leeuwseh Zondagsblad^ VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE&MIDDELBURGSCHE COURANT&COESCHE COURANT predicatie SCHAKEN ZATERDAG [KORTE EEN NAAM IN DEN HEMEL. Er is ontegenzeggelijk een andere wereld. Menschen zoeken daarmede op allerlei manieren contact. Soms uit nieuwsgierigheid, soms uit angst voor den dood, soms uit verlangen naar het Andere, soms uit hoop op God. Hoe dit zij, elke manier zal spel blij ven, wanneer het contact met de. an dere wereld niet wordt een persoon lijk antwoorden. Een lieve vrouw, Maria Magdalena, eens uit de krankzinnigheid gered, staat bij het graf van haar Redder. Het graf is ledig. In haar smart hoort zij stemmen uit de andere wereld: engelen vragen haar waarom zij weent. Dit vragen maakt haar er van bewust, dat zij iets persoonlijks zoekt: „Omdat zij mijn Heer hebben wegge nomen". Met dit „mijn" is zij op het plan geraakt waarop het contact zin krijgt. Gij kent het verhaal van dit teedere contact uit Johannes 20. Je zus staat achter haar en vraagt. Zij meent dat het de hovenier is. Jezus noemt haar naam: Maria 'Meester! Zij hoort haar naam uit de andere wereld en weet daar haar Redder. Gelooven is, dat men een naam heeft in de hemelen en in de hemelen een Naam kan noemen. Dit is zeer wonderbaarlijk. Wij heb ben een naam voor enkelen die ons kennen. In een vreemde stad ben ik reeds alleen een gezicht; voor mijn land ben ik een nummer: voor de we reld in 't geheel niets. Het is zeer wonderbaarlijk een naam te hebben in de hemelen. Het is zoó wonder baarlijk, dat Christus er iets als de monen uitwerpen gering bij achtte. Toen Hij eens een aantal jongeren had uitgezonden om te prediken in Zijn naam, kwamen zij opgetogen te rug, want „zelfs de booze geesten zijn ons gehoorzaam!" Waarop Jezus ant woordde, dat Hij zich hun vreugde kon voorstellen, „maar verheugt u veel meer, dat uwe namen in de he melen zijn opgeteekend" Het is zeer wonderbaarlijk een naam te hebben in de hemelen en nog wonderbaarlijker een Naam in de he melen te mogen noemen. F. ZEEUWSCHE KRONIEK RETRANCHEMENT. II. (Slot). Behalve een predikant kreeg de kerke lijke gemeente ook een schoolmeester, die als gewoonlijk naast zijn schoolarbeid de kerkelijke betrekkingen van koster en voor zanger vervulde. De kerkeraad begeerde een steenen kerk gebouw, daar de houten kerk vele gebreken had. Gesteund door het Vrüe van Sluis deed hij spoedig een verzoek aan den Raad van State. Het had heel wat voeten in de aarde voor dit college tot afdoende hulp overging. In 1636 werd het oude houten gebouw ge repareerd voor 727. De zuinigheid bedroog ook hier de wijsheid. Na enkele jaren was de kerk te klein, zoodat vele bezoekers buiten de deur moesten staan op feestdagen en bij andere bijzondere gelegenheden. Ook begon het oude gebouw weer te vervallen, zoodat zelfs gevreesd werd, dat het bij een hevigen storm zou instorten. In 1644 werd daarom opnieuw om een nieuwe steenen kerk ge vraagd. De Raad van State scheen doof te zijn. De kerkelijke gemeente van het re- tranchement van Cadzand wendde zich zich daarom in 1651 tot het hoogste college, de Staten-Generaal. In het request werd o.a. geschreven, dat de kerk niet waterdicht was, omdat de planken waren vergaan en dat op Pinksteren 60 a 70 personen buiten moesten blijven staan. De Staten-Generaal droegen den Raad van State op om een steenen kerk te laten bouwen. Van 's lands wege werd 1200 geschonken, het Vrije van Sluis gaf 250. Het ontbrekende moest aangevuld worden met een algemeene col lecte. De stad Middelburg b.v, gaf 100. Alles te samen werd ontvangen 800 a 900 ponden Vlaams. De ingezetenen van het naburige Cadzand dwongen bij het Vrije van Sluis aan om de nieuwe kerk op het gehucht Ter Hofstede te bouwen. Dit is niet geschied. De nieuwe kerk kwam op het Retranchement om het houten gebouw aldaar te vervangen. In Februari 1653 werd de kerk aanbe steed voor 1045 pond of 6270 gulden. Juist een jaar later was zij gereed. Zij heeft den zelfden vorm als bijna alle Hervormde ker ken, die in de 17de eeuw in Zeeland zijn gebouwd. Het Vrije van Sluis schonk een glasven ster, waarin zijn wapen was geschilderd. Den 17den Februari 1654 werd de nieuwe kerk voor het eerst in gebruik genomen. Op de torenklok staat: Johs. la Fort me fecit. Middelburg Zelandorum MDCCLVI I.C. Blijkens dit opschrift is de toren eerst een eeuw later, n.l. in 1756 van een klok voorzien. In 1821 werd aan de kerk een belangrijke herstelling aangebracht, waarvoor van rijkswege 1000 werd geschonken. Ook in 1871 werd de kerk, evenals de pastorie, veel verbeterd. De heeren Fieters en Van der Koorde, werkzaam op de Provinciale Bibli otheek te Middelburg, waren zoo welwillend uit hun verzameling aanteekeningen betref fende Zeeuwsche predikanten de namen der predikanten mede te deelen, die te Retran chement hebben gestaan. Zij zijn: 1. Jo- chim Ruetingerus 1632—1635; 2. Pieter Aleman 16361640; 3. Laurentius Persant 16401641; 4. Nicolaas van Hoorn 1642 1646; 5. Thomas Kraarje 16466. Hen- ricus Berdenis 1673--1675; 7. Abraham SCHETSEN VAN D'OEVE JAEGE. Het spreekwoord zeit: er is niets nieuws onder de zon, maer 'êele gans gaet dat toch nie' op. Het is nog minder as Iwinteg jaer gelee-e, dat de jachtpartie-en in 't naejaer nog in d'r volle fleur waere; toen was de tegenwoorege Jachtwet nog in de maek. Den Ambachs-'éer kreeg fermielje en vrienden te lozeeren, overoal vandaen. Dae' waere der bie, zö bruun as een beier, die a in Afrika op leeuwen wiste schieten en 'êeren van den 'dogen adel, meschien gienge ze wer is jaege in 't zelfde gezelschap as de Prine. Wat a die ménsen dae' noe toch in zag- ge, om 'ier.deur de slik te komme bagge ren, dat begriep je nie'. Inplekke van dröo- ge en schóone in een makkelikke stoel in d'r móóie kaemer te bluve zitten mie een goeie sigare en een lekker glas wien, trok- ke ze deur oalle wêer en wind, regen en slik, over duiven en waetergangen, omge ploegd land en- deur de peeën mee d'r slik natte blaeren a van 's ochens zeven uren der op uit. En graag doe-e, weet je. Dat spreekt, wan' aars zouwe ze 't 'elaeten dae was gin méns, die a ze 't belasten. Nêe-e, dat mot er'van 'ezeid worre: lui is dat soort ménsen nie, 'dor. Ze pakke nie nae' 't luchtste ènde. Contrarie. Ze d van die speciale jachtwaegens, maer oltied, a 't nie stortregenden zatte ze zelft ho- .ven op den bok, mee d'r drieën, en de be dienden as dames en 'êeren op de kossens binnenin 't gerij. Het is jammer, da' dat noe oal en voe' góed verbïe is. Eél de ge- mêente was dae' góed mee. Nae zö 'n jacht- weke bleef der 'êel wat geld in de gemeente achter. Fooien, soms van vuufentwinteg gullen. Giften, an oalles daer a op een durp zö-a voe rond 'egae wordt: vuufteg, ja, soms 'onderd gullen. Nêe-e, dat mag ter van 'ezeid worre: giereg is dat soort ménsen nie, 'óor; ze kunne wat misse voe een aar. En dat wilt er in. Wan' da' 's noe nie van 't ééne of 't are en ok de bedoelege nie om iemand te schandeleseeren, maer: a' je mae' geeft, dan deug je, wat was je de groste niet- deuger van 't durp. maer as ze nie van je snokke kunne, wees dan mae zö goed en zö vriendelik as den besten, dat wor' nie mee-'eteld. Mae' ja: dat is overoal zö; op êel de waereld. De méns is noe êenmael; van nature böos. Die jaegers zulle we 'edocht dh' 'ier niks as goeie ménsen weunden, wan' die zagge nóóit anders as vriendelikke gezich ten en ze ondervonde van een ieder de uterste gedienstegheid. Wat a ter 'ezeid wier over d'r menieren, dat kuste ze nie Zö gebeurden 't is op een ocbend, 't was dien dag driefjacht dat er twi 'êeren en een 'ond veruut gienge en een driever der achteran. Ze waere een stuitje op pad, toen 'aelden êen van die 'êeren een stik gebraeie vléés uut z'n zak, in een pepier en dat gaf 'n an dien 'ond. Die pakten dat verzichteg an, maer één stap vadder liet 'n dat a op de grond voalle. Menéer most het nie En dat bleef dae' iigge: dat kostelikke stik vlees, toch zéker wé' voe een kwartje. Ze liepe deur zonder dae nog nae öm te kieken. Mae dien driever, die kust dat nie over z'n 'arte kriege; zukken koste- Iikken eten. Die raepten dat op. Dae' zat een bitje zand an, van de wegt, mae, toe 'óor: dat schuurt de maege. En dien 'ond dat eventjes vast 'ehaö mae', 'oevee dames bin der nie, die a een 'ond in d'r gezicht laete lekke: dat is net zö vies. 's Ochens die man een paer krupvetstuten 'ehad, mie een mesje; en dan waere ze nog 'ekrauv/d dat de krumels tegen de zolder vloge, dus die wist nie wat a ten proof, toen a ten dat sappege, goudbrune stik vléés tussen z'n tanden kreeg. Mae' je be griep wé: daer is wat over 'edae en wat schande van 'esproke op 't durp: om te smossen mee eten en vléés te voeren an een 'ond. Dat is noe daerom verschil van inzicht Die 'êeren zouwe 't schande 'evonden om een 'ond g i n vléés te geven. Ik vein de weke temissen nog 'eleze, da' een 'ond gin vléés kan misse. Dat was ok waer, 'öor: göed voe d'r beesten waere ze. En voe' d'r bedienden ok. Sommegte broehte d'r knecht mee. Ieder jaer denzelfden; zö lank as ze eerlik bleve, glóof ik nie, dat er óóit éen on'-sloge wier. Van dien ééne knecht wier der is tegen z'n' 'êer 'ezeid: „menéer, Evert is al is een paer keer zet 'ewist". Dat was ter één, die a in Evert z'n plekke wou komme, begriep je? maer die kreeg ten antwoord; „wat zou dat? Ik ben iederen avond zat". En Evert is ter 'ebleve toet dat 'n nie mi' werke kon; en toen kreeg 'n pensioen, het volgende naejaer kwam z'n zeune mee as knecht. Dat dee' dien 'êer glad vriewilleg van de Wet most dat nie'. Mae' noe is ter een Wet, die a het recht van de Jacht nie' geeft an den Arnbachts- 'êer en ok nie' an den eïgenaer van 't land, maer an den gebruker. Dus noe is de pachter der baes van, wien a ten deur z'n vruchten wil laete loope, of, a ten wil. kan 'n zelft een jachtacte kóope. Loosveld 16751680; S. Jacobus Meerman 1680—1681; 9. Cornel us Verlucht 1686— 1688; 10. Petrus Trassaart 1689—1693. 11. Petrus van den Berge 16941725; 12. Geer- lach van Plaeft 1725--1729; 13. Johannes Regius 1730—1732; 14. Jacobus Cunel 1733 —1742. 15. Adrianus Exters 1745—1750; 16. Petrus van Fikkens 1751175717. Jaco bus Drubbels 17571761; 18. Adrianus van Well 17641788. 19. Jacobus Hoogklimmer van Heulen 17881797; 20. Johannes Pieter Jongeneel 1851—1821. 21. Frans Canter Al- ta 18221826; 22. Thomas Reynier Huy- sers 1827—1833; 23 Wilhelmus Gonda Quist 18241846 24. Wilhelmius Cornelius Meijer 1847—1864. 25. Herman Gerard Wittebol 18651871; 26. Hendrik Cornells van Riet 1875—1909; 27. Ch. Boerendonk 1911— 1912; 28. Herman Ludo Kniphuisen 1915—1929; 29. Willem van der Ven 1933— 1937; 30. De tegenwoordige predikant O. J. Staal heeft zich op 15 Mei 1938 aan de ge meente verbonden. In het vorige artikel zagen wij, dat op de open ruimte tusschen beide schansen, behal ve de kerk en de pastorie, woningen ston den der militairen. Verder de magazijnen en- het huis van den commandant. Veertig jaar na het aanleggen van het re tranchement kwamen er ook particuliere woningen. Het eerste woonhuis werd om streeks 1644 gebouwd door zekeren G o m- mer Ceulemans, die daarvoor van den Raad van State 30 gulden kreeg. Lang zamerhand nam het aantal woningen toe. Ook kwam er een molen. Landbouw was het voornaamste roddel van bestaan. Toen in 1648 na de vrede van Munster de bezetting werd opgeheven, was dit een groot verlies. De bevelhebber van het wachtschip op het Zwin had op het dorp een vrij groote woning mei een mooi aangeleg- den tuin en' vijvers. Van deze laatste is niets meer te zien, evenmin als van de voorma lige magazijnen en gouvernementsgebou wen. Langen tijd werd oen vrjj groot huis, aan den westkant van het dorpsplein staan de, het commandemenlshuis genoemd. In het jaar 1676 telde het dorp een twin tigtal burgerwoningen. Toen in 1682 de na burige Zandpolder onderliep, kregen de bewoners van dezen polder verlof binnen het retranchement te wonen. Tijdens den Fransehen tijd kwam er eenige welvaart door de bezetting der omliggende batterijen. Vele dorpelingen vonden in de eerste helft der vorige eeuw hun bestaan in de vis- scherij. Door het dichtslibben van het Zwin werd dit bedrijf meer en meer bemoeilijkt. De ongunstige tijden na 1840 deden velen naar Amerika trekken om daar hun geluk te beproeven. De bewoners van Retranchement hebben zich onderscheiden door vaderlandsliefde. Toen de Hollandsche troepen in 1794 door de nadering der Franschen deze streek ver lieten, vond een inwoner van Retranche ment, Jan Chaarles geheeten, of) een batterij nog een metalen veldstuk geschut. Opdat dit niet in de handen der Franschen zou komen, verborg bij het onder den grond. Toen de Nederlandsche troepen in 1814 kwa men, heeft hij het teruggegeven. Bij een aanval der Belgen op Oostburg den 22sten October 1830 kwamen de land lieden van Retranchement en Cadzand met jachtgeweeren en hooivorken ter hulp. De ze was echter niet meer noodig, daar de vij and reeds was verdreven. De gemeente kreeg in 1819 van den Hoo- gen Raad van Axel als gemeentewapen een schild van zilver (wit) met een band van azuur (blauw), zijnde het oude wapen van het Vrije van Sluis, en in den linkerhoek de letter E.. Het dorp ligt nog tusschen de schansen verborgen. Een paar jaar geleden besloot de gemeenteraad tot het afgraven der wal len, als zijnde een goed object voor de werk verschaffing. Dank zij hel ijveren van de archeologische vereeniging en ook van de vereeniging „Menno van Coehoorn" is hel besluit niet tot uitvoering gekomen. Zoo blijven de wallen een herinnering aan vroe gere tijden, toen gestreden moest worden om deze streek voor ons land te behouden. Bij de gemeente Retranchement behoort het gehucht Ter Hofstede, dat veel ouder is d4n het dorp, In de 13de of 14de eeuw heeft er denkelijk een klooster gestaan, zeker een kapel of kleine R.oomsche kerk. Bij de on lusten in de 16de eeuw werd zij verwoest. Het kerkhof heeft lang den naam gehad van het Spaansche kerkhof. In 1612 gaf het Vrije van Sluis aan de bewoners van het ge hucht toestemming om op het oude kerkhof te begraven. In 1303 heeft Graaf Willem van Ooster- vant, de latere graaf van Hollland en Zee land bij Ter Hofstede de Vlamingen ver slagen. Toen vroeger het Zwin en andere zeear men ver het land instroomden, liep de groo te verkeersweg van Breskens naar Sluis over Groede, Nieuwvliet en het eiland van Cadzand naar het. Zwin, waar een overzet veer was, dat van uit het tegenover gelegen Sluis bediend werd. Na de bedijking van eenige polders in de Passageule liep de groo te weg over Schoondijke en Oostburg. Zoolang het Zwin er nog was, bleef na tuurlijk ook het veer. Voor één persoon mdbst 20 cent betaald worden, voor 2 of meer personen elk 10 cent. Na de bedijking van den Zwinpolder in 1864 verviel het veer, ofschoon de benaming gebleven is. R. B. J. d. M. Nou, en dat is toch wel iets nieuws, wan' zóvee boeken uut vroeger tied ku' je nie' leze of oltied zie je, da' het jaegen een ver maak van de adellikke 'éeren was. Op slróopers wier de doodstraf toe-'epast. En noe kan ieder, die a een 'met land in pacht eit, en een jachtacte bezit mee een geweer op z'n land gae zitte en sehiete, dat a ter vóór de loop komt. 'el, gosternokke, dat is net niks nieuws, in den tied van de Batavieren jaeg- den ze oallegaere, en nog wé' zónder acte. Me gae dus: terug naar de natuur, wat is 't dan mae' voe den 'elt. V. v. d. O. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR 50 JAAR. Me week 1890. I Door de gascommissie werd op heden be- I noemd tot boekhouder aan de gemeente gasfabriek alhier, de heer A. L. Delzenne, alhier, ambtenaar bij de stoomvaartmaat schappij Zeeland. De heer mr. J. P. N. Ermerins is eervol ontslagen als burgemeester van Zierikzee en benoemd tot archivaris van Zeeland. Heden herdenkt de heer J. J. Brandt te Middelburg den dag, waarop hij 25 jaar ge leden als opziener der domeinen in Zeeland in 's Rijks dienst trad. Heden werd in het Schuttershof alhier de vierde, van de vereeniging „Uit het Volk voor het Volk" uitgaande tentoonstelling van schilderijen geopend. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Biggekerke heeft tol godsdienstonderwij zer benoemd den heer W. P. Calliber, evan gelist te Aardenburg. De heer dr. L. Heldring OG.zn., predikant te Middelburg, staat op het drietal naar Rotterdam. Op het twaalftal voor predikant te Vlaar- dingen komt o.a. voor de heer dr. A. B, ter Haar Romeny, te Middelburg. De gemeenteraad van Amsterdam besloot tot herbouw van den stadsschouwburg. REDACTEUR: J. M. MCILLIé, Middelburg. WETENSWAARDIGHEDEN. EEN MUSEUM VAN EERSTELINGEN. Vlak bij het kasteel Schönbrun in Wee- nen, midden in een groot park, staat het geweldige Technische Museum dat een ver zameling is geworden van zeer belangrijke én ook zeer zeldzame voorwerpen, die bij de techniek behooren. Het gebouw heeft drie verdiepingen en er zijn 16,000 vier kante meter tentoonstellingsruimte in. De tentoonstelling is in30 groepen verdeeld, waaronder bijvoorbeeld zijn: de hoogovens en mijnböuwbedrijven, het verkeer te land, en te water en ook het luchtverkeer, de machine industrie enz. Omdat juist de „Ostmark", 't gebied waar van Weenen de hoofdstad is, in haar geschie denis veel uitvinders heeft gekend, staan er ook in dit museum veel „eerstelingen". Zoo staat in de afdeeling voor vervoersmiddelen, iets, waar alle musea jaloersch op kunnen zijn namelijk: de eerste auto, die door Sieg fried Marcus (1831—1898) is uitgevonden. Met deze auto, reed hij in het jaar 1875, door de straten van Weenen, nadat hjj al in 1864 een nog ingewikkelder vervoermiddel had uitgevonden. Zoo werden zijn twee soorten auto's de voorvaderen van de 35 miliioen auto's, die nu over de aarde rijden. In een andere afdeeling staat het werk van een anderen Oostenrijkschen uitvin der, Josef Ressel, die de scheepsschroef ont dekte. Als je bedenkt, dat ongeveer 90 pet. van alle stoombooten nog tegenwoordig van zijn uitvinding gebruik maken, kun je je voorstellen, hoe belangrijk die uitvinding was. Een verdieping hooger is de eerste naai machine van Josef Madersperger te zien. Als men dit toestel ziet staan, zou men niet denlym, dat het in de jaren, die volgden zóó belangrijk en zoo onmisbaar kon wor den. In groote glazen kasten zijn belangrijke historische papieren bewaard. Er zjjn bij voorbeeld de patentbewijzen van het gas gloeilicht, dat in 1885 door Von Welsbaeh werd uitgevonden en die van de metaal draadlamp, die in 1897 werd uitgevonden. Eigenlijk bestaat het museum uit alle maal aparte musea. Zoo is de groote ten toonstelling van Spoorwegen, die in de middelste hal staat op zichzelf al iets heel bijzonders. I-lier kan men de oudste soorlx-n wagons en locomotieven zien en de oudste rails van Engeland en het vaste land van Europa. Zoo is er de eerste trein op het 'asteland: de paardentrein van Linz naar Budweiser, die tusschen 1825 en 1832 is ge bouwd. Ook het gedeelte voor de scheepvaart ïs heel interessant. Er staal: een model van 't grootste slagschip van de vroegere Oosten- rijkscb-I-Iongaarsche monarchie de „Viribus Unitis", waarin men alle verschillende rui men en hutten van hef: schip kan zien. Het echte schip werd in 25 mnd. tijd door 1000 arbeiders gebouwd op de werf in Triest en kostte 65,000.000 gouden kronen. UIT EEN OUD KOOKBOEK, VARKENS OOREN EN POOTEN, HOE HOE MEN DIE FRUITEN ZAL. Neemt varkensooren, en poolen, maakt ze schoon en laat die staan uittrekken, en kookt ze eerst gaar en doet 'er genoeg pe per en wat zout op; en doet ze in booter en vleeschnat fruiten; en doet 'er dan wal: azijn en gebrooke mosterd bij, is heel goed. 't Ergste. Heb je de mazelen erger dan Bobby gehad, Jantje? Veel erger, grootmama, ik kreeg ze In de vacantie. De waardeering. Hij; Als je niet ophoudt, zal ik mijn verstand nog verliezen. Zij: Ilc zal uitschelden - het zou zoo moeilijk terug te vinden zün. Vrijdag 29 Maart -werden volgende par tijen gespeeld in de Middelb. schaakclub. Groep I: W. de GraatH. Slrooband 10 Groep II: P. SanderseW. Flissebaalje 10 J. TonJac. Sinke 01 H. G. CujéD. de Vos R. v. d. HarstC. B. de Quartel 10 De heer v. d. Harst is uitgespeeld met het fraaie resultaat van 13 punten uit 15 gesp. partijen. Hij verloor geen enkele partij, won er 11 en speelde er 4 remise. Door dit resul taat behaalde hij de eerste prijs in groep 11. Oplossing eindspel H. Rinck (zie rubriek van 23 Maart). De stand was als volgt: Wit Kf2, pionnen e2 en h4 Zwart: Khl, pionnen d6, g4 en h7. Wit speelt en houdt remise. De oplossing luidt: 1. K/2g3 h7h5 2. e2e4! Khl—gl 3. e4—e5! d6xe5 en wit staat pat. Goede oplossingen werden ingezonden door: Betsy Flissebaalje (oud 12 jaar) en Jan en Piet Reijnierse (12 jaar). Iets over blunders. Dat men een partij verknoeit, welke be vredigend stond, of zelfs waarin men op winst stond, door een grove blunder, over komt ons amateurs nog al eens. Gebeurt zoo iets op een club en in een wedstrijd partij, dan wordt zoo'n blunder spoedig be kend, want de verliezende partij acht het meestal noodzakelijk de overige spelers hiervan op de hoogte te brengen. Do be doeling is natuurlijk, om te laten zien, dat hij eigenlijk had moeten winnen, maar etc. Wij hebben voor deze opvatting geen bewondering. Wanneer men op winst staat, moet men ook inderdaad zien de partij te v/innen, en maakt men dan een blunder, des te erger. Overigens kan het een troost zijn, dat zelfs de grootste sterren van het geruite bord wel eens falen. De heer SnoskoBo- rowsky, een geestig schaak-auteur, publi ceerde eenige jaren terug, in het British Chess Magazine, enkele artikeltjes, waarin hij grove blunders van grootmeesters onder de loupe nam. We laten hieronder twee van deze stel lingen volgen: In een partij tusschen dr. M. Euwe met wit en F. D. Yates mot zwart, kwam het na de 29e zet van zwart tot onderstaande stel ling: Zwart: F. D. YATES. abcdefgh Wit: M.'EUWE. c-r volgde: 30. Pd3 x c5 Pd7 x c5 31. TH x d8t Tc8xd8 32. Df2xc5? Td8dit en de witte dame gaat verloren, (tournooi Londen 1922). In de partij tusschen dr. Lasker met wit en dr. Euwe met zwart, kwam het na de 23e zet van wit tot volgende stelling: Zwart: dr. M. EUWE. Wit: dr. EM. LASKER. er volgde nu: Lc7a5 24. b2—b4 La5Xb4 25. Pel—c2 Lb4d2 26. Lclxd2 (tournooi Nottingham 1936). HET ROTSENGEDICHT. Te Elloral in een Voor-Indischen vaval- staat Haidarabad, het rijk van den Nizam, verheft zich, uit de rotsen gehouwen, een machtige tempel, Kailasa, het „Rotsenge dicht" genaamd. Deze buitengewoon prach tige tempel, werd In de 8ste eeuw gebouwd. In den honderdjarigen arbeid word meer dan 3.000.000 kubieke voet gesteente zeer 1 kunstig gehouwen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 11