STADSNIEUWS STADSNIEUWS Eén ÜkicCiloïq cosiuum -MpA- tA qoed zaken doen iAktiVi&t>\a Waarborg- kleeding RIJWIELEN MIDDELBURG DE JAARLIJKSCHE UITVOERING VAN „MEDIOBURGUM". Het kristalpaieis van Koning Winter.' Zooals ieder jaar, was ook gisterenavond de groote Schuttershofzaal geheel vol, toen „Medio"" haar jaarlijksche uitvoering gaf. De voorzitter, de heer Chr. J. Mazure, heette allen welkom en in het bijzonder den heer De Graaf als voorzitter van het K.N.G.V., kapitein Sliepenbeek van O. en O., vertegenwoordigers van den Zebra en van zustervereenigingen. Een oogenblik vreesde men, dat deze uitvoering tdie door den ijspret reeds eens was uitgesteld door de buitengewone omstandigheden, nog eens zou verzet moeten worden. Dit is gelukkig niet het geval geweest en in dat verband was spr. verheugd, dat hij ook verschillende militairen kon begroeten, al betreurde hy het, dat de militaire turners absent moesten blijven. Spr. beschouwde de aanwezigen als vrien den van „Medio", omdat geen entree gehe ven wordt. Wil men daarmede door kunnen gaan, dan moeten zij, die donateur 2ijn, dit blijven en anderen het nog worden. Wat. betreft het leven van „Medio", zegt spr. dat vooral de dames en adspiranten vol op bleven oefenen. Ook herinnerde de hr. Mazure aan den tocht naar de Cöte d' Azur. Tenslotte wees spr. er op, dat het na de pauze op te voeren spel „Het kristalpaleis van Koning Winter", grootendeels voor de jeugd is geschreven, omdat verleden jaar in „Oranje en Middelburg" de ouderen hun kunnen hadden getoond. Voor de pauze werd een turnuitvoering gegeven in het genre, zooals „Medio" die gewoon is. De Niels Bukh oefeningen van de dames van afdeeling A, die als slot van het eerste deel van den avond ook met „Zelfbeheersching" iets bijzonders brach ten, waren uitstekend. De dames van de af deeling B kwamen met technisch goede vrye oefeningen. De overige nummers wa ren allen aan brug of paard. Wat daaraan door de dames, de heeren, de meisjes en niet te vergeten ook de adspiranten werd gebracht, was „af". Maar het voornaamste van dezen avond was toch na de pauze, toen het nieuwe spel van den voorzitter-leider, den heer Ma zure, een anderhalf uur lang de aanwezigen verplaatste in den strijd tusschen Koning Winter en de Lente, tusschen het oude en het nieuwe leven. Alvorens op enkele bijzonderheden de aandacht te vestigen, vooi'af onze opvatting dat de heer Mazure met dit nieuwe spel een goed geslaagd werk heeft gewrocht. Ieder tooneeltje sloeg in en deed de gedachten van den auteur volkomen tot haar recht komen. Zeker, Koning Winter brengt veel moois in de-natuur, maar dat de Lente haar rechten doet gelden, is voor het menschdom van groote beteekenis. Tijdens dat Koning Winter nog heerscht, deed hp den Kristaldans, den dans dei- sneeuwvlokken en deri kaboüterdahs reeds genieten, doch niet minder was dat het ge val bij de sneeuw- en ijspret en dat in het bijzonder dank zjj de keurige, jeugdige KERKNIEUWS De By bel in de kazerne. Het Ned. Bijbelgenootschap heeft gedu rende het uitbreken van de mobilisatie op aanvragen zoowel van veldpredikers als re gelrecht uit den troep thans totaal uitge reikt 6023 bijbels, 30.331 Nieuwe Testamen ten en 77.818 Evangeliën en andere Bijbel gedeelten tot een totaal van 114.172 ex. en een gezamenlijke waarde van 18.262,19. Tot deklcing van dezen post werden totaal aan giften ontvangen tot op heden 4731,04. De Bijbelverspreiding in 1939. Het Ned. Bijbelgenootschap heeft over 1939 totaal 56.143 complete bijbels ver spreid, 1893 ex. van het O. Testament, 92.899 ex. van het N. Testament èn 160.721 Evangeliën en Bijbelgedeelten, of totaal 311,656 ex. tegen 180,241 in 1938. De stij ging alleen al van het N. Testament met ruim 120.000 ex. werd v.n. - veroorzaakt door het verschijnen der nieuwe vertalin gen in het Maleisch en het Nederlandsch en den herdruk van de vertaling in het Toba-Bataksch. De nieuwe vertaling van het N. Testa ment verscheen thans in een tweeden druk n.l. 21.000 ex. in groote en 30.000 ex. in kleine uitgave. Van beide oplagen is het grootste gedeelte al weer uitverkocht. De classis Goes der Geref. Kerken heeft beroepbaar verklaard den heer L. v. d. Linde, theol. cand. te Wemeldinge. De gemeente Coljjnsplaat, Hoofd dorp en Gouda zijn, naar de „Banier" meldt, onder den naam Oud Geref. Kerk ingeschre ven. Op Vrijdag 12 April zal er een classicale vergadering plaats hebben in het kerkge bouw te Hoofddorp. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heerlen, ds. G. L. Bouman te Hardenburg. schaatsenrijdster en haar partner op de rol schaatsen. Dat deze jonge dame een „open doekje" kreeg, was zeker volkomen ver diend. Als de stemmige kerstklokken heb ben geluid is het rijk van Koning Winter ten einde. De zomer wordt gedemonstreerd door het samen zijn van leden van „Medio" in een zomertuin, waar zij van hun prestaties aan de hooge brug doen genieten. Intusschen laat het nieuwe leven zich gevoelen, o.a. door den bijzonder goed geslaagden dans der gloeiwormen en de aubade aan het „jon ge paar". De slotdans, als hulde aan het begonnen nieuwe leven, werd gevolgd door een warm applaus der aanwezigen, als dank voor het '.gebrachte genot. De heer Mazure, heeft, nadat ook de „on zichtbare medewerkster" ten tooneele was verschenen en haar welverdiende bloemen waren aangeboden, de hoop uitgesproken, dat dit nieuwe leven ook het menschdom in zijn geheel zal worden geschonken. Dat de Jesayes band, die voor de muzikale begeleiding had gezorgd, nog niet naar huis ging en ook bij het „dansje na" bleef wer ken, is te begrijpen. Het was nog een paar uurtjes recht gezellig in het Schuttershof. GOES EEN KRASSE SMID. Degenen die gisteren door de Lange Vorststraat gingen, zagen daar tot hun ver rassing, dat er uit vele woningen de drie kleur wapperde. En nog grooter was veler verrassing, toen men hoorde, dat dit ter gelegenheid van den negentigsten verjaar dag van den hr. A. Engelvaart gebeurde. Want niemand, die het niet weet, ziet den heer Engelvaart zijn negentig jaar aan. In zijn smederij in de Lange Vorststraat is hij nog dagelijks aan den arbeid en wie hem bezig ziet, denkt een krasse baas van tegen de zeventig! Daar de heer Engelvaart gezien is, kan het dus geen verwondering wekken, dat zoovelen van hun medeleven niet zijn 90sten verjaardag blijk gaven. BRAND VOORKOMEN. Donderdagavond is- in een woning aan de Rezen gr acht een begin van brand ontstaan. Op een bovenverdieping, bewoond door het gezin van den heer H„ viel een brandende petroleumkachel om. Onmiddellijk tracht ten de bewoners de vuurhaard, die zich snel uitbreidde, te blusschen, terwijl ook de po litie werd gehaald. Toen deze op het too- neel van den brand verscheen, greep het vuur steeds verder om zich. Gelukkig slaag de do politie er spoedig in, met behulp van een minimax de vlammen te dooven, zoo dat uitbreiding van den brand werd voor komen. Het meubilair in de kamer liep ta melijk veel schade op, terwijl de beneden- buren wat last met het bluschvvater hadden. Dit incident gebeurde omstreeks 7 uur. Öm- wonenden toonden veel belangstelling, daar men reeds begonnen was verschillende voorwerpen via het raam op den beganen grond te aeponeeren. BURGEMEESTER TEN KATE BEZOCHT GOES. En huurde een woning. De nieuwe burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, heeft Donderdagmiddag hier ter stede een kort bezoek gebracht. Burgemeester Ten Kate, die van zijn echtgenoote en zwager vergezeld was, ge bruikte in „De Korenbeurs" de lunch en ging daarna eenige woningen bezichtigen. De keuze viel op het pand aan de Van der Goeskade, dat ook wijlen burgemeester Van Dusseldoi'p huisvestte en dat thans nog door mevr. de wed. Van Dusseldorp bewoond wordtt. Tegen 1 Mei zal het door burge meester Ten Kate betrokken kunnen wor den. Burgemeester Ten Kate bracht vervol gens nog een bezoek aan het stadhuis, waar hij met de beidr- wethouders en den ge meente-secretaris kennis maakte en een kort onderhoud I:ad. LEGER EN VLOOT Bij Kon. besluit is aan den reserve officier van gezondheid der eerste klasse P. J. Petersma të V1 i'ss i'n'g e n, van den geneeskundigen dienst der landmacht, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Het Nederlandsch-Duitsche betalingsverkeer. DE BEPALINGEN BLIJVEN TOT JULI 1941 VAN KRACHT. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toeko men den tekst van een op 1 Maart 1940 te 's Gravenhage tusschen Nederland en Duitschlalnd gesloten Berde overeenkomst nopens het verdrag over het Nederlandsch- Duitsche betalingsverkeer van 18 December 1937. Blijkens die overeenkomst blijven de be palingen van het verdrag nog tot en met 30 Juni 1941 van kracht. Deze overeenkomst moet worden be krachtigd. Zij treedt op den vijftienden dag na de uitwisseling der bekrachtigingsoor konden, welke zoo spoedig mogelijk te Ber lijn zal plaats vinden, in werking. Centrale Raad van het beroepsautovervoer ingesteld. De besturen der drie landelijke bonden, welke bestaan in het zuivere beroepsauto vervoer, t.w. de B.B.N. afdeeling beroeps- goederenvervoer, de .A.N.W.B. en de B.E.T.O., hebben besloten in te stellen een centralen raad van het beroepsautovervoer in Nederland, welke zich bezig zal houden met de vele vraagstukken, die zich in ons land op dit gebied voordoen. Eenige dagen geleden werd vergaderd, tezamen met de Nederlandsche spoorwegen, de groote scheepvaartvereenigingen en de expediteurs-organisaties, oni tot overleg te komen omtrent de vervoerprijzen in ons land. In deze vergadering was tevens een vertegenwoordiger van het departement van sociale zaken aanwezig, teneinde te over leggen omtrent de moeilijkheden, welke bij de uitvoering van het rijtijdenbesluit zijn gebleken, nl. opstopping van werk in die gevallen waar de auto's geladen en gelost moeten worden op spoorwagon of schip. Een wijziging van het rijtijdenbesluit is thans in studie en van de ervaringen, opge daan in de practijk door het beroepsgoede- renvervoer, zal bij deze wijziging rekening gehouden worden. In de vergadering van den centralen raad werd besloten het overleg met de Ne derlandsche spoorwegen permanent te doen zijn. Op voorstel van de spoorwegen, en naar het voorbeeld van hetgeen bestaat betref fende het contact tusschen spoor en binnen vaart werd besloten een coördinatie-com missie onder den naam N.S. auto in te stel len. Voor dit contact zal reeds dadelijk met den arbeid begonnen worden. Tot overleg met den centralen raad zul len worden uitgenoodigd de vertegenwoor digers van de drie organisaties van werk nemers, zulks in verband met het rijtijden besluit en andere vraagstukken. Als hierbij aansluitend punt op het werkprogramma voor dezen centralen Raad werden gesteld de vakeischen voor wagen bestuurders in het autovervoer, daar gebleken is, dat als gevolg van het rijtijdenbesluit in verschil lende plaatsen meer en meer gebrek komt aan goed<? bestuurders, o.a. speciaal voor het wagen type trekker met oplegger. Suiker op bon 16. Gedurende het tijdvak van heden af tot en met Donderdag 2 Mei a.s. geeft de met 16 genummerde bon der rijksdistributie kaart recht op het koopen van een kilo gram suiker. EIGENAARDIGE WRAAKNEMING. De gebroeders H. S. resp. 50 en 36 jaar oud alsmede de 25-jarige J. ten C., allen te Kampen, hadden iets met de aldaar ge- statiormeerde rijkspolitie gehad en zonnen op wraak. Ze stalen een fiets, die voor het huis van een der rijksveldwachters stond en wierpen die in een diepe kolk van den IJs- sel. Bovendien namen zij een roeiboot van de rivierpolitie weg. Nadat ze de meertou wen hadden doorgesneden, maakten ze ga ten in den bodem, bezwaarden de boot met basaltblokken en lieten haar in diep water zinken. Het mocht de gemeentelijke politie in samenwerking met de rijksveldwachters gelukken de daders op te sporen. Ze leg den een volledige bekentenis af en zeiden uit wraak gehandeld te hebben. ¥®rk0@ptogeffl ®i verpachtingen Notai-is E. C. van Dissel heeft Don derdag te Vlake in het openbaar verkocht van: De Betonfabriek der N.V. Zeeuwsche Beton Maatschappij te Vlake ter grootte van 67,50 a. Kooper J. van der Meulen Bosma te Goes, voor 3027. BURGERLIJKE STAND Viissingen. Van S11 April. Ondertrouwd: J. A. Koningstem 23 j. jm. en A. M. Prince 22 j. jd. T. de Leeuwen 23 j. jm. en J. C. van der Schraaf 23 j. jd. W. I. Huijbregtse 23 j. jm. en M. Vader 19 j. jd. H.. Barten 22 j. jm. en J. Krijger 24 j. jd. Getrouwd: A. van Iren 25 j. jm. en F. B. de Geus 23 j. jd. L. Linders 21 j. jm. en E. de Smit 20 j. jd. J. M. C. Beks 28 j. jm. en P. Kleinjan 27 j. jd. Bevallen: M. Polvliet, geb. Schout z. M. A. Petersma, geb. Detiger z. S. M. E. Kie vit, ge'o. Kamp d. M. Westplate, geb. de Ridder d. P. Bijster, geb. Meulmeester (le venloos). Overleden: .7. A. Lahr 7 j. C. de Groot 73 j. man van A. Swart. J. B. Bomer 8S j. wedn. van A. C. Bark. M. van Beek 7 mnd. (V.C.) AGENDA AANBESTEDINGEN Dl 16 Apr. 14,30 h. directie Geb. te C a ö- z a n d, door bestuur Waterk. Calm. Waterschap Tienhonderd en Zwarte, 't herstel, de vernieuwing en 't on derhoud tot 30 April '41 der aarde-, kram-, rijs-, steen-betonglooiïng en paalwerken aan de waterk. voorn, waterschap. Raming 3900. Zie Middelb. Crt. 19 Mrt. '40. verdient uw voorkeur om de goede coupe om de mooie stof om de scherpe prijzen om de keurige bediening alléén bij Gazelle ls In alle onderdeelen dóór en dóór solide en extra verzorgd. Van die onzichtbare voordeelen hangt de DUURZAAMHEID van Uw flets al. Van bultenai kunt U de kwaliteit van voorvork, van assen en lagers a lel be oor. deelen. Bl) Gazelle Is de voorvork, spe ciaal dubbel versterkt, en alle deelen van het allerbeste materiaal. Koop daarom Gazelle. Van een Gazelle heeft U lang plezier. Vraagt prijscourant. Agentschappen In alle plaatsen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7