HIDDELBUR6SCHE GOBMMT Engeland eiseht, dat de neutralen hun handel @p> Duitschiand beperken Vajfentwirstiig jaaa* gemeente-veldwachter. NUMMER 79 18Se ffp.j«5GANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. 'XWJÜBi EERSTE RII.fl.TTl UGOESGHE COURANT WOENSDAG 3 APRIL 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De opperbevelhebber in Zeeland. Generaal Winkelman overnachtte in Middelburg. De opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal H. G. Winkelman, heeft een tweedaagsch bezoek aan onze pro vincie gebracht, teneinde de verschillende militaire onderdeelen te inspecteeren. Generaal Winkelman begon gistermor gen zijn reis door Zeeland in Rilland- Bath. Nabij Bath begaf de opperbevelheb ber zich aan boord van een marinevaar tuig, waao-mede naar Terneuzeh werd ge varen. Na eerst een bezoek gebracht te hebben aan verschillende militaire onder deelen in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, heeft generaal Winkelman vervolgens ook in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen gele gen onderdeelen in oogenscliouw genomen. De opperbevelhebber was daarbij p.m. vergezeld van den commandant in Zee land. Met de boot van 5 uur vertrok he? ge zelschap naar Vlissingen. Bij ourgemeester C. A. van Woelderen gebruikte generaal Winkelman het diner. Daarna begaf de opperbevelhebber zich naar Middelburg, waar hij in Grand Hotel Verseput den nacht heeft doorgebracht. Voor heden stond een bezoek aan Wal cheren en Zuid Beveland op het proif-am Op Walcheren werden o.a. de plaatsen Vlissingen. Oostkapelle, Serooskerke en Veeré bezocht. De tocht werd voortgezet naar Goes waar hedenmiddag in hotel De Korenbeurs de lunch gebruikt werd Daar na zou de opperbevelhebber via Yerseke en Rilland-Bath onze provincie weer ver laten. Anders: Geen producten uit het Britsehe wereldrijk. De neutralen mogen niet langer neutraal zijn ENGELAND WIL EEN „WEL WILLENDE" UITLEGGING. Het semi-officieele Engelsche dagblad „Times" publiceert een brief van lord Macmillan, die voor sir John Reith minister van voorlichting was, met den inhoud waar van het blad in een hoofdartikel verklaart in te stemmen. Macmillan, die een bekende autoriteit op rechtskundig gebied is, betoogt, dat het lot der neutralen evenzeer van het resultaat van den oorlog afhangt als dat van de oor logvoerenden zelf en dat, daar dus de over wegingen, die geleid hebben tot 't opstel len van de neutraliteitsregels in het onder havige geval niet aanwezig zijn, deze regels zelf niet toegepast kunnen worden of al thans niet juist zijn. Macmillan besluit: het gaat wellicht ver, te zeggen, dat de omstandigheden van dezen oorlog de neutraliteitsregels buiten werking stellen, doch wanneer de zaak, waarvoor wij vechten, evenzeer de zaak der neutralen is als de onze, schijnt het althans niet onredelijk te vragen, dat zij aan deze regels een welwillende en niet een strikte uitlegging geven. Heit nieuwe dok van „De Schelde" te Vlissingen. GROOTE VERANDERINGEN IN HET STADSBEELD HET GE VOLG VAN DEZE UITBREI DING. Het nieuwe dolt, dat de Kon. Mij. „De Schelde" ten behoeve van haar scheeps bouw van plan is aan te leggen op het Eiland, zal groote veranderingen in het stadsbeeld van Vlissingen teweeg bren gen. Naar de Stand, verneemt ligt het in de bedoeling de tegenwoordige .jachthaven' in den aanleg van het nieuwe dok te be trekken en tevens enkele woningcomplexen achter het Arsenaal de zgn. „80 pla gen", eigendom van de werf geheel ie sloopen. Reeds binnen afzienbaren tijd zal met een en ander een aanvang worden gemaakt. Vast staat, dat het nieuwe dok, waarvan het aanleggen verband houdt met opdrachten van Rijkswege, in den loop van 1941 gereed moet zijn. Het eerste bericht over dit nieuwe dok, dat ook wij verleden week publiceerden, werd door de Vlissingsche Courant formeel De blokkade wordt verscherpt. De Engelsche -minister-president Cham berlain heeft gisteren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over den 'oorlog, waar in hij o.m. zeide: De geallieerden zien den tegenwoordigen toestand als volgt: Duitschiand interpre teert de verplichtingen der neutralen op zijn eigen wijze en doet deze interpretatie vergezeld gaan van bedreiging met verre gaande maatregelen voor het geval de neu tralen zich niet zouden schikken naar Duit- sche eischen. De politiek der geallieerden is bepaald door het nauwgezet in acht nemen van de rechten der neutralen, terwijl Duitschiand niet heeft geaarzeld neutrale eigendommen te vernielen en onderdanen van neutrale staten te vermoorden waar dat in zijn po litiek paste. De Geallieerden hebben besloten den eeo- nomischen oorlog door te zetten met alle kracht waarover zij beschikken. Sprekende over den handel tusschen Groot-Brittannië en de neutrale buurlan den van Duitschiand, verklaarde de pre mier: zy moeten begrijpen, „dat wij niet kunnen toestaan1, dat producten uit het Britsehe Rijk te hunner beschikking wor den gesteld, tenzy zü de garantie geven him handel met Duitschiand voortaan te zullen beperken." Er zijn regelingen getroffen over aan koop van het geheele uitvoerbare plus van Noorsch walvischtraan. De geallieerdeaankoopen van mineralen in Zuid-Oost-Europa zijn zeer uitgebreid. De Geallieerden zijn vastbesloten een in tensiever gebruik te maken van hun macht ter zee. Britsehe oorlogsschepen hebben reeds zekere practische stappen gedaan om be perkingen op te leggen aan de onbelem merde doorvaart van Duitsche vrachtsche pen uit Scandinavië. Sprekende over Zuid-Oost-Europa, zeide Chamberlain: De Duitsche propaganda heeft de bewering geuit, dat het ons doel is den vrede op den Balkan te verstoren. Dit is natuurlijk onwaar en wij vertrou wen, dat onze overeenkomsten met Turkije integendeel in hooge mate hebben bijgedra gen tot het handhaven van vrede en vei ligheid in Zuidoost-Europa. HANDELSVERDRAGEN. Betreffende de handelsverdragen zeide Chamberlain: „Reeds is veel tot stand gebracht. De onderhandelingen over handelsverdragen voor den tijd van den oorlog hebben met Zweden, Noorwegen, IJsland, België en Nederland een gunstig verloop gehad, terwijl hedenmiddag op het Britsehe depar tement van buitenlandsche zaken een der gelijke overeenkomst met Denemarken is onderteekend. (Applaus.) „Eveneens vormt de kwestie van het op- koopen een wapen in ons arsenaal. Er kan natuurlijk geen sprake zijn van het opkoo- pen van alle overschotten, die Duitschlands buurlanden zouden kunnen exporteeren, maar onze activiteit concentreert zich op bepaalde artikelen zooals mineralen, vetten en olie, zoodat de hoeveelheden, die ter be schikking van Duitschiand blijven, tot het minimum zijn beperkt." Hetsprookjevan de„neutrale hulp aan Duitschiand" tegengesproken. Een verklaring van een Brifcschen minister Zooals men weet, verklaren de Engel- schen keer op keer, dat de neutrale landen, die gewoon blijven doorgaan met hun han del op Duitschiand voor zoover dat nog mogelijk is werken aan hun eigen on dergang, omdat een Duitsche overwinning zou beteekenen, dat deze neutrale landen zelf ook onder het Duitsche juk zouden komen. Daaraan ontleenen vele Engelschen het recht om te beweren, dat de neutralen eigenlijk de Geallieerden zouden moeten helpen. Een andere Engelsche bewering, die in den laatsten tijd veel gehoord wordt, is, dat de neutrale landen, die aan Duitsch iand grenzen dat zijn in het Westen dus Nederland, België, Zwitserland en De nemarken in den oorlog veel meer heb ben geïmporteerd dan daarvóór. Hieraan gaf men de uitlegging, dat deze neutralen den meerderen import zouden uitvoeren naar Duitschiand. Een Engelsche autoriteit heeft gisteren dit Britsehe „oorlogssprookje" tegengespro ken! De Britsehe minister voor de economi sche oorlogvoering, Cross, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard: „Cijfers over im porten over een korte periode voor een enkel land kunnen ernstig misleidend zijn", zulks als antwoord op een vraag over de stijging van den katoeninvoer in Neder land in de maanden September, October en November. Cross verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de stijging niet in verband stond met herexporten naar Duitschiand- Cross haal de officieele Neder landsche sta tistieken aan, waaruit bleek, dat geen ka toen gereëxporteerd was naar Duitschiand in genoemde periode. De Nederlandsche in voer van katoen in het geheele jaar was ge ringer dan in 1937. De conservatief sir Derrick Gunston vroeg nog: „Is het niet waar, dat de im porten van alle neutrale landen rondom Duitschiand ten zeerste zijn gestegen, ver geleken met het vorige jaar? Cross antwoordde hierop, dat hij het niet eens kon zijn met een algemeene verkla ring van dien aard. Het moge juist zijn voor een afzonderlijk exporteerend land, maar spr. moest een onderzoek instellen naar de importen uit alle landen. Italië oefent weer critiek uit op Rusland Nadat eenige weken lang de Italiaan- sche pers geen critiek had uitgeoefend op Sovjet-Rusland, wat in verband werd gebracht met de beweerde Duitsche po gingen om een overeenkomst tot stand te brengen tusschen Rome, Bex'lijn en Mos kou is het opmerkelijk, dat verscheidene Italiaansche bladen gisteren heftige arti kelen publiceerden over de behandeling der bevolking in het aan Rusland geko men Poolsche gebied. Verder valt het op, dat de Italiaansche pers uit de rede van den Russischen mi nister-president Molotof juist de passages naar voren haalt, welke zouden kunnen wijzen op een verkoeling in de betrekkin gen tusschen Moskou en Berlijn. Intus- schen houdt Rome nog steeds vast aan de as met Berlijn, zoodat het geen verwonde ring zou baren als Rome een minder intie me samenwerking van Duitschiand met de sovjets zou toejuichen. LueMgeraM boven hei Westelijk front. Een communiqué van het hoofdkwartier der Britsehe luchtstrijdkrachten in Frank rijk vermeldt, dat gisteren drie Britsehe ge vechtsvliegtuigen een formatie van negen „Messerschmidt" vliegtuigen aan het Wes telijk front bij Metz hebben aangevallen en verspreid. Alle Britsehe vliegtuigen zijn be houden teruggekeerd. Volgens een specialen correspondent van Reuter bij de Britsehe luchtmacht in Frankrijk is er alle reden te gelooven, dat bedoelde drie Britsehe „Hurricane"-vlieg tuigen ieder een Duitsch toestel hebben om laag geschoten. Een der Duitsche toestel len is in een bosch neergekomen. Uit dit toestel sloegen vlammen. Een tweede De Eerste Kamer keurt het Leeningsfonds goed. De Eerste Kamer heeft gisteravond het wetsontwerp tot instelling van een leening- fonds zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een groots Duitse!; luchtaanval op Scapa i-Sow. Een groot aantal Duitsche vliegtuigen heeft gisteravond weer e- r, aanval gedaan op de Britsehe vlootbasys ïeapa Flow. Van Duitsche zijde wordv ^êVicht, dat eenige oorlogsschepen zijn geraakt door voltreffers en zwaar beschadigd. Van Britsehe zijde meldt men, dat geen enkel schip werd getroffen of beschadigd. Twee burgers zouden door granaatscher ven gewond zyn, terwijl een Duitsch vlieg tuig in zee zou zyn gestort. Regeeriug vergoedt geen schade bij imijnontploffingeii. De regeering heeft dezer dagen de kwes tie van het toekennen van schadevergoedin gen aan hen, die door mijnontploffingen aan de kust geldelijke schade hebben gele den, besproken. Volgens het Hbld. zou de regeering als haar standpunt hebben be paald, dat in die gevallen in het algemeen geen schade kan worden vergoed. Wel zou zij geneigd zijn een dergelijke schadever goeding te verleenen aan diegenen, die door de explosie op financieele of andere wijze uitermate zwaar getroffen zijn. 100.000 kg Nederlandsche boter naar België. Uit Brussel wordt gemeld: Ten einde te voorkomen, dat de boter prüs zal stijgen, als gevolg van de prijzen van het veevoeder zullen de contingenten voor den invoer van boter worden i hoogd. Nederland zal een aanvullend con tingent van 100,000 kg boter leveren, wordt geen enkele andere maatregel onder oogen gezien ten einde een prijsbederf te voorkomen, welke nadeelig zou zijn voor den Belgischen landbouw en het algemeen belang. Het Handelsblad teekent hierbij aan: Het nieuw ingerichte persbureau var het Kabinet van den premier heeft, blijk baar 'n eerste steek laten vallen. Verleden Zondag liet het nog door de bladen melden, dat er geen reden was tot bezorgdheid over de botervoorraad, daar de productie hetzelfde gebleven was als verleden jaar en de consumptie geringer geworden, doch dat zoovelen zich onder de wapenen be vinden. Daarmede werd echter nog niet de plotselinge prijsverliooging verklaard. Het leek ook onwaarschijnlijk dat de pro ductie gelijk gebleven zou zijn, terwijl toch tienduizenden melkkoeien geslacht- werden en de veestapel zwaar geleden heeft door den bijzonder strengen winter en het gebrek aan veevoeder. Slechts enkele dagen later komt Chans Belga met een geheel ander bericht, dat de prijs op de botermarkt te Hasselt Maandag zoo hoog gestegen was, nl. 33 per kg, dat de regeering éen supple mentair contingent aan Nederland 100,000 kg invoervergunning zou geven. tegen gesproken. De Stand, voegt thans aan bovenstaand bericht toe, dat aan de juistheid van haar mededeelingen dien aangaande niet is te twijfelen. Het plan, bestond trouwens al geruimen tyci en de plannen liggen gereed Bp Kon. besluit van 29 Maart 1940 met ingang van den len April 1940 benoemd tot officier van den marinestoomvaartdienst 3e kl. de adelborst der le afdeeling voor den stoomvaartdienst bij het Kon. Instituut voor de marine J. L. Tuijnman uit M i d- d e 1 b u r g. De nieuwe burgemeester van Nieuw en Sint Joosland, inr. F. S. K. J. graaf van Randwijck, in zijn uniform van res. eerste lui tenant der veldartillerie. Britsch vliegtuig heeft zijn tegenstander ge troffen. De bestuurder heeft rook uit de motoren zien komen, toen het met kogels doorboord omlaag ging. Het derde toestel had na een hevig gevecht een tegenstander verjaagd, doch moest toen opnieuw deri strijd aanbinden tegen een ander Duitsch toestel. De munitie was toen vrijwel uitgeput. De bestuurder zag kans weg te komen en zijn toestel onbeschadigd op de basis terug te brengen. De heer A. Seijs te Serooskerke jubileert. Huldiging van een algemeen gewaardeerd politie-man. SEROOSKERKE. Maandag herdacht de heer A. Seijs, gemeenteveldwachter alhier het feit, dat hij vóór 25 jaar als zoodanig werd benoemd. Door den zorg van zijn onmiddellyken chef, burgemeester Dregmans, waren maat regelen genomen, dat de dag niet onopge merkt voorbij zou gaan. Des namiddags 2 uur had een huldiging in het gemeentehuis, hetwelk in een bloemen tuin was herschapen plaats, in tegenwoor digheid van de familie van den jubilaris, gemeenteraad, gemeenteambtenaren, oud burgemeester Van Teijlingen, commandant en officieren der ter plaatse gelegerde mi litairen, bestuur en leden der afd. Walche ren A.N.P.B., rijksveldwacht uit de brigade Middelburg en genoodigden. Het was burgemeester Dregmans, die het eerst het woord voerde en in gevoelvolle woorden naar voren bracht den steun, dien hij gedurende 10 jaren van den heer Seijs mocht ondervinden. Hij zeide dat elke opdracht vlug en cor rect werd uitgevoerd en dat Seijs, welk tijd stip van dag of nacht ook, altyd klaar stond om hem in alle opzichten bij te staan. Dat er fouten zijn gemaakt is niet te ont kennen, want wie werkt maakt fouten, ware het anders, dan zou dit buiten de re aliteit z\jn. Verder bracht spr. de goede eigenschappen van den hr. Seijs als politie man naai- voren en hy dankte hem harte lijk voor de nauwkeurige plichtsbetrach ting. „De aanwezigheid der Raadsleden mo ge voor U het bewijs zijn, aldus spr., dat gij Uw plicht ook voor hen met waardee ring hebt vervuld. Ten bewijze daarvan heeft de Raad, vertegenwoordigende de ge heele bevolking, gemeend U een stoffelijk blijk van waardeering bestaande uit een schemerlamp, te moeten aanbieden. Gaarne verklaar ik als burgemeester onze goede verstandhouding hoogelijk te waardeeren en bied ik U ten bewijze daarvan een vul pen aan, welke naar ik hoop U nog lang zult mogen gebruiken. Tenslotte reik ik U de medaille voor 30-jarigen trouwen dienst van den A.N.P.B. uit en hoop dat U deze met eere zult mogen dragen. Ik dank ook Uw vrouw, mede namens den Raacl voor haar nauwkeurige plichtsbetrachting als concierge van het gemeentehuis gedurende de achterliggende 25 jaren. De zoo juist aangeboden schemerlamp is dan ook mede voor haar bestemd". Vervolgens verkreeg de militaire com mandant liet woord, die het werk van den heer Seijs op hoogen pry's stelde en voor den ondervonden steun en medewerking, bood hij, namens de officieren een zilveren horloge aan. Ook oud-burgemeester Van Teijlingen voerde het woord. Spr. gewaagde van een 15-jarige prettige samenwerking met den heer Seys. Hij bracht hem hulde voor den ondervonden steun in het ambtelijke leven en hoopte dat liet hem gegeven mocht zijn nog vele jaren in goede gezondheid zyn nuttige en verantwoordelijke taak Ln het algemeen belang te kunnen vervullen. Vervolgens sprak, namens het gemeen- tepersonee), de ambtenaar ter secretarie, die getuigde van een prettige samenwerking met den heer Seijs, en bood hem als blijk van waardeering een zilveren sigaretten koker aan. Daarna verkreeg de heer J. Munter, ge meente-veldwachter te Meliskerke het woord, die den heer Seijs toesprak als se cretaris der afd. Walcheren van den Alg. Ned. Politie Bond waarvan hij voorzitter is. Voor de wijze waarop hij in het ambtelijk en het bondsleven werkzaam is werd hem dank gebracht en namens bestuur en leden der afd. werd hij hartelijk gefeliciteerd met zijn 25-jarig ambtsjubileum alsmede met'de door zijn chef uitgereikte medaille van den Politiebond. Als blijk van waardeering bood spr. een bloemstuk en een zilveren kleur potlood aan. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den brigade-commandant der Rijks veldwacht, die de samenwerking mei den heer Seijs hoogelijk waardeerde. Spr. bood hem namens de brigade een vergrootglas aan. Door den jubilaris werd eiken spreker dank gebracht voor het gesprokene en voor het door hun aangebodene. Het was hem niet mogelijk onder woorden te brengen hetgeen er bij hem omging. Het gevoel van z'yn plicht te hebben gedaan in die 25 jaren was voor hem bevredigend en dat zulks op hoogen prijs werd gesteld gezien de tal rijke aanwezigen en het vele aangebodene, was voor hem het bewijs, dat de wijze waarop hy werkt bij zijn superieuren bevre digend is. Spr. hoopte, in de jaren welke hem nog resten, op dezelfde wijze zijn plicht te doen in het belang van het alge meen en in het belang van Serooskerke in het bijzonder. Hij verzocht alle aanwezigen in deze zaal te blijven opdat hy gelegenheid kon ge ven een verversching aan te bieden. Onder het genot van sigaren, wyn en gebak bleven allen eenigen tijd gezellig bijeen. De fotograaf, die inmiddels was gearri veerd, zette den jubilaris met familie en genoodigden op de gevoelige plaat. Daar het inmiddels tyd was dat de heer Seys voor het front der militairen moest verschijnen, namen vele collega's van hem afscheid. Door de manschappen, die hij bij hun komst tijdens de inkwartiering op zoo emi nente wyze was behulpzaam geweest, werd hem voor de ondervonden medewerking en steun een kamerlamp aangeboden, waar voor de jubilaris hartelijk dank zegde. Nog was het huldebetoog niet ten einde: de fanfare bracht hem des avonds een se renade. Het is voor den jubilaris en de zijnen ongetwijfeld een dag geweest, welke nim mer vergelen zal worden en zoo ziet men dat het werk van gemeente-veldwachter, die dagelijks met alle lagen der bevolking in aanraking komt, kan worden gewaar deerd en op hoogen prijs gesteld.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1