MIDDELBURGSCHE COURANT fyvvxrxticiuïe H| %eemm&e%e&c 1§Ï (&GOESCHE mURAMT Np ontploft vlak onder Westkapelle. S?E&t«fT „HitSer heef! zijn kans v©orbij laten gaan". NUMMER 81 188e -JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsehe Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne-- menten in Middelburg en Goes 18 ct. tySGg®' TWEE BLADEN EERSTE JBLAD EERSTE BLAD 5 APRIL 194tf Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. By contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten' en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Groote ravage in het dorp aangericht doch gelukkig geen slachtoffers Voor velen een leelijke schadepost. Sedert het begin van den oorlog zijn op de Zeeuwsche kust reeds tal van mijnen aangespoeld. Het eiland Walcheren hoeft er ook ruim zijn deel van gehad. Vooral tij dens ruwe zee en storm slaan vele mijnen van hun ankers los en drijven de breede Scheldearm in. Tot nu Ine is het bij enkele ontploffingen, welke slechts weinig of geen schade aanrichtten gebleven, terwijl door den mijnendienst ook tal van deze gevaar lijke projectielen, welke waren aangespoeld, onschadelijk konden worden gemaakt. Zoo werd nog gisteren bij Westkapelle een mijn gedemonteerd. Vanmorgen evenwel heeft een ontplof fende mijn in het dorp Westkapelle groo- ten schrik teweeg gebracht en veel schade berokkend. Het was te ongeveer half zes dat door enkele menschen, die op den dijk liepen, tij dens stormwind en ruwe zee, een mijn ge signaleerd werd, ongeveer ter plaatse waai de oprit vanuit het dorp op den dijk uit komt. Daar het nog vroeg was en het ge vaar nog niet zoo groot, bleek, werd dit feit niet zoo spoedig bekend. Een enkele bewo ner nam ijlings de voorzorgsmaatregel om de blinden te sluiten en deze menschen kun nen van geluk spreken, want bij hun is geen schade aangericht. De mijn dreef echter door de woelige zee naar de kust en tegen zeven uur werd hij opgemerkt by paalhoofd no. 9. Slechts enkele oogenblikken later sloeg het gevaar lijke projectiel tegen het paalhoofd en een geweldige ontploffing volgde. De bevolking werd opgeschrikt door den luiden knal 'en de rondvliegende stukken hout en ijzer. De mijn richte groote schade aan bij het paalhoofd. Ongeveer 20 palen werden totaal vernield. Het hout, de ijzeren bouten waar mede de palen zijn vastgemaakt en stukken van den mijn kwamen in het dorp in de om geving van den dijk terecht. Tal van rui ten werden vernield, ramen volkomen inge drukt en houtwerk ernstig beschadigd. Di rect daarop kwam een zwarte wolk, gelijk roet. vermengd met zeewater over den dijk en bedekte verschillende kapot geslagen ra men, vensters, kozijen en deuren met een zwarte stoflaag. Door den luchtdruk werden bovendien honderden pannen van de daken gelicht De grilligheid van zulk een ontploffing viel ook hier weer te constateeren. Want zoo kwam het voor dat bij een bewoner alle ruiten vernield werden, de ramen in gedrukt, doch bij zijn buurman viel er geen schrammetje aan liet huis te ont dekken. Een heel enkele bewoner had zijn ruiten op de eerste verdieping met stroolcen pa pier beplakt. Het bleek dat dit hulpmid del ook hier zijn nut had gedemonstreerd. Want van deze beplakte ruiten was geen enkele vernield. Een geluk bij deze mijnontplffing is, dat niemand verwondingen heeft opge- loopen; al hebben dan ook enkele men schen een angstig oogenblik beleefd. Bij den molenaar Minderhout werd het groo te ra am aan de voorzijde van de woning geheel weggeslagen. Het glas en het houtwerk kwamen in de kamer terecht. Een jongetje dat in deze kanier sliep kwam met den schrik vrij. Bii de wed. I-I. Minderhout wérden eveneens twee halve ramen vernield, en evenals bij nog eenige bewoners de ruit boven den voordeur weggeslagen. In het' op den dijk gelegen polderhuis, bewoond door den dijkopzichter C. M. Bolier werd groote ravage aangericht. Voornamelijk dan aan de zijde welke naar den dijk en de zee is gelegen. Zeker een 50 ruiten ■moesten het hier ontgelden. Bij den opzichter M. Heyt vloog een der drie ramen evéneens in gruizelementen. Hier bleven van de 19 ruiten welke de woning telt slechts 6 heel. EEN STUK VAN EEN MIJN OP EEN STOEP TERECHT GE KOMEN. Een angstig moment beleefde de van den heer A. Huybregtse, wiens wo ning onder aan den dijk is gelegen. Zij was reeds gewaarschuwd dat er een mijn bii den dijk dreef; daarom had de vrouw ijlings de blinden gesloten. Zij stond in de dc-ur toen de ontploffing plaats had. Zooals begrijpelijk schrok zij 'geweldig. „Ik zag een wolk van rook en water over den dijk in de richting van het dorp komen, zoo vertelde zij". Zooals begrijpe lijk erg geschrokken rende zij naar de achterzijde van het huis.' Toen zij naar de voordeur terugkeerde, vond zij daar een scherf van het projectiel op de stoep liggenDe deur, de paneelen en de kozijnen waren met een laag roet bedekt, doch schade was er verder niet aangericht. By den heer A. Cijsouw, eveneens onder aan den dyk wonende werden de twee ra men, welke de woning aan de voorzijde be vat, vólkomen vernield. Geen ruit bleef heel en het houtwerk werd op vele plaatsen kapot geslagen. Bij zijn buurman D. Lie- vense was het van hetzelfde laken een pak. Ook hier zeer veel schade aan ramen en ruiten. Even verder staat een hoekhuis, bewoond door J. Huybregtse. De vrouw vertelde ons, .-Kv/r-mm®. hoe geweldig zij* geschrokken was. Door den luchtdruk der ontploffing werd een der ra men stuk geslagen. De lamp viel van de zolder op de handen van de vrouw, die aan de tafel stond. In het tuintje achter dit huis vond men verschillende stukken ijzer, gelijkende op doppen. De heer L. Verstraete vond een ijzeren bout van het paalhoofd in zün tuin. HET GLAS VLOOG OVER DE TAFEL. Wij kwamen op onze rondgang door het dorp bij twee oude menschjes. Nog vol van het gebeuren en onder den indruk van do groote schade welke zij geleden hadden ver telden zij hoe beiden, man en vrouw, aan den tafel, welke voor het eenige raam van hun klein huisje stond, om zeven uur reeds bezig waren aan het „erwten lezen", toen de mijn ontplofte. Het groote onderraam werd door den luchtdruk versplinterd en ruiten vlogen in scherven over de handen van de oudjes, over de tafel en over de erwten„En zou het een Nederlandsche mijn zijn geweest, meneer?" vroegen ze. Want zij hoopten dat dan de groote schade misschien vergoed zou worden. „Wie moet dat toch allemaal betalen?". Ja dat was 'n vraag waarop ook wij den armen men schen geen antwoord konden geven. Trou wens ook al is het een Nederlandsche mijn geweest, dan nog zal van rykswege geen vergoeding worden gegeven. De minister heeft deze week immers een mededeeling dienaangaande laten publiceeren Wij gingen verder. Op het Kouddorp troffen we menschen aan, die vertelden dat daar op een pleintje ook een stuk, wegen de 1% kg, van de mjjn was gevonden, en dat er ook een scherf lag op het dak van de woning van den heer J. Roelse. Het mag toch waarlijk wel een groot geluk worden genoemd dat de overal rond vliegende stukken ijzer en koper geen men schen hebben getroffen. De heer W. Verhulst, wonende op De Capelle vond in zijn tuin zelfs een 40 cm lange ijzeren bout van het paalhoofd, welk stuk ijzer maar liefst 3 kg weegt. Het had dikke takken van een haag finaal afgesla gen en was een eind in den grond gedron gen. In de Bartstraat was een groote van de fietsenzaalc van den heer Lievense in stukken gesprongen en by de wed. Schout was een der ramen vernield. EEN STUK IJZER BLEEF IN HET GORDIJN HANGEN. Een angstig oogenblik beleefde de fami lie De Pagter in de Zuidstraat. Een stuk van de myn vloog door de bovenste ruit van het raam, doch bleef gelukkig in de gordijnen hangen. Ware dit niet het geval geweest, dan zou zeker de dochter des hui zes. die voor dit raam aan tafel zat te eten door het stuk ijzer zyn getroffen. Nu werd alleen haar brood met stukjes glas bezaaid. Toen de heer De Pagter het stuk ijzer uit de gordijnen wilde verwijderen was liet nog warm EEN OOGGETUIGE VERTELT. De heer W. Verhuist wonende aan De Capelle was een der weinige getuigen van de ontploffing. Met nog een drietal perso nen liepen we op de dijk, zoo vertelde hij in zijn sappig Westkappelsch dialect, en ke ken naar de drijvende mijn. En in eens, j£. daar gaf me het een klap, dat hooren en zien ons verging. Stukken hout en ijzer, roet en water, als was het een windhoos, vlogen over myn hoofd. „Ben je niet geschokken en weggèloo- pen?" was onze vraag. „Neen, was zijn antwoord, want ik dacht, als ik loop dan heb ik kans dat een stuk ijzer of hout op nie komt. Ik dacht: ik blijf staan, dan kan' ik zien waar de stuk ken neerkomen. En komt er een in myn richting, dan doe ik maar vlug een stap op zij'." Ja het zyn stoere en koelbloedige mehschen die Westkappelaars. Een stuk ijzer dat onder aan den dyk terecht kwam, werd door een van deze vier ooggetuigen opgeraapt. Het bleek nog gloeiend heet te zijn. DE WESTKAPPELAARS WETEN VAN AANPAKKEN. Een ding heeft ons wel het meest ver baasd: dat de opruiming zoo vlug en zoo afdoend is geschied. De ontploffing geschiedde tegen zeven uur. Honderden pannen schoven van de da ken of werden dooreengesmeten. Maar een uur later was er niets meer van te zien. Eendrachtig was men aan het opruimings- werk begonnen. Vele handen maken licht werk, en de pannenmisère was na ruim een uur achter den rug!! Toen wy te ongeveer 11 uur in het dorp aankwamen was er ook van de overige schade betrekkelijk weinig meer te bespeu ren. Aan woningen waar de ramen waren ingedrukt en alle ruiten vernield was hoe genaamd niets meer te zien. Men had de ramen reeds gerepareerd en de ruiten er j ingezet. „Het andere werk moet blyven liggen, eerst de schade herstellen", was overal het parool. Men weet hier wel van aanpakken. Een vreemde die hedenmorgen door het dorp kwam, kon nog maar een enkel spoor ont dekken van de eenige uren tevoren plaats De heff ing op suiker duurt slechts een jaar. Daarna wordt de omzet belasting verhoogd. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp, waarbij een ge heffin gen. worden ingesteld ten behoeve van het Leeningsfonds 1940 met 75 tegen 5 stemmen aangenomen, zij het niet geheel ongewijzigd. Zoo is de geldigheidsduur van de hef fing op suiker beperkt tot één jaar, nï. tot 30 April 1941, waartegenover minister De Geer in uitzicht stelde 'een verhooging van de omzetbelasting resp. van 4 tot 5 procent en van 10 tot 12% procent. De geldigheidsduur van de andere voorgestelde heffngen - op benzine en koffie alsmede extra-opcenten op de .suc cessie-belasting is vastgesteld op drie jaar. Intusschen hebben „tijdelijke" belastin gen d'kwijls een uiterst hardnekkig leven! Men rekene dus niet al te zeker op hel verdwijnen van deze heffingen op den vastgestelden tjjd. Weer vele mipesi losgeslagen op ée Noordzee. Naar men ons uit Oostende bericht, zijn op de Noordzee tengevolge van het slechte weer tal van mijnen losgelaten. Men heeft er gesignaleerd in de buurt der routes, welke groote vrachtbooten gewoonlijk vol gen, met name op anderhalve myl van het lichtschip „Wandelaar". Tienduizend ton Nederlandsche rogge naar België. Wij hebben reeds gemeld, dat Nederland binnenkort 100.000 kg boter levert aan België. Bovendien wordt een groote partij tarwe naar onze Zuiderfe.u-en verstuurd. Voorts weet de Maasb, Ie te melden, dat op de Antwerpsche graauDeurs is medege deeld, dat bij de besprekingen, welke vori ge week plaats hadden? lusschen Nederland sche en Belgische gedelegeerden, de Neder landsche regeering toestemming heeft ver leend een groote hoeveelheid rogge men spreekt van 10,000 ton naar België uit te voeren. Deze rogge zal in kleine schepen naar België worden getransporteerd en reet aan de afnemers verkocht. Het bericht had op den prijs ter Antwerp sche graanbeurs een zekeren invloed, al hoewel er nog geen Nederandsche rogge verkocht werd. De Nederlandsche vraag prijs schijnt trouwens ietwat boven het hui dige peil te zijn, hetwelk, naar hier ver klaart, ook in zekere mate beïnvloed wordt door Duitsche rogge-offertes. Wat er van zij: in de kringen van den Antwerpschen groothandel ziet men in deze eerste graanuitvoer van Nederland naar België slechts een begin van verdere ex porten. Volgens geruchten ter beurze zou de Nederlandsche regeering binnenkort ook toestemming geven tot den uitvoer van groote hoeveelheid gerst. China kan 12 millioen man in het veld brengen. In gezaghebbende Chineesche kringen te Tsjoenking, de hoofdstad van Tsjang Kai Sjek werd gisteren verklaard, China voor een groot, tegenoffensief twaalf millioen man in het veld kan bren gen, „wanneer het geschikte oogenblik gekomen." Bij de vier millioen, die, aldus zegt men, reeds onder de wapenen zijn, zullen, naar verwachting, over een jaar acht millioen manschappen komen, die thans geoefend worden. Japan heeft naar schat ting thans 40 divisies, ongeveer een mil lioen man, in China. DE STRIJD IN CIHNA DUURT VOORT Volgens berichten uit Chineesche br hebben Chineesche bommenwerpers Ja- pansehe militaire bases aangevallen in de provincies Sjansi en Hoenan. Officieel wordt gemeld, dat dertig Japansche vlieg tuigen zouden zijn neergeschoten, en verscheiden Japansche opslagplaatsen van wapenen, munitie en benzine zijn brand. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat op "19 Maart de Japanners vier uren achtereen Taiping in Anwei hebben gebombardeerd. Zij vernielden o.m. de gebouwen van den Amerikaanschen Christelijken Zendings- bond. Drie weken tevoren zijn elders Amerikaansche zehdingsgebouwen nield. gehad hebbende ontploffing, welke zooveel materieele schade aanrichtte. Maar wel kon men overal de vrees hoo ren: het is nu wel bijna allemaal hersteld maar straks kan het herstelwerk weer ver nield worden. Want men woont hier vlak aan zee, en dan in dezen tijd met al die drijvende jnjjnen De Britsche handel mei de neutralen. Speciale maatschappij voor den handel met de Baikanlanden. Naar officieel te Londen wordt medege deeld, heeft de Britsche regeering het wen- sehelijk geacht, dat een speciale handel maatschappij wordt opgericht voor de ont wikkeling van den handel met zekere neu trale landen. Dit regeeringsbesluit werd gisteren door den minister van financiën in het Engel- sche Lagerhuis medegedeeld. Simon verklaarde o.m.: „Deze maatschap pij zal zich in de eerste plaats bezig houden met den handel met Bulgarije, Griekenland, Hongarije, Roemenië, Turkije en Zuid-Sla- vië. Bij geschikte gelegenheden kan zij echter ook elders optreden." De maatschappij zal „English Commer cial Corporation Ltd." heeten. Haar kapi taal wordt door de schatkist geleverd. Zij zal optreden als onafhankelijk handelsor gaan en met de regeering overleg plegen over de groote lijnen harer politiek. Het is niet de bedoeling, dat de maatschappij de bestaande handelskanalen vervangt: zij moet daarvan, aldus Simon, juist een zoo groot mogelijk gebruik maken. President- directeur wordt lord Swinton. Minister Simon zeide te verwachten, dat de nieuwe handelmaatschappij op 15 April te Londen zal worden ingeschreven. Volgens den parlementairen redacteur van Reuter moet de maatschappij als een permanent lichaam beschouwd worden. Men hoopt,, dat zij een algemeene uitbrei ding van het handelsverkeer met de Bai kanlanden zal kunnen bewerken. Zij zal de handelsondernemingen waar schijnlijk kunnen bijstaan door financieelen steun en door het verstrekken van inlich tingen. De maatschappij is in de eerste plaats een financieele instelling, doch zal ook de vrijheid hebben zaken te doen. Men acht het waarschijnlijk, dat zij ook eenige overeenkomsten voor handel met gesloten beurzen zal sluiten. Een Nederïandsch miteir vermist. EEN MISDRIJF NIET UITGE SLOTEN. Sedert 26 Maart wordt te. Roermond de militair W. A. de Vries uit' Utrecht ver mist. Hij was in de nabijheid van Roermond met de bewaking van een schip belast. Op genoemden datum was De Vries van verlof teruggekeerd en omstreeks acht 's avonds is hij door kennissen gezien, v> hy beloofde den volgenden dag bij hen te WO&SDERE GENEESKRACHT Een groote wond genas na snelle zuivering in korten tijd. Na drie weken met gezonde huid bedekt. Totaal genezen I Hieruit bleek de grooto geneeskracht van Sterovit. Niet alleen snij- en brandwonden, ontvellingen, genezen snel, maar ook diverse huidaandoeningen! Kloven, schrale huid, schrijnen, doorloopen, genezen in korten tijd 30 en 60 cf, per doos IMPORTEUR G. LINDNER CO. - SINGEL 115 - AMSTERDAM-C. dngez. MedJ Een Nederlandsche sleep boot en baggermachine vergaan. Veertien opvarenden gered. Volgens uit Stockholm ontvangen bericht, heeft de Duitsche veerboot „Preussen" Don derdagavond de bemanning, bestaande uit elf leden, gered van een Nederlandsche sleepboot en drie opvarenden van een Ne derlandsche baggermachine, welke op weg waren van IJmuiden naar Malmoe. De Nederlandsche schepen gaven nood seinen. Zy waren uit de route geraakt en tengevolge van de ijsomstandigheden in een Duitsch mijnenveld terecht gekomen. Wy vernemen, dat het hier baggerma- terieel betreft van de N.V. Adr. Volker's Mij tot het Uitvoeren van Openbare Wer ken te Sliedrecht. Ongeveer veertien dagen geleden is de sleepboot „Hoek van Holland" van deze maatschappij met drie op eigen kracht va rende baggermachines, de „Noordzee", de „Adam" en de „Maasmond" van IJmuiden naar Malmoe vertrokken. In verband met de weersomstandigheden lagen de schepen tot eergisteren in Sassnitz. Vandaar zijn zij eergisteren vertrokken. De directie van de maatschappij heeft nog geen enkel bericht ontvangen, zoodat men niet weet, of de twee schepen verloren zijn gegaan of dat zij nog geborgen konden worden. Ook om trent de andere schepen heeft men nog niets vernomen. komen. Hij is daar echter niet verschenen. Toen De Vries niet op het te bewaken schip kwam, deed de eigenaar van het schip aan gifte by de militaire politie. Het is niet uit gesloten, dat de militair door de duisternis misleid, te water is geraakt. De Vries had echter een groot bedrag aan 'geld bij zich, zoodat men ook rekening houdt met de mo gelijkheid van een misdrijf. Chamberlain De blokkade zal den vijand wurgen De Britsche minister-president Cham berlain heeft gisteren een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide:' De wil om te overwinnen moet ons in staat stellen om of wel weerstand te bie den aan een geïntensifeerde oorlogvoering met alle tegenslagen en teleurstellingen, welke zich ook mogen voordoen tegenover onze triumfen, of wel ook opgewassen te zijn tegen een langen en vervelenden oor log, waarin het gedurende vele maanden voor een van beide partijen onmogelijk zou kunnen lijken om een beslissend voor deel te verwerven. Dit zijn de beide al ternatieven en welk van de twee ook mag blijken werkelijkheid te worden, ik stel mijn vertrouwen op den moed en de hardnekkigheid van ons ras, dat ons in het verleden nooit in den steek heeft ge laten. „Toen de oorlog uitbrak, waren de Duitsche voorbereidingen "die van ons ver vooruit en toen was het natuurlijk te verwachten, dat de vijand zijn voordeel zou doen met deze aanvankelijke meerder heid om te trachten ons en Frankrijk te overweldigen, voor wij tijd zouden hebben gehad onzen achterstand in te halen. Is het niet iets zeer bijzonders, dat een der gelijke poging niet is ondernomen? Wat daarvan ook de reden moge zijn. of het nu was, dat Hitier dacht er af te kunnen komen met wat hy had verkregen zonder er voor te vechten, of dat tenslotte de voorbereidingen niet volledig genoeg wa ren, hoe het ook zij, een ding is ze ker: hij heeft zijn kans gemist. Die ze ven maanden, die wij gehad hebben, heb ben ons in staat gesteld onze zwakheden te herstellen en weg te nemen. Een feit is, dat heden ten dage Düitschland geen wérkelijke» vriend in de wereld heeft, ofschoon er velen mogen zijn en er zn er velen die nog overheerscht wor den door de vrees voor zijn militaire macht. DE NEUTRALEN. Ofschoon wij er naar streven alle regels in acht te nemen, kan niet.- verwacht worden, dat wy Düitschland zouden toe staan voor onbepaalde» tijd profijt te trekken van onze nauwgezetheid, en hulp en steun te trekken uit de neutralen, die niet vry zijn in hun handelen en die in hun hart weten, wat zij ook mogen zeg gen, dal onze overwinning vrijheid voor hen beteekent, terwijl onze nederlaag hen tot slavernij zou doemen. In het verleden is de blokkade het machtigste wapen ge weest, dat dit land ooit ter hand heeft 'genomen, en heden ten dage is het niet minder doeltreffend dan liet placht te zijn. Juist het feit. dat wij pogen conside ratie te hebben met de rechten en be langen der neutralen, beteekent, dat wij tot zekere hoogte belemmerd worden in onze operaties en dat er lekken en ach terdeurtjes blyven. Gij kunt van my aannemen aldus Chamberlain dat deze lekken en ach terdeurtjes, de een na den ander, gedicht zullen worden en dat bij bet voortduren van den oorlog dat wurgende effect van de blokkade meer en meer het levens bloed van onzen vijand zal aftappen." „Nederlandsch schip met magnetische mijnen." EEN ONJUISTE BEWERING. Reuier meldt uit Londen: De Engel- sche schout-bij-nacht Sueater, conserva tief afgevaardigde, zal minister-president Chamberlain op 10 April in het Lagerhuis vragen „of het hem bekend is, dat een Nederlandsche kolenboot te Velzen aan het Noordzeekanaal onder militaire bewa king is geplaatst, nadat men had ontdekt, dat hel schip electro-magnetisclie mijnen aan boord had. met; hel doel deze in de vaargeul van een Engelsche haven te leggen, en of op een volledig onderzoek zal worden aangedrongen." GEEN VELZEN, MAAR IJMUI DEN; GEEN ONTDEKKING MAAR VRIJGELATEN. (Het ANP teekent hierbij aan: Blijk baar heeft schout-bij-nacht Sueater het oog op het geval van de „Vrede" te IJmui den, welk schip na onderzoek door ie ma rine-autoriteiten is vrijgelaten, aangezien geen grond voor langere aanhouding aan wezig was)

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1