De regeering beseft de nooden van den tuinbouw Het particuliere bouwbedrijf dient geholpen te worden De koffie van Juffrouw van Luiken Was vroeger niet om te gebruiken Totdat men haar zei: Doe wat Buisman erbij/' Nou, dat kon je proeven èn ruiken. (Ingez, Med.) Het vraagstuk van den afzet wordt steeds moeilijker. In Zweden heerscht groote spanning. MIJNVERSPERRING EN LUCHT ALARM. Het Fransche nieuwsagentschap Havas meldt uit Gothenburg: In deze Zweedsche stad heerscht groote ongerustheid, want men vreest, dat Duitschland zich van doortocht door Zweden zal verzekeren om verster kingen naar Noorwegen te zenden. Ontkend wordt, dat Duitsehiand in dien zin eischen heeft gesteld. Sedert gisterenmiddag worden in de stad alle voertuigen opgevorderd in verband met evenlueele troepentransporten. De stad is verduisterd. Ten einde de handhaving der Zweedsche neutraliteit te vergemakkelijken, zijn in de Zweedsche territoriale wateren tusschen 57 gr. 15 min N.B. en 58 gr 25 min. N.B. mij nen gelegd. LOOS ALARM. Voor het eerst is vandaag ook in'Zweden luchtalarm gemaakt. Te Gothenburg is vanochtend tusschen 5,20 en 6 uur viermaal luchtalarm gemaakt. Dit heeft groote ontsteltenis verwekt. La ter werd de bevolking medegedeeld, dat ten onrechte alarm was gemaakt toen niet- geïdentificeerde 'vliegtuigen waren waar genomen. Het kwam aan bet licht, dat het Zweedsche vliegtuigen waren geweest. Een Italiaansche beschouwing over den toestand in 't Noorden. Het groote Italiaansche blad „Popoio d'Italia" merkt op, dat Parijs en Londen erop rekenden de blokkade tegen Duitsch land niet alleen nauwer aan te halen door het leggen van mijnen in de territoriale wa teren van Noorwegen en zoo-,den aanvoer te belemmeren van belangrijke grondstof fen. Doch tegenover deze economische op vatting van den oorlog hebben de Duit- schers hun methode geplaatst en het ge volg is, dat de Scandinavische markten op het oogenblik door de Duitschers gecontro leerd worden. Chamberlain, zoo vervolgt het blad, had er zich op beroemd, in Noor wegen alle walvischtraan te hebben laten aankoopen ,doch wij hopen, dat al die traan (olie) te zijner tyd zal dienen voor „het laatste oliesel" van de democratieën. Weer een neutraal schip naar den zeebodem. Een der grootste Zweedsche tankschepen de „Sveaborg" (9076 ton) is voor de Scliot- sche kust gezonken. Vierendertig leden der bemanning zijn in een Schotsche haven aan land gebracht. De Londensche vertegenwoordigers der reederij gelooven, dat de „Sveaborg", die met een lading petroleum op weg was van Amerika naar Zweden, getorpedeerd is. Vermoedelijk is de geheele bemanning ge red. OOK EEN SLACHTOFFER BI.J DE BELGISCHE KUST. Belga meldt uit Brugge: Gistermiddag is ter hoogte van Nieuwpoort een onbekend schip, naar men gelooft een klein vracht schip, buiten de Belgische wateben op een mijn geloopen. De Fransche verloven ingetrokken? Het Fransche nieuwsagentschap meldt Uit Parijs: De verloven van het Fransche leger zouden tijdelijk ingetrokken zijn. Volgens inlichtingen van andere zijde zou de reden hiervan zijn, dat de Duitschers aan het Westelijk h-ont militaire voorbereidin gen op groote schaal treffen. Het centraal bureau voor de tuinbouw veilingen in Nederland heeft gisteren zijn algemeene jaarvergadering gehouden te Rotterdam. De voorzitter der vereeniging, de heer F. V. Valstar, hield een -uitvoerige openingsrede, welke wij in ons blad van gisteren reeds publiceerden. Na deze toe spraak heeft mr. dr. A. A. van Rhijn,, se cretaris-generaal van het departement van economische zaken het woord gevoerd. Als een vriend van den tuinbouw kon spr. niet zwijgen over de buitengewone omstandig heden, waaronder de tuinbouw verkeert. Deze hebben de volle aandacht van de re geering. Wij verwachtten, voor den oor log, dat de crisis niet lang meer zou du ren doch toen de oorlog uitbrak, vvoedde de ment van oeconomische zaken beseft men ment van oeconemische zaken beseft men zeer wel de nooden van den- tuinbouw. De regeering wordt het vaak kwalijk geno men, dat zij slechts een pleister op wonde legt doch, zooals de voorzitter recht opmerkte, doet zij alles wat zij kan De steun van dè overheid is met 3 mil- lioen verhoogd en hieruit blijkt toch wel het medeleven der regeering. Het trof spr. in zeer hooge mate, dat de vereeniging de kwaliteit der producten wil opvoeren. Spr. kan dit streven slechts toejuichen. Een lichtpunt zag spr. ook in de voortreffelijke organisatie van den tuin bouw. Deze behoort tot de beste in Ne derland. Het bureau is een toonbeeld goede samerwerking, aldus spr. In de ochtendvergadering werden de jaarstukken goedgekeurd. De voorzitter, de heer V". F. Valstar, werd herkozen Het bestuursvoorstel, dat het centraal bu reau ook in dezen oorlogstijd aan zijn taak, zooals het die tot nu toe heeft vervuld, steeds volle aandacht zal blijven schenken, en deze blijft uitvoeren, voor zoover de oorlogsomstandigheden zulks maar eenigs- zins toelateni lokte in de middagvergade ring eenige besprekingen uitwelke nood zakelijk neerkwamen op een betoog tot verruiming van den export. De heer H. Vlaardingerbroek uit Loos duinen was evenmin als het groepsbestuur te spreken over den export naar België. Deze is geregeld op een voor den tuin bouw onbevredigende wijze. De voorzitter betoogde, dat Nederland en Beglië elkaar in geen enkel opzicht in de wielen kunnen rijden. Men moet even wel vooral op het gebied van den export zeer voorzichtig zijn. De kwestie der priis- beheersching wordt steeds belangrijker. PRIJSBEHEERSCHING IS NOODIG. Het vraagstuk van den afzet wordt steeds moeilijker, nu er de laatste dagen weer belangrijke afzetgebieden zijn wegge vallen zooals de Scandinavische landen. Willen wij een löónend tuinbouwbedrijf mo- Teneinde terugloopen der woningproductie te voorkomen. gelijk kunnen maken, dan is daarvoor een prijsbeheersching noodig, welke weer zon der ingrijpende teeltbeperking onmogelijk is, aldus spr. De taak van het centraal bu reau groepeert zich, naar de meening van het groepsbestuur, in het bijzonder om de volgende punten: 1. bevordering van den afzet van het pro duet in binnen- en buitenland. 2. verbete ring en instandhouding eener goede sor teering en verpakking, zoowel voor groen ten als voor fruit en 3. streven naar een beheersching van den prijs, om aldus voor den tuinbouw tot een loonend bestaan te komen. Tenslotte betuigde de vergadering haar volle sympathie met het bestuursvoorstel. LOONENDE PRIJZEN. Vervolgens was aan de orde het voorstel van Noord Scharwoude (de Noorder marktbond) nl. dat het centraal bestuur alle pogingen zal aanwenden om door middel van ruimeren export werkelijk loonende prijzen voor de producten te verkrijgen en bij niet voldoende slagen in deze levensbe hoefte voor den tuinbouw, met alle kracht te werken voor zoodanigen produc tie, steun en richtprijzen, dat loonende prij zen kunnen worden verkregen. De voorzitter zegde toe. dat het cen traal bureau in de toekomst onverzwakt zijn aandacht op dit punt zal blijven -con- centreeren. De coöperatieve veiïingsyereeniging te Venlo stelde voor, dat het centraal bureau het collectief sorteeren van fruit met alle kracht zal bevorderen. Het bestuur kon met dit voorstel van harte instemmen en ook de vergadering betuigde haar volle sym pathie. Het voorstel van de Venlosche veilings- vereeniging en de coöperatieve veilingver- eeniging te Venlo, dat het bestuur stappen zal doen bij de bevoegde instanties, tot het verkrijgen van een aparten middelprijs voor de door den coloradokever besmet verklaarde gebieden, werd aangenomen. VEILING- EN DETAILPRIJZEN. De veilingen Enschede. Kesteren, Zwolle, Elburg en Steenwijk verzochten het groepsbestuur pogingen in het werk stellen ter verkrijging van een juistere verhouding tusschen veiling- en detail prijzen Het bestuur achtte dit voorstel van groot belang. Besloten werd een commissie te benoemen welke deze kwestie zal derzoeken. Het bestuur besloot vervolgens mede te werken aan het voorstel van Noorfl-Schar- woude om ter bevordering van een goed onderhoud van de veilinggebouwen het initiatief te nemen tot het instellen van een controledienst, belast met een regel matige controle over de veilinggebouwen, I ressorteerend onder het centraal bureau. De regeering wijzigt de tweede hypotheek-regeling. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën hebben een circulaire ge richt tot de gemeentebesturen, waarin o.m. gezegd wordt: De zeer bijzondere tijdsomstandigheden maken noodzakelijk, dat de regeering zich nog meer dan anders bezint op maatregelen, welke zouden kunnen bevorderen, dat het particuliere bouwbedrijf zich van zijn taak ten aanzien van de onmisbare aanvulling van den woningvoorraad blijft kwijten. Het is immers van het grootste belang, dat de particuliere bouwnijverheid zich ook in ab normale tijden den bouw van arbeiderswo ningen tot taak stelt. Daartoe is noodig, dat belemmerende bepalingen zooveel mo gelijk worden weggenomen en dat het noo- dige kapitaal gemakkelijk kan worden ver kregen. Ten einde een terugloopen van de wo ningproductie zooveel mogelijk tegen te gaan, dienen het rijk en de gemeenten daarom alle pogingen in het werk te stel len om dit gevaar zoo mogelijk tijdig te bezweren, opdat de overheid zich niet, als na den oorlog gedwongen ziet, de geheele •oningvoorziening zelf ter hand te nemen. De tweede-hypotheekregeling, hervat in de beschikking van de ministers van sociale zaken en financiën d d. 9/17 November 1934 (welke regeling in het leven is geroepen om de bouwondernemers tot grootere acti viteit te prikkelen) blijkt in haar tegén- woordigen vorm niet volledig aan haar doel te beantwoorden, toch is de regeering.van meening, dat die regeling, na het aanbren gen van eenige wijziging en ook in de hui dige omstandigheden een oplossing kan be- teekenen voor de bezwaren, welke zich bij dergelijken steun uit te sluiten. PREDIKBEURTEN ZONDAG, 14 APRIL. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 9,30 u. ds. J. G. Panhuise; 2 u. ds. N. Visser van Serooskerke. Arnemuiden 9,30 u. en 2 u. ds. H. K. van Wingerden. Biggekerke 9,30 u. en 2 u. ds. de Ru. Domburg 9,30 u. ds. F. G. H. Nicolaï; 7 u. ds. M. Bons van Yerseke (jeugddj Grjjpskerke 9,30 u. en 2 u. ds. H. A. van Loon. Gapinge 9,30 u. de hr. Grolle van Wissen- kerke. Kieverskërke 9,30 u. ds. Fagel. Koudekerke 9,30 u. ds. Warners; 2 u. ds. Kelder van Middelburg. Meliskerke 9,30 u. en 2 u. ds. Bakker. Nieuw- en St. Joosland 9,30 u. (biduur voor 't gewas) en 2 u. ds. G. J. H. Gjjmink. Oostkapelle 9,30 u. en 2 u. ds. F. Don. O. en W. Souburg 9,30 u. en 2 u. ds. Spijker boer. Ritthem 9,30 u. en 2 u. ds. Bartlema. Veere 2 u. ds. Fagel. St. Laurens 9,30 u. ds. J. P. Simoons; 7 u. zendingsavond ds. Van Woerden en ds. Simoons. Serooskerke 9,30 u. ds. N. Visser; 2 u. cand. Beneder van Aagtekerke. Vrouwenpolder 2 u. de hr. Grolle van Wis- senkerke. 't Zand 10 u. ds. Dippel, Middelburg; 2 u. ds. de Ru van Biggekerke. Westkapelle 9,30 u. en 2 u. ds. W. Reus. Zouteiande 9,30 u. en 2 u. ds. W. Oosthoek. Baarland vm. de hr. Stegeman te Oude- lande. Biezelinge 9,30 u. en 2 u. ds. Van Steen bergen. Borssele 9,30 u. (Bed. H. Doop) ds. Bunjes; 2 u. leesdienst. Driewegen 9,30 u. ds. Van Burgeier Ellewoutsdijk 9,30 u. ds. Van Willenswaard. Hansweert 9,30 u en 6.30 u ers Plaggemars Hoedekenskerke 9,30 u. en 2 u. ds. Huls bergen. Heinkenszand vm. en nm. ds. Renting. Kapelle 9,30 xx. en 2 u. dr. Schmidt. Kloetinge 9,30 u. en 2 u. ds. H. Boersma. Kruiningen 9,30 u. en 2 u. ds. J. Mortier. Krabbendjjke 9 u en 2 b ds. Baarslag. Ovezande 2 u. ds. Van Burgeler. Nieuwdorp vm. ds. Wagner; nm. ds. Hiet- kamp. Nisse 9,30 u. ds. Van Voorst Vader (bevesti ging)2 u. ds. Van Voorst Vader (intr.) Schore vm. en nm. ds. Postma. 's Heer Abtskerke 9,30 u. ds. Drost; nm. geen dienst. 's Heer Arendskerke vm. ds. C. v. d. Waa, mil. ds. Van Dijk. 's Heerenhoek 5.30 u. ds. Wagner. Rilland Bath 9,30 en 2 u. ds. J. C. Sickesz. Yerseke vm. cand. Pietersma, Schore, voor ds. Bons. Waarde vm. en nm. ds. Hoogenraad. Wemeldinge 9,30 u. en 1,30 u. ds. A. de Bruijn. Wolphaartsdijk 9,30 u. ds. F. G. A. van Dijk; nm. ds. C. v. d. Waa. Colijnsplaat 9,30 u. ds. J. H. Kluiver; 6 u. ds. Boersma (jeugddienst). Kats 9,30 u. en 2 u. ds. M. Hansen. Kortgene 9,30 u. en 2 u. ds. v. d. Most van Spijk. Aardenburg 10 u. ds. Van Dalfsen. Breskens 9,30 u. dr. E. Emmen, Haarlem; 5,30 u. geen dienst. Biervliet 9,30 u. ds. Vrijlandt. Groede 9,30 u. ds. G. J. Derksen. Hoofdplaat 2 u. ds. M. R. Pliester. Nieuwvliet 2 u. ds. G. J. Derksen. Oostburg 2,30 u. ds. A. Vrijlandt van Bier vliet. Sehcondijke 9,00 u. ds. J. A. Swart. Sluis 10 u. ds. Beukenhorst. Sint Anna Termuiden 2 u. ds. Beukenhorst. Waterlandkerkje 9,30 u. ds. Van Yperen Zuidzande, 9,30 ds. Pliester van Hoofd plaat. Geref. Kerk. Arnemuiden 9,30 u. en 2 u. ds. H. Scholing. Domburg 9,30 u. lezen eener leerrede; 2 u. ds. J. E. Visser. Westkapelle 9,30 u. ds. J. E. Visser; 2 u. lezen eener leerrede. Baarland 9,30 u. en 2 u. ds. G. Leene. Heinkenszand 9,30 u. en 2 u. ds. J. Booij. Nieuwdorp 9,30 u. en 2 u. ds. E. Beukema. Yerseke vm. en nm. ds. Van Egmond. Wemeldinge 9,30 u. en 2 u. ds. M. P. van Dijk. 5,30 u. ds. H. Veenstra. Colijnsplaat 9,30 Wissenkerke 9,30 ten brink. Aardenburg 9,30 u. en 2 u. ds. A. A. Oos- u. en 2 u. Tiemens. Evang. Luth. Middelburg 10 u. ds. C F. Nolte .„Als de wereldnood toeneemt (Habakuk 3: IS). Groede 9,30 u. da. M. P. Stol. Doopsgez. Gem. Middelburg 10% ds. mr. J. A. Oosterbaan b Broek op Langendijk. Goes 7 u. ds. M. de Boer van Vlissingen. Aardenburg 10 u. A. Mulder. Vrijz. Herv. Middelburg 10 u. ds. E. P. Borgman. Geref. Gem. Middelburg vm., nm. en av. leesdienst. Westkapelle 9,30 u„ 2 u. en 6 u. leesdienst. Hoedekenskerke 9 u„ 2 u. en 5 u. leesdienst. Krabbendjjke 9 u., 1,30 u. en 5,30 u. ds. J. v. d. Berg. Rilland 9 u., 1,30 u. en 5,30 u. ds. Neerbos. Yerseke vm., nm. en av. ds. A. Stuyvenberg. Wemeldinge leesdienst. Geref. Kerk (Herst. Verband). Middelburg 10 u. en 6 u. ds'. de Ridder te Zaandam. Vrij Evang. Geni. Wemeldinge 9,30 u. en 2 u. ds. P. Werges. Ohr. Evang. Kerlc. Yerseke vm. en nm. ds. M. J. Mooij; av Bidstond. de credietverleening voor woningbouw in den laatsten tijd doen gelden. Volgens het bepaalde in de circulaire aan de gemeentebesturen d.d. 9/17 November 1934 wordt een eventueel verlies in verband met verleenen der hypothecaire leeningen door het rijk en de gemeente ieder voor de helft gedragen. Ten einde het risico voor de gemeenten te verminderen, wordt nu bepaald, dat een dergelijk verlies door het rijk en de gemeente zal worden gedragen een verhouding van 3: 1. De regeering moge thans met nadruk de medewerking van de gemeenten vragen voor de uitvoering van de gewijzigde rege ling. Alleen met behulp van de gemeenten kan het beoogde doel ten volle worden be reikt. Ook voor de toepassing van de cir culaire d.d. "23 Juni 1938 betreffende het verleenen van premie voor woningverbe tering wordt nog eens de bijzondere aan dacht gevraagd. Bij toepassing op ruime schaal van beide regelingen zal de woning voorraad, naar de regeering hoopt, op het vereischte peil kunnen blijven. Voorts is het wenschelijk, dat de ontwik keling van het particuliere initiatief op geenerlei wijze wordt belemmerd, veeleer wordt bevorderd, bijv. met betrekking tot de gronduitgifte, de gemeentelijke bemoei ingen met den bouw, den aanleg van wegen en leidingen enz., zoomede door verlichting van de gemeentelijke lasten op de exploi tatie in het bijzonder van arbeiderswonin gen. Indien een gemeentebestuur op onvol doende wijze medewerking verleent tot uit voering van deze regelingen, moet-de regee ring, bij eventueele aanvragen om rijles- steun ingevolge de woningwet, zich voorbe houden, te overwegen, of er aanleiding be staat, die gemeente van het verleenen LAATSTE BERICHTEN Engelsche mijnen langs de Nederlandsche territoriale wateren gelegd. Ook langs Noorsche, Deensche en Duitsche kusten. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat een gebied op de Noordzee, in het Sbager- rak en het Kattegat, gevaarlijk is door mij. Dit gebied raakt de Noorsche, Deen sche en Duitsche kusten en loopt langs de Zweedsche en Nederlandsche terri torial o wateren. Er zullen geen mijnen wor den gelegd in een vaargeul, die zich zal uitstrekken over een breedte van 10 nnjl weerszijden van zekere punten. Een veldslag woedt ten NeO. van Oslo. De radio van "Helsinki meldt, dat sedert vannacht nabij Kongsvinger ten N.O. van Oslo een groote veldslag moet woeden. Uit Trondheim, dat door ongeveer 1200 Duitschers bezet is, wordt gemeld, dat de Duitschers de bruggen, welke de stad met het binnenland verbinden, ondermijnd hebben. Voorts wordt gemeld, dat te Oslo nieu we Duitsche troepen zouden zijn aangeko men. ALLE NOORSCHE RADIOSTA TIONS IN DUITSCHE HANDEN. Reuter meldt uit Londen: Naar verluidt bevinden zich thans alle Noorsche radio stations in Duitsche handen. Er zijn ech ter plannen gemaakt om het Noorsche volk op de hoogte te houden van het optreden an zijn regeering door middel van de BBC, de Engelsche omroep. TIEN DENEN GEDOOD. De Duitsche generaal der vliegers Kau- pisch die de operaties in Denemarken leid- heeft tegenover buitenlandsche journa listen verklaard, dat aan Deensche zijde slechts 10 dooden en enkele gewonden wa ren gevallen en aan Duitsche zijde één doo- de en ongeveer 10 gewonden. SCHIP IN BRAND GESCHOTEN. Uit Stroemstad (Zweden) wordt gemeld, dat om half vijf vanmorgen eenige zware ontploffingen gehoord zijn in het Skager- rak ten Zuidwesten van de Kostereilanden. Onmiddellijk daarna werd waargenomen, dat een schip met een zeer groote tonnage vlammen was gehuld. Een aantal in de naburige wateren patrouilleex-ende Duitsche ichepen snelde toe. De hevigheid van het vuur scheen er op te wijzen, dat het schip was geladen met groote hoeveelheden pe troleum. Tusschen middei-nacht en één uur in den afgeloopen nacht werd een voortdurend krachtig geschxitvimr uit zee gehoord. Te Oostende geschutvuur gehoord. Belga meldt uit Oostende: Vannacht is levendig kanonvuur gehoord, dat scheen te komen uit de richting van het vuurschip Wandelaar aan den ingang van de Schel de. Een Belgisch patrouillevaartuig begaf zich derwaarts. Het meldde, dat het door allex-lei wrakstukken voer. die afkomstig leken van een schip dat kortgeleden tot zinken was gebracht. De opgevischte wrakstukken zijn alle bevuild door stook olie. Men heeft er niet uit kunnen opma ken wat de identiteit was van het sEhip. Niemand is opgepikt. Het onderzoek dat is ingesteld om spo ren te vinden van een schip, dat Donder dagmiddag bieten Nieuwpoortt op een mijn liep en de lxxcht in vloog, is zonder resultaat gebleven. Bewakingsposten voor openbare gebouwen. Uit Den Haag: Evenals reeds eex'der tij delijk het geval was, staan vandaag voor de openbare gebouwen en verscheidene an dere instellingen weder bewakingsposten van de storm brigade der rijksveldwacht. BABY DRONK KOKEND WATER. Gisteravond heeft het tweejarig zoontje •an de familie J. M. de Gi'oot uit de Van Rijndwarsstraat te Rotterdam, in een on bewaakt oogenblik uit een ketel kokend •ater gedronken. Het ventje kreeg ernstige brandwonden in keel en luchtpijp en werd door den G.G.D. naar het kinderziekenhuis aan den Gordehveg overgebracht. De toestand is ei-nstig. Clir. Ger. Gem. Middelbxxrg 10 u. en 2,30 u. en 6,30 u. prof. G. Wisse van Driebergen. Geref. Bond. Middelburg 6 u. ds. H. K. van Wingei'den. Eglise Wallonne. Middelburg le matin a 10,30 h Mr. Ie Pasteur L. P. Reyss Rotterdam. Leger des Heils. Middelbxxrg: 7,30 Bidstond: 10 u. Heiligings- dienst; 3,30 n.m. Openlxichtmeeting; S u. Verlossingsmeeting. Kerkgenootschap der Zevende-dag Adventisten, lederen Sabbat (-Zaterdag) morgen om 10 u. Bijbelstudie,,-11 uur prediking. Singelstr. 11, Middelburg. ADVERTENTIES Getrouwd: M. VERHEIJ en W. DEKKER, die, mede namens de familie, har telijk danken voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Middelburg, 10 April 1940. Segeersweg 40, FEKKO J. EBBENS JOOP SMIT geven kennis van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrek king zal plaats vinden op 25 April a.s. Tiel, Zoelensche zandweg', Kiixderdijk E 243, 10 April 1940. GEZELLIG KOFFIEDRINKEN daar horen fijn GEBAK en KOEKJES bij. Bekijk onze etalages eens. Ze geven U een indruk van ons werk, en wellicht ziet U er iets nieuws dat U aantrekt. Banketbakkerij L, J. Vroon Lange Noordsiraat 23 Telefoon 246 Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 3