STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Met Ivorol een super reiniging van mond en tanden, DAMMEN Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. MIDDELBURG SPOED GEWENSCIIT! Naai' wij vernemen, is het verbreeden van de Seisbinnen- en buitenbrug en het ver breeden van de Noordbrug gegund aan den laagsten inschrijver. Deze gunning heeft reeds eenige weken geleden plaats gehad en men vraagt zich af, wanneer men met de uitvoering van dit drieledig werk zal beginnen. Het is te hopen, dat dit spoedig zal gebeuren, met het oog op de belemme ringen, die dergelijke werkzaamheden in het drukke seizoen zouden beteekenen. Ditzelfde geldt natuurlijk voor het i brengen van de nieuwe bestrating en van het trottoir in de Lange- en Korte Delft. De bestrating is er in den laatsten tijd alles behalve mooier op geworden. Dit is mede te wijten aan het controleeren en vernieuwen van verschillende aansluitingen, zoodat op zichzelf deze opbrekingen zeer nuttig zijn, daar zij zooveel mogelijk voorkomen, dat opbreken van de straks aan te leggen nieu we bestrating noodig zou zijn. MEER VEILIGE RIJWIELPADEN. Langs alle kaden, van de Hoogstraat tot aan de Beatrixbrug, ligt thans reeds eenige maanden het rijwielpad achter de boomen, wat zeker een grootere veiligheid beteekent, zoowel voor de wielrijders zelf als voor het andere verkeer. Op het oogenblik is men bezig aan de an dere zijde van de Beatrixbrug eveneens een rijwielpad achter de boomen aan te leggen, tot aan de Nederstrdat. Ook daar zal dit zeker aan zijn bestemming voldoen. DE HEER ROELFSEMA VERTREKT. Bij beschikking van den minister van staat, minister van financiën, is de contro leur der grondbelasting J. W. Roelfsema, hoofd van de controle tc Middelburg, ver plaatst naar Arnhem, en aangewezen als hoofd van de controle der grondbelasting Avondschool voor Nijverheids onderwijs. Onder voorzitterschap van den wethou der van onderwijs, den heer M. H. Boas- son, werd gisteravond de eindvergadering gehouden van de cursus 19391940 van de avondschool voor N.O. In deze vergadering werd vastgesteld welke leerlingen tot een hoogere klasse konden worden bevorderd, aan wie het einddiploma der school kon worden uitge reikt en aan wie der leerlingen een be looning kon worden toegeked voor ijver en trouw schoolbezoek. De uitslag was als volgt: Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: J. M. van Belzen, C. Broodman. A. Ie Due, J. J. Geldof, P.' van Helleman, J. Janse, J. Koppejani J. J. Laroes, H. J. Lijnbach, B. C. Neve, W. J. Roose, A. Roose, M. de Rijke, P. Rijkse, H. W. Schroèvers, J. Simons, L. J. Sturm en J. Verlinde, allen te Middelburg; J. Siere- veld, Arnemuiden; C. Geertse, Domburg; J. Tevel en G. van de Voorde, beiden Koudekerke; P. van de Woestijne, Oost- kapelle; A. L. Bevelander, G. Klap, J. Joziasse, A. Schout, J. Vreeke, J. Wisse en J. Willeboordse allen Oost- en West Souburg; P. J. Huibrecht, Veere; voor waardelijk bevorderd B. de Groot en L Daane, beiden Middelburg; niet bevor derd 9 leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse: I. van Dalen, J. Dommisse, W. A. Flipse, A. de Hamer, P. den Hollander, H. Hen- drikse, P. L. Hendrikse, M. A. Hoogeste- ger W. M. Mannie, M. Th. Schotman, O. Sturm, P. van Sluqs. A. P. van Tiel, C. Vermeulen en A. C. Vinke, allen Middel burg; J. van Belzeni D. van Belzen, A. P. Jeras en L. Meulmeester alien Arnemui den; A. C. Crucq, J. Luteijn, D. de Steur, M- Vreeke. S. Wielemaker en W. Wolf al ien Koudekerke; A Houterman, Sint Lau rens; J. Janse, Oostkapelle; M. de Pag- ter, Serooskerke; J. F. Briars. A. Cijvat, C. J. Marijs, J. Kieboom, alien Oost en West Souburg; C. Maljaars. Veere; niet bevorderd 3 leerlingen. Van de derde naar de vierde klasse: H. Damman, P. Filius, T. J. Hovestadt, K. Janse. L. M Jobse. C. de Kuijper, J. de Voogd en S. A. Wondergem, allen Mid delburg; H van Belzen en N. de Vos, beide Arnemuiden; P. B. de Wijze, Kou dekerke; C. W. Francke en W. Onder- dijk, Veere; niet bevorderd één leerling. Bevorderd van de vierde naar de vijfde klasse: J. F. Adriaansen, M. Boogaard. J Bujjs, J. van den Bergen, W. A. Cornelis- se. W. Daane, C. Hoogesteger, J. J. de Jonge, J. Joosse, A. H de Koning, M. C. Kraak, M. Mol, J. Philipse, C. van Riet, J. de Ruijter, L. de Rijke, L. C. Scheers, P. A. J. C. Verburg, D. de Vos. T. Wisse en J. Wondergem, allen Middelburg: Baaijens, A. Buijs, H. Grootjans, J." do Klerk, en A. van der Leest, Arnemuiden; J. W. Pleijte, Nieuw- en Sint Joosland. J. Dingemanse. P. A. Dingemanse, K. Huijs- man, Ph. Eijkelenboom en J. Leijnse, al len Koudekerke; J. Davidse, en J. Geene, beide Meliskerke; L. F. Davidse, Oostka pelle; M. Jobse. M. Schout en M. B. Wat- tel. allen Serooskerke; A. Al. Bolleman, J. van de Broecke, A. van Maldegem, J. van der Meer, V/. de Rijcke en J. Ai. van Wallenburg allen Oost. en West Souburg; voorwaardelijk bevorderd A. Alsemgeest; niet bevorderd vier leerlingen. Het einddiploma werd toegekend aan: G. Bruggeman, M. Buqsse, M. D. Geuze, J. W. P. 'de Graaf. W. van Hemert, K. J. de Hoo- ge, W. Janse, A. Joosse, J. C. Klercq, J. de Klerk, P. H. van der Kop, J. Machielse, J. Mullié, Th. A. de Neve, P. de Pagter, A. Peene, C. P. Post, C. J. Reijnhoudt, E. J. Tilroe, G. J. Verhage, W. M. Walrave, allen Middelburg: P. C. de Jager, P. Janse, J. Siereveld allen Arnemuiden; C. Dingeman se, Biggekerke N.O. Maranus, Domburg, J. M. de Regt, Grijpskerke; N. J. Elenbaas, Nieuw en St. Joosland; P. Buijs, W. J. Francois, H. C. Geuze, D. M. Geuze, C. de Kuijper, Sj. Sijtema. J. C. Wagenaar, allen Koude kerke; G. P. Geldof, K. Janse, F. Job se en W. Vader, Oostkapelle; A. de Lignij, Seroos kerke; J. C. van Keulen en C. Willeboordse te Oost- en West Souburg; A. A. Gilissen, WALCHEREN. ORANJEVEREENIGING AAGTEKERKE. AAGTEKERKE. Dinsdagavond hield de Oranjevereeniging haar jaarvergadering in het militair tehuis onder leiding van haar voorzitter den heer J. Jobse. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Overweg bleek, dat de vereeniging 132 leden telt, en dat er van een goed ver- eenigingsleven gesproken kon worden. Hierna bracht de heer P. Wisse 't jaar verslag uit, waaruit bleek, dat de inkomsten met goed slot van 1938 bedroegen 79,96, de uitgaven 66,57 goed slot 13,42. De aftredende bestuursleden de heeren S. Kodde, P. Wisse, P. de Visser Pz. en J. de Lange werden herkozen, en in de vacature J. Maljaars die geen benoeming meer wenschte, werd gekozen de heer Joh. de Visser Jz. Tot bode voor het ophalen van contribu tie, en andere werkzaamheden werd de hr. Sim Kodde benoemd. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede dat het bestuur gemeend had, gezien de tegenwoordige tijdsomstandigheden dit jaar geen feestelijkheden te organiseeren. Dit werd algemeen goedgevonden. Overplaatsing. ARNEMUIDEN. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt den heer H. Hiemstra, haltechef der Nederlandsche Spoorwegen in gelijke betrekking overgeplaatst naar Grouw-Irn- sum (Fr.) J. MAAS JZN. f DOMBURG. Dinsdagmorgen is in het ziekenhuis te Middelburg overleden op 51- jarigen leeftijd, de heer J. Maas Jzn., die in verschillende plaatselijke vereenigingen een bestuursfunctie bekleedde. Zoo maakte hij deel uit van het bestuur van het ondersteuningsfonds „Onderlinge- Hulp", van het bestuur der afd. Domburg den Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw en Zuivelbedrijf, terwijl hij ook deel uitmaakte van de commissie r den B-steun en de commissie voor steun aan de kleine boeren. Uit deze op somming blijkt wel dat de overledene zich zeer beijverde voor het sociale welzijn van zijn mede-arbeiders. NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Op- hrengst collecte Marinerampenfonds f 13,66 Loop der bevolking. RITTHEM. In het eerste kwartaal zijn in deze gemeente Ingekomen W. J. van Hoepen, van Velsen; P. Wisse, van O. en W.-Souburg; H. den Dekker, van 's-Gravenpolder; mej. A. Matthijsse, van Veere. Vertrokken: M. Breel naar Indië; Ch. Pouwer en gezin naar O. en W.-Sou burg; F. Schout naar St. Laurens; P. Din gemanse naar O. en W. Souburg; S. W. Riemens en gezin naar O. en W.-Souburg; J. de Witte naar Middelburg» B. van den Broeke en gezin naar St. Laurens; mej. S. Roelse naar Koudekerke; mej. M. Osté (wed. J. S. Sturm) naar O. en W.-Souburg; mej. G. te Roller naar Middelburg; mej. L. Mersie naar Vrouwenpolder (Gapinge). FILMAVOND O. EN O. VEERE. Dinsdagavond heeft O. en O. in de zaal van Het Lammetje den leden en ge- noodigden van de plaatselijke militaire ver eeniging MAW een filmavond aangebo den, die wederom een groot succes gewor den is, niet alleen wat den aard der ver toonde films betreft, doch ook vanwege de belangstelling, want alle plaatsen waren bezet en men krijgt af en toe de idee, dat het gebouw nóg wel grooter moest zijn. Voor de pauze werden verschillende ko- ischc films, een journaal en enkele tee- kenfilms vertoond. Na de pauze draaide men de bekende „Charge of the Light Brigade", door lord Tennyson's beroemd gedicht ver eeuwigd. VROUWENPOLDER. Loop der bevolking over de maand Maart 1940. Ingekomen: J. de Munter, chauffeur, A 111, uit Coüjns- plaat. Vertrokken: E. G. de Regt, landb.- knecht, van Gapinge B 112, naar Wissen- kerke nr. 248. (D.Z.) 't ZAND. Gevonden voorwerpen: een kinderportemonnaie met inhoud, te bevra gen bij Joh. Bosch, winkelier D 151. ZUID-BEVELAND. VERKEERSONGELUK. 'S HEER ARENDSKERKE. Maandag n.m. omstreeks 5 uur had op het kruispunt KerkwegStelhoekscheweg een botsing plaats tusschen een personen-auto, bestuurd door den heer K., reiziger uit Bergen op Zoom en een motor bestuurd door den heer M. uit 's Heer Arendskerke. De heer M. liep eenige lichte verwondingen op. Materieele schade aan auto en motor. Vermoedelijke oorzaak, het niet verleenen van voorrang. Rookavond. ELLEWOUTSDIJK. Maandagavond werd alhier een rookavond gegeven door de fir ma Wed. J. van Nelle N.V., waarbij ver- Vlissingen, Aan een leeriing werd een her examen opgelegd en aan een kon het eind diploma niet worden uitgereikt. Van den cursus voor voortgezet lager nijverheidsonderwijs zijn bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: A. van Vliet, Middelburg; A. Buijs, Arnemuiden; A. F. K. Brandes, G. Pring, beiden Koudekerke; A. de Keuning, Nieuw- en St. Joosland; W. Meulbroek, C. Osté, beiden Nieuwdorp; A. de Landmeter, Oost- en West Souburg; C. v. d. Woestijne, Oostkapelle. Een leerling werd niet bevorderd. Het einddiploma van dezen cursus kon worden uitgereikt aan: D. J. Niesthoven, P. Tange en J. Willeboordse, allen Middelburg. G. J. Barentsen, Ritthem; J. P. Steketee, Oost- en West Souburg; D. Kodde, Veere; J. Sinke, Vlissingen, M. Lenselink, Vrouwe polder. Aan twee leerlingen kon het diplo ma niet worden uitgereikt. «vant het actieve zelfreinigend schuim dringt door tot in de meest verborgen schuilhoekjes waar gewone tandpasta niet komt. Tube 60-40-25 ct. (lnp-e>7. fcfpi-ï schillende prijzen „werden beschikbaar ge steld. Aan dezen wedstrijd werd door 26 perso nen deelgenomen. De eerste prijswinnaar was C. Looij alhier, die een mooi rookstel in ontvangst mocht nemen. Rijkspostspaarbank. YERSEKE. Gedurende de maand Maart werd alhier op spaai-bankboekjes ingelegd 19.406,41 en terugbetaald 23.092,40. Het laatst door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5988. Schadelijke meeuwen. YERSEKE. De vele zwermen meeuwen die hier steeds rondvliegen, brengen groote schade toe aan de velden mosselzaad welke onder den wal aanwezig zijn. Ze kunnen thans hun buikje beter vullen dan in den afgeloopen strengen winter, maar de eigenaars van het zaad zien ze lie ver zoo spoedig mogelijk ander eetveld op zoeken. RAADSAGENDA. KRABBENDIJRE. Vrijdag a.s. te 1 uur vergadert de Raad. De agenda bevat o.a.: Vaststelling instructie gemeenteambtenaren voor buitengewone, omstandigheden. Verkoop grond achter de woningbouw. Benoeming plaatsvervangend ambtenaar van den Burg. Stand. Wijziging salaris-verordening gemeente ambtenaren, en machtiging aan B. en W. tot aanwijzing van een werkster van de openbare school. ZENDINGSFILM. KRABBENDIJKE. Dinsdagavond werd in de consistoriekamer der Herv. Kerk, ten ba te van de zending de film „Sieraad voor asch" vertoond, welke veel belangstelling had. NOORD-BEVELAND. Z.-VLAANDEREN W.D. Benoeming. BIERVLIET. De heer H. Willemsen al hier is benoemd als tijdelijk onderwijzer te St. Philipsland. CADZAND. Loop der bevolking. Inge- k om en: J. H. Knottnerus en U. J. Knott- nerus van Heerenveen. Vertrokken: F. Voogdt naar Nieuw- vliet; H. A. Riemens naar Sluis. (A.A.) WATERLANDKERKJE. Loop der bevol king. Ingekomen: P. J. Riteco, van Oostburg; J. A. Roets, van Oostburg. Vertrokken: C. C. de Cock, naar St. Kruis; M. M. Cauwels en kind, naar Oost- burg. (V.G.) Z.-VLAANDEREN O.D. Notaris Snoodijk. Te Rotterdam is Zaterdag overleden de heer A. Snoodijk, sinds 22 Aug. 1904 notaris te Charlois, te Rotterdam. De heer Snoodijk is geboren 19 Nov. 1859 te Wissenkerke. DE VERMINDERDE SCHEEPVAART. TERNEUZEN.Gedurende de afgeloopen maand zijn in totaal langs de Westsluis te Terneuzen opgevaren: 96 zeeschepen met een gezamenlijken tonneninhoud van 113.573 B.R.T., en afgeschut 101 zeeschepen met een gezamenlijken tonnenmaat van 114.697 B.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroegen deze cijfers: opgeva ren 186 zeeschepen gezamlqk metende 249.628 B.R.T. en afgeschut 189 zeeschepen met een tonneninhoud van 248.244 B.R.T. TERNEUZEN. By k. b. van 30 Maart is tydelijk benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier, de heer J,. KERKNIEUWS Bij de GerefKerk te Middelburg is gekozen tot ouderling in de vacature wij len D. H. Loodewijk, de heer J. Dirks. Jaarvergadering van de afd. Zeeland. De afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrou wen veirgaderde Dinsdag in de .groote zaal van melksalon ,.De Landbouw" te Goes. De voorzitster, mevr. Groenewegen Nelemans, spx-ak in haar openingswoord haar voldoening uit over de groote be langstelling uit Zuid-Beveland. Spr. deelde mede, dat de najaarsvergadering door de oorlogsomstandigheden ditmaal achterwege blééf. Spr. zeide met weemoed aan het Finsche volk te denken, terwql ons land tot heden gelukkig gespaard bleef, al zqn het ook hier voor gezin en bedrijf moei- lüke tijden. Vooral ook voor vele vrouwen is dit een zware tijd. Zij moeten het ge zin op peil houden; ook al is de man ge mobiliseerd, en het bedrijf moet zoo goed mogelijk functioneeren. Ook vooral dezen tyd moet de vrouw vreugde scheppen in het gezin en de plattelandsvrouwen heb ben daarbij een büzondere taak. Spr. hoopt, dat het geheele Nederlandsche volk de kracht en waarde van het platteland zal leeren inzien. Spr. deelde voorts méde, dat het bondsleven zich bevredigend ont wikkelt. Het ledental stijgt regelmatig en bedraagt thans plm. 14,000. Nadat nu gezamenlijk het bondslied ge zongen was, volgde behandeling der in gekomen stukken. Spr. wekte daarby op tot een abonnement op „De Plattelands- vx'ouw''. Medegedeeld werd, dat door de leden in Zeeland voor Finland 115,08 ingezameld was. De Bond bracht 14,i bqeen. De voorz. deelt mede, dat in Zee land alleen onder de leden en in ander provincies van huis tot huis werd gecol lecteerd. Voorts kwam bericht in, dat de land bouwontwikkelingsdag op 4 Mei te Middel burg zal worden gehouden. Medegedeeld werd verde'f, dat door mej. Barends een welgeslaagde cursus over kinderverzorgin; en ontwikkeling te Middelburg werd ge houden. Ook voor de andere afdeelingen kan deze cursus gehoudenworden. Ten slotte werd er nog op gewezen, dat door het Zuivelbureau te Middelburg tegen eèn kleine vergoeding zuivelcursussen voor de afdeelingen kunnen gehouden worden. JAARVERSLAG. De secretaresse, mej. P. M. Vogelaar. Anna Jacoba, herinnerde in haar jaarver slag aan gehouden vergaderingen, bezoek ontwikkelingsdag enz. Mevr. VisHen driks bracht hierna het financieel verslag uit. De rekening opende 1939 met een sal do van 181,49. met ynbegrip hie/.-van bedroegen de ontvangsten, 342,64. De uitgaven waren 152.33. zoodal er een batig slot was van 190 31. Beide versla gen werden als ingediend vast gesteld. De voorzitster bracht hierna vei'slag uit. van de algemeene voorjaars vergadering van den Ned. Bond, dat onder applaus werd vastgesteld. Als afgevaardigde naar de alg. voor jaarsvergadering t/an den Ned< Bond werd mevrouw KooymanKrqger noemd. De redactrice van het nieuwe maandblad zal door bet bestuur aangewe zen worden daar uit de leden geen voor stel kwam. Mevr. GroenewegenNelemans werd wel genoemd, doch het bestuur meende, dat dit om organisatorische rede nen niet gewenscht is. By de bestuursverkiezing werden de af tredende dames mej. Vogelaar en mevr. VerburgDe Regt herkozen. Daar zich voor de rondvraag geen gega digden meldden werd dit eerste deel van de vergadering dadebjk besloten met het zin gen van twee liederen. WONINGINRICHTING. Na een gezamelijken koffie-maaltyd werd de vergadering heropend met een woord van welkom van de voorzitster tot den hr. en mevr.. JansCammaert, die beiden een inleiding zouden houden, en het zingen van het volkslied. De heer Jans, hierna het woord verkrij gende, hield eerst een korte causerie over de bouwkunst in het algemeen, waarbij spr. er op wees, dat begrip daarvan noodig is, om een woning te kunnen bouwen en in richten. In Zeeland vindt men nog veel schoons op het gebied van bouwkunst, voor al ook te Middelburg. Wel heeft men aller- wege veel vei'knoeid, zoowel in stad als op het platteland. Te Middelburg b.v. in de omgeving van het monumentale stadhuis maar veel goeds is nog bewaard gebleven. Er zijn ook nog veel mooie, oude boerde- rüen, die meer begrip toonen van de levens- styi van het platteland, dan de boerderüen van jongere data. De poezie op het platte land werd vroeger niet alleen gevonden in boerderqen en schuren, maar ook in de boe renwagens, de interieurs van de kamers, de meubelen. Verkoop die niet raadde spr. aan, maar herstel ze in eere, zoo ge ze nog be zit. De laatste jaren werden vooral foeileelüke schuren gebouwd, die een gierigen-armzali- gen indruk maken. Het kenmerk van de inrichting van een kamer moet eenvoud zqn. Geen overdaad van niet by het intereur passende cadeautjes. We moeten onze ka mers naar onze eigen smaak en niet door familie en kennissen in laten richten. Men kieze een rustig behang, zonder strepen of bloemen. En er moet meer ruimte dan meubilair in de kamer zijn. Ook de beschil dering of stoffeering van plafond en vloer mogen niet te druk zqn en bü het kiezen der kleuren houde men er rekening mede of de kamer op het Noorden of het Zuiden ge legen is. De overgordynen moet men af stemmen op het belang. Men moet ook niet te veel schilderijen in de kamer heb ben en ze op oog-hoogte ophangen. Ook de schoorsteen moet eenvoudig zqn. Wat de keuken betreft neme men een aanrecht in het midden, met kastjes er onder en er moet een gelegenheid zün om zittend te werken. Voor de slaapkamers gelden de zelfde regels als voor de zitkamers: rust en eenvoud. Ruim geen antieke meubels op, raadde spr. nogmaals aan maar geef ze een geschikte plaats. Zoowel bü het bouwen als inrichten van een woning moet men streven naar een geheel waar men zün levenlang plezier van heeft. Spr. wees er voorts nog op, dat de woninginrichting in de eerste plaats geen kwestie is van geld, maar van smaak en gezelligheid. Spr. richtte in Gel derland een arbeiderswoning in voor slechts driehonderd gulden. Deze causerie wei'd verlucht door vele mooie lantaarnplaatjes die toonden hoe het wel en niet moet zqn. HUISELIJKE BELEEFDHEID. Mevr. Jans—Cammaert begon met er op te wijzen, van hoeveel belang het is als men REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOORN, Hoogeweg 289, Haamstede. Het volgende moeiiyke maar niettemin prachtige probleem van den bekenden pro blemist Schut, dat we aantroffen in een der nummers van „Het Damspel" 1939, bie den we onzen lezers ter oplossing aan. Auteur: L. Schut, Enschede. 46 47 48 49 50 Cü'ferstand: Zwart 12 schijven op 913, 15—-17, T9, 26, 36 en 45. Wit 12 schyven op 25, 27—33, 39, 41, 44 en 47. Als steeds: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 17 April a.s. bij de Redactie der Mdb. Crt. onder motto Damrubriek. Een aantrekkelijk moment. In vervolge op hetgeen wq in onze vorige rubriek vermeldden betreffende het nut van het spelen van correspondentie-partyen ge ven wij onderstaand nog een fragment uit dezelfde party, dat zich voordeed na 14 zet ten. Zwart: Van Dixhoorn, Haamstede- 46 47 48 49 50 Wit: H. Laros, IJmuiden. Ieder 17 schyven. Zwart's laatste zet was 2025, waardoor- 4034 van wit werd verhinderd. Er zou dan n.l. volgen: 16—21; 27x16 18—22; 28x17 12x21; 16x27 23—29; 34x23 19x50 dam; 30x19 en 14x23. Wit kan nu de dam wel afnemen, doch dit beteekent schqfverlies. Natuurlijk liet de heer Laros zich door de ze zet niet verschalken. Oplossing probleem C. K. Kasun. Dit in onze rubriek van 13 Maart j.l. aan geboden probleem had den volgenden stand: Zwart 11 schqven op 1012, 16, 20, 24, 27, 29, 30, 36 en 39. Wit 11 schqven op 21. 28, 32, 33, 37, 38, 42, 44, 45, 48 en 49. In deze aardige constructie wint wit als volgt: 28—23! 39x19; 38—33!! 29x47; 4943 27x40; 45x5 16x27 en 5x15. Een goed geconstrueerd px-obleem met een niet voor de hand liggende ontleding. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren W. B. en A. M. v. H., beide te Mid delburg; A. de P. te Rittehm en A. C., D. v. d. K. en H. M. S„ alle te Goes. Nagekomen oplossing van het tevoren gepubliceerde probleem van bovengenoem- den auteur ontvingen we nog van den heer A. de P. te Ritthem. weet, hoe men zich onder verschillende omstandigheden te gedx-agen heeft. Deze we tenschap geeft rust en zelfvertrouwen. Er is daarbq een uitei'lqke en innerlqke be leefdheid. Sommige menschen voelen aan hoe ze zich hebben te gedragen, behoeven dat niet uit boekjes of op een lezing te lee ren. En dit gevoel van wellevendheid en vriendelijkheid hangt ook niet af van een dikke portemonnaie. Toch is het ook van belang eens te praten over de uiterlqke vor men, die men vooral thuis moet leeren, en in acht nemen, evengoed als bq anderen. En dit dient men jong te leeren. Vooral moet men leeren voor elkaar iets over te hebben anders wordt men ongenietbaar voor anderen. Men beginne den dag goed, door op tqd op te staan, elkaar vriendelqk een goeden morgen te wenschen, en zich dadeiyk behoorlijk te kleeden. Men moet niet hard tegen elkaar schreeuwen: de kin deren moeten vroeg leeren „met twee woor den" te spreken en beleefd om iets te vra gen. Jongens en mannen moeten bq het spreken geen sigaret, sigaar of pqp in den mond houedn, en thuis hoed of pet niet op het hoofd houden. In alles moeten ze zich naar orde en regel schikken. Spr. behandelde dan de gedragingen aan tafel, die behoorlijk gedekt moet zijn. waar bij men in boerengezinnen volstaan kan met eenvoudige witte borden. Ook aan den maaltqd vooral, die gezellig moet zqzx, dient men de beleefdheid in acht te nemen. Men moet de klachten over de kinderen niet op sparren tot vader aan tafel komt. Spr. be handelde voorts nog de in acht te nemen beleefdheid op straat, bij visites, op verga deringen, enz. waarbq zq er op wees, dat men de uiterlqke vormen het gemakkelqkst aanleert, als ook de innei'lqke beleefdheid, ons deel is. In haar sluitingswoord zegde de voorzit ster hartelqk dank voor de met aandacht gevolgde en leerzame inleidingen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 4