UIT DE PROVINCIE EXAMEN VOOR HEN, DIE ZICH ALS BAKKERS WILLEN VESTIGEN. Gisteren had in Sint Joris te Middelburg liet mondeling, theoretische deel plaats van de examens, die door het geheele land wor den gehouden vanwege de Federatie voor het bakkersvakonderwijs. Reeds een 'paar weken geleden zijn de practische examens gehouden. Gisteren namen 50 cand.daten deel aan dit examen voor het verkrijgen van recht tot vestiging als bakker. Hiervan slaagden er 29 en wel de heeren: P. de Rijke, J. B. A. van Boven, A. J. Ie Cointre, J. Dey, P. Toussaint, tillen Mid delburg; J. de Roos, J. Alewynse, p. Din- gemanse, C.- J. Feij, C. de Witte, allen Vlis- shigeri; Chr. Steketée, A. F. K. Francke, D J. Splunder, allen Oost- en West Souburg; L. v. d. Broèke, Sint Laurens; J. A. Burger, Veere; W. de Rijke, Arnemuiden; F. P. Do- minicus, Westkapelle; M. A. Moggré en P. van Vooren, beide Biervliet; J. de Meij, Oostburg; J. M. de Koster, W. J. de Kra mer, J. Snoep, allen Zuidzande; J. E. de Smet, IJzéndijke; A. Dossehe, A. M. Wepnen, beide Hoofdplaat; A. Chr. Lucieer, Aardenburg; G. J. B. Gijzeis, Sluis; W. Oos terling, Groede. De examens, die heden te Goes worden voortgezet, staan onder toezicht van een xijksgecommitteerde. VLISSINCEN DE „PHOBOS" VERTROKKEN. Het Nederlandsche motortankschip „Phobos", dat 20 Maart op een mijn was geloopen by de Z.O.-kust van Engeland, verscheen Maandagavond op de reede van Vlissingen. Het schip voer op eigen kracht, maar werd geassisteerd door de „Roö'de Zee een sleepboot van Smit's Internatio nale Sleepdiensten. Enkele leden der be manning zyn tijdelijk aan wal gegaan, doch keerden gistermorgen terug, daar 't schip zich voor verdere reparatie naar Rotter dam begeeft. Gistermiddag om 2 uur is de ,,Phobos" vertrokken. De sporen van den ramp waren nog duidelijk te zien. In Engeland is de ergste schade vorlöopig hersteld. Het voorschip zal vernieuwd 'moeten worden. De kapitein en de 3e stuurman, resp. de heeren D. Krul en J. Pieterse, zijn beiden Vlissingers. De heer G. H. Bruin. Ie stuurman, even eens uit Vlissingen, is, zooals men weet, by den ramp omgekomen. WALCHEREN. Loop der bevolking. Vair 1 Lot 31 Maart, KOUDEKERKE. Ingekomen: J, Joziasse, reiziger, E 247 van Middelburg; L, C. Vreeke,' zonder, D 275 van Ellewoutsdijk; S. Roelse, zonder, A 202 van Ritthem, A. A. Krijger, zonder, E 342 van Vlissingen; C, J. Heijboer, zonder, E 342 van Vlissin gen; J. M. van de Voorde, dienstbode. D 177 van Middelburg: M. P. van Poelje, zonder, E 247 van Vlissingen; D. Jobse, B 464 van Middelburg; F. Vogelzang, dienst bode. E 53 van Zwolle; J. P, van Riel. zonder, Pension Westduin van Middelburg; C. de Groot, dienstbode, A 64 van Middel burg; P. Boone, zonder, E 31 van Middel burg; Mj A. L. Beun, ingenieur, E 334 van Vlhsingen; J. van t Hof, reiziger, E 336 van Breda; H. Mol, zonder, B 436 van Hai- derabad (Br.-Ind,)M. M. J. Fredeüks, vertegenwoordiger, E 37 van Middelburg. Vertrokken: M, L. de Jager, zonder, D 126 naar Arnemuiden; C. L. van Dijk, verpleegster, E 181 naar Amsterdam; M. Verstraate, zonder, A 106 naar O. en W. Souburg; J. van Tatenhove^ huishoudser. A 72 naar Middelburg; P. Vader, marinier 2e kl,, E 257 naar Rotterdam; C. J. Adri- aansen, zonder, E 325 naar Hilversum; J. Brouwer, dienstbode, E 333 naar Mi (Klei burg; J. Acda, kantoorbediende, D 127 naar Middelburg; P. L, Roose, electricien A 93 naar Vlissingen; J. F. van Kervel, kapitein infanterie, E 339 naar Vlissingen: A, de Vries, zonder, E 153 naar O. en W. Souburg, (V.C.) Benoeming. SINT LAURENS. Tot kweekelinge met akte aan de Chr. Nat. School te Fijnaart is benoemd mej. P. Riemens te St. Laurens. Voor de bediening van liet H. Avondmaal. VEERE. Zooals te doen gebruikelijk is, pleegt dè dienaar de handen te wasschen voor de bediening van het Heilig Avond maal. Alhier geschiedde dit tot kort gele ien door middel van een aan den voet van Jen kansel staande waschtafelgarnituur, netgeen wel ietwat storend werkte in de omgeving van oudheid in 3e Groote Kerk alhier. Thans hebben enkele vrienden der kerk in deze gemeente een fraai oud tin nen waschbekken met schenkkan aan de kerk ten geschenke gegeven, zoodat dit stel nu beter in zijn omgeving past en goed uit komt. Raad van Ovezande. OVEZANDE. Op 8 dezer vergaderde de Raad voltallig, onder voorzitterschap van. burgemeester Eikhuizen. Mededeeling wordt gedaan van de goed keuring door Ged. Staten op het leenings- besluit voor de te bouwen ambtswoning en op dat voor de leening met hef Werkfonds voor verbetering der wegen. Besloten wordt goedgunstig te beschik ken op de twee ingekomen verzoeken om een tegemoetkoming ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920. Op de verzoeken van' het R.K. en van het Christelijk Schoolbestuur om een voorschot voor 1940, ingevolge artikel 103 der Lager Onderwijswet, wordt besloten, het voor schot voor de R.K. school te bèpalen op 1350 en voor de Christelijke school op 420. SPORTNIEUWS Sportavonden van C.K.W.O. In het Concertgebouw te Vlissingen gaf de' C.K.W.O. (Chr. Kring voor Wetenschap en ontwikkeling) gisteravond een sportuitvoe- ring, welke heden herhaald wordt. De be langstelling was zeer groot. De leden der sportafdceling hebben op overtuigende wijze getoond, dat door oefening en samenwerking heel wat bereikt kan worden. De heer J. Marijs, voorzitter van C.K.W. O. sprak een inleidend woord. Raad van Grijpskerke. Er zal een rechtsgeding over niet-betaald vleesch worden aanhangig ge maakt. GRIJPSKERKE. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Bouwman voltallig. Van het dagelijksch bestuur der P.Z.E.M. is bericht ontvangen, dat, nu de Raad tot medewerking heeft besloten ten aanzien van de electrificatie van Buttinge, tot uit voering der daarvoor benoodigde werken, zoo spoedig mogelijk zal worden overge gaan. De v o o r z. verstrekt hierover nog enkele inlichtingen, wat den heer C e v a a 1 doet opmerken, het vreemd te hebben ge vonden door de P.Z.E.M. niet meer te zijn opgezocht. Hoe meer aansluitingen toch, hoe voordeeüger voor de gemeente. Tot lid van het burgerlijk armbestuur wordt herbenoemd de heer A. Geschiere. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1939 wordt na onderzocht te zijn, goedgekeurd op een bedrag van 1051,6E aan ontvangsten tegen een bedrag van 857,36 aan uitgaven, alzoo met een goed slot van 194,33. Een voorschot-aanvraag van het bestuur der bijz. school op de ge meentelijke vergoeding ingevolge art. 103 der L.O.-wet 1920 voor 1940, wordt inge willigd en het bedrag daarvoor vastgesteld op 1371,34. De vergoeding voor de bij zondere school voor 1937 wordt voorts vast gesteld op een bedrag van 1372,86. Tege lijk wordt de afrekening vastgesteld over de jaren 1934 tot en met 1937, waaruit blijkt dat over genoemde jaren is uitgegeven 5956,59, waarop is ontvangen 5618,06, derhalve nog recht op uitkeering bestaat tot een bedrag van 338,53. Op een verzoek van het hoofdbestuur van' den Alg. Ned. Politiebond, tot herzie ning salaris gemeente-veldwachter wordt afwijzend beslist. Als gevolg van een ingekomen schrijven van de Ver. „Wederz. Belang" te Middel burg, wordt besloten in het nadeelig slot dier vereeniging over 1939 bij te dragen 4,57. VERHARDING VAN WEGEN. De v o o r z. legt vervolgens een uitge werkt plan over, beoogende de verharding van verschillende wegen in Hoogelande, ter lengte van ongeveer 4 km, waarbij ongeveer 127 ha in aanmerking komt om in de baat belasting te worden aangeslagen. Voor de uitvoering van dit plan is bereids de goed keuring gevraagd en verkregen van den directeur van den Etappen- en Verkeers dienst te 's-Gravenhage. Bij de hierover volgende bespreking blijkt geen der leden tegen de uitvoering van dit plan te zijn, mits, alvorens definitief deze zaak haar be slag zal krijgen, diegenen, die destijds om de verharding hebben gevraagd, onder het oog zal worden gebracht wat ongeveer de kosten zullen bedragen, zulks ter voorko ming van moeilijkheden, die zich in de toe komst zouden kunnen voordoen. Blijven aanvragers bij hun eerst gedaan verzoek, dan ontmoet het geen bezwaar met de ver harding der wegen door te gaan. Met het resultaat inzake de bespreking, die B. en W. zich voorstellen met de voornaamste be langhebbenden te houden, zal de Raad in kennis worden gesteld. Verder wordt overgelegd een ingekomen verzoek van W. de Wolf e.a., om maat regelen te treffen tot verharding Christi- aansweg, zijnde een weg, die de verbinding vormt tusschen de gemeenten Grijpskerke en. Serooskerke. De v o o r z. zegt dat B. en W. gemeend hebben den Raad te moeten voorstellen, te besluiten in beginsel ge vraagde medewerking te verleenen. Aan deze zaak zit heel wat vast, daar ook de gemeenten St. Laurens en Serooskerke in het geding moeten komen. De Raad be sluit in principe, medewerking te verlee nen. AFWATERING EN RIOLEERENG. Verder komt ter tafel een uitgewerkte kostenraming voor waterafvoer van het dorp, tevens betere rioleering vanaf de ambtswoning van den burgemeester langs het erf van de Wed. Francke. Hierover wordt zeer breedvoerig gesproken. Tenslot te wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten het door B. en W. dienaangaande ingediend voorstel niet te laten uitvoeren, maar ver dere maatregelen te treffen voor het door den heer A. Louwerse ingediend voorstel om op andere wijze in een betere afwate ring en rioleering te voorzien, waarvan een kostenraming zal worden gemaakt. Besloten wordt voorts het gemeentehuis en de ambtswoning van den burgemeester aan de buitenzijde te laten schilderen, en tevens de muren wat te laten opknappen. Om voor de woning een steenen hek te laten plaatsen ontmoet bezwaar. Beter wordt het geacht de bestaande heining op te ruimen. Mocht later blijken dat dit niet bevredigend werkt, dan kan hier nog altijd in worden voorzien. Enkele betonblokken zullen voorts wor den aangebracht op het Kerkplein voor plaatsing fietsen, teneinde plaatsing te voorkomen tegen de woning van den bur gemeester of op het daarnaast gelegen, erf van den heer A. Louwerse. Goedgevonden wordt de helft der kosten te dragen voor aanschaffing staatswetten, teneinde hierin een behoorlijke verdeeling te verkrijgen met de gemeente Meliskerke. EEN RECHTSGEDING. Tenslotte wordt voor bespreking van eenige vertrouwelijke zaken in besloten zit ting vergaderd, en na bespreking de ver gadering heropend en besloten tot het voe ren van een rechtsgeding inzake niet-be- taalde vleeschproducten, welke producten in 1938 ten behoeve van de distributie zijn geleverd aan den in deze gemeente woon achtigen slager. Raad van Oostkapelle Het strand vrij, maar de geëischte afrastering moet heel wat kosten. OOSTKAPELLE. Dinsdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemees ter Fabius. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig de heeren H. Brand wegens ziekte en jhr. H. J. van Adrichem Boogaert. De v o o r z. spreekt in zijn openings woord de beste wenschen uit voor het spoe dig herstel van den heer Brand. Ingekomen is bericht van de militaire autoriteiten dat het strand gedeeltelijk vrij gegeven zal worden, mits de gemeente zorgt voor de noodige afrastering. De v o o r z. zegt dat B. en W. de kosten hebben over wogen, doch dat deze niet mede zullen val len, omdat er een groote uitgestrektheid af gespannen moet worden. Ook hebben B. en W. overleg gepleegd met het bestuur der V.V.V. inzake bijdrage in de kosten. Wet houder D e R o o deelt mede dat het be stuur van V.V.V. besloten heeft voor de helft bij te dragen in de kosten der afspan ning. Besloten wordt in principe, om er toe over te gaan, gezien het groote belang van vreemdelingenverkeer voor deze gemeente. Een request van den Algem. Ned. Politie bond betreffende verhooging jaarwedde ge meenteveldwachter wordt voor kennisge ving aangenomen. Enkele wijzigingen worden gebracht in de verordeningen krachtens art. 122 der Ge meentewet betreffende het innen van leges. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het aangaan van een geldleening ten be hoeve van den bouw van een nieuwe open bare school en den verbouw der oude school tot vereenigingslokaal groot 17.500 bij de Coöperatieve Boerenleenbank te St. Lau rens 4 met een looptijd van 10 jaar, de verplichte aflossing per jaar bedraagt 500. Een schrijven van de Vereeniging tot Die renbescherming met verzoek het bijgevoeg de ontwerpverordening tegen het houden van kettinghonden te willen doen vast stellen wordt voor kennisgeving aangeno men. De rekening van denVleeschkeurings- dienst 1939 wordt vastgesteld op 5329,11 met een batig saldo van 306,08. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten inhoudende de mededeeling dat de Kroon art. 3 2e lid der Gemeentewet niet zal toepassen zoodat een gemeenteontvan ger in vasten dienst kan worden benoemd. In verband hiermede stellen B. en W. voor, om den tijdelijken ontvanger een vaste aan- stelling te geven. De Raad benoemt den tijdelijken ontvan ger den heer S. dgn Hollander met alge- meene stemmen in vasten dienst. Op voorstel van B. en W. wordt de ont vanger ook benoemd tot comptabel ambte naar van den Vleeschkeuringsdienst op een jaarwedde van 15, Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot intrekking van de door den Raad vast gestelde verordening inzake beroep auto vervoer personen' ïn verband met de wets wijzigingen. Ingekomen is een aanvraag van de Z.L.M. om een bijdrage per leerling uit iedere ge meente gedurende 30 jaar voor de gestichte lagere landbouwschool te Middelburg. B. en W. stellen voor om het verzoek om 20 per leerling bij te dragen, in te willigen. Aldus wordt z.h.st. besloten. VOOR DEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG (Zitting van gisteren). „Hör mein Lied, Violetta Het vroolijke wijsje schalde over de straat, de bakkersjongens floten mee, en de jonge, knappe orgeldraaier knipoogde te gen het meisje, dat aan den kant stond te kijken. En hjj möcht tegen haar knipoogen (knipoogen wordt in het algemeen op zijn minst ondeugend gevonden), want ze wa ren verloofd en zouden gauw gaan trou wen. Mhar voor het opzetten van een huishouden is veel noodig. Meer dan ze hadden. En zoo kwam de orgeldraaier er toe, te stelen.. DAMMEN REDACTEUR: J. A. VAN DKHOORN, Iloogeweg 289, Haamstede. Het volgende fraaie stukje van den be kenden problemist Dienske, dat we aantrof fen in een der nummers van „Het Damspel" over 1939, bieden we onzen lezers ditmaal ter oplossing aan. Auteur: J. Dienske Jr., Haarlem. 2 3 4 5 INGEZONDEN STUKKEN COLLECTE VOOR HET NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Donderdag 11 April zal er in Middelburg weer een collecte worden gehouden. Gaat het U als mij dan ,is Uwe eerste reactie op deze mededeeling een gevoel van wrevel: „Alweer een collecte, het staat niet stil te genwoordig". U hebt gelijk, en hef hinder lijke van die collectes is bovendien dat U meestal moet erkennen, dat het voor een zeer goed doel is, wanneer Uw bijdrage ge vraagd wordt, zoodat U eigenlijk niet wei geren kunt. Als a.s. Donderdag Uw gave gevraagd wordt is het weer voor een zeer goed doel. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap heeft Uw steun noodig, noodig om haar zegen rijk werk te kunnen voortzetten, ook nu, juist nu. Haar werk is de Bijbel toeganke lijk te maken voor iedereen. De gedachte die aan al den arbeid van het Nederl. Bij' belgenootschap ten grondslag ligt is deze: De Heilige Schrift moet verkrijgbaar zijn voor iedereen, tegen een prijs die men be talen kan en in de taal die men lezen kan. Reeds in 36 Indische talen werd de Bijbel geheel of gedeeltelijk uitgegeven, maar er zijn nog tientallen talen waarin'geen letter van het Evangelie gedrukt werd. Bovendien zijn verschillende uitgaven al geruimen tijd uitgeput en is een herdruk dringend nood zakelijk. Maar dit werk vraagt heel geld. En daarom moet een beroep gedaan worden op de offervaardigheid van allen die erkennen, dat hier veel gedaan wordt, dat hun steun verdient, ja, dat ze steunen moeten. Het is een werk, waarbij vrijwel alle schakeeringen van het protestantsch Christendom samenwerken. In het bestuur der Middelburgsche afdeeling hebben Gere formeerden en Vrijzinnig-Hervormden zit ting naast vertegenwoordigers der Luther- sche en Hervormde Kerk en van hét Leger des Heils. Gij allen, die den zegen des Evangelies hebt ervaren, steunt en geeft mild. P. C. de Jonge. VRAAG NAAR BOEKEN VOOR GEMOBILISEERDEN EN ZEELIEDEN. In verband met de groote behoefte aan leesstof welke tegenwoordig noodig is, zoo wel voor het eigen arbeidsveld, als voor de gemobiliseerden en zeelieden (ook in an dere landen) doet de afdeeling boekver spreiding van het A.N.V. nog eens een beroep op het publiek om toezending van boeken, tijdschriften enz. op elk gebied. Het adres van het boekenhuis is Suriname- straat 28, Den Haag, telefoon 112508, post rekening 149431. Nu zat hy heel stil op het bankje, alleen zijn kousevoeten bewogen zich en kropen onrustig heen en weer over de mat. Aan ontkennen dacht hij niet. De officier van justitie las voor wat verd. gestolen had: i gouden knoopen, gouden sloten met gitten en bloedkoralen, gouden oorringen, en nog een paar sieraden. Hij had ze weggenomen uit de kast van een oude vrouw, bij wie hy wel eens op bezoek kwam. Ze had hem die sieraden bij een van deze bezoeken laten zien. En toen ze hem later even alleen liet, om haar kippen te gaan voeren, was haar gast voor de verleiding bezweken Met de buit was hij naar een opkooper gegaan, doch deze weigerde te happen en verwees den klant naar een collega in een andere stad. De orgeldraaier ging, verge zeld van zijn meisje, opnieuw op weg en hij slaagde erin, het gestolene voor 52 te verkwanselen. Het grootste gedeelte hiervan gaf hy aan zijn verloofde om huis houdelijke inkoopen te doen, zelf hield hij ongeveer 6.—. „Wat doe je voor de kost?" vroeg de po litierechter, „loop je met het orgel?" „Hij zit veel in eafé's", gooide de offi cier een duit in het zakje. ,Ben je werkelijk van plan met dat meisje te trouwen?" vroeg de rechter. „Ja mijnheer," zei verd. heesch. De officier vond het feit een bijzonder weinig sympathieke vorm van diefstal. De sieraden vormden het eenige bezit van de oude vrouw. De verd. stond niet erg gun stig bekend, wat misschien door het loopen met het orgel in de hand werd gewerkt. Spr. eischte twee maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. A. J. van der Weel, zei in zijn pleidooi, dat vele menschen al leen daarom eerlijk blijven, omdat ze nooit in omstandigheden geraken, die tot een diefstal aanleiding kunnen geven. De ver leiding was wel erg groot geweest: alleen gelaten met een buffetje, waarin zooveel waardevolle voorwerpen voor het grijpen lagenPl. verzocht met de omstan digheden van verd. rekening te willen hou den en clementie te betrachten. De politierechter veroordeelde verd. con form den eisch tot twee maanden gevange nisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. BEVROREN AARDAPPELS. Zelfs bevroren aardappels schijnen nog wel verteerbaar te zijn; het hangt er na tuurlijk van af hoe erg ze bevroren zijn. In ieder geval vormden de aardappels in kwestie een fel begeerd object. Ze lagen in een opslagplaats, en de knecht, die daar werkte, had er een zak van tot zijn eigendom gemaakt, helaas langs onwetti- gen weg. „Ik had ze gekregen, omdat ze niet goed meer waren", trachtte verd. zich schoon te wasschen. „Ja dat zal wel", knikte de politierech ter. „En je had je fiets bij je hè? En toen heb je de zak op de fiets naar je huis gebracht. Daar had je toch geen permis sie voor?" „Neeniet direct", zette verd. de waschbeurt niet zeer energiek voort. „Nou indirect ook niet'-, sneed de poli tierechter hem de pas af. Verd. ging uit een ander vaatje tappen, en trachtte min of meer te insinueeren, dat hij recht had op dien zak, omdat hij zonder betaling in de opslagplaats werkte. „Nou waarom deed je dat dan ook? Om zakken weg te kunnen nemen?" vroeg de rechter, bij voorbaat twijfelend aan altruïstische beweegredenen bij verd. Verd. wilde doen gelooven, dat hij die uitzondering was, en zei: „Ik deed het om dien man wat te helpen". „Dan heb je hem wel slecht geholpen", vond de rechter, waarop verd. toegaf dat hij „veel spijt" had. De officier van justitie eischte 20 boe te of 10 dagen hechtenis, waarop mr. A. J. van der Weel gelegenheid kreeg om te trachten er wat af te krijgen. De indruk van pl. was, dat verd. uitge gaan is van het even bekende als verder felijke principe: „In het veen ziet mer niet op een turfje." Verd. scharrelde ie- deren dag tusschen aardappels rond, en bovendien werd er in zijn hoofd steeds op de gedachte gehamerd: „Je mag best wat hebben voor je moeite." Op een ge geven oogenbük had de stem van het ge weten het tegen de overmacht moeten afleggen. „Heb je nu werk?" vroeg de politierech ter. „Nee" zei verd., „ik ben nu bij de steun." Hij werd veroordeeld tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis'. „Neem je de straf aan?" was de gebrui kelijke vraag. „Ja, ik kan wel niet anders", zei verd. op een toon van devote overgave aan zijn lot. „Nu dan kan ik ook niet anders", zei de officier ironisch, waarop verd. &f ging, door de eerste deur rechts. GRENSINCIDENT. De beide stukken land werden van el kaar gescheiden door een rij struikgewas. De eigenaar van het eene stuk land had last van de overgroeiende takken, weshalve hij zijn buurman verzocht die weg te ha len. Maar deze bleef doof voor de talrijke smeekbeden, zoodat de requestrant ten lan gen leste en in arren moede zelf het snoei mes ter hand nam en ter plaatse aan het werk toog. De buurman zag het uit de ver te gebeuren en kwam schielijk aangesneld, de spade waarmee hij had staan werken in de vuist geklemd. „Kap mij eens op m'n dr", invi teerde hij den landbouwer. „Nee, daar moet 't niet heen", sloeg deze Cijferstand: Zwart 7 schijven op 1, 2, 8* 9, 12, 23 en 36. Wit 7 schijven op 11, 24, 25, 33, 34, 41 en 42. Als steeds: Wit begint en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 24 April a.s. bij de Redactie der Mdb. Crt. onder motto Damrubriek. Uit eigen kring. In den jongsten strijd om den Zeeuw- schen titel kwam het in de partij tusschen de heeren A. van Oosten te Kapelle met wit en W. Boogaard te Middelburg met zwart na 36 zetten tot den volgenden stands Zwart: W. Boogaard, Middelburg. 1 2 3 4 5 Wit: A. Van Oosten, KapeSIe. Ieder 11 schijven. De laatste zet van zwart was 22271 Een zeer sterke zet met verschillende drei gingen door 2732, enz. Merkwaardig, dat wit hierdoor ïn zijn bewegingen in die ma te wordt belemmerd, dat feitelijk maar één zet speelbaar is en wel 43—39. Immers, op 37—31 zou volgen: 13—23; 31x22 23 x 32-,. 38x27 en 17x30. Op 37—32 komt 27—315 36x27 17—22; 28x17 en 11x31, waarna twee verschillende dreigingen van zwart overblijven. Op 4842 komt natuurlijk 2430 met 19x48 dam, zoodat alsdan nog overblijft de zet 34—29, hetwelk de heer Van Oosten in den diagramstand liet vol gen. Deze zet werd door den heer Boogaard echter als volgt afgestraft: 25—30!; 29x20 19—24; 20x29 17—21!; 35 x 24 27—32;- 38x27 en 21x45. Dit moment, dat ons bij het anaiyseeren dezer partij de moeilijkheden toonde, waar voor een speler plotseling komt te staan* mag dan ook belangwekkend worden ge noemd. Oplossing probleem Risseouw. Dit in onze rubriek van 20 Maart j.i. aan geboden miniatuurtje had den volgenden stand: Zwart 6 schijven op 9, 12, 17, 19, 29 en 31. Wit 7 schijven op 21, 25, 27. 36, 43, 48 en 50. Een paai' tempozetten als inleiding, ge volgd door een zekenden meerslag, geven aan dit miniatuurtje een aardig cachet. Men oordeele: 5044 17 x 26 4439 31x22; 36—31 26 x 37 48—42 37 X 48 39—34 48x30 (meerslag) en 25x3 met gewonnen stand. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren W. B. en A. M. v. H„ beide te Mid delburg; I-I. en A. W„ beide te 't Zand en D. v. d. K. te Goes. Nagekomen oplossingen van het probleem- Kaan ontvingen we nog van de heeren H. en A. W., beide te 't Zand. die gulle uitnoodiging af, en onverdroten kapte hij verder. De buurman hief zijn spa op en sloeg er den ander mee op de linker pols, zoodat 't bloed er uitkwam. Juist op dat historische oogenblik kwam er op den weg een vrachtauto langs, waarin een paar. keimissen van den geslagen landbouwer zaten. Deze wenkte hen, en toen zij stop ten, liep hij op hen toe en liet zijn pols zien. Maar de buurman was met deze daad van agressie nog niet tevreden, hjj liep zijn slachtoffer na en gaf hem met de spa nog een hevigen duw. Dus stonden beiden thans voor den rechter. Verd. beweerde, dat hij alleen maar een duw gegeven had. Bovendien konden de manipulaties van get. geen snoeien meer genoemd worden, 't was finaal vernieling geweest. „Stond verd. op uw, of op zijn land?" vroeg de politierechter terloops aan get, „Op het mijne, maar de grens is niet gemakkelijk te vinden." (Deze aanleiding tot ruzies is ook al zoo oud als de wereld.) 25 boete of 20 dagen hechtenis" eischte de officier van justitie. 20 of 10 dagen", maakte de politie rechter er van. Verd. informeerde of hij zijn spa terug kon krijgen. „Dat moet je maar aan den veidwaehter vragen", zei de politierechter. „Neem je de straf aan?" ,,'t Zal wel moeten", zuchtte verd., maar dit was een misverstand, dat ijlings opge helderd werd. „We dwingen je tot niets, en je hebt 14 dagen tijd om in hooger beroep te komen", legde de rechter uit. In dat geval wilde verd. er nog eens over nadenken, of hij de straf gemotiveerd- vond of niet, en hij verdween.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6