MIDDELBUH6SCHE COÖÜNT |f>£ Minister ChyrchiSS w@rdt 183e JAARGANG TWEE BLADEN EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. ^roulttc telle fj| DONDERDAG 4 APRIL 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10, „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnumm'ers 5 ct. Engeland's „oorSegsieider'" Voorzitter van een speciale defensieeommnissie. In de BrillMJhe is een aa Churchill. geering tal wijzingen aange- bracht, waarvan de belangrijkste is, dat »n uister Churchill, die totnogtoe minis ter van Marine was en hekeuü staaf; om de felheid, waarmee hij den oorlog wcnscht te voeren, de .jOorloKslcidei4'* van Engeland wordt. Churchill komt aan het hoofd te staan van een speciale „defensie-commissie"'' uiL het Britsche kabinet, waarin, behalve 'de ministers van leger, vloot en luchtmacht, ook de drie stafchefs van deze diensten zitb.cng hebben. Sir Samuel Hoare wordt de nieuwe mi nister van Luchtvaart. Kingsley Wood treedt als zoodanig af, Morrisson, die tot nog toe minster voor de levensmiddelen voorziening was, gaat over naar de Poste rijen. De nieuwe minister voor de levensmid- deienvoorziening wordt lord Woolton, een bekend zakenman, die zich tot dusverre buiten de politiek gehouden heeft. Men verwacht, dat dit departement thans op practischer manier geleid zal worden. Er hebben nog een aantal andere wijzi gingen in het kabinet plaats, maar deze zijn van weinig beteekenis. CHURCHILL MINISTER-PRESI DENT? De kabinetswijziging brengt een veel grootere macht aan Churchill, wat zonder twijfel een fellere oorlogvoering betèe- kent. Churchill heeft zich doen kennen als uiterst radicaal. Hjj is iemand, die wel licht meer nog dan andere Engelschen de opvatting huldigt van: „Right or wrong, my country goed of kwaad, juist of niet, mjjn land gaat voor alles. Churchill's houding tegenover de neu tralen is eveneens bekend. Men zal- zich herinneren dat eenigen tijd geleden in de neutrale landen eén ware storm van pro test is opgestoken tegen een rede van Churchill, die een zeer ongunstige strek king had voor de neutralen. De Engelsche regeering heeft daarna te kennen gegeven dat Churchill die toen minister van Marine was niet als regeeringspersoon had gesproken, doch slechts zijn persoon lijke gedachten had uitgedrukt. Wij zien in Engeland een steeds groeien de tendens naar een krachtiger houding in den oorlog, waarschijnlijk ook onder in vloed van de Fransche denkbeelden, d>e over het algeheel gericht zijn op meer actie en vooral op meer directe actie. Een uitvloeisel van deze tendens is de benoe ming van Churchill in zijn nieuwe functie. Zelfs bespreekt men de mogelijkheid dat Churchill binnenkort minister-president zou kunnen worden. Niet, dat men een „afstemmen van Chamberlain in het ver schiet ziet, doch men acht het in bepaalde kringen niet uitgesloten, dat Chamberlain in ieder geval „belast" is met „München", en andere „zwarte vlekkenin zijn re cente verleden, die heeïen: Polen en Fin land. Men beweert, dat Churchill, die steeds op een krachtiger actie van de Geallieer den heeft aangedrongen en die dus vrij staat van deze „Chamberlaln-mislukkin- gen", de aangewezen man is om Chamber lain in dit stadium van den oorlog, of in een binnenkort intredend stadium, ap te volgen. Dit is slechts een veronderstelling, doch het teekent duidelijk de groeiende oor logsstemming in Engeland. De minister voor de coördinatie van de defensie, lord Chatfield, j>. afgetreden,, met de motiveering, dat zijn functie in tjjd van oorlog eigenlijk overbodig is, om dat nu de besluiten automatisch meer in de handen van den minister-president ge legd worden. Van den nieuwen minister van lucht vaart verwacht men, dat hij de vliegtuigpro ductie zal opvoeren tot. het werkelijk uiter ste maximum. Vergoeding aan ongehuwde dienstplichtigen. Ten hoogste f 0,50 per dag. De regeeringspersdienst meldt: De minister van. defensie heeft op 1 April j.l. een regeling vastgesteld, waarbij de mo gelijkheid is geopend, dat ongehuwde dienstplichtigen, die door het verblijf in werkelijken dienst niet in staat zijn zekere geldelijke verplichtingen na te komen, in het genot komen van een geldelijke vergoe ding. Deze regeling betreft voornamelijk uit gaven voor kamerhuur, opbergen en bewa ren van meubelen en andere goederen, zie kenfonds, begrafenisfondsen enz,, vakbonds contributie, huisvesting gedurende verlof en loon van een tüdelöken vervanger in het bedrijf. Als algemeene regel is bepaald, dat met uitzondering van het loon voor een vervanger de gezamenlijke vergoeding ten hoogste 50 cent per dag bedraagt dat kamerhuur voor niet langer wordt vergoed dan tot het einde van de maand, volgende op die van opkomst, en dat vakbondscontri butie slechts wordt vergoed tot een bedrag van ten hoogste 20 cent per week. Wat den vervanger in een bedrijf betreft, zal de vergoeding ten hoogste 1,50 per dag bedragen. Wanneer een dienstplichtige zijn gelde lijke verplichtingen kan nakomen zonder vergoeding te genieten, komt hp niet voor een vergoeding in aanmerking. Ook wordt geen vergoeding voor het loon van een ver vanger in het bedrijf uitgekeerd, indien dit loon uit de inkomsten van het bedrijf be taald kan worden. De nieuwe regeling laat echter wel de ge legenheid open om in bepaalde gevallen, wanneer de dienstplichtige tevens als kost winner optrad, hem in zijn .uitgaven eenigs- z'ms tegemoet te komen. De regeling is in hoofdzaak van toepas sing op ongehuwden. De dienstplichtige, die voor een zoogenaamde vrijgezellen-vergoe ding in aanmerking wil komen, moet zich bij zijn commandant vervoegen. De uitbetaling van de vergoeding zal we kelijks geschieden door de.'org van de daar bij betrokken militaire autoriteit. Hedenmiddag om 1 uur is Middelburg's burgemeester, mr, dr. J, van Walré de Bordes, weer te zijnen huize op den Dam terng'gekeerd. Zooals men weet, vertoefde de burgemeester voor herstel van zijn gezondheid in Zwitserland. Mr, dr. Van Walré de Bordes zal zoo spoedig mogelijk zijn werkzaamheden hervatten. Wij wenschen hem bij dezen, zeker uit naam der geheele bevolking van Zeeland's hoofdstad, van harte geluk met zijn herstel. H.M. de Koningin bezoekt een gedeelte van het eerste legercorps. H. M. de Koningin heeft heden, verge zeld van de hofdame jonkvrouwe L. H. barones Schimmelpenninck van der Oye, den adjudant generaal-majoor tit. jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en den ordon nans-officier kapitein jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst, een bezoek gebracht aan het NoordeJjjk gedeelte van het eerste le gercorps.- Hare Majesteit heeft de legering van verschillende onderdeelen bezichtigd. Bovendien hebben verschillende afdeelingen voor de Koningin gedefileerd. DE BOTERNOTEERENG. De Leeuwarder commissienoteerïng voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 81 cent per kg. (onveranderd). Engeland wil de Duitsche oorlogsmachinerie aanvallen via de neutralen. „De Geallieerden hebben wapenen De Britsche minister voor de economische oorlogsvoering, Cross, heeft gisteravond voor de radio gezegd, dat de taak van zyn ministerie niets anders was dan het geheele economische stelsel van Duitschland aan te vallen en zqn uitgebreide oorlogsmachi nerie te fnuiken. Refereerende aan de han delsovereenkomsten voor den oorlogstijd, welke gesloten zijn met Denemarken, Noor wegen en Nederland zeide Cross, dat het doel dezer overeenkomsten is den uil- voer van essentieele grondstoffen van be doelde landen naar Duitschland zoo veel mogelijk te beperken. „Wij hebben zeer ze ker niet de bedoeling deze landen te ont houden hetgeen zij in het eigen binnenland noodig hebben, maar wanneer wij vinden, dat de bepalingen onzer overeenkomsten niet worden nagekomen en dat essentieele grondstoffen haar weg naar Duitschland vinden, zijn er wapenen, welke wij in actie kunnen brengen om onzen greep op de na- tionaal-socia'listen te verstevigen. In het bij zonder kunnen wij de neutrale invoeren uit het Britsche en het Fransche rijk beperken en de contrabandecontröle verscherpen. De Geallieerden streven er naar het on gemak voor de neutrale scheepvaart en handel tot een volkomen minimum, dat vereenigbaar is met onze taak van oorlog voeren, te beperken. Wij zijn steeds bereid mét neutrale regeeringen en neutrale han delaars overleg te plegen, ten einde te zien of wy zonder onze controle te verslappen de zaken voor hen niet gemakkelijker kun nen maken". De minister gaf een overzicht van de wijze, waarop uitvoergoederen van continentale neutralen worden opgekocht. Hij vervolgde„Terwijl het, zooals Chamber lain gisteren in het Lagerhuis heeft gezegd, niet mogelijk is het geheele uitvoerover- schot van alle buren van Duitschland op t; koopen, kunnen wij ons concentreeren op zekere producten van speciaal belang. Door zelf belangrijke hoeveelheden te koopen of aan te bieden te koopen, kunnen wij er vaak op de beste wijze in slagen Duitschland pro ducten te onthouden, welke bet dringend noodig heeft of althans Duitschland dwin gen meer te betalen voor hetgeen het wenscht te verkrijgen. Dit slaat vooral op mineralen, oliën en vetten". MATROOS OVER BOORD GESLAGEN. De visscherij-onderneming de Vem N.V. te IJmuiden heeft per radio bericht ont vangen van den schipper van de „Caroline IJm. 26" dat in den afgeloopen nacht de matroos J. Scholder uit Katwijk aan Zee, opvarende van dit schip, vermist werd. Hij is door onbekende oorzaak over boord ge slagen. De Ned Ver. vo@r luchtbescherming Sn s@irsffl5ct met desn minister. Minister Van Boeyen ©ver «3e ©©('zaken en gevolgen van het geschil. Regeering erkent hoofdbestuur niet meer. Op uitnoodiging van den minister van binnenlandsche zaken, den heer H. van Boeyen, zijn gisternamiddag de vertegen woordigers der Nederlandsche pers bijeen gekomen voor een conferentie, waarin de minister een uitvoerige uiteenzetting heeft gegeven over het geschil tusschen Z.Exc. en het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, zijn oorzaken en zijn gevolgen. Minister Van Boeyen verklaarde dat de oorzaken van het geschil in wezen van za- keljjken aard zijn, en dat zij reeds dateeren van vóór zijn optreden als minister. „Toen ik in 1937 de portefeuille van bin nenlandsche zaken aanvaardde, verkeerde de vereeniging als centrale organisatie reeds in een precaire positie, aldus de minister. Zij ontving een rijkssubsidie van 5000 's jaars. Het algemeen bestuur had geen kans gezien met dit bedrag rond te komen, noch zich andere inkomsten weten te verwerven. Een en ander had er toe geleid, dat de ver eeniging als centrale organisatie onder een in verhouding tot haar inkomsten zwaren schuldenlast gebukt ging. Onder de stukken van mjjn voorganger vond ik een aanvrage tot verhooging van het subsidie van j 5000 op rond 10,000. Een inmiddels ingestelde commissie stelde voor het subsidie te brengen op 12000. Naar aanleiding van klachten over onvol doende samenwerking tusschen liet alge meen bestuur der vereeniging en de in spectie van de luchtbescherming werd een commissie onder leiding van den Commis saris der Koningin in de provincie Zee land, den heer Quarles van Ufford, op gedragen den minister van voorlichting te dienen omtrent de toekomstige taak en werkwijze der vereeniging. Uitvoerig besprak de minister het rap port dezer commissie en weer op eenige belangrijke conclusies hieruit, voornamelijk wat de publieke zeggingschap betreft. De minister wees er op, dat de tientallen algemeene richtlijnen, die voor de bescher ming van de burgerbevolking zijn gegeven, alle onder leiding van de inspectie voor do luchtbescherming werden ontworpen en door den minister van binnenlandsche za ken goedgekeurd. Toen de luchtbescher- mingswet tot stand kwam, bestond de N.V. L. reeds eenige jaren,. Aanvankelijk als studievereeniging opgezet, werd zij vrij spoedig omgezet in een organisatie, die daadwerkelijk aan den opbouw van de luchtbescherming in ons land wenschte deel te nemen. De beoogde medewerking was op zichzelf allerminst verwerpelijk. De lucht beschermingsorganisatie kan niet uitslui tend of in hoofdzaak uit ambtelijke krach ten bestaan. Een beroep op medewerking van particuliere zijde is onmisbaar. Maar zonder morren dient de leiding te worden aanvaard van hem, die krachtens de wet de verantwoordelijkheid draagt, d.i. den burge meester, bijgestaan door het hoofd L.B.D. Binnen dit kader is voor een centrale lei ding van een vereenigingsbestuur ten op zichte van de plaatselijke afdeelingen feite lijk geen plaats. De aanwijzingen, welke de plaatselijke afdeelingen van den burge meester of het hoofd L.B.D. ontvangen, mo gen niet het gevaar loopen doorkruist te worden door wenken van een niet-veranl- woordelljk centraal orgaan van een parti culiere vereeniging. Ook de rijksinspectie heeft zich niet rechtstreeks met de plaat selijke afdeelingen in te laten. Tot een min of meer gedwongen liquida tie van de centrale vereeniging wilde rie minister niet het initiatief nemen. De mi nister stelde voor den tijd van 5 jaar een met 5000 terugloopende bijdrage van 40.000—-/ 25.000 in uitzicht. Statutenwijziging op de lange baan geschoven. De door het bestuur toegezegde statuten wijziging werd echter op de lange baan ge schoven. Ondanks de vreemde houding van het bestuur, ben ik, aldus de minister, blij ven trachten den gang van zaken bij de reorganisatie zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Hoewel het rapport-Quarles mijn goedkeuring vorderde op de benoeming van alle leden van het dageljjksch bestuur, ver klaarde ik m\j bereid de vereeniging geheel vrij te laten indien slechts ten aanzien var den voorzitter mijn wenschen werden ge volgd. Toen de statutenwijziging niet langer te vermijden viel, begon men de essentialia aan het rapport-Quarles aan te tasten. Po gingen om het bestuur op den goeden weg terug te brengen hadden niet de gewensch- te uitwerking. HET OPTREDEN VAN DEN VOORZITTER EN DEN SECRE TARIS. Het bleek daarna, dat het de voorzitter en de secretaris-directeur zelve waren, die tegen de intergrale aanvaarding van het rapport-Quarles in de afdeelingen stem ming maakten. De wijze waarop de lieeren zijn opgetre den vormt voor mij aldus de minister een zoodanig bewijs van gebrek aan bereidheid om gedane toezeggingen, na te leven, dat ik verder geen bemoeiing niet hen meer wensch tc hebben. In een schrijven van den Commissaris der Koningin in Friesland werd de meening uitgesproken, dat hef dagelijksch bestuur der vereeniging zich blijkbaar voor den vorm aan de wenschen van den minister heeft onderworpen, doch dat zijn streven er op is gericht in de a.s. algemeene vergade ring de statuten te doen verwerpen en felle critiek op het regeeringsbeleid uit te lok ken. Bij onderzoek bleek dit den minister juist te zijn. De minister heeft daarop in een brief aan het algemeen bestuur belicht, dat hij de relaties met het hoofdbestuur zal ver breken, indien niet voor 20 Maart hem de meaedeeling had bereikt, dat de voorzitter en secretaris hun functies ter beschikking hadden gesteld en de voorloopige leiding van de vereeniging, in afwachting van de algemeene vergadering was gelegd in han den van iemand in wien de minister ver trouwen zou kunnen stellen. In antwoord daarop ontving ik van het bestuur een brief, waarin elke zakelijke weerlegging van de bezwaren tegen haV op treden van de heeren Klein en Bogaardt ontbrak, doch waarin wel werd getracht bet geschil te vertroebelen en op zijsporen te leiden, door allerlei quaesties aan de or de te stellen, die met deze zaak niets te maken hebben, zooals de departementale indeeling. Als gevolg van dit. antwoord beschouw ik thans de relaties met liet algemeen bestuur t ei broken, aldus de minister. Intusschen was door het algemeen be stuur nog een beroep gedaan op den minis terraad, die om de heeren het volle pond te geven, hen nog eenmaal de gelegenheid heeft geschonken zich uit te spreken. Door de aanwezige ministers is het alge meen bestuur voldoende duidelijk gemaakt, dat de regeering eenstemmig van oordeel is, dat overheidsbescherming en zelfbe scherming één ondeelbaar geheel vormen en dat het gewroet van het algemeen be stuur om hiertegen in te gaan, bjj de re geering niet alleen de minste kans van sla gen heeft, doch ook het bestaan van de N. V. L. als centrale organisatie volkomen heeft ondergraven. DE GEVOLGEN. Men behoeft niet te vrdfezen. dat het par ticulier initiatief door dezen gang van za ken in het gedrang zal komen. Het eenige resultaat is nu, dat het cen trale orgaan komt te vervallen of althans door de regeering niet meer wordt erkend. Ik acht dit geen verlies aldus de minister. Het weinige dat de centrale leiding aan po sitieven arbeid op bet gebied van de lucht bescherming verrichtte kan zonder bezwaar door de inspectie worden overgenomen. Voor zoover het voor zjjn taak berekend is, ben ik bereid het personeel over te nemen, 'mits het zich daartoe spoedig aanmeldt. FALCON Gabardinejassen. FALCON Tweedjassen. Falcon kleeding de beste. Falcon kleeding voor Zeeland; KLEEDINGMAG. J. HOOFTMAN Jr., VJasmarkt, Middelburg, (Ingez. Med.) Hevige luchtgevechten boven de Noordzee Een Duitsch vliegtuig landde in Noorwegen. Boven de Noordzee, zoowel voor de Britsche kust als Noordelijker, nabij de kust van Noorwegen, is gisteren in de lucht hevig gevochten. Volgens liet D N.B. hebben Duitsche vliegtuigen met succeskoopvaardijschepen aangevallen, die in Britscb convooi voe ren. Volgens Reuter hebben dè Duitschers 15 bommen laten vallen, die echter geen schade aanrichtten, terwijl .de vliegtuigen daarop werden verdreven. Den geheelen dag werd in de buurt van de Noorsche haven Bergen, komende uit de internationale wateren, geschutvuur gehoord. In de middaguren werden twaalf vliegtuigen gezien, zijn bommen geworpen op een Noorsch stoomschip, dat zich ter hoogte van Bergen bevond. Er wordt niet gemeld of hef schip getroffen wrd. Er zijn ook schepen waargenomen ua' hoog te van Bergen. De indruk bestaat, dat een tamelijk hevig gevecht wer i getoverd. DUITSCHE VLIEGERS 3X NOORWEGEN GEÏNTERNEERD. De Noorsche militaire autoriteiten heb ben het volgende ofïicieele communiqué uitgegeven Een Duitsch tweemotorig Junkersvlieg- luig was om half vijf gistermidag bij Feie boven Noorsch grondgebied verschenen. Een Noorsch watervliegtuig ging het te gemoet. De Duitschers verklaarden motor storing te hebben en vroegen waar zjj konden dalen. Men vroeg hun te Sola te dalen. Zij werden derwaarts geëscor teerd door twee Noorsche vliegtuigen. Qm half zes daalde het Duitsche vliegtuig bij Moseid, op een halve mijl van Sola. De bemanning, welke ongedeerd was. stak het vliegtuig in brand. Een Noorsche mi litaire patrouille werd uitgezonden. De bemanning werd geïnteerneerö,. Glstermüddag zijn vier Duitsche vlie gers in een rubberboot aan de Noordzijde van het Deensche eiland Sanisoe in het Kattegat aan land gekomen. Zij verklaar den des ochtends met een tweemotorig militair vliegtuig ten Noordwesten van het eiland te zijn gedaald en zfich vervol gens ongedeerd met de rubberboot te heb ben gered. EEN ENGELSCHMAN EN EEN DUITSCHER OMLAAG GE SCHOTEN. Reuter meldt uit Londen: Voor het eerst sedert het begin van den oorlog is bii de kustverdediging een Britsch vlieg tuig verloren gegaan. Voor de kust van Yorkshire is g'isteren een .„Spitfire '-toe- stel door een Duitsch vliegtuig neergescho ten. De bestuurder werd gered. In een haven aan de Britsche kust zijn 5 Duitsche vliegers, van wie twee gewond .waren, door een patrouillevaartuig aan land gebrach/. Men verneemt, dat hun toestel door een Br'itsche machine is neer geschoten. De bemanning van het pa trouillevaartuig had het luchtgevecht ga degeslagen en er aan deelgenomen door kanonvuur. Uitbreiding der Fransche vloot. Havas meldt uit Par\js: In een bijeen komst der kamercommissie voor de ma rine heeft de minister van marine, Carn- pinchi, medegedeeld, dat nieuwe oorlogs schepen tot een totale tonnage van bijna 200,000 ton op stapel zullen worden gezet. Deze vlootuitbreiding betreft schepen van alle types.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1