I Jongens KEONEK M DEM PAS m Waarborg-Kleeding Kreymborg ;De eerste verplichte stieren^ keuringen ars Zeeland- De Maaimsteeirti TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDBEIBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 2 APRIL 1940. No. 78. De nieuwe Chineesche marionetten-regeering. Wij hebben reeds eerder aandacht besteed aan de pogingen van Japan om zijn ver overingen in China te consolideeren door het „oprichten" van z.g. zelfstandige en onafhankelijke Chineesche regeeringen, die echter slechts bestaan by de gratie van Tokio. Tot nog toe zün deze marionettenregee- ringen geen successen gebleken en in ieder geval is de bedoeling, dat het buitenland gehoorzaam zou slikken wat Japan het als „Chineesche" kost wilde voorzetten, niet opgegaan. De nieuwste Chineesche regeering, die thans is ingesteld, is die van Wang-Tsjing- Wei. Toldo heeft daarbö een methode ge volgd, die de pers over het algemeen „nieuw" noemt, doch dit in werkelijkheid niet is, n.l. het teruggrijpen op oude in China overgeleverde tradities. In Mandsjoekwo immers heeft Tokio de macht gegeven aan keizer Pi Joe, een af stammeling van de oude Mandsjoekeizei's, die China veroverd hebben, doch die uit het Noorden afkomstig waren. Poe Ji is in de afgeloopen jaren duidelijk een stroo man van Japan gebleken en de achting, welke men in het Verre Oosten heeft voor tradities en de dragers daarvan, wordt hem onthouden. De leider van de „Chineesche" regeering, welke te Nanking is gevormd onder Ja pan's supervisie, Wang Tsjing Wei, gebruikt in bijna al zün propagandageschriften den naam van Sun Yat Sen, den grooten voor ganger, bij wien zoo goed als alle intellec- tueele Chineezen nog heden ten dage zwe ren, en wiens werk Wang beweert voort te zetten. Ook de groote tegenstander van Japan, Tsjang Kai Sjek, noemt zich de opvolger van Sun Yat Sen. En het lüdt geen twijfel, dat inderdaad de overgroote meerderheid van het Chineesche volk den maarschalk, die nu reeds jarenlang China's vryheids- strijd leidt, beschouwt als den eenigen man, die waard is met Sun in één adem genoemd te worden. De reactie van het buitenland op Japans nieuwste poging om China een oogenschyn- hjk Chineesche regeering te geven, is niet onverdeeld gunstig. Italië en Spanje en vermoedelijk ook Duitschland, zullen de re- geering-Wang erkennen. Engeland en Ame rika hebben zich echter zeer koel betoond. Zelfs heeft de minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, Huil, reeds ver klaard, dat zyn regeering het kabinet- Wang niet zal erkennen. Tokio heeft hierop gereageerd met de opmerking, dat de po litiek der Ver. Staten in den laatsten tyd jegens Japan toch reeds „onconstructief" was. Intusschen is het een feit, dat Japan's „expeditie," in China, welke al drie jaar ge duurd heeft, allesbehalve over rozen gaat. Volgens betrouwbare statistieken schijnt het land zelfs aan den rand van den af grond te staan. Hoeveel bewondering men ook als buitenstaander in zekeren zin kan hebben voor de prestaties van dit volk, waar het betreft zün offerzin voor de na tionale zaak zün moed, zyn krachtsinspan ning, het blykt, dat alle berichten over het succes in China sterk overdreven zün. De Japansche begrooting eischt 40 op van het geheele nationale inkomen. De pogingen om een „Nieuwe orde in Azië" te vestigen, zün dus wel zeer duur. De kosten van het levensonderhoud zijn sinds liet be gin van de „expeditie" met 35 gestegen. Er is een tekort aan brandstoffen; er is een groote kindersterfte. Japan exporteert veel boter, maar de melk daarvoor moet het aan de binnenlandsche consumptie ont trekken. De fabricage van luxe-artikelen beteekent nog slechts weinig. Arbeiders mogen slechts worden aangesteld in bedry- ven, die direct of indirect werken voor de landsverdediging of voor den uitvoer, want Japan heeft buitenlandsche deviezen noo- dig. Het schijnt, dat het volk langzaam ver armt en hier en daar gaan reeds stemmen op, dat alles, wat China te doen heeft, is: het nog wat uit te houden. Japan zou dan zoo zeggen sommigen vanzelf ge dwongen zijn het op te geven. Vilj/n j<m£j£Avi Dus ontzien ze in het spel hun kleeren niet. Daarom is een Waarborg-Iongenspak sterk gemaakt en van sterke stof. En de prijzenziet in de Kreymborg-etalages, hoe scherp ICreymborg concurreert! alléén bij: Maar degenen, die zoo spreken, vatten de zaak al heel licht op. In elk geval ge- looven de Chineezen niet, dat het zoo ge makkelijk zal gaan. En de geschiedenis van Japan bewijst, dat dit volk welhaast het onmogelijke kan laten gebeuren. De doelen, die het zich gesteld heeft, heeft het tot dusver bereikt, kan men wel zeggen. En ook thans is het vastbesloten te slagen. Deze kwestie is van groot belang voor de heele wereld, want Rusland kijkt by zün handelingen, die het in het Westen van plan is, zeker eerst naar de mogelyk- heden en gebeurlijkheden in het Oosten en daar is op het oogenblik, nu de Gealli eerden in Europa de handen vol hebben, Japan zyn groote tegenspeler. Amerika kyict voorloopig toe en laat slechts nu en dan een waarschuwend geluid hooren, dat het niet van plan is om alles te „nemen" wat Japan wenscht. Het is zeker de moeite waard om af te wachten hoe het met de regeering-Wang zal gaan en verder wat Japan's houding zal zün. Dit kan een belangrijken terugslag hebben op wat er in ons werelddeel ge beurt. West Zeeuwsch-VIaanderen sïaat bovenaan daarna komt Walcheren Het totaal goedgekeurde dieren voldoende voor de bekoelt e. De Rijksveeteeltconsulent in Zeeland schrijft ons: Een Commissie van deskundigen heeft gedurende Februari en Maart de geheele Provincie Zeeland doorgereisd en op 106 plaatsen de eerste verplichte stierenkeurin gen verricht, ingevolge het in 1939 door de Staten vastgestelde Zeeuwsche Stieren- reglement. Ook liier blpkt weer de waar heid van het oude spreekwoord: dat de ge schiedenis zich herhaalt. Ruim een eeuw geloden, op 9 Juli 1835 werd door de Staten het eerste reglement op de Springstieren in Zeeland vastgesteld. Het bü den gouvernementsdrukker, te Mid delburg keurig gedrukte reglement, werd aan de tegenwoordige keuringscommissie tijdens de keuring door een landbouwer ter hand gesteld. Dit 100-jaar oude reglement op de verplichte stierenkeuringen was, ook naar onze tegenwoordige opvattingen om trent rationeele fokkerijj goed opgezet. Het moet betreurd worden, dat men het niet heeft gehandhaafd. De eerste verplichte keuringen hebben nu echter een vlot verloop gehad en de voorloopige ervaringen zyn gunstig. Van het resultaat geeft het volgende staatje een globaal beeld. Ter keuring O 3" ai I a 11 tri 0q 3 er 5~ B: 1 3 Walcheren 266 26$ 97 14 W. Z. Vlaanderen 169 153 90 11 O. Z. Vlaanderen 183 163 83 5 Zuid Beveland 194 172 59 18 Noord Beveland 21 19 7 1 Tholen en St. Phi- lipsland 70 67 25 5 Schouwen en Dui- veland 50 46 27 14 Totaal 953 846 388 68 Totaal goedgekeurd en toegelaten 456. De administratieve verzorging der aan giften, door de gemeenten, was vrijwel al gemeen keurig in orde. De medewerking van die zyde aap deze voor onze Provincie zeer nuttige maatregel was verblijdend goed. Byna overal gaven de burgemeester en de politie door hun bezoek aan de keu ring biyit van hun belangstelling en ge neigdheid tot volle medewerking. In elke gemeente hadden zich twee voor aanstaande veehouders beschikbaar gesteld om in.overleg met de burgemeesters rege lend en voorlichtend op te treden. Dit stel sel heeft uitmuntend voldaan. Alle voor lichters hebben zich met veel kennis, tact en toewijding van hun taak gekweten en zullen dat zeer zeker in den vervolge bly- ven doeit. Zoo wordt alle starheid en bureaucratie uit dezen maatregel wegge nomen. De belangstelling van de zijde der vee houders was op bijna alle keuringen zeer goed. Dit is van veel belang, omdat er voor de veehouders geen beter middel is om de kwaliteit van het mannelijk fokmateriaal in hun omgeving te leeren kennen. De stemming van de eigenaren der stie ren en de verhouding tot de keuringcom missie, die natuurlijk dikwijls een illusie moest verstoren, was overal een prettige en uiterst vertrouwelijke. De noodzakelijk heid en het nut van den maatregel worden overal erkend. Met dankbaarheid zij gememoreerd dat vele particulieren de commissie gastvrijheid op hun terrein en in hun huis verleenden. Zeeland herbergt een gastvrij en hartelijk boerenvolk. Ook menige burgemeesters- of wethouderszetel werd door de leden der commissie tijdeiyk bezet en zelfs kwam het voor, dat koffie en koekjes gepresenteerd werden, door den veldwachter met veel gra tie rondgediend. De kwaliteit van de goedgekeurde en toe gelaten stieren staat gemiddeld op een be vredigend peil. Natuurlijk vertoonen de districten nog belangrijke verschillen. West- Zeeuwsch Vlaanderen, waar men lang en systematisch aan de veeverbetering werkt, staat onbetwist bovenaan. Dan volgt ook eervol Walcheren. De georganiseerde veeverbetering groeit daar zienderoogen. Ook Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen maakte, ondanks te weinig or ganisatie, geen slecht figuur. Op Schouwen, op Tholen en in de Bevelanden laat het. ma teriaal nog veel te wenschen over. Verbiydend moet het worden genoemd dat een belangrijk aantal goedgekeurde stieren ter keuring kwam met behoorlijke afstammïngs- en productiegegevens. In- plaats van officieele afstammings en pro ductiegegevens van stamboeken en fokver- eenigingen, meenen echter nog te veel han delaren en veehouders genoegen te kunnen nemen met een door fokker of. handelaar ingevuld stuk of geschreven briefje. Men beseft nog te weinig, dat zulke gegevens elke officieele sanctie ontberen en ook bij de keuring niet aanvaard kunnen worden. Men zie tegen de geringe kosten van offi cieele papieren niet op. Ook maken nog ve len de fout, dat ze afstammingspapieren als zoodanig overschatten. Ze vergeten de kwa liteit van den stier te beschouwen en kwa men er ook niet toe studie te maken van af stamming en productie. De waarde zit niet in het officieele papier, maar in wat er op staat. Het totaal aantal goedgekeurde en toe gelaten stieren is volop voldoende voor de Zeeuwsche behoefte. Alleen ontbrak er wel wat aan de verdeeling over de districten. Het is daarom verblijdend, dat een belang rijk aantal der goedgekeurde stieren dat te koop was, tijdens en kort na de keuringen voor redelijke en voor de fokkers aanneme lijke prijzen verkocht werden. Ze gingen naar plaatsen in Zeeland waar een tekort was. Nog nooit was er in Zeeland zoo'n ge animeerde en op behoorlyk peil staande fokstierenhandel als gedurende- de afgeloo pen weken. Enkele handelaren, die een gedeelte van den fokstierenhandel in Zeeland verzorgen door invoer, verdienen een compliment voor de wijze waarop ze dat dit jaar deden. Voor al in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen was dit goede werk zeer merkbaar. Het is zeer te wenschen, dat dit goede voorbeeld el ders in Zeeland door hun collega's zal wor den nagevolgd. Dan zal het natuurlijk noo- dig zijn dat de stiel-houders ook genegen zijn goede waar naar kwaliteit te betalen. En dat zal weer alleen mogelijk zyn als de dekgelden op een behoorlijk peil komen. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Philipse, heeft in alle distircten de keuring één of meer dagen meegemaakt. Zijn aan wezigheid, belangstelling en advies werden gewaardeerd en gaven blijk van het een stemmig streven der provinciale autoritei ten, dezen nieuwen maatregel met beleid, doch krachtig door te zetten, in het belang Een fortenlinie langs de vriendengrens Uit Cernauti aan de Roemeensche grens bericht Havas, dat de Russen snel een linie van betonnen versterkingen langs de Rus sischDuitsche grens bouwen. De bevolking is uit het grensgebied weggevoerd tot on geveer 100 km van de verdedigingslinie. Een merkwaardige verklaring van Tjang Kai-sjek. Havas meldt uit Tsjoengking: In een uit eenzetting van den binnenlandschen en bui- tenlandschen toestand van. China voor den politieken Raad heeft maarschalk Tsjang Kai sjek verklaard, dat China thans ster ker is dan ooit. De maarschalk zeide te ho pen, dat het einde van den Russisch-Fin- sehen oorlog Rusland in staat zal stellen de samenwerking te hervatten met de groote mogendheden tot vestiging van den vrede in Oost Azië en in de rest van de wereld. Achtduizend nummerplaten ingeleverd.... De automobilisten in Denemarken zijn. ernstig gedupeerd door het gebrek aan benzine. De bestaande beperkingsmaatre gel geeft hen slechts een deel van hun normaal verbruik. De regeering lieefl geen middel gevonden om de automobilisten te vreden te stellen en derhalve hebben on geveer S000 hun nummerplaat ingeleverd en hiermede te kennen gegeven, dat zy voorloopig geen gebruik van hun auto zullen maken. BELGIë ZOEKT EEN ANDEREN WEG. Ter aanmoediging van het gebruik van niet uit het buitenland afkom stige producten als brandstof voor auto mobielen wordt in België de motorrijtuig- belasting met negen tienden verlaagd voor voertuigen, waarvan de motor voortbewo gen wordt door gas, stoom of electricïteit. Italië roept reservisten der marine op. Het Fransche blad „Paris-Soir" publi ceert het volgende telegram van zijn cor respondent te Rome: Er is een communiqué gepubliceerd, vol gens hetwelk tien lichtingen reservisten der marine terstond worden opgeroepen. Hun oproeping geschiedt met het oog op „opleidingsperioden". Voorts worden alle stoom-vissehersvaartuigen uitgenoodigd zich zonder verwijl naar hun thuishaven te be geven. Vreemde vliegtuigen boven België. Maandagmorgen en -middag zijn ver scheidene vreemde vliegtuigen over Bel gisch gebied gevlogen. Zij werden door luchtafweergeschut beschoten. O.a. werden de vreemde vliegtuigen waargenomen in de omgeving van Brussel, Leuven en Mechelen. Eén der toestellen werd herkend als een Duitsche machine. ENGELSCII VLIEGTUIG GE DAALD EN WEER OPGE STEGEN. Een Britsch vliegtuig is in een veld te Thuillies bij Charleroi gisterochtend ge daald. De vlieger heeft zijn motoren laten draaien en boeren gevraagd, waar hij was. Hij steeg toen weer op. van'de geldelijke resultaten onzer rundvee houderij. Deze brengt jaarlijks in den vorm van melk en vleesch een bedrag van 11 a 12 millioen gulden op. Zelfs in ons akker- bouwgewest Zeeland is de rundveehouderij, vooral voor het kleine en middelgroote be drijf, zoo'n belangrijke inkomstenbron, dat rundveeverbetering ook hier een groot be lang vertegenwoordigt. (Ingez. Med.) Door WILKIE COLLINS. Nederlandsche bewerking van A. A. HUMME Jr. 9). -7' Het was werkelijk een prachtige steen, bijna zoo groot als een kievitsei. Het licht, dat er uit straalde was als van de volle maan en als men er in keek, leek het alsof men in een onpeilbare diepte zag, even on- meteiyk- als de hemel zelf. Wij sloten de gordijnen en in het duister bleef de steen zyn stralen uitzenden, zoodat ik eveneens onder den indruk kwam en byna even luid „O" had geroepen als de nichtjes. Toen ik my na een half uur by mijn meesteres vervoegde, hielden wy een ge sprek, dat in hoofdzaak neerkwam op het geen ik reeds met mynheer Franklin by het Beef zaad besproken had, behalve dat ik geen melding maakte van de gooche laars, aangezien er niets meer was voorge vallen, dat mij zou kunnen rechtvaardigen myn meesteres ongerust te maken. Toen zy my liet gaan, begreep ik, dat zy den kolonel de kwaadste bedoelingen toeschreef en dat zy er alles op zou zetten, den Maansteen uit haar dochter bezit te krijgen. Op den terugweg naar myn kamer ont moette ik mynheer Franklin, die my vroeg, of ik zijn nicht Rachel niet gezien had. Op myn ontkennend antwoord vroeg hy waar mijnheer Godfrey was. Ik wist dat evenmin, doch vermoedde, dat die wel in de buurt van juffrouw Rachel zou zijn te vinden. Hy trok zich hierop in de bibliotheek terug en sloeg de deur met een slag dicht, waaruit ik genoeg kon afleiden. Ik was my aan het kleeden voor mijn taak aan het diner, toen Penelope opge wonden binnenkwam en my toefluisterde: „Ik heb een nieuwtje voor u, vader! Juf frouw Rachel heeft hem een blauwtje la ten loopen". „Wie is „hem"?" vroeg ik. „De mijnheer van het damescomité, va der", verklaarde Penelope. „Ik vind hem een gemeenen vent, om te probeeren onder mynheer Franklin's duiven te schieten. Ik zag ze gearmd den rozentuin ingaan en. ik verstopte my achter de hulst, om te zien hoe ze zouden terugkomen. Ze waren vroo- lijk en lachend gegaan en kwamen dood ernstig en los van elkaar loopend terug, terwijl ze blykbaar eikaars oogen verme den, hetgeen maar voor één uitleg vatbaar is. Ik ben nog nooit zoo blij geweest, vader. Er is toch blijkbaar één vrouw op de we reld, die Godfrey Ablewhite kan weer staan, en wat my betreft, ik zou hem ook niet willen hebben, als ik daarvoor in aan merking kwam". Voordat ik hier verder op kon ingaan, hoorde ik het geratel van wielen en haast te ik mjj naar beneden, om de eerste gas ten, den heer en mevrouw Ablewhite te ont vangen. HOOFDSTUK IX. Plet duurde niet lang meer, voordat alle gasten er waren, en met inbegrip van de huisgenooten bestond het gezelschap, dat om den disch geschaard was, uit vieren twintig personen. Plet is onnoodig alle aanwezigen op te noemen, aangezien zy, een tweetal uitge zonderd, geen rol in dit verhaal spelen. Deze twee zaten ter weerszijden van juf frouw Rachel, die natuurlijk het middel punt der belangstelling vormde, te meer daar zy, tot heimelijk misnoegen van haar Ons eigen ik moge onze beste vriend zijn toch treedt hij nu en dan op als onze ergste vijand, die in onze dichtste nabijheid leeft en ons er aan herinnert, dat hij vroeger onze vriend was. moeder, haar schitterend verjaardagsge schenk op haar wit zijden japon droeg, hiertoe in staat gesteld door mynheer Franklin, die met behulp van zilverdraad er een broche van h.ad gemaakt. Links van haar zat dokter Candy, een vriendelijke, gezellige man, wiens eenig ge brek was, dat hij altijd grappen maakte, ook als dit in het geheel niet te pas kwam, en te openhartig was, zelf tegenover vreem den. De andere gast was mijnheer Murthwaite, de bekende ontdekkingsreiziger uit Voor- Indië, die, vermomd en met levensgevaar, in plaatsen' was geweest, waar geen Euro peaan ooit had kunnen doordringen. Hy was een lange, magere, gespierde en door de zon gebruinde man, met een doordringenden blik en een verveelde uitdrukking op zijn gezicht. Men vertelde, dat hy genoeg had van het sleurleven in Engeland en weer te rugverlangde naar het verre Oosten. Be halve de opmerking, die hy tegen juffrouw Rachel maakte over haar diamant, geloof ik niet, dat hy meer dan zes woorden sprak gedimende het diner of meer dan een enkel glas wijn dronk. Dc Maansteen bleek hem echter belang in te boezemen en de ge schiedenis er van scheen hem in Indië reeds ter oore te zyn gekomen. Nadat hy er zoo lang naar had gekeken, dat zijn buurdame er verlegen onder werd, merkte hij laconiek op: „Als u ooit naar Britsch-Indië mocht gaan, juffrouw Verin der, moet u het geschenk van uw oom maar niet meenemen. Een Hindoe-diamant is dikwyls het voorwerp van Hindoe-gods dienstig eerbetoon. Ik weet een tempel in een zekere stad, waar, getooid als u nu is, uw leven geen cent waard zou zyn", welke mededeelmg juffrouw Rachel, veilig en wel in Engeland, heel interessant vond. De diamant scheen echter een ongunsti- gen invloed op het gezelschap te hebben. De conversatie stokte ieder oogenblik en om haar gaande te houden, werden de meest dwaze opmerkingen gemaakt. Dokter Can dy praatte meer dan gewoonlijk zijn mond voorbij en mynheer Franklin, die weer op gemonterd was, blykbaar door een mede- deeling van Penelope, dreef dusdanig den spot met doktoren in het algemeen, dat dokter Candy zijn zelfbeheersching verloor en myn meesteres tenslotte verbood het on derwerp weer aan te roeren. Dit zette vol komen den domper op de stemming der aanwezigen en het was een opluchting voor iedereen, toen de gastvrouw opstond en den dames het sein gaf de heeren met hun wijn alleen te laten. Ik had juist de karaffen in een rij voor den ouden heer Ablewhite opgesteld, toen ik het geluid van een trommel van het ter ras hoorde komen, hetgeen mij met myn heer Franklin een blik van verstandhou ding deed wisselen. Hier kwamen warem pel de Indische goochelaars weer terug, di rect nadat de Maansteen in het huis was gebracht! Zoodra ik ze in het oog kreeg-, liep ik naar buiten om hen weg te sturen, maar hef ongeluk wilde, dat de twee drukte- maaksters my voor waren. Als een duivel tje uit een doosje sprongen ze op het ter ras en wilden met alle geweld die goochel- trucjes zien. De andere dames kwamen nu ook buiten, gevolgd door de heeren. Voor dat ik iets had kunnen zeggen, werden do schavuiten verzocht te beginnen en daar stond nu ook juffrouw Rachel, de diamant op haar japon bevestigd, die hun een aan blik bood van het juweel, dat zy, als onze vermoedens juist waren wilden bemachti gen. Ik weet niet meer wat voor kunsten zij vertoonden. Door de onaangename stem ming tijdens het diner en de overrompeling door de Indiërs daarna, was ik de kluts kwijt geraakt. Ik herinner mij echter, dat mijnheer Murthwaite, de ontdekkingsreizi ger, plotseling te voorschijn kwam, om het gezelschap heen en weer liep n de Indiërs van achteren naderde, waarop hy hen in hun eigen taal aansprak. Als men een kanon achter hen had afge schoten, hadden zij niet heviger kunnen schrikken. Gelijk tijgers keerden zij zich naar den spreker, doch het volgende oogen blik maakten ze voor hem een diepe bui ging en salaam. Na een korte woordenwis seling waarvan ik niets verstond, verdween mynheer Murthwaite even rustig als hij ge komen was. De leider van het troepje blijk baar zeer van streek maakte hierop een buiging voor mijn meesteres en deelde haar mede dat de voorstelling ten einde was. Toen ik later door den tuin liep rook ik de lucht van een sigaar en vond mijnheer Franklin in gezelschap van mijnheer Murth waite, die een manillasigaar rookte. Zij lie pen tusschen het geboomte en mijnheer Franklin wenkte my bij hen te komen. „Dit is Gabriel Betteredge", stelde hij mij voor, „de oude en getrouwe dienaar van onze familie, waarover ik u net gesproken heb. Wilt. u hem vertellen, wat u mij juist •heeft gezegd?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 5