iff fovctrittct&le |g &ecttur0cb>esIff HIPDELBURGSCHE COtJUÉlf Het Noorsche operatie-terrein. u«ecce« c@us§akit) Nederland paraat. De Duitsche bliksemoorlog gestrand op liet verzet der Noren Felle strsjd van de luchtmachtera der ®@rSogv®erersders0 NTJMMER 87 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. DRIE BLADEN jdiHJKSXJBi iSLai» EERSTE BLAD Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tariet op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Van officieuze zijde deelt men ons mede: Verrassende gebeurtenissen als die der laatste dagen veroorzaken begrijpelijker wijze ook onder de Nederlandsche bevolking sterke reacties. De centrale ligging van ons land doet bovendien het gerucht welig tieren, in tweeërlei vorm: het gerucht, ge boren uit verklaarbare, maar vaak ondoor dachte pogingen tot het door- en voorzien van de gebeurtenissen, maar ook het ge rucht, met kwaadwillige bedoeling en zelfs zonder feitelijken grondslag door onvader landslievende elementen rondgestrooid. Dergelijke geruchten vinden dan veelal in den vorm van positieve berichten hun weg naar de wereldpers. Wie dit bedenkt, moet beseffen, dat een ieder, die oncontroleer bare, om niet te spreken van kwaadwillige, geruchten helpt verspreiden, mede verant woordelijk wordt voor buitenlandsche be richten over ons land, welke onder be paalde omstandigheden hoogst nadeelig voor ons kunnen zijn. Van bevoegde zijde wordt daar om nog eens met grooten ernst ge waarschuwd tegen het helpen ver breiden van geruchten. Dat het de plicht van een ieder, en in het bijzonder van militairen is, gesprekken achterwege te laten over onderwerpen van militair belang, die door onbekenden kun nen worden opgevangen, kan, naar de er varing leert niet krachtig genoeg worden herhaald. Wat voor de Nederlandsche bevolking in de eerste plaats van belang moet zijn, is, op te merken, dat de regeering ten volle waakzaam is en zonder verwijl de maat regelen neemt, noodig om de grootst mo gelijke veiligheid aan ons land te waar borgen. Ook Nederland ligt in den storm- hoelt van Europa, daarom zal het steeds de sterkst mogelijke veiligheidsmaatrege len moeten toepassen en het kan zich, ge geven deze ligging, niet de weelde veroor loven om welk risico ook te nemen. Hier van is onze regeering ten volle doordron gen en zü handelt daarnaar. Men kan er van verzekerd zijn, dat het hier gaat enkel om de zorg voor de uit wendige veiligheid, maar de inwendige vei ligheid daarbij evenzeer onder de oogen wordt gezien. Het spreekt vanzelf, dat de regeering niet te koop kan loopen met de maatregelen welke zij dienaangaande neemt en heeft voorbereid. Men behoeft er echter niet aan te twijfelen, dat zij zich volkomen bewust is van gevaar, dat ook van binnen uit kan dreigen. In deze onzekere dagen moet niet alleen de regeering sterk zijn, maar ook de be volking. Deze hoede er zich daarom voor, in extra verdedigingsmaatregelen naar bui ten en naar binnen reden voor ongerust heid te zien. Uit zulke maatregelen immers blij let dat alles gedaan wordt om ons land zoo krachtig mogelijk te maken. Het Noorsche hoofdkwartier door luchtbombardementen vernield. Churchill over de zeegevechten nabij de Noorsche kust. Achttien Duitsche en vier Britsche schepen tot zin ken gebracht. De leider der Britsche oorlogvoering, Churchill, heeft gisteren in het Lagerhuis mededeelingen gedaan over de gevechten op de Noordzee en in de Noorsche wateren. Churchill berichtte het volgende Maandag werd de Britsche torpedojager „Glowworm" door de Duitsche schepen aan gevallen en tot zinken gebracht, Dinsdag werd de Britsche vloot buiten Bergen aan gevallen. Twee kruisers werden licht be schadigd. Het slagschip „Rodney" werd door een zware bom getroffen, maar het dek bood weerstand. De kruiser „Aurora' was het voorwerp van vijf aanvallen, die al le mislukten. De torpedobootjager „Gur kha", die de „Aurora" vergezelde, werd ge troffen en zonk. De torpedobootjager „Zu lu" bracht buiten de Orkaden een Duitsche duikboot tot zinken. De slagkruiser „Renown" bond den strijd aan met den Duitschen slagkruiser „Scharnhorst" en een Duitschen kruiser. De „Scharnhorst" werd zwaar beschadigd, alvorens hij verdween in een rookgordijn, dat door den kruiser werd gelegd. Churchill deelde verder mede, dat de En- gelscheh geen Noorsche havens hadden be zet. Het Engelsche Reuterbureau meldde echter later, dat Britsche bezettingstroepen op verscheidenen plaatsen aan de Noorsche kust aan land waren gegaan. De Gealli- Volgens Berlijn is er geen oorlog De mobilisatie der Noorsche troepen wordt overal voortgezet, waar de Duit schers de macht nog niet in handen heb ben. Evenals in Polen trachten de Duit schers cje mobilisatie te verijdelen door bliksemsnelle aanvallen op verschillende punten. Volgens het Engelsche Reuterbu reau hebben deze aanvallen wel eenig suc ces gehad. De Duitschers richten hun aanvallen ook op opslagplaatsen van wapenen en munitie als zij deze zelf niet in handen kunnen krij gen. Het blijkt, dat zij over deze opslag plaatsen zeer goed zijn ingelichtTwee munitiefabrieken zijn gebombardeerd. Volgens berichten uit Noorsche bron is op verschillende plaatsen de Duitsche bliksem oorlog vastgeloopen op den hardnekkigen tegenstand der Noren. Bij Elverum stroo men recruten en vrijwilligers samen en men verwacht, dat hier een geregelde veldslag op til is. Te Eidsvol'd, op ongeveer 50 km ten Noordoosten van Oslo, staan sterke Noor sche en Duitsche troepen tegenover elkaar, gereed voor een beslissend gevecht. NOORSCHE NATIONAAL-SO- CIALISTEN AAN DUITSCHE ZIJDE. De speciale correspondent van Reuter meldt, dat tweeduizend Noorsche nationaal- socialisten zich aande zijde van de Duit schers hebben geschaard. De commandant yan het Noorsche garni zoen te Narvik, die eveneens lid is van de nationaal-socialistische Quisling-partij, zou de Duitsche troepen bij hun landing hebben geholpen. Hij zou door zijn landgenooten zijn gearresteerd. De directeur-van het ra diostation te Oslo, die- thans in Stockholm vertoeft, heeft medegedeeld, dat de aanhan gers van Quisling de Duitschers ook heb ben bijgestaan bij de bezetting van Oslo. Niet de Duitsche troepen, maar leden der Quislingpartij bezetten het radiostation. Volgens den correspondent van „Social- Demokraten" aan de Zweedsch-Noorsche grens, was de bezetting der Noorsche kust steden door de Duitschers alleen mogelijk door de medewerking van de Noorsche Na zi's en de voorbereidingen, die dezen voor den inval hadden getroffen. Dr. Lund, een der leden van de marionetten-regeering van Quisling, is gisteren, toen hij op weg naar de Zweedsche grens, door Noorsche vrijwilligers gevangen genomen. Er vond een kort vuurgevecht plaats. Lund wordt beschouwd als een der leiders van de Noor sche Nozi's en als de rechterhand van Quis ling. Volgens het Engelsche Reuterbureau kon omtrent de ontwikkeling van de gebeurte nissen in Noorwegen gezegd worden, dat deze op het oogenblik hoofdzakelijk geken merkt wordt door Duitsche luchtaanvallen op groote schaal. Verscheidene steden na bij de Zweedsche grens zijn gebombardeerd en tal van "gebouwen zijn in vlammen opge gaan en verwoest. Uit Stockholm en Ostersund wordt ge meld, dat voor Trondheim een groote zee slag woedt. Beide partijen worden door vliegtuigen gesteund. Kilometers ver landwaarts hoort men ka nongebulder. Oslo en het gebied tot Moss in het Zuiden zijn in Duitsche handen. Gisterochtend zijn te Oslo vijf door torpedojagers geëscorteerde Duitsche transportschepen voor anker gegaan, 10.000 man troepen aan land hebben gezet. Ook wordt gemeld, dat een Noorsche kust- patrouille 3000 lijken van Duitschers uit water heeft opgepikt. Al het nieuws uit Oslo staat onder stren ge censuur, doch wel weet men, dat de be volking alle voorzorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen neemt. Volgens het D.N.B. zijn ook te Bergen en Stavanger sterke Duit sche troepen aan land gezet. DUITSCHE KUSTBATTERIJEN In de bezette Noorsche kustplaatsen zijn thans volgens het D.N.B. de kustbatterjjen voor het grootste deel door Duitsche troe pen bemand en gereed voor de afweer vijandelijke aanvallen. In Oslo en Christian- sand heeft men daarbij °ok gebruik ge maakt van de bemanning der gezonken kruisers „Blücher" en „Karlsruhe". KONING HAAKON EN PRINS OLAF AAN DEN DOOD ONT SNAPT. Havas meldt: Het plaatsje Nyvergsund, waar de Noorsche generaTe staf zich had gevestigd, is door Duitsche bommenwer pers vernield. De Koning, Prins Olaf en de minster-president zaten juist aan het diner toen zes Duitsche bommenwerpers verschenen en 25 tot 30 bommen wierpen. Het bombardement duurde een uur en de vliegtuigen schoten ook Ynet de mi trailleurs. De drie genoemde autoriteiten vluchtten in een auto. Enkele minuten later keerden de vliegtuigen terug en begonnen de auto te bestoken. De inzittenden moesten de auto verlaten en door het bosch te voet 'erder gaan. Prins Olaf heeft onderweg een gewonde verbonden. Hierdoor kwam hij eenigen tijd later dan de Koning, zoo dat er reeds geruchten* ontstonden, dat hij vermist zou zijn. Een correspondent van „Svenska Dagbla- det" heeft over dit bombardement nog enkele nadere bijzonderheden gemeld. Deze correspondent, die zich ter plaatse bevond, verklaart, dat verscheidene gezan ten, o.a. die van Polen en Engeland, met den minister van buiténjandsche zaken, Koht- een schuilplaats moesten zoeften in het bosch. Zij moesten zieh om aan de Duitsche mitrailleurkogels te ontkomen, verscheidene malen ter aarde werpen en zich tusschen de rotsen in veiligheid bren gen. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN. fficieel wordt te Londen medegedeeld dat Britsche bommenwerpers gisteravond aanvallen hebben ondernomen op vijande lijke transportschepen in het Kattegat en de Kleine Belt, en Groote Belt. De aanval len waren o.a. gericht o'c een schip van ongeveer 8000 ton, dat. met een hevigen slag in de lucht vloog en dus munitie aan boord moet hebben gehad. Duitsche opmarsch tot staan gebracht? In draadlooze mededeelingen, welke te Stockholm zijn opgevangen van de radio stations Bodoe en Tromsoe, word gezegd, dat de commandant der Noorsche troepen in het Noorden bekend maakt, dat de Duitsche opmarsch in de provincie Oest- landet is tot staan gebracht. Het D.N.B. meldt, dat bij den aanval der Duitsche troepen op Hamar in den nacht van 9 op 10 April, de Noorsche meerder heid ten spijt verscheidene Noorsche batal jons met SÓ officieren ontwapend hebben. Vijfhonderd geweren en vier stukken ge schut werden buit gemaakt. „ER IS GEEN OORLOG^ Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Naar aanleiding van de verklaring van Plambro, volgens wien er oorlogstoestand tusschen Duitschland en Noorwegen be staat, wordt te Berlijn geconstateerd, dat er naar Duitsche opvatting „de facto"' noch „de jure" een officieele oorlogstoe stand is. Tot dusverre is er geën verkla ring van de Noorsche regeering, dat zij zich als in oorlog met Duitschland be schouwt. Het Duitsche standpunt is on veranderd dat van het Duitsche memoran dum, nl., dat de Duitsche troepen Noor wegen zullen beschermen tegen een bezet ting door de Geallieerden. VOOR ONZE GEMOBILISEERDEN Stuur hen een doos Steravit voor hun doorgeloopen voeten, snij- of schaafwonden, kloven, ont vellingen, schrale huid, of diverse huidaandoeningen. Steravil heeft een wondere ge neeskracht. U doet hen een groot genoegen met zoo'n doos. 30 en 60 ct. per doos STERAVIT IMPORTEUR G. LINDNER CO. - SINGEL 115 - AMSTERDAM-C. bezet en overwegen troepen te sturen naar IJsland. 22 SCHEPEN OP DEN BODEM DER ZEE. De Fransche minister-president Reynaud heeft eveneens een verklaring afgelegd over de zeegevechten bij Noorwegen. Rey naud zeide: „De Fransche vloot heeft geen enkel ver lies geleden. De Britsche vloot verloor vier torpedobootjagers. De Duitsche marine heeft vier kruisers, die een tiende deel van de vloot vertegenwoordigden, een duikboot, een torpedojager en 12 troepentransport schepen verloren. In totaal liggen 22 schepen, 4 Engelsche eerden hebben de Deensche Faröer-eilandenen 18 Duitsche, op den bodem der zee." Een duidelijke, overzichtelijke kaart, waarop men de Scandinavische landen met de omringende gebieden overziet. De voornaamste plaatsen zijn in Noor wegen aangegeven alsmede de plaatsen Hamar, Elverum, Eidsvoll en Nyberg- sand, in welke plaats momenteel de Noorsche regeering vertoeft. Daar waar een kruisje is aangegeven, vond een zeeslag plaats. Ter oriënteering van eenige afstanden is uit de Britsche vlootbasis „Scapa Flow" een actiestraal getrokken van 700 km; dit is ook het geval uit de Duitsche vlootbasis Helgoland. Van veel belang is het ingeteekende spoorwegnet in Zweden en Noorwegen. Wij raden onzen lezers aan dit kaartje uit te knippen. Een catastrofe dreigt in Zuid-Siavië. De toestand in het watersnoodgebied van Zuidslavië dreigt een catastrofe te worden, daar de bijna onophoudelijke regenbuien niet alleen het zakken van het water ver hinderen, doch ook schade doen aan wegen, dijken en huizen. Bovendien wordt daar door de arbeid van de 35,000 man, die aan de versterking der dijken werken, zeer be moeilijkt, en wordt het lot verzwaard van de 20.000 clakloozen en vluchtelingen. Om epidemieën te voorkomen, worden overal inentingsbureaux ingericht. De militairen, het Roode Kruis en de burgerlijke autori teiten werken samen om de vluchtelingen te voeden, die have en goed verloren heb ben en hevig van de koude te lijden hebben: Een vliegluïgmoederschip en een kruiser getroffen Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat gisteravond twee aanval len zijn gedaan door de Britsche lucht macht op het vliegveld van Stavanger, dat door de Duitschers is bezet. Een van de Britsche vliegtuigen is niet teruggekeerd. Bij den eersten aanval werd het vlieg veld krachtig door bombardementstoestel len aangevallen. De luchtmacht werd met hevig vuur van de luchtdoelartillerie begroet, doch zij wist haar bommen nauwkeurig te plaatsen en behalve andere schade, geraakte een ben zinereservoir in brand. Bij den tweeden aanval openden laagvlie- gende vliegtuigen mitrailleurvuur op een groot aantal vijandelijke vliegtuigen, welke op het vliegveld stonden opgesteld. De Britsche waarnemers hebben gezien, dat veel schade is aangericht. Reuter meldt verder: Gedurende een aan val op een Noorsch vliegveld heeft een Britsche vlieger een „Heinkel"-toestel ver nield en drie machines beschadigd. Op de terugreis beschadigde hij een „Junker"- vliegtuig. Het Britsche toestel, dat op een hoogte van 30 meter over het vliegveld had gevlogen, was door 30 ontplofbare kogels getroffen. Het landingsgestel was defect, doch de bestuurder kon veilig dalen. DUITSCHE KRUISER IN DE HAVEN GEZONKEN? Reuter bericht van gezaghebbende zijde te vernemen, dat gisteren verkennings vliegtuigen van het Britsche kustcommando over de haven van Bergen hebben gevlo gen. Zij constateerden, dat de ankerplaats, waar een Duitsche kruiser gemeerd lag, voor hfj den dag tevoren werd aangevallen door het luchtwapen der Engelsche vloot, ledig was. Inplaats van den kruiser werd een ontzaglijke olievlek gezien ter lengte van 1609 meter. Van het oorlogsschip werd geen spoor waargenomen. De navigator van een der vliegtuigen verklaarde: „Bergen zelf leek een doode stad. Wij zagen niets bewegen behalve een of twee sleepbooten. Niemand scheen eenige notitie van ons te nemen. Wij ontmoetten geen luchtafweer. We vlo gen over de haven op een hoogte van on geveer 2000 voet. Het eenige spoor van den kruiser was de olie. Om zeker te zijn wier pen wij nog een blik in de naburige fjor den, maar nergens i een kruiser". de buurt bevond zich EEN POLITIEKE MOORD IN ZUIDSLAVlë Zvonomir Lenats, de leider der ultra na tionalistische Kroaten in Zuidslavië, is gis teravond door zes onbekenden vermoord. De daders zijn er in geslaagd te ontsnap pen. Lenats is op weg naar het ziekenhuis overleden. Duitsche luchtaanval op Britsche oorlogsschepen» Volgens het D.N.B. hebben gisteravond Duitsche vliegtuigen Britsche zeestrijd- krachten op 200 km ten Noordwesten van Drontheim met succes aangevallen. Een Engelsch vliegkampschip werd door een bom van zwaar kaliber op vernieti gende wijze getroffen. Voorts werd een Britsche kruiser door twee bommen ge raakt. Gisteren tegen den avond hebben Duit sche verkenningsvliegtuigen ten Zuidwes ten van de Shetland-eilanden een formatie Britsche zeestrijdkrachten, die in Zuidwes telijke richting voer, gezien. Men vermoedt, dat deze formatie het nog zeewaardige deel was van de Britsche slagschepen en krui sers, die ten Westen van Bergen door Duit sche vliegtuigen aangevallen en zoo zwaar beschadigd werden, dat zü die operaties moesten opgeven en naar de thuishaven moesten terugkeeren. DUITSCHE VLEEGBOOT NEER GESCHOTEN. Reuter meldt: Boven de Noordzee heeft gisteren een Britsch verkenningsvliegtuig een Duitsche „Dornier"-vliegboot neerge schoten. Het Duitsche toestel stortte in Engels®!!® landingstroepen aan tóe Noorseh® kust? Reuter seint uit Stockholm: Naar in wel ingelichte Noorsche kringen alhier wordt ■ernomen, zouden de Britsche troepen even ten Zuiden van Narvik een landing hebben uitgevoerd en zouden zij thans trachten zich te vereenigen met de Noorsche troepen. In dezelfde kringen verluidt, dal nabij Bergen de Noren en Engelschen in nauw contact met elkaar zijn. Ook uit van de Hvalereilanden en andere plaatsen bij de Oslo-fjord ontvangen be richten zou blijken, dat op verscheidene punten langs de kust Britsche schepen zijn waargenomen, die naar het schijnt, troe pen aan land zetten. TWEE BRITSCHE JAGERS TOT ZINKEN GEBRACHT. Het D.N.B. meldt nog: In den nacht van 10 op 11 April zijn in de Wesïfjord bij Nar vik opnieuw twee Britsche torpedojagers tot zinken gebracht. Het aantal bij Nar vik vernielde Britsche jagers is daarmede tot zes gestegen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1