IIPDELBUSKsSCHE COURANT INawEndidr aaosscHS Gowmw) „Vreemdelingenvejkeer' heeft fsoop op een zeer goed seizoen voor Zeeland. ELECTRO-BiOSCOOP - MIDDELBURG zit ers de lucht". BBMr. CHIPS; De S 2@ ©raeüerglng desi luchtdoop. NUMMER 77 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD 1 aprel 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Alle krachten vjorden ingespannen om een^grool bezoek te trekken Uok de Spoorwegen doen pit hunne Als er nog eens een boek wordt geihre- ven over de geschiedenis van het vreande- lingenverkeer, dan zullen de twee :rste pagina's, die daarin betrekking hebb x op Nederland, getiteld zijn „Marken", ei „Vo- lendam". Dan komen er in gedachten - vele blanco bladzijden en daarna pas d rest van ons land. Het begrip „vreemdelingen-indusl r •een foute vorm overigens, want n rgens staat een fabriek, die vreemdelinge pro duceert is voor de meesten -onz< nog betrekkelijk jong. Maar groot zijn de mogelijkheden, want ons land biedt schoonheid en versci tiden- heid als slechts weinige andere. I ons Zeeland is wel een der mooiste pro\ icies. Velen kunnen wat de appreciatie d; irvan betreft, nog iets te leeren van den sinten n,vreemdeling", den buitenlander! Het bevorderen van het vreerad:: figen- •verkeer zien helaas te velen, nog eer „bedrijf". Hoe dikwijls immers gebei t hei ons niet, dat wij getroffen wordei door een mooi landschap, een bijzondere sfeer, zoo mooi, zoo bijzonder, dat men dc heele wereld zou willen meenemen naar da plek je en zeggen: Kijk, geniet, en wees ;eluk- kig! Dien kant van de zaak vergeet m r nog te vaak. En het is toch juist de -enige kant, die voor den vreemdeling ïarde heeft IN ZEELAND. In Zeeland wordt alles gedaan n den bezoekers van elders onze mooie pieces, on ze onvolprezen schoone bouwwerk rv, ons bloeiende land te laten zien. Alle plaatselijke vereenigingen v ir ver- eenigingen voor vreemdelmgenverk» tv zijn thans aangesloten bü de ProvincialeZeeuw- sche Ver. voor vreemdëlingenver eer en deze is zeer actief. Zaterdagmidd; hield ,,de Provinciale" haar al gemeen a vtigadc- ring in„De Vergenoeging" te Middelburg. De voorzitter, ror. J. Molenburg!»'opende met een hartelijk welkomstwoord. Ondanks den abnorittalen internationalen (toestand en de onzekerheid over den „dag jan mor gen", meent de V.V.V. haar werWlte moe ten voortzetten, juist thans met alle mo gelijke kracht, omdat dit jaar velen ge dwongen zijn om in het eigen land te blij ven. De Provinciale Vereeniging heeft goede hoop voor het a.s. seizoen, even a r. de Alg. Nederlandsche Vereeniging voor vreemde lingenverkeer. Na het seizoen zal terst blij ken of deze hoop gerechtvaardigd was. Van harte hoopt spr., dat dit het geve 1 zal zijn, Om dat resultaat te bereiken, mept spr. nogmaals aller medewerking in. groote beiangen: Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. Houtekamer bleek duidelijk, dat het seizoen verleden jaar op zeeij bevredi gende wijze verliep tot het uitbreken den oorlog hieraan een plotseling einde maakte. Thans moet uitsluitend wordm omge schakeld op het binnenlandsch toerisme. Hierbij kunnen groote belangen gemoeid zijn: In de gewone omstandigheden toch wordt door Nederlanders in het buitenland 40 millioen gulden besteed, terwijl de huiten landers in Nederland ten hoogste 10 mil lioen uitgeven. Als thans de landgenooten b.v. slechts 25 van de uitgaven voor het buitenland gaan besteden in eigen con treien, dan zou ons Vreemdelingenverkeer reeds op peil blijven. Wat de financiën der Prov. Vereeniging betreft, kan worden meegedeeld, dat de ontvangsten bedroegen f 818,30 de uitgaven 1024,69 Alzoo 'n nadeelig slot van 206,39 De foldertjes „Naar en door Zeeland" hebben het dit jaar ook weer goed gedaan, meer als leidraad bü het bezoek aan Zee land, dan als stempelboekje. Van meerdere züden mocht 'het Bestuur een compliment incasseeren voor het- gemak, dat de toeris ten er van gehad hebben. In deze boekjes was een ruimte gereserveerd voor op-of aanmerkingen, welke de bezitters meenden te moeten maken van opgedane ervaringen tijdens het Zeelandbezoek. Hiervan is door verscheidene personen gebruik gemaakt. Het Bestuur stelt deze zakelijke eritiek op prüs. Het kan er zijn voordeel mee doen. Bijzonder in de smaak viel ook de „Zeeuw- sche reisgids", waardoor het reizend pu bliek direct op de hoogte gebracht werd van alle provinciale verbindingen. De secretaris had gelegenheid een 2-tal causeriën te houden over Zeeland in de stu dio van de Phohi te Hilversum. Op die wij ze kon de Provincie onder de aandacht ge bracht worden van landgenooten, die nu of later korter of langer tijd in ons land ver blijven zullen. De heer Houtekamer vertelde hierbij treffende staaltjes van het succes, dat deze uitzendingen hebben gehad. Het V.V.V.-werk wordt door de toeristen op prps wordt gesteld, omdat door slechts op één knop te drukken de geheele provin cie zich voor hen ontsluit. Dat is een groot voordeel. Voor een goede uitvoering over de ge heele linie zou het zeer geweuseht zijn, dat meerdere VW's wat meer tempo er in hielden. Vaak wordt er te langzaam gerea geerd op het beantwoorden van gevraagde gegevens, gezwegen nog van het feit, dat er somtijds heelëmaal geen antwoord Jconit. Onnoodig te zeggen, dat dit fnuikend kan zijn. EEN NADEELEG SALDO- De penningmeester, de heer J. A. Eek hout, deelde mede, dat er over 1939 een na deelig saldo is van 206,39. Aan contributies der 20 aangesloten ver eenigingen is 200 binnengekomen. In totaal is aan donaties ontvangen 305, welk bedrag de Provincie heeft verduobeld. De begrooting van inkomsten en uitga ven voor 1940 vertoont een eindbedrag van 760. De door de kascommissie in orde bevon den verantwoording wordt goedgekeurd en den penningmeester wordt onder dankzeg ging décharge verleend. Het eerevoorzitterschap. Het is reeds een oude wensch van de Prov. Vereeniging om het eere-voorzitter- schap aan te bieden aan den Commissaris der Koningin in Zeeland. Nu alle WV's in Zeeland bü de Prov. Vereeniging zijn aangesloten, acht het be stuur thans de tijd gekomen om jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford het eere-voorzitter- schap aan te bieden. BÜ acclamatie wordt dit bestuursvoorstel aanvaard, zoodat den Commissaris der Koningin zal worden verzocht het eere- 'oorzitterschap te aanvaarden. bestuursverkiezing. Bü de bestuursverkiezing ontspint zich raar aanleiding van 'n opmerking van den heer Haasdonck uit Goes, een discussie over de candideering van de bestuursleden. De heer Haasdonck betuigt hierbij, dat het de .fdc-eiing Goes zou spijten ais de heer Houtekamer zou aftreden als secretaris, omdat deze lastig opnieuw kan worden ge- candideerd, door zün verhuizing. Men hoopt echter, dat hier „een mouw aan te passen zal zijn", zooals de heer Adriaanse het uit drukt. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. MoOlenburgh (Middelburg), Jac. Duerinck (Hontenisse), N. Priester (Vlis- singen), A. de Vrieze (Terneuzen), en Joh. Borgme'üer (Renesse) worden bij acclama tie herkozen. In de plaats van dr. B. Vaan drager (Domburg), die zich niet herkies baar stelt, wordt gekozen de heer J. de Jonge te Domburg. de propaganda. Wat' de propaganda voor het komende seizoen betreft, deelt de voorzitter mede, dat helaas de bekende boottochten dit jaar niet gehouden worden, daar er te weinig booten beschikbaar zijn. Aangezien op de reisbureaux een lawine op den toerist wordt losgelaten, beeft het bestuur het oog laten vallen op de zg. „normaalbladen". Het bestuur doet hier over eenige mededeelingen, evenals over 't „Tochtenboek" van de A.N.V.V., welk laatste in eerste instantie een oplage zal krijgen van 60,000 a 70,000 exemplaren. Dit boek zal 0,20 kosten. De vertegenwoor- digei's van Goes zouden dit boek liever gra tis beschikbaar stellen. De heer Houtekamer deelt mede, dat de P.T.T. erin heeft toegestemd een tijdlang de brieven te stempelen met de leus: „Va- cantie in vredig vaderland". De voorzitter zou persoonlijk het liefst weer een folder uitgeven, doch daar de eeniging niet. over ruime geldmiddelen be schikt, wordt hierover uitvoerig van ge dachten gewisseld. De heer Dumon Tak wil liever een saneering doorvoeren thans om, wanneer het vrede wordt, meteen te kun nen komen met een goede propaganda. Breedvoerig wordt over dit onderwerp ge sproken. De heer Haasdonck stelt tenslotte voor het bestuur te machtigen naar bevind zaken te handelen. Het bestuur gaat hier mee gaarne accoord met de bepaling, dat er geen schulden gemaakt mogen worden. De voorzitter spreekt er zün vreugde over uit, dat de stranden in Zeeland zullen worden vrijgegeven door de militaire over heid. De afgevaardigden van Oostkapelle wy- zen erop, dat over liet algemeen de kwestie van deze vrijgave te optimistisch wordt be schouwd. Er zullen nog hooge kosten ver bonden zijn aan het „inrichten" van het vrüe strand, want er zullen groote gedeel ten van de stranden moeten worden afge zet met hooge prikkeldraadversperringen, Huis acht de heer De Waal dus vooralsnog niet zeer groot. De afgevaardigden van verscheidene V.V.V.'s "deelen mede, dat hun besturen reeds in onderhandeling zijn" met d.t Hol land-Huis en verwonderd zijn over de thans gedane mededeeling. Er zijn besturen, dio in ernstige onderhandeling zijn over de ver vaardiging van maquettes of diorama's. Nu worden zij huiverig voor de voorspelde kos ten. Naar deze kwestie i.-ü nauwkeurig ge ïnformeerd worden. De heer J. H. Baart, uit Sluis, breekt een lans voor Zeeuwsen-Vlaanderen en speciaal voor eenige plaatsen, die een druk ker bezoek verdienen dan zij thans hebben. Goed werk van de Spoor wegen, Tijdens de vergadering is een vertegen woordigster van de Propaganda-afdeeling der Ned. Spoorwegen, mej. Kuntze uit Bre da, binnengekomen, verwelkomd door den voorzitter. Bij de rondvraag deelt mej. Kuntze het een en ander mede over de plannen, die de Spoorwegen hebben voor het komende seizoen. In Juli en Augustus zullen er verscheide ne speciale tochten gemaakt worden. Twee tochten zijn er georganiseerd naar Zeeuwseh-Vlaanderen. De eerste bevat een boottocht over de Wsstër-Schelde. Deze reis gaat van Goes, via Hoedekenskerke, Terneuzen. Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Axel en Terneuzen naar Vlissingen. Bij deze tochten wordt gebruik gemaakt van trein, boot en bus. De tweede tocht gaat r.aar Sluis en het strand van Zeeuwsch-Vlaanderen. Sluis is te weinig bekend bij de Hollanders, meent de directie der N.S. Van Vlissingen gaat de reis naar Breske.is en verder via Oostburg, Sluis, Retrancehment naai" Cad- :md (strand). Vandaar keert men terug naar Breskens. De derde tocht bevat evn rondrit per bus van Goes uit doe- Zuid Beveland. Per boot gaat het naar Zierikzee. Deze plaats en Goes worden bezichtigd. De gewone tochten, zooals naar Middel burg (op Donderdag) en 'eere, bly'ven ge handhaafd. Mej. Kuntze. wees «v .y,. .:da* vatv-de. speciale Zeeland-tocliten aei- N.S. ook ge bruik gemaakt kan worden door gasten, die reeds in. eZeland vertoeven. Ook vestigde mej. Kuntze de aandacht op het groote nut van goede gidsen, daar- ondersteund door den heer Haasdonck Goes heeft hiermee verleden jaar een'mooi ■oorbeeld gegeven, waaraan men bp de N.S. nog met groot genoegen terugdenkt dat ook zeer opmerkelijke resultaten heeft opgeleverd. Spr. riep voor goede gidsen de medew king in ook van de andere V.V.V.'s. De „bloeitochten" der N.S. door Zuid- Beveland, op Zondag en Dinsdag, zullen gewoon doorgaan. De voorzitter brengt hulde aan de Spoor wegen voor deze activiteit en dankt mej. Kuntze voor haar duidelijke uiteenzetting. De heer Baard zegt, dat Hulst zeker zal zorgen voor gidsen. De voorzitter raadt den besturen aan zich met mej. Kuntze in verbinding te stellen. Met dank voor de opkomst sluit de voor zifter daarop de geanimeerde vergadering het holland-huis. De directeur van de A.N.V.V., de heer De Waal, heeft aan de besturen der pro vinciale V.V.V.'s een schrijven gezonden over het Holland-Huis te Brussel. Dit schrij- vep was niet zeer lovend. De ligging is niet gunstig, daar men het Holland-Huis a.h.' moet zoeken. Ook de expositieruimte acht schr. niet zeer geslaagd. De heer De Waal kan zich niet aan den indruk onttrekken, dat het streven van het Holland-Huis nog niet zeer concreet i propagandistische waarde van dit Holland- Zaterdag heeft de S 20, het nieuwe vlieg tuig van den bekenden vliegtuig-construc tuur T. E. Slot, gebouwd in de vliegtuigaf- deeling van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", den luchtdoop ondergaan. Een luchtdoop die met spanning was tegemoet gezien en die schitterend geslaagd genoemd mag wor den. Op 't vliegveld Vlissingen waren aanwe zig de beide directeuren van „De Schelde", heeren ir. H. C. Wesseling en A. Smit, de constructuur van de afdeeling vliegtuig bouw de hèer T. E. Slot, de invlieger van „De Schelde" de heer J. T. H. Reintjes, een aantal ingenieurs, bedrijfsleiders en meca- terwijl er tevens van de zijde der mili taire vliegers een bijzondere belangstelling was. Deze belangstelling ging in het bijzon der uit naar de groote groene loods die door ,De Schelde" speciaal voor de S 20 was ge bouwd. Een oogenblik later gingen de deu ren open en werd de S 20 naar buiten ge reden. De heer Reintjes en de mecano klom men in het toestel, de motor werd gestart, warm gedraaid en daar taxide het toestel naar het eene einde van het veld, draaide daar met een elegante zwaai met de r den vrij straffen wind, er werd vol gas gegeven en na 'n aanloop van circa 100 mp- kwam het toestel los van den grond. De motoren ronkten oorverdoovend vlak Slagkraiserplan bij den Volksraad ingediend. Een totaal bedrag van 283 millioen aange vraagd. Bp den Ned. Indischen Volksraad is thans ingediend het wetsontwerp tot versterking der maritieme verdediging van Neöer- landsch-Indië, het zg. „Slagkruiserplan". De Volksraad zal dit plan behandelen in een speciale zitting op 9 April. Daarna 2al de Tweede Kamer het ontwerp in behandeling De minister van Koloniën heeft aan de Tweede Kamer de memories van toelich ting doen toekomen. Het plan omvat, behalve den aanbouw m drie slagkruisers ter grootte van plus minus 27.000 tons, de aanschaffing van een tankboot en twaalf motorbooten-onderzee bootjagers, elk van ongeveer 100 tons met een snelheid van 34 knoopen, de inrichting van twee aan te bouwen schepen der gou vernementsmarine tot mijnenlegger, aanschaffing van twaalf groote zee-verken ners (vliegbooten), den bouw van een droogdok van 40.000 tons, de kosten aanmaak van münen, dieptebommen, en de kosten voor de verdediging van Soerabaja. Het totaal-bedrag dat hiermede is ge moeid bedraagt 283.200.000 (waarvan 213.000.000 alleen voor den bouw van de slagkruisers.) De eerste slagkruiser zal op 1 Mei 1944 gereed zün voor het maken van proeftoch ten; de indienststelling daarvan is bepaald op 1 December 1944. Een der onderzeebootjagers zal zoo spoe dig mogelijk worden gebouwd, teneinde de ze in Nederlandsch-Indië te beproeven, al vorens tot den bouw van de volgende over te gaan. De slagkruisers krijgen een artilleriebe wapening van negen kanons van 28 cm, een Woensdagm'cMag 3 uur Matinée met PLAATSBESPREKEN DRINGEND AANBEVOLEN. Wordt verwacht Het toestel beantwoordt volkomen aan de verwachtingen. boven de hoofden van de vele belangstellen den. Aan de andere zyde van hel vliegveld kwam de S 20 weer op den grond. Deze manoeuvre herhaalde zich tot driemaal toe en toen had de heer Reintjes blijkbaar zoo veel vertrouwen in het. toestel gekregen, dat hij het in een hoogere luchtlaag ging probeeren. Weer nam het toestel zijn aan loop, verhief zich van den grond en steeg snel tot op circa 100 meter. Daar beschreef het een wijde boog over het veld. Met groo te spanning werd het. toestel door de toe schouwers gade geslagen. De S 20 deed het echter perfect, maakte een mooie draai, bleef drie minuten in dc lucht en lcwam toen weer vlot op het veld neer. Men holde naar het toestel, waar Reintjes met een lachend gezicht de gelukwenschen in ont vangst nam. Vanzelfsprekend werden ook de directie van „De Schelde" en Slot van alle zijden gelukgewenscht. Ook de mecano, die na de startproeven in het toestel was blijven zitten, deelde in de felicitaties. Hierna steeg Reintjes nogmaals op voor een kleine rondvlucht boven Vlissingen, waarbij het toestel veel bekijks trok. Na ruim 10 minuten daalde de S. 20 weer op het veld. Zoowel de heer - Reintjes als de heer Slot waren ten zeerste voldaan over do wijze waarop de S. 20 den luchtdoop had onder- -£aan_ __s Mlitair beleeft angstig avontuur op onbewaakten overweg te Rilland. bewusteloos op de rails, toen een trein naderde. RILLAND. Gisteravond stduikelde bü het passeer en van den anbewaakten overweg bij wachtpost 20 te Rilland, de milicien v. G. uit Zundert, op de rails. De ongelukkige kwam zoodanig te vallen, dat hij bewuste loos op een der sporen bleef liggen. Toen het bewustzijn bij hem terugkeerde, ont waarde hü dat uit de richting Bergen op Zoom de personentrein naderde, welke te 10 h 29 van Rilland moest vertrekken. Van probeerde zich van de rails te verwü- deren, doch dit gelukte hem slechts met de grootste moeite. Alleen zijn linkerhand kon hij niet meer vrij krijgen, met liet ge volg, dat hem twee vingers van die hand geheel en een vinger gedeeltelijk werden afgereden. Toen het slachtoffer door eeni ge personen werd gevonden, is hy naar dokter aNnninga overgebracht, die de eer ste hulp verleende. Vervolgens werd v. G. overgebracht naar het ziekenhuis te Mid delburg. Vanmorgen was zyn toestand re delijk wel. Militair vliegtuig maakt noodlanding nabij Krumingen. Hedenmorgen te half elf heeft een mili tair vliegtuig, een eendekker, no. 125, te Kruiningen een noodlanding gemaakt. Het toestel vloog in de omgeving van het dorp, toen plotseling de motor afsloeg. De be stuurder was gedwongen een noodlanding te maken. Hij koos als, landingsterrein uit een klaverveld, eigendom van den heer Glerum, liggende tusschen den rijksweg en de Lange Nisseweg. By de landing sloeg de machine evenwel over den kop. De eeni ge inzittende kon het toestel ongedeerd ver laten. Van het vliegtuig werd de propeller vernield en de vleugel beschadigd. Het toe stel zal ter plaatse gedemonteerd worden. De heropening van „Britannia". Naar wij vernemen is het Hotel Britan- a dezer dagen verkocht aan de combina tie, die elders in ons land enkele kasteelen, zooals de Hooge Vuursche (onlangs afge brand) exploiteert. De overdracht van het hotel heeft nog niet plaats gehad, maar vast staat, dat Britannia zeer binnenkort heropend wordt. Als directeur treedt op de heer J. P. H. Tolhuizen, die het kasteel de Hooge Vuursche geëxploiteerd heeft. Mor gen zal men met het aanstellen van het personeel beginnen. gordelpantser van 225 mm, drie pantserdek- ken van tezamen 130 mm, terwül de ma ximumsnelheid 33 mijl zal zijn. De jaarlüksche exploitatie-uitgaven voor het geheele vlootplan (dus inclusief het overige materieel en de vlootbaSis) bedra gen 16.500.000. Prins Bernfiard te Rotterdam. Vanmorgen om negen uur heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Rotterdam. Zijne Koninklijke Hoogheid ar riveerde aan een zijvleugel van liet post kantoor, waar de Kustwacht gehuisvest is. Het bezoek duurde twintig minuten. De Prins was vergezeld van zijn waarne mende» adjudant luitenant-kolonel Phaff. Strubbelingen in den Raad van Sluis. over een benoemings kwestie. SLUIS. De Raad kwam Zaterdagavond in spoedeischende vergadering bijeen, ter be noeming van een ambtenaar, belast met het bouw- en woningtoezicht en van een ge meente-opzichter. In de vorige vergadering (Donderdag j.l.) waren hierover strubbe lingen ontstaan. De desbetreffende veror dening hscrijft voor, dat de benoeming moet geschieden „uit een voordracht van B. en W.". Met de voordracht van n W. kon de Raad zich echter niet ver eenigen en de zaak werd aangehouden. Men besloot nu Zaterdagavond de ver ordening te wijzigen, zoodat de Raad niet meer gehouden is aan de voordracht van B. en W. Benoemd werd daarna In beide functies de heer H. F. Bogaard Jaczn. te Sluis. (Deze was door B. en W. voorgedragen voor de functie van gemeente-opzichter. Voor die van ambtenaar bouw- en woning toezicht hadden B. en W. echter voorge dragen: 1. I. J. de Groote te Groede; 2. de Bruyne, Retranchement. (Uitvoerig verslag in het nummer van morgen.) Mijnen op de Westerschelde. BIJ HOOFDPLAAT SPOELDE EEN VLIEGTUIGBOM AAN. De Marine is nog steeds actief wat den wachtdienst voor mijnen betreft. En dit blijkt bijv. op de Westerschelde ook wel zeer noodig te zijn. Zooals men weet, wor den drijvende mijnen gewoonlijk met ma chinegeweren beschoten in de hoop ze lek te maken en te doen zinken. In de laatste dagen van de vorige week is dit nog ver scheidene keeren gelukt. Eenige mijnen, die op de Westerschelde waren gesigna leerd zijn stuk geschoten. Eenige andere zijn naar zee afgedreven zonder, voor zoo ver bekend is, schade te hebben aangericht. Onder de gemeente Hoofdplaat, in de na bijheid van de plaats, waar onlangs de groo te oeverafschuiving heeft plaats gehad, is een vliegtuigbom aangespoeld. De Marine werd onmiddellijk gewaarschuwd en heeft het gevaarlüke projectiel tot explosie ge bracht. De oever was tot op grooten af stand afgezet en de ontploffing werd langs electrischen weg veroorzaakt.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1