri ge houding van het veilingbestuur. Deze heeft het confict gewild, hetgeen moge blij ken uit de onfatsoenlijke manier waarop de commissie de deur is uitgestuurd. Wij heb ben, zoo zeide spr., altijd de goede richting gewild. Men heeft deze krachtproef geno men, om alleen de macht te hebben. De vergadering ging vervolgens in een huishoudelijke over. Boonen en erwten op bon 20. Gedurende het tijdvak van heden tot en met Donderdag 9 Mei a.s. geeft de met 20 genummerde bon der rijksdistributiekaart recht op het koopen van een kwart kilo gram bruine boonen, witte boonen of an dere gekleurde boonen, tuinboonen, capu- cijners of grauwe erwten. Nieuwe boeken TVee den overtvonnenen J. W. F. Werumeus Buning, schrijver, dichter en journalist, heeft in den na-zo mer van het vorige jaar een bezoek ge bracht aan Praag, de hoofdstad van hel voormalige Tsjechoslovakije. Hij wilde meer leeren van het prachtige Boheemsche glas, dat daar in het museum staat. Maar hy is er niet toe gekomen, over dat glas te schrijven. Hij is gaan schrijven over hel Bohemen en Moravië; het protectoraat' omdat hij „in het bitterste van het hart ontwaakte tot het besef, wat 't beteekent te leven onder een volle, dat niet langer vrij is." Het werd een reportage dus, en deze reportage is thans in boekvorm versche nen bü de N.V. Em. Querido's Uitgevers Mij. te Amsterdam, onder den titel „Vae Victis" (Wee den overwonnenen). Men leest het boekje, dat typografisch' keurig werd verzorgd, in een adem uit, omdat het een „document humain" is, waarin de tragiek van onzen tijd in en kele korte trekken meesterlijk wordt ge- teekend. Werumeus Buning sprak met menschen, bewoners van het onder den voet geloo- pen land, die nu onder een vreemd be stuur staan. Ze voelen zich niet mishan deld, niet overgegeven aan een schrikbe wind. Maar ze lijden in stilte, omdat hun keel als het ware zit dicht geknepen, om dat ze niet meer frank en vrij kunnen ademhalen, en gebukt gaan onder een vernederend besef Ziehier wat een dier menschen hem zei de: Het lot van een overwonnen volk is hard. Ik ken, door toeval en omdat ik eenige jaren aan uw Noordzeestrand mijn vacantie doorbracht, uw geschiedenis. Ik ken Duitschland, omdat ik er gestudeerd heb. Alle haat tegen de Duitsche bescha- vitg is my vreemd, ik lees nog in deze dagen myn Duitsche dichters, mijn Goethe, mijn Hölderlin. Zooals ook gij, Nederlanders, eens Duitschland heb leeggekocht, toen het een overwonnen volk was, zoo koopt Duitsch land ons thans leeg, en dat de grenzen van Versailles dwaas en onrechtvaardig waren, geen redelijk mensch, die het niet toegeeft. Dat Duitschland recht op kolo niën heeft, wie, die eerlijk is, spreekt hel tegen? Laat ik zeggen: wat Duitschland als overwonnen volk geleden heeft, dat. lij den wij nu. Maar laat ik vooral zeggen, tegen uw volk en ieder volk: vecht u lie ver tot den laatsten man dood, dan een overwonnen volk te worden. Wy hebben niet gevochten. Het is onze schande, dat wy niet gevochten hebben. Ge kunt daarover spreken met onzen vriend G., dien ge morgen ontmoet; wees verzekerd, dat iedere goede Cech thans weet, dat 'n millioen dooden niet te veel is voor een volk van tien millioen, als zij streven voor vrijheid en recht. Het spyt ons, wjj hebben diep berouw. Hadden wij man voor man, als volk onze overtuiging gevolgd, wy hadden tóch gevochten, Mün- clien ten spyt, en dat. ware beter geweest. Wy zyn misleid, door de diplomatie door de politiek, door de partijtwisten. Iedere democratische staat, en niet alleen wy, lijdt aan de fouten, waardoor wij zijn ondergegaan. Wij waren maar menschen te veel stemvee, te weinig vaderlanders voor alles. Wij' waren twintig jaar vrij, wy vergaten wat de vrijheid waard Is. Ik ben democraat in hart en nieren, ik ben bereid voor dit beginsel te sterven; maar met sterven komt men er niet:. Ie dereen, die de mobilisatie heeft gezien, weet met wélk een sterke, heilige geest- drilt het Cechische volk klaar voor den strijd was. Geen vrouw had tranen; myn zoon, die padvinder is. heeft gezegd: als er een bom op mijn 'hoofd valt, vader, valt hy tenminse niet op het hoofd van een soldaat, die beter schiet dan ik. Daarna hebben de diplomaten en de partyleiders ons verraden. Zy zeiden: voor het heil van Europa; wy gelocjyen dat niet meer, die thans in het onheil le ven. Men heeft de soldaten met moeite en list uit de vestingwerken gekregen, men heeft hun gezegd, dat zy elders noodig waren: zy wilden vechten, een tegen tien. gelyk onze voorvaderen, men heeft hel hun onmogelijk gemaakt. Hadden wy naar den soldaat geluisterd dan was er oorlog geweest, een millioen dooden. Zeg uw volk, dat men beter een millioen dooden betreuren kan, dan over wonnen zijn en de marteling der onvrijheid ondergaan. Ge weet dat, in uw historie. Zeg Nederland," dat wy ondergegaan zyn aan de fouten der democratie. Onze par- tyleiders hebben fatale beslissingen geno men, in hun persoonlyk belang. Zy hebben aan zich en hun familie gedacht, en niet aan het landsbelang. In de oneenigheid der partyen, in de zwakke persoonlijkheid dei' beroepspolitici heefF" men de mogelijkheid gevonden ons te ontmannen, te verdeelen, te overwinnen; wij zijn overwonnen, niet door den tegenstander, maar door onze eigen fouten en zwakheden. In hoeverre onze militaire leiders, een weifelmoedige regeering wantrouwend, hun heil in over gave zochten, weet ik niet. Masaryk was wellicht een groot wijsgeer, wy betwijfelen thans of hij een groot staatsman was. Be- nesj was een bekwaam diplomaat en mi nister van Buitenlandsche Zaken, hy heefi zich in een even ydele als onnoozele flirt met den Volkenbond het hoofd met lau rier laten bekransen, maar hij was zeer zeker geen president, voor tijden van oor logsgeweld. Onze politieke partyen hebben stuk voor stuk het partijbelang boven het vaderland gesteld, en vaak het persoonlyk belang boven het algèmeene. Voornamelijk de agrarische partij, die groot'endeels katho liek is, was uitsluitend bedacht op haar eigen materieel en politiek belang; van deze oneenigheden heeft Duitschland meesterlijk geprofiteerd ik neem myn hoed af voor dezen vijand hy heeft onze democratie overwonnen door een volmaak te kennis van haar feilen. Eén ding weet hij niet: men kan geen vry volk knechten. Ge ziet thans het kinderlijke en zelfs kinderachtig schij nende verzet der Cechen, op straat, in win kel, restaurant en bierhuis. Maar zoo heb ben wy ons eeuwen verzet tegen over- heersching: men krijgt de Cechen n!et klein. Acht de kleine dingen, die ge zien zuil: de iederen dag nieuwe bloemen on der de eeuwige vlam op het graf van den Cechischen soldaat, op de steenen van het Hus-monument, niet gering. Moet ik in één zinsnede samenvatten wat mij op het hart ligt, ik zeg: „het tempo der democratie is te langzaam. De politiek der democratie is een party- politiek, een belangenpolitiek, èen politiek waarby het landsbelang vergeten wordt voor dal van partyen en personen. Dat is het, waardoor wy een overwonnen volk zijn. Ik herhaal het. Schrijf het: tracht het uw volk te zeggen. Geve God dat het nog tydig begrype: een staat, in zichzelf verdeeld, kan niet blijven bestaan. Heb alles over voor uw vrijheid, uw le ven, uw goed, uw bloed. Onder vreemd bewind is het beter niet te leven, geloof my. Het is een schande als men vrijheid, recht en eigen taal geknecht ziet; het is een ondraaglijke schande; het is een on- menschelijk bestaan. Laat ik u niet meer zeggen: ge zult. meer goede Cechen spreken, ik weet het. Wij benyden u. Gy zyt nog vry. Blijft het. Alles is beter dan dat de geest niet vry is; ook de dood is beter. Dat is onze groote nationale traditie; ik weet, dat het de uwe is. Ik vrees alleen dat geen volk dit begrypt, voor het dit ervaart

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 9