PÜP M1DDELBURGSCHE GOiüAHT Duïtsche legers hebben Denemarken en een groot deel van Noorwegen bezet Denemarken heeft geen tegenstand geboden, maar aan de Noorsche kust is verwoed gevochten Engeland en Frankrijk wilden in Scandinavië een nieyw fronit vormen NUMMER 84 183e JAARGANG TWEE BLADEN EERSTE TOTAU) DINSDAG 9 APRIL 1940. Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- JBL.ADJ1ÜIN EERSTE KT.fllI) o— - lp ^roxrittciitlr %êëmM0c%ë^ ff MIDDELBURG. St. Pieterstraat 28, per regel. Bij contract lager. Tarief 1 2.50 per kwartaal. Weekabanne- „Brleve„, of adres bureau v. d. Wad" inenten m Middelburg en Goes 18 ct. <Ü@ElS><3K!E j 10 eent extra. Bewflsnummera 5 ct. Advertentiën 30 cent per regel, Een invasie met honderd oorlogsschepen, motortroepen en een pantsertrein. „Onder bescherming genomen Gisteravond beeft de Duitsche regeering een ultimatum laten overhandigen aan de Deensohe régeering, waarin te kennen werd gegeven, dat Duitschland het noodig achtte Denemarken onder zijn „bescherming" te nemen en daarom het land zou bezetten. Sterke afdeelingen gemotoriseerde troepen rukten spoedig daarop de grens over. Oor logsschepen zetten in talrijke havens andere afdeelingen aan land en vanochtend was vrijwel geheel Denemarken reeds door de Duitsphers bezet. De Deensche regeering had besloten geen tegenstand te bieden. Tezelfdertijd, dat do Duitsche troepen in Denemarken oprukten, begaf een sterke vlootafdeeling zich naar de Noorsche kust. Op enkele plaatsen is daar hevig gevochten, maar de Duitschers zijn er in geslaagd in een uiterst korten tijd de belangrijkste Noorsche havens te bezetten. Stavanger, Bergen, Eggersimd, Trondjem - en Narvik zijn in hun bezit. Eenige forten hebben verzet geboden, doch de Duitsche oorlogsschepen hebben niet teruggeschoten. Wel schijnt hevig ge vochten te zjjn door de landingstroepen op bepaalde plaatsen. In Noorwegen is nog van nacht de algemeene mobilisatie afgekon digd. EEN VLOOT VAN HONDERD SCHEPEN. Gisteren reeds was het duidelijk, dat er belangrijke gebeurtenissen op til waren. Een Duitsche vloot van ongeveer honderd schepen bewoog zich Noordwaarts in de Groote Belt en het Kattegat. 'Het waren hoofdzakelijk kleine hulpvaartuigen en ge wapende treilers, maar er waren ook groo te oorlogsschepen bij. Drie Duitsche krui sers voeren vannacht de haven van Mid- delfalirt binnen, waar zij troepen en zware kanonnen aan land zetten. In de Kleine Belt bevonden zich groote troepentrans portschepen. Vamorgen vroeg hebben Duitsche gemo toriseerde troepen en pantserstrijdkrach ten bij Flensburg en Tondern de Deensche grens overschreden. Met groote snelheid rukten zij op naar het Noorden, terwijl in een groot aantal Deensche havens Duit sche oorlogsschepen verschenen. Te Vor- djngborg, Korsoer, Nyborg en Kopen hagen werden in snel tempo troepen ont scheept.. Sinds S uur vanmorgen bevindt geheel Kopenhagen zich in Duitsche han den!. Noorwegen wees de eischen van Berlijn af. Noorsche kringen in Londen hebben een officieele mededeeling uitgegeven van den volgenden inhoud. ,,De Duitsche gezant in Oslo heeft morgen om half vijf een bezoek gebracht aan deri minister van buitenlandsche za ken van Noorwegen en van hem geeiseht, dat Noorwegen zich onder Duifsch be stuur zou stellen. Indien deze eiseh niet werd ingewilligd, zou alle tegenstand broken worden. Deze eisch werd afgewe zen en de vijandelijkheden zijn begonnen." Uit Oslo wordt gemeld: De Duitsche ge zant voegde aan het ultimatum toe, dat hij het voor Noorwegen van fset grootste belang achtte zich onder militair bestuur van Duitschland te plaatsen. De Noorsche regeering heeft den.gehee- len nacht vergaderd om dit punt te be spreken. Na afloop der bijeenkomst ver klaarde de regeering aan de Duitsche eischen niet te kunnen voldoen, daar deze .in strijd achtte met de Noorsche sou- vereiniteit. De Noorsche minister van buitenland sche zaken heeft nog medegedeeld dat de Duitsche gezant als motief opgaf, dat, als de Duitschers niet tot bezetting overgin gen, de Geallieerden dit zouden doen. „Wü gelooven niet", antwoordde Koht, „dat de Geallieerden voornemens zijn tot een dergelijken maatregel over te gaan. Wij hopen, dat de tegenwoordige toestand niet 'te lang zal duren." DE NOORSCHE TEGENSTAND. Binnen enkele uren na deze verklaring doemden de grijze oorlogsschepen met hakenkruisvlag reeds op voor de Noorsche fjorden en havens aan de Westkust. Des nachts waren zij de Oslofjord in het Zuiden binnengevaren. Daar ontmoetten zij krachtigen tegenstand van het fort, dat den ingang beschermt. Alvorens door te varen tot Binnen in de fjord, hebben de Duitschers een twintig tal man aan land gezet te Valloe nabij Toensberg. Op de Noorsche kust werd een kanon schot .gelost, waarop de Duitschers even wel niet antwoordden. De bevolking van Vallo'e heeft de plaats verlaten en is uit geweken naar Toensberg. - Volgens Reuter heeft het fort Chvistian- sand aan de Zuidkust eveneens aan £>uit- sche aanvallen blootgestaan. Op de stad zou een luchtaanval zijn ondernomen. De radio van Oslo deelde vanochtend om 8 uur het. vólgende mede: „Duitsche vlootstrijdkrachten zijn vannacht ondanks het verzet van de Noorsche vloot en kust- artillerie de Oslo-fjord binnengevaren. Hor sten werd gebombardeerd en het fort van Bergen, alsmede de stad zelf werden na verwoede geve'chten door de Duitsche troe pen. bezet. LUCHTAANVALLEN OP OSLO? Volgens Reuter en Havas hebben er luchtaanvallen plaats gehad op de Noor sche' hoofdstad Oslo. De radio-omroep van Oslo werkt echter door. De regeering heeft de stad verlaten en zich geïnstalleerd te Hamar, verder in het binnenland. De autoriteiten der luchtverdediging hebben de bevolking van Oslo aange spoord de stad te verlaten. De Noorsche admiraliteit heeft medege deeld dat alle vuurtorens en \>akens langs de Noorsche kust zjjh gedoofd. De centrale organisatie der Noorsche ,Lotta's' heeft tot alle aangeslotenen het verzoek gericht over de radio aandachtig gebeurtenissen te volgen en zich gereed- te houden om elk oogetiblik te kunnen vertrekken NU DUITSCHE MIJNEN AAN DE NOORSCHE KUST. De Duitsche radio deelt mede. als waar schuwing aan de scheepvaart, dat mijnen gelegd zijn voor alle belangrijke havens aan de Westkust van Noorwegen, alsmede in het Skagerrak. De mededeeling zegt dat de mijnen gelegd 1 zjjn in het gebied tusschen Lindesnaes, Lodbjerg. Flederoey en Fandneshage. In Denemarken is het rustig. EEN BEZETTING ZONDER INCIDENTEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Naar wii uit Kopenhagen vernemen, zijn onderhandelingen gevoerd tusschen de Duitsche en de Deensche autoriteiten. De Deensche autoriteiten hebben hun meest volledige loyautej.t toegezegd. De Deensche radio zendt zjjn gewone programma uit. De Kopenhaagsche dag bladen verschijnen. De stad is volkomen rustig. Het aspect van de stad is in niets veranderd. De Duitsche troepen zjjn op bepaalde punten geconcentreerd. Incidenten heb ben zich nergens voorgedaan. Volgens in Kopenhagen ontvangen berichten is ook de bezetting van Jutland zonder eenig incident verloopen. Engeland heeft den oorlog overgebracht naar het Noorden, zegt minister Koht Gisteravond heeft de Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, in het Storting, de Noorsche Staten-Generaal, een rede gehouden over de actie der Geallieer den in het Noorden. Wat Noorwegen is aangedaanaldus Koht is der wereld reeds bekend en ik geloof, dat de bevolking van alle neutrale landen zich verontrust heeft gevoeld, toen Duitsch memorandum aa~ Denemarken en Noorwegen Duitschland kon dit onder geen voorwaarde dulden. Aldus de lezing van Berlijn, i De Duitsche regeering heeft aan de Noorsche en aan de Deensche regeet'ing het volgende memorandum gezonden: Ondanks den oprechten wensch van bet Duitsche volk' en zijn regeering, met het Engelsche en het Fransche volk in vrede en vriendschap te leven, en ondanks het ontbreken van iederen redelijken grond tot een wederzjjdschen strijd, hebben de macht hebbers in Londen en Parijs het Duitsche volk den oorlog verklaard. Met de ontkete ning van dezen door hen sedert lang voor bereiden, tegen het voortbestaan van het Duitsche rijk en liet bestaan van het Duit sche volk gerichten aanvalsoorlog, hebben Engeland en Frankrijk ook tegen de neu tralen den zee-oorlog geopend. Terwijl zij aanvankelijk, met volkomen miskenning der primitiefste regels van het volkenrecht trachtten, de hongerblokkade tegen Duitsche vrouwen, kinderen en grijs aards in te stellen, onderwerpen zij tege lijkertijd ook de neutrale staten aan hun niets ontziende blokkademaatregelen. Het onmiddellijk gevolg van deze door Engeland en Frankrijk ingevoerde, in strijd met het volkenrecht zijnde, strijdmethoden, waaraan Duitschland met zijn afweermaat- •egelen het hoofd moest bieden, was de zeer ernstige schade voor de neutrale scheepvaart en den neutralen handel. Daa renboven bracht dit Engelsch optreden het neutraliteitsbegrip zelve een vernietigenden slag toe. DE RECHTEN DER NEUTRALEN Van zijn kant heeft Duitschland er ech ter naar gestreefd, de rechten der neutra len te eerbiedigen door den zeeoorlog te be perken tot de tusschen Duitschland en zijn tegenstander liggende zeegebieden. Daarentegen is Engeland, met het doel het gevaar van zijn eilanden af te wenden en tegelijkertijd den handel van Duitsch land met de neutralen onmogelijk te ma ken, meer en meer er toe overgegaan den zeeoorlog over te brengen tot de wateren der neutralen. In overeenstemming met deze echt-Brit- sche oorlogsvoering heeft Engeland in voortdurend toenemende mate met flagran te schending van het volkenrecht ook in de territoriale wateren en gebieden van Dene marken en Noorwegen ter zee en in de lucht oorlogshandelingen gepleegd. Duitschland heeft deze o n t- w i k k e 1 i n g v a n d e n aanvang van den o o r 1 og af voorzien. .Het heeft door zijn binnen- en buitenland sche economische politiek weten te verhin deren, dat de hongerblokkade, die Enge land tegen het Duitsche volk ten uitvoer zij hoorde van de gepleegde schending van het recht. Ik wil geen sterke woorden ge bruiken, omdat ik van meening ben, dat de daad voor zich zelf spreekt. De nota, welke de Britsclie en Fransche gezanten mij op 5 April hebben overhandigd en welke tegelijkertijd door de beide mo gendheden aan Zweden zijn overhandigd zegt o.m. dat volgens de geallieerden mo gendheden „thans de tijd is gekomen om aan de Noorsche regeering te verklaren, dat de geallieerde regeeringen zekere vita le eischen zullen handhaven en deze eischen zullen verdedigen op iedere manier, welke zij zelf noodig oordeelen". De geallieerde regeeringen verklaren in haar nota's, dat zij verplicht zijn gepaste maatregelingen te nemen om haar belangen te verdedigen, indien de Noorsche regeering zal weigeren of beperken die voordeelen voor handel en scheepvaart, welke de geal lieerde regeeringen noodzakelijk achten voor haar oorlogsvoering en welke, naar haar meening, een neutx'ale regeering rede lijkerwijze zal goedkeuren. Ik heb vervolgde Koht zoowel den Britschen als den Fransche gezant gezegd, dat er geen reden is de Noorsche regeering er van te beschuldigen niet een vrije of on afhankelijke regeering te zijn. Zaterdag heb ik de nota aan de regee ring voorgelegd. Ik heb met den Zweed- schen minister van buitenlandsche zaken getelefoneerd. Wij zijn overeengekomen de antwoorden volgens dezelfde richtlijnen voor te berei den, doch aleer de antwoorden konden wor den verzonden, hebben zich nieuwe gebeur tenissen voorgedaan, welke een volkomen nieuwe situatie hebben geschapen n.l. het leggen van mijnen door de Geallieerden. „De eene schending en de andere schen ding worden alleen ten uitvoer gelegd, om dat zij de macht hebben dat te doen". De Westersche mogendheden brengen den oorlog naar Noorsch grondgebied over aldus minister Koht omdat zij denken, dat zij door zoo te doen, den ooi-log gemak kelijker kunnen winnen. Het Storting keurde met algemeene stem men de verklaring van Koht goed. Noorsche steden gebombardeerd In het hedenmiddag gepubliceerde Duit sche legerbericht wordt o.m. medegedeeld, dat de bezetting door Duitsche troepen van de belangrijkste steunpunten in geheel Noorwegen snel vordert. Eenheden van alle drie de deelen der weermacht werken daar bij samen. Op de meeste punten is door de Noorsche troepen tegenstand geboden, doch. volgens het opperbevel der Duitsche weer macht is aan dezen plaatselijken tegenstand een einde gekomen. Op de vliegvelden in Zuid-Noorwegen zijn Duitsche luchtstrijd krachten geland. Uit de Britsche hoofdstad meldt Reuter, dat men aldaar de Duitsche beweringen over de bezetting van een aantal havens aan de Noorsche kust, van Narvik tot Christiansand, niet geloofd. Men schrijft in Londen deze berichten toe aan. de Duitsche propaganda. Intusschen komt er weinig nieuws uit Noorwegen. Men schrijft dit toé aan het feit, dat de Duitschers de havenstad 'Eger- sund hebben bezet, waar de voornaamste kabelverbinding Noorwegen verlaat. Wel wordt bevestigd, dat twee Duitsche oorlogsschepen de haven van Trondjem (Midden Noorwegen) zijn binnengevaren en een Duitsch oorlogsschip Bergen is binnen- geloopen. De stad Christiansand (ten Z. W. van Trondjem) is uit zee en ook door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Vanmiddag om 12 uur werd ook de stad Porsgrunn door vliegtuigen aangevallen. De Noorsche hoofdstad Oslo wordt zoo snel mogelijk geëvacueerd. Het kustgeschut heeft vier Duitsche oorlogsschepen uit de Oslofjord verdreven. Duitschen handel met de neutrale staten onmogelijk te maken, mislukt zijn. Hierdoor is de laatste maanden steeds duidelijker de volkomen mislukking van de Britsclie blokkade-politiek aan den dag ge treden. Deze ontwikkeling alsmede het ont breken van kansen op succes van een recht- streèkschen aanval op de Duitsche verster kingen in het Westen en de in Engeland en Frankrijk voortdurend toenemende zorgen als gevolg van de geslaagde Duitsche tegen vallen ter 2ee en in de lucht hebben den laatsten tijd in toenemende mate er toe ge leid, dat beide landen trachten, met alle middelen het oorlogstooneel naar het neu trale vasteland in en buiten Europa over te brengen. Dat Engeland en Frankrijk hierbij in do eerste plaats het grondgebied van de kleine Europeesche staten op het oog hebben, spreekt overeenkomstig de Britsche tradi tie vanzelf. Volkomen openlijk hebben de Britsche en Fransche staatslieden de laat ste maanden de uitbreiding van den oorlog tot deze gebieden tot strategische grondge dachte van hun oorlogvoering geprocla meerd. De eerste gelegenheid hiertoe bood liet RussischFinsche conflict. De Britsche en de Fransche regeeringen hebben volko- nen openlijk te kennen gegeven, dat zij be- •eid waren, zich met militaire strijdkrach ten in het conflict tusschen de Sovjet Unie en Finland te mengen en daarvoor het geJ bied der Noordsche staten als operatiebasis te gebruiken. Alleen de tegen haar wen- schen en verwachtingen snel tot stand ge komen vrede in het Noorden heeft belet, dat zij destijds reeds aan dit besluit uitvoe ring gaven. Zoo de Britsche en Fransche staatslieden later verklaarden, dat zij het tenuitvoer- leggen van de actie afhankelijk wilden ma ken van de toestemming der betrokken Noorsche staten, dan is dit een grove on waarheid. De rijksregeering' hoeft liet documentaire bewijs in handen, dat Engeland en Frankrijk gemeenschappelijk hebben besloten, de actie via het gebied der Noorsche skaten ev tueel ook tegen hun wil ton uitvoer te brengen. Het beslissende punt is echter het gende: uit de houding van de Fransche en de Engelsche regeering voor en na den RussischFinschen vrede en uit de ter be schikking van de Duitsche regeering staan de documenten blijkt onomstootelijk, dat het besluit, Finland tegenover Rusland te brengen, daarenboven nog aan verdere plannen dienstbaar moest worden gemaakt. DE BEDOELING DER GEALLIEERDEN Het daarbij door Engeland en Frankrijk Scandinavië nagestreefde doel is daaren- heeft willen leggen, en de pogingen denboven en in de eerste plaats: 1. Duitschland door bezetting van Narvik van zijn Noordelijken ertstoevoer af te snij den en Door ontscheping van BritschFran sche strijdkrachten in de Scandinavische landen een nieuw front te vormen om Duitschland van het Noorden uit in de flank te kunnen aanvallen. Hierbij moeten de landen van het Noor den voor de EngelschFransche troepen als gevechtsterrein dienen, terwijl den Noorschen volken volgens oude Engelsche traditie de rol van hulp- en soldenïerstroe- pon is toegedacht. Toen dit plan door den RussischFin schen vrede voorloopig verijdeld was, werd het de Duitsche regeering steeds duidelij ker dat Engeland en Frankrijk bepaalde pogingen ondernamen, om hun plannen binnenkort in anderen vorm te verwezen lijken. Voortdurend gedreven door den wensch een interventie in het Noorden voor te bereiden, hebben dan ook de Brit- •ehe en de Fransche regeering de laatste weken volkomen openlijk de stelling ge proclameerd, dat er in dezen oorlog geen neutraliteit behoeft te zijn en dat het de plicht der kleine landen is, daadwerkelijk deel te nemen aan den oorlog tegen Duitschland. Deze stelling werd door de propaganda der Westelijke mogendheden voorbereid en door steeds krachtiger wor dende druk op de neutralen gesteund. De concrete berichten over op handen zijnde landingspogingen der Westelijke mogend heden in Scandinavië hoopten zich den laatsten tijd steeds meer op. Zoo nog de geringste twijfel mocht be staan omtrent het definitieve besluit der Westelijke mogendheden in het Noorden te intervenieeren, dan is deze de laatste da gen wel definitief weggenomen: De Duitsche regeering Ts in het bezit ge komen van onbetwistbare bewijzen, dat Engeland en Frankrijk voornemens waren reeds binnen enkele dagen bij verrassing bepaalde gebieden der Noordsche staten te bezetten. De Noorsche stagen hebben van hun kant zich niet alleen niet verzet tegen den overval van Engeland en Frankrijk, doch zelfs de ergste inbreuken op hun sou- vercine rechten zonder dienovereenkomsti ge tegenmaatregelen geduld. De Duitsche regeering moet derhalve aannemen, dat de koninklijk Noorsche re- gecring eenzelfde houding aannemen zal ten aanzien van de acties van Engeland en Frankrijk, die thans in de bedoeling lig gen en elk oogenblik ten uitvoer kunnen worden gelegd. Doch zelfs wanneer de koninklijke Noor sche regeering bereid zou zijn, tegenmaat regelen te nemen, dan is het de Duitsche regeering duidelijk, dat de Noorsche strijd krachten niet voldoende zouden zjjn om aan de Britsch-Fransche acties met succes het hoofd te kunnen bieden. Duitschland niet bereid werkeloos af te wachten. In deze beslissende phase van den strijd om het bestaan, die Engeland en Frankrijk Duitschland hebben opgedrongen, kan Duitsche regeering echter onder geen voor waarde dulden, dat Scandinavië door Westelijke mogendheden tot gevechtster rein tegen Duitschland gemaakt en het Noorsche volk, zij liet direct of inïdrect, voor den oorlog tegen Duitschland mis bruikt wordt. Duitschland is niet bereid, zulk een verwezenlijking der plannen, van zijn tegenstanders werkeloos af te wach ten ol' te aanvaarden. De Duitsche regee ring heeft derhalve vandaag bepaalde mi litaire operaties ingeleid, die tot bezetting van strategisch belangrijke punten op Noorsch staatsgebied zullen leiden. De Duitsche regcering neemt daarmede >or den duur van den oorlog de bescher ming van bet koninkrijk Noorwegen op zich. Zij is vast besloten, van nu af aan met alle machtsmiddelen den vrede in liet Noor den tegen iederen Britsch-Fransclien aan- te verdedigen en definitief te Waarbor gen. ENGELAND EN FRANKRIJK VERANTWOORDELIJK GESTELD. De Duitsche regeering heeft deze ont wikkeling niet gewild. De verantwoordelijk heid daarvoor dragen alleen Engeland en Frankrijk. Beide staten verkondigen wel op huichelachtige wijze de bescherming dei- kleine landen. In waarheid echter overwel digen zij deze, in de hoop, daardoor hun te gen Duitschland gerichten, dagelijks open lijker verkondigden vernietigingswil te kunnen verwezenlijken. De Duitsche troepen betreden den Noor schen bodem derhalve niet in vijandelijke gezindhid. Het Duitsche opperbevel is niet 'oornemens, de door de Duitsche troepen bezette punten als operatiebasis voor den strijd tegen Engeland te. gebruiken, xoo- r het niet door maatregelen van Enge land en Frankrijk hiertoe gedwongen 'ordt. De Duitsche militaire operalies hebben uitsluitend ten doel de beveiliging van het Noorden tegen het plan eener bezetting van Noorsch steunpunten door Britsch- Fransche strijdkrachten. De Duitsche re- geering is er van overtuigd, dat zij met deze actie tegelijkertijd ook de belangen van Noorwegen dient. Want deze beveiliging door de Duitsche weermacht biedt den Scandinavischen vol ken den eenigen waarborg, dat hun lan den niet tijdens dezen oorlog toch nog tot slagveld en tooneel van wellicht vreeselij- ke gevechtshandelingen worden. De Duitsche regeering verwacht derhal ve, dat de Koninklijk Noorsche regeering en het Noorsche volk begrip zullen loo- nen voor het Duitsche optreden en zich er niet tegen zullen verzetten. Alle te genstand moet en zou door dë Duitsche strijdkrachten met alle middelen gebro ken worden en daarom slechts tot een vol komen nutteloos bloedvergieten leiden. De koninklijk Noorsche regeering wordt der halve verzocht met den grootsten spoed alle maatregelen te nemen om te waar borgen, dat het optreden der Duitsche troepen zonder wrijving en moeilijkheden kan geschieden. In den geest van de van oudsher bestaande goede Duitsch-Noor- sche betrekkingen verklaart de Duitsche regeering aan de koninklijk Noorsche re geering, dat Duitschland niet voornemens is, door zijn maatregelen de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhanke lijkheid van het koninklijk Noorwegen thans of in de toekomst aan te lasten. Hetzelfde memorandum heeft, de ko ninklijk Deensche regeering ontvangen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1