VAN DE BELGISCHE KUST Jan Dwarskieker op z'n praatstoel. STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten Ter bedevaart in gewijd land De dooden van den IJzer De gebroeders van Raemdonck 26 Maart, een Vlaamsehe gedenkdag (Van onzencorrespondent) Ongetwijfeld zijn de tragische tijden, die wij thans beleven, niet rooskleurig om het massa-toerisme te bevorderen. Tienduizen den jonge mannen moeten nu tegen heug en meug meedoen aan soldatentoerisme, dat vaak niet aangenaam is. Toch hebben wij redenen om niet bij de pakken te gaan neerzitten, toch kunnen wij optimist zijn en optimisme aanmoedigen; na zeven maanden vrede door neutraliteit moet men niet aan de toekomst twijfelen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat zelfs van hoogerhand het toerisme wordt aangeprezen en bevorderd. ONBEKENDE SCHOONHEID. Ons landeke is toeristisch rijk genoeg en voor de Belgen zelf, en ook daaronder voor hen, die veel in het buitenland reisden, is er in eigen land nog heel wat onbekende schoonheid te ontdekken. Onze heringerichte semi-officieele Dienst voor Toerisme spreidt een lofwaardigen ijver ten toon om binnen- en buitenland op onze bezienswaardigheden te wijzen en onze toeristische centra aan te bevelen- Een enkel voorbehoud zou ik willen ma ken. Als onder de bezoékw aardige plaatsen ook genoemd worden de Ijzer-slagvelden en den IJzertoren, dan wordt het mij een beetje te moede. Als men een bezoek brengt aan de heilige plaatsen te en rond Jeruza lem overvalt ons een gevoel van wrevel, van tegenstand, dat men niet heeft weten vrij te houden deze gewijde plaatsen van kermisachtig gedoe. Dat men er haast een „vermakelijkheid" van heeft gemaakt. Men zou een stil plekje willen hebben om in eerbiedige devotie te kunnen neerknielen om God te danken, dat Hij „alzoo. lief de wereld heeft gehad Aan den IJzer waar het oorlogsgedenk- teeken hoog oprijst, temidden der slagvel den en waar de onafzienbare linies oorlogs graven zich rijen aan elkaar, zou men wil len neerknielen om, nu opnieuw de oorlogs demon de menschen beheerscht, vergiffenis te smeeken voor zooveel wereldschuld en eigen schuld, wereldzonde en eigen zonde, wereldhaat en eigen haat. Neen, Vlaanderen's Vredessymbool aan den IJzer, moet geen uitspanningsplaats worden, is het zelfs al veel te veel. THANS MEER DAN OOIT. Thans meer dan ooit zullen VLaanderen's slagvelden ons tot nadenken stemmen, meer dan ooit zullen de duizenden bij duizenden soldaten-kerkhoven, waarop verstrooit ligt de „voorgaande" jeugd van vele landen, ons aansporen tot vredesmeditatie. Meer dan ooit zullen wij hier diep beschaamd staan in het aangezicht dezer ontelbare dooden, dat wij onze beloften van „nooit meer oorlog" tegenover onze jongens afgelegd, zoo schan delijk hebben gebroken. Meer dan ooit zul len herrezen puinensteden van het bloedig IJzerland: Diksmuide, Nieuwpoort, leper en zooveel andere ons zeggen wat oorlog is en hoe slecht wij het er hebben afgebracht. Gij, Nederlandsche toerist, die misschien straks weer onze kust komt bevolken, en die dan van de gelegenheid zult gebruik maken, zooals dit telken jare door zooveel uwer landgenooten wordt gedaan, om de na bijgelegen slagvelden met zijn reusachtigen toren te bezoeken, laat dan uw, overigens gansch niet laakbare „vroolijke vacantie- stemming", uw alleszins begrijpelijke uit bundigheid, eerst achter en komt hier „ter bedevaart". Doe de schoenen van uwe voeten, want de plaats waarop gij staat is gewijd land. Gewijd door het onzegbare leed, dat hier geleden werd. Daar, naast het eens totaal verwoeste en thans herbouwde Diksmuide, waar de IJzer kalm zijn wateren stroomt, staat aan den overkant het heerlijke monument, dat Vlaanderen eens ter herinnering aan zijn kinderen heeft opgericht. „ALS ZADEN IN 'T ZAND". Dit monument is een stuk van ons volk geworden. Is het dan te verwonderen, dat het steeds tienduizenden aantrekt en dui zenden bezielt? Wie zou niet ontroerd zijn wanneer hij door de zware ingangspoort met het pro fetische woord: „Hier liggen hun lijken als zaden in 't zand, hoop op den oogst, o Vlaanderland" in de donkere crypt komt en daar plots staat voor het geredde, stukge schoten ijzeren Christusbeeld, waarvan de beschoten leden u doen denken aan zooveel bloedende schotwonden. Ontroerd schrijdt men verder, voorbij die duizenden namen van gesneuvelden uit gansch Vlaanderen, namen met bekende klanken, gesneuveld en verspreid in eigen of in bloedvreemde landen; dien grooten steen met die angstige vraag onzer sneu velende jongens: „Hier ons bloed, wanneer ons recht?"; die halfverlichte grafkamers met dat paars-witte licht, dat als het wa re den geest oproept van de daar begra- venen en ons in verontwaardiging toe roept: Wat hebt gij met uwe belofte aan mij gedaan? En dan die beelden van het oude IJzer front met zijn stellingen, zjjn puinen; de klok „Nele" het hart van Vlaanderen en dan daarboven, 50 meter hoog, dat heer lijk vergezicht van de Noordzee tot den Kemmelberg, met de veertig Vlaamsehe to rens in den horizont En onderaan in het voetstuk van den To ren gebrand in vier wereldtalen, opdat de ^eheele wereld het zou verstaan en belij den: „Nooit Meer Oorlog". En boven dit alles hoog in de hoogte, maar desniettemin duidelijk leesbaar, wijl geschreven met reuzenletters, het woord PAX, als een roep tot de volkeren En rondom den toren, gehouwen in gra niet, de symbolen van Ideaal, Broederlief de, Dienende Kunst en Volksverbondenheid, belichaamd in de gestalten van Renaat De Rudder, Gebroeders Van Raemdonck e.a. DE TWEE BROEDERS De Gebroeders Van Raemdonck. Deze week herdenkt heel Vlaanderen opnieuw en voor de zooveelste maal, hoe zij, trouw tot in den dood, in elkanders armen sneu velden op 26 Maart 1917. „Ze zullen voortleven, deze twee gebroe- ders zoo wordt ergens van hen geschre ven in de gedachten van hun volk, hun Vlaamsehe volk, waarvoor zij vielen. En ontroerd zullen onze kinderen luisteren naar het verhaal van Twee Broeders uit den tijd van den IJzer, die in hun ideale broederliefde wilden sterven voor elkaar en die gezworen hadden niet van elkander te wijken". Frans en Edward, twee jongelingen, de eerste pas 17 jaar, met een droomerige dichtersziel, de andere steeds bezorgd om zün zwakkere broer, wiens fijngevoelige ziel vaak haar leed uitklaagde in zijn diep- doorvoelde dichterszangen. Drie jaren reeds hadden zij gestaan, temidden van den stof- felijken en geestelijken jammer, temidden van de lichamelije en zedelijke modder; toonbeelden van broederliefde en heldhaf tigheid, die legendarisch waren geworden. Tot op den 26 Maart, een van Vlaande ren's gedenkdagen thans, de beide jongelin gen, na een aanval op de vijandelijke stel lingen te Steenstrate, afgeslagen onder een ijselijk bombardement van den „vijand", niet meer terugkeerden. Wat was er gebeurd? Niemand die het weet en het zal wel voor immer verborgen blijven. Achttien dagen later, tusschen onze en de vijandelijke stellingen, vond men ze, in el kanders armen, voor eeuwig vereend Te saam vereend, in vreugd en nood; als d' eene sterft; ons beider dood had de dichter neergeschreven. Die eed was thans in vervulling gegaan. Er zullen geen klokken luiden hun droevig doodenlied, wanneer ik zal vallen in 'i bloedig IJzergebied. Er zullen geen vrienden komen, en op mijn graf geen kruis, geen bloemen, geen kronen, 'k Zal sterven zoo ver van huis. Zoo dichtte Frans, eenige dagen slechts voor hun dood. En ten slotte, nog een woord van dezen fijnbesnaarde Ik kan niet lijden, dat men u haat, Mijn Vlaanderen, mijn land; Dat laf de hand uw rechten smaadt, Mijn Vlaanderland. Voor u greep ik het blinkend zwaard. Mijn Vlaanderen, mijn land; Ik kamp voor mijn volk, voor eigen aard, Mjjn Vlaanderland. Neen, als gij straks onze doodenvelden en ons IJzergedenkteeken bezoekt, weet dan, dat gij vooral, als lid van denzeifden stam, van harte .welkom zijt, maar bezoekt deze plaatsen niet als toerist, maar wees dezen dag pelgrim Hendrick De Vlamingh. Noe 't vast staet, dat d'öoge offesieren gin bezwaer dè me van de zeumer wir over de dunen en op strange loöpe (rnit uuzonderienge dan van ienkelde punten), is t'er êestens reden daevöor éel dankbaer te wezen, mè twêeöens moet er toch. bedocht öore, dat aol diegene, die van die welwil- lendeid gebruuk zulle maeke, ulder eige toch prontjes moeten ouwe an aol d'amvie- ziengen, die de schilwachten moete gee mit 't öoge op onze veiügeid. Laet toch ielekendêen goed begriepe, dat 'n deu z'n eige nie pursies an de nóodige voorschrif ten t'ouwen an onderdo menschen vee ge noegen en ook wè gezondeid zal ontneme' en zeker 't ook an 'n êeleboel menschen, onmeugelijk za maeke om deze zeumer ul der brood te verdienen, wa juust dubbel erg is, omdat 't in 't overige van 't jaer mit de verdiensten van die menschen juust aoltied mè maeger is. Mè noe is 't vanself goed, dat 't dtur êel Nederland, nog beter as anders, bekend gemaekt óort, wat 't Zeeuwsche strand vö gezondeid en plezier waerd is en daebie moet dan inpursant as nae gewoonte wl flienk op aol 't andere moois en merk- waerdigs gewezen óore, dat er ier zöoa te zien is. In di verband bedienk 'k daebie, dat er lest is één deu de raodio gepraot eit over Gelre's dreven, 't Was vanself om de menschen belust te maeken om is deur 't mooie Gelderland te reizen, 't Is t'er verre vandaen, da 'k dat de menschen zou afraoie. E kiek, dat zoud' er ook is één moete doe over Zeeland, 't Za werentig nie mankaere an menschen, die dat kunnen en zeker ook graag doe. Om den êenen nie bie den anderen achter te zetten, za 'k gêen naemen noeme. Noe gebruukte die meneer, die 't over Gelderland ao, daebie 'n toepasselijk vaes- je van Vader Kas. Da vaesje zou dan ook voo Zeeland dienst kunne doe, mè 't zou mit 't öoge op 't doel 'n bitje veranderd moeten öore. 'k Zou zeïe, zöoè 'k 't ier lae vollege, is 't beter: „Wat isser menigh Mensch in Hollandt [nie geseten Die, wat ons Zeeland is, noyt recht en [heeft geweten 1 Hoe menigh Hups-gezel bevaert een [vreemde strandt Die noyt en heeft gekent ons mooie [Zeeuwsche land". As t'er noe somstemes één d'opmerrekien- ge maekt, da je toch zö mè gêen verande- riengen mag maeke in 't vaesje, dan wi 'k wè zeie, dat dat nae mien mèenienge al- lêenig mag, a me meugen anneme, dat de dichter onder 't veranderde vaesje ook graog z'n naeme zou wille zette. En nac- demaele dat noe Vaoder Kas zelf ook 'n echte Zeeuw was, g'loof 'k wè, dat 'n die veranderienge toet ére van Zeeland wè goed gevonde zou En zoo is t'er dan gvóote ruzie tusschen d'êeren van de groenteveilienge en 't meê- GOES LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen W. Pannekoek, magazijnmeester, van Middelburg, Oude Singel 90; L. K. J. de Hond, colporteur, van Groningen, Schelde straat 66; F. J. Feleus en gezin, timmer man, van Kattendijke, Juiianastraat 9; ,J. Fakkel, kantoorbediende, van Rotterdam, Westwal 2; J. v. d. Broeke en gezin, chauffeur, van Middelburg, Scheidestraat 54; J. J. de Witte en gezin, koopman, van Kloetinge, Zuidvlietstraat 2E; P. Sonke, dienstbode, van Kloetinge, Oostwal 31; C. P. van Mastrigt en gezin, opzichter, van Vlissingeri, Violenstraat 24; C. F. Wilmink, scheikundige, van Leiden, Geraniumstraat 10; C. F. Biankendaal, instrumentmaker, van Rotterdam, Westwal 26; A. de Gruij- ter en gezin, zonder beroep, van Ellewouts- dijk. Violenstraat 40; R. M. A. Nieveen van Dijkum, deken-pastoor, van Egmonu Binnen, Singelstraat 7; L. A. A. v. Boog, koster, idem; M. Dekker, dienstbode, idem; J. J. Zegers, huishoudster, van Hóntenis- se, Zonnebloemstraat 38; P. R. Cornells, dienstbode, van Philippine, Klokstraat 11a; M. G. J. Bosma en gezin, verz. insp., van Amsterdam, Terwelstvaat 4; A. Slager, koopman, van Kloetinge, v. d. Goeskade 59; S. J. Matthijsse en vrouw, chauffeur, van Kloetinge, De Ruijterlaan" 28; W. C. Wilde, leurder, van Amsterdam, 's-Heer- Hendrikskinderenstraat 24. J. Bras, dienst bode, van Wemeldinge, Kloetingsche weg 22; K. Hoek van Dijke en gezin, melkhan delaar, van 's-Heer Arendskerke, Schelcle- straat 71; M. Westveer, dienstbode, van Wolphaartsdijk, Wilheiminastraat 2; K. Goudzwaard en gezin, tuinman, van Heem stede, Violenstraat 18; K. I-I, Holthuis, verz. insp., van Breda, Voorstad 7; J. C. Bliek, dienstbode, van Wolp'liaartsdijk, Kloetingsche weg 42; M. C. v. d. Krèeke, en gezin, los werkman, van Wolphaarts dijk, M. Smalleg. buurt 40; J. de Vries, en vrouw, predikant, van Kattendijke, Wijngaardstraat 47; J. C. Vissers, ass. machinist, van Rotterdam, Oostwal 55; A. de Buck en gezin, chauffeur, van Vlis- singen, Piccardstraat 78. Vertrokken: P. J. Nagelkerke, dienstbode, van Opr. Groote Markt 11 naar Bergen op Zoom; N. Meijer, zonder beroep, van Juiiana straat 9 naar Nisse; Wed. W. G. Drever en gezin, zonder beroep, van De Ruijter laan 2S naar Kloetinge; P. A. Jacobusse, dienstbode, van Kamperfoeliestraat» 2a naar 's-Gravenpolder; J. Rooze geb. Kaaij- steker, zonder beroep, van Scheldestraat 53 naar Souburg; T. L. Pikkaart, naaister, van Beestenmarkt 18, naar Kapelle; Fr. Boer, dienstbode, van Westsingel 57 naar Bergen op Zoom; M. Bos, dienstbode, van Zonnebloemstraat 38 naar Middelburg; M. P. Bareman. geb. Rooze, huishoudster, van Lange Kerkstraat ''24 naar Krabbendijke; J. C. Antonisse, verpleegster van W. Zel- rendeêl van degene, die dae daegeiy'ks kwaeme köope. 'k Bin 'n butenstaender en kan over ulder kwesties mè moeilijk öor- dêele en 'k bin daecleur dan ook vanseif nie in staet om raed té geen en juust, omda 'k nè zó min kan öorflêele, of 'k in de2en be- langebbende bin, of kan öore, ouvv 'k er m'n eige ook mè liefst buten, wan 't is 'n wieze lesse in Spr. XXVI 17; „De voorby- gaende die sich vertoornt in eenen twist, die hem niet aen en gaet, is gelyclc die eenen hont by de oor en grijpt". Mè noe mêen 'k, dè 'k as iémend, die ook al 'n bitje op jaeren g'ekomme bin, in dezen de raed mag gee, da ze van weerskanten over die kwesties zövee meugelijk moete zwiege on der mekaore en zeker nog mêer tegenover butenstaenders. En as 't is, dó z' er nie van tusschen kunne om is wat te zeien, laet 't dan toch zaekelijk weze en zeker gin vroe- telen in iemends partekliere angelegeneden. En da 's daerom zö wies, omdat 't toch van weerskanten vaststaet, dat 't zöo nie bluve kan, mè dat er verzoenienge moe komme. En oe dat praoten verzoenienge kan tegen- ouwe, bliekt toch zeker wel uut dè vaesje van Vaoder Kas; ,,'t Is beter van swygen Berou te krygen Dan door veel spieken Een vyer t' onsteken". 'k Ope, dat 't an de leiders van weers kanten mag lukke om deu gemaetigde, zae- kelijke besprekiengen wir 'n angenaeme saemenwerkienge op de veilienge te bren gen. 'k E vanself geleze, oe dat vier Duischers gered bin deu dè visschersvaertuug uut Ymuiden en oe dat die vier mannen daevo en vö de verdere vriendelijke b'andelienge an boord êel dankbaer waere. Die vier vlie gers meugde naer ulder land t'rug en die gaen vanselft wi viiege, g'liek as die vis- schers wl gaen vissche. En as 't dan is, dat er in de buurte van ulder vaertuug 'n En- gelsch oorlogsschip naedert en die vier Duische vliegers kriege z' aolebei in de gao- ten, dan moete die vliegers ulder mensche- lijkeid smöre en die erreme vlsschers bom- bardêere, want't is öorelog. Verschrik kelijk vö die visschers, mè 't geloof in de menschelijkeid van die Duischers - dwiengt ons om ook te zeien: verschrikkelijk vö die vliegeniers. Noe stieng d'er ook nog in dat artikel, dat d' eeuwenlange „traditie" Van onze scheepvaert d'er borg vö staet, dat onze zeelui aoltied klaer stae om menschen in nöod t' ellepen. 'k Zè dat nie tegen spreke, mer a g'loof 'k dat dat noe 'n regel is zon der uuzonöeriengen, zöo waere die d'r vroe ger toch wel, öor; 'n bewies, dat ook in dat opzicht den tegenwoordigen tied boven vroeger staet. 'k Wille ier is 'n uuzonde rienge vertelle. In 't dagboek van den drie master „de Prins Charles" vaerende van de Witte zêe naer Ostende staet te lezen: „Den 3 February (1769) kreegen wy diver- sche hollandsche Visschers in het gezichte, maekten signal, want het water begonde ons te ontbreken, mits wy door de drooge ende dorre winden geen konden vangen maer in'plaetze van ons (die sy wel zagen in nood te zyn) ter hulpe te komen, maek- levveg 13 naar Breda; L. R. E. van Apel doorn, dienstbode, van v. d. Spiegelstraat 1 naar Breda; J. A. de Priester en gezin, houthandelaar, van Vogelzangsweg 30 naar Katwijk; A. de Feijter „en gezin, ad viseur, van Tulpstraat 46 naar Oldebroek; J. C. Brandt en gezin, veldarbeider van Schengestraat 40 naar Kattendijke'; J. Louisse, monteur, van Westwal 44 naar Rotterdam; A. C. op 't ITof, dienstbode, van Opr. Groote Markt 8 naar 's-Heer Arendskerke; A. Godeschalk, bakkerskn., van Couwerve,straat 51 naar Kortgene; H. A. Mieras, en gezin, chauffeur, van Scheldestraat 60 naar Vlissingen; A. P. Dane, hulp huish., van Wilheiminastraat 5 naar Hillegersberg; J. Sinke, dienstbode, van Groote Markt 19 naar Kapelle; D. E. Blok, dienstbode, van Lange Kerkstraat 12 naar EllewoutsöijkG. van Damme, dienstbode, van Kioetingscheweg 22 naar Hilversum. VAN HOOIZOLDER GEVALLEN EN OVERLEDEN. De zeventigjarige landbouwer P. Tim- j mers, wonende aan de Spoorstraat te Geleen (L.) is Dinsdagavond van zijn hooizolder' gevallen, waarbij hij een ernstige hersen schudding opliep. De bejaarde man werd naar het hospitaal te Sittard overgebracht, waar hij gistermiddag, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. MEISJE ONDER EEN VALLENDE DEUR. TERECHTGEKOMEN. Gisteravond is een negen-jarig dochtertje van de familie S. in de Boerenstraat te Den t Haag met het hoofd terechtgekomen onder een uit haar hengsels schietende en vallen de ijzeren deur, welke toegang geeft tot de binnenplaats van een bakkerij in ge noemde straat. I-Iet kind werd opgenomen met een sche del-basisfractuur oh is in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. PAARD SLOEG OP HOL. Voerman om liet leven gekomen. Op den voorweg onder de gemeente Ha- zerswoude is gistermiddag een paard, dat voor een wagen was gespannen, op hol ge slagen. De voerman, de 67-jarige landbou wer Th. Koot uit Hazerswoude, stortte van den wagen en was vrijwel op slag dood. Het paard kon door voorbijgangers wor den gegrepen. VECHTPARTIJ TUSSCHEN TWEE ZWERVERS. Een doode. Dinsdagavond hebben twee zwervers B. en D. genaamd, die beiden als spiritusdrin kers bekend stonden, een hevige vechtpar tij geleverd aan den rand van het bosch op den Lemelerberg nabij Ommeil. Hierbij werd B. met een mes in het hoofd gesto ken, waarbij een slagader werd doorgesne den. Gisterochtend is hij in het ziekenhuis te Deventer overleden. D. is er op zijn fiets vandoor gegaan. Later is hij te Lemelerveld aangehouden èn in arrest gesteld. ALBANEESCHE OFFICIEREN BIJ DE ITALIAANSCIIE MARINE. De Italiaansche ministerraad heeft giste ren een wet, waarbij de inlijving van Al- baneesche marine-officieren en onderoffi cieren bü de Italiaansche Marine wordt ge reglementeerd, aangenomen. EEN APKIL-GRAP? In China zou een zesling zijn geboren. Volgens het Chineesche persbureau wordt uit Sjanghai vernomen, dat een vrouw uit Kanton, Wen genaamd, in een ziekenhuis te Sjanghai het leven aan zes zoons heeft geschonken. Moeder en kinderen zouden het goed maken. Daar deze uitzonderlijke geboorte echter op 1 April zou hebben plaats gevonden, wordt een nauwkeuriger onderzoek inge steld. IIET ZWEEDSCHE VRIJWILLIGERS CORPS IN FINLAND. Het was 8700 man sterk. De leiding van het Zweedsche vrijwilli gerscorps deelt bijzonderheden mede over de organisatie van dit cörps gedurende den oorlog in Finland. De sterkte van het corps heeft op 13 Maart 8700 man bedragen, waarvan 725 Noren. Het had de beschikking over twaalf jachtvliegtuigen en vier lich te bommenwerpers. De vliegers van dit corps hebben van 12 ten zeyl by, ende gongen hun gangen, ende wy vervolgden onze reyze"Dè staet in den Biekorf van Mei 1930. Noe dat 't 'n jaer gelee is, dat Madrid ingenome wier, zü de kranten in Spanje zeker wè vol' stae mit de geschiedenisse van den opstand. Daerin zè dan zeker ook mi gröote dankbaereid verteld öore, oe flienk de Duischers g'ollepen en dat werentig van twaolf daegen nae 't begin van den op stand toet an 't ende toe. En zeker zü z' ook in 't biezonder schrieve, oe dat 't leger van Franco gered wier deu ,,'t legioen de Con dor", deitdien da kanse zag om 't leger van de ï'ooie uut mekaore te slaen en te verplet teren, waedeur dat er mer effentjes 30000 afgemaekt wiere. Die kranteschrievers dae zulle dè vanselft aoles prontjes wete, mer as z'er somstemes iet van vergete bin, dan zü ze zeker êel verstandig doe mit an 'n kennisse in Duischland z'n kranten van flee jaer Meie is te lêen te vraegen, waerin toen nie zunig opgeschept is over d' ullepe aan Franco. Die goeie man zè vanselft ook wel 'n toespraeke ouwe en daerin ook onder vee mêer zeker nie vergete an de Duische elle- pers aole êere toe te briengen vor ulder moed en beleid. Mè wat is 't noe toch piene- lyic, dat aol die 'dank en verêerelykienge, waerop ze flee jaere zö gröosch waere, ul der noe zö koud as 'n stêen moe laete, deu- dien dat er noe vrienschap naer 'n êel an deren kant gekommen is. Nae mien mêenin- ge zè d'r bie de Duischers, die in Spanje gevochten uu geloof en vertrouwen in de zuvere töepasslenge van ulder beginsel, 'n brok in ulder kele schlete. Jan Dwarskieker. Januari af aan den strijd deelgenomen. De eerste groep van het vrijwilligerscorps Jieeft einde Februari in de sector van Sala een Finsch corps afgelost, dat naar de Ka- relische landengte werd gezonden om er de Finsche troepen te versterken. De verliezen van het vrijwilligerscorps hebben bedragen 26 dooden, 39 gewonden, 130 gewonden tengevolge van de koude en tien vermisten. GEWEZEN DIPLOMAAT LEIDER VAN SMOKKELORGANISATIE. Te Tessino (Zwitserland) is de leider van een uitgebreide organisatie voor het smok kelen van verdoovende middelen gearre steerd en opgesloten. Het is een zekere, Bacula, die eertijds gevolmachtigd minister van Peru te Parijs was, doch den diploma- tieken dienst heeft moeten verlaten. het voorjaar, koop tijdig een pot (Ingez. Med.) RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 5 APRIL. HILVERSUM I 1875 EN 414,4 hl. Alg, Programma, verzorgd door de NCRV. 8,00 Ber. ANP. 8,05 Schriftlezing, medi tatie. 8,20 Gram. (9,309,45 Geiukwen- schen). 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,20 Zang met pianobegel. en gram. 12,00 Ber. 12,15 Gram. (Om 12,30 Ber. ANP.) 12,45 Toespraak. 1;00 Quintolia en gram. 2,30 Chr. lectuur. 3,00 Gram. 3,45 Kamer- muz. en gram. 5,005,55 Declamatie en gram. 6,00 Gram. 6,30 Causerie, 7,00 Ber. 7,15 Causerie. 7,45 Gram. 8,00 Ber. ANP, intern, overz., herh. SOS-Ber. S,25 Arn- hemsche Muziekkring. 9,10 Causerie. 9,40 Act. halfuur. 10,10 Ber. ANP. 10,15 Orgel- conc. 11,00 Gram. Ca 11,50—12,00 Schrift lezing. HILVERSUM II 801,5 M. 8,00 VARA. 10,00 VPRO. 10,20 VARA. 12,00 AVRO. 4,00 VARA. 7,30 VPRO. 9,00 VARA. 10,20 VPRO. 11,00—12,00 VARA. 8,00 Ber. ANP, gram. 10,00 Morgenw. 10,20 Gram. 11,00 Declamatie. 11,20 Or gelspel. 12,00 Palladians. 12,45 Ber. ANP, gram. 1,00 AVRO-Amusementsork. en so liste. 2,00 Voor de huisvrouw. 2,10 Oost- Ned. strijkkwartet en gram. 3,00 Declama tie en gram. 3,30 AVRO-Dansork. 4,00 Gram. met toel. 4,30 Orgelspel. 5,00 Voor de kinderen. 5,30 Rosian.-ork. 6,30 Cause rie. 6,50 Zang met pianobegel, 7,00 Cyc lus. 7,18 Ber. ANP. 7,30 Ber. 7,35 Jeugd- halfuur. 8,00 Pianovoordr. 8,30 Cyclus. 9,00 Radiotooneel. 9,25 Ramblers. 9,50/ Ho bo en piano. 10,00 VARA-ork. en solisten. 10,40 Avondwijding. 11,00 Ber. ANP. 11,10 Jazzmuz. (gr. pl.) 11,4012,00 Gram. ENGELAND 391 EN 449 31. Na 10,20 nm. ook 342 in. 11,20 Jack Payne en zijn band. •11,40 Kieinork. 12,20 Ber. 12,35 Londensch ensemble. 1,05 Variété. 1,35 Boeltbespr. I,50 Kenilworth-octet. 2,20 Reportage. 2,45 BBC-Schotsch ork. 3,30 Reportage. 3,50 Mil. ork. 4,20 Ber. en causerie. 4,40 Kin- deruurtje. 5,20 Ber. 5,35 Zang en viola. 5,50 Variété. 6,20 Meded. 6,40 Causerie. 7,20 Gevar.. progr. 7,50 Radiotooneel. S,20 Ber. 8,40 Causerie. 8,55 Liedjes. 9,10 P-e- portage. 9,20 BBC-ork. 10,00 Cabaret, 10,30 Ai Collins en zijn band. 11,00 Schotsch pro gramma. 11,20 Ber. RADIO PARIS 1648 M. 11,10 Pianovoor dracht. 11,20 Gevar. conc. 12,05 en 12,35 Vocale duetten. 1,05 Pianovoordr. 1,30 Fa- gotvoordr. 2,20 Orgelconc. 3,50 Pianovoor- dracht. 4,35 Gentil-ensemble, 5,35 Kamer muziek. 6,20 R. Legrand s jazzork. 6,50 en S,20 Radiotooneel. 9,05 Gevar. progr. 10,05 11,50 Nachtconc. KEULEN 456 M. 4,50 Vliegeiiiei'sovk. 6,40 —7,50, 8,30—8,50 en 9,50.Gram. 10.20 Con cert. 11,20 Weensch symphonie ork. 12,35 Pop. conc. 1,45 Muz. tusschenspel. 2,20 Leo Eysoldts ork. en solisten. 4,20 Folk loristisch progr, 4,45 Pianoduetten. 6,05 Gram. 6,35 Omroepork. en soliste. 8,50 9,20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 11,20 Gram. 11,50 en 12,30 Om- roepdansork. 12,501,20 en 4,20 Gram. 4,55 Zang en gram. 5,50, 6,20 en 7,20 Gram. 7,50 Radiotooneel met muz. 9,3010,20 Gram. 484 ni: 11,20 Gram. 11,50 en 12,30 Radio- ork. 12,50—1,20, 5,10 en 5,35 Gram. 7,20 Voor soldaten. 7,50 en 8,35 Omroepsym- phonie-ork. en solisten. 9,3010,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 31. 6,35 Folkl. progr. 7,20 Vliegeniersork. 8,20 Ber. 8,50 Era. Rambour's ork. 9,20 Omroegork. 10,20 Ber. Hierna tot 11,20 Nachiconc. II,26—12,20 Mil. progr. MARKTBERICHTEN Goes, 3 April. VeiJingsver. „Zuid-Beve land". Andijvie 25, breekpeen 1,50, prei 3,50—9, sjalotten 4—5,50, snijsla 21—30, spinazie 15—17, uien 1—2, veldsla 5—25, waschpeen 4,908, witlof 5-12, aardappels 22,50, Alles per 100 kg. rhabarber 7,50 8, radijs 4, selderij 44,50. alles per 100 bos. Knolsederij 3 per 100 stuks. Kapelle, 3 Apr. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Kleine veiling. Appels: Goudreinetten 9- 14, Zure Bellefleur 415, Dubbele idem 8, Boumanreinetten 8,5, Court Pendu 78,5, Lane's Prince Albert 10, Ermgaard 59, Campagne zoet 35, Hollandsch zoet 38, per 100 kg. Peren: Kleiperen 714, St. Remy 913, per 100 kg. Groenten: Spinazie 2225, Snijsla 3538, Prei 5,60—8,5, Witlof 13—15, Schorsenee- ren 5, Koolrapen 2, Breekpeen 1,50, Uien 1,00—1,50, Kroten 1,40, alles per 100 kg. Radijs 3,90—4,40 per 100 bos. Diversen: Tulpen 1216, Narcissen 2, beiden per 100 bos. Kippeneieren 3,103,40, Eendeneieren 3,30—3,40, Ganseieren 7,20,. alles per 100 stuks.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 10